2014. augusztus 25., hétfő

Brokkolikrémleves zöldségekkel

Nagyobbik lányom egész nyáron hisztizett, amikor valamilyen brokkolis ételt készítettem. És bizony, készítettem, mert a kertben gyönyörűszépek lettek a brokkolik. De ő nem, és nem, neki nem ízlik, hagyjam békén, meg sem akarja kóstolni. Oké. Békén hagytam.
Még sosem volt szerencsém brokkolit látni teremni, ezért számomra hatalmas kuriózum volt ez idén. Amikor a fejeket levágtam, láttam, hogy imitt-amott van egy-egy kis brokkolikezdemény, de ki törődött vele. Néhány hét után viszont azok a kis kezdemények ügyes, kisebb-nagyobb rózsákká nőtték ki magukat, én pedig egyenként levagdostam az összeset. Így lett kb. 70 dkg friss, szép, zöld brokkolim. És eljött az ideje a felhasználásának is. Krémlevesnek álmodtam meg. És lássunk csodát, az én nagyobbik lányom megkóstolta kérés nélkül, két tányérnyit megevett belőle, majd a maradékot is egyedül tüntette el kijelentvén: nem tudom, mit nem szerettem eddig a brokkoliban, ez a leves isteni, ilyent még akarok. Szóval, egy meccs megnyerve, 1-0 javamra. De lenne még néhány megnyerni való játszma, pl. a hallal való. Bízom benne, hogy annak is eljön az ideje. (Különben szombaton éppen megfogadta, hogy 1 hétig nem eszik húst. Nem tudom, honnan jön ez neki így, 8 évesen, de hagyom. Igyekszem olyasmit főzni, amiből megkapja a szükséges fehérjét is.)


Brokkolikrémleves zöldségekkel

Hozzávalók 5-6 személyre: 1 karcsú póréhagyma (nálam 5 szál vékony póré), 4 kicsi sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 2 krumpli, 70 dkg brokkoli, 5-10 cikk fokhagyma (ízlés és nagyság szerint), 2 dl tejszín, só, citromlé, őrölt szerecsendió, 5 evőkanál olívaolaj; a tálaláshoz: brokkolirózsák, szárazon pirított napraforgómag, pirított kenyérkockák vagy levesgyöngy.

Elkészítése: A zöldségeket meghámozzuk és tetszés szerint feldaraboljuk. Felhevítjük az olívaolajat, rádobjuk a póréhagymát, és megfonnyasztjuk. Ezután mellédobjuk a sárgarépát, és együtt is dinszteljük néhány percig. Fölöntjük annyi vízzel, amennyi bőven ellepi, és amikor fölforrt, enyhén megsózzuk, illetve beletesszük a krumplit meg a petrezselymet. Amikor a zöldségek félpuhára főttek, beletesszük a brokkolit is (ha túl kevésnek tűnne a víz, mielőtt beletennénk, öntsük fel még vízzel, és forraljuk fel), és 5-10 perc alatt az egészet puhára főzzük. Ezután a lé nagy részét leöntjük és félretesszük, a brokkolirózsákból néhányat félreteszünk a tálaláshoz. A zöldségekhez adjuk a meghámozott fokhagymát, és botmixerrel az egészet pürésítjük. Ezután visszatesszük a lángra, hozzáöntjük a tejszínt, és a félretett főzőlével tetszés szerint hígítjuk. Jól kiforraljuk, utánasózunk, illetve citromlével és szerecsendióval ízesítjük. Tálalás előtt száraz serpenyőben megpirítunk 2-3 maréknyi napraforgómagot, és azzal tálaljuk a levest.

Megjegyzés: Jó tudni, hogy ha a leves áll egy keveset, sűrűsödik még magában is. Tehát lehet kissé hígabbra készíteni. Illetve ha nem fogy el az összes leves egyszerre, tegyük el a megmaradt főzőlevet is: amikor ismét fogyasztanánk, jó lesz felhígítani vele.

EK - 2014/10

2014. augusztus 21., csütörtök

Sokzöldséges spagettipite pirított uborkasalátával

Ehhez az érdekes piteféléhez csupa-csupa zöld zöldséget használtam. Az endíviát kivéve minden a kertben termett ezek közül. Nagyon finom lett, ízlett mindenkinek, bár a nagylányom adagjából meg kellett ennem a brokkolit... :) De gondolom, nem is ez a furcsa a címben, a pirított uborkasaláta viszont annál inkább. A meleg saláta receptjét egy frissen vásárolt tapas-gyűjteményben találtam. Kíváncsi is voltam, milyen lehet éppen a furcsasága miatt, ileltve mindenem is volt hozzá itthon, tehát természetes, hoyg kipróbáltam. A zöld pite mellé pedig nagyon is jól passzolt ez a szintén zöld saláta.


Sokzöldséges spagettipite

Hozzávalók a pitéhez: 40 dkg leveles tészta, 1 karcsú póréhagyma zöldjével együtt (vagy 1 csokor újhagyma), 25 dkg brokkoli, 20-25 dkg cukkini, 3 nagy mángoldlevél vagy 10 dkg spenót, 1 endíviasaláta, 5-6 cikk fokhagyma, 1/2 csípős paprika, 1 apró diónyi gyömbér, 1/2 piros kápiapaprika, 1 csokor petrezselyemzöld, 5-6 ágacska rozmaring, olívaolaj, só, 30 dkg spagetti, 5 tojás, 25 dkg tehéntúró, 1 mozzarellagolyó (12,5 dkg), 2 csapott evőkanál liszt, só, vaj, zsemlemorzsa; a salátához: 2 nagy uborka, 1-2 cikk fokhagyma, 1 csípős paprika vagy 1/2 kápiapaprika, 2 evőkanál kapribogyó, 2 evőkanál aprított mandula, 3 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál malátaecet vagy balzsamecet, 1 teáskanál barna cukor, só, bors, kevés petrezselyemzöld.

Elkészítése: A zöldségeket megmossuk, előkészítjük, a brokkolit rózsáira szedve sós vízben 5 perc alatt roppanósra főzzük. A póréhagymát csíkokra vágjuk, a cukkinit negyedeljük, majd szeletekre vágjuk. A mángold levélnyelét felszeleteljük, a leveleket pedig vastag csíkokra vágjuk. Az endíviát is feldaraboljuk. Felforrósítjuk az olajat, rádobjuk a finomra aprított fokhagymát, gyömbért és csípős paprikát, és 1-2 percig kavargatva pároljuk. Ezután rádobjuk a póréhagymát, majd amikor kezd összeesni, hozzáadjuk a mángoldnyelet, a cukkinit meg az endíviát is. Addig pároljuk, míg minden el nem készül, végül hozzáadjuk a mángoldlevelet, a kis kockákra vágott kápiapaprikát, az összeaprított petrezselyemzöldet, illetve rozmaringleveleket, és jól összeforgatjuk. Ízlés szerint sózzuk. A spagettit sós vízben kifőzzük, és egy tálba tesszük. Egy másik tálban a tehéntúrót eldolgozzuk a tojásokkal, sóval meg a liszttel. A spagettihez adjuk a zöldséges-fűszeres ragut, a (kissé összedarabolt) brokkolit meg a tojásos masszát, és jól összedolgozzuk. Hőálló tálat kikenünk vajjal, meszórjuk zsemlemorzsával és beleterítjük a leveles tésztát. A széleit szépen levágjuk, majd belesimítjük az elkészített keveréket. A tetejére tesszük a vékonyan felszeletelt mozzarellát, és 25-30 percre 200 fokos sütőbe toljuk (vagy ameddig a közepén is a tojás jól meg nem dermed). Tálalás előtt hűlni hagyjuk rövid ideig, hogy könnyebben lehessen szeletelni. Az uborkasalátához a zsenge uborkát héjastól használjuk fel, a kissé érettebbet meghámozzuk. Belsejét kikaparjuk, húsát kockára vágjuk. A fokhagymát és a csípőst vagy kápiát (én ezt használtam, túl sok lett volna a csípősből) felaprítjuk. Felhevítjük az olajat, rádobjuk az uborkát, és nagy lángon, állandóan kevergetve 3-4 percig pirítjuk. Ekkor hozzáadjuk a fokhagymát meg a paprikát, és tovább kevergetve pirítjuk együtt még kb. 3 percig. Beletesszük a kapribogyót, hozzáadjuk az ecetet meg a cukrot, és aláöntünk 2 evőkanál vizet. Addig pároljuk, amíg a leve el nem fő, és zsírjára nem sül (1-2 perc). Ezalatt száraz serpenyőben megpirítjuk a mandulát, hozzákeverjük a lángról félrevett salátához, sóval és borssal ízesítjük, végül pedig megszórjuk aprított petrezselyemzölddel, és tálaljuk. Önmagában is finom, vagy valamilyen húsos étel kíséretében is.

FI - 2014/10



Paradicsomos krumplileves kecskegidacsonttal

Kecskegidacsontot használtam a leveshez, mert még éppen volt néhány adagnyi leveshez való a tavasszal vásárolt gidából, de persze, lehet bármivel készíteni. Igazából hagyományos babérleveles krumplilevesnek indítottam, de mivel erősen kellették magukat a kertben pirosló paradicsomok, néhány jó érett példányt beledaraboltam a levesbe. Nem vált kárára, nagyon finom lett, ízlett mindenkinek.


Paradicsomos krumplileves kecskegidacsonttal

Hozzávalók 5-6 személyre: 30-40 dkg kecskegidacsont (gerinc és oldalborda vegyesen), 3-4 sárgarépa, 2 hagyma, 1 petrezselyemgyökér, 1 kicsi zeller - zöldjével együtt, 60 dkg krumpli, 1 paprika, 3 közepes, érett paradicsom, 3 babérlevél, 1 kis csokor petrezselyemzöld, só, citromlé; a tálaláshoz tejföl.

Elkészítése: A zöldségeket megmossuk és meghámozzuk, kicsumázzuk. Annyi hideg vízben, amennyi jól ellepi, főni tesszük a húst. Miután fölforrt, lehabozzuk, majd még 10-15 percig folyamatosan leszedjük a habját. Ekkor megsózzuk, beletesszük a babérlevelet meg a kockára vágott sárgarépát és a felszeletelt hagymát, 5-10 perc után a szintén kockára vágott petrezselyemgyökeret és zellert, majd újabb néhány perc után hozzáadjuk a nagyobb darabokra vágott krumplit és az apróra felkockázott paprikát. Beletesszük a kis csomaggá összekötözött zellerszárat is. Addig főzzük közepes lángon, míg a krumpli is majdnem megpuhul, ekkor pedig beleteszük a héjától megszabadított, kisebb darabokra vágott paradicsomot is. Néhány percig főzzük még, majd félrevesszük a lángról. Kivesszük belőle a zellerszárat, szükség szerint utánasózunk és citromlével savanyítjuk, illetve megszórjuk apróra vágott petrezselyemzölddel. Tálaláskor tejfölt kínálunk mellé.

Megjegyzés: Ez a leves így tökéletesen sűrű volt, nem igényelt más sűrítést, de ha valaki mégis igényli, egy nagyon világos, vékony rántással besűríthetjük. Nyáron jobb, ha a tejfölt mellé kínáljuk, és a levest meghagyjuk "tisztán".

FI - 2014/10

2014. augusztus 13., szerda

Koktélparadicsomos, hagymás lepénykék

Fő a határozottság. Persze, néha az sem árt, ha nem vagyunk túl határozottak, vagy legalábbis képesek vagyunk hirtelen váltani. Mert ma több blogon is láttam, hogy lángost készítettek, ezért hirtelen én is úgy döntöttem, hogy azt csinálok. Annyi munka, amennyi a sütésével jár - gondoltam - bőven belefér a mai tevékenységembe. Oda is tettem a tésztát a gépbe, hogy dagasztódjon (rozslisztes, írós tészta) és keljen. De nemsokára megláttam Moha lepénykenyérkéit, amelyek annyira kellették magukat! :) És mivel éppen jónéhány fürt mézédes koktélparadicsomot, amolyan egyészen picike, aranyosakat hoztam az este édesanyámtól (a mieink akkorára nőttek, mint valami kisebb paradicsomok, nem tudom, miért), hát egyetlen huszárvágással befellegeztettem a lángossütést, és lepénykéket csináltam én is. A tészta más, a "kenet" más, csupán a kivitelezés hasonló. A gyerekek (4 gyerek játszott együtt ma nálunk) imádták, rendesen rájártak. :)

EK - 2014/9



Koktélparadicsomos, hagymás lepénykék

Hozzávalók 8 lepénykéhez: 5 g szárított élesztő, 7 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt, 25 dkg 650-es kenyérliszt, 28 dkg fehér nullás liszt, 1 csapott evőkanál só, 2 evőkanál barna cukor, 4,5 dl író (pici vajdarabkákkal benne); a kenéshez: 2 nagy cikk fokhagyma, 4 szárított zsályalevél, 1/2 mokkáskanál só, 1 evőkanál citromlé, 5 evőkanál olívaolaj; továbbá: 15-20 szem piros és narancssárga koktélparadicsom, 1 nagyobbacska lila hagyma, fekete olajbogyó (elhagyható).

Elkészítése: A tészta hozzávalóit a megadott sorrendben a kenyérsütőgépbe pakoljuk, és 15-20 perces dagasztóprogramra állítjuk. Ezután a gépben hagyjuk duplájára kelni. (Ha nincs ilyen program, indítsuk el a gyorskenyér-programot, és 15-20 perc után, miután befejezte a dagasztást, kapcsoljuk ki, és hagyjuk kelni.) A zsályát összemorzsoljuk, mozsárba tesszük a hámozott fokhagymával meg a sóval együtt, és pépesre kavarjuk. Hozzáadjuk a citromlevet meg az olajat, és jól elkeverjük. A lila hagymát csíkokra, a koktélparadicsomot félbevágjuk. Miután a tészta megkelt, nyolc részre osztjuk, olajos kézzel 10-15 cm átmérőjű körökké formázzuk, majd sütőpapírral bélelt tepsibe vagy sütőlapra helyezzük őket. Minden korongot jól megkenünk az alaposan felkevert fűszeres olajjal, majd hagymacsíkokat szórunk rá, és kirakjuk tetszés szerint felezett paradicsomkákkal és olajbogyóval. 200 fokos sütőben 10 percig sütjük légkeverésen, majd 5 perc alatt kissé rápirítunk.

Megjegyzés: Aki szeretné, csilipelyhet vagy aprított csípős paprikát is tehet rá. Én evéskor cseppentettem imitt-amott rá egy-egy csepp Tabasco-szószt.


2014. augusztus 12., kedd

Zöldséges-rizses rakottas

Hát előkerültem én is. Ekkorát már rég nem hiányoztam, de most más dolgok fontosabbak voltak. Hozok egy nagyon klassz, laktató, nyári fogást. S bár eléggé hosszasak az előkészületek a különféle etapok miatt, a végén egy ízgazdag, tömény fogás kerekedik belőle. Ajánlom szeretettel. :) 


Zöldséges-rizses rakottas 

Hozzávalók 4 személyre: 2 karcsú padlizsán, 2 kicsi cukkini, olaj, olívaolaj, só, bors, morzsolt csombor; 25 dkg rizs, 2 pohár víz, só; 3 sárgarépa, 1 hagyma, 3-4 mángold- vagy spenótlevél, kevés olaj; 3 tojás, 2-2,5 dl tejföl, só, bors; 25 dkg sajt.

Elkészítése: A padlizsánt megmossuk, csíkosra hámozzuk, majd ½ cm vastag szeletekre vágjuk. Mindegyiket megszórjuk sóval, borssal és morzsolt csomborral, majd sütőpapíros tepsire helyezzük őket, megkenjük olívaolajjal, és 200 fokra előmelegített sütőben, félidőben átforgatva és megkenve olívaolajjal 20 perc alatt elősütjük. A cukkinit hasonlóan szeleteljük, és fűszerezés nélkül egy serpenyőben sütjük meg napraforgóolajban. Miután megsültek, tálra szedjük, és megszórjuk sóval, borssal, illetve csomborral. A rizst kétszeres mennyiségű sós vízben puhára főzzük. A hagymát és a sárgarépát meghámozzuk, a hagymát finomra aprítjuk, a sárgarépát vékonyan felkarikázzuk, és kevés olajon megdinszteljük. Amikor megpuhultak, rádobjuk az összevágott mángoldot, és egyet-kettőt forgatunk rajta. Sóval, borssal, morzsolt csomborral ízesítjük. A tojást felverjük, elkeverjük a tejföllel, sóval meg borssal ízesítjük. Egy hőálló tálat megkenünk olajjal, az alját kirakjuk cukkiniszeletekkel úgy, hogy kissé fedjék egymást. Eloszlatjuk rajta a hagymás répa felét, meglocsoljuk kevés tojásos tejföllel, majd rásimítjuk a rizst. Erre öntjük a tojásos keverék nagyrészét (3-4 evőkanálnyit hagyunk meg belőle), eloszlatjuk a maradék hagymás répát, és rálocsoljuk a maradék tojásos tejfölt. Az egészet befedjük a padlizsánszeletekkel, majd megszórjuk a lereszelt sajttal, és 20-25 percre a 200 fokos sütőbe toljuk vagy addig, amíg a tetején a sajt meg nem pirul. Paradicsomsalátával kínáljuk. Kissé hagyjuk hűlni tálalás előtt, úgy szebben lehet szeletelni.

Megjegyzés: A cukkini sütésekor csak kicsinként adagoljuk az olajat, különben nagyon sokat felvesz. Ha van rá időnk, a cukkinit is megsüthetjük a sütőben, mint a padlizsánt, úgy sokkal kevesebb olajat szív magába. 

KAL - 2015.



2014. augusztus 2., szombat

Kapris-fokhagymás joghurtban pácolt, grillezett csirkecomb

Grillezés. Imádjuk. És amióta kertünk is van, azóta még inkább űzzük, szinte nincs hét, amikor ne sütnénk valamit. Vagy még gyakrabban is. Igyekszem azért változatossá tenni. :)


Kapris-fokhagymás joghurtban pácolt, grillezett csirkecomb

Hozzávalók 4 személyre: 8-9 kicsontozott egész csirkecomb, 45 dkg (1 nagy doboz) joghurt, 1 fej friss fokhagyma (vagy 5-6 cikk régi), 1 jó marék üvegben eltett kapribogyó, só, bors, kevés olaj; a mártáshoz: a húsoktól visszamaradt pác, 3-4 evőkanál olaj, 3 teáskanál liszt, zöld fűszerek: 1-2 ágacska friss bazsalikom, 1 zsályalevél, 1-2 ágacska friss menta, só, citromlé; a tálaláshoz: petrezselymes újkrumpli.

Elkészítése: A combokat megmossuk, papírtörlővel megtörölgetjük, majd enyhén megszórjuk sóval és borssal. Ajoghurtot egy nagyobb tálba öntjük, hozzáadjuk az összeaprított fokhagymát és kapribogyót, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, illetve belekeverünk néhány evőkanál olajat. A húsdarabokat beletesszük a joghurtba, jól összeforgatjuk, hogy a pác mindenhol érje. Hideg helyen néhány órán át hagyjuk pácolódni. Elkészítés előtt a húsokat kiszedjük a pécból, egy kanál segítségével a pácot kissé le is kaparjuk róluk, hogy ne égjen meg. Felforrósított grillrácson a csirkecombokat szép pirosra sütjük vigyázva, hogy ne égjenek meg. A mártáshoz egy serpenyőben fölforrósítjuk az olajat, megfuttatjuk rajta a lisztet, majd hozzáöntjük a visszamaradt pácot, illetve kevés vizet. Néhány percig rotyogtatjuk, ha szükséges, további vízzel hígítjuk. Végül belekeverjük a finomra aprított zöld fűszereket, utánasózunk, illetve citromlével ízesítjük. A húst a mártással és petrezselymes újkrumplival vagy más tetszés szerinti körettel tálaljuk.

KAL - 2015.

2014. augusztus 1., péntek

Citromfagylalt - főzött alappal

Van már a blogomon citromfagyi receptje, de ez a mostani más, főzött alapú. Mondhatni a klasszikus fajtája. Nagyon citromos, nagyon krémes, nagyon finom. Ez volt az első fagyi, amit a fagylaltgépben kipróbáltam. :) Kevés masszát a bonbonformákba simítottam, pálcikát tettem nekik, és megvolt az isteni fagyinyalóka is. Amíg tartott, addig járt rá kisebbik lányom és a szomszéd kislányok a fagyasztóra. (Nagyobbikom akkor éppen táborban volt.)


Citromfagylalt - főzött alappal

Hozzávalók: 3 tojássárgája, 3 evőkanál fruktóz, 3 púpozott evőkanál sztéviapor (15-20 dkg cukor), 3 citrom, víz, 1 tasak tejszínes pudingpor; 3 tojásfehérje, 2 evőkanál fruktóz; 3 dl habtejszín, 2 evőkanál fruktóz; 30 dkg sűrű joghurt (1 nagy doboz kicsepegtetve).

Elkészítése: A joghurtot sűrű szitába vagy gézzel bélelt szűrőbe öntjük, és hagyjuk csepegni, amíg a többi műveletet elvégezzük. A tojássárgáját habosra keverjük az édesítőkkel, majd hozzáadjuk a pudingport is. A citromok levét kifacsarjuk, majd vízzel 4 dl-re egészítjük ki. Hozzáadjuk a tojásos masszához, majd az egészből sűrű pépet főzünk. Hideg vízbe állítva az edényt, néha megkavarva hagyjuk kihűlni. A tojásfehérjét keményre verjük 2 evőkanál fruktózzal, a tejszínt pedig félkeményre további 2 evőkanál fruktózzal. Amikor a pép kihűlt, kanalanként hozzáadjuk a sűrű joghurtot, majd beleforgatjuk a tojáshabot, végül pedig a félkeményre vert tejszínt is. Ha van fagylaltgépünk, akkor a masszát először hűtőben hűtjük 3-4 órán át (vagy fagyasztóban 1/2-1 órát), majd a géppel kikevertetjük. Ha nincs gépünk, a masszát dobozba öntjük, betesszük a fagyasztóba, és félóránként-óránként átkeverjük, hogy egyenletesen fagyjon. Aki szereti, citromhéjat is reszelhet a fagylaltba - a pépbe kell belefőzni.

KAL/2019.