2018. február 25., vasárnap

Lazacszelet friss salátával

Hal és saláta: mindig nyerő páros.


Lazacszelet friss salátával 

Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg lazacfilé, só, bors, 2 mandarin, 3 evőkanál olívaolaj, 3 dkg vaj; a salátához: 2 marék zsenge céklalevél (vagy bármiylen más leveles saláta), 1 kígyóuborka, 25 dkg koktélparadicsom, só, citromlé, olívaolaj.

Elkészítése: A lazacot mindkét oldalán sózzuk és borsozzuk, majd a felforrósított olajra tesszük, és egyik oldalán 1 percig sütjük. Ekkor megfordítjuk, 1 percig pirítjuk ezen az oldalán is, majd ráfacsarjuk 2 mandarinnak a levét, és nagy lángon hagyjuk párolódni, amíg a folyadék el nem párolog (2-3 perc). Hozzáadjuk a vajat, és miután megolvadt, folyamatosan rákanalazzuk a lazacszeletekre, míg azok szép pirosra nem sülnek. A salátához az uborkát vékonyan felszeleteljük, a koktélparadicsomot mérettől függően kettőbe vagy négybe vágjuk. Egy tálban összevegyítjük a céklalevéllel vagy salátával, és sóval, citromlével, illetve olívaolajjal ízesítjük. Lazán összeforgatjuk, és a hal mellé kínáljuk.

ÉÍ - 2018/TAVASZ

2018. február 24., szombat

Diós-lekváros aprósütemény

Ilyen aprósüteményt cukrászdából ettem először. Annyira finom volt (és annyira drága :P), hogy azt mondtam, ilyent muszáj itthon is készítenem. ez a süti nagyon népszerű a román háziasszonyok körében, találtam is millióegy receptet a neten róla, míg végül egy ismerősöm javaslatára kipróbáltam az egyiket. De hogy, hogy nem, nekem messzemenően nem olyanra sikerült mint amilyen az a cukrászdai volt. Meg lehetett őket enni, nem mondom, de elterültek, kemények voltak, nem iylennek kellett lennie. El is voltam keseredve, hogy mit nem csinálhattam jól, de aztán később, "analizálva" kissé a receptet, rájöttem, hogy itt-ott javítgatva talán mégiscsak elérhető a kívánt eredmény. 
Az én arányaim így alakultak, a végeredmény pedig egy igazán puha, de mégis ropogós-omlós finom aprósüti lett, próbáljátok ki bátran. 


Diós-lekváros aprósütemény

Hozzávalók (25-30 darabhoz): 20 dkg porcukor, 20 dkg vaj, 2 tojássárgája, 30 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor;
továbbá: 20 dkg durvára őrölt dióbél, 1 üveg sűrű lekvár (áfonya, szilva), 2 tojásfehérje, porcukor.

Elkészítése: A vajat habosra kavarjuk a porcukorral, majd beledolgozzuk a tojássárgáját, végül pedig a sütőporral összeszitált lisztet. Egynemű masszává dolgozzuk, és fóliába csomagolva néhány órára hűtőbe tesszük. Ezután a tojásfehérjét villával kissé felverjük. A tésztából diónyi gombócokat formálunk, mindegyiket megforgatjuk az enyhén felvert tojásfehérjében, majd meghempergetjük a dióban, és sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, egymástól kissé távolabb. A közepükbe mélyedést nyomunk, a mélyedésbe 1-1 mokkáskanál lekvárt teszünk, majd 180 fokos sütőben 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük. Porcukorral megszórva kínáljuk. Sokáig elálló, omlós sütemény lesz a végeredmény. 

EK - 2018/3

2018. február 19., hétfő

Sonkakrémes kosárkák

Nagyon finom és főleg mutatós kis falatkák ezek a kosárkák, a svédasztalról biztos az elsők között fogynának el. Én azonban elkövettem egy hibát. Kényelmességből a mascarponét nem kavartam ki külön a joghurttal, hanem kanalanként hozzáadagoltam az aprítóban lévő sonkás keverékhez, és így az lett a vége, hogy a mascarpone kicsapódott a nagy fordulatszámtól, azaz szinte vaj lett belőle. Nem kell sajnálni tehát sem az időt, sem a plusz egy mostalant, mert a végeredmény megéri. 


Sonkakrémes kosárkák

Hozzávalók (16-20 darabhoz): 40 dkg leveles tészta, 1 tojás; a krémhez: 20 dkg csirkesonka, 25 dkg mascarpone, 1-2 evőkanál sűrű joghurt, 1-2 evőkanál ecetes torma, 1 kicsike lila hagyma, ½ piros húsú kápia paprika, néhány bazsalikomlevél, só, bors.

Elkészítése: A leveles tésztát kiterítjük, 4-5 mm vastagra nyújtjuk, majd 4-5 cm-es pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. A köröcskék felének egy kisebb körrel kiszúrjuk a közepét is. A teljes köröket megkenjük tojásfehérjével, ráteszünk egy-egy lyukas kört, ezt lekenjük tojássárgájával, majd sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, és 210 fokos sütőben 10-15 perc alatt aranybarnára sütjük. Miután megsültek és kihűltek, közepüket benyomjuk, hogy könnyebben és jobban meg lehessen tölteni őket. A csirkesonkát a meghámozott hagymával, az ecetes tormával, valamint a bazsalikomlevéllel késes aprítóban összedolgozzuk, a kápiát nagyon pici kockákra vágjuk. A mascarponét kikavarjuk a joghurttal, majd belekeverjük a sonkás keveréket meg a paprikakockákat. Ízlés szernt sózzuk és borsozzuk. A kosárkákat megtöltjük a krémmel, a tetejüket paprikakockával és bazsalikomlevéllel díszítjük. 

EK - 2018/3

2018. február 17., szombat

Csirkés-zöldséges kelt pite

Eddig sosem láttam még a boltokban fagyasztott pizzatésztát, ezért nagyot néztem, amikor felfedeztem. Rögtön vettem is három csomaggal, nem azért mert nem tudok pizzatésztát csinálni (főleg, hogy a kenyérsütőgépben 45 perc alatt készen van) hanem csak egyszerűen, mert újdonság volt neem, és ki akartam próbálni. Mire hazaérkeztem, az egyik szinte ki is olvadt, úgyhogy azonnal ki is próbáltam. Nagyon finom állagúra sült, monhatom, megérte az óriási 2 lej valamennyit. :D Akinek nincs ilyen tésztája, a pizzatésztám receptje szerint nyugodtan elkészítheti: 


Csirkés-zöldséges kelt pite

Hozzávalók 4-5 személyre: 2 hagyma, 3 sárgarépa, 2 zellerszár, 20 dkg barna csiperke, 5-6 cikk fokhagyma, 3 kicsontozott egész csirkecomb, só bors, zsiradék;
a szószhoz: 2 dl tejszín, 15 dkg Cheddar sajt, 1 cikk fokhagyma, ½ csokos ptrezselyemzöld vagy a zellerszáron található zellerlevelek, só, bors;
továbbá: 4 tojás, 10 dkg Cheddar sajt, só, bors, kevés olaj, zsemlemorzsa, 1 marék hámozott tökmag, 40 dkg kész pizzatészta. 

Elkészítése: A csirkecombor hosszú csíkokra vágjuk, megszórjuk sóval és borssal. Kevés felforrósított zsiradékon fehéredésig pirítjuk, majd addig pároljuk saját levében gyakran kavargatva, míg zsírjára nem sül. A zöldségeket meghámozzuk, a hagymát és a fokhagymát finomra aprítjuk, a sárgarépát és a zellerszárat kis kockákra vágjuk, a gombát pedig vékonyan felszeleteljük. Forró zsiradékon megdinszteljük a hagymát, hozzáadjuk a sárgarépát és a zellert, majd amikor szinte elkészültek, hozzáadjuk a gombát meg a fokhagymát. Sózzuk, borsozzuk, és addig pároljuk, míg zsírjára nem sül. Ekkor szűrőbe tesszük, hogy a leve lecsepegjen, a levet felfogjuk. A szószhoz felforraljuk a tejszínt a zöldség kifogott levével, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, az aprított petrezselyemzöldet meg a sajtot, és hagyjuk egyet-kettőt lobbanni. A tojásokat felverjük a sajttal illetve a fűszerekkel, a tökmagot durvára aprítjuk. Egy szögletes hőálló tálat megkenünk olajjal és megszórjuk zsemlemorzsával. Beleterítjük a kinyújtott pizzatésztát úgy, hogy a széleit is takarja. Az alján elsimítjuk a szószt, eloszlatjuk rajta a húscsíkokat, majd befedjük a gombás zöldséggel. Ráöntjük a sajtos tojást, elsimítjuk, a lelógó tésztaszéleket visszahajtjuk, lekenjük tojással (a sajtos keverékből meghagyunk 1-2 evőkanálnyit), illetve megszórjuk tökmaggal, és 200 fokos sütőben 20-25 perc alatt (vagy amíg a töltelék a közepén is jól megdermed) aranybarnára sütjük. Tálalás előtt 10-15 percig pihenni hagyjuk , utána szépen lehet szeletelni. Melegen, hidegen egyaránt finom.

ÉÍ - 2018/TAVASZ




2018. február 4., vasárnap

Tonhalsteak cukkinisalátával

A tonhal húsa isteni. Nekem a jó minőségű marhahús jut eszembe róla, ahogy látom. És állagra sem az a puha, széteső, nyápic halhús, hanem van karaktere, ahogy a férjem mondja: van, mit enni rajta. Persze, attól puha és szétmálló - a szájban. Fontos azonban, hogy nehogy túlsüssük. Bár sok helyen valóban, úgy láttam, hogy sütötték, mint a marhát, és a belseje a rózsaszín különböző árnyalataiban pompázott, mi azért mégis a majdnem teljesen átsült változatot preferáljuk. És így is hatalmas az ízélmény. Nálunk újévi vacsora volt.


Tonhalsteak cukkinisalátával

Hozzávalók 4 személyre: 4 szelet ujjnyi vastag, kb. tenyérnyi nagyságú tonhalsteak, 1-1 teáskanál színes bors, koriander és mustármag, 1/2-1/2 teáskanál gyömbérpor és durva szemcséjű só, késhegynyi (vagy ízlés szerinti) csilipehely, 3 evőkanál olívaolaj;
a salátához: 2 karcsú cukkini, 1 nagy lila hagyma, 1/2 piros húsú kápia paprika, 3 cikk fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 1/2 citrom leve, só, 1/2 teáskanálnyi a fűszerkeverékből, olívaolaj, citromhéj.

Elkészítése: A fűszerkeverék hozzávalóit mozsárba tesszük, és összezúzzuk. Megszórjuk vele a halszeleteket, majd félretesszük annyi időre, amíg a salátát előkészítjük. A zöldségeket megmossuk, a paprikát kicsumázzuk, a hagymát meghámozzuk. A cukkinit hosszú, vékony szeletekre vágjuk (pl. zldséghámozóval vagy sajtszeletelővel, esetleg káposztagyaluval), belső magvas részét nem használjuk fel. A hagymát és a paprikát kis kockákra vágjuk. Tálba tesszük a finomra aprított petrezselyemzölddel együtt, és kézzel lazán összeforgatjuk. Az öntethez a zúzott fokhagymát elkeverjük kevés sóval, fűszerkeverékkel, 1/2 citrom héjával, majd hozzáadjuk a citromlevet és ízlés szerinti olívaolajat. Ráöntjük a salátára, és összeforgatjuk. ezután készítjük el a halat. Az olívaolajat felhevítjük egy grillserpenyőben, és belehelyezzük a halszeleteket. Vastagságuktól függően 2 vagy max. 3 percig sütjük egyik felükön úgy, hogy egyszer sem mozdítjuk meg (így szép csíkosak lesznek), majd megfordítjuk, és a másik oldalukon is sütjük, amíg elérik a kívánt állagot. Tapintással ellenőrizhető: ha inkább puha, akkor belül még eléggé nyers vagy rózsaszín, ha keményebb, akkor átsült. Fontos, hogy 3-4 percnél tovább a másik oldalán se süssük, különben élvezhetetlen lesz.

EK - 2018/3