2019. április 29., hétfő

Drob de miel special - Báránypástétom fűszerkéregben

Sokféleképpen készítettem már báránypástétomot, ITT megtalálható szinte mindegyik változat - merthogy biztos vagyok benne, hogy nem dokumentáltam az összeset. Húsvétra nálunk mindig készül, mert jó kiadós és finom étel reggelire vagy csak úgy, napközben, ha megéhezünk, és nem szeretnénk asztalt teríteni. Idén ez a zöldfűszerkérges változat készült el. Nemcsak finom, hanem mutatós is. És persze, nemcsak húsvétkor készíthető.



Báránypástétom fűszerkéregben

Hozzávalók: 1,2 kg báránybelsőség (tüdő, szív, vese, máj vagyesen), 4 nagy hagyma, 2 teáskanál pirospaprika, 20 dkg főtt hús (pl. levesből), 15 dkg szikkadt kenyér, 4 főtt sárgarépa (levesből), 8 főtt tojás, 3 egész tojás, 5-6 szál újhagyma és ugyanannyi új fokhagyma, 2 csokor petrezselyemzöld, 1 kisebb csokor kapor, 2-3 szál lestyán, olaj vagy zsír, só, bors;

a fűszerkéreghez: 2 csokor petrezselyemzöld, 1 csokor kapor, 2-3 szál lestyán, 1 piros kápia, 3-4 evőkanál magos mustár.

Elkészítése: A belsőséget jól megmossuk és feldaraboljuk. A hagymát csíkokra vágjuk, megdinszteljük kb. 1 dl olajon (vagy ennek megfelelő zsíron), megszórjuk pirospaprikával, elkeverjük, majd rádobjuk a belsőséget a máj kivételével. Sózzuk-borsozzuk, felöntjük vízzel, és fedő alatt addig főzzük, amjg minden meg nem puhul. Az utolsó 5-6 percben hozzáadjuk a májat is, és azzal együtt főzzük készre. Ha szükséges, a vizet pótoljuk, de a végére zsírjára sütjük. A kenyeret hideg vízbe áztatjuk, majd kifacsarva a belsőséghez adjuk, illetve hozzáadjuk a darabokra tépkedett főtt húst, a feldarabolt újhagymát és új fokhagymát meg a zöldfűszereket. Lazán összeforgatjuk, majd ledaráljuk. A darált masszához hozzáadjuk a nyers tojást, sóval és borssal utánaízesítünk, jól eldolgozzuk, majd beletesszük a kis kockákra vágott sárgarépát és a szintén felkockázott főtt tojást. Lazán összeforgatjuk, majd egy nagy alufóliára ugyanakkora sütőpapírdarabotterítünk, megkenjük olajjal, és vastag csíkban ráhalmozzuk a masszát. Kézzel szép, egyenletes rúddá formázzuk, majd beletekerjük a sütőpapírba, végül pedig az alufóliába is, két végét jól összecsavarva-szorítva. Tepsibe tesszük, kb. ujjnyi vizet öntünk alá, és a 180 fokos sütőben kb. 1,5 órán át sütjük. Ezután kivesszük, becsomagolva hagyjuk kihűlni, majd szépen lefejtjük róla a fóliát és a sütőpapírt. A kéreghez való fűszereket nagyon finomra aprítjuk, a paprikát icipici kockákra vágjuk, majd az egészet összekeverjük a mustárral. Egy sütőpapírdarabon elterítjük a keveréket, majd a kihűlt, olajjal vékonyan megkent tekercset megforgatjuk benne, illetve ha valahol nem tapadna rá a kéreg, kézzel rátapasztjuk. Háztartási fóliába csomagolva hűtőbe tesszük néhány órára, és utána szeleteljük.

Megjegyzés: Olyan mustárt használtam hozzá, amelyben szinte csak magok voltak, és egy átlátszó anyag fogta össze őket, tehát nem a hagyományos, sárga sz;ínű mustár. Nálunk francia mustárként árulják ezt a fajtát.
Bármilyen más belsőségből és húsból elkészíthető. 




2019. április 19., péntek

Zsidó tojás

Nos, itt egy újabb tojásos recept, amit akár az ünnepre is elkészíthetünk, hogy legyen finom reggelinek valónk, akár ünnep után a megmaradt vagy túlzottan begyűlt pirostojásból. Csak néhány hozzávaló kell hozzá, legalábbis ehhez az alaprecethez, mégis olyan gazdag ízélményt ad, hogy hamarosan el szeretnénk majd ismét készíteni. Lehet kombinálni egyéb alapanyagokkal is, pl. (liba)töpörtyűvel vagy libamájjal, illetve libazsír helyett akár vajjal is kikavarható.



Zsidó tojás

Hozzávalók (4-6 személyre): 7 tojás, 15 dkg libazsír, 2-3 teáskanál mustár, 1-2 újhagyma vagy 1 kisebb lila hagyma, só, bors, 1-2 evőkanál citromlé.

Elkészítése: A tojásokat keményre főzzük, meghámozzuk, majd összeaprítjuk. Hozzáadjuk a mustárt meg a finomra aprított hagymát, majd elkeverjük a kicsinként adagolt, jó puha libazsírral. Végül ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, illetve, hogy a zsírosságát ellensúlyozzuk, kevés citromlevet is keverünk bele. Pirítóssal, friss zöldséggel, esetleg citromos teával kínáljuk.

Megjegyzés: Ha szeretnénk, apróra vágott libatöpörtyűt vagy libamájat is keverhetünk bele, illetve végső soron akár vajjal is kikavarhatjuk.

EK - 2019/4.



2019. április 17., szerda

Görög töltött tojás


A húsvétra fókuszálva egy újabb finom töltött tojás receptje következik. Nemrégiben is írtam - de amúgy nem lehet elégszer leírni - , hogy a töltött tojásra millióegy variáció létezik, bármit tehetünk bele, amit szeretünk, vagy ami van otthon. Az alábbiakban egy görögös töltött tojás receptje következik: csupa olyasmi került bele, ami a görög konyhának jellemző alapanyaga. Egy kis horiatiki (görög) salátát kínálva mellé, majd esetleg egy mennyei görög bárányos bográcsossal vagy egy görög módra elkészített báránysült által kísérve, kész görög lakomát csaphatunk anélkül, hogy elhagynánk otthonunk falait. :) 


Görög töltött tojás

Hozzávalók (4 személyre): 8 főtt tojás, 10 dkg feta sajt, 5 dkg kalamata olajbogyó, 2 evőkanál kapribogyó, 2-3 evőkanál görög joghurt, 1-2 teáskanálnyi a kapribogyó levéből, 1 kisebb cikk fokhagyma vagy 1 szál fokhagymalevél, 1-2 kaporágacska, bors.

Elkészítése: A tojásokat meghámozzuk és hosszában kettévágjuk. A sárgáját villával összetörjük, majd krémesre keverjük a joghurttal, illetve lazítjuk a kapribogyó levével. Ezután hozzáadjuk a feldarabolt olajbogyót és kapribogyót, a finomra aprított fokhagymalevelet meg kaprot, illetve a kis kockákra vágott fetát, és lazán összeforgatjuk. A krémet betöltjük a tojásfehérjékbe, és olajbogyócsíkokkal, fetával, kaporlevéllel díszítjük. Kínálhatjuk görög saláta kíséretében is.

EK - 2019/4.




2019. április 16., kedd

Sajtos túrókrém karamellizált hagymával

A tejtermékek parádéja ez az alábbi krém, de nagyon jó választás volt összeházasítani őket. A karamellizált hagyma pedig feltette a pontot az i-re. Aki ma kóstolta, mindenki azt mondta, hogy finom. Remélem, nem hazudtak... :D


Sajtos túrókrém karamellizált hagymával

Hozzávalók (sok személyre): 50 dkg tehéntúró, 25 dkg mascarpone, 15 dkg cheddar sajt, 2-3 evőkanál görög joghurt, 4 közepes lila hagyma, 5 dkg vaj, 1-2 evőkanál olaj, 3-4 evőkanál balzsamecet, só, bors.

Elkészítése: A hagymával indítunk, hogy legyen ideje hűlni. A hagymát meghámozzuk, vékony csíkokra vágjuk, majd dinsztelni kezdjük a vaj és olaj keverékén. Gyakran kavargatva, kis lángon addig pároljuk, amíg karamellizálódik. Amikor jól összeesett, és enyhén megbarnult, ráöntjük a balzsamecetet, és addig hagyjuk tovább a lángon, amíg a folyadék elpárolog róla. Ekkor szűrőbe öntjük, hogy a zsiradék lecsepegjen, és hagyjuk kihűlni. A túrót, a mascarponét meg a finomra reszelt sajtot kikeverjük, joghurttal tetszés szerint lazítjuk, sóval és borssal ízesítjük, majd belekavarjuk a karamellizált hagymát is. Tetszés szerint díszjtjük. Krékerrel, pirított vagy friss kenyérrel kínáljuk.


ÉÍ - 2020/TAVASZ

2019. április 12., péntek

Kolbászos és spenótos töltött tojás

A töltött tojás variációinak se vége se száma. Bármivel lehet ízesíteni, bármivel lehet tölteni, bármire lehet helyezni. Vagy nem is muszáj helyezni semmire, mint ahogyan az alábbiakban is látszik. Amióta ezt a kétféle töltött tojást készítettem múlt héten (vittem valahová), még csináltam egy adagot a családi szülinapi vacsorához, az pedig abszolút natúr volt: tojássárgája, kevés fokhagymapor, só, bors és némi joghurt, hogy krémes legyen. Azt viszont tartármártásra helyeztem, és bármennyire is sajnálom, de már este volt, és nem készült róla vállalható fotó...


Kolbászos és spenótos töltött tojás

Hozzávalók (4-5 személyre): 10 keményre főtt tojás, 15 dkg füstölt, nyers kolbász, 15 dkg spenót, só, bors, pirospaprika, 1 cikk fokhagyma, görög joghurt, petrezselyemzöld.

Elkészítése: A spenótot megmossuk, sós vízben 1-2 percig főzzük, majd leszűrjük, jól kinyomkodjuk, késsel összeaprítjuk, és hagyjuk kihűlni. A tojásokat meghámozzuk, majd felét hosszában, felét pedig keresztben kettévágjuk. A tojássárgáját kikaparjuk, villával összetörjük, feléhez hozzáadjuk a szétnyomkodott kolbászt, a másik feléhez pedig a kihűlt spenótot. A kolbászoshoz adunk 1 csapott teáskanál pirospaprikát, illetve annyi joghurtot, hogy jó krémes masszát kapjunk, illetve sóval és borssal ízesítjük. A spenótoshoz adjuk az áttört fokhagymát, illetve joghurtot, amennyi szükséges, és szintén sózzuk-borsozzuk. Ha szeretnénk, botmixerrel le is turmixolhatjuk, így intenzívebb lesz a zöld színe. A krémeket külön-külön csillagcsöves nyomózsákba tesszük, és megtöltjük velük a tojásfehérjéket. Paprikával díszítjük, esetleg majonézbe vagy tartármártásba is beleállíthatjuk a tojásokat.

Megjegyzés: Ha valaki idegenkedik a nyers kolbásztól, természetesen sült vagy főtt kolbásszal is készítheti. 

2019. április 9., kedd

Báránysült krumplival

Lassan már készülődhetünk a húsvétra. Kereshetünk finom, szemet gyönyörködtető előételrecepteket, különleges leveseket, és nem utolsó sorban mindenki ízlését kielégítő ünnepi főfogásokat. Mifelénk, mint már nemegyszer írtam, a húsvét főalapanyaga a bárányhús. Levest, főételt, drobot készítünk belőle, vagy nem utolsó sorban töltött bárányt. A bárány testrészétől függ, hogy miként is készítjük el, hiszen nem akármi jó akárminek. "Lefordítva magyarra" :D pl. a combjaiból lehet egyben sültet készíteni, a felszeletelt nyak és feldarabolt lapocka szintén jó sültnek, a bordák feldarabolva gulyásnak kiválóak, egészben pedig a töltött bárányhoz szükségesek. A belsőségből és a hártyás-lebenyes húsos részekből tokányt, drobot lehet készíteni. Ezeknek megfelelően ki-ki kiválasztja magának az alapanyagához legjobban illő ételt.


Báránysült krumplival


Hozzávalók (4-5 személyre): kb. 1,5 kg csontos bárányhús feldarabolva (comb, lapocka, esetleg nyak);
a fűszerkeverékhez: 1-1 teáskanál koriandermag, római kömény, fekete és zöld bors, ½ - ½ teáskanál kurkuma, pirospaprika és csilipehely, 2 szegfűszeg, 2 teáskanál só;
továbbá: olívaolaj, kb. 80 dkg krumpli, petrezselyemzöld.

Elkészítése: A bárányhúst megtisztítjuk a fölösleges zsiradéktól és hártyáktól, majd alaposan bedörzsöljük a mozsárban összetört, majd összekavart fűszerekkel. Hőálló tálba tesszük, letakarjuk, és hagyjuk pácolódni legalább 1-2 órát. Ha van rá lehetőség, akár egy éjszakán át is állhat hideg helyen. Sütés előtt a húst meglocsoljuk olívaolajjal, mellé/közé pedig meghámozott és kb. ½ cm-es karikákra vágott krumplit teszünk. A felkarikázott krumplit előzőleg egy tálban megszórjuk a maradék fűszerkeverékkel és meglocsoljuk olívaolajjal. Lefedve 180 fokos sütőbe toljuk kb. 60-70 percre, majd leellenőrizzük, és ha elkészült, fedő nélkül a tetejét szép pirosra sütjük. Ha még nincs elkészülve, visszafedjük, és tovább sütjük, amíg elkészül. Vöröskáposzta-salátával vagy bármilyen más salátával, illetve savanyúsággal kínáljuk.

NÚ - 2019/ápr.




Friptură de miel cu cartofi

Ingrediente pentru 4 persoane: cca. 1,5 kg carne de miel, tăiată în bucăți (ex. pulpă, gât);
pentru amestecul de condimente: câte 1 linguriță boabe de coriandru, chimion, piper negru și piper verde, câte ½ linguriță pudră de turmeric, boia dulce și boia iute, 2 cuișoare, 2 lingurițe sare;
alte ingrediente: cca. 800 g cartofi, ulei de măsline, pătrunjel verde.

Prepararea: Se curăță și se spală carnea de miel, se usucă cu un șervet de bucătărie, după care se condimentează cu condimentele pisate în mojar. E bine să se lase la marinat cel puțin 1-2 ore. Înainte de coacere se pun bucățile de carne într-un vas termorezistent, se stropesc cu ulei de măsline, iar în locurile rămase libere între bucățile de carne se pun cartofi. Cartofii se curăță, se taie rondele cu grosimea de cca. ½ cm, se pun într-un vas, se presară cu condimentele rămase, se stropesc cu ulei și se amestecă bine. După aceasta se pun în vasul de copt, lângă carne. Se acoperă vasul și se introduce în cuptorul preîncălzit la 180 grade, se coace 60-70 minute, se verifică dacă s-a gătit carnea, iar dacă este deja fragedă, se mai rumenește câteva minute fără capac. Se servește cu salată de varză roșie sau cu orice altă salată sau murături după plac.

BA- 2020/4.