2020. december 31., csütörtök

Hústekercs hálóban

 


Hústekercs hálóban

 

Hozzávalók: 1 sertés- vagy bárányháló, 60 dkg vegyes darált hús (nálam pulyka, marha és disznó volt), 10 dkg friss szalonna ledarálva, 1 kisebb sertésszűzpecsenye, 1 tojás, 2-3 evőkanál zsemlemorzsa, só, bors, pirospaprika, pici fokjhagymapor, 2-3 cikk fokhagyma, ½ teáskanál őröllt szegfűbors.

 

Elkészítése: A sertés- vagy bárányhálót beáztatjuk langyos vízbe, és ott hagyjuk felhasználásig. A szűzpecsenyét megszórjuk só, bors és kevés fokhagymapor keverékével, majd félretesszük. A vegyes húst és a ledarált szalonnát összekeverjük, hozzáadjuk a tojást, az ízlés szerinti fűszereket, valamint a zsemlemorzsából annyit, hogy a massza ne legyen túl lágy, hanem formázható legyen. A hálót jól lecsepegtetjük, papírtörlővel fel is itathatjuk róla a vizet, és ráterítjük egy deszkára. Kb. tenyérnyi széles sávban darált húst simítuunk rá, ennek közepére helyezzük a szűzspecsenyét, majd befedjük-bevonjuk a maradék darált hússal. Az egészet beletekerjük a hálóba, majd sütőpapírba, illetve alufóliába tekerjük, két végét jól megcsavarjuk, és tepsibe téve, vizet öntve alá kb. 1-1,5 óra alatt készre sütjük-pároljuk. Miután kihűlt, kivesszük az alufóliából és szeletelve helyezzük a hidegtálra. Aki ügyes, spárgával meg is kötözheti, és akkor bele lehet főzni akár valamilyen levesbe, akár a töltött káposztába. Fel is lehet füstölni, akinek van módja rá…

2020. december 29., kedd

Karácsonyi fatörzs

 


Ünnepi fatörzs, Salade de boeuf - avagy Böffsaláta

Ez most tulajdonképpen nem is recept lesz, inkább csak egy ötlet a tálaláshoz, hiszen böfföt – ahogy mifelénk a franciasalátát nevezik – mindenki tud készíteni. Tulajdonképpen a húslevesben főtt zöldségek és hús továbbhasznosítása, kiegészítve még ezzel-azzal: majonézzel, ami feltétlenül jár bele, joghurttal, ami eredetileg nincs benne, de én már azzal egészítem ki a kevés majonézt, amit beleteszek; vagy édesanyám például jó sok krumplival készíti, és zöldborsó nem mindig kerül bele, én viszont éppenhogy sok-sok borsót használtam ezúttal, és kifelejtettem belőle a savanyú uborkát. Ahány ház, annyi szokás, de talán azt is mondhatom, hogy ahány böff, mindig más. Még ugyanannál a háznál is. 🙂

 Szóval az elkészített salátát tetszés szerinti formában és alapanyagokkal díszíthetjük tovább. Én most az ünnephez igazítva fatörzs formába simítgattam, majd a kicsi lányom bevonta majonézzel és villával megcsíkozta, hogy igazi fatörzsként hasson. Uborkával és paradicsommal a magyalt pórbálta utánozni, majd, hogy a teteje se legyen olyan üres, 3 szem ribizlivel és rozmaringágacskákkal szintén a karácsonyi három piros bogyót és a zöldet próbáltuk visszaadni. Másképp is lehet, más alapanyagokkal, nálunk, most ilyen lett. 🙂

2020. december 28., hétfő

Pulykatekercs kétféleképpen

Minden ünnepkor próbálok olyan ételeket készíteni, amelyek kiadósak, hogy több ideig tartsanak, és ne is kelljen "spórolni" velük. Ilyenek a különféle - húsos vagy húsmentes - tekercsek. Általában nagyon hálás fogások, mert kitartanak az ünnep folyamán, és ha valaki étkezések között is megéhezik, csak leszel magának belőle egy darabot, és megy tovább az élet, nem kell teríteni, melegíteni stb. 

A tekercsek a tál két oldalán vannak, így tálaltam őket, külön nem készült fotó. A tál közepén egy másik tekercs van, de az más alapanyagokból készült. 


Pulykatekercs kétféleképpen

 

Hozzávalók 2 tekercshez: 2 nagy pulykamelldarab (50-70 dkg darabja), 8-10 szelet sajt, 1 szál pikáns paprikás kolbász (kb. 30 cm), 1 szál friss kolbász vagy kb. 2 maréknyi fasírtmassza, 2-3 főtt sárgarépa, 2 csirkemáj (elhagyható, csak nekem éppen voolt, és nem tudtam, mi mást kezdjek vele), vékony baconszeletek, só, bors, fokhagymapor, pirospaprika, olaj.

 

Elkészítése: A pulykamellet jobbról és balról is bevágjuk úgy, hogy nem vágjuk át teljesen, vagyis hogy egy nagyobb lapot kapjunk. Alaposan megszórjuk a fűszerek keverékével, összehajtogatjuk, és ha van rá időnk, egyik napról a másikra a hűtőben hagyjuk pácolódni. Ha nincs ennyi idő, sebaj, úgy is jó lesz, de így jobb lesz. 😊 Felhasználás előtt két fóliadarab között jól kiklopfoljuk. Ezután vastag alufóliát terítünk le két rétegben, erre egy jókora sütőpapírdarabot teszünk, enyhén megkenjük olajjal, majd baconszeleteket fektetünk rá kissé egymásra csúztatva a szeleteket akkora felületen, amekkora a húslap lenne. A baconre ráhelyezzük az egyik pulykamell-lapot, erre a sajtszeletek jönnek, és rátesszük a bőrétől megszabadított pikáns paprikás kolbászt. Szorosan beletekerjük a sütőpapírba, majd az alufóliába is, melynek két végét jól megszorítjuk, hogy a tekercs jó szoros, merev legyen. Hasonlóan járunk el a másik húslappal is: a baconszeletekre terítjük a húst, ezen elsimítjuk a bőréből kinyomott kolbászhúst vagy a fasírtmasszát, lerakjuk a sajtszeleteket, egy csíkban ráhelyezzük a sárgarépát, illetve a csjkokra vágott májat (ha használunk), és az előzőhöz hasonlóan szorosan feltekerjük. A két tekercset hőálló tálba tesszük, vizet öntünk alá, és kb. 1,5 óra alatt 170-180 fokon készre sütjük-pároljuk. Ekkor a fóliát és a sütőpapírt felhasítjuk, széthúzzuk, és a hőt 220 fokra emelve 5-10 perc alatt szépen rápirítunk. Miután kihűlt, szépen lehet szeletelni.

 

Megjegyzés: Én bacon nélkül készítettem; úgy is lehet, de akkor inkább érdemes elhagyni a végéről a rápirítást, mert egy kicsit szárazabb lesz, mint amennyire kellene. Ki-ki döntse el, hogyan szeretné. Én legközelebb bacon-nel fogom. 

2020. december 27., vasárnap

Adventikoszorú-előétel

Az adventikoszorú-előétel képét egyszer régebb a Pinterest-en láttam meg, és amikor a lányom kitalálta, hogy a fasírtokból, koktélparadicsomból és minimozzarellából nyársakat szeretne készíteni, rögtön beugrott ez a koszorúötlet, kiegészítettük még némi egyéb hozzávalóval is, és koszorúvá rendeztük a tányéron. Kitűnő módja annak, hogy valami egyszerűt, valami hétköznapit látványos módon, kreatívan tálaljunk.

 


Adventikoszorú-előétel

Hozzávalók: 2 doboz minimozzarella, koktélparadicsom, aprófasírt, sonkaszeletek, uborkaszeletek, olajbogyó, rozmaringágacskák.

Elkészítése: A koktélparadicsomot és a fasírtot attól függően, hogy mekkorák, egészben hagyjuk vagy kettévágjuk. Az alapanyagokat tetszés szerinti sorrendben (sőt, jobb is, ha nem egyformák a nyársak) kb. 10 cm-es nyársakra húzzuk, majd egy nagyobb tálalótányéron koszorú alakban rendezzük el. Miután a nyársakat elrendeztük, a rozmarigágakat kisebb darabokra tépjük, és itt-ott beleszurkáljuk a koszorúba. A fentieken kívül még bármit felhasználhatunk hozzá: szalámiszeleteket, sült sajtgolyókat, egyéb zöldségkarikákat, zöld olajbogyót stb. Rozmaring helyett pedig olyan zöldet használunk, ami éppen van itthon: petrezselyem, kapor, bazsalikom stb.

Szilveszterre is egyszerű és nagyszerű ötlet. :)

2020. december 9., szerda

Karamelles diólikőr

Közeledik az ünnep, és ha valami igazán finomat innátok, akkor elkészíthetitek az alábbi diólikőrt. Ha most összeállítjátok, karácsonyra jól össze is érik, nagyon finom lesz. Az én adagom valamikor október vége felé készült, és a maradékát ma fedeztem fel a hűtőben. 😁 Egy alapos összerázás után az állaga ismét krémes lett, az íze pedig ugyanolyan tökéletes, mint az elkészítése utáni időben. 🙂 Tehát elég hosszú ideig tartósítható. Jó szívvel ajánlom. 🙂


Karamelles diólikőr

Hozzávalók: 10 dkg cukor, 15 dkg dióbél, 2 dl tej, 2 dl tejszín, 2 dl vodka vagy bármilyen más átlátszó pálinka.
Elkészítése: A dióbelet száraz serpenyőben enyhén megpirítjuk (el is maradhat). A cukrot világosra karamellizáljuk, beletesszük a diódarabokat, elkeverjük, majd sütőpapírra simítjuk és hagyjuk kihűlni. Amikor kihűlt, darabokra törjük, blenderbe tesszük, ráöntjük a tejet, és jó simára turmixoljuk. Ezután elkeverjük a tejszínnel meg a vodkával, befőttesüvegbe tesszük, jól összerázzuk, és lezárva, hűvös helyen legalább 3-4 napig hagyjuk összeérni, utána fogyaszthatjuk.
Megjegyzés: Aki édesebbre szeretné, nyugodtan édesítse cukorral a kész italt. Az alkohol mennyisége is tetszés szerint adagolható.

EK - 2020/12.