2016. március 31., csütörtök

Április elsejére készülve: Vicces szalmakrumpli

Ez is jókedvre deríti azt, aki gyanútlanul beleharap. Gondolom, miután mégis elhúzta egy kicsit a száját. :P ;)  Ebédre ajánlom, hiszen jó laktató. :D :D :D




Vicces szalmakrumpli

Hozzávalók 4 személyre: 8-10 nagyobb, savanykás alma, porcukor és fahéj ízlés szerint, bármilyen szép piros színű lekvár.

Elkészítése: Az almát meghámozzuk, kb. 1 cm vastag szeletekre vágjuk, majd hullámos vágóval hasábokra daraboljuk. Tálba tesszük, rászórjuk a tetszés szerinti porcukrot meg fahéjat, és jól összeforgatjuk. Leöntjük piros színű lekvárral, és tálaljuk. 

BK - 2016/tavasz




Cartofi pai glumeţi

Ingrediente pentru 4 persoane: 8-10 mere mai mari, zahăr pudră şi scorţişoară după gust, orice fel de dulceaţă de culoare roşie.

Prepararea: Se curăţă merele, se taie felii de cca. 1 cm grosime, după care se taie în formă de cartofi pai cu ajutorul unui cuţit ondulat. Se pun într-un castron, se presară cu zahărul pudră amestecat cu scorţişoara şi se amestecă. Se serveşte cu dulceaţă roşie drept ketchup. 

2016. március 30., szerda

Április elsejére készülve: Bolondos tükörtojás

Reggelire mi sem egyszerűbb egy gyorsan összeütött tükörtojásnál, nemde? Pénteken pedig a gyerekek biztosan jobb kedvvel indulnak iskolába, ha egy ilyen bolondos tükörtojást fognak reggelizni. Hogy miért? Lejjebb megtudjátok! :D A recept megtalálható a Boszorkánykonyha idei tavaszi számában is.


Bolondos tükörtojás

Hozzávalók 4 személyre: 4 tojás, 4 evőkanál cukor, 1 csipet só, 4 evőkanál liszt, 2 teáskanál vaníliakivonat vagy bármilyen más aroma, 8 felezett barack (befőttből), ½ dl víz, 1 teáskanál cukor, 2-3 evőkanál citromlé.


Elkészítése: A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük a cukorral meg a sóval, majd beleforgatjuk a lisztet és az ízesítőt. Sütőpapírral bélelt tepsire 8 halmot rakunk a masszából, majd kanál hátával nem túl szabályos körré lapítjuk. Mindegyik közepébe egy-egy lefele fordított felezett barackot teszünk, és 160 fokos sütőben 10-12 perc alatt megsütjük-szárítjuk. Miután kivesszük, egy ecset segítségével a „tükörtojások” piskóta részét megkenjük a citromos-cukros vízzel.

BK - 2016/tavasz




Să ne pregătim de 1. aprilie! Copiii sigur vor avea o zi specială dacă la micul dejun îi "fentăm" cu ochiurile nebunatice de mai jos. De ce? Citiţi reţeta! :) 

Ochiuri nebunatice

Ingrediente pentru 4 persoane: 4 ouă, 4 linguri de zahăr, 1 praf de sare, 4 linguri făină, 2 linguriţe aromă de vanilie (sau orice aromă după plac), 8 jumătăţi de piersici din compot, 50 ml apă, 1 linguriţă zahăr, 2-3 linguri zeamă de lămâie. 

Prepararea: Se separă ouăle (gălbenuşurile se folosesc la altceva), albuşurile se bat spumă tare cu sarea şi zahărul, după care se înglobează aroma şi făina. Spuma rezultată se împarte în 8 şi pe o tavă tapetată cu hârtie de copt se pun 8 grămăjoare. Cu ajutorul unei linguri se nivelează grămăjoarele în aşa fel încât să nu fie prea regulate. În mijlocul fiecăreia se aşază câte o jumătate de piersică şi tava se introduce în cuptorul încins la 160 grade şi se coace 10-12 minute. După ce se scot, "ochiurile" se ung cu limonada preparată din apă, zahăr şi zeamă de lămâie. 

2016. március 29., kedd

Halas ordakrém

Még a múltkoriban készült, amikor egy picit túl sok ordát vettem, de olyan jól jött egy hirtelen ötlettől vezérelt vacsora elkészítéséhez, hogy csak na! Halkonzervként egy doboz csilis ringlit (ajóka) használtam, csípős is lett keményen, de azért nagyon finom volt. Bármilyen más halkonzervvel készíthető



Halas ordakrém

Hozzávalók 4-5 személyre: 30 dkg friss orda vagy ricotta, 10 dkg mascarpone, 1 olajos halkonzerv (ton, ringli, hering, makréla, bármi), 1 kisebb lila hagyma, só, bors, csilipehely, kevés tejföl vagy joghurt, petrezselyemzöld, 2-3 evőkanálnyi a konzerv olajából-levéből; a tálaláshoz: olajbogyó, friss vagy pirított kenyér.

Elkészítése: Az ordát simára kavarjuk a mascarponéval, majd hozzáadjuk az összetördelt halat, és kikavarjuk. Kevés tejföllel vagy joghurttal, illetve a halkonzerv olajával lazítjuk egy kicsit, hogy jó krémes-habos legyen. Finomra aprított hagymával és petrezselyemzölddel, illetve sóval, borssal, esetleg csilipehellyel ízesítjük. Legfinomabb ropogós pirítósra kenve zöld olajbogyó és citromos tea kíséretében.

EK - 2016/6

2016. március 28., hétfő

Húsvéti spenótos tekercs

Nagylányom kért, hogy csináljunk olyan tekerecset, mint a múltkor. Pont olyant, mondtam neki, hogy nem csinálunk, de azért hasonlított hozzá valamennyire. Igaz, a lányom kijelentette, a másik finomabb volt, de azért ezt is eléggé gyúrta magába... :) A tésztájából kifelejtettem a sütőport (akkor jöttem rá, amikor már toltam a tepsit a sütőbe :P ), így egy tömörebb lap lett a végeredmény, de így is nagyon finom volt. ki szeretne, tegyen sütőport is bele.
Nos, ezúttal így alakult a szép zöld rolád:


Húsvéti spenótos tekercs

Hozzávalók 1 tekercshez, a laphoz: 5 tojás, 40 dkg friss spenót, 2 szál újfokhagyma, 1 nagy csokor petrezselyemzöld, 7-8 evőkanál liszt, 3 nagy evőkanál tejföl, só, bors, esetleg 1 csapott teáskanál sütőpor; a krémhez: 30 dkg tehéntúró, 10 dkg mascarpone, 1,5-2 dl tejszín, petrezselyemzöld, 1 kicsike hagyma, só, bors; továbbá: 7-8 szelet sonka.

Elkészítése: A spenótot több vízben megmossuk. majd leforrázzuk, és kb. 5 percig főzzük. Leszűrjük, hagyjuk kihűlni, majd jól ki is nyomkodjuk. Leturmixoljuk, hozzáadjuk az aprított újfokhagymát és petrezselyemzöldet meg a tejfölt, és enyhén sózzuk, borsozzuk. Jól elkeverjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük kevés sóval, majd beleforgatjuk a tojássárgáját, illetve a sütőporos lisztet. A piskótamasszát lazán összeforgatjuk a spenótos keverékkel, majd sütőpapíros tepsibe simítjuk, és 180 fokon kb. 15 percig sütjük. Ha megsült (tűpróba), lehúzzuk róla a sütőpapírt, majd (a papír segítségével) szorosan feltekerjük, és úgy hagyjuk kihűlni. A krémhez a túrót összekeverjük a mascarponéval, majd kicsinként annyi tejszínt öntünk hozzá kézi mixerrel folyamatosan keverve, míg a krém el nem éri a nekünk tetsző állagot: jó habos, puha, de mégis jó tartású krém. belekeverjük a nagyon finomra aprított hagymát és petrezselyemzöldet, sózzuk-borsozzuk, és jól kikavarjuk. A zöld lapot óvatosan kitekerjük, megkenjük 2-3 evőkanál krémmel, kirakjuk sonkaszeletekkel, majd a kb. háromnegyed felületére rákenjük a krémet. Szorosan feltekerjük, papírba vagy fóliába csomagoljuk, és legalább 2-3 órára a hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen, illetve az ízek összeérjenek. Friss zöldségekkel kínáljuk. Reggelire, svédasztalra is tökéletes finomság.
HÚSV - 2017



2016. március 27., vasárnap

Báránysült szerecsendiós krumplipürével, sült hagymával

Épp azon morfondíroztam, hogyan szerezzek annyi hagymahéjat, hogy elegendő legyen a tojások megfestésére is, amikor briliáns ötletem támadt. Hát a bárányhoz teszek jónéhány hagymát úgy, hogy be is fedem vele a húst. De aztán arra gondoltam, nem kellene elfedni a húst a hagymával, és azonnal másik ötletem támadt. megsütöm mellette, másik edényben. Úgy is lett. Hasonlót már készítettem serpenyőben, de úgy gondoltam, ez az egyszerűbb, kevesebb munkát és odaállást igénylő módszer is nagyjából hasonló eredméynt hoz. És valóban. Sajnos, balzsamecetem nem volt (elfogyott, és elfelejtettem venni :P), ezért rizsecetet használtam, de bár íyg is jó volt, aki teheti balzsamecettel készítse. A húsról annyit, hogy nagyon egyszerűen fűszereztem, ezúttal mellőztem minden faxnit, hacsak ezt a mellé tálalt sült hagymát és az illatosított krumplipürét nem tekintjük éppen faxninak. :)


Báránysült szerecsendiós krumplipürével, sült hagymával

Hozzávalók 5-6 személyre: 1,2 kg bárányhús darabolva (comb, borda, gerinc), só, bors, kevés pirospaprika szárított rozmaring, 1 nagy maréknyi hámozott fokhagymacikk, napraforgóolaj; a püréhez: 1-1,2 kg krumpli, 5-8 dkg vaj, 2 dl tejszín (vagy tej), fehérbors, őrölt szerecsendió; a sült hagymához: 60 dkg apróbb szemű lila hagyma, só, 2-3 evőkanál cukor, 3-4 evőkanál balzsamecet és ugyanannyi olaj.

Elkészítése: A bárányhúst megmossuk, hagyjuk lecsepegni, majd megszórjuk a tetszőleges arányban használt említett fűszerekkel. Hőálló edénybe fektetjük, rászórjuk a szükség esetén (ha nagyobbak a cikkek) feldarabolt fokhagymát, majd meglocsoljuk néhány evőkanálnyi olajjal, és 180 fokra előmelegített sütőben 1-1 óra és 20 percig sütjük-pároljuk (függ az állat korától). Végül 220 fokra emelve a hőt, néhány perc alatt rápirítunk. A krumplit enyhén sós vízben megfőzzük, leszúrjük és összetörjük. Habosra keverjük a vajjal meg a tejszínnel, és fehérborssal, illetve szerecsendióval ízesítjük. A hagymát megpucoljuk, egészben vagy elfelezve hőálló tálba tesszük, megszórjuk sóval és a cukorral, illetve meglocosljuk olajjal és bazsamecettel és a bárány mellé toljuk a sütőbe. Kb. 1 óra alatt elkészül, éppen a báránnyal egyszerre. A húst a kétféle körettel tálaljuk, esetleg valami savanyúság vagy friss saláta  kíséretében.


2016. március 25., péntek

Ajánlataim húsvétra: levesek

Igaz, hogy ma nagypéntek van, de amúgysem mára ajánlom az alábbi ételeket! ;) :)

1. Tavaszi bárányfejleves:


2. Tavaszi húsgombócleves


3. Marhahúsleves grízgaluskával:


4. Tárkonyos csirkeleves extrákkal (bár a dekor karácsonyi, mert akkortájt készült, húsvétra is tökéletes leves):


5. Nyulas leves csipetkével:


6. Csomboros csorba báránnyal:


7. Bárányborscs:


8. Sóskás marhagombócleves:


9. Görög citromos leves:


10. Paradicsomos húsgombócleves:


2016. március 24., csütörtök

Ajánlataim húsvétra: előételek

Gondoltam, készítek egy kis összeállítást, ami esetleg segítségére lehet valakinek a húsvéti menü megtervezésében. Első körben az előételeket, étvágyhozó falatokat, hidegtálra valókat gyűjtöm csokorba:

1. Sonkakrémes spenótrolád:


2. Mókás tojás- és zöldségállatkák:


3. Tojással töltött fasírt - a hagyományos ízek kedvelőinek:


4. Túrós, színes krumplitekercs - azoknak, akik hús nélkül szeretnék élvezni az ünnep ízeit:


5. Póréhagymás-lazacos tortillafalatkák - a luxus kedvelőinek:


6. Fürjtojásos-cukkinis túróalagút:


7. Zöldfűszeres túrógolyók:


8. Zöldséges-sonkás túróalagút:


9. Töltött báránytekercs, vagyis drob ITT egyéb drob-recepteket is lehet találni:


10. Variációk cipóban sült sonkára vagy csülökre:


2016. március 23., szerda

Spenótos-csirkés rakottas

Ehhez a recepthez nincs fényképem, mert kései ebéd volt, és már annyira éhesek voltunk, hogy nem tudtam fotózással is tetézni a várakozást. De biztos vagyok benne, hogy hamarosan elkészítem, és akkor a fénykép sem ússza meg.
Mindenesetre, olyan finom lett a végeredmény, hogy kár lenne, ha feledésbe merülne, ezért fotó nélkül is, de lejegyzem. És azért is különleges, mert ma végre eljutottam a piacra, ahol vettem friss medvehagymát, így ez az idei év első

Update márc. 27: Most fedeztem fel, hogy kattintottam egyet még miközben készült az étel. Olyan szép színes volt, nagyon tetszett a látvány. Talán szebb is ez a fotó, mint ha a végeredményről mutatnék egy felvételt.


Spenótos-csirkés rakottas

Hozzávalók 4 személyre: 2 kifilézett, egész csirkemell, tetszés szerinti fűszerek (nálam só, bors, pirospaprika, fokhagymapor és kakukkfű keveréke volt), jó 50 dkg friss spenót, 1 nagy csokor friss medvehagyma, 30 dkg sajt, 6-8 tojás (mérettől függően, nekem 8 apróbb volt), 8-10 szem koktélparadicsom, 1-1 marék fekete és kalamata olajbogyó, 10-15 szelet hajszálvékony bacon, 2 dkg vaj, 2-3 evőkanál zsemlemorzsa.

Elkészítése: A spenótot és a medvehagymát több vízben megmossuk, majd tálba tesszük, és leforrázzuk. Csak annyira, hogy kissé összeessen: ráöntjük a forralt vizet, egyszer-kétszer átforgatjuk, és már szűrjük is le. A csirkemellett vékonyan fölszeleteljük, enyhén kiklopfoljuk, majd megszórjuk tetszés szerinti fűszerkeverékkel. A sajtot lereszeljük, a megmosott paradicsomot kettévágjuk. Egy nagy hőálló tálat kikenünk vajjal és meszórjuk morzsával. elterítjük benne a forrázott spenót és medvehagyma felét. Megszórjuk a sajt felével, óvatosan ráütjük a tojásokat úgy, hogy nagyjából az edény teljes felületét eltakarják, majd befedjük a  szorosan egymás mellé helyezett hússzeletekkel. A húsra a maradék spenótot tesszük, eloszlatjuk rajta a felezett koktélparadicsomot, illetve a kétféle olajbogyót, majd ráfektetjük egymás mellé a baconszeleteket. A tetejére szórjuk a maradék sajtot, és 180 fokra előmelegített sütőben, légkeverésen 35-40 percig sütjük. Ezalatt a tetején a bacon is ropogósra sül, nem kell külön pirítani.

Pásztorok krumplilevese

A mi vidékünkön (Felső-Marosmente) még ma is sokan űzik a pásztorkodás mesterségét. A városokhoz közelebbi településeken kevesebben, a hegyi falvakban viszont sokkal nagyobb a juhászok, pásztorok száma. Természetesen, akik egész nyáron kinn élnek az esztenán, felhasználják azokat a tejtermékeket, amiket előállítanak, így aztán a túrós vagy ordás puliszka akár mindennapos eledel is lehet. Persze, nemcsak ezen élnek, hanem egyéb, főleg tartós alapanyagokból, krumpliból készített ételeket is esznek. A savó a sajt- és ordakészítés úgymond mellékterméke, ám a pásztorok ezt sem dobják ki, hanem állatokat nevelnek vele (pl. disznók), vagy saját ételeikbe is felhasználják, hiszen nagyon jó hatással van a szervezetre.



Pásztorok krumplilevese 

Hozzávalók 5-6 személyre: 3 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 kicsi zellergumó, 1 nagy hagyma, 80 dkg krumpli, 2-3 dl savó, 2-3 evőkanál olaj, só, petrezselyemzöld; a tálaláshoz: hideg puliszka, esetleg sózott lila hagyma.

Elkészítése: Felforralunk 2-2,5 l vizet, majd beletesszük a nagy lyukú reszelőn lereszelt leveszöldséget meg a finomra aprított hagymát, és enyhén megsózzuk. Miután újra fölforrt, beletesszük a kockára vágott krumplit, és addig főzzük közepes lángon, míg minden meg nem puhul. Végül felöntjük a savóval, ízlés szerint utánasózunk, illetve ha kell, tovább hígítjuk vízzel tetszés szerint. A levest jók kiforraljuk, hozzáöntjük az olajat is, és megszórjuk aprított petrezselyemzölddel.


Megjegyzés: Ha szeretnénk, a hagymát először kissé megdinsztelhetjük az olajban, és a krumplival egyszerre adjuk a leveshez. 

EK - 2016/4

Supă ciobănească de cartofi

Ingrediente pentru 5-6 persoane: 3 morcovi, 1 rădăcină de pătrunjel, 1 ţelină mică, 1 ceapă mare, 800 g cartofi, 200-300 ml zer, 2-3 linguri ulei, sare, pătrunjel verde; pentru servire: mămăligă rece, eventual ceapă roşie.

Prepararea: Se fierb 2-2,5 l apă. Când dă în clocot, se adaugă legumele date pe răzătoarea mare şi ceapa tăiată mărunt. Se sărează uşor. După ce începe să fiarbă iarăşi, se adaugă cartofii tăiaţi cubuleţe şi se fierbe la foc potrivit până ce se înmoaie toate legumele. Se toarnă zerul, se potriveşte de sare, şi dacă este nevoie se mai subţiază cu apă. Se lază să mai fiarbă câteva minute, după care se adaugă uleiul ş pătrunjelul verde tocat. Se serveşte cu mămăligă rece şi ceapă roşie după plac. 

2016. március 22., kedd

Citromos pöfeteg

Még ajánlok egy süteményt így, az ünnep küszöbén. Én még karácsonyra készítettem, de nem került sor arra, hogy a blogra is feltegyem. A neten sok és sokféle recept kering, többet megnéztem, aztán kialakítottam a magam arányait. Szuper lett. Húsvétra is tervezek iylent sütni, mert nagyon szerették a lányaim mega  férjem is savanykás íze miatt, de most azért még variálni fogok egy kicsit rajta. ;) :) 


Citromos pöfeteg

Hozzávalók: 20 dkg vaj, 15 dkg cukor, 1 teáskanál vaníliakivonat, 2 tojás, 1 citrom, 1 csapott teáskanál sütőpor, 37 dkg liszt; továbbá: kb. 10-10 dkg kristály- és porcukor.

Elkészítése: A vajat habosra kavarjuk a cukorral, majd egyenként beledolgozzuk a tojásokat is. Hozzáadjuk a citrom lereszelt héját, a vaníliakivonatot meg a citrom levét, végül pedig beledolgozzuk a sütőporos lisztet is. 2-3 órára a hűtőszekrénybe tesszük. Ezután teáskanálnyi adagokat veszünk a maszsából, kézzel golyókká formázzuk, meghempergetjük először kristálycukorban, majd megforgatjuk porcukorban is. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket egymástól kissé távolabb, mert sütés közben eléggé megnőnek, elterülnek, és 180 fokos sütőben 10-15 perc alatt világosra sütjük. 

SÜTI II. - 2017.


Székelytorta

Már fenn van a blogon, még évekkel ezelőttről, most azonban új fotóval teszem közzé. És nem, nem egy székelyföldi tortáról van szó, hanem egy süteményről, amit mifelénk így hívnak. Éppen ezért írtam egybe is az elnevezést. Anyósomék például kétrészes diósként ismerik. De bármi is legyen a neve, a lényeg az, hogy nagyon-nagyon finom! Általában a férfiak kedvence, mert nem túl édes, inkább savanykás a lekvár miatt, és nem krémes. Időben - akár néhány nappal korábban is - elkészíthető, és sokáig eláll. Márha kibírja, hogy sokáig elálljon. 2-3 napnyi állás azonban csak jót tesz neki, úgy összeérnek az ízek, átpuhul. Nagyon finom.


Székelytorta 

Hozzávalók egy kb. 35x25 cm-es tepsihez: 37 dkg liszt, 20 dkg vaj, 10 dkg cukor, 5 tojás, 1 teáskanál sütőpor, tej, aludttej vagy joghurt, 1 csipet só; továbbá: 15 cukor, 2 tasak vaníliás cukor, 15 dkg őrölt dió, 10-15 dkg dióbél (elhagyható), 15-20 dkg (5-6 nagy evőkanál) savanykás lekvár.
Elkészítése: A lisztet elmorzsoljuk a vajjal (esetleg 17 dkg sertészsírral), majd hozzáadjuk a cukrot, a tojássárgáját meg a sütőport, és annyi tejet dolgozunk kicsinként bele, hogy jól nyújtható, nem ragacsos tésztát kapjunk. Két részre osztjuk, kinyújtjuk, és egyenként kikent-lisztezett tepsibe fektetjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük a 15 dkg cukorral meg a vaníliás cukorral, és beleforgatjuk az őrölt diót. Két részre osztva a habot rákenjük a kinyújtott lapokra, szépen elsimítjuk, és 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk. 5 perc után a hőt lecsökkentjük egy keveset, és a lapokat addig hagyjuk sülni, míg a hab meg nem keményszik, illetve színt nem kap. Miután a lapok kihűltek, az egyiket a habos részével lefelé deszkára helyezzük, megkenjük savanykás lekvárral, majd befedjük a másik lappal úgy, hogy annak a habos fele kerüljön fölfelé.


Megjegyzés: Sütés előtt az egyik lap habjába felezett dióbeleket is nyomhatunk szép sorban, így aromásabb lesz a sütemény.

SÜTI II. - 2017., KAL - 2013.



2016. március 21., hétfő

Epres képviselőfánk-torta

Ez a képviselőfánk-recept volt a tésztás füzetemben, amit akkor kezdtem írni, miután férjhez mentem. :) A családból, szomszédból és a barátnőktől, illetve ilyen-olyan kezembe kerülő receptles lapokból másolgattam ki a recepteket igyekezvén, hogy szinte mindenre legyen alapreceptem. Bevallom, képviselőfánkot nem sokszor sütöttem, sőt, ezt a receptet még nem is próbáltam ki soha. Egyszer próbáltam hasonlót sütni a Házi cukrászat című könyvből, de az nem sikerült. Most viszont, lesz, ami lesz alapon belevágtam. És nagyon jóra sikerült annak ellenére, hogy bögrés adagok voltak megadva. Én viszont lemértem ezeket, és már úgy adom meg a mennyiségeket. Ez az adag kb. 2 tortának elegendő, ellenben én 1 tortát csináltam, a többiből pedig fánkokat és éclair-eket fabrikáltam. Nagyon finom sütemény, érdemes kipróbálni.


Epres képviselőfánk-torta

Hozzávalók 2 tortához (8-12 személyre): 6 dl víz, 15 dkg (kb. 1,5 dl) olaj, 1/2 mokkáskanál só, 30 dkg liszt, 6 tojás, 2 evőkanál cukor; a krémhez: 4 tojás, 8 dl tej, 15 dkg cukor, 13 dkg liszt, 1 vaníliarúd; a díszítéshez: 2 dl habtejszín, 10 dkg mascarpone, 2 evőkanál porcukor, 35 dkg friss eper, zöld levélkék.

Elkészítése: A vizet forrni teszsük az olajjal meg a sóval, majd ha felforrt, a lángot mérsékeljük, és egyből beleborítjuk az összes lisztet. Gyors mozdulatokkal simára dolgozzuk, majd félrevesszük, és amíg kihűl, folyton kavarjuk. Ekkor egyenként beledolgozzuk a tojássárgáját, végül a cukorral kemény habbá vert tojásfehérjét is lazán beleforgatjuk. A masszát csillag- vagy sima csöves habzsákba töltjük, és sütőpapírral bélelt tepsire kis halmokat nyomunk belőle először egymás mellé koszorú alakban, majd a koszorú közepét is megtöltjük úgy, hogy a halmok-rózsák jó közel legyenek egymáshoz. Így sütéskor összeragadnak, nem esnek szét. Miután kiadagoltuk, 1 órán át állni hagyjuk, majd 200 fokra előmelegíett sütőben 35-40 perc alatt megsütjük. Ha úgy tűnik, hogy a teteje igen pirulna, kissé leveszünk a hőmérsékletből (max. 180 fokig). Ezalatt a sütő ajataját egyszer sem nyitjuk ki. A krémhez a tojássárgáját simára keverjük a liszttel, a cukorral és kb. 3 dl tejjel. A többi tejet a vaníliarúd kikapart magvaival együtt odatesszük főni. Végül a felforrt tejet félrevesszük, hozzáöntjük a tojásos masszát, visszahelyezzük a lángra, és állandóan kavargatva sűrűre főzzük. A tojásfehérjét keményre verjük, beleforgatjuk a tűzről félrevett krémbe és néha megkavarva hagyjuk kihűlni. Miután a  tortalap és a krém kihűlt, óvatosan kettévágjuk, megtöltjük a krémmel, illetve kirakjuk eperszemekkel, ráhelyezzük a levágott "kalapját", és kidíszítjük. A díszítéshez a tejszínt keményre verjüka  porcukorral, majd összekeverjük a mascarponéval. Eperszemekkel és citromfű- vagy mentalevelekkel díszítjük.

Megjegyzés: Ha nem tortát sütünk, hanem egyszerű fánkocskákat szeretnénk, akkor egyenként tesszük a halmokat a tepsire, helyet hagyva közöttük, mert felnőnek.

EK - 2016/5


2016. március 20., vasárnap

Tavaszi szendvicskrém

Az alábbi szendvicskrém minden tavasszal elkészül nálunk legalább 2-3 alkalommal, mindenki szereti. Szoktam variálni is annyiban, hogy néha csak sonkával vagy csak párizsival készül, máskor meg vegyítem a kettőt, illetve van, amikor kikeverem vajjal, máskor meg csak a kenyeret vajazzuk meg, és feltétként jön rá a zöldséges krém. Mindenképpen nagyon finom, és egyszerű elkészíteni. Fontos, hogy ha párizsival készül, jó minőségű fajtát válasszunk hozzá.


Tavaszi szendvicskrém

Hozzávalók 4 személyre: 15 dkg sonka, 15 dkg párizsi, 10 dkg kígyóuborka, 1 nagy csokor hónapos retek, vaj, bors.


Elkészítése: A felvágottakat és a zöldségeket összedaraboljuk, majd aprítógépben darabosra turmixoljuk. Kikeverjük néhány evőkanálnyi puha vajjal, megborsozzuk, és friss vagy pirított kenyérre kenve fogyasztjuk további zöldségek, esetleg tea kíséretében.

Megjegyzés: Anno Biankánál találtam az ötletet, nála kicsit másképp volt, és "fejlesztettem ki" ezt az aprítógépes változatát, illetve ez a mostani a szokásosnak is a kicsit leegyszerűsített variánsa. Lehet gazdagítani sajttal, újhagymával, és forró sütőben át is lehet forrósítani, meg is lehet pirítani. 

KT - 2016/4

2016. március 18., péntek

Színes virágos ajtókoszorú

Már sokszor elhatároztam, hogy a sok felgyülemlő tojástartóból egyszercsak készíek valamit. El is jött az ideje. Ez a szép tavaszi hangulatú "virágkoszorú" díszíti március eleje óta a bejárati ajtónkat. Volt némi munka a virágok kivágásával, megformázásával és festésével, de utána már gyerekjáték volt gombostűvel feltűzögetni a koszorúalapra. Nagyon élveztem a készítését és a látványát is nagyon szeretem. És nem mellesleg lánykáim hathatós segítségét is élvezhettem az elkészítésében. :)


Színes virágos ajtókoszorú   

Hozzávalók: 1 hungarocell koszorúalap, 2 karton tojástartó, többszínű akrilfesték, gombostű, olló, szalag.

Elkészítése: Jól vágó ollóval csíkokra vágjuk a tojástartókat, majd mélyedésenként feldaraboljuk. Mindegyik „kupakocskából” tetszés szerinti virágokat formázunk meg, illetve vágunk ki, majd minél több színű akrilfestékkel megfestjük. A tojástartóból leeső részekből levélkéket is kivágunk, azokat zöldre festjük tetszés szerinti árnyalatokban. Hagyunk mindent megszáradni, majd gombostűvel először a levelek felét, majd a virágokat ízlésesen elosztva tűzzük a koszorúalapra. Miután a virágok felkerültek, a koszorúból itt-ott kilátszó fehér részeket elfedjük a maradék levéllel. Szép szalaggal az ajtóra az ablakra vagy más tetszés szerinti helyre akasztjuk föl.


Megjegyzés: A tojástartót megfesthetjük jó minőségű temperával is; az a fontos, hogy minél kevesebbet vizezzük a festéket, így lesznek a színek erősek, élénkek

2016. március 17., csütörtök

Medvehagymás pogácsa - régi recept új képekkel

Ez volt életem legelső, medvehagymával elkészített étele. Még most is emlékszem, milyen boldog voltam, amikor kaptam medvehagymát. :) 
Nos, ma újra elkészítettem ezt a pogácsát, és szintén megállapítottam: iszonyúan finom!!! Némi módosítás eszközlődött rajta a mai körülményekhez igazítva, az első recept ITT található meg. 



Medvehagymás pogácsa 

Hozzávalók: 65 dkg liszt (nálam 20 dkg finomliszt, 35 dkg kenyérliszt, 10 dkg zabpehely), 20 dkg zsír vagy vaj, 2 tojás, 2 csapott teáskanál só, 1 teáskanál cukor, 2 teáskanál szódabikarbóna, 2 teáskanál ecet, 5-6 evőkanál tejföl, 20 szál medvehagyma (én ezúttala  fagyasztóban lévő tavalyi tartalékaimat használtam fel), 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál tejszín, lenmag, liszt.

Elkészítése: A lisztet elmorzsoljuk a zsírral, hozzáadjuk a sót meg a szódabikarbónát, majd összedolgozzuk 1 egész tojással meg 1 tojásfehérjével és a tejföllel. (A szükséges tejfölmennyiség változhat a liszt milyensége, illetve a tejföl sűrűsége függvényében). A medvehagymát összetépkedjük, magas falú pohárba tesszük, ráöntjük az olajat, és botmixerrel pépesítjük. A tésztát lisztezett deszkán kb. 1 cm vastagra nyújtjuk, és rákenjük a medvehagymás masszát. Ezután úgy hajtogatjuk, mint a leveles tésztát, vagyis a kinyújtott lapot gondolatban háromfelé osztjuk, először a jobb oldalát hajtjuk középre, utána pedig a bal oldalát úgy, hogy eltakarja a jobbról behajtott részt. A hajtogatást megismételjük fentről és lentről is. Ezután megszórjuk liszttel, és kinyújtjuk szintén kb. 1 cm vastagra. Kis méretű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, és sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. Ezután lekenjük a tejszínnel elkevert tojássárgájával, megszórjuk lenmaggal - vagy bármilyen már maggal -, és 190 fokos sütőben 15-25 perc alatt aranybarnára sütjük.
Ezúttal sem szaggattam ki az összeset kerekre, hanem késsel négyzet alakúra daraboltam a tészta nagyobb részét. Így egyszerűbb a dolgunk, mert nem kell a leeső részeket újragyúrni.



Pogăcele cu leurdă

Ingrediente pentru cca. 50-60 bucăţi: 650 g făină (200 g poate fi făină integrală), 200 g unt sau untură, 2 ouă, 2 linguriţe rase sare, 1 linguriţă zahăr, 2 linguriţe bicarbonat de sodiu, 2 linguriţe oţet, 5-6 linguri smântână, 20 fire de leurdă, 2 linguri ulei, 2 linguri smântână dulce, seminţe de dovleac, făină.

Prepararea: Se cerne făina într-un castron, se adaugă untul şi se amestecă până ce se obţine un aluat fărâmicios. Se adaugă sarea, zahărul şi bicarbonatul, şi împreună cu 1 ou întreg, 1 albuş şi smântâna se frământă un aluat uşor de manevrat. Frunzele de leurdă se pun într-un pahar înalt, se adaugă uleiul şi se mixează cu mixerul vertical, până ce se obţine o pastă. Se întinde aluatul la cca. 1 cm grosime, se unge cu sosul verde, după care se împătureşte astfel: se ia partea din dreapta şi se îndoaie până la două treimi, după care cu aluatul din partea stângă se acoperă partea îndoită. Se repetă operaţiunea şi de sus şi de jos. Se presasă planşeta şi aluatul cu puţină făină şi se întinde la cca. 1 deget grosime. Se taie pogăcele cu o formă cu diametrul de 3-4 cm, se pun pe tava tapetată cu hârtie de copt, se ung cu gălbenuşul frecat cu smântâna dulce, se presară cu seminţe de dovleac şi se coc în cuptorul preîncălzit la 190 grade în cca. 15-25 minute, sau până ce devin aurii.


Observaţie: Se poate proceda şi în felul următor: După ce aluatul este întins, se unge cu oul cu smântână şi se taie pătrăţele cu un cuţit. Se presară seminţele şi se coc în cuptor. Astfel nu sunt bucăţi ce vor cădea din aluat, şi merge totul mai repede. 

2016. március 16., szerda

Tavaszi bárányfejleves

Menthetetlenül közeleg a húsvét. Míg egyes vidékeken főleg a sonkás és tojásos finomságok kerülnek terítékre ilyenkor, minálunk nem lehet ünnep bárányhús nélkül. Legyen az sült, drob, tojásos bárány, pörkölt, vagy bármilyen leves, egyszerűen nem hiányozhat az asztalról. Bárányfejből - bár hagyományos étel volt régebb - még sosem főztem levest annál az egyszerű oknál fogva, hogy sosem jutottam hozzá. De a tavalyi bárány fejestől jött hozzánk, így aztán adott volt, hoyg végre én is bárányfejlevest készítek. Méghozzá jó tavasziasan, friss zöldekkel! :) 



Tavaszi bárányfejleves

Hozzávalók 5-6 személyre: 1 jól megtisztított bárányfej, 3-4 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 kisebb zellergumó, 2 csokor újhagyma, 1 csokor medvehagyma vagy 2-3 szál új fokhagyma, 5 dkg rizs, 2 tojássárgája, 20 dkg tejföl, só, ecet.

Elkészítése: A bárányfejet hideg vízben főni tesszük, majd lehabozzuk, megsózzuk, és csendes tűzön majdnem puhára főzzük. Hozzáadjuk a vékony csíkokra vágott gyökereseket, majd 10 perc főzés után a felkarikázott újhagymát (szárával együtt) meg a rizst. További 10-15 percig főzzük, majd legírozzuk a tejföllel és kevés forró lével elkevert tojássárgájával. Jól összeforrósítjuk, de már vigyázunk, hogy ne forrjon fel. Szükség szerint utánasózunk, ecettel enyhén megsavanyítjuk, illetve megszórjuk a felaprított medvehagymával.

EK - 2016/3



Ciorbă de primăvară din cap de miel

Paştele la noi nu poate să treacă fără să avem la masă bucate din carne de miel. Fripturi, ciorbe, tocăniţe sau mai multe feluri de drob (unele reţete sunt traduse şi în limba română), ele nu pot lipsi de pe masa de Paşte. Sper să vă dau şi vouă câteva idei bune. 

Ingrediente pt. 5-6 persoane: 1 cap de miel bine curăţat, 3-4 morcovi, 1 rădăcină de pătrunjel, 1 ţelină mai mică, 2 legături ceapă verde, 1 legătură leurdă sau 2-3 fire usturoi verde, 50 g orez, 2 gălbenuşuri de ou, 200 g smântână, sare, oţet. 

Prepararea: Se pune la fiert capul de miel în apă rece. Când a dat în clocot, se spumeză, se sărează puţin şi la foc mic se fierbe aproape de tot. Se adaugă rădăcinoasele tăiate fideluţă, iar după 10 minute se adaugă ceapa tăiată rondele (cu tot cu partea verde) şi orezul. Dupá 10-15 minute se drege ciorba cu smântâna amestecată cu gălbenuşurile şi puţină zeamă fierbinte, se lasă să se înfierbânteze puţin, dar nu se mai aduce la fierbere, deoarece oul se poate tăia. Se potriveşte de sare, se mai acreşte cu puţin oţet dacă este nevoie şi se presară cu leurda tocată mărunt. 




2016. március 14., hétfő

Sonkakrémes spenótrolád

Elsősorban a tavasz, másodsorban a húsvét jegyében készült... Nagyon finom, nagyon mutatós, igazi étvágygerjesztő falatok.


Sonkakrémes spenótrolád

Hozzávalók 1 rúdhoz a tésztához: 30 dkg spenót, 4 tojás, ½ mokkáskanál só, 1 csapott teáskanál sütőpor, 1 evőkanál ecet, 5-6 evőkanál liszt, 4-5 cikk fokhagyma; a töltelékhez: 25 dkg sonka, 3 púpozott evőkanál liszt, 4 dl tej, 1 kicsike hagyma, 3-4 evőkanál tejszín, só, bors, ½ teáskanál csípős pirospaprika.


Elkészítése: A spenótot váltott vízben megmossuk, majd lobogó vízbe dobjuk, és kb. 5 percig főzzük. Leszűrjük, hagyjuk kihűlni, majd jó alaposan kinyomkodjuk és leturmixoljuk. A tojásfehérjét kemény habbá verjük a sóval, majd beleforgatjuk a tojássárgáját, az ecettel leoltott sütőport, a spenótpürét, a zúzott fokhagymát meg a lisztet, és óvatosan simára keverjük. Sütőpapírral bélelt kb. 25x35 cm-es tepsibe öntjük, elsimítjuk, és 180 fokos sütőben 10-12 perc alatt megsütjük. Papírostól feltekerjük, úgy hagyjuk kihűlni. A lisztből és a tejből sűrű pépet főzünk, hagyjuk kihűlni. A sonkát késes aprítóban krémesre aprítjuk a hagymával együtt, majd hozzáadjuk a kihűlt péphez, és elkavarjuk. Szükség szerint kevés tejszínnel lazítjuk (ne hígítsuk el), illetve sóval, borssal és csípős pirospaprikával ízesítjük. A tésztalapot kivesszük a papírból, rásimítjuk a krémet, felgöngyöljük, majd fóliába tekerve néhány órára hűtőbe tesszük. Végül kisujjnyi vastag szeletekre vágjuk, és zöldségek kíséretében kínáljuk. Svédasztalon is kitűnő. 

KT - 2016/3


2016. március 13., vasárnap

Olajbogyós-krémes, rántott hústekercs

Elővettem egy adag hústbécsi szeletnek, de olyan hatalmas, gyönyörű szeletek lettek belőle, hogy egyszerűen sajnáltam csak úgy kirántani őket. A töltelék pedig abból született, amit éppen találtam a hűtőben-kamrában. A végeredmény pedig.... hmmm... magától beszélt. :)


Olajbogyós-krémes, rántott hústekercs

Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg - 1 kg növendék- vagy borjúhús, só, bors, pirospaprika, fokhagymapor, 2-3 csipetnyi őrölt kömény; a töltelékhez: 1 tojás, 15 dkg mascarpone (tehéntúró is jó), 2 marék mag nélküli zöld olajbogyó, 1/2-1 piros kápia paprika, 1 lila hagyma, só, bors, 2-3 evőkanál zsemlemorzsa; a panírozáshoz-sütéshez: liszt, 3-4 tojás, só, bors, zsemlemorzsa, bő olaj.

Elkészítése: A hússzeleteket jól kiklopfoljuk, majd megszórjuk a felsorolt fűszerek keverékével. A töltelékhez az olajbogyót kissé összeaprítjuk, amjd hozzáadjuk a finomra vágott hagymát és a kis kockákra vágott paprikát. Simára keverjük a mascarponéval meg a nyers tojással, sóval és borssal ízesítjük, majd 2-3 evőkanálnyi zsemlemorzsával "összefogjuk". A hússzeletekre egy-egy evőkanálnyi krémet kenünk, szorosan föltekerjük, majd lisztbe, ízesített felvert tojásba, illetve zsemlemorzsába forgatjuk, és forró bő olajban, de kis lángon szép aranybarnára sütjük. Rézsútosan szeletelve kínáljuk bármilyen köret és/vagy saláta kíséretében.

KAL - 2017.

2016. március 12., szombat

Kalácsnyuszik


Nyuszi ül a fűben, avagy aranyos kalácsnyuszikák

Hozzávalók kb. 25 darabhoz: 50 dkg liszt, 10-15 dkg cukor, 2 tojássárgája, 1,5 teáskanál őrölt kardamom, ½- ½ teáskanál só és kurkuma, 7,5 dkg vaj, 2,5 dkg friss élesztő, 1 evőkanál cukor, 1 evőkanál liszt, 3 dl tej; továbbá: egész szegfűszeg vagy csokoládécsepp.

Elkészítése:
              1.      Az élesztőt tálkába morzsoljuk, hozzáadjuk az 1-1 evőkanál cukrot és lisztet meg a langyos tejet, és hagyjuk felfutni. Ezután a többi hozzávalóval összegyúrjuk, és jól megdagasztjuk. Félretesszük, és letakarva, langyos helyen hagyjuk duplájára kelni.
              2.      Lisztezett deszkára borítjuk, átgyúrjuk, majd 4-5 dkg-os darabokra vágjuk. Gömbbé alakítjuk, majd mindegyiket elvágjuk kettőbe úgy, hogy az egyik fele kissé nagyobb legyen. Mindegyik darabot szép gömböcskévé formázzuk.
              3.      Ezután a gömböcskéket kissé megsodorjuk úgy, hogy egyik végük gömbölyű, másik elhegyesedő legyen.
              4.      A „cseppecskéket” elhegyesedő végüknél kezdve konyhai ollóval kb. feléig bevágjuk.
              5.      A nagyobbik darabot kissé szétnyitjuk száraival magunk felé, a kisebbiket pedig ellentétes irányban egyszerűen ráhelyezzük-fektetjük.
              6.      Szegfűszegből szemeket tehetünk a nyuszinak, ezeket a nyers tésztába nyomjuk bele. Ha csokoládécseppet használunk, azt a megsült, forró tésztára helyezzük rá. Kissé megolvad, és ezennel rá is tapad a tésztára.
              7.      Az összerakott nyuszikákat sütőpapíros tepsire helyezzük, és 180 fokra előmelegített sütőben  15-20 perc alatt megsütjük. Igyekezzünk minél hamarabb dolgozni, hogy a nyuszik ne keljenek túl, különben megtörténhet, hogy elmozdul-eldől egymásról a két tésztadarab.


Megjegyzés: Aki szeretné, porcukorral megszórva is kínálhatja, de nélküle is elég édes. 

FI - 2016/3