Már eleve azzal a gondolattal szedtem a körtét a kertből, hogy ebből valami pite lesz. Körtével azt hiszem, még sosem készítettem semmit, úgyhogy épp ideje volt már. :) S mivel még van körte a kertben, talán egyéb is készül még...
Nagyon finom lett: ropogós is, krémes is, édes is, savanykás is... Próbáljátok ki! :)
Körtés habos pite
Hozzávalók (26 cm-es formához) a tésztához: 30 dkg liszt, 12 dkg hideg vaj, 1 tojás, 1/2 kávéskanál só, 1 csapott teáskanál sütőpor, 1 tasak vaníliás cukor, 3 evőkanál hideg tej; a töltelékhez: 75-80 dkg körte (55 dkg tisztítva mérve), 1 citrom leve, 10-15 dkg cukor (7-10 dkg fruktóz), 1/2 teáskanál fahéj, 10 dkg mazsola, 10 dkg őrölt mandula, csipetnyi só; a habsipkához: 3 tojásfehérje, csipetnyi só, 4 csapott evőkanál cukor; továbbá: kevés vaj, 2-3 dkg mandulaforgács.
Elkészítése: A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, a sütőport meg a vaníliás cukrot, majd a közepébe tesszük a fedarabolt vajat. Gyors mozdulatokkal összemorzsoljuk vajat és a lisztet, majd hozzáadjuk a tojást meg a tejet, és egynemű masszát gyúrunk belőle. Lisztezett felületen kb. 32 cm átmérőjű körré nyújtjuk, és kibéleljük vele a vajjal megkent pitesütő formát úgy, hogy a tésztát kb. 1 cm-rel hagyjuk hosszabbra, mint amekkora a formánk. Megszurkáljuk villával, és hűtőbe tesszük legalább fél órára. A töltelékhez meghámozzuk a körtét, elhasítjuk, kivágjuk a magházát, majd mérettől függően négybe-hatba daraboljuk. Rálocsoljuk a citromlevet, majd hozzáadjuk a sót, a cukrot, a fahéjat meg a mazsolát, és saját levében, állandóan kavargatva megpároljuk. Amikor a levét is nagyjából elfőtte, belekeverjük az őrölt mandulát, jól eldolgozzuk, 1-2 percig kavargatjuk még láng fölött, majd félrevesszük, és hagyjuk langyosra hűlni. A sütőt bekapcsoljuk 200 fokra, majd a tésztát 10-12 percig elősütjük benne. Ekkor kivesszük, belesimítjuk a körtés tölteléket, a hőt 180 fokra mérsékeljük, és további 10-15 percre visszatoljuk a sütőbe. Ezalatt a tojásfehérjét kemény habbá verjük a sóval meg a cukorral, majd miután lejárt a sütési idő, kivesszük a pitét, rákenjük a habot, megszórjuk mandulaforgáccsal, és visszatoljuk a sütőbe 5-6 percre, vagy amíg a hab szépen pirulni nem kezd. Langyosan már szépen lehet szeletelni, de hidegen is nagyon finom.
Tipp: A tésztához az egész tojás helyett felhasználhatunk 2-3 tojássárgáját, így nem kell plusz tojást elhasználnunk, hanem a megmaradt sárgájákat hasznosítjuk. Ha a tészta mégsem lenne elég rugalmas, kevés tejjel is pótolhatjuk a folyadékmennyiséget. A megmaradt tojássárgájákat különben felhasználhatjuk egyéb ételekhez is, pl. fasírthoz, panírozáshoz, egyéb tojásos ételekbe.
KAL - 2014.
Nagyon szép, guszta!
VálaszTörlésKöszönöm szépen. :)
VálaszTörlés