2012. november 30., péntek

Karácsonyi muffin


Ködös idő és nagyon hideg volt a múlt napok valamelyikén. Amolyan bármit megteszek, csak ki ne kelljem bújnom a kuckómból-nap volt, és olyan karácsonyos hangulatom is támadt. Ez lett az eredménye. Nagyon finom lett. 


Karácsonyi muffin cukormentesen    

Hozzávalók: 25 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 10 dkg gyümölcscukor vagy xilit (helyette 12-15 dkg cukor), csipetnyi só, 1 teáskanál szódabikarbóna, 1 teáskanál fahéj vagy mézeskalácsfűszer, ½ kávéskanál római kömény, 3 tojás, 10 dkg vaj vagy margarin, 2 nagy evőkanál cukormentes citromlekvár vagy kandírozott citromhéj, kb. 1 dl tej. 

Elkészítése: A száraz hozzávalókat tálba mérjük, és lazán összeforgatjuk. A margarint felolvasztjuk, majd elkeverjük a felvert tojással, a lekvárral meg a tejjel. A kétféle keveréket összevegyítjük, eldolgozzuk, majd papírkapszlival bélelt muffinformákba adagoljuk, és 180 fokos sütőben kb. 20 perc alatt megsütjük.

Tipp: Ha még gazdagabbá szeretnénk tenni a muffint, sütés előtt egy-egy teáskanálnyi citromlekvárt is tehetünk a formákba adagolt massza tetejére.

KT - 2012/12

2012. november 27., kedd

Erdélyi konyha extra: Advent és karácsony

Megjelent az Erdélyi konyha magazin adventi és karácsonyi különszáma. 60 oldalon sok-sok ünnepváró és ünnepi recepttel, kézműves ötlettel, népszokásokról, babonákról szóló tartalmas, de szórakoztató olvasnivalóval lepjük meg olvasóinkat. Erdélyben kapható az újságárusoknál, Magyarországon pedig a nagyobb bevásárlóközpontok újságos standjainál található meg.

Ezenkívül pedig már megjelent az Erdélyi konyha decemberi lapszáma meg a legújabb könyvünk, A sütés öröme is - keressétek őket az újságárusoknál, illetve hamarosan egy újabb gasztrokiadvány kerül piacra a Corvin Kiadó gondozásában, a(z Erdélyi) Konyhatündér. Mindegyikkel az ünnepre való készülődést szeretnénk könnyebbé tenni az olvasók számára, sok-sok jó ötlettel szolgálva.

2012. november 26., hétfő

Rizssaláta tenger gyümölcseivel, ázsiai öntettel

Mit lehessen kezdeni 30 dkg tenger gyümölcseivel? Valamivel fel kell szaporítani, illetve "ízt" kell adni neki! Nos, hát ezt tettem én is. Ez a saláta jó alkalmat adott a mókázásra is, mert lányaim életükben először kipróbálhatták a pálcikával való evést is. :)


Rizssaláta tenger gyümölcseivel, ázsiai öntettel

Hozzávalók: 25 dkg hosszú szemű rizs, 30 dkg fagyasztott tenger gyümölcsei, só, 1/2 citrom leve; az öntethez: 1/2 citrom héja és leve, 2 cikk zúzott fokhagyma, 1 nagy evőkanál méz, 2 evőkanál szójaszósz, 4-5 evőkanál olívaolaj, 1 kávéskanál gyömbérpor vagy diónyi friss gyömbér, 1 csokor petrezselyemzöld, só, csilipehely ízlés szerint.

Elkészítése: Felforralunk kb. 1,8 l vizet, megsózzuk, és belefacsarjuk egy 1/2 citrom levét. Amikor forr, beledobjuk a megmosott rizst, és csendes lángon addig főzzük, míg a rizs meg nem puhul. Eközben egy kisebb edényben vizet forralunk, és amikor fölforrt, beledobjuk a hideg folyó víz alatt hirtelen átmosott , de még fagyos állapotban lévő tenger gyümölcseit, és kb. 3 percig főzzük. A megfőtt rizst és herkenytűket leszűrjük, hideg vízzel átöblítjük, majd alaposan lerázzuk róluk a vizet, és egy tálban összeforgatjuk. Az öntet hozzávalóit kézi habverővel alaposan összekeverjük, majd ráöntjük a rizsre. Ha szükséges, még megsózhatjuk. Ízlés szerint csilipehellyel is megszórhatjuk, illetve, ha mindenki szereti a csípőset, akkor a csilit már eleve az öntetbe is bele lehet tenni.
A férjem végül megmelegítette a saját adagját, és az az igazság, hogy szinte finomabb is volt, mint hidegen. Próbáljátok ki így is, úgy is.:)

KAL - 2018.

2012. november 24., szombat

Sárgarépás csicseriborsókrém

Még a múltkor vettem két doboz csicserikonzervet, hogy legyen kéznél készen főtt alapanyag is. Ma nem tudtam mi legyen reggelire, hát ebből "alkottam" finom, gyors kennivalót. A sárgarépát eredetileg párolva szerettem volna beletenni, de úgy már túl hosszas lett volna, így csak egyszerűen, nyersen belereszeltem. Teljes kiőrlésű magvas kenyérrel ettük, citromos teával kísértük.


Sárgarépás csicseriborsókrém

Hozzávalók: 50 dkg főtt csicseriborsó, 10 dkg nyers sárgarépa, 3 ujjnyi hosszú póréhagymadarab, 1 cikk fokhagyma, 1 teáskanál szárított oregánó, só, színes bors, 3-4 evőkanál olívaolaj, valamennyi a borsó konzervlevéből.

Elkészítése: A borsót leszűrjük, de a levét nem dobjuk el. A sárgarépát meghámozzuk és finomra reszeljük, a póréhagymát nagyon finomra aprítjuk, a fokhagymát összezúzzuk. A leszűrt borsót tálba tesszük és botmixerrel pépesítjük. Ha nehézkesen megy a pépesítés, akkor öntsünk hozzá keveset a leszűrt léből, és úgy folytassuk. Hozzákeverjük a répát, a póréhagymát meg a fokhagymát, ízesítjük oregánóval (frissel még jobb lenne), sóval és frissen őrölt színes borssal, majd jól összekeverjük. Ezután beledolgozzuk az olívaolajat, végül pedig annyi további levet adunk hozzá, amennyi szükséges ahhoz, hogy jó krémes, de nem túl lágy pépet kapjunk. Friss vagy pirított kenyérre kenve nagyon finom, sőt, megkockáztatnám azt is, hogy egyszerűen kanalazva is isteni. Friss zöldséggel mártogatva is el tudnám képzelni.

EK - 2018/11.

2012. november 23., péntek

Pulykacsíkok Stroganoff módra


Hogy ezt a nevet hogyan írják helyesen, arról megoszlik a vélemény. Én most az elterjedtebb változat szerint írom, bár sokkal közelebb áll hozzám BeckZsu magyarázata (a recept nem tőle származik, ez saját kísérletek eredménye), és én is úgy tudom, hogy a cirill betűs szavakat fonetikusan írjuk át magyarra, és akkor Stroganovként kellene írnunk. De a lényegen végülis ez mit sem változtat, úgyhogy mindegy minek írjuk. Pulykából gyakran szoktam ilyen ételt készíteni, s bár legelőször furcsa volt benne az uborka, azóta megszoktuk, és az egész család szereti. :)


Pulykacsíkok Stroganoff módra 

Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg pulykamell, 50 dkg gomba, 10 dkg császárszalonna, 2-3 ecetes uborka, 1 hagyma, 2 cikk fokhagyma, 2 evőkanál liszt, 2 dl fehérbor, 2 dl tejszín, 2-3 evőkanál paradicsompüré, 1 babérlevél, kakukkfű, petrezselyemzöld, kevés olaj, só, bors, citromlé.

Elkészítése: A húst először szeletekre, majd a szeleteket kisujjnyi csíkokra vágjuk. Megszórjuk sóval meg borssal, és félretesszük. A szalonnát csíkokra vágjuk és 1-2 evőkanál olajon kiolvasztjuk a zsírját, illetve megpirítjuk. A hagymát felszeleteljük és a zsiradékon megdinszteljük. A húst megszórjuk liszttel, jól összeforgatjuk, és a hagymás szalonnára dobjuk. Erős tűzön, állandóan kavargatva, fehéredésig pirítjuk. Ezután rendre hozzáadjuk a felszeletelt gombát, a kockára vágott savanyú uborkát, az összezúzott fokhagymát, a paradicsompürét, a bort meg a babérlevelet, és lassú tűzön kb. 10 percig főzzük. Miután megpuhult, ráöntjük a tejfölt, utánasózunk-borsozunk, citromlével savanyítjuk, és összeforraljuk. Végül friss kakukkfűvel, finomra vágott petrezselyemzölddel ízesítjük, a babérlevelet pedig eltávolítjuk belőle. Bármilyen semleges ízű körettel tálalhatjuk. Húsnapon fogyasztható.

ADV. - 2012. 

2012. november 22., csütörtök

Mókás mikulások


 Újabb finomság Mikulásra... A recept (nagyjából) és a formázás ötlete a Házi cukrászat című könyvből származik, ott törpék voltak formázva a tésztából. 


Mókás mikulások

Hozzávalók a tésztához: 50 dkg liszt, 3 dkg friss élesztő, 3 evőkanál langyos tej, 15 dkg cukor, 20 dkg vaj, 4 tojás, ½ kávéskanál só; a díszítéshez: 20 dkg marcipánmassza, piros ételfesték, 1 tojásfehérje, 20 dkg + 1-2 evőkanál porcukor, 1 evőkanál ecet; továbbá: 1 tojássárgája, 1 evőkanál tej, kevés vaj.

Elkészítése: Kivajazunk 30 apró kosárformát, vagy kibéleljük papírkapszlival a mini-muffinsütő mélyedéseit. A tejet elkeverjük 1 teáskanál cukorral és az élesztővel, a tojásokat pedig habosra kavarjuk a cukorral. A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, az élesztős keveréket, a cukros tojást meg a lágy vajat, és nem túl kemény, hólyagos tésztát dagasztunk belőle. Langyos helyen kb. 20 percig kelesztjük, majd 30 egyforma darabra osztjuk. Mindegyik darabnak lecsípjük kb. ¼ részét, majd formázunk 30 nagyobb és 30 kisebb golyócskát. A nagyobb golyókat belehelyezzük az előkészített formákba, közepükbe kis mélyedést nyomunk, a mélyedést megkenjük a tejjel elkevert tojássárgájával, majd ráhelyezzük a kisebb méretű golyókat. További 10 percig kelesztjük őket, majd megkenjük a maradék tejes tojássárgájával, és 220 fokra előmelegített sütőben kb. 20 percig sütjük őket. Miután kihűltek, kis mikulásokká díszítjük őket. A marcipánmasszát kettéosztjuk, mindkét felébe beledolgozunk kevés porcukrot, az egyiket pedig megfestjük piros gélfestékkel. A tojásfehérjét keményre verjük a 20 dkg porcukorral meg az ecettel. A piros marcipánt vékonyra nyújtjuk, kb. 4 cm átmérőjű köröket vágunk ki belőle, félbevágjuk őket, és megformázzuk, a mikulássapkákat. A natúr marcipánt is vékonyra nyújtjuk, kivágjuk belőle a szakállkákat, és rányomkodjuk őket a briósokra. Kevés habot félreteszünk, a többit pedig zacskóba töltjük. A félretett habbal a mikulások fejére ragasztjuk a sapkákat, majd a zacskó egyik sarkára pici lyukat vágunk, és a habból megformázzuk a mikulások bajszát, a szemét, illetve a sapka prémjét meg a bojtját. Kevés maradék piros marcipánból pici golyócskákat formázunk, és orrot készítünk belőle a mikulásoknak.

ADV. - 2012. 

2012. november 12., hétfő

Torokpecsenye

Vagy mészárospecsenye, illetve még szokás mocskospecsenyének is nevezni, mert a frissen levágott disznó első, még mosatlan húsából készül. Mifelénk, a Felső-Marosmentén ezt szokás mindig főzni disznóvágáskor, és hagyományosan puliszkát, újabban krumplipürét, illetve valamilyen savanyúságot vagy káposztalevet szokás kínálni mellé. Nálam ilyen nem szokott készülni, mert disznót mi nem vágunk, de a családban mindig adódik néhány disznótor, így aztán mi is részesülünk belőle. Igaz, zsírossága miatt igencsak csínjával esszük, de évente egyszer-kétszer azért elmegy.
Igaz, még nincs tél, még nem egészen jó a káposztalé, családunkban azonban tegnap már elkezdődött a sertésölő szezon, úgyhogy lezajlott az első torokpecsenye-evés is.


Torokpecsenye


Hozzávalók 8 személyre: kb. 2 kg friss, zsírosabb sertéshús, 2 nagy evőkanál zsír, só, bors, pirospaprika, 1 maréknyi tisztított fokhagyma; a tálaláshoz: puliszka és savanyúság vagy káposztalé.

Elkészítése: A húst nagyobb kockákra vágjuk, majd rádobjuk a felforrósított zsírra, és nagy lángon, állandóan kavargatva kissé megpirítjuk. Amikor a darabkák egy kis kérget kaptak, megszórjuk sóval és borssal, illetve hozzáadjuk a fokhagymának kb. a felét, áttörve. Fedő alatt, gyakran megkavarva, és – hogy oda ne kapjon – állandóan kevés forró vízzel felöntve puhára pároljuk. Amikor a hús elkészült, levesszük az edényről a fedőt, és hagyjuk zsírjára sülni. Ekkor rátesszük a maradék áttört fokhagymát, egyet-kettőt rottyantunk rajta, végül pedig megszórjuk pirospaprikával, elkavarjuk, és rögtön félrevesszük a tűzhelyről. Puliszkával és savanyúsággal vagy káposztalével tálaljuk.


KAL - 2013.

2012. november 11., vasárnap

Gyümölcsös szelet sütés nélkül (őszi-téli sütemény)

Az ötletet egyértelműen Edó mogyorós rúdjai adták még akkor, amikor hozzám került a recept az Erdélyi konyha adventi és karácsonyi különszámának ürügyén. :) - És ezzel elárultam azt is, hogy hamarosan új kiadvány jelenik meg a Corvin Kiadó gondozásában, az Erdélyi konyha Adventi és karácsonyi különszáma. Keressétek majd, hamarosan megjelenik!!!

Szóval, már akkor megtetszett a recept, és tegnap, amikor valami édességre fájt a fogam, rögtön beugrott, hogy ez lesz a nyerő. Végül én dióval készítettem, felturbóztam még ezzel-azzal, illetve külön cukrot sem használtam hozzá, az eredmény pedig fennséges lett! Biztos az eredeti recept is isteni, ez viszont annyira finom lett, hogy így, egy-az-egyben meg fogom tartani.


Gyümölcsös szelet sütés nélkül

Hozzávalók: 40 dkg háztartási keksz, 15 dkg dióbél, 10 dkg mazsola, 10 dkg aszalt datolya, 5 dkg aszalt szilva, kb. 7 dkg olvasztott margarin/vaj, 30 dkg hígabb lekvár (kb. egy 4 dl-es üveg), 1-2 teáskanál reszelt, majd aprított narancshéj, 2 evőkanál jó minőségű rumkivonat, tej; a tetejére: 10 dkg étcsokoládé, 3-4 evőkanál olaj.

Elkészítése: A diót száraz serpenyőben megpörköljük. A datolyát és az aszalt szilvát kis darabokra vágjuk. A kekszet és a pörkölt diót sodrófával összetörjük, majd egy tálba tesszük. Hozzáadjuk az aszalványokat meg a narancshéjat is, majd ráöntjük a margarint (mostanában ezt használom, amióta a kislányom nem ehet laktózos tejtermékeket, mert a laktózmentes vaj iszonyú drága, és nem is mindig lehet kapni.:(, mindenesetre, igyekszem minimálisra csökkenteni a használatát, és helyettesíteni egyéb hozzávalókkal, mint pl. itt a lekvár vagy olaj) és a lekvárt. Jól elkeverjük, hozzáadjuk a rumkivonatot, majd annyi tejet adunk még kicsinként hozzá, amennyi szükséges ahhoz, hogy a massza jól összeálljon, de vigyázzunk, hogy nehogy igen ellágyítsuk. Ezután kb. 1,5 ujjnyi vastagságban sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, és egy vizes kanállal igyekszünk minél szebben elegyengetni. A csokoládét tálkába tesszük, ráöntjük az olajat, és 2x 30 másodperc alatt a mikróban felolvasztjuk. Ezután simára dolgozzuk, és elsimítjuk a megformázott kekszmassza tetején. 1-2 órára hűtőbe teszsük, hogy az ízek öszeérjenek, és a csokoládé megdermedjen a tetején. Azonban ha van időnk, és főleg türelmünk kivárni, készítsük el egy nappal korábban, mert másnap még finomabb.

KT - 2012/12

Padlizsános csirkenyársak sütőtökös karfiolpürével és kökényes hagymalekvárral

Már adtam hírt erről az ételről, amikor az 5. Blogkóstoló zajlott, hiszen ezt készítettem el Kovács Janka blogjáról a játék keretén belül. Mármint a nyársakat, mert a köretet azt én "találtam ki" mellé. A nyársaknál szinte egy-az-egyben úgy jártam el, ahogy Jankánál írta, bár koktélparadicsomom nem volt, és azt kihagytam belőle. A pácba pedig tettem még, és hagytam el egy-két fűszert, hogy nekünk abszolút megfeleljen.
Mindenesetre, számolni kell azzal, hogy ez az adag hatalmas, 10-14 darab nyárs lesz belőle, és körettel együtt akár 5-6 személy is jóllakhat belőle. Nekünk a fele is bőven elég lett volna, de ekkora volt a májcsomag és ekkora volt a csirkemell is, no meg nem is gondoltam, hogy ennyire kiadós lesz. Nem is készítettem meg végül nyársnak az összeset, hanem másvalami is lett belőle.:)
A sütőtökös karfiolpüré nagyon finom lett, a kettőnek az íze nagyon jól passzol egymáshoz. Legközelebb azért valamivel több krumplit tennék bele, hogy krémesebb lehessen. A receptben már több krumplival írom, mint ahogyan készítettem... A kökényes hagymalekvár pedig hű, de isteni lett. Éppen akkor szedtünk friss, nagyon érett kökényt, hogy csak magában enni is finom volt - sosem gondoltam volna, hogy a kökény finom is lehet - a hagymalekvárnak adott egy nagyon érdekes savanykás-fanyar ízt, ami nagyon jól ellensúlyozta az édességét. Jövőben biztos, hogy üvegbe is teszek el belőle.

Mindenesetre, ez az összeállítás tartalmazza az ősznek szinte minden finomságát, s bár sokféle alapanyag került bele, mégis tökéletes az étel harmóniája.


Padlizsános csirkenyársak sütőtökös karfiolpürével és kökényes hagymalekvárral

Hozzávalók a nyársakhoz: 50 dkg csirkemell, 50 dkg csirkemáj, 20-25 szelet császárszalonna, 30 dkg padlizsán, olaj; a páchoz: 1/2 csokor aprított petrezselyemzöld, 1/2 dl szójaszósz, 1/2 dl olívaolaj, 4 cikk zúzott fokhagyma, 1 teáskanál szárított oregánó, 1 teáskanál bors, 1/2 teáskanál gyömbérpor, 1/2 teáskanál őrölt koriander, 3 evőkanál balzsamecet, 1 evőkanál méz, 1/2 citrom leve; a püréhez: 15 dkg sütőtök, 40 dkg karfiol, 5-6 nagyobbacska krumpli, 2 cikk fokhagyma, 5 dkg vaj, forró tej, só; a hagymalekvárhoz: 3 közepes lila hagyma, 5 evőkanál olaj, 2-3 evőkanál méz, 3-5 evőkanál balzsamecet, 10 dkg kimagozott kökény, só, bors, csipetnyi szerecsendió, citromlé.

Elkészítése: A konyhakész csirkemellet és -májat falatnyi darabokra, a szalonnaszeleteket pedig kis lapocskákra vágjuk. A padlizsánt meghámozzuk (mi jobban szeretjük így, de végülis nem muszáj), szintén ügyes kockákra vágjuk, és besózzuk. Felhasználás előtt folyó víz alatt átmossuk, majd papírtörlővel felitatjuk róla a vizet. A pác hozzávalóit összekeverjük, és beleforgatjuk a csirkemelldarabokat. 1/2-1 órát hagyjuk állni (ha tehetjük, többet is), majd a hozzávalókat tetszés szerint váltakoztatva nyársra húzzuk. Azért én igyekeztem, hogy a hús- meg a májdarabok mellé szalonna kerüljön, hogy nehogy kiszáradjanak, és arra is vigyáztam, hogy kellően "szellős" legyen az a nyárs. Az elkészült nyársakat felforrósított grillrácson vagy kevés olajjal megkent grillserpenyőben minden oldalukon szép pirosra sütjük, és melegen tálaljuk.
A püréhez a krumplit meghámozzuk, és sós vízben főni tesszük. Amikor félpuha már a krumpli, hozzáadjuk a kisrózsákra szedett karfiolt meg a kockára vágott sütőtököt, és készre főzzük. A levét leszűrjük, a zöldségeket pedig botmixerrel pürésítjük. Hozzáadjuk a vajat, ízlés szerint sózzuk, és forró tejjel habosra kavarjuk. A lekvárhoz megtisztítjuk, és félbe-, majd csíkokra vágjuk a hagymát. Az olajat felforrósítjuk, karamellizáljuk rajta a mézet, majd rádobjuk a hagymát. Addig dinszteljük állandóan kavargatva, míg a hagyma kissé össze nem esik, majd hozzáadjuk a kökényt, a szerecsendiót meg a balzsamecetet (először kevesebbet használjunk), megsózzuk, és felöntjük 1-2 dl vízzel. Nagyon kis lángon, fedő alatt, néha megkavargatva puhára főzzük, a levét időnként pótoljuk, ha elpárologna. Végül ízlés szerint utánafűszerezünk. Melegen, hidegen egyaránt finom.

KAL - 2014.


Megjegyzés: Mint írtam, nem fűztem nyársra az összes hozzávalót, mert már  úgyis sok volt, és időm sem volt befejezni, hanem a többi hozzávalót egyszerűen, kevés felforrósított olajon, szinte állandóan kevergetve megpároltam. Úgy is nagyon finom, különleges ízharmóniát eredményezett. :)

2012. november 10., szombat

Csokoládés, citromos keksz, avagy a Mikulás rénszarvasai

Most érkeztem haza egy többnapos tanfolyamról. Jövő hét közepén pedig külföldre utazom szintén több napra, egy továbbképzés keretében. Mire hazajövök, már november harmadik harmada lesz, és még jobban összesűrűsödnek a dolgaim, ezért már most megmutatok néhány ötletet, amit Mikulás napja alkalmából készíteni, sütni lehet. A rénszarvasok formázásának ötletét INNEN vettem, a tészta saját kútfő. Természetesen, meg lehet sütni sima keksznek is, én is csak néhányból készítettem szarvast a lányok örömére.


A Mikulás rénszarvasai, avagy citromos, csokoládés keksz

Hozzávalók a tésztához: 30 dkg liszt, 10 dkg magas kakaótartalmú étcsokoládé, 12,5 dkg vaj, 10 dkg gyümölcscukor vagy 12-15 dkg cukor, 1 tojás, csipetnyi só, 1 teáskanál szódabikarbóna, 1 citrom reszelt héja, 3-5 evőkanál hideg tej; továbbá: apró méretű sósperec (vásárolt), nagyon kevés piros és natúr marcipán.

Elkészítése: A vajat simára keverjük a tojással, a cukorral meg a citromhéjjal. A lisztet összevegyítjük a sóval, a szódabikarbónával meg a durvára reszelt csokoládéval. A vajas masszát hozzáadjuk a lisztes keverékhez, gyorsan összedolgozzuk, majd annyi tejet gyúrunk bele (3-5 evőkanál), hogy jól nyújtható tésztát kapjunk belőle. Ezután a tásztát kétfelé osztjuk, kb. 5 cm átmérőjű hengereket formálunk belőle, fóliába tekerjük, és 2-3 órára a hűtőbe tesszük. Miután kivesszük a hengereket a hűtőből, éles késsel 5-7 mm vastag korongokra vágjuk, sütőpapíros tepsire helyezzük, és 200 fokos sütőben kb. 10 perc alatt megsütjük. Ha rénszarvaskekszeket szeretnénk készíteni belőle, akkor éles késsel óvatosan levágjuk a sósperecek gömbölyű részeit, hogy csak a belső, szarvacskára hasonlító része maradjon, majd a levágott korongok egyik felét kissé összenyomjuk, hogy szarvaspofit alakítsunk belőle, a másik felébe kétoldalt pedig óvatosan belenyomkodjuk a sósperec-szarvakat. Sütőpapíros tepsire helyezve ugyanúgy megsütjük. Miután a kekszek kihűltek, piros és natúr marcipánból szemeket és szájacskákat teszünk a szarvasoknak.

EK - 2012/12


2012. november 7., szerda

Sajtmártásos makaróni

Van egy kicsi ez, van egy kicsi az. Ezt is beleteszem, azt is beleteszem. Néééé, még láttam valamit, de akkor már abból a másikból is teszek jócskán belőle! És a végeredmény... Isteni lesz. Ugye, jártatok már ti is így?


Sajtmártásos makaróni, ezzel-azzal

Hozzávalók: 50 dkg makaróni, 3-4 evőkanál olaj, 1 hagyma, 1 sárgarépa, 10-15 dkg sonka, 20 dkg sajt, 5-8 cikk fokhagyma, 3 evőkanál liszt, 4-5 dl tej, 2 dl tejföl, só, bors, citromlé.

Elkészítése: A csőtésztát sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük, és melegen tartjuk. A mártáshoz a hagymát megdinszteljük a felforrósított olajon, majd rádobjuk a finomra reszelt sárgarépát, és együtt dinszteljük 2-3 percig. Ekkor hozzáadjuk a kis kockákra vágott sonkát, és átforgatjuk a zöldséges zsiradékon. Megsózzuk, megborsozzuk, felöntjük kevés vízzel, és közepes lángon addig pároljuk, amíg a répa meg nem fő, és zsírjára nem sül. Ekkor rádobjuk az aprított fokhagymát, megszórjuk liszttel, elkavarjuk, és felöntjük tejjel. Simára kavarjuk, majd állandó kavargatás mellett hozzáöntjük az összes tejet. Belekeverjük a tejfölt, a reszelt sajtot, illetve ízlés szerint vízzel hígítjuk, majd jól kiforraljuk. Ha kell, utánafűszerezünk, és citromlével ízesítjük. Végül a leszűrt tésztát beleborítjuk a mártásba, jól összekeverjük, és máris tálalhatjuk. A mártásba lehet aprított petrezselyemzöldet is tenni, mi már olyan éhesek voltunk, hogy ilyen cifrázásokra nem jutott időnk. :)

KAL - 2014.

2012. november 3., szombat

Zatar fűszeres csirke és bébirépa

Három héttel ezelőtt végre megismerkedtem Katival, a Makacska konyhája című blog írójával. Kati nem messze lakik tőlem, egy kisvárosban, és egy játék kapcsán egy könyvet kellett volna küldenie nekem. De nem küldte el, hanem egyeztettünk, és találkoztunk. Igazán jót tett a kb. másfélórácskás beszélgetés és kapucsínózás nekem azon az esős délutánon, és örülök, hogy végre megismerhettem kedves Erdélyi konyhás kolléganőmet. Kati a könyv mellett azonban egyéb ajándékkal is kedveskedett nekem, amit alkalomadtán én is viszonozni fogok. Lányaimnak két finom csokoládét hozott, nekem pedig egy zacskónyi csokoládétallért, fehéret és barnát vegyesen. Emellett pedig egy kis zacskóban is hozott valamit. Amikor kibontottam, kellemes, de erős illat csapott meg, és "szag után" úgy ítéltem, hogy valami keleti fűszerkeverék, s mint utóbb kiderült, cseppet sem tévedtem. A zacskóban ugyanis Zatar fűszer volt. Bevallom, sosem hallottam addig róla, de mintha Kati kitalálta volna a gondolatom, mert a kis cetlire, amin a fűszer neve volt, az összetételét meg a szavatosságát is ráírta.

Múlt héten jött el az ideje, hogy először kipróbáljam. Hirtelen jött az ötlet, miután sóval és borssal már bedörzsöltem a csirkedarabokat. Isteniek lettek! Csak mi, csajok voltunk akkor otthon, ezért nem készítettem valami kacskaringós köretet mellé, egyszerűen csak bébirépát pároltam meg kevés olajjal vegyített vajban, és szintén bőven megszórtam Zatar fűszerrel. És tulajdonképpen ennyi a recept. De azért leírom...



Zatar fűszeres csirke bébirépával

Hozzávalók 4 személyre: 1 egész csirke vagy 6 egész csirkecomb, só, bors, 2 teáskanál Zatar fűszer, olaj; a körethez: kb. 50 dkg fagyasztott bébirépa, 5 dkg vaj, 2-3 evőkanál olaj, só, 1 teáskanál Zatar fűszer.

Elkészítése: A konyhakész csirkedarabokat bedörzsöljük sóval meg borssal, majd alaposan megszórjuk Zatar fűszerrel. Egy nagy serpenyőben olajat forrósítunk, hirtelen megpirítjuk benne a csirkedarabok mindkét oldalát, majd felöntjük kevés vízzel, és néha megforgatva őket, fedő alatt puhára pároljuk. Végül zsírjára sütjük, és hagyjuk kissé megpirulni. Közben a körethez felforrósítjuk az olajat, hozzáadjuk a vajat, és hagyjuk megolvadni, majd felforrósodni. Beletesszük a sárgarépát, megszórjuk sóval, majd kevés vizet öntve alá, s ha elfő, pótolgatva, fedő alatt puhára pároljuk. Amikor már majdnem elkészült, rászórjuk a fűszerkeveréket, jól összeforgatjuk, és a csirke mellé tálaljuk. Húsnapon ehető.

2012. november 1., csütörtök

Póréhagymás, vöröslencsés tészta

Különféleképpen szoktam vásárolni: néha kimondottan egy ételhez vásárolok be, máskor meglátok valami jót vagy olcsót, és majdcsak jó lesz valamihez-alapon megveszem. Így jártam a póréhagymával is. Aprópénzért árulták, eredeti oltyán póréhagyma volt (akik nem tudnák, az oltyánok, azaz az olténiai románok nemzeti eledelüknek tartják); Kicsi, azaz vékony, de finom, aromás. Eleinte mást képzeltem el belőle, valami jellegzetes olténiai eledelt, de végül mégis valami más született meg. Ez:


Nem kimondottan ragu, de nem is teljesen saláta. Vacsorára, ebédre egyaránt tökéletes. Vigyázat, jó tartalmas! Tésztanapon ehető.

Póréhagymás, vörös lencsés tészta

Hozzávalók: 50 dkg póréhagyma, 20 dkg vöröslencse, 10-15 dkg ecetes paprika, 1 csokor petrezselyemzöld, só, bors, olaj, 50 dkg csigatészta.

Elkészítése: A póréhagymát karikára vágjuk, és kb. 1/2 dl olajon megdinszteljük. Amikor már jól összeesett, hozzáadjuk a több vízben megmosott, lecsöpögtetett vöröslencsét, és felöntjük annyi hideg vízzel, amennyi bőven ellepi. Magas lángon felforraljuk, majd csendes tűznél, fedő nélkül kb. 10 perc alatt puhára főzzük. Ha a levét elfőné, (ezúttal) forró vízzel pótoljuk. Nem baj, ha kissé leveses marad. Közben a tésztát sós vízben kifőzzük, és leszűrjük. Amikor a lencse megpuhult, hozzáadjuk az ételhez a csíkokra vágott ecetes paprikát meg a finomra aprított petrezselyemzöldet, sózzuk és borsozzuk, majd egyet-kettőt lobbantunk még rajta. Végül belekeverjük a kifőtt tésztát, és tálaljuk.

Megjegyzés: Talán furcsa benne az ecetes paprika, de nagyon finom. Friss paprikával már nem ilyen lenne, az elvinné az ízét a lecsó irányába.

EGÉSZS: - 2013.