2021. március 12., péntek

Zöldségfasírt - gyorsan


Sokáig gondolkodtam anno, hogy melyik is az az étel, amit kedvencemnek mondhatnék. És sokáig nem tudtam válaszolni rá. Aztán egyszercsak beugrott: a fasírt. Nincs az az étel, azt hiszem, amit olyan szívesen megennék, mint a fasírtot. Bármikor. És bármilyen kivitelezésben vagy összetételben. Nekem mindegy, hogy húsos vagy sem, hogy apró golyó vagy lapos korong, netán kalács- vagy őzgerincformában megsütött egyben sült fasírt, nekem bármilyen formában nagyon ízlik. Készítettem már disznó-, csirke-, marha- vagy vegyes húsból, gombából, mindenféle zöldségekből (pl. még padlizsánból is), gabonafélékből (pl. rizsből, kölesből, zabból), sőt, még megmaradt hideg puliszkából is készítettem már fasírtot, szóval, ennél az éételnél is a határ a csillagos ég a variációk számát illetően.

És akkor a hosszú bevezető után jöjjön a dolog apropója. Úgy jöttem ma haza munkából, hogy valami ebédet kell készítenem, de mi lesz kész jó hamar, mert nemsokára kezdődött a kurzusom. És eszembe jutott a fasírt. No, de nem volt húsom kiolvasztva, és arra már nem volt időm, hogy belevágjak. Ehelyett szétnéztem a hűtőben meg a kamrában, és abból készítettem fasírtot, ami éppen kéznél volt. 😁😂😂 És a következők kerültek bele:

Zöldségfasírt - gyorsan
Hozzávalók:
  • 1 hagyma
  • 1 közepes cékla
  • 2 jókora zellerszár
  • 1/2 piros kápia paprika
  • 6-7 cikk fokhagyma
  • 5 szelet feketeerdő-sonka
  • 3 tojás
  • 20 dkg Szafi free ch-csökkentett liszt - bármelyik fajta, én kétfélét használtam (ehelyett normál esetben tennék kb. 10 dkg prézlit és annyi fehérlisztet, amennyitől jól formázható massza alakulna, illetve kb. 1/2 teáskanálnyi sütőport)
  • só, bors, olaj

Elkészítése: A zöldségeket meghámozzuk, feldaraboljuk és a sonkával együtt késes aprítóban finomra dolgozzuk. A zöldségkeverékhez adjuk a tojásokat, ízlés szerint sózzuk-borsozzuk, majd belekeverjük a liszteket, jól összedolgozzuk, és félretesszük 5-10 percre. Ezután vizes kézzel lapos korongokat formálunk és felforrósított olajban mindkét oldalukon megsütjük. A családnak főtt rizzsel és paradicsomszószként funkcionáló házi ketchuppal kínáltam, én csak a szósszal mártogattam.

Tipp: Ha lett volna, de éppen nem volt :P , egy murkot (sárgarépát ;) ) is tettem volna a zöldségekhez, illetve a fentieken kívül bármilyen más zöldséget is használhatunk hozzá.

2021. február 14., vasárnap

Eszterházy-torta sedith módra

 


Előrebocsátom: imádom a diós süteményeket, de nem szeretem a hagyományos vajas krémeket. Persze, finomak, de nekem túl tömények, zsírosak, édesek. Úgyhogy ez a torta úgy készült, hogy újítottam is rajta, de csak annyiban, hogy hagyományos, eredeti jellegét szerintem 100%-ban megtartotta. A leírás hosszú, de csak azért, mert részletesen írtam le, a javaslataimmal, különféle magyarázatokkal, saját tapasztalataimmal egyetemben, hogy ha valaki belevág, sikerélménye legyen. :)  


Eszterházy-torta sedith módra

 

Hozzávalók a lapokhoz: 18 tojásfehérje, 18 evőkanál cukor, 50 dkg őrölt dió, 20 dkg őrölt mandula (vagy ehelyett is dió), 6 evőkanál liszt, só;

a krémhez: 9 tojássárgája, 1 tasak tejszínes pudingpor, 6 evőkanál cukor, 4 dl tej, 25 dkg 82%-os vaj, 50 dkg mascarpone, 20 dkg őrölt mandula, ízlés szerint rum- vagy mandula esszencia;

a díszítéshez: 15 dkg fehér csokoládé, 3 dkg barna csokoládé, 1 evőkanál + 1 teáskanál vaj; 15 dkg vaj, 15 dkg mascarpone, esetleg 1 evőkanál porcukor; őrölt dió, fél dióbelek.

 

Elkészítése: A lapok hozzávalóiból 6 kerek lapot sütünk 28 cm-es tortaformában. Ehhez először 9 tojásfehérjét kemény habbá verünk pici sóval és 9 evőkanál cukorral, majd beleforgatjuk a fele diót, fele mandulát és 3 evőkanál lisztet. A masszát háromfelé osztjuk, elsimítjuk a formákban, majd 180 dokos sütőben 10-15 perc alatt megsütjük. Ugyanezt megismételjük a maradék hozzávalókkal is, majd a lapokat hagyjuk teljesen kihűlni. A krémhez elkeverjük a tojássárgáját (csak az egyik adag piskótától kell a tojássárgája) a pudingporral meg a cukorral, felhígítjuk a tejjel, majd állandóan kevergetve sűrűre főzzük. Hagyjuk kihűlni. A vajat habosra kavarjuk a kanalanként hozzáadagolt mascarponéval, majd a kihűlt (nem jéghideg, csak amolyan jó szobahűmérsékletű) tojásos péppel, és együtt is kihabosítjuk. Végül lazán beleforgatjuk az őrölt mandulát, illetve a rum- vagy mandulaesszenciát.

A lapokat betöltjük a krémmel úgy, hogy egy keveset hagyunk a tetejére és az oldalára is, csak amúgy bemázolgatni. Az összerakott tortát lehetőség szerint néhány órára behűtjük. A díszítéshez a fehér csokoládét mikróban vagy gőz fölött összeolvasztjuk az 1 evőkanál vajjal, a barna csokoládét pedig az 1 teáskanálnyi vajjal. Amikor a fehér csokoládé már nem forró, de még jó híg, terülős, bevonjuk vele a torta tetejét, szépen elsimítva. A barna csokoládét zacskóba tesszük, a sarkára pici lyukat vágunk, majd csíkokat húzunk vele a fehér csokoládéra. Ezután fogpiszkálóval kereszt irányban megcsíkozzuk, először egyik, majd a másik irányból, így jön ki ez a jellegzetes minta (lehetett volna úgy is, hogy koncentrikus köröket rajzolok a barna csokival, és kívülről befele csíkozom meg, de úgy ítéltem meg, hogy ahhoz nagyobb gyakorlottság kellene, ha nem lesznek szépek a körök, nem lesz a minta sem olyan szép, ezért döntöttem az egyenes vonalak mellett. Még itt is néhol “megcsúszott” a kezem. 😊 ) A tortát hűtőbe tesszük, hogy a csokoládés bevonat jól megdermedjen.

Ezután a külsejére szánt vajat és mascarponét habosra kavarjuk, beletesszük a megmaradt fehér csokoládét is (ha marad – nekem maradt egy kicsi), és ha nem ítéljük elég édesnek, pici porcukorral kiigazíthatjuk. Egy részével nem túl vastagon, de egyenletesen bevonjuk a torta oldalát, majd bevonjuk őrölt dióval (kb. 15 dkg őrölt diót érdemes előkészíteni, de nem fog kelleni még egyharmada sem – azért kell a több, hogy kényelmesen be lehessen szórni vele az oldalát.) A maradék krémet csillagcsöves habzsákba töltjük és tetszés szerint kidíszítjük vele a torta tetejét. A krémbe felezett dióbeleket állítunk.

 

Megjegyzés: Nem túl olcsó torta, az tény, de nem készít ilyet minden nap az ember, egy-egy különleges alkalomra muszáj megengedni magunknak. 😊 A maradék 9 tojássárgájával egyelőre nem tudom, mihez kezdjek, de megkerül annak is a rendeltetése…

A férjem nincs oda szintén a krémes tortákért, sőt, a diós sem igazán a kedvence, de ez annyira ízlett neki, mint még soha. 😊 Nekem is nagyon ízlett, én is ettem belőle néhány falatot, de úgy gondolom, hogy akár egy picivel több krémet is meg tudott volna bírni. Na, de ízlések és pofonok, mindenki másnak így volt tökéletes. :) 


TORTÁK/2021





2021. január 25., hétfő

Narancsos-diós sárgarépatorta

 


Narancsos-diós sárgarépatorta

Hozzávalók (18 cm-es formához): 5 tojás, 15 dkg xilit (vagy cukor), 2 tasak Bourbon vaníliás xilit (vagy cukor), 15 dkg vaj, 20 dkg Szafi free lisztkeverék, 10 dkg pörkölt dió, 1 teáskanál sütőpor, 2 teáskanál fahéj, ¼ mokkáskanál só, 20 dkg sárgarépa, 10 dkg banán, 10 dkg kandírozott narancshéj, 1 narancs lereszelt héja;
a krémhez: 50 dkg mascarpone, 3 evőkanál xilit (vagy cukor), 2 tasak Bourbon vaníliás xilit (vagy cukor), 4 dl habtejszín (édesítetlen, igazi), 2 narancs héja és leve, 15 g zselatinpor;
a díszítéshez: 3-4 narancs, fehér csokoládé, zöld levelek.



Elkészítése: Előkészítjük a hozzávalókat: az egész tojást és a nyírfacukrot keverőtálba tesszük, a vajat felolvasztjuk, majd langyosra hűtjük, a sárgarépát meghámozzuk és finomra reszeljük, a banánt villával összetörjük és összekeverjük a kétféle narancshéjjal. A lisztet, a durvára vágott pörkölt diót, a fahéjat, a sütőport meg a sót egy tálban összeforgatjuk. A tojást habosra keverjük a nyírfacukorral és a vaníliás xilittel, majd lassan belecsorgatjuk a langyos vajat is. Ezután belekeverjük a lisztes keveréket, majd a sárgarépát és a narancshéjas banánt. Két sütőpapírral bélelt 18 cm-es formába öntjük egyformán elosztva, és 170 fokos sütőben kb. 40 perc alatt megsütjük. Hagyjuk kihűlni, majd mindkét korongot lapjában kettévágjuk. A krémhez a zselatint beáztatjuk 2 evőkanál vízbe. A mascarponét kikeverjük a cukorral és a vaníliával, majd lassan belecsorgatjuk a 4 dl tejszínt, miközben folyamatosan verjük. Amikor a krém megkeményedett, hozzáadjuk a narancshéjat és a vékony sugárban hozzáöntött narancslevet is. A zselatint kis lángon feloldjuk, rendre elkeverjük néhány evőkanálnyi krémmel, majd visszaöntjük az egészhez, és jól eldolgozzuk. A kettévágott lapokat megtöltjük a krémmel (ha netán még túl híg, hagyjuk egy kicsit hidegben keményedni), majd a tetejét is bevonjuk, illetve az oldalát is úgymond bemázoljuk. Végül narancsszeletekkel, fehér csokoládéból készített díszekkel (szívecskék, pöttyök stb.) és zöld levelekkel díszítjük tetszés szerint.

TORTÁK/2021.


Megjegyzés: A lapokhoz rendes lisztet is használhatunk, ugyanúgy, 20 dkg-t, ahoyg a recept írja, de ebben az esetben elég lesz 3 tojás is. Xilit helyett cukrot is lehet ugyanolyan arányban használni.
A csokoládédíszeket úgy készítettem, hogy a bontatlan fehér csokit kb. 50 másodperc alatt a mikróban megolvasztottam (10-15 mp-ként kivettem és egy kicsit átgyúrtam, hogy egyenletesen olvadjon), majd az egyik sarkára pici lyukat vágtam, és írókáztam vele. 😊



2021. január 17., vasárnap

Kávé- és diókrémes kehely

 


A recept:

5 dkg őrölt kávét leforrázunk 5-6 dl tejjel, félretesszük kb. fél órára, majd leszűrjük. Miután leszűrtük, hozzáadunk 2 tasak bourbon vaníliás cukrot, 2-3 evőkanál cukrot (vagy ízlés szerint), és kiegészítjük annyi tejjel, hogy 8 dl legyen belőle. 60 ml hideg vízbe vagy tejbe beáztatunk 20 g zselatinport, 5-6 perc után kis lángon felolvasztjuk, és összekeverjük a tejeskávéval. 4 nagyobb poharat megdöntve beleállítunk egy muffinsütő tepsibe, és tölcsér segítségével elosztjuk bennü
k a kávés lötty kb. felét. Óvatosan hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen. A többit szobahőmérsékleten hagyjuk. Kimérünk 15 dkg dióbelet, felét száraz serpenyőben megpörköljük, majd a másik felével együtt ledaráljuk vagy turmixoljuk. 35 dkg mascarponét kikavarunk 3 dl tejszínnel, 1-2 evőkanál cukorral (vagy ízlés szerint) meg 1 tasak Bourbon vaníliás cukorral, majd belekeverjük az őrölt diót. Habzsákba tesszük, és amikor a kávés krém megdermedt, óvatosan belenyomjuk a pohárba egyenletesen elosztva a mennyiséget. A lehető legszebben elsimítjuk a tetejét (hát ezt kell még gyakorolnom, na   ), majd szintén a tölcsér segítségével ráöntjük a maradék kávés löttyöt, egyenletesen elosztva a poharakban. Vissztesszük a hűtőbe, amíg a tetején is megdermed a kávékrém. Lehet díszíteni tejszínhabbal is, én csak a fotó kedvéért tettem diót és kávébabokat rá.   Nagyon finom lett, mindenesetre fog még készülni nálunk. Arra gondoltam, legközelebb rummal ízesítem vanília helyett.