2020. május 14., csütörtök

Hamburger - vendégszakács a konyhámban 5.


Már sok hamburger van a blogomon, de nem mindegyiknél van zsemlerecept is. Az alábbiakban viszont egy nagyon finom zsemlének is közlöm a receptjét. A teljes hamburgernek meg az a legnagyobb különlegessége, hogy 70-80 százalékban kicsi lányom műve, csak néhány veszélyesebb műveletet végeztem el én (pl. a hagyma és uborka karikázása, a hús sütése), illetve a zsemlék formázását is közösen végeztük. Ha igazán jó hamburgert szeretnétek enni, akkor készítsétek el ezt, nem fogtok csalódni. Kiegészíthető paradicsommal, salátával, ketchuppal is, nálunk áprilisban készült, karantén is volt, ezért azzal egészítettük ki, ami éppen volt otthon: hónapos retekkel. :) És egyből dupla adagot indítottunk - mindenből. ;) 


Hamburger 

Hozzávalók (4-5 személyre):
a zsemléhez (5-6 darabhoz): 35 dkg + kevés liszt, 1 teáskanál só, 2 evőkanál cukor, 5 g szárított élesztő (vagy 20 g friss), 1 tojás, 10 dkg tejföl, 0,8-1 dl tej, 2 evőkanál olaj; 1 tojás, magvak;
a húspogácsához: 40-50 dkg darált marhahús, 2-3 cikk fokhagyma, só, bors, pici zsiradék;
a pácolt hagymához és uborkához: 3 lila hagyma, 1 kígyóuborka, 5 dl víz, 1,5 dl ecet, só, cukor, 2 teáskanál szemes bors, 1 teáskanál koriandermag, 4 babérlevél;
az öntethez: 1 egész tojás, 2 dl olaj, 2 teáskanál mustár, 2 dl görög joghurt, só, bors, porcukor;
továbbá: sajtszeletek, tetszés szerinti zöldségek (saláta, spenót, paradicsom, retek), esetleg ketchup.

Elkészítése: A tészta hozzávalóiból rugalmas tésztát dagasztunk (lehet, nem kell az összes tej, függ a liszt milyenségétől és a tojás méretétől is, ezért csak kicsinként adagoljuk), majd letakarva 50-60 percig kelesztjük. Ezután lisztezett felületen finoman átgyúrjuk, és 5-6 részre osztjuk (attól függően, hogy kisebb vagy nagyobb zsemléket szeretnénk). Szép gömbölyű zsemlékké formázzuk, és sütőpapíros tepsire helyezzük. Hagyjuk kelni még 15-20 percig, majd lekenjük felvert tojással, megszórjuk szezámmaggal, és 180 fokos sütőben, légkeverésen aranybarnára sütjük (15-20 perc). A pácolt zöldségekhez forrni tesszük a vizet az ecettel meg a fűszerekkel, illetve annyi sóval és cukorral, hogy kellemes, harmonikus ízű felöntőlevet kapjunk, és kb. 5 percig forraljuk. Karikára vágjuk a lila hagymát és az uborkát, külön-külön tálba tesszük, majd rászűrjük a forrásban lévő levet úgy osztva el, hogy a hagymát és az uborkát is jól ellepje. Az öntethez az egész tojásból, az olajból és 1 teáskanál mustárból botmixerrel fél perc alatt majonézt készítünk, majd hozzáadjuk a másik teáskanál mustárt meg a joghurtot, illetve sóval, borssal és porcukorral ízesítjük tetszés szerint. A húspogácsához a darált húst összegyúrjuk a zúzott fokhagymával, valamint ízlés szerinti sóval és borssal, majd  (tálalógyűrű segítségével) kb. 10 cm átmérőjű, max. kisujjnyi vastag húspogácsákat készítünk belőle. Olajjal vagy vajjal vékonyan megkent grillserpenyőben (vagy ha van rá lehetőség, akkor grillen) mindkét oldalukon megsütjük. A zsemléket kettévágjuk, megkenjük öntettel, ráhelyezünk egy-egy húspogácsát, ráhelyezünk egy-egy sajtszeletet, kirakjuk tetszés szerinti feltétekkel, meglocsoljuk további öntettel, és befedjük a zsemle felső felével.

Megjegyzés: A majonézt és a pácolt zöldségeket előre is elkészíthetjük, majd a zsemlét készítjük el. Ha jól időzítünk, mire a zsemlék megsülnek, elkészülnek a húspogácsák is, így azonnal tálalhatjuk, amíg minden jó meleg. Ha netán kihűlne, a zsemlét meg lehet pirítani is, mielőtt betöltenénk.



1 megjegyzés:

  1. Aranyos a kislányod látom van utánpótlásod! Szépek a zsemlék és milyen finom lehet megtöltve ezzel a sok finomsággal:) További sok közös sikert kívánok nektek!

    VálaszTörlés