2019. december 15., vasárnap

Vörös áfonyás csülök

Valamikor az ősszel olvastam el Gáll Tímea csodálatos könyvét, a Kölcsönkért kovász című remekművet, amit Ádám Gyula fotói illusztrálnak. Ez nem egy tipikus szakácskönyv - vagy ahogy a szerző a nagymamája után nevezi - kosztoskönyv. Ez egy emlékekkel, élményekkel, kedves emberekkel és ízekkel átitatott életkönyv, amelyben sok helyen mintha a saját gyerekkorom mozzanatai is felelevenedtek volna. Mindenesetre, az elolvasása után is napokig a hatása alatt voltam, és az olvasást is igyekeztem minél inkább "nyújtani", hogy az álmény ne érjen véget olyan hamar. Szintén akkoriban néztem meg a Gasztroangyal Erdélyben forgatott részeit, amelyben a Gáll házaspár szintén szerepel, és nagyon sok olyan ételt is főztem azokban a napokban, amik a gyerekkoromat juttatták eszembe, vagy éppenséggel olyat, ami a könyvből megragadott. A vörös áfonyás csülök is ilyen volt, bár én nem pont úgy készítettem, ahogy a könyvben le volt írva, vagy ahogy a Gasztroangyalban bemutatták, hanem ahogy nekem akkor épp kedvem tartotta. :)  Ami pedig azt illeti, kitűnő fogás lehetne a karácsonyi asztalon.



Vörös áfonyás csülök

Hozzávalók (4-5 személyre): kb. 1,5 kg csontos sertéscsülök, 1-1 evőkanál borókabogyó és szemes bors, 1 teáskanál egész szegfűbors, 3-4 babérlevél, só;
a páchoz: 10 dkg fagyasztott erdei vörös áfonya, 2-3 evőkanál vörösáfonya-zselé vagy -lekvár, 1 evőkanál méz, 1 teáskanál mustár, 2 evőkanál citromlé, só, 2 teáskanál tört koriandermag, 2 evőkanál olívaolaj;
a szószhoz: 20 dkg vörös áfonya, 2 evőkanál kukoricakeményítő, só, cukor (nálam xilit), citromlé, 2 evőkanál tejföl vagy görög joghurt.

Elkészítése: A csülköt jól megmossuk, és hideg vízben főni tesszük. Mellédobjuk a szemes fűszereket meg a babérlevelet, nem túl erősen megsózzuk, és kis lángon, csendesen gyöngyöztetve addig főzzük, míg omlósra nem puhul. (Vigyázzunk, hogy ne essen szét.) Amikor megpuhult, alányúlva, óvatosan kiemeljük, hőálló tálba tesszük, és hagyjuk hűlni egy keveset. (Akár előző nap is meg lehet főzni, és a vízben hagyjuk kihűlni.) A pác hozzávalóit összeturmixoljuk, majd bekenjük vele a csülköt. A csülök alá kevés főzőlevet öntünk, hogy ne égjen meg, majd 220 fokos sütőbe toljuk, addig sütjük-pirítjuk, amíg szép pirosra nem sül. Közben a maradék páccal és a pecsenyelével többször megkenjük. Ha szeretnénk, a csülköt be is vagdoshatjuk, a páccal pedig a vágatokban is bekenjük. A szószhoz az áfonyát főni tesszük kevés vízzel, sóval és citromlével, majd besűrítjük a vízzel elkevert keményítővel, és jól kiforraljuk. Belekeverjük a joghrtot (vagy tejfölt), és ízlés szerint édesítjük. Krumplipürével kínáljuk.

NÚ - 2019/dec. 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése