Múlt vasárnap ünnepeltük Édesanyám születésnapját. Nem akart nagy felhajtást, úgy is tettünk, hogy mi sem. Azért húgommal megyegyeztünk, hogy egy torta mégis jár neki.:) Azért tényleg nem csináltam túl nagy felhajtást, úgyhogy ez a torta a valóban gyors kategóriába tartozik.
Készítése alatt azonban ismét gazdagodtam némi tapasztalattal, jobbanmondva bebizonyosodott számomra, hogy jobb kevés tojásból, külön-külön sütni a lapokat, mint sok tojásból egybe, majd lapokra vágni. Ezúttal ugyanis sütöttem egy 6 tojásos piskótát a 26 cm-es tortaformában, és háromba vágtam. Igenám, de valamilyen okból kifolyólag a piskóta teteje púposabb lett, mint a szélei, így az egyik lap, amit végül középsőként használtam fel, kisebb lett, mint a másikok, a széleinél pedig egészen elvékonyodott. Ha sütöttem volna 3 db kéttojásos piskótát, mint ahogy szoktam általában, ez a probléma nem állt volna fenn. Legalább tanulság volt...
A receptben, mindenesetre, már eleve külön piskótákként írom...
Csokoládés-mogyorókrémes torta
Hozzávalók
a piskótához: 6 tojás, 9 evőkanál cukor, 3 evőkanál víz, 6 evőkanál olaj, 1 mokkáskanál sütőpor, 12 evőkanál liszt;
a krémhez: 20 dkg vaj, 20 dkg mogyorókrém (nálam Finetti volt), 3 púpozott evőkanál liszt, 1 púpozott evőkanál kakaó (természetesen, cukrozatlan), 10 dkg cukor, 4 dl tej;
a locsoláshoz: 2 dl víz, 2 evőkanál vaníliás cukor
a díszítéshez: 2,5 dl tejszín, 2 evőkanál porcukor, 1 habfixáló, csokidara, citromfű
Elkészítése:
Sütünk 3 db. kéttojásos piskótát. Ehhez egy tálba ütünk 2 egész tojást, hozzámérünk 1 evőkanál vizet és 3 evőkanál cukrot, majd kézi mixerrel, kzepes fokozaton 2-3 percig verjük, amíg a massza felhabosodik, kifehéredik. Ekkor hozzáadunk 2 evőkanál olajat és még 1 percig verjük. Végül fakanállal óvatosan belekeverjük a sütőport és 4 evőkanál lisztet. A masszát kikent-lisztezett, vagy sütőpapírral bélelt formába öntjük és forró sütőben 10-15 perc alatt aranysárgára sütjük. (A sütési idő relatív, sűrűn nézzünk rá, nehogy megégjen. Az első 5 percben viszont nem szabad megnyitni a sütő ajtaját.) Így járunk el még kétszer, a maradék hozzávalóval is.
A lisztet, a cukrot, a kakaóport és a tejet simára keverjük, majd lassú tűzön sűrű pépet főzünk belőle. Az edényt hideg vízbe állítva, a pépet teljesen kihűtjük. Ezalatt a vajat és a mogyorókrémet habosra kavarjuk, majd kanalanként hozzáadjuk a kihűlt pépet is. Jól összedolgozzuk.
A kihűlt piskótákat meglocsoljuk a vaníliacukros vízzel, majd megtöltjük krémmel. Úgy osszuk be a krémet, hogy 2-3 evőkanálnyi maradjon ahhoz, hogy a tetejét és az oldalakat is bemázoljuk vele.
A tejszínt kemény habbá verjük a porcukorral és a habfixálóval, majd bevonjuk vele a tortát. A tetejét megszórjuk csokidarával, a közepébe pedig egy citromfűbóbitát tűzünk.
TORTÁK - 2013.
A piskóta színét szintén nem Photoshoppal szerkesztettem, hanem a házi tojásoktól ilyen szép:D:
És, tudja fene... sosem voltam oda a csokoládés dolgokért, az utóbbi időben mégis többször rámjött már, hogy csokis tortát, süteményt, más édességet készítsek. Ez is nagyon jól sikerült, mindenkinek ízlett. Édesanyám pedig boldog volt.:) Húgommal karöltve finom ebéddel vártak: csorba vegyeszöldséggel, krumplipüré, bécsi szelet, csirkecomb és cukros saláta, illetve a csokoládés torta, amit én vittem.:)
A blogomban pedig ez a 600. bejegyzés. :)
Boldog születésnapot az édesanyádnak
VálaszTörlésNagyon boldog születésnapot anyukádnak, a torta nagyon szép lett.Gratula a bejegyzésszámodhoz!
VálaszTörlésNagyon boldog születésnapot az édesanyádnak! :)) Én már teljesen megszoktam, hogy akkor tévesztek a piskótával, amikor "fontos lenne", amikor nincs tétje, mindig sikerül. :D
VálaszTörlésNagyon boldog születésnapot anyukádnak,a torta csodás lett!
VálaszTörlésIsten éltesse utólag is édesanyádat! Biztos örült a tortának és biztos nagyon finom volt. :)
VálaszTörlésKöszönöm mindenkinek a kedves köszöntést!:) Átadom.:)
VálaszTörlésGratulálok a 600. bejegyzéshez! És persze Édesanyádnak is boldog születésnapot így utólag!
VálaszTörlés