2019. április 9., kedd

Báránysült krumplival

Lassan már készülődhetünk a húsvétra. Kereshetünk finom, szemet gyönyörködtető előételrecepteket, különleges leveseket, és nem utolsó sorban mindenki ízlését kielégítő ünnepi főfogásokat. Mifelénk, mint már nemegyszer írtam, a húsvét főalapanyaga a bárányhús. Levest, főételt, drobot készítünk belőle, vagy nem utolsó sorban töltött bárányt. A bárány testrészétől függ, hogy miként is készítjük el, hiszen nem akármi jó akárminek. "Lefordítva magyarra" :D pl. a combjaiból lehet egyben sültet készíteni, a felszeletelt nyak és feldarabolt lapocka szintén jó sültnek, a bordák feldarabolva gulyásnak kiválóak, egészben pedig a töltött bárányhoz szükségesek. A belsőségből és a hártyás-lebenyes húsos részekből tokányt, drobot lehet készíteni. Ezeknek megfelelően ki-ki kiválasztja magának az alapanyagához legjobban illő ételt.


Báránysült krumplival


Hozzávalók (4-5 személyre): kb. 1,5 kg csontos bárányhús feldarabolva (comb, lapocka, esetleg nyak);
a fűszerkeverékhez: 1-1 teáskanál koriandermag, római kömény, fekete és zöld bors, ½ - ½ teáskanál kurkuma, pirospaprika és csilipehely, 2 szegfűszeg, 2 teáskanál só;
továbbá: olívaolaj, kb. 80 dkg krumpli, petrezselyemzöld.

Elkészítése: A bárányhúst megtisztítjuk a fölösleges zsiradéktól és hártyáktól, majd alaposan bedörzsöljük a mozsárban összetört, majd összekavart fűszerekkel. Hőálló tálba tesszük, letakarjuk, és hagyjuk pácolódni legalább 1-2 órát. Ha van rá lehetőség, akár egy éjszakán át is állhat hideg helyen. Sütés előtt a húst meglocsoljuk olívaolajjal, mellé/közé pedig meghámozott és kb. ½ cm-es karikákra vágott krumplit teszünk. A felkarikázott krumplit előzőleg egy tálban megszórjuk a maradék fűszerkeverékkel és meglocsoljuk olívaolajjal. Lefedve 180 fokos sütőbe toljuk kb. 60-70 percre, majd leellenőrizzük, és ha elkészült, fedő nélkül a tetejét szép pirosra sütjük. Ha még nincs elkészülve, visszafedjük, és tovább sütjük, amíg elkészül. Vöröskáposzta-salátával vagy bármilyen más salátával, illetve savanyúsággal kínáljuk.

NÚ - 2019/ápr.




Friptură de miel cu cartofi

Ingrediente pentru 4 persoane: cca. 1,5 kg carne de miel, tăiată în bucăți (ex. pulpă, gât);
pentru amestecul de condimente: câte 1 linguriță boabe de coriandru, chimion, piper negru și piper verde, câte ½ linguriță pudră de turmeric, boia dulce și boia iute, 2 cuișoare, 2 lingurițe sare;
alte ingrediente: cca. 800 g cartofi, ulei de măsline, pătrunjel verde.

Prepararea: Se curăță și se spală carnea de miel, se usucă cu un șervet de bucătărie, după care se condimentează cu condimentele pisate în mojar. E bine să se lase la marinat cel puțin 1-2 ore. Înainte de coacere se pun bucățile de carne într-un vas termorezistent, se stropesc cu ulei de măsline, iar în locurile rămase libere între bucățile de carne se pun cartofi. Cartofii se curăță, se taie rondele cu grosimea de cca. ½ cm, se pun într-un vas, se presară cu condimentele rămase, se stropesc cu ulei și se amestecă bine. După aceasta se pun în vasul de copt, lângă carne. Se acoperă vasul și se introduce în cuptorul preîncălzit la 180 grade, se coace 60-70 minute, se verifică dacă s-a gătit carnea, iar dacă este deja fragedă, se mai rumenește câteva minute fără capac. Se servește cu salată de varză roșie sau cu orice altă salată sau murături după plac.

BA- 2020/4.



2 megjegyzés: