2015. március 31., kedd

Aromás csirketekercs

Egyik régi vasárnapi ebédünk darabja volt. Érdekes, hogy a fűszerkeverék, amivel a húsokat pácoltam, nem volt intenzív. Az aromát inkább a fokhagyma-citromhéj-petrezselyemzöld trió adta. Tökéletesen illett mellé köretként a gyorsan elkészülő hajdina, és a friss, ropogós káposztasaláta.


Aromás csirketekercs

Hozzávalók 5 személyre: 10 kicsontozott egész csirkecomb, 1 teáskanál pirospaprika, 1 teáskanál bors, 2-3 teáskanál só, 1/2-1/2 teáskanál római kömény, gyömbér és szerecsendió, 1 nagy fej fokhagyma, 1 citrom és 1 lime héja, 1 csokor petrezselyemzöld, 10 nagyobb szelet császárszalonna, repceolaj, 1 dl bor vagy víz; a körethez: 25 dkg hajdina, kb. 5 dl víz, só, bors, 1 csokor petrezselyemzöld.

Elkészítése: A csirkecombokat megmossuk, megszárítgatjuk, megszórjuk a porfűszerek keverékével, és félretesszük. A fokhagymát meghámozzuk és összeaprítjuk, a kétféle citromot vékonyan lereszeljük, a petrezselyemzöldet pedig finomra aprítjuk. Az egészet lazán összeforgatjuk. A csirkecombokat kiterítjük, eloszlatjuk rajtuk a fokhagymás keveréket, majd mindegyiket szorosan fölcsavarjuk, és beletekerjük 1-1 szelet császárszalonnába. A tekercseket hőálló edénybe rakjuk, meglocsoljuk kevés repceolajjal, aláöntjük a bort vagy vizet, és 200 fokos sütőben, lefedve kb. 40 percig pároljuk, majd fedő nélkül, a hőt 220-230 fokra emelve pirosra sütjük. A hajdinát megmossuk több vízben, majd vastag aljú edénybe tesszük. Ráöntjük a vizet, enyhén megsózzuk és megborsozzuk, majd 10-15 perc alatt kis lángon puhára főzzük. Amikor elkészült, aprított petrezselyemzöldet keverünk bele. A hústekercseket rézsútosan elvágva tálaljuk petrezselymes hajdinával és káposztasalátával.

KAL - 2016.

2015. március 27., péntek

Ordás, fehér csokoládés kekszdesszert

Ha van némi ilyen-olyan alapanyag otthon, gyorsan össze lehet ütni egy kis finomságot. Az orda olyan, hogy max. 2-3 napig finom, utána már nem. Ezért, ha veszünk, mindig igyekszem gyorsan felhasználni. Nagyon finom lett ez a desszert, egyedüli baj az volt, hogy nem volt türelmünk kivárni, míg teljesen kihűl, ezért a töltött kekszek nem lettek olyan szépek.


Ordás, fehér csokoládés kekszdesszert

Hozzávalók: 4 dl tej, 10 dkg fehér csokoládé, 1 tejszínízű pudingpor, 2 evőkanál fruktóz, 3 dkg vaj, 20 dkg orda, 1 teáskanál jamaikai rumkivonat, keksz (kissé keményebb fajta), eperzselé vagy más lekvár, friss menta.

Elkészítése: A tej felét melegedni tesszük, majd amikor felforrósodott, beletördeljük a csokoládét, és addig keverjük, míg meg nem olvad. A pudingport simára keverjük 1 evőkanál fruktózzal meg a maradék tejjel, összeöntjük a csokoládés tejjel, és sűrű péppé főzzük. Forrón beledolgozzuk a vajat, és hagyjuk hűlni. Az ordát kézi mixer segítségével kikavarjuk a maradék cukorral meg a rumkivonattal. Amikor a puding már jó langyosra hűlt, összedolgozzuk az ordával, és hagyjuk teljesen kihűlni. Két-két kekszet megtöltünk 1-2 evőkanálnyi krémmel (a kekszek méretétől függően), és ha van időnk meg türelmünk, félretesszük 1-2 órára, hogy a keksz kissé átpuhuljon. Tálaláskor leöntjük eperzselével, és megszórjuk aprított mentával. Ha gyors desszertre van szükségünk, nem muszáj hagynunk annyit hűlni, azonnal is lehet fogyasztani.

KAL - 2016.

2015. március 21., szombat

Paradicsomos-pulykás spagetti, ordával

Hogyan lakik jól 4 éhes ember 20 dkg pulykahúsból? Hát így:


Paradicsomos-pulykás spagetti, ordával

Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg spagetti, 20 dkg pulykamell, 2 üveg natúr paradicsom vagy 20 dkg koktélparadicsom, 1 hagyma, 5 cikk fokhagyma, 1 púpozott evőkanál liszt, 2 dl tejszín, só, bors, olívaolaj, petrezselyemzöld vagy friss bazsalikom, 20-25 dkg orda.

Elkészítése: Meghámozzuk a hagymát és a fokhagymát, a pulykahúst pedig szeletekre, majd csíkokra vágjuk. Felforrósított olívaolajon megdinszteljük a hagymát, hozzáadjuk a pulykahúst, fehéredésig pirítjuk, majd rászórjuk az összeaprított fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, és addig pároljuk kevergetve, amíg a pulykahús meg nem puhul, kiengedett leve el nem párolog, és zsírjára nem sül (8-10 perc). Ha szükséges, kevés vízzel időnként pótolgatjuk. Miután zsírjára sült, rászórjuk a lisztet, elkeverjük, fölöntjük a tejszínnel és az üveges paradicsomok levével. Ha szükséges vízzel hígítjuk tovébb, beletesszük a paradicsomot is, és jól kiforraljuk. Utánasózunk-borsozunk, és megszórjuk finomra aprított petrezselyemzölddel vagy bazsalikommal. A spagettit kifőzzük,leszúrjük, beleforgatjuk a mártásba, és azonnal tálaljuk. A tetejére ordát morzsolunk, és megszórhatjuk további aprított zölddel.

Megjegyzés: Ha friss paradicsommal készül, a koktélparadicsomot kettévágjuk, és akkor adjuk az ételhez, amikor a pulyka már majdnem elkészült. Vigyázzunk, ne főzzük túlságosan szét. A konzervlé híján a mártást vízzel hígítjuk.

KAL - 2016.

2015. március 19., csütörtök

Csicseriborsó-saláta híg tojással

Ramsay-nél láttam egyszer egy köretként tálalt csicseriborsós fogást, amit akkor lejegyzeteltem, hogy majd alkalomadtán kipróbálom. Egyik este épp úgy jött össze a dolog, hogy szükség volt egy gyors vacsorára. Mondjuk, ha nem sült paprikát teszünk bele, hanem pl. frisset, akkor tényleg néhány perc alatt elkészül, de így is max. 20 perc az elkészítése. Igaz, egy kicsit olyan se-ízűnek tűnt, amikor elkészítettem, s bár én úgy ettem, fehérje nélkül, a férjemnek nem mertem úgy adni: sajtot kockáztam bele pluszban, és tojást főztem hígra mellé. Merthogy a lágy tojást nálunk hígnak hívják... :)


Csicseriborsó-saláta híg tojással

Hozzávalók 2-3 személyre: 2 csicseriborsó-konzerv, 2 piros kápia paprika, 4 evőkanál kapribogyó, 4 kisebb savanyú uborka, 20 dkg sajt, 4-6 tojás, 1 csokor friss bazsalikom, só, bors; az öntethez: 2 evőkanál magvas mustár, 1 teáskanál méz, 1 citrom leve, 1/2 dl olívaolaj, só, bors, csilipehely.

Elkészítése: A paprikát nyílt láng fölött 5-7 perc alatt feketére sütjük. Tálkába tesszük, megszórjuk sóval, lefedjük, és állni hagyjuk. A tojást hideg vízben főni tesszük, és a forrástól számított 3 percig főzzük. Azonnal hideg vízbe tesszük, és benne hagyjuk. A konzervet leszűrjük, hozzáadjuk a kapribogyót, a kis kockákra vágott savanyú uborkát és sajtot, meg a fölaprított bazsalikomot. A paprikának lehúzzuk megszenesedett bőrét, húsát átmossuk, majd csíkokra vágjuk, és a salátához adjuk. Az öntet hozzávalóit simára keverjük, és ráöntjük a salátára. Jól összeforgatjuk, és már tálalhatjuk is. A tetejére tesszük a meghámozott, kettévágott tojásokat, és megszórjuk sóval meg borssal.

KAL - 2016.

2015. március 18., szerda

Ünnepi töltött báránytekercs - Drob de miel rulat

Azt a húsdarabot, amibe az alábbi tölteléket töltöttem, még tavaly félretettem, direkt azt írtam rá: tölteni. Aztán az ihlet váratott magára egészen mostanig, amikoris a már jól ismert, és eddig is sokféleképpen elkészíett drob de miel-t (báránypástétom) ilyen töltött-tekercselt formában készítettem el. Mi hidegen ettük, de melegen is finom. 


Ünnepi töltött báránytekercs

Hozzávalók: 50-60 dkg bárányhasfal (vékony, lebenyszerű, húsos-hártyás rész a bordák alatt), 40 dkg báránymáj, 40 dkg bárányhús és/vagy egyéb belsőség, 1-1 csokor újhagyma, petrezselyemzöld, kapor és medvehagyma, 5 cikk fokhagyma, 2 tojás, 1 teáskanál pirospaprika, só, bors.
Elkészítése: A bárányhasfalat megtisztogatjuk a fölösleges faggyúdaraboktól, megmossuk, megszárítgatjuk, és ha szükséges, elvágjuk-behasítjuk lapjában úgy, hogy minél szabályosabb négyszöget kapjunk belőle. Megszórjuk sóval és borssal, összehajtogatjuk és félretesszük. A bárányhúst vagy a többi belsőséget (tüdő, vese, szív, lép) hideg, enyhén sózott vízben főni tesszük, és majdnem készre főzzük. Ekkor hozzáadjuk a földarabolt májat, és addig főzzük, míg a máj is meg nem puhul. Leszűrjük, a húsdarabokat hagyjuk kihűlni, majd felét ledaráljuk, másik felét pedig késsel összevagdossuk. A húst tálba tesszük, hozzáadjuk a fölaprított zöldeket, az összezúzott fokhagymát meg a tojást, sóval, borssal és pirospaprikával ízesítjük, majd jól összedolgozzuk. Kiterítjük a hasfalat, teljes egészére rásimítjuk a tölteléket, majd a lehető legszorosabban föltekerjük. Sütőpapírba csomagoljuk, sonkaszerűen megkötjük spárgával, majd becsomagoljuk alufóliába is. Hőálló edénybe tesszük, 2-3 dl vizet öntünk alá, és 200 fokra előmelegített sütőben 50-60 percig sütjük-pároljuk. Ha szeretnénk, miután megpuhult, 5-10 perc alatt rá is piríthatunk. Melegen, hidegen egyaránt kitűnő. Melegen tálalhatjuk valamilyen körettel és savanyúsággal, hidegen pedig reggelire vagy előételként, illetve svédasztalon is jól mutat.

EK - 2015/4



Drob de miel rulat

Ingrediente: 500-600 g piept de miel (bucata de carne plată, fără os, de dedesubtul coastelor), 400 g ficat de miel, 400 g carne şi/sau alte măruntaie de miel, câte 1 legătură de ceapă verde, pătrunjel verde, mărar şi leurdă, 5 căţei usturoi, 2 ouă, 1 linguriţă boia dulce, sare, piper. 
Prepararea: Se curăţă pieptul de miel de grăsime, se spală, se şterge cu un şervet şi se taie în aşa fel încât să rezulte un dreptunghi cât mai regulat. Se presară cu sare şi piper, se împătureşte şi se pune deoparte. Carnea de miel şi/sau măruntaiele folosite se pun la fiert în apă rece cu sare şi se fierb aproape de tot. Se adaugă ficatul bine spălat şi se mai fierbe 10-15 minute. Se scoate carnea, se lasă la răcit, apoi jumătate se dă prin maşina de tocat, iar restul se mărunţeşte cu cuţitul. Carnea tocată şi cea mărunţită se pune într-un castron, se adaugă verdeţurile tăiate mărunt, usturoiul zdrobit, ouăle bătute şi boiaua, se asezonează cu sare şi piper după gust şi se amestecă bine. Se pune pe un fund de lemn pieptul de miel, se întinde peste el compoziţia cu ficatapoi se rulează cât mai strâns. Rulada rezultată se înfăşoară în hârtie de copt, se leagă cu sfoară ca şunca, iar apoi se înfăşoară şi în folie de aluminiu. Se pune într-un vas termorezistent, se toarnă 200-300 ml apă şi se introduce în cuptorul preîncălzit la 200 grade. Se coace 50-60 minute, după care - dacă vrem -. se scoate folia, sfoara şi hârtia de copt şi se rumenesşte 5-10 minute. Se serveşte caldă sau rece. Caldă se serveşte alături de garnitură şi murături, iar rece se pretează la micul dejun sau aperitiv.

Ex.P - 2016

2015. március 17., kedd

"Reszelt" torma

És azért van idézőjelben, mert igazából nem is látott reszelőt ez a torma, hanem csak az aprítóm késével találkozott. Szuper alternatívája ez a reszelésnek, hisz percek alatt megvan, könnyen, könnyek nélkül - nem kell sírnunk mellette félórát-órát.
Anyósom mindig keveri sárgarépával a reszelt tormát, hiszen így is bőven erős, mégis kissé tompul az a nagyon-nagyon vad tormaíz. Én most készítettem egy hagyományos változatot - sárgarépával - és keresztfiam javaslatára egy almával kevert változatot. A a maradék sima fehér aprított-ízesített tormát pedig egy különleges salátához használtam fel. De arról majd később.

Aprított torma - alaprecept

A tormát alaposan megmossuk, meghámozzuk, kivágunk belőle minden esetleges fekete vagy barna foltot, és újra megmossuk. Aprítógépünk méretétől függően kisebb vagy nagyobb darabokra vágjuk, és nem túl nagy adagokban, egy-egy kevés vizet adagolva hozzá összeaprítjuk. Az így nyert aprított tormát ezután sóval, cukorral és ecettel ízesítjük, illetve fölöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. A továbbiakban keverhetjük reszelt sárgarépával vagy almával, vagy felhasználhatjuk különféle mártásokhoz, salátákhoz.

FI - 2015/4



Sárgarépás és almás torma

Hozzávalók: 1 sárgarépa, 3 evőkanál ecetes torma, só, ecet, cukor; 1 alma, ½ citrom héja, 3 evőkanál aprított torma, só, citromlé, cukor.
Elkészítése: A sárgarépát és az almát meghámozzuk, megreszeljük, majd külön tálkákban összevegyítjük a tormával. Ízlés szerint sózzuk, édesítjük, savanyítjuk tovább. Az almáshoz ízesítetlen tormát használunk, ezt citromlével savanyítjuk ecet helyett. Végül belekeverjük a citrom lereszelt héját is. Jó, ha fogyasztás előtt legalább 1 nappal elkészítjük, hogy az ízek összeérjenek. 

FI - 2015/4


2015. március 16., hétfő

Sajtos-sonkás szendvics - függőlegesen

Lassan kihal a blogom, olyan gyakran írok bele! :P

A cím bizonyára jócskán furcsa, hiszen nem mindegy, hogy vízszintesen avagy függőlegesen áll az a szendvics? Hát majdnem. Ez a változat sütőben készül, és van némi bundáskenyérszerű beütése is. Tökéletes alternatíva a szokásos, unalomig evett szendvicsnek, ebben a formában teljesen másképp hatnak a hétköznapi alapanyagok. Próbáljátok ki, hogy meggyőzödjetek. Kitűnő módja a kissé szikkadtabb kenyér felhasználásának is.


Sajtos-sonkás szendvics -  függőlegesen

Hozzávalók: 12-14 szelet kenyér (akkora, hogy jól beférjen a kalácssütő tepsibe), 11-13 szelet csirkesonka, 11-13 szelet sajt, 3 nagy tojás, 3 dl tej, 2 dkg vaj, só, bors, esetleg valamilyen zöld fűszer (én nem tettem).

Elkészítése: Egy kalácssütő tepsit vagy őzgerincformát kibélelünk alufóliával, majd sütőpapírt terítünk bele. Vékonyan megkenjük a vajjal, majd függőlegesre állítva őket elkezdjük belehelyezni a kenyér-, a sonka- és a sajtszeleteket jó szorosan, amíg a forma meg nem telik. A tojásokat fölverjük, sózzuk, borsozzuk, majd elkeverjük a tejjel, és ráöntjük a tepsiben lévő kenyérszeletekre. 220 fokra előmelegíett sütőben 15-25 percig sütjük, vagy amíg a tojásos massza meg nem dermed, illetve a kenyérszeletek teteje barnulni nem kezd.

EK - 2015/6

2015. március 6., péntek

Családi pizza sokféle ízben

A múltkor megkívántuk a pizzát, és mivel nem tudtunk dönteni, hogy milyet készítsünk, mert mindenki éppen másfélét kívánt, hát készítettem egy családi méretűt, nagyon sokféle ízben.



Családi pizza sokféle ízben

Hozzávalók a tésztához: 20 dkg finomliszt, 20 dkg kenyérliszt, 5 dkg rozsliszt, 5 dkg kukoricaliszt, 4 g szárított élesztő, 1 púpozott teáskanál só, 2 evőkanál olaj, 3,5 dl víz; a paradicsomszószhoz: 1 paradicsomkonzerv, 1 teáskanál szárított bazsalikom, só, bors, kevés fruktóz; a besamelmártáshoz: 5 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt, 2 dl tej, 3 dkg tejföl, só, bors, 1/2 mokkáskanál szerecsendió; továbbá: 10 dkg jó minőségű csirkepárizsi, 10 dkg fokhagymás hússajt (vagy maradék fasírt), 8 vékony szelet bacon, 8 vékony szelet pulykaszalámi, 4-5 vékony szelet füstölt lazac, 6-9 fürjtojás, 1 lila hagyma, 6-8 koktélparadicsom, 1 kisebb kápia paprika, 1/2 édeskömény, fekete kalamata olajbogyó, 20 dkg reszelt sajt, aprított medvehagyma. 

Elkészítése: A tészta hozzávalóiból sima tésztát dagasztunk, és hagyjuk duplájára kelni. Végül a gáztepsibe sütőpapírt terítünk, és a tésztát olajos kézzel kinyújtjuk húzogatjuk akkorára, amekkora a tepsi. A paradicsomszószhoz a konzervet (ha egész paradicsomos, akkor összedaraboljuk) egy láboskába öntjük, hozzáadjuk a bazsalikomot, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd jó sűrűre főzzük. Végül cukorral igazítunk az ízén. A besamelhez a felforrósított olajon megfuttatjuk a lisztet, fölöntjük a hideg tejjel, simára keverjük, amjd hozzáadjuk a tejfölt. Sózzuk, borsozzuk, szerecsendióval ízesítjük, és jól kiforraljuk. A húsokat, zöldségeket tetszés szerint aprítjuk, szeleteljük. A kinyújtott tésztára sakktáblaszerűen rákenjük a kétféle szószt, majd ízlés szerint kirakjuk a többi hozzávalóval. Ígyekszünk, hogy minél többféle ízkombinációt hozzunk ki. Paradicsomos és besameles alapra is helyezünki mindenféle kombinációt: A fotókon látszik, hogy mi mivel van kombinálva, végül 6 kocka közepére egy-egy fürjtojást ütünk, és az egészet megszórjuk aprított medvehagymával. Eloszlatjuk rajta a reszelt sajtot, és 180 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt megsütjük. 

Megjegyzés: Sosem szoktam a sajtot a többi mindennel egyszerre rárakni, most mégis kipróbáltam. Hát, nem szeretem, mert igen megég, megsül, olyan gumis lesz. Úgy szoktam, hogy először megsütöm a  többit, majd az utolsó 5 percben rászórom a sajtot, és visszatolom a sütőbe, hogy éppen ráolvadjon. Nekem így jobban ízlik. 





2015. március 5., csütörtök

Fánkocskák citromkrémmel

Igen, igen, tudom, hogy lejárt a farsang, de hol írja, hoyg fánkot csak farsang idején lehet készíeni?! Sőt, nálunk kimondottan nyári finomság volt a fánk, mert ugyebár sok plusz meleg nélkül is kivitelezhető. :) No meg, ezek a fánkocskák még jócskán a farsang idején készültek, csak a dokumetálásuk húzódott el mostanig. Az a fajta desszert, ami kimondottan frissen jó igazán. Másnap is megehető, de már nem akkora az élvezet. Az ivói Erdélyi konyhás hétvégére készítettem, és mind a kb. 100 darab elfogyott, amiben jelentős szerepet játszott Ottis két fia, Ákos és Kende.
Annyit még tudni kell, hoyg ilyen minifánkocskáknak ez hatalmas adag. Sima családi fogyasztásra a feltüntetett adagnak a fele is bőven elég. A citromkrém pedig..... fenséges volt, szenzációs! Egyszer volt egy próbálkozásom vele, de valami nem volt rendben, ha jól emlékszem. Azóta sem próbálkoztam vele mostanig. Most viszont arra gondoltam, hogy milyen isteniek lennének a kis falatnyi fánkocskák, amelyek tele vannak savanykás citromkrémmel! Nos, ebből megvalósult a fánk és a krém is - méghozzá Meyer citromból, csak a töltés nem. De mártogatva is szuper volt. Ha valakinek azonban van ideje, akkor habzsákba tölti a krémet, és valamilyen hegyesebb cső segítségével megtölti vele a fánkocskákat.



Fánkocskák lemon curd-dal/ citromkrémmel

Hozzávalók kb. 100 darabhoz: 70 dkg liszt, 1 csapott teáskanál só, 7 dkg cukor, 6 dkg vaj, 7 g szárított élesztő, 3 kicsi tojás, 2 dl tej, 90 ml víz; a sütéshez: bő olaj; a krémhez: 4 Meyer citrom, 18 dkg cukor, 15 dkg vaj, 4 házi tojás, csipetnyi só; a tálaláshoz: porcukor.

Elkészítése: A tészta hozzávalóiból sima tésztát gyúrunk (kézzel vagy géppel), és hagyjuk duplájára kelni. Miután megkelt, a tésztát kisebb darabokra vágjuk, a darabokat pedig vékony rudakká sodorjuk. A rudakat végül késsel kb. 2 dkg-os darabkákra vágjuk, és ujjbegyeinkkel mindegyiket kissé megformázzuk, hogy szép gömb alakúak legyenek. Félretesszük őket (sorjában, hogy ne keveredjenek a korábban gömbölyítettek a későbbiekkel), és megformázzuk az egész tésztát, csak azután fogunk neki sütni. Így van idejük az első daraboknak is kelni egy keveset. Miközben a fánkocskákat gömbölygetjük, fölforrósítjuk az olajat, majd közepes lángnál, hogy jól átsülhessenek, mindkét oldalukon megsütjük. Azonnal megszórjuk kevés porcukorral és hagyjuk őket kihűlni. A krémhez előkészítünk két edényt, amelyek beletalálnak egymásba. A nagyobbikba vizet öntünk és fölforraljuk. A másikba beletesszük az egyik jól megsikált citrom lereszelt héját, illetve az összes citrom levét. Elkeverjük a cukorral, hozzáadjuk a sót meg a vajat, és a másik edényre helyezzük. Kevergetve addig forrósítjuk, míg a vaj meg nem olvad. A tojásokat egy tálban alaposan fölverjük, majd kanalanként elkezdjük hozzáadagolni a forró vajas-citromos keveréket. Mikor már több, mint felét hozzáadagoltuk, a tojásos részt átöntjük a sima citromos részhez, visszatesszük a gőz fölé, és fakanállal vagy habverővel folyamatosan kavargatva addig főzzük, míg puding sűrűségűvé nem válik. MIután kihűlt, vékony cső és habzsák segítségével megtölthetjük vele a fánkokat, vagy a fánkocskák mellé kínáljuk, mártogatósként.
BA-2016/EX.
KAL - 2016.




2015. március 3., kedd

Pásztorpite luxuskivitelben (Luxurious shepherd's pie)

Még sosem készítettem pásztorpitét - nem tudom, milyen okból. Mégis, amikor krumplis receptet kellett ajánlanom az ivói hagyományos Erdélyi konyhás hétvégénkre 20 személyre, valahogy egyből ez az egytálétel ugrott be. És kitűnő döntés volt. Az ivói Honor villában, természetesen, vadhússal készült a finom fogás, gondolom, nem sokan engedhetik ezt meg maguknak, de lehet készíteni marhából vagy bárányból is, mint ahogyan az az eredeti receptben is szerepel. A recept megalkotásához több nagy angol séf receptjét is áttanulmányoztam, végül az enyém úgy alakult, ahogy az alábbiakban szerepel. Hogy milyen lett? Az én ízlésem szerint nagyon finom, és abból kiindulva, hogy az elkészített 4 edénynyi adagból semmi sem maradt, gondolom, nem is szerénytelenség ezt állítani, főleg, hogy a társaságban volt egy Angliában tanult mesterszakács is, Orbán Ferenc kollégánk, aki háromszor vett az ételből, és minden falat után hümmögött jó nagyokat. :) Végül meg is köszönte nekem, hogy kellemes ízvilágot és emlékeket elevenítettem fel ezzel az étellel, amiért nagyon hálás. :) Mondanom sem kell, hogy mennyire örültem, és még ... büszke is voltam. :) Jó étvágyat mindenkinek hozzá! :) 


Pásztorpite luxuskivitelben (Luxurious shepherd's pie)

Hozzávalók 4-5 személyre: 1 hagyma, 4-5 cikk fokhagyma, 60dkg darált szarvashús, 1 közepes sárgarépa, 2 angolzellerszár, 15 dkg zöldborsó, 2 hámozott paradicsom (konzervből is jó), 5 evőkanál Worcestershire-szósz, 1 dl vörösbor, 1 dl húsalaplé, só, bors, olaj, friss kakukkfű, friss rozmaring; a püréhez: 60 dkg krumpli, 2 tojássárgája, 1 dl tejszín, 2 dkg vaj, 5 dkg reszelt parmezán, 3 dkg zsemlemorzsa, só, fehérbors, szerecsendió; a tálaláshoz: 10 dkg tejföl, 10 dgk joghurt, 2-3 evőkanál Worcestershire-szósz, rozsmaring, fokhagyma, csilipehely.


Elkészítése: A felaprított hagymát és fokhagymát megdinszteljük az olajon, majd rádobjuk a húst, és addig pirítjuk, amíg ki nem fehéredik, illetve szét nem morzsálódik. Áttesszük kuktába (jó, ha van, különben nagyon hosszas a főzési idő), sózzuk, borsozzuk, majd ráöntjük a bort meg a húsalaplevet, rápattintjuk a fedelét, és félpuhára főzzük. Ezután hozzáadjuk a kockára vágott sárgarépát, a felszeletelt szárzellert meg az összedarabolt paradicsomot, ízesítjük Worcestershire-szósszal, aprított kakukkfűvel és rozmaringgal, és addig főzzük, amíg minden teljesen puha nem lesz. Végül ízlés szerint utánaízesítünk. Közben a hámozott krumplit enyhén sós vízben megfőzzük, majd összetörjük, elkeverjük benne a vajat, a tojássárgáját meg a tejszínt, ízesítjük sóval, fehérborssal és őrölt szerecsendióval, és félretesszük. Egy hőálló tálat kikenünk olajjal, illetve megszórunk kevés zsemlemorzsával, és beleterítjük a húsos ragut. A krumplipürét rásimítjuk (vagy csillagcsöves nyomózsákkal rányomjuk) a húsra, végül pedig megszórjuk kevés zsemlemorzsával elvegyített parmezánnal. 220 fokra előmelegített sütőben 20-25 percig sütjük, vagy addig, amíg a teteje aranybarnara nem kezd sülni. 10-15 percig pihenni hagyjuk, majd tálaljuk ízesített tejfölös-joghurtos szósszal (ami a fotóról lemaradt). A szószhoz elkeverjük a hozzávalókat, tetszés szerint ízesítjük, és az egytálétel mellé kínáljuk.  

Megjegyzés: Szarvashús helyett marha- vagy bárányhússal s készíthető. 

EK - 2018/10.



2015. március 2., hétfő

Komplex muffin

Ennél idétlenebb nevet nem is adhattam volna neki, de ennél jobban semmi sem fejezheti ki, milyen is ez a muffin. Sok minden került bele, nehéz volna a címben felsorolni. Nagyon finom lett. Főzés nélküli krémport legalább 15 éve nem használtam, most is azért volt itthon egy tasak, mert anyósom megkért, hogy vegyek neki egy sütihez, de én szépen felhasználtam ehhez a muffinhoz. Nem mondom, hogy ehetetlen, nagy ritkán, néha használható, de bevallom, nem fogott meg annyira, hogy ezentúl mindig tartsak itthon. Eperpürével ízesített tejszínhab is használható helyette.


Komplex muffin

Hozzávalók a tésztához: 3 tojás, 8 dkg tejföl, 5 dkg joghurt, 6 dkg puha vaj, 1 csipet só, 8 dkg fruktóz, 2 dkg méz, 3-3 dkg mazsola és aszalt vörösáfonya, 10 dkg fehércsokoládé, 2 dkg vaníliás pudingpor, 15 dkg fehérliszt, 6 dkg zabpehely, 2-3 evőkanál joghurtsavó vagy tej, 1 teáskanál sütőpor, 1/2 citrom leve; a krémhez: 1 tasak főzés nélküli eperízű krémpor, 2,5 dl tej, néhány szem vörösáfonya, ezüst szórócukor.

Elkészítése: Simára kavarjuk a tojást a tejföllel, a joghurttal, a vajjal, a sóval, a mézzel meg a fruktózzal, majd belekeverjük az aszalt gyümölcsöket és az apróra vágott csokoládét. Hozzáadjuk a lisztet, a pudingport meg a zabpelyhet, és simára kavarjuk. Néhány evőkanál savóval vagy tejjel hígítjuk, majd hozzáadjuk a citromlével leoltott sütőport, és jól elkeverjük. A masszát papírkapszlival bélelt muffinformákba adagoljuk, és 18/0 fokos sütőben 15-20 perc alatt megsütjük. A krémhez a port beletesszüka  hideg tejbe, majd kézi mixerrel először alacsony, majd magasabb fokozaton sűrű krémmé dolgozzuk. tetszés szerint a kihűlt muffinok tetejére halmozzuk, majd vörösáfonyával és szórócukorral díszítjük.

NÚ - 2019/Jan.

2015. március 1., vasárnap

Grillszezon ON! - Grillezett csirkemáj kétféleképpen

Ne nézzetek nagyot! Nem vettünk tudomást az elmúlt éjszakai esőről, hittünk a kis erőtlen napsugárnak, felszerelkeztünk gumicsizmákkal, és elindultunk a kertbe. Ott viszont, nagy meglepetésünkre igazából még sár sem volt, és az erőtlen napsugarak is szép tavaszi napsütéssé változtak, így egy csodálatos koradélutánban volt részünk. Mire ettünk, és elkezdtünk kávézni, igaz, elbőjt a nap, és 15-20 perc múlva már esett az eső, de ami addig volt, megért mindent. Kár és vétek lett volna benn tölteni ezt a napot. :) Grillezésre készültem fejben, és reggel, amikor néztem, mit lehetne grillezni, csak 1 csomag csirkemájat találtam a fagyaszóban, amiből hathatós időn belül grillezni is lehetne valamit. Előkészítettem a saláta hozzávalóit is (a spenótot, rukkolát itthon mostam meg), bepakoltam, és már indulhattunk is. Szalonnába tekert csirkemájban gondolkodtam. Aztán menet közben más ötletem is jött. És meg is valósítottam. Nagyon ízlett mindenkinek. :) Kár, hogy elég kicsi adag volt. Még szerencse, hogy nem voltunk túl éhesek, különben meg sem kottyant volna! :)  Az adagot duplán írom, vagyis mi ennek felét készítettük.


Grillezett csirkemáj kétféleképpen

Hozzávalók 4 személyre: 1 kg csirkemáj, 20-30 dkg házi szalonna nagyon vékonyra szeletelve, 2 narancs, 4-5 cikk fokhagyma, bor, őrölt kömény; a salátához: 25 dkg spenót, 25 dkg rukkola, 2 kisebb kápia paprika, 2 narancs, 1/2 citrom leve, só, olívaolaj.

Elkészítése: A csirkemájakat kettévágjuk, nagyobbik lebenyüket pedig megszórjuk kevés borssal, és szorosan belecsavarjuk egy-egy vékony szelet szalonnába. Felforrósított grillrácson mindkét oldalán piros-ropogósra sütjük. Alufóliából tálcát készítünk: az alufóliát több rétegbe hajtjuk (4-5 réteg), majd széleit szintén behajtjuk, hogy megerősítsük. Végül a vastag széleket felhajtjuk merőlegesre, és a sarkoknál összecsípjük. A maradék szalonnát vékony csíkokra vagy kockákra vágjuk, és háromnegyedét szétszórjuk a fóliatepsi alján. Vékonyan fölszeleteljük a narancsokat, és a szeleteket ráterítjük a szalonnára, befedve a "tepsit". Minden narancsszeletre egy-egy májdarabot helyezünk, megszórjuk borssal és őrölt köménnyel, vékonyra szeletelt fokhagymakarikákat szórunk rá, és eloszlatjuk rajta a maradék szalonnát. A tepsit befedjük alufóliával, majd ráhelyezzük a felforrósított rácsra, és a hő erősségétől függően 10-15 percig hagyjuk sülni. A salátához a zöldeket alaposan megmossuk, és hagyjuk megszikkadni. A kápiát vékonyan felkarikázzuk, a narancsot késsel meghámozzuk (fontos, hogy a fehér hártyáját is leszedjük), és először szeletekre, majd darabokra vágjuk. Megszórjuk sóval, és meglocsoljuk citromlével, illetve olívaolajjal.

Megjegyzés: Ha van, egyszerhasználatos alumíniumtepsit is használhatunk.
Salátacentrifuga híján sem kell aggódni, illetve víztől csöpögő salátát enni. A salátafélét tegyük egy tiszta konyharuha közepére, fogjuk össze a széleit, és néhányszor forgassuk meg a fejünk fölött. Ja, hogy ez kertben működik csak? Dehogy, én otthon is így csinálom: kihajolok a konyhaablakon, és magam előtt "propellerezek" vele. Hogy a szomszédok mit gondolnak? Kit érdekel? :D :P