Gyönyörű két és fél kilós fiatal kacsát vettem. Amikor kiolvadt, és készítettem volna elő, egy rejtett zugból az ötlött fel, hogy Svájcban milyen finom, fűszeres, ám mégsem tolakodó, puha-ropogós kacsasültet ettem. Nosza, föl a netre, és olaszul meg németül (coniglio arrosto alla ticinese; tessiner kaninchenbraten) is keresgéltem valamilyen eredeti recept után. Rájöttem, hogy mint minden ételnél, ebben az esetben is az ahány ház, annyi szokás elve érvényesül, tehát a sok recept elegyítéséből kivettem azt, ami közös volt, és tetszett nekem. A végeredmény szuper lett, egyszerű volt, és nagyszerű: a húsa ízletes-fűszeres és omlós volt, a bőre pedig piros és ropogós. :) Csak rájöttem, hogy a tágabb család megvendégelésekor nem praktikus dolog egész kacsát készíteni, az a négy-öt tagú családnak való max. Igaz, nem először jöttem rá erre, de most már végérvényesen el is hiszem. :) Persze, volt még disznó- és pulykahúsból készült rántott hús is a krumplipüré mellé, szóval mindenki jóllakott. :)
Ticinói kacsasült
Hozzávalók 4-5 személyre: 1 fiatal, kb. 2,5 kg-os kacsa, 3 teáskanál szárított, morzsolt majoránna, 2 teáskanál borókabogyó, 2 teáskanál szárított, morzsolt csombor, só, bors, 1 hagyma, 1 alma, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 5 dkg puha vaj.
Elkészítése: A kiolvadt kacsát megtisztítjuk minden tollmaradványtól, megmossuk, és megszárítgatjuk. A fűszereket mozsárba tesszük és összezúzzuk. A kacsát alaposan megszórjuk sóval meg borssal, majd kívül-belül bedörzsöljük a fűszerkeverékkel (egy keveset meghagyunk belőle). A hagymát és az almát meghámozzuk, kicsi kockákra vágjuk, majd összekeverjük a finomra aprított petrezselyemzölddel meg a félretett fűszerkeverékkel. Betöltjük a kacsa belsejébe, majd vajjal megkent hőálló edénybe fektetjük mellével fölfelé. A maradék vajjal (kézzel) jól bekenjük a kacsa mellét, combját és szárnyait, majd az edényt lefedjük, és 150-160 fokos sütőben 3 órán keresztül sütjük-pároljuk, néha meglocsolgatva a kiengedett zsíros szafttal. Ezután levesszük a fedelet, 200 fokra emeljük a hőt, és 5-10 perc alatt a bőrét szép pirosra sütjük. Krumplipürével és savanyú uborkával, vagy még eredetibben, polentával, azaz svájci puliszkával tálaljuk.
EK - 2016/9
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése