2019. november 26., kedd

Kelkáposztába csomagolt halfilé curryszósszal


2001-ben, Svájcban ettem életemben először és mostanig utoljára valami ilyesmit. Csak a kinézetére emlékeztem, a "recés" káposztára, a belecsomagolt halra meg a sárga szószra, hogy hogyan készült vagy hogy pontosan milyen íze volt, már nem maradt meg. De amikor megkóstoltam az általam készített ételt, bizony, bizony, mintha ilyesmi lett volna a valamikori étel is. :) De akár igen, akár nem, ez nagyon finomra sikerült, és bár látványra, no meg gondolatra, kissé csúnya és furcsa, megéri kipróbálni annak, aki kedveli a keleties ízvilágot. 


Kelkáposztába csomagolt halfilé curryszósszal

Hozzávalók (4 személyre): 80 dkg halfilé, 8 kelkáposztalevél, só, bors, esetleg egyéb tetszés szerinti fűszerek, olívaolaj;
a szószhoz: 1 nagyobb hagyma, 6-7 cikk fokhagyma, 1 piros húsú paprika, 2-3 darabka ázsiai citromfű (citronella), 1 nagy marék petrezselyemzöld, diónyi friss gyömbér, 1 teáskanál kurkumapor, ½ teáskanál currypor, 5 evőkanál szójaszósz, 2 evőkanál halszósz, 5 evőkanál oszezámolaj, 2 evőkanál napraforgóolaj, 1 evőkanál méz, 1 citrom leve, 2-3 dl kókusztej, esetleg csili.

Elkészítése: A kelkáposztaleveleket alaposan megmossuk, 10 percig sós vízben előfőzzük, majd hűlni hagyjuk és vastag erezetét levágjuk. A halfilét kb. 10 dkg-os szeletekre vágjuk, és sózzuk, borsozzuk, illetve megszórjuk a tetszés szerinti fűszerekkel. A szósz hozzávalóit egészen az napraforgóolajig konyhai robotban vagy blenderben sima szósszá turmixoljuk, áttesszük egy edénybe és kavargatva felforraljuk. Hozzáöntjük a kókusztejet, tetszés szerint vízzel hígítjuk (idővel még sűrűsödik, inkább hígabb legyen), és jól kiforraljuk. Végül mézzel és citromlével ízesítjük. A halszeleteket belecsomagoljuk a káposztalevelekbe, és a csomagocskákat olívaolajjal vékonyan kikent hőálló edénybe sorakoztatjuk. Ráöntjük a szószt, elsimítjuk, és 180 fokos sütőben 25-30 perc alatt megsütjük. Friss salátát kínálhatunk mellé.

Megjegyzés: Ázsiai (vagy indiai) citromfüvet üvegben eltéve is lehet venni a keleti termékeket forgalmazó boltokban.

2019. november 21., csütörtök

Töltött bagettcsónakok


Szendvics helyett kitűnő ötlet ez a töltött bagett. Akkor is jó, ha már kissé szikkadtabb is a bagett. 


Töltött bagettcsónakok

Hozzávalók 3-4 személyre: 2 darab 40 cm-es bagett, 5-6 tojás, 20 dkg reszelt sajt, 20 dkg sonka, 10 dkg tejföl, 3 cikk fokhagyma, 1 marék bazsalikomlevél vagy 1-2 teáskanál szárított bazsalikom, só, bors, 1-2 evőkanál olaj.

Elkészítése: A bagetteket csónakszerűen kivájjuk úgy, hogy a két végét kb. 2 ujjnyi, a széleket pedig 1 ujjnyi vastagságban meghagyjuk. Vigyázunk, hogy az alján se vágjuk át teljesen. Egy edényben felverjük a tojásokat, hozzáadjuk a sajtot, a kis kockákra vágott sonkát, a tejfölt, 2 cikk zúzott fokhagymát meg a finomra aprított bazsalikomot, és sóval meg borssal ízesítjük tetszés szerint. A keveréket a kivájt bagettcsónakokba kanalazzuk egyenlően szétosztva, és a csónakokat sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. Az olajat elkeverjük a maradék 1 cikk zúzott fokhagymával, lekenjük vele a bagett megmaradt részeit, és 180 fokos sütőben 10-15 perc alatt, vagy amíg a töltelék kocsonyásra nem dermed, megsütjük. Ha a bagett túlságosan pirulna, letakarjuk egy sütőpapírdarabbal.

EK - 2018/2



2019. november 14., csütörtök

Savanyú káposzta füstölt oldalassal

Ha házilag füstölt oldalasról van szó, és nem is erősen füstös, még egészséges is ez az étel, bármennyire is nem hinnénk annak. Érdekes, hoyg Európában szinte minden népnek van egy hasonló étele, és mindenki arra esküszik, hogy az övé a legfinomabb. Ezt a receptet egy szász valakitől kaptam, de igazából mi is hasonlóan készítjük. 


Savanyú káposzta füstölt oldalassal

Hozzávalók 4 személyre: 70-80 dkg füstölt sertésoldalas, bors, 1 nagy hagyma, zsír;
a káposztához: 1 hagyma, pirospaprika, 1/2 teáskanál őrölt kömény 1 fej savanyú káposzta, zsír, bors, tejföl.

Elkészítése: Vékonyra gyaluljuk a káposztát, és ha szükséges, hideg vízben áztatjuk egy keveset. Az oldalast átmossuk, feldaraboljuk és zsírral kikent hőálló edénybe tesszük. Megszórjuk borssal (sóval általában nem kell, mivel már sózott-füstölt) majd elterítjük rajta a felcsíkozott hagymát. Felöntjük annyi vízzel, amennyi a húst éppen ellepi, lefedjük és 200 fokos sütőbe toljuk. 20-25 perc után a hőt 160 fokra csökkentjük, és további 1-1,5 óráig hagyjuk a húst készülődni benne. Néha meg is forgathatjuk, hogy egyenletesen párolódjon. Amikor megpuhult, kifedjük, és ismét magasabb hőfokon rápiríthatunk a tetejére. Amíg a hús készül, a káposztát kifacsarjuk. Egy lábosban kevés zsíron megdinszteljük az apróra vágott hagymát, rászórjuk a pirospaprikát, és felöntjük pici vízzel. Rádobjuk a káposztát, jól összkavarjuk, majd néha kavargatva, kicsinként forró vizet öntve hozzá, puhára pároljuk. A vége felé megszórjuk az őrölt köménnyel, és állandóan kavargatva zsírjára sütjük. Az elkészült oldalassal tálaljuk, tejföllel meglocsolva.

KAL./2020.

2019. november 10., vasárnap

Almás ordatorta

Egy újabb almás torta készült nálam kimondottan olyan alapanyagokból, amelyeket bűntudat nélkül lehet enni. A receptben a xilit egy az egyben kiváltható cukorral, a cocomas helyett tejszínt, a kókuszliszt helyett pedig rendes fehérlisztet lehet használni. 



Almás ordatorta

Hozzávalók: 70 dkg alma (5 szép alma), 1 citrom leve, 5 dkg xilit +1 teáskanál kókuszcukor, 4-5 dkg vaj, 1/2 teáskanál fahéj és galgant (elhagyható) vegyesen;
a tortaalaphoz: 65 dkg orda vagy tehéntúró, 10 dkg xilit (vagy cukor), 5 tojás, 1 tasak bourbon vaníliás xilit (vagy vaníliás cukor), 2 dl kókuszkrém (Cocomas) vagy tejszín, 3 evőkanál kókuszliszt (vagy rendes liszt), 1 csipet só.

Elkészítése: Az almát meghámozzuk, kicsumázzuk, húsát kis kockákra vágjuk, rálocsoljuk a citrom levét, és jól összeforgatjuk. Egy magas falú pitesütő forma oldalát kikenjük vajjal, a többi vajat pedig kis kockákban a forma aljára tesszük. Rászórjuk az 5 dkg xilit felét, eloszlatjuk benne az almát, majd rászórjuk a fahéjjal és galganttal elvegyített maradlk xilitet. Az ordát simára keverjük a xilittel, a vaníliás xilittel és a tojássárgájával, majd óvatosan beleforgatjuk a kókuszkrémet, a csipetnyi sóval felvert tojáshabot, végül pedig a kókuszlisztet. A masszát rásimítjuk az almára, és 190 fokra előmelegített sütőben, légkeverésen kb. 40 percig sütjük, majd néhány perc alatt kissé rápirítunk. A formában hagyjuk kihűlni, majd ha kihűlt, tálra borítjuk. Joghurttal vagy tejszínhabbal, ribizlivel vagy vörös áfonyával, illetve valamilyen zöld levéllel díszítjük. (Nálam joghurt, ribizli és rozmaringlevélkék vannak rajta.) Jó étvágyat hozzá! :)

Megjegyzés: Orda helyett ricotta is használható, ebben az esetben azonban nem kell tejszínnel vagy kókuszkrémmel hígítani. Helyette annyival több ricottát ajánlott használni. 

BA - 2020/1.
TORTÁK/2021.



2019. november 9., szombat

Mazsolás-szőlős leves (Ehestandskächen)


Eredeti nevén mazsolás lakodalmi étel, mert régebb a falusi szász lakodalmak alkalmával készítették. No nem a nagy napon, hanem a rákövetkezőn, amikor főleg a férfiak gyomrának ki kellett pihenni az előző nap "fáradalmait". Savanykás és fűszeres volta miatt jót tett másnaposság ellen, éppen ezért a szász korhelylevesként is számon tartották.


Mazsolás-szőlős leves (Ehestandskächen)

Hozzávalók (8-10 személyre): 1 egész házi tyúk, 3-4 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 darabka zeller, 2 fürt szőlő, 10-15 dkg mazsola, 2 dl tejföl, 1 evőkanál liszt, 1/2 citrom, 4 szegfűszeg, 1 darabka fahéj, só.
Elkészítése: A tyúkot bő hideg vízben főni tesszük, miután felforrt, lehabozzuk, megsózzuk, és addig főzzük, amíg teljesen meg nem puhul. Ekkor a húst kiszedjük a léből, ha szükséges, még kipótoljuk, felforraljuk, és beletesszük a meghámozott, tetszés szerint darabolt zöldségeket. Amíg a zöldségek főnek, egy másik edényben kevés vizet forralunk, beletesszük a citrom levágott héját, a fahéjat meg a szegfűszeget, összeforraljuk, majd beleáztatjuk a mazsolát. Amikor a zöldség is majdnem puha, beletesszük a beáztatott mazsolát, illetve az áztatólevet is ráöntjük (előzőleg eltávolítjuk belőle a fűszereket), és felforraljuk. A lisztet simára keverjük a tejföllel, kevés forró lével hőkiegyenlítjük, és a leveshez öntjük. Beletesszük a leszemezett szőlőt, és 1-2 percig forraljuk még. Sóval, illetve ha kell, citromlével utánaízesítünk, és tálaljuk. A húst mellé kínáljuk, vagy külön fogásként, pl. paradicsomszósszal.


KAL/2020.