2008. október 31., péntek
Lili-kifli
Lili-kifli
Nem tudom pontosan már, honnan van ez a receptem, talán valamelyik Köténykéből írtam ki, de mindenesetre évekkel ezelőtt. Csak úgy találomra másoltam be a tésztás füzetembe, mert jól „hangzott”. Aztán egyszer elkészítettem és annak ellenére, hogy rrrrengeteg lett belőle, mind elfogyott. Persze, a rengeteg nálunk relatív fogalom, mert nem vagyunk túlságosan édesszájúak, másnak ez az adag lehet, hogy alig elég.
De azóta is szoktam néha készíteni, és nemcsak édes töltelékkel, azaz lekvárral szoktam most már tölteni, hanem akármilyen sóssal is: túróval, kolbásszal, akármivel.
Arra se emlékszem, hogy Ani mikor kapott rá erre a receptre, de képes volt egyszer Magyarországról is felhívni, hogy mondjam el a receptet. Múltkor is, amikor vigyázott a lányokra, rájött, hogy süssön egyet, és hát persze, hogy a Lili-kiflit választotta. „Felelőtlenül”, különben meg azért, hogy haza is vihessen, másfél adagot gyúrt be, no aztán könyörögve hívott fel, hoyg siessek, mert nem győzi a sütést. Végül három gombócból kettőt csináltunk és úgy nyújtottuk, nagyobbak lettek, ahogy elneveztük: kisborjúk, de soványan, kövéren, egyaránt finomak lettek.
Hozzávalók:
1 kiló liszt
30 deka disznózsír (vaj)
5 deka cukor
2 egész tojás + még 1 a kenéshez
3 deka élesztő
só, langyos tej, 1-2 kanál tejföl
Elkészítés:
A cukrot feloldjuk kevés langyos tejben majd belemorzsoljuk az élesztőt és felfuttatjuk (hagyjuk egy picit, amíg habzani nem kezd) A lisztet, zsírt, tojást, sót tálba tesszük,
majd hozzáöntve a felfuttatott élesztőt összegyúrjuk. További langyos tejet, egy kis tejfölt adunk hozzá, mindaddig amíge gy jó puha tésztát nem kapunk. Tizenkét cipóra osztjuk, külön-külön kerek alakúra nyújtjuk és 8 részre vágjuk mindegyiket. Ráhelyezzük a lekvárdarabokat (nagyon kemény, legjobb a szeletehető, lekvár kell hozzá) vagy bármilyen más tölteléket és a széles felénél elkezdjük feltekerni. Kikent, tepsibe tesszük, tetejüket megkenjük felvert tojással és fél órát pihentetjük. Közepes tűznél sütjük. Az első adagot kell csak külön pihentetni, a többi mehet is a sütőbe ahogy elkészül, mert már kelt annyit időközben, hogy jó legyen.
Ha édes a töltelék, meghintjük sima vagy fahéjas porcukorral. Ha sós, pl. túrós, akkor lehet rá köménymagot szórni.
Jó étvágyat!
KELT - 2012.
KAL.2020.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése