És még fotó nélküli is, majd csak a következő bejegyzések egyikében fog visszaköszönni abban a formában, amihez használtam.
Szóval mézeskalács. Tele cukorral, mézzel, azaz olyan finomságokkal, amelyekre a férjem allergiás. Az ünnepen sütöttem hagyományosat, de csak 1 darabot mert megenni. Szilveszterkor pedig Ottis készített isteni mézeskalácsos tiramisut, amiből szintén csak egy mini adagot evett meg. Kislányom születésnapjára én is szerettem volna ilyen tiramisut készíteni, de férjecském felháborodott, hogy bezzeg, csupa olyasmit, amit ő nem ehet. Ekkor elhatároztam: márpedig mézeskalácsos lesz, olyan, amit megehet nyugodtan. Hiszen a bolti babapiskóta sem lenne alternatíva, mert az is cukorral készül! A végeredmény pedig tökéletes lett, senki sem gondolta volna, hogy nincs benne sem méz, sem cukor. A tészta alapjául Hajnalka receptjét vettem, eszerint készítem már harmadik éve a mézeskalácsot, és ahogy ő írja: soha többé más recepthez nem nyúlok.:) Ezt alakítottam át a mi igényeink szerint. Cukorbetegek csak akkor fogyaszthatják, ha tudják, hogy a felhasznált édesítőszereket ehetik-e, illetve, ha igen, mennyit belőlük. Az átlagosnál valamivel több szódabikarbóna pedig csak ebben az esetben volt nekem szükséges, hogy a pogácsák magasak és nagyon puhák legyenek. Különben egy teáskanálnyi bőven elég ehhez az adaghoz.
Mézeskalács cukor és méz nélkül
Hozzávalók 1 nagy gáztepsinyi adaghoz (30-35 db négyzet alakú, vastagabb mézeskalács):
33 dkg liszt, 1 csapott evőkanál szódabikarbóna, csipetnyi só, 1 tojás, 8 dkg gyümölcscukor (fruktóz), 8 dkg agavészirup, 3 csapott teáskanál mézeskalácsfűszer, 10 dkg margarin.
Elkészítése: Kimérjük a lisztet, és hozzáadjuk a szódabikarbónát meg a sót. A tojást habosra kavarjuk a fruktózzal. Az agavészirupot felforrósítjuk (nehogy forrjon!), beletesszük a fűszerkeveréket, elkeverjük, majd hozzáadjuk a feldarabolt margarint, és addig kavargatjuk kis lángon, illetve néha félrevéve, amíg a margarin teljesen fel nem oldódik benne. Ekkor a liszthez öntjük a habos tojást meg a fűszeres keveréket, és először fakanállal, majd a kezünkkel a tésztát simára dolgozzuk. Eléggé lágy masszánk lesz, de a pihentetés során pont tökéletessé válik. Az eredeti recept egy éjszakán át való pihentetést ír elő, amit eddig mindig be is tartottam, ezúttal azonban nem volt rá időm, ezért csak 2 órát pihent a hűtőben, de így is tökéletes volt. Pihentetés után a tésztát kissé átgyúrjuk, hogy rugalmassá váljon, majd nagyon enyhén lisztezett felületen kb. 1/2 cm vastagra nyújtjuk, és tetszés szerint kiszúrjuk vagy daraboljuk. Én ezúttal kissé vastagabbra hagytam (kb. 6-7 mm), és késsel egyszerűen négyzetekre vágtam. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 8 perc alatt megsütjük.
ADV&KAR - 2013.
Hm..agavészirup..nem ismerem,milyen?Jókat már hallottam róla,az biztos!Ügyes vagy,és fincsi lehetett:)
VálaszTörlésEdó, vajon honnan sejtettem, hogy te vagy a kommentelő?!:):):)
VálaszTörlésAz agavészirup állagra teljesen olyan, mint a méz és szerintem az íze is eléggé hasonlít. Ezt vettem, mert egyedül ez az, amit a férjem is ehet, és mézállagú.