2010. július 3., szombat
Tökfőzelék - hagyományosan és újszerűen
Édesanyám nem szokott tökfőzeléket készíteni. Sőt, főzeléket sem túl gyakran, ha nem számítom a tavaszi csalánfőzeléket és a mártásos krumplit, újkrumpliból. De valahogy, valahonnan én mégis "megéreztem" az ízüket, így aztán mostanában még olyasmiből is készítek, amiből általában nem szokás (lásd: Padlizsánfőzelék).:)
A tököt kétféleképpen ettük otthon: vagy rántva, vagy fasírtnak, más variáció nem volt. Édesapám nem is ette volna/enné meg. Férjem se az a nagy főzelékevő, bár ha éppen az van, azért megeszi. Én viszont, és a lányaim, nagyon szeretünk mindenféle főzeléket. Ezért, amikor csak mi vagyunk itthon, eléggé gyakran kerül asztalra, bármilyen zöldségből.
Múltkor tökfőzeléket kért Nagyobbikom. Már én is kívántam, hiszen elkezdődött a tökszezon! Kétféleképpen készítettem el: hagyományosan, kaporral és fokhagymával, illetve "újszerűen", paradicsommal és bazsalikommal. Az új változat is nagyon ízlett nekem, a lányok megmaradtak a hagyományos változatnál. :)
Hozzávalók: 2 karcsú, zsenge tök, 1 közepes hagyma, 1 csokor kapor, 1-2 cikk fokhagyma, 1 evőkanál liszt, 2-3 dl tejföl (tejszín vagy tej is jó), 1 evőkanál darált paprika, 2 érett paradicsom, 1 teáskanálnyi apróra vágott bazsalikom, 1 evőkanál liszt, 1-2 evőkanál tejföl, só, bors, olaj, pici cukor.
Elkészítése:
A hagymát apróra vágjuk és kevés olajon megdinszteljük. Rádobjuk a legyalult-lereszelt tököt, megsózzuk és nagyon pici vizet öntve alá, kb. 10-15 pec alatt roppanós-puhára pároljuk. Közben egy másik edényben szintén pici olajat hevítünk, beleszórjuk a lisztet, elkeverjük, beletesszük a darélt paprikát és felöntjük kevés vízzel. Hozzáadjuk a héjától megszabadított, kockára vágott paradicsomot és kb. 10 percig főzzük együtt. Ha kell, még hígítjuk vízzel, de ne túlságosan. Amikor a tök megpuhult, felét a paradicsomos mártáshoz adjuk, összekeverjük, sózzuk-borsozzuk, tetszés szerint vízzel hígítjuk és jól kiforraljuk. Végül belekeverjük az 1-2 kanál tejfölt, a bazsalikomot és kevés cukorral ízesítjük. A tök másik feléhez hozzáadjuk az áttört fokhagymát és az egészet behabarjuk a liszttel elkevert tejföllel. Ha kell, ezt is hígítjuk vízzel és jól kiforraljuk. Sóval, borssal és az apróra vágott kaporral ízesítjük.
Jó étvágyat!
EGÉSZS: - 2013.
Nekem is van éppen "tököm", a hagyományosat készülök készíteni. Bár a másik is tetszik, így, ha nagyobb adag tök lesz itthon, lehet, kipróbálom!
VálaszTörlésJol hangzik ez a nemhagyomanyos!
VálaszTörlésNekem talán kedvencem a tökfőzelék, hagyma nélkül, viszont SOK kaporral, csomborddal, és fokhagymával. Amolyan "magam módjára". Na és persze, tökfasírttal...
VálaszTörlésMost csak a képre tudok megjegyzést, írni - Nagyon guszta, mert nem szeretem a tökfőzeléket :)
VálaszTörlésÖrömmel néztem végig a blogodat, máskor is visszajövök. (ez nem fenyegetés :)))
VálaszTörlésGyrekkoromban kimondottam utáltam a tökfőzeléket, mert menzákon ízetlenül, vízben főzve, sok csuszpájzzal csinálták. Mióta ettem igazi, fűszerpaprikás, tejes ízesítéssel, azóta bezzeg ízlik, a fene a bélésemet! Megenném hetente kétszer!
Ölellek: Trendo bátyó, a Gastrodamus blogból :)
Dia, kipróbáltad végül? :)
VálaszTörlésIri, próbáld csak ki, szerintem ízlene!:)
Annamari, van, amikor én is "kifelejtem" belőle a hagymát, gyorsabb anélkül:P, és azt hittem, a fokhagyma saját találmány.:D Legalábbis tavaly, amikor feltettem blogra ezt a fokhagymás verziót sokan rácsodálkoztak, de most már tényleg el nem tudom képzelni nélküle!:)
Bianka, ez van, nem szerethetünk mindent, engem pl. pacallal lehetne kikergetni a világból, és kb. két hete jöttem rá, hogy nálam a véresre sütött steak sem játszik. :)
VálaszTörlésTrendo, üdvözöllek a blogomon, örülök, hogy tetszik. Nem ki tudja mi: de ez vagyok én.:)
Tényleg sok minden függ attól, hoygan készítik el, pl. a tejbegrízt nem voltam hajlandó megenni egy jóideig, miután megutáltam a menzán. úgy is neveztem azt: tejbevíz.
Meg is néztem már a blogodat, tetszik nekem is. Ötletes a neve!:)