2020. április 20., hétfő

Gazdag zöldségleves csirkehússal


Ez egy maradékhasznosító recept, a tegnapi ebédünk maradéka - tejszínes-paradicsomos csirkeragu és főtt rizs - végezték benne földi pályafutásukat. :) 


Gazdag zöldségleves csirkehússal

Az adag 6-8 személyre szól, nekünk holnapra is jut belőle.
Elkészítése: Vizet forraltam, beletettem kb. 2 evőkanál paprikalekvárt (darált paprika), majd 3-4 már szomorkás (enyhén fonnyadozó :P ) zellerszárat is belevágtam. Ezután került bele a kis kockákra vágott közepes paszternák, majd néhány perc múlva egy kockára vágott óriási krumpli (2-3 kisebb), 2-3 szál újhagyma zöldjével együtt és 1 szál új fokhagyma, szintén zöldjével együtt. Mikor minden puhára főtt, beletettem 2-3 maréknyi főtt rizst és a tegnapi paradicsomos-tejszínes csirkeragu maradékát. Kipótoltam vízzel a megfelelő sűrűségűre, és jól kiforraltam. Végül sóztam, almaecettel enyhén savanyítottam, és megszórtam apróra vágott petrezselyemzöld és lestyán keverékével. Én zöldhagymával ettem. :)

Maradékok híján ugyanígy indítanám a levest, csak a rizst a zöldségekkel együtt tenném oda főni, illetve a pici húskockákat először megpirítanám 2 evőkanálnyi olajon, és utána tenném a levesbe 1 felkockázott paradicsom kíséretében. Még kb. 10 percig főzném a levest, és utána tennék bele egy kicsi tejszínt vagy tejfölt, de akár el is maradhatna, és tehetne mindenki a tányérjába.

2020. április 19., vasárnap

Szénhidrátcsökkentett fánk


Kicsi lányom fánkot kért mára, és a szokásos, hagyományos változat mellett, amit bevált receptem szerint készítettem (ezúttal a kisebbik adag), magamnak is kedveskedtem egy egészségesebb fánkváltozattal. Tudom, hogy spéci liszt kell hozzá, tehát nem készíthető el, csak ha megvan az a bizonyos liszt, de ha valaki úgy szeretne néha édességet vagy kenyeret enni, hogy utána ne legyen napokig lelkiismeret-furdalása, és a mérleg se mutasson többet, akkor érdemes beszerezni a Szafi-liszteket. Nekem beváltak. 


Szénhidrátcsökkentett fánk

Hozzávalók 16-17 darabhoz: 50 ml víz, 50 ml növényi tejszín (1 dl tej is jó a víz és a tejszín helyett), 2 tojássárgája, 1 késhegynyi só, 1 púpozott evőkanál (ibolyás) nyírfacukor, 3 teáskanál olvasztott kókuszzsír, 10 dkg + még egy pici Szafi free szénhidrátcsökkentett kenyér- és péksüteményliszt, kókuszzsíra sütéshez, porított nyírfacukor a szóráshoz.


Elkészítése: Jól elkeverjük a vizet meg a tejszínt (vagy helyettük a tejet) a tojássárgájával, a nyírfacukorral, a sóval és a kókuszzsírral, majd belekeverjük a lisztet is. Eléggé lágy massza lesz belőle, de ilyennek kell lennie. Pihentetjük 10 percig, ekkorra az állaga már jó gyúrható lesz, majd enyhén lisztezett (ez is Szafi liszt, természetesen) felületen átgyúrjuk. Kb. 5 mm vastagra nyújtjuk, majd 5-6 cm-es köröket szúrunk ki, közepüket szintén kiszúrjuk (hogy biztosra átsüljenek a korongok), és forró kókuszolajban mindkét oldalán megsütjük. Kevés porított nyírfacukorral megszórva kínáljuk. Ebből az adagból 12 fánkot szúrtam ki, a megmaradt részeket összegyúrva pedig még 4 csörögét is készítettem belőle. 


És a hagyományos fánkjaim:




2020. április 15., szerda

Tojásos, sült paprikás saláta (maradékokból is)

Az ünnepekre való készülődéskor általában mindig kerülnek olyan alapanyagok, amik valamilyen szinten maradéknak számítanak. Mint például a levesben főtt zöldség vagy hús. Anyáink-nagyanyáink, ugye, kötelezően böfföt, azaz franciasalátát készítettek belőle, egyszerűen szóba sem került, hogy más is készülhetne. A böff a húsleves velejárója volt. És lényegében senki sem berzenkedett ellene. Engem csak az bosszantott, hogy édesanyám sok-sok krumplit adott hozzá, és tízévente egyszer került bele zöldborsó is. Persze, értem én, hogy a krumplival sokkal több lett belőle, ahogy ő mondta, szaporább lett, a borsót pedig kispórolta. Az okát konkrétan nem tudom, mert úgy emlékszem, hogy borsó- és halkonzerv volt még a legátkosabb időkben is az üzletek polcain, de valamiért neki nem hiányzott belőle.
Nos, azonban én most nem erről szeretnék értekezni tovább, hanem inkább arról, hogy a levesben főtt zöldség és hús nagyon sokoldalú alapanyag, kár kizárólag a franciasalátára gondolni, ha ezek felhasználásáról van szó. Például finom húspástétomot is lehet készíteni belőle, tésztasalátát, húsgaluskát vagy esetleg egy finom zöldségkrémlevest.

Most húsvétkor szintén maradt főtt zöldségem és húsom, és ezúttal salátát készítettem belőle kiegészítve még néhány alapanyaggal. Mivel elővettem és leszűrtem egy üveg sült paprikát, amit a rakott előételtortához szándékoztam először felhasználni, de végül letettem róla, és frisset használtam helyette, így megmaradt a paprika, és attól féltem, ha csak úgy beteszem a hűtőbe néhány nap múlva megromolva fogom előszedni, és dobhatom is ki. A sült paprika mellett pedig csak főtt tojást használtam még hozzá, illetve az öntethez néhány alapanyagot. Kicsi a valószínűsége, hogy valakinek épp ilyen maradékai legyenek, de végülis ez inkább csak ötletadó, bármilyen más alapanyagokkal készülhet. Ha mégis ezt próbálnátok ki, 2-3 kápia paprikát meg kell sütni sütőben vagy parázs fölött, sós-cukros-ecetes vízben érlelni egy picit, és készíthető is a recept.


Tojásos, sült paprikás saláta

Hozzávalók: 1 adag levesben főtt zöldség (sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller), 1 levesben főtt csirkemell, vagy más, csontokról leszedett hús, 10-15 dkg sült paprika, 3 főtt tojás, 15 dkg görög joghurt, 2-3 cikk fokhagyma, só, bors, citromlé.

Elkészítése: A főtt zöldséget meg a tojást kis kockákra vágjuk, a húst és a sült paprikát felaprítjuk. A joghurtot elkeverjük a zúzott fokhagymával, sóval, borssal, citromlével ízesítjük, majd ráöntjük a feldarabolt alapanyagokra. Jól összekeverjük, tetszés szerint utánaízesítünk, és 1-2 órára hidegbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek. Tetszés szerint díszíthetjük. Vagy sem. :)

Megjegyzés: Hogy ez hány személyre elegendő, az attól is függ, kinek mennyi főtt zöldsége van, illetve milyen étkezésre kínálja a salátát. Az én adagom 4-5 személyre volt elegendő úgy, hogy egyéb ennivaló társaságában volt az asztalon, de ha mondjuk ez lett volna kínálva önmagában, vacsorára, 2-3 személynek lett volna elég.

2020. április 14., kedd

Tavaszidéző előételtorta, avagy rakott saláta

Idén beleszerettem ezekbe a zöld dolgokba. Valószínű, azért mert kevesebbet vagyunk a zöldben, mint más években ilyenkor szoktunk. :)
Ez egy nagyon mutatós előétel, és amennyire étvágygerjesztőnek tűnik, épp annyira hozza is a hozzá fűzött reményeket. Mind a négyünknek nagyon ízlett, még a férjem is csak elismerően nyilatkozott róla, pedig ő nem igazán van oda ezekért az előételekért. Minden ünnepre szoktam valami tekercsfélét vagy lerakott előételt készíteni, idén erre esett a választásom. Ennek az alapötletét is egy lengyel oldalon találtam (lassan mindjárt lengyel-szakértő leszek ), de a saját szánk íze szerint módosítottam az alapanyagokat, és az adagot is az én tepsim méretéhez igazítottam. Ünnepre, vendégvárásra kiválóan alkalmas, csak időben el kell készíteni, hogy legyen ideje lehűlni, összeérni.



Tavaszidéző előételtorta, avagy rakott saláta

Hozzávalók egy 17x25 cm-es tepsihez:
a laphoz: 2 nagy, XL-es tojás (vagy 3 kisebb), ½ - ½ teáskanál só, bors és szerecsendió, 3-4 cikk fokhagyma, 20 dkg fagyasztott spenótpüré, 60 ml olaj, 3 evőkanál liszt, ½ teáskanál sütőpor;
a különféle krémekhez:
      1.      3-3 evőkanál tehéntúró és mascarpone, 2 cikk fokhagyma, 1-2 evőkanál joghurt, só, bors;
      2.      5 evőkanál majonéz, 2-3 evőkanál házi ketchup vagy paprikakrém, 10-15 dkg finomra reszelt sajt, esetleg só, bors, esetleg csilipehely;
      3.      3-4 evőkanál majonéz, 5 dkg parmezán vagy más sajt, só, bors, citromlé.
továbbá: 1 egész (levesben) főtt csirkemell, 1 piros húsú kápia paprika, 20 dkg fagyasztott zöldborsó, 5 keményre főtt tojás, 1 csokor metélőhagyma (snidling)
a díszítéshez: tetszés szerint friss zöldségek, zöld levelek.


Elkészítése: A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját kikeverjük a zúzott fokhagymával, a sóval meg a fűszerekkel, a tojásfehérjét pedig kemény habbá verjük. A kiolvasztott, jól kinyomkodott spenótot simára turmixoljuk az olajjal, a lisztet összevegyítjük a sütőporral. A sárgájához adjuk az olajos spenótot, majd felváltva beledolgozzuk a sütőporos lisztet és a tojáshabot. A masszát sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk (17x25 cm) és 180 fokos sütőben 10-12 perc alatt megsütjük. Rácsra téve hagyjuk kihűlni. Ezután előkészítjük a többi hozzávalót: a csirkemellet apróra, a paprikát kis kockákra vágjuk, a zöldborsót sós-szódabikarbónás vízben megfőzzük, majd leszűrjük és hagyjuk kihűlni, a főtt tojások fehérjét pedig lereszeljük a nagy lyukú reszelőn (a sárgáját egyelőre egészben félretesszük). Elkészítjük a krémeket is: az egyikhez simára keverjük a tehéntúrót a mascarponéval meg a zúzott fokhagymával, sóval-borssal ízesítjük, és elkeverjük kevés joghurttal, csak annyival, amennyitől kellően krémes lesz, de még jó sűrű marad a krém. A második krémhez a majonézt elkeverjük a ketchuppal vagy paprikakrémmel és a reszelt sajttal, majd ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal, csilipehellyel. A harmadik krémhez a majonézt elkeverjük a parmezánnal és a reszelt tojásfehérjével. Sóval, borssal, citromlével ízesítjük.


Ezután összerakjuk a tortát:
A kihűlt spenótos lapra rákenjük a túrókrémet, majd elterítjük rajta az összeaprított csirkehúst. Erre rákenjük a ketchupos-majonézes krémet, majd eloszlatjuk rajta a paprikakockákat. A paprikára a tojásos-parmezános krém jön, majd befedjük a zöldborsóval, amit enyhén bele is nyomkodunk az alatta lévő krémbe. Végül a borsóra szórjuk a kis lyukú reszelőn lereszelt tojássárgáját, és ezen eloszlatjuk a  felaprított metélőhagymát. Az összeállított „tortát” hűtőbe tesszük legalább 5-6 órára, de jobb még több időre, majd kockára vágva kínáljuk. Ha szeretnénk, még kidíszíthetjük a kockákat ezzel-azzal, de nem muszáj.

Megjegyzés: Majonéz gyanánt egy adag félperces majonéz készítettem, amire azonban nem volt szükség teljesen, 2-3 kanálnyi még maradt belőle. Érdemes megnézni ezt a receptet a linken, mert tényleg fél perc alatt kész a majonéz, és nem kell bolti beazonosíthatatlan alapanyagú majonéznek nevezett valamire pénzt adni. 



2020. április 13., hétfő

Erdei mohasütemény

Az idei húsvétunk süteménye. Igen, csak ez az egy féle készült, de mindenki imádta, és már alig van belőle. Majd ha elfogy, és ismét édeset kívánunk, a mézes süteményt fogom elkészíteni, igaz, készen vett lapokból. de az egy másik bejegyzés lesz: :) Addig is itt ez az isteni finom, habkönnyű, és nem utolsó sorban - az én változatomban - nem hizlaló csodasüti. Fogadjátok szeretettel! :) A receptet egy lengyel blogon találtam, de volt, amit módosítottam, mert nekem pl. nagyobb piskóta kellett, vagy a zseléhez pl. nem tudtam beazonosítani, mi az a "zselé", amit ő használt.



Erdei moha sütemény

Hozzávalók egy 24x35 cm-es tepsihez:
- a piskótához: 4 nagy (XL-es) tojás (vagy 5 kisebb), 10 dkg cukor, 1 tasak Bourbon vaníliás cukor, 17 dkg liszt, 1 púpozott teáskanál sütőpor, 25 dkg fagyasztott spenótpüré, 125 ml olaj, 1 csipet só;
- a fehér krémhez: 5 dl édesítetlen habtejszín, 3-4 evőkanál porcukor (vagy ízlés szerint), 25 dkg mascarpone, 1 tasak vaníliás cukor, 15 g zselatinpor + 4 evőkanál hideg víz ;
- a gyümölcszseléhez: 3,5 dl áfonyaszörp (vagy bármilyen más piros szörp), 3,5 dl víz, 50 dkg erdeigyümölcs-keverék, 25 g zselatinpor + 5 evőkanál hideg víz;
- a díszítéshez: a tésztából levágott darabok, zöld levelek, piros erdei áfonya (vagy bármilyen más erdei gyümölcs).


Elkészítése: A piskótához a kiengedett spenótpürét jól kinyomkodjuk, majd hozzáadjuk az olajat és botmixerrel krémmé turmixoljuk. A lisztet összeszitáljuk a sütőporral. Az egész tojásokat kézi mixer segítségével addig kavarjuk a sóval, a cukorral meg a vaníliás cukorral, míg szép világos habkrémmé nem válik (5-6 perc). Ekkor fakanállal belekeverjük a spenótos-olajos masszát, végül pedig laza, körkörös mozdulatokkal a lisztet is beleforgatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, elsimítjuk, és 180 fokos sütőben, légkeverésen kb. 15 perc alatt megsütjük (tűpróba). Kivesszük, rácson hagyjuk kihűlni, majd a tetejéről levágjuk az esetleges „púpokat”, egyenetlenségeket. Ha nincs ilyen, akkor 2-3 mm-t lapjában levágunk a piskóta teljes felületéről.
A gyümölcszseléhez a zselatinport beáztatjuk az 5 evőkanál vízbe. Összeforraljuk a másik adag vizet és a szörpöt, majd amikor felforrt, beletesszük a gyümölcskeveréket is. Addig hagyjuk a lángon, amíg újra bugyogni nem kezd, és ekkor félrevesszük. Néhány percig hagyjuk hűlni, majd belekeverjük a beáztatott zselatint, és addig kavarjuk, amíg feloldódik. Ekkor igyekszünk minél hamarabb lehűteni (pl. hideg vízbe állítva az edényt), majd amikor annyira lehűlt, betesszük a fagyasztóba, és időnként átkavarjuk. Nem kell megijedni (elég, hogy én paráztam miatta 😊), meg fog kötni rendesen, csak egy kis időbe telik.
A fehér krémhez a zselatinport beáztatjuk a 4 evőkanál vízbe. A habtejszínt keményre verjük, mascarponét kikeverjük a porcukorral és a vaníliás cukorral. A beáztatott zselatint nagyon kis lángon (állandóan kavargatva és időnként félrevéve) felolvasztjuk, majd rendre hozzákeverünk 3-4 evőkanálnyi tejszínhabot, mindegyikkel jól eldolgozva. A kapott folyós masszát kicsinként hozzákeverjük a mascarponéhoz, majd miután az összes belekerült, lazán beleforgatjuk a maradék tejszínhabot is. Pici időre a hűtőbe tesszük.
Összerakás: 
A kihűlt piskótát visszatesszük a tepsibe, amelyben sült, és állítható keretet teszünk köré. (Vagy ennek híján alufóliából készítünk keretet, mint én is.  ), Ahogy a fehér krém kezd megkötni, rásimítjuk a zöld piskótára, majd amikor a gyümölcszselé is már jócskán kezd összeállni, de még annyira folyós, hogy szépen el lehessen simítani, ráöntjük és elsimítjuk a fehér krém tetején. Hűtőbe tesszük néhány órára (legjobb estétől reggelig), majd másnap a levágott tésztarészeket aprítógépben finoman összemorzsoltatjuk, és egyenletes rétegben a zselére szórjuk. Tálaláskor a süteményt kockára vágjuk, és zöld levelekkel, gyümölcsökkel vagy virágokkal díszítjük.

TORTÁK/2021.


Tipp: A megadott cukormennyiségek csak irányadóak. Mi nem szeretjük a túl édes süteményeket, így nekünk ez, a megadott mennyiségekkel tökéletes volt. Ki-ki a családja szájíze szerint igazítsa.

Megjegyzés: Nálam cukor helyett xilit, azaz nyírfacukor került bele és Bourbon vaníliás xilit, illetve liszt helyett Szafi free szénhidrátcsökkentett bagett/zsemle lisztkeverék. Semmi különbség a búzaliszttel és a CH-csökkentett liszttel készült piskóta között, úgyhogy nagyon elégedett vagyok a végeredménnyel.





2020. április 9., csütörtök

Édesköménnyel sült csirke

Mert csirkecomb volt kiolvadva, és a hűtőben két édeskömény várta felhasználását. 



Édesköményes csirke 

A csirkefelsőcombokat (7 darab volt, de 8-ra is bőven elég a fűszer) befűszereztem 1-1 teáskanál só, bors, morzsolt bazsalikom és fokhagymapor, illetve 1/2-1/2 teáskanál csípős pirospaprika és őrölt édeskömény keverékével. 2 jókora édesköményt 8 cikkelyre vágtam, 3 nagy vöröshagymát is 8 felé vágtam, és hőálló tálba tettem. Rászórtam a maradék fűszerkeveréket, meglocsoltam olajjal, majd ráhelyeztem a csirkecombokat, ezeket is meglocsoltam kevés olajjal, és betoltam a 180 fokos sütőbe 1 óra és 10 percre. Közben kétszer megkenegettem a pecsenyelével a húsokat és a felső édesköménydarabokat is. A végén néhány perc alatt 220 fokon rápirítottam. Szinte így ettük csak (mármint én így is ettem, pici joghurttal), amikor eszembe jutott, hogy van kuszkuszom, így hamar vizet forraltam, és amíg az felforrt, kimértem 30 dkg kuszkuszt (eredeti kuszkuszt, nem amit a boltban cușcuș-ként árulnak, mert az tarhonya), adtam hozzá 1-1 teáskanál sót és fokhagymaport, 1/2 teáskanál borsot és 3 evőkanál olívaolajat, jól összekavartam, és ráöntöttem 8 dl forrásban lévő vizet. Elkevertem hamar, lefedtem, 5 percre rá villával fellazítottam, megszórtam aprított kápia paprikával meg petrezselyemzölddel, és már ettünk is. 

Csirkecombok fűszeres tésztabundában

Az ötletet a Pinterest-en láttam, a videó szerint készítettem el, bár a tésztát a magam szilvásgombóc-receptjéből adaptáltam, mert a videón nem volt tiszta, mennyi lesz az össz-folyadék. Nagyon jó, különleges, látványos lett a végeredmény. és persze, finom, laktató is. :) Sőt, "mellékterméke" is származott, mert a megmaradt tésztát kiegészítettem némi sajttal, és sajtos ropogós lett belőle. :)



Csirkecombok fűszeres tésztabundában


Hozzávalók (4-6 személyre): 8 csirkealsócomb, 1-1 teáskanál só, bors és fokhagymapor;
a tésztához: a visszamaradt főzőlé, 1 dl tejföl, annyi tej, hogy a folyadék 1 liter legyen, 50 dkg liszt, 3 tojássárgája, 1 csokor aprított petrezselyemzöld; só, bors, ha szükséges;
továbbá: 3 tojásfehérje, 1 egész tojás, liszt, zsemlemorzsa, bő olaj;
a tálaláshoz: tetszés szerinti friss saláta, esetleg valamilyen mártogatós.


Elkészítése: A csirkecombokat megfőzzük sós, borsos, fokhagymaporos vízben (jó fűszeres legyen), majd kiszedjük és hűlni hagyjuk. A visszamaradt főzőlevet megmérjük, hozzáadunk 1 dl tejfölt és kiegészítjük annyi tejjel, hogy az egész 1 liter legyen. Ha szükséges, még sózzuk-borsozzuk. Felforraljuk, és amikor forr, belezuttyintunk 50 dkg lisztet, majd fakanállal gyorsan csomómentesre dolgozzuk. Félrevesszük a lángról, beledolgozzuk a tojássárgáját mega petrezselyemzöldet, jó alaposan elkavarjuk, majd hagyjuk annyira hűlni, hogy ne égessen, tudjunk dolgozni vele. A comboknak letisztítjuk a felső részét (leszedjük a porcot is), hogy szépek legyenek. A masszából labdacsokat tépünk ki, szépen meggömbölygetjük, majd kilapítjuk, és belecsomagoljuk a csirkecombokat. Kb. 1/2 cm vastag legyen a tésztaréteg a hús körül. Ezután lisztbe, felvert tojásba és zsemlemorzsába forgatjuk, majd bő olajban aranybarnára sütjük. Papírtörlőre szedjük, majd friss salátával tálaljuk. (Az olajat jobb egy kisebb edénybe önteni, hogy jó magasan legyen, lepje el a combokat. Max. kettesével, hármasával süssük.)
Megjegyzés, tipp: A megfőzött massza 8-10 csirkecombra elég, nekem még maradt meg belőle, mert csak 7 combom volt. A maradék tésztához hozzágyúrtam kb. 15 dkg cheddar sajtot, golyókat formáztam belőle, szintén paníroztam liszt-tojás-zsemlemorzsával, és kisütöttem. Utólag mondta kicsi lányom, hogy jobb lett volna a sajtot kis kockákra vágni, és csak a golyók közepébe tenni, de majd legközelebb. 





Pulpe de pui în aluat

Ingrediente pentru 4 persoane: 8 pulpe inferioare de pui, câte 1 linguriță sare, piper și usturoi granulat;
pentru aluat: zeama rămasă de la fierberea pulpelor, 100 ml smântână fermentată, lapte cât să se obțină 1 litru de lichid, 500 g făină, 3 gălbenușuri, 1 legătură pătrunjel verde; sare și piper la nevoie;
alte ingrediente: 3 albușuri de ou, 1 ou întreg, făină, pesmet, ulei abundent;
pentru servire: salată din legume proaspete, eventual sos de iaurt cu usturoi.

Prepararea:
      1.      Pulpele curățate se pun la fiert în apă rece împreună cu condimentele date. Se fierb până ce se gătesc, dar având grijă ca carnea să nu se destrame.
      2.      Când s-au gătit, se scot pe o planșetă și se lasă la răcit.
      3.      Se măsoară zeama rămasă de la fierberea pulpelor, se adaugă smântâna și se completează cu lapte până la 1 litru. Se pune la fiert. Când laptele începe să clocotească, se adaugă toată făina deoadată amestecând apoi până ce se formează o bilă și se desprinde marginea vasului.
      4.      Se ia deoparte de pe foc, se lasă 2-3 miute la răcit amestecând din când în când, după care se adaugă pătrunjelul tocat și se încorporează gălbenușurile pe rând, unul câte unul.
      5.      Următorul gălbenuș se adaugă doar când precedentul s-a încorporat bine în compoziție. La urmă se obține un aluat fin.
      6.      Se curăță de piele osul pulpelor în partea superioară pentru a fi frumoase, după care se ia o bucată din aluat, se rotunjește frumos și se aplatizează.
      7.      Se așază o pulpă peste aluatul aplatizat și se îmbracă în aluat având grijă ca aluatul să fie uniform și nu prea gros.
      8.      Se procedează la fel cu fiecare pulpă.
      9.      După ce toate pulpele sunt îmbrăcate în aluat, se dau prin făină, ou bătut (oul întreg și cele 3 albușuri, condimentate puțin) și pesmet și se prăjesc în ulei încins. (Se preferă un vas mai mic pentru ca uleiul să acopere pulpele. Se prăjesc doar 2-3 bucăți deodată.)

Observație: Aluatul pregătit s-ar putea să fie prea mult pentru 8 pulpe, iar dacă rămâne din el, se pot face biluțe cu cașcaval. Se ia aluat cât o nucă, se introduce în interior un cubuleț de cașcaval, se îmbracă bine, se dă prin făină ou și pesmet și se prăjește în uleiul încins. 

BA - 2020/MAI



2020. április 4., szombat

Saag paneer, avagy sajtos indiai spenótfőzelék


Nem panír sajttal készült az étel, mert ilyen sajtra jelen pillanatban otthonról nem tudtam szert tenni, de a neten fellelhető saag receptek alapján készülhet bármivel. Találtam olyan receptet is, amit indiai nő fetával készített, szóval, ki-ki azt használ sajt gyanánt szerintem, amit akar, amit szeret, vagy a jelenlegi bezártságos körülmények között: amihez éppen hozzájut. Sőt, sajt nélkül is finom, önmagában, de lehet mellé tükörtojást, sült húst, kolbászt is adni.


Saag paneer, avagy sajtos indiai spenótfőzelék

Hozzávalók (4 személyre): 1 nagy hagyma, 3-4 cikk fokhagyma, diónyi friss gyömbér, 40 dkg fagyasztott leveles spenót (de lehet püré is) vagy 1 kg friss spenótlevél, 1 paradicsomkonzerv (aprított), 2 dl tejszín (vagy kókusztej), só, bors, 1 teáskanál mozsárban széttört koriandermag, ½ - ½ teáskanál őrölt római kömény és normál kömény, 1 teáskanál szárított keleti citromfű (ez utóbbiak ízlés szerint elhagyhatóak), 4-5 evőkanál olívaolaj;
a tálaláshoz: tetszés szerint panír sajtkockák, feta- vagy telemeakockák, tükörtojás, kolbász, hús, bármi.

Elkészítése: Felforrósítjuk az olívaolajat, beleszórjuk a fűszereket, és néhány másodpercig magukban pirítjuk. Amikor megcsap az illatuk, beletesszük a finomra aprított hagymát, a zúzott fokhagymát meg a finomra reszelt gyömbért, és 1-2 percig kavargatva dinszteljük. Ekkor felöntjük a paradicsomkonzervvel, beletesszük a spenótot (fagyosan), öntünk rá annyi vizet, amennyi éppencsak ellepné, sózzuk-borsozzuk, és fedő alatt főzzük 10-15 percig, néha megkavarva. A végén levesszük a fedőt, ha még túl sok a lé rajta, néhány percig fedő nélkül hagyjuk rotyogni, majd ráöntjük a tejszínt, elkavarjuk, ízlés szerint utánasózunk-borsozunk, és jól kiforraljuk. Tetszés szerinti feltéttel kínáljuk.

2020. április 3., péntek

Paradicsomos csirke


Nagylány örömére készült ez az étel, szülinapján. :) De az egész családnak ízlett. :) 


Paradicsomos csirke

Hozzávalók (5 személyre): 5 fél csirkemell (kicsontozva), só, bors, szárított bazsalikom, olívaolaj; 1 hagyma, 1 sárgarépa, 2 paradicsomkonzerv (1 aprítottat és 1 hámozottat használtam, de mindegy, milyen), 3-4 cikk fokhagyma, só, bors, cukor, olívaolaj;
a tálaláshoz: főtt rizs.

Elkészítése: A csirkemellet hosszában ujjnyi vastag csíkokra vágjuk (mérettől függően 3-4 darabba egy-egy fél csirkemellet), majd megszórjuk sóval, borssal és szárított bazsalikommal. Egy edényben 2 evőkanál olívaolajon megdinszteljük a hagymát, hozzáadjuk a nagy lyukú reszelőn lereszelt sárgarépát, és együtt dinszteljük néhány percig. Ezután ráöntjük a két paradicsomkonzervet, és kis lángon rotyogtatjuk. Közben egy serpenyőben olívaolajat forrósítunk, és minden oldalukon hirtelen körbepirítjuk benne a húsdarabokat. Kiszedjük, és áttesszük a paradicsomos szószba, ráöntve a sütés után visszamaradt zsiradékot is. Öntünk hozzá kevés vizet, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, sóval-borssal ízesítjük, és 10-15 percig fedő alatt pároljuk. Végül ízlés szerint cukorral ízesítjük, de csak annyival, ami elveszi a paradicsom túlzott savanyúságát, nem kell édesnek lennie. Az időközben kifőzött rizzsel kínáljuk. Ha szeretnénk, valamilyen aprított zöldet is tehetünk bele (petrezselyem vagy bazsalikom), de nem muszáj, így is eléggé aromás a húsnál használt szárított bazsalikom miatt.

2020. április 2., csütörtök

Blue velvet torta citromos mascarponekrémmel


Nagylány tortája 14. szülinapjára. 


Blue velvet torta citromos mascarponekrémmel

Hozzávalók 24 cm-es formához:
a lapokhoz: 40 dkg liszt, 1 evőkanál kakaópor, 1 púpozott teáskanál sütőpor, ½ teáskanál szódabikarbóna, ¼ teáskanál só; 25 dkg puha vaj, 20 dkg cukor, 2 tasak vaníliás cukor, 5 tojásfehérje, 20 dkg tejföl, ½ teáskanál ecet, 15 dkg kefir, kék és pici lila ételfesték;
a krémhez: 5 dl tejszín, 50 dkg mascarpone, porcukor ízlés szerint, 1 teáskanál vaníliapaszta (vagy 1 vaníliarúd, esetleg vaníliaesszencia), ½ - 1 citrom leve;
a díszítéshez: kék és fehér fondant, kékes-fehéres habcsókok, kék cukorgyöngy, levendulavirágok.

Elkészítése: Összeszitáljuk a lisztet, a kakaót, a sót, a sütőport meg a szódabikarbónát. A puha vajat habosra kavarjuk a cukorral meg a vaníliás cukorral, majd egyenként beledolgozunk 2 tojásfehérjét is. Ezután hozzáadjuk a tejfölt meg az ecetet, majd eldolgozzuk  a felváltva adagolt lisztes keverékkel és a kefirrel. Végül lazán belekeverjük a kemény habbá vert 3 tojásfehérjét, és kék, illetve pici lila ételfestékkel tetszés szerinti árnyalatúra festjük (azért elég sok festék kell bele, ha szép, erőteljes színt szeretnénk). 24 cm átmérőjű, sütőpapírral bélelt tortaformába simítjuk, és 180 fokra előmelegített sütőben sütjük 30 percig, majd a hőt lecsökkentve 160 fokra további 20-25 percig sütjük, vagy ameddig szükségesnek ítéljük (tűpróba). Miután megsült, kiszedjük a formából, és rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni. Ha a teteje felpúposodna, akkor még melegen fejjel lefele fordítjuk, és úgy hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, lapjában háromfelé vágjuk.
A krémhez keményre verjük a tejszínt az ízlés szerinti porcukorral, majd kanalanként hozzáadagoljuk a mascarponét, miközben folyamatosan verjük tovább. Végül hozzáadjuk a vaníliapasztát és az ízlés szerinti citromlevet, és jól elkeverjük. A krémből félreteszünk egy keveset, a maradékot pedig kétfelé osztva betöltjük a lapok közé. A félretett krémmel bevonjuk a torta tetejét és bemázoljuk az oldalát. Tetszés szerint díszítjük a megadott elemekkel.

TORTÁK/2021.