2013. április 19., péntek

Húsgombócos biryani

Nem tudom mennyire autentikus dolog húsgombóccal készíteni a birjánit (biryani - indiai nemzeti étel), de gondolom, nem követtem el mégsem túl nagy szentségtörést. Amikor különféle népek receptjeit készítem - és gondolom, ezzel nem én vagyok így egyedül - először általában szétnézek a magyar gasztrovonalon, hogy lássam, kb. mi a felhozatal. Majd rákeresek angolul is (vagy az adott nép nyelvén, ha mondjuk éppen valamelyik nagyobb "forgalmú" nyelvről van szó), és sok-sok receptet átnézek-tanulmányozok, hogy a lehető legjobban vissza tudjam én is adni az adott konyha ízvilágát. Természetesen, eközben azt is mindig szem előtt tartom, hogy nekem milyen alapanyagaim vannak, illetve mi az, ami a családom "mentalitásával" is összefér.  És ezen tanulmányozások alatt ismét rájöttem arra a közismert igazságra, hogy minden ételre érvényes az "ahány ház, annyi szokás" elve.
Nos, a birjáni nem mondhatnám, hogy a családom álmainak netovábbja, de a férjemnek is ízlett, nekem meg különösen. Tekintve azt, hogy néhány évvel ezelőtt ő csupán egy falatot evett a konyhámban készült első curryból, ami a mostani birjáninak vizet sem vihet fűszerességben, csípősségben, már nagy haladás, hogy ízlett neki ez a "vad" ízkombináció, kavalkád. A lányok inkább a húsgombócot ették belőle, a rizs - logikus - túl fűszeres volt az ő ízlésükhöz. Nem is erőltettem. :) A desszertként megevett halavával együtt úgyis megtelt a pocakjuk. :)
És akkor következzen az én húsgombócos birjánim, amelyet a sok-sok átnézett receptet alapul véve kombináltam össze mind a hozzávalókat, mind a mennyiségeket, mind pedig az elkészítési módokat illetően. (Egyetlen bánatom van vele kapcsolatban: múltkor kaptam 1 kg rizst valakitől, és az nem volt éppen megfelelő ehhez az ételhez. Vigyázat, jó minőségű, lehetőleg Basmati rizst érdemes használni hozzá.)


Húsgombócos biryani


Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg darált csirkehús, 1 kicsi hagyma, 4 cikk fokhagyma, diónyi friss gyömbér, só, bors, csilipehely, 1 tojássárgája, 2-3 evőkanál búzadara vagy zsemlemorzsa; a mártáshoz: 1 közepes vöröshagyma, 3-4 cikk fokhagyma, ½ zöld húsú paprika, diónyi friss gyömbér, 5 evőkanál sűrű paradicsomlé, 1 teáskanál koriandermag, 2 babérlevél, 1 teáskanál kurkuma, 2 teáskanál zöld currypaszta, néhány mentalevél, ½ csokor petrezselyemzöld, só, olaj, citromlé; továbbá: 20 dkg hosszúszemű rizs.
Elkészítése: A rizst főni tesszük kétszeres mennyiségű hideg vízben. Miután fölforrt, a lángot kicsire vesszük, és 15-20 percig hagyjuk főni, majd leszűrjük, és folyó víz alatt átöblítjük. A gombócokhoz a húst alaposan összedolgozzuk a finomra aprított fűszerekkel, a tojássárgájával meg a búzadarával, majd ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, illetve csilipehellyel ízesítjük. A masszából nedves kézzel diónyi gombócokat formázunk. Egy edényben vizet forralunk, megsózzuk, majd amikor forr, kb. 10 perc alatt megfőzzük benne a gombócokat. Miután megfőttek, szűrőkanállal kiszedjük őket. A mártáshoz késes aprítóban péppé zúzzuk a hagymát, a fokhagymát, a gyömbért, a paprikát, a mentát meg a petrezselyemzöldet a paradicsomlével együtt. Egy nagy serpenyőben olajat forrósítunk, beledobjuk a babérlevelet meg a koriandert, és 1-2 percig kevergetve pirítjuk. Megszórjuk kurkumával, ráöntjük a fűszerpépet, illetve hozzáadjuk a currypasztát, és jól elkeverjük. Beletesszük a gombócokat, hozzáadjuk a főtt rizst, öntünk rá 1-2 dl-nyit a gombócok főzőlevéből, és néhány perc alatt jól összerotyogtatjuk. Sóval és citromlével ízesítjük. 

EK - 2013/6

1 megjegyzés:

  1. Tihamér hozott nekem egy bombay biryani fűszerkeveréket, már rég tervezem kipróbálni, de még nem értem odáig, de így húsgombóccal is nagyon finomnak tűnik. A fűszerkeverék dobozán van egy recept, nagyon érthetőnek, jónak tűnik, az alapján akarom elkészíteni csírkehússal.

    VálaszTörlés