2014. május 15., csütörtök

Házi kolbász kétféleképpen, nem disznóból

Ketten is vagyunk a családban, akik nem ehetünk disznóhúst, de igazából a család másik felének sem hiányzik, ha nincs. Igenám, de míg a hús nekem sem hiányzik, a különféle "disznóságok" - kolbász és társai - azért hiányoznak, és néha nagyon megkívánom. Éppen ezért muszáj volt alternatívát találjak a sertésből készült kolbászra. A boltban található ún. csirke- vagy marhakolbászok nem olyasmik, amire vágytam; ha megkívánom, én abszolút a házi kolbász ízét és állagát akarom érezni, ezért hát "kifejlesztettem" a magam kolbászreceptjét, amit csirkéből, marhából és libából állítottam össze. Lehet szemet forgatni és fujjogni ezek hallatán, meg mondani bármit, hogy így az igazi meg úgy az eredeti, de nekem egyszerűen alkalmazkodnom kell, és akkor a megadott lehetőségekből válogathatok. Most csak kicsiben készítettem kétféle ízesítésű kolbászt, és csak a fagyasztóba tettem, tehát nem volt alkalmam száradni hagyni és egy kissé megfüstölni, de mivel ez a próba kitűnően sikerült, télen, disznóvágás idején ismét csinálok, és akkor a többivel együtt fel is füstölhetjük.
Az egyik recept, amiből valamivel többet csináltam, egyszerű hagyományos kolbász sóval, borssal, pirospaprikával és fokhagymával ízesítve, a hús maradék részéből pedig grillkolbászt készítettem Aleda receptje alapján. Ez utóbbinál megmaradtam a hozzávalóknál, de az arányokat ízlés szerint módosítottam. Jaj, és az, hoyg hogyan töltöttem meg... na, az kész komédia volt. Nem ajánlom senkinek, hogy rólósütő csővel és habzsákkal töltsön kolbászt. :D :D :D De azért meglett. Mint írtam, ez csak próba volt, de a végeredmény irtó jó lett. A következő szeánszra már jobban felkészülök... :)


Házi kolbász kétféleképpen, nem disznóból

Hozzávalók a kétféle kolbászhoz: 2 kg csirkehús (melle és kicsontozott combja vegyesen), 1 kg marhahús, 65 dkg libaháj; a hagyományos ízesítésűhez: 1-2 fej fokhagyma (vagy ízlés szerint), 1-2 evőkanál (vagy ízlés szerinti) só, 2-3 teáskanál pirospaprika, 2-3 teáskanál bors; a grillkolbászhoz: 1 kisebb hagyma, 8-10 cikk fokhagyma, 3 szem szegfűbors, 1 csapott teáskanál őrölt bors, 1 mokkáskanál őrölt kömény, 1 púpozott teáskanál szárított, morzsolt csombor, só, 1 evőkanál libazsír; továbbá: belek (birkabélbe szándékoztam eleinte tölteni, de éppen nem kaptam, így disznóbelet használtam).

Elkészítése: A kétféle húst ledaráljuk, a fagyos libahájat pedig jó apróra vagdossuk (fagyosan könnyebb). Az egészet tálba tesszük, és kézzel jó alaposan összedolgozzuk. Ezután elosztjuk kb. 2/3-1/3 arányban, és egy időre hideg helyre tesszük. A fokhagymát megpucoljuk és összezúzzuk. A nagyobb adag húshoz adjuk az összezúzott fokhagymát, illetve rászórjuk a fűszereket, és ismét alaposan összegyúrjuk. Egy kis fasírtnyi adagot egy száraz felforrósított serpenyőbe teszünk, mindkét oldalát megsütjük, majd megkóstoljuk, és ha szükséges, ízlésünknek megfelelően pótoljuk a fűszereket. Minden plusz adag fűszer hozzáadása után alaposan dolgozzuk össze a masszát. Amikor jónak ítéljük, a húst belekbe töltjük hosszabb vagy rövidebb kolbászokat formálva belőle, majd tetszés szerint frissen lefagyasztjuk vagy felfüstöljük.

A grillkolbászhoz a finomra aprított hagymát és fokhagymát megdinszteljük a libazsíron, hozzáadjuk az őrölt fűszereket, majd az egészet jó alaposan kidolgozzuk. A továbbiakban az eljárás ugyanaz, mint az előzőnél. A grillkolbászról még nem készült fotó, de amintlehet, pótolom, csak várom a megfelelő alkalmat a grillezésére. :)

KT - 2014/12


5 megjegyzés:

  1. Ügyesek vagytok, hogy még kolbászt is tudtok készíteni. Guszta lett!

    Valahogy mi is így vagyunk azzal, hogy ami a közelünkben van, ott vannak helyek, ahol még nem voltunk :-) viszont Székelyföldet és Torockó környékét már sokszor bejártuk. 17 alkalommal voltunk már Erdélyben, ebből Torockón és Zetelakán pedig már 14-szrer, és mindig ugyanott szállunk meg. Már olyan, mintha már rokonokhoz mennénk :-) Ha sikerül, idén pünkösdkor is ott leszünk Csíksomlyón majd másnap Gyimesbükkön.
    Ha Ti is ott lesztek, találkozhatunk :-)

    VálaszTörlés
  2. :)
    Katalin, nem, nem szoktunk Csíksomlyóra járni. Egyrészt reformátusok vagyunk, de tudom, ez nem akadály, sokan mennek más vallásúak is oda, másrészt, mi eléggé kerülünk minden olyan helyet, ahol tömegek vannak. Amikor a somylói képeket nézegetem, mindig elérzékenyülök, melegség jár át, de a férjemet szerintem az életben nem tudnám rávenni, hoyg elmenjünk egy ilyen alkalomra. Egyedül meg pláne nem mennék. Szóval, eléggé faramuci helyzet, pedig miylen jó lenne találkozni veletek. Már olyan sok kedves, jó embert megismertem a blogjaim által, ha titeket is megismernélek, csak gazdagodnék. Ellenben ti meglátogathattok majd, ha Marosvásárhely felé is van utatok! :)

    VálaszTörlés
  3. Edith, emlékszem, mikor a habrolós töltögetést említetted, a Fb-n azt hiszem. Hát én egyáltalán nem húznám a szám a te kolbászodnak, sőt, hát még libahús is van benne,csakis finom lehet:) S az én diétámhoz is sokkal megfelelőbb ez, mint a disznó. Fasírtot mi is többször készítettünk mostanában tyúkhúsból, pedig régebb nem szoktuk:)

    VálaszTörlés
  4. Köszi, Kati! Amúgy tényleg finom, csak tudod, van aki nem szereti, ha megvariálják a dolgokat. De ha muszáj, nincs mit csináljak. Libahús nincs benne, csak csirke és marha, a háj van libától. Akkor olyant kaptam, de jó lenne a kacsa is.

    Fasírtot is már csak csirkéből vagy marhából készítek. A K-s üzletben szokott lenni darált marha néha nagyon jó árban, és ott veszek. Tudom, hogy inkább egészben jó megvenni a húst, és ledaráltatni, de ott erre nincs lehetőség, máshol meg nem tudom megfizetni...

    VálaszTörlés
  5. Köszi Edith a meghívást, lehet hogy egyszer majd élünk vele :-) Ilyenkor átutazóban mindig sietünk, és ha lehet elkerüljük a nagyvárosokat :-) Pedig milyen jó lenne találkozni!
    A nagy tömegeket mi is kerülni szoktuk általában, de Csíksomlyó és Gyimesbükk kivételek ez alól :-)
    Ha van időd, megnézheted az "Erdély" blogomon hogy merre is jártunk már eddig....

    VálaszTörlés