2014. március 31., hétfő

V. Gyulai Kolbász- és Sódarmustra

Mint az utóbbi években mindig, az Erdélyi konyha csapata ismét képviseltette magát a gyulai kolbász- és sonkafesztiválon. Természetesen nem mehettünk úgy oda, hoyg ne főzzünk valamit, így aztán a bemutató főzés keretében a pacallevesre és a miccsre esett a választásunk. Mindkettő telitalálat volt, nagyon finomra sikerültek, a jónép pedig csak azért bosszankodott, hogy olyan hamar elfogyott minden. A fesztivál helyszíne, hangulata magával ragadó, csodálatos emberekkel találkoztunk ismét, illetve ismertünk meg, az idő gyönyörű, nyárias volt: nagyon jól éreztük magunkat, és reméljük, még hosszú évekig részt vehetünk e színvonalas rendezvényen. :)

Néhány fotó ízelítőül:

A Kolbásszínházban: Brindás János mesterszakács, Hunyadvári József hivatásos vőfély és Hajduk Zoltán mesterszakács házigazdáskodásával (A nevek különben bármilyen sorrendben írhatóak lennének, én most a felállás szerinti balról jobbra vonalat követtem.)


Benke Laci bácsival:


Készül a pacalleves:


Végeztük, lezserkedhetünk:



Nagyon sok minőségi terméket állítottak ki, és lehetett megkóstolni:



Városnézés:


A százéves cukrászdában:


2014. március 26., szerda

Libaraguleves

Nagyon finom savanykás leves, változatosságként nagyon jól jöhet a megszokott repertoárba.


Libaraguleves

Hozzávalók kb. 4 személyre: 1 konyhakész libahát, 3 sárgarépa, 1 petezselyemgyökér, 1 kisebb zeller, 1/2 piros húsú kápia paprika, 1 hagyma, 20-25 dkg kelbimbó, 3 dkg rizs, 1 tojássárgája, 1,5 dl tejföl, 1/2 citrom, 1 csokor petrezselyemzöld, só.

Elkészítése: A libahátat kb. 3 liter hideg vízben főni tesszük, majd miután fölforrt, megsózzuk, a habját leszedjük, és kis lángon a húst félpuhára főzzük. Ekkor hozzáadjuk a kis kockákra vágott gyökérzöldséget és paprikát, illetve a felszeletelt hagymát. Kb. 10 perc után hozzáadjuk a kelbimbót és a megmosott rizst, majd addig főzzük, amíg minden teljesen meg nem puhul. A tojássárgáját simára keverjük a tejföllel meg a citromlével, hozzákeverünk kevés forró levet, majd az egészet a leveshez öntjük. 1-2 perc alatt jól összeforrósítjuk (nem hagyjuk fölforrni, mert a tojás kicsapódik), majd azonnal félrevesszük a lángról. Ízlés szerint utánasózunk és savanyítunk, illetve megszórjuk petrezselyemzölddel. A libahátról leszedhetjük a húst, és visszatehetjük a levesbe, vagy kínálhatjuk leves után.

ÜNN. MENÜK - 2014.
BA - 2017/10.

2014. március 25., kedd

Medvehagymás-lazacos vajkrém

Megmaradt egy darab a sült lazacból, mert nagyobbik lányom továbbra sem hajlandó halat enni. (Egy ideje feltette magába, hogy nem szereti, pedig azelőtt jóízűen ette éveken át.) Kidobni nem lett volna szívem, pedig a vacsora utáni napon már senkinek sem kellett. Másnap aztán kitaláltam további sorsát, és azt reméltem, így hátha nagyobbikommal is meg tudom etetni. De kiérezte belőle, és nem ette meg. :( Pedig igazán finom krém kerekedett belőle. Egyszer ki fogom próbálni füstölt lazaccal is, úgy biztos intenzívebb lenne az íze, sőt biztos kevesebb is elég belőle, mint sült lazacból.


Medvehagymás-lazacos vajkrém

Hozzávalók: 20 dkg sült lazacfilé, 12 dkg vaj, 5 dkg liszt, 2,5 dl tej, 1 8-10 medvehagymalevél, só, citromlé, fehérbors; a tálaláshoz: friss vagy pirított kenyér, tetszés szerint zöldségek.

Elkészítése: A lisztet simára keverjük a tejjel, majd állandó kavargatás közben sűrű péppé főzzük, és kihűtjük. A lazacot villával darabosra törjük, a medvehagymát finomra aprítjuk. A vajat kézi mixerrel habosra keverjük, majd kanalanként hozzádolgozzuk a kihűlt pépet is. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, illetve citromlével savanyítjuk, majd óvatosan összeforgatjuk a medvehagymával és a lazaccal is. Friss vagy pirított kenyérre kenve, tetszés szerinti zöldségekkel kínáljuk.

KAL - 2015.

2014. március 22., szombat

Lazacszeletek fűszeres sült krumplival és medvehagymás tartármártással

Mondtam, hogy beindult a medvehagymás receptgyártás! :)
Ezt az ételt vacsorára ettük, de olyannyira finom és különleges, hogy méltó fogása lehetne bármelyik ünnepi menüsornak, így a húsvétinak is. Próbáljátok csak ki, egyet fogtok érteni velem! :)


Lazacszeletek fűszeres sült krumplival és medvehagymás tartármártással

Hozzávalók 4 személyre: 4 szelet konyhakész lazacfilé bőrével együtt (egyenként 20 dkg-osak), só, bors, 3 evőkanál olívaolaj; a körethez: 60 dkg krumpli, só, bors, szárított vagy friss rozmaring, olívaolaj; a mártáshoz: 1 tojás, 2 dl olaj, 2-3 teáskanál mustár, só, citromlé, 5-6 nagy evőkanál tejföl, 10-12 medvehagymalevél, 1-2 teáskanál porcukor.

Elkészítése: A lazacleleteket leöblítjük, papírtörlővel jól leitatjuk, majd megszórjuk sóval és frissen őrölt borssal. Félretesszük. A krumplit meghámozzuk, ujjnyi vastag hasábokra vágjuk, majd egy tálban jól befűszerezzük, illetve meglocsoljuk olajjal, és kézzel jól összeforgatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe terítjük minél vékonyabb rétegben, majd 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és légkeverésen kb. félórán át pároljuk-pirítjuk. Félóra után tetszés szerint rápirítunk. A mártáshoz először majonézt készítünk. Az egész tojást magas pohárba ütjük, ráöntjük az olajat, beleteszünk 1-2 teáskanál mustárt, 1-2 teáskanál citromlevet, megsózzuk, és botmixerrel kb. fél perc alatt sűrű majonézzé dolgozzuk. Tálba tesszük át, hozzáadjuk a maradék mustárt, a porcukrot meg a tejfölt, simára kavarjuk, majd sóval és citromlével ízesítjük tetszés szerint. Végül belekavarjuk a finomra aprított medvehagymát is. Amikor a mártással megvagyunk, és a krumpli is majdnem elkészült, az olívaolajat egy nagy serpenyőben felforrósítjuk, és belehelyezzük a lazacszeleteket bőrös felükkel lefelé. Vastagságuktól függően 2-3 perc után óvatosan átfordítjuk másik felükre is, és mérsékelt lángon készre sütjük (szintén 2-3 perc). Mielőtt kiszednénk őket, 1/2-1/2 percig az oldalukra is átfordítjuk, hogy ott is szépen megpiruljanak. Azonnal tálaljuk a sült krumplival és a mártással; fontos a jó időzítés.

Megjegyzés: Ha van rá lehetőségünk, inkább vadvízi lazacot válasszunk. Húsa sokkal tömörebb, aromásabb, kevésbé zsíros, mint a tenyésztett társáé. Nekem kétféle volt a halam, mert két különböző alkalommal vásároltam, és meglepő volt érezni a különbséget.

ÜNN. MENÜK - 2014.


2014. március 21., péntek

Medvehagymás édeskömény-krémleves

... és "beütött" nálunk is a medvehagymaszezon!!! Indulhatnak a vele készült receptek! Már több is készült. Ez volt idén az első. Még útban hazafelé a piacról arra gondoltam, hogy egyszerűen medvehagymakrémlevest készítek, olyanról még úgysem hallottam (pedig látom, van jónéhány verzió a neten), de amit hazaérkeztem, és megláttam a hűtőben az édesköményt, már rögtön tudtam, hogy azt is felhasználom hozzá. Nem bántam meg. Érdekes, különleges nagyon finom íze lett a levesnek. Nagyobbik lányomnak annyira ízlett, hogy miután megkóstolt egy kanálnyit belőle, végignyúlt a földön azt bemutatandó, hogy menten elájul tőle. :D De tényleg, igazi ízorgia volt. :) Mindenki szerette a családban.


Medvehagymás édeskömény-krémleves

Hozzávalók 4 személyre: 1 hagyma, 40 dkg (2 közepes) édeskömény, 2 evőkanál +1/2 dl olívaolaj, 2 púpozott evőkanál liszt, 2 dl tejszín, 1,5 dl joghurt, kb. 15 medvehagymalevél, só, esetleg citromlé; a tálaláshoz: személyenként 1-2 tojás.

Elkészítése: Felforrósítjuk a 2 evőkanál olajat, és üvegesre dinszteljük rajta a csíkokra vágott hagymát. Rádobjuk a szintén vékonyan felszeletelt édesköményt, enyhén megsózzuk, és gyakran kavargatva, egy-egy kevés vizet öntve alá, puhára pároljuk. Botmixerrel simára turmixoljuk, és félretesszük. Felforrósítjuk a 1/2 dl olajat, beleszórjuk a lisztet, és elkeverjük. Felöntjük a tejszínnel meg kevés vízzel, simára kavarjuk, majd hozzáadjuk a joghurtot meg az édesköménypürét, és további vízzel tetszés szerint hígítjuk. Miután jól kiforraltuk, belekeverjük a nagyon finomra aprított medvehagymát is, szükség szerint sózzuk még, illetve ízlés szerint citromlével savanyítjuk. Keményre főzött tojással tálaljuk.

Megjegyzés: Ha a levest nem tálaljuk azonnal, készítsük hígabbra, mert állás közben még sokat sűrűsödik. Ha mégis besűrűsödött, hígítsuk vízzel, de utána jól ki kel forralni, illetve sóval és citromlével utána kell ízesíteni.

KAL - 2016.


2014. március 19., szerda

Fehércsokoládés tiramisu (tojás nélküli!!!)

Már muszáj volt felhasználnom a mascarponét, amit vettem, mert férjecském rendszeresen rájárt: hol kenyérre kente (?!), hol csak úgy kanalazta. No, de "megmentettem" előle. :)
Ez tipikusan az a desszert, ami isteni finom, de fotózni nem lehet. Mármint szeletelve nem lehetett, végül le is tettem róla. Érdekessége, hogy cukrot nem használtam hozzá, épp a tejet édesítettem 1 evőkanál fruktózzal. A többi édességét a szintén fruktózos fehér csokoládétól kapta. Természetesen, normál csokoládét és cukrot is lehet használni hozzá - én nem tehetem. Eredetileg meg szerettem volna szórni fehér csokoládédarabokkal is, de amikor nyúltam volna a doboz után, látom, hogy üres. Nagyobbik tündérem meg kissé ijedten, kissé pisolygósan nézett egy gyors megettem kíséretében.


Fehércsokoládés tiramisu málnával

Hozzávalók: 15 dkg (fruktózos) fehér csokoládé, 45 dkg mascarpone, 2 dl habtejszín, 2+1/2 dl tej, 1 csapott evőkanál fruktóz vagy cukor, 1 vaníliarúd, 20 dkg babapiskóta; a tetejére: fehér csokoládédarabok, málna vagy eper, citromfű.

Elkészítése: A 2 dl tejet felforraljuk az egészben hagyott vaníliarúddal, majd édesítjük a fruktózzal/cukorral, és hagyjuk kihűlni. A csokoládét darabokra tördeljük, ráöntjük a 1/2 dl tejet, mikróban vagy gőz fölött összeolvasztjuk, majd simára kavarjuk. Kézi habverővel (nem mixerrel) kanalanként beledolgozzuk a mascarponét (a következő adagot csak azután teszsük bele, miután az előzőt jól eldolgoztuk), és simára dolgozzuk. A habtejszínt keményre verjük, majd összekavarjuk a mascarponés masszával. Egy kerek jénai alját kirakjuk vaníliás tejbe mártott babapiskótával, rásimítjuk a krém 1/3-át, majd a rétegezést még kétszer megismételjük, amíg a hozzávalók el nem fogynak.
Végül málnával vagy eperrel és citromfűbóbitákkal, illetve - ha van- fehércsokoládé-darabokkal, -darával díszítjük. 1,5-2 órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek, és a krém megkeményedjen.

Megjegyzés: A tej ízesítéséhez használt vaníliarudat egészben dobjuk a tejbe, nem kell elhasítani, így is nagyon aromássá teszi azt. Miután a tejet fölforraltuk, a rudat kivesszük belőle, leöblítjük, és hagyjuk megszáradni. A továbbiakban felhasználható a hagyományos módon (elhasítva, a magvakat kikaparva) is.

EK - 2014/4

2014. március 15., szombat

Kávés-rumos brownie

Amióta elkészítettem az első brownie-t nincs megállás, rendszeresen készítem. MIkor csak a sima, natúr verziót, mikor turbózom, ízesítem ezzel-azzal.
Ezt az adagot akkor sütöttem, amikor hivatalos voltam a gernyeszegi Irodalom - Sütemények - Zene elnevezésű, immár második alkalommal megszervezett rendezvényre (Beszámoló róla ITT IS). És bár tudtam, hogy erdőre fölösleges fát vinni, hiszen 48 egyéb sütemény illatozott-díszelgett megérkezésemkor az asztalon, üres kézzel mégsem mehettem.
Az első alkalomkor kaptam egy nagy tányér süteményt, és azt éppen erre a tányérra pakolták, gondoltam, legalább nem viszem vissza üresen. Számít-e valamit vagy sem, nem tudom, de az tény, hogy 5-10 perc alatt elfogyott a süteményem. Bár... szerintem inkább azért volt annyira érdekes, hogy lássák: miféle sütit készített a "szakember".:D Így vagy úgy, a lényeg úgyis az, hogy nekem nagyon ízlett, és szerintem egy nagyon sikeres, töményen csokoládés brownie volt.


Kávés-rumos brownie

Hozzávalók: 30 dkg magas kakaótartalmú étcsokoládé, 20 dkg vaj, 5 tojás, 20 dkg cukor (vagy 15 dkg fruktóz), 5 evőkanál instant kávépor, 12 dkg finomliszt, 2 evőkanál rumkivonat (vagy 4-5 evőkanál rum); a díszítéshez: 5 dkg fehér csokoládé, 1 teáskanál olaj.

Elkészítése: A csokoládét összetördeljük, és a vajjal együtt mikróban összeolvasztjuk. (Első alkalommal 1 perc után, majd félpercenként megkavarjuk.) A tojást habosra keverjük a cukorral, és belekavarjuk a kávéport meg a rumkivonatot. A két masszát összekeverjük, majd óvatosan beleforgatjuk a lisztet is. Kb. 25x35-cm-es, sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, és 180 fokon 15 percig sütjük. Miután kihűlt, kockára vágjuk. A fehér csokoládét összeolvasztjuk az olajjal, műanyagzacskóba öntjük, a sarkára pici lyukat vágunk, és tetszés szerint kidíszítjük vele a süteménykockákat.

KAL - 2015.

Frissítés: Ma (2019.júl.27.) is elkészítettem ezt a brownie-t, és csak 15 dkg xilitet tettem bele. A xilit 1:1-hez helyettesíti a cukrot, tehát cukorból is bőven elég a 15 dkg hozzá. Nekem ez is nagyon édes már.

2014. március 14., péntek

Sajtos-kolbászos csiga

Hirtelen jött ötletből született, és abból, amit otthon éppen találtam. A kolbászt magam készítettem múltkoriban, csirke- és marhahús, illetve libaháj keverékéből. Hogy megsütve milyen, még nem tudok nyilatkozni, ebben a csigában elég jól szerepelt. :) Kicsi lányom hathatós segítségével készült a csiga: nemcsak kétkezi munkával segített be, hanem az írnoki feladatokat is ő vállalta. Januárban múlt 6 éves, ősztől lesz iskolás, méghozzá előkészítős, szóval az írástól még kicsit messze áll.... :)


És akkor "lefordítva" a receptet:

Sajtos-kolbászos csiga

Hozzávalók: 40 dkg leveles tészta, 10 dkg friss kolbász, 10 dkg reszelt sajt, 10 dkg kukorica, 2 tojás, 2 evőkanál zsemlemorzsa, só, bors, 2 evőkanál tejszín.

Elkészítése: A leveles tésztát vékonyra nyújtjuk (ha nyújtott tészta, akkor is vékonyítsuk még). A tojásokat felverjük, kb. 2 evőkanálnyit kiveszünk belőle, és félretesszük. A kolbászt szétnyomjuk, elkeverjük a tojással meg a reszelt sajttal, és hozzáadjuk a zsemlemorzsát. Sózzuk, borsozzuk, majd rákenjük a kinyújtott tésztára úgy, hogy egyik hosszanti oldalán üresen hagyunk 2-3 ujjnyit. A tölteléken szétosztjuk a kukoricát, kissé bele is nyomkodjuk, az üresen hagyott részt vékonyan lekenjük tojással, majd a tésztát jó szorosan feltekerjük. A tekercset 1 ujjnyi vastag csigákra daraboljuk, sütőpapíros tepsire fektetjük őket, majd lekenjük a megmaradt tojás és a tejszín keverékével. 200 fokra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt szép aranysárgára sütjük.

KAL - 2015.







2014. március 13., csütörtök

ERDÉLYI KONYHA - HÚSVÉTI EXTRA

Hamarosan újabb kiadvánnyal jelentkezik az Erdélyi konyha szerkesztőcsapata, a 2014-es húsvéti különszámmal. Hétfőtől kapható lesz az újságárusoknál Erdélyben és Magyarországon egyaránt. Keressétek, vegyétek, szeressétek! Majd süssetek-főzzetek belőle sokat az ünnepre! :)



2014. március 11., kedd

Libazsírban konfitált libacomb aranyló krumplival

Aki még nem készített ilyet, az gyorsan lásson hozzá: leírhatatlan, mennyire finom, omlós, ízletes és még sorolhatnám róla a szuperlatívuszokat. Receptügyben magyar és külföldi (angol és francia) oldalakon keresgéltem, tulajdonképpen nagy eltérések nem voltak közöttük, esetleg talán a fűszerezésben vagy a felhasznált "alkatrészben". Az én fantáziámat most a liba- vagy kacsamell birizgálja, legközelebb olyasmit konfitálok majd. Sőt, úgy gondolom, hogy a combok mellé akár a mell is belekerülhetett volna, de én nem egész jószágot vettem, hanem csak combokat.
Mondjuk, körülményesebben is fogtam hozzá, mert zsírolvasztással kezdtem - libahájat vettem , de akinek van kész kacsa- vagy libazsírja, az eleve azt használhatja.


Libazsírban konfitált libacomb aranyló krumplival

Hozzávalók 4 személyre: 4 konyhakész libacomb vagy 2 comb és 1/2 libamell, 1 csapott teáskanál só, 1 csapott teáskanál szárított rozmaring, 1/2 teáskanál szemes bors, 1/2 teáskanál köménymag, 1 lila hagyma, 6-7 cikk fokhagyma, 5-6 babérlevél, 1-2 kisebb ágacska szárított csombor (borsikafű), 1,5 dl félszáraz fehérbor, kb. 1 liter olvasztott libazsír (plusz-mínusz 1-2 dl); a körethez: 60 dkg krumpli, 1-1,5 dl olvasztott libazsír, só, bors; a tálaláshoz: ecetes gyöngyhagyma, salátalevelek, paradicsom, petrezselyemlevél.

Elkészítése: A rozmaringot, a köménymagot és a szemes borsot mozsárban jól összetörjük, majd összekeverjük a sóval, és a keverékkel alaposan bedörzsöljük a combokat. Hagyjuk állni néhány órát (vagy egész éjszakát), majd egy papírtörlővel alaposan letisztogatjuk. Vagy akár hirtelen le is öblíthetjük róluk (én csak töröltem). A meghámozott hagymát karikára vágjuk, a fokhagymát összedaraboljuk, és az egészet egy mélyebb hőálló tál aljára szórjuk. Beleteszünk 2-3 babárlevelet meg egy csomborágat, majd szépen - hogy lehetőleg ne fedjék egymást - belehelyezzük a libacombokat is. Ráöntjük a bort, a maradék babérlevelet és csombort a tetejére tesszük, és annyi olvasztott libazsírral öntjük fel, amennyi a húst egy jó ujjnyival ellepi. A hőálló edényt tepsire helyezzük, betoljuk a 110-120 fokra előmelegített sütőbe, majd a tepsibe 2-3 dl vizet öntünk. (Van, ahol 80-100 fokot írnak, máshol 140-et is olvastam, én a középutat választottam annál is inkább, mert nem volt rá fél napom, csupán néhány órám.) 3-4 óra után kivesszük, hústűvel ellenőrizzük, hogy könnyedén megy-e bele a tű, és ha nem, még visszatoljuk egy időre. Miután elkészült, hagyjuk egy keveset hűlni, majd a combokat óvatosan kiszedjük a zsírból, és már tálalhatjuk is. Ha mégis ropogós bőrrel szeretnénk enni, akkor a combokat áthelyezzük egy tepsire, és a 230 fokra felhevített sütőben 5-10 perc alatt rápirítunk. Amikor a hús majdnem kész, megcsináljuk a köretet is. A krumplit meghámozzuk, hosszában félbevágjuk, majd 1/2 cm vastagon felszeleteljük. A libazsírt felforrósítjuk, rádobjuk a krumplit, megszórjuk sóval és borssal, és gyakran kavargatva, hogy egyenletesen puhuljanak-piruljanak, szép aranysárgára sütjük. Tálaláskor ecetes gyöngyhagymát adunk mellé, illetve különféle színes zöldségekkel-zöldekkel díszíthetjük. Mellé egy jó pohár fehérbor is dukál, lehetőleg abból, amit rá is öntöttünk.

Megjegyzés: A tepsibe csupán azért kell a víz, hogyha véletlenül zsír csöpög ki az edényből, ne füstölögjön, és ne égjen rá a sütő aljára. Ha az eredeti mennyiség elpárolog, pótolni is lehet meleg vízzel.

ÜNN. MENÜK - 2014.

Tipp: Az így elkészített hús saját zsírjában hideg helyen hosszabb ideig is eláll. Ha azonnal fogyasztjuk, lehűlés után a zsírt érdemes leönteni róla, az aljám maradt ízletes szaftot pedig kenyérre kenve elfogyasztani. Az aromás zsír is felhasználható a továbbiakban.

2014. március 6., csütörtök

Vöröslencsefasírt paradicsomos sárgarépafőzelékkel (vegán)

A blogom - úgy látszik - éppen most kezdte a hibernációt, amikor a medve kibújik a barlangjából. Pedig lenne mit írni, ajaj, csak nincs mikor. Ezt a fogást is már elég régen készítettem, minimum három hete, és csakis azért kerülhet fel, mert már megírtam a szövegét a Finom falatokba, így 3 percbe telik megjelentetni itt is... Kizárólag növényi eredetű alapanyagokból készült, szóval nyugodtan ehetik vegán módon táplálkozók is. A fűszerezést ki-ki ízlése szerint variálhatja.


Vöröslencsefasírt paradicsomos sárgarépafőzelékkel

Hozzávalók a fasírthoz: 20 dkg vörös lencse, 1 hagyma, 2-3 cikk fokhagyma, 2 evőkanál lenmag, só, bors, ½ teáskanál őrölt kömény, ½ teáskanál őrölt római kömény, zsemlemorzsa, olívaolaj; a főzelékhez: 1 hagyma, 3-4 sárgarépa, 2 dl házi natúr paradicsomlé, 2 csapott evőkanál liszt, napraforgóolaj, szárított vagy friss petrezselyemzöld, só, bors, citromlé, kevés cukor.


Elkészítése: A vörös lencsét többször átmossuk, majd hideg vízben főni tesszük, és kb. 15 perc alatt puhára főzzük. Szűrőben hagyjuk jól lecsepegni. Ezután hozzáadjuk a lereszelt hagymát és fokhagymát, a kávédarálón lisztté őrölt lenmagot meg a fűszereket, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd annyi zsemlemorzsát kavarunk bele, hogy jól összeálló, de puha massza legyen belőle. Sütőpapíros tepsire vizes kanállal „galuskákat” szaggatunk ki, a kanállal kissé ellaposítjuk, majd meglocsoljuk olívaolajjal, és 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk. 15-20 perc alatt szép aranybarnára sütjük. Közben elkészítjük a főzeléket is. A hagymát finomra aprítjuk, magdinszteljük 4-5 evőkanál olajon, majd hozzáadjuk a kis kockákra vágott sárgarépát, és együtt is pirítjuk 2-3 percig. Ekkor felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, enyhén sózzuk és borsozzuk, majd közepes lángon, fedő alatt puhára főzzük. Ha szárított petrezselymet használunk, azt is a főzés elején adjuk az ételhez. Amikor a répa megpuhult, a főzeléket besűrítjük a paradicsomlével és kevés vízzel simára kevert liszttel. Tetszés szerint további vízzel hígítjuk, jól kiforraljuk, és ízlés szerint fűszerezzük. Ha nem eléggé savanykás, néhány csepp citromlével savanyíthatjuk, illetve csipetnyi cukorral tehetjük pikánssá.

FF - 2014/3