2012. augusztus 25., szombat

Vörösboros szarvasragu petrezselymes nokedlivel

Mindig az a bajom, hogy túl későn jut eszembe, hogy valamilyen vadételt készítsek. Holott legalább 1 nappal előtte, de akár 2-3-mal is, érdemes bepácolni a vadhúst, hogy ízletesebb, omlósabb legyen. Most azonban sikerült idejében elővenni, a fagyasztó kiolvadása segített benne. Igaz, nagyon nem pácoltam, csupán a minimál jegyében, kíváncsi voltam milyen lesz így. Nem csalódtam, nagyon finom lett a végeredmény, de azért legközelebb azt hiszem, mégis előveszem hozzá a kuktát...


Vörösboros szarvasragu petrezselymes nokedlivel

Hozzávalók 4-5 személyre: 1 kg szarvashús, 3 evőkanál vörösborecet, 3 evőkanál balzsamecet, zsiradék, 1 nagy hagyma, 1 piros húsú paprika, 1 petrezselyemgyökér, só, bors, csípős paprika vagy csilipor, 2 babérlevél, 1 teáskanál borókabogyó, 1 üveg (7,5 dl) félszáraz vörösbor, 1,5 evőkanál liszt vagy keményítő; a nokedlihez: 2 tojás, 30-35 dkg liszt, só, víz, petrezselyemzöld, olaj.

Elkészítése: A szarvashúst falatnyi kockákra vágjuk, rálocsoljuk a kétféle ecetet, összekavarjuk, és 1-2-3 napra a hűtőbe helyezzük. Néha átforgatjuk. Elkészítés előtt a húst szűrőbe tesszük, és jól lecsepegtetjük, majd kb. féldecinyi felforrósított zsiradékon, erős lángon hirtelen átpirítjuk. Ezután rádobjuk a félbe, majd szeletekre vágott hagymát, a négybe hasított, majd vékonyra szelt petrezselyemgyökeret, illetve a kisebb kockákra vágott paprikát. Sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint csípős paprikával ízesítjük (de nem kötelező), beledobjuk a babérlevelet meg a mozsárban kissé szétnyomott borókabogyót, majd felöntjük a borral. Fedő alatt, nagyon lassú tűzön (jó ha van az edény alatt alátét is), 2-2,5 órán át főzzük, vagy amíg a hús teljesen meg nem puhul, illetve a zöldségek szét nem főnek. Sokat nem kell emelgetni a fedőt, kavarni is csak néha kell, inkább érdemes kicsit megrázogatni. Kuktában lerövidül a főzési idő, és azt hiszem, nem is szükséges az összes bort egyből ráönteni. Amikor a hús elkészült, a lisztet (bár a keméynítő azt hiszem, jobb lenne, csak nekem nem volt) elkeverjük kevés vízzel, és ráöntjük a húsra. További vízzel hígítjuk tetszés szerint, majd jól kiforraljuk. A nokedlihez a tojást simára keverjük a liszttel, sóval és annyi vízzel, amennyitől a tésztánk amolyan szottyanós lesz, majd nokedliszaggatóval fővő vízbe szaggatjuk. Amikor feljöttek a víz felszínére, szűrőkanállal kiszedjük, és felforrósított olajon vagy vajon átforgatjuk. Megszórjuk aprított petrezselyemzölddel és kevés sóval, majd a raguval tálaljuk.

KAL - 2020.

5 megjegyzés:

  1. Nagyon finom ebéd! Sajnos nagyon ritkán jutok vad húshoz, pedig szeretjük. A petrezselymes nokedli meg nagyon jó ötlet, egész feldobja a köretet!

    VálaszTörlés
  2. Hú, inyenc étel, imádnám, ha lenne szarvas húsom:) A pácolásokkal én is hasonlóan vagyok, mindig elfelejtem, pedig jót tesz a húsoknak:)

    VálaszTörlés
  3. Illéskrisz, sajnos nálunk sem mindennapos fogás, úgy 5-6-szor sikerül évente valamilyen vadételt készíteni.

    Trollanyu, szerencsémre én kapni szoktam ezeket a húsokat, van egy vadász a nagycsaládban, különben amilyen drága, nem igazán engedhetnénk meg magunknak.

    VálaszTörlés
  4. Nagyon finom lehetett, én még sosem ettem szarvashúst :(

    VálaszTörlés
  5. Katalin, tényleg finom volt.:) Az íze és állaga hasonlít a marháéhoz, bár azért van benne valami plusz. Valami "vad".:)

    VálaszTörlés