2017. szeptember 30., szombat

Tiramisu palacsintatorta



Tiramisu palacsintatorta

Hozzávalók 4-6 személyre: 10 dkg fehérliszt, 5 dkg teljes kiőrlésű liszt, 1 teáskanál sütőpor, 1 csipet só, 1 evőkanál cukor, 2-3 evőkanál olaj, 2 dl tej, 2 tojás;
a krémhez: 30 dkg mascarpone, 2 dl habtejszín, 2-3 evőkanál porcukor, 1-2 evőkanál instant kávé, kakaópor.

Elkészítése:  A tojássárgáját kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk az összevegyített száraz hozzávalókat, és végül simára dolgozzuk a tejjel meg az olajjal. A tojásfehérjét keményre verjük, és lazán beleforgatjuk. Enyhén olajozott forró serpenyőbe egy-egy evőkanálnyi masszát öntünk úgy, hogy hosszúkás, babapiskótaszerű alakzatokat kapjunk. Amikor a tetején hólyagocskák jelennek meg, szilikonlapáttal megfordítjuk, és a másik oldalát is megsütjük. A krémhez keményre verjük a tejszínt 1 evőkanál porcukorral, majd óvatosan beleforgatjuk a szintén porcukorral kikevert mascarponéba. A krémet ízlés szerint 1-2 evőkanál instant kávéval ízesítjük, majd habzsákba tesszük, és megtöltjük vele a palacsintapiskótákat. A tetejét megszórjuk kakaóporral, és kínálhatjuk is.
PAL/2017



2017. szeptember 25., hétfő

Gellért-saláta

 A Gellért-saláta a budapesti Gellért Szálloda éttermének egyik specialitása volt, főleg köretként tálalták különféle húsok, halak mellé. A Gellért Szálloda éttermét Gundel Károly 1927 és 1948 között bérelte. A híres szakács szombaton, szeptember 23-án lett volna 134 éves.


Gellért-saláta

Hozzávalók (4 személyre): 50 dkg cékla, só, cukor, ecet, köménymag, reszelt torma, 1,5 dl majonéz, 1 evőkanál francia mustár, citromlé, cayenne-i bors, petrezselyemzöld, citromszeletek.


Elkészítése: A céklát sós vízben héjában megfőzzük, majd ha kihűlt, meghámozzuk és szeletekre, majd csíkokra vágjuk. Salátalevet készítünk ízlés szerinti cukorral, sóval, ecettel, köménymaggal és tormával, beletesszük a céklát, és egy napig hűtőben érleljük. Másnap jól lecsepegtetjük, és óvatosan összekeverjük a mustárral, citromlével, cayenne-i borssal ízesített majonézzel. Citromszeletekkel, petrezselyemzölddel díszítve kínáljuk. Tavasszal a tányér szélét salátalevelekkel rakjuk ki, és a közepébe halmozzuk a céklasalátát.

Megjegyzés: Önmagában, húsok nélkül is nagyon finom. 

FF - 2017/9

2017. szeptember 22., péntek

Paradicsomos pirított karfiol

Most még van, és finom a paradicsom. Használjuk hát ki, tegyük minél több ételbe! 


Paradicsomos pirított karfiol

Hozzávalók 2-3 személyre: 5 dkg hajszálvékony császárszalonna, 80 dkg karfiol, 2-3 paradicsom, 5-6 cikk fokhagyma, 1 kisebb csípős paprika, 5-6 szardella (ajóka - elhagyható), 4-5 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál fehérborecet, só, bors, 1 kis csokor petrezselyemzöld.


Elkészítése:  Egy edényben szárazon megpirítjuk a császárszalonnát, majd konyhai papírtörlőre szedjük, és félreteszsük. A zsiradékra ráöntjük az olajat, és rádobjuk a jól megmosott, kis rózsákra szedett karfiolt, illetve a finomra aprított csípős paprikát. 2-3 evőkanálnyi vizet öntve egyszerre hozzá, lefedve, gyakran megkavarva, illetve a vizet folyamatosan pótolva 8-10 perc alatt roppanósra pároljuk. Hagyjuk, hogy az összes folyadék elpárologjun, illetve a karfiol kissé meg is piruljon. Amikor megpuhult, hozzáadjuk a feldarabolt paradicsomot, illetve fokhagymát, rálocsoljuk az ecetet, megsózzuk, megborsozzuk, és néha megkavarva néhány percig együtt pároljuk még. Ha elkészült, elkavarjuk benne a szardellát, illetve megszórjuk aprított petrezselyemzölddel, és a félretett ropogós császárszalonnával tálaljuk. 
FF - 2017/8
BA - 2018/6.

2017. szeptember 20., szerda

Tormás halkrém marinált céklával és cukkinivel

Egyszerű, de nagyszerű: 


Tormás halkrém marinált céklával és cukkinivel

Hozzávalók 4 személyre: 25-30 dkg halhús (konzervből), 15 dkg nagyon sűrű görög joghurt vagy mascarpone, 1-2 evőkanál reszelt ecetes torma, só, bors, citromlé;
a kísérőkhöz: 2 kisebb vagy 1 hosszúkás alakú cékla, 1 karcsú cukkini, 2-2 dl víz, 4-4 evőkanál borecet, 2-2 evőkanál cukor, 1-1 teáskanál só.

Elkészítése:  Először a zöldségekkel kezdjük, akár előző nap is elkészíthetjük. A céklát meghámozzuk, és lehetőleg nagyon vékonyan felszeleteljük. A cukkinit jól megmossuk, és a zöldséghámozó segítségével héjastól vékony, hosszú csíkokra vágjuk. A kétféle zöldséget külön-külön tálkákba tesszük, és leöntjük a sóval, ecettel és cukorral ízesített vízzel. Néha megforgatva állni hagyjuk min. 1 órán át. A krémhez a halhúst kézi mixerrel összetörjük, majd hozzáadjuk a joghurtot meg a tormát, és jó habosra keverjük. Ízlés szerint sózzuk-borsozzuk, illetve citromlével savanyítjuk. Ha mascarponét használunk, picivel erőteljesebben kell savanyítani. Ízlés szerint több vagy kevesebb tormát is lehet használni. Tálaláskor friss vagy pirított kenyérszeleteket megkenünk halkrémmel, és kirakjuk marinált cékla- és cukkiniszeletekkel.

Megjegyzés:  Ha szeretjük, a hal egy részét – vagy a megadott mennyiségen fölül is – kiválthatjuk füstölt halhússal. Így erőteljesebb, intenzívebb ízt kapunk. 

EK - 2017/10




2017. szeptember 17., vasárnap

Paradicsom-krémleves pirított krumplival

Régi leves nálunk, még a nyáron készült, de azért most is aktuális még egy kis ideig. A kertünkben még javában érik a paradicsom. :) 


Paradicsom-krémleves pirított krumplival

Hozzávalók 4 személyre: 1 hagyma, 1 nagy sárgarépa, 60 dkg krumpli, 3-4 paradicsom, 2 cikk fokhagyma, 5-6 nagy bazsalikomlevél, só, bors, olaj;
a feltéthez: 20-25 dkg krumpli, olaj, só.

Elkészítése:  A hagymát szeletekre vágjuk, és megdinszteljük kevés olajon. Hozzáadjuk a kis kockákra vágott sárgarépát, megdinszteljük, majd egy-egy kevés vizet öntve hozzá néhány percig pároljuk. Beletesszük a  krumplit, felöntjük csupán annyi vízzel, amennyi épp ellepi, megsózzuk, illetve megborsozzuk, és fedő alatt, néha megkavarva majdnem készre főzzük. Hozzáadjuk az összedarabolt paradicsomot és fokhagymát, 2-3 percig főzzük még, majd összeturmixoljuk a bazsalikomlevéllel együtt. Visszaöntjük az edénybe, vízzel tetszés szerint hígítjuk, és jól kiforraljuk. Ízlés szerint utánaízesítünk. A feltéthez a krumplit meghámozzuk, kb. 2x2 cm-es kockákra vágjuk, és olajban piros-ropogósra pirítjuk. A levest a pirított krumplival tálaljuk.

Megjegyzés: Ha azt szeretnénk, hogy a leves intenzívebb színű legyen, 1-2 evőkanálnyi paradicsompürét is adhatunk hozzá. Víz helyett tejszínnel is hígítható. 


FF - 2017/8


2017. szeptember 16., szombat

Citromos-kókuszos kukoricasütemény

Itt egy másik sütemény, amihez kukoricalisztet használunk. Valamilyen angol nyelvű oldalon bukkantam rá, még amikor készítettem, de most nem találom. Ám lényegtelen, mert annyira átmódosítottam, hogy csak gondolatában hasonlít az eredeti receptre. :) A végeredmény viszont isteni finom, próbáljátok ki. 


Citromos-kókuszos kukoricasütemény

Hozzávalók 22 cm-es formához: 20 dkg puha vaj, 10-15 dkg nyírfacukor, 3 tojás, 12 dkg kukoricaliszt, 10 dkg kókuszreszelék, 8 dkg őrölt dióbél, mogyoró vagy mandula, 1 púpozott teáskanál sütőpor, 1 tasak vaníliás cukor vagy 1/2 teáskanál őrölt vanília, 2 csipet só, 2 zöldcitrom vagy citrom, 2 csapott evőkanál nyírfacukor, porított xilit, kevés vaj.

Elkészítése: A vajat habosra kavarjuk az ízlés szerinti nyírfacukorral és a vaníliás cukorral (őrölt vaníliával). Összevegyítjük a lisztet, a kókuszt, a diót, a sütőport, a sót, illetve a citromok lereszelt héját. A habos vajhoz adjuk a lisztes keverék egyharmadát meg egy tojást, majd a egy újabb adag lisztet és egy tojást, végül a maradék keveréket és az utolsó tojást is beledolgozzuk. Így megakadályozzuk, hogy a vaj kicsapódjon a tojások nedvességétől. A masszát sütőpapírral bélelt, a szélein enyhén megkent kerek formába simítjuk, és 170 fokra előmelegített sütőben 30-35 perc alatt megsütjük. A formában hagyjuk hűlni egy keveset, majd tálra borítjuk. A két citrom levéből, a 2 evőkanál nyírfacukorból és 1,5 dl vízből szirupot főzünk, és a langyos süteményre locsoljuk. Tálaláskor, ha szeretnénk, megszórjuk kevés porított nyírfacukorral és citromhéjjal.

Megjegyzés: Ha a süteményt kizárólag hámozott mandulával és/vagy mogyoróval készítjük, sokkal szebb, gyönyörű sárga színe lesz.

A nyírfacukor helyett 1:1 arányban használható "normál" cukor is. 

KT - 2017/9



2017. szeptember 15., péntek

Erdélyi málé

Egy hagyományos, már-már elfeledett sütemény.


Erdélyi málé

Hozzávalók: 1,25 liter tej, 10 dkg cukor, 2 csipet só, 2 tojás, 5 dkg vaj, 1 teáskanál sütőpor, 30-35 dkg kukoricaliszt (finom szemcséjű kukoricadara), 2 tasak vaníliás cukor; továbbá: vaj, liszt, porcukor.


Elkészítése: Egy tálba öntjük a jól meglangyosított tejet, hozzáadjuk a cukrot, a sót, a vaníliás cukrot, a vajat és a felvert tojást, majd belekeverjük a sütőporral elvegyített kukoricalisztet. Állni hagyjuk kb. 1 órát, miközben néha átkavarjuk, majd a masszát sütőpapírral bélelt, vajjal jól megkent és liszttel megszórt közepes méretű tepsibe öntjük. 180 fokra előmelegített sütőben – de ha túlságosan pirulna, kissé csökkentve a hőt – 45-50 perc alatt készre sütjük. Langyosan a legfinomabb. Kínálhatjuk önmagában, ízesített tejföllel, vagy valamilyen finom, savanykás lekvárral. 

Megjegyzés: Tej helyett hígabb joghurttal vagy aludttejjel is készíthető.

KT - 2017/9
BA - 2018/3


2017. szeptember 13., szerda

Gyümölcsös-túrókrémes palacsintatorta

Az ötlet INNEN, de a palacsinta tésztája és a krém sem a recept szerint készült. Az íze nagyon-nagyon finom. Bármilyen gyümölccsel készíthető. 


Gyümölcsös-túrókrémes palacsintatorta

Hozzávalók a palacsintához: 25  dkg liszt, 2 evőkanál kakaópor, 2 tasak vaníliás cukor, 2 csipet só, 1 mokkáskanál sütőpor, 2 tojás, 3 dl tej, 4-5 dl víz, kevés olaj;
a krémhez: 50 dkg tehéntúró, 10 dkg cukor, 5 dl habtejszín, 20 g zselatinpor, ½ dl ananászlé;
továbbá: 20-25 dkg eper, 3-4 kivi, 1 ananászkonzerv, néhány szem szeder, 2 dl habtejszín, 1 evőkanál porcukor.

Elkészítése: A palacsinta hozzávalóit simára keverjük, majd enyhén olajozott serpenyőben 12-13 palacsintát sütünk belőle. A gyümölcsöket megmossuk, a kivit meghámozzuk, illetve a konzervet leszűrjük. A krémhez a zselatinport beáztatjuk 0,5 dl ananászlébe, a túrót simára keverjük a cukorral, illetve a habtejszínt keményre verjük. A beáztatott zselatint nagyon kis lángon felolvasztjuk, elkeverjük néhány evőkanálnyi tejszínhabbal, majd a háromféle hozzávalót lazán összeforgatjuk. A gyümölcsöket kockára vágjuk és félretesszük. Egy kapcsos tortaformát kibélelünk néhány palacsintával (kb. 4 darabra van szükség), majd kb. egyujjnyi krémet kenünk rá, illetve ezen szétoszlatunk némi gyümölcskockát. Ezután 5-6 palacsinta közepére 1-1 nagy evőkanálnyi krémet halmozunk, ráteszünk néhány eper-, kivi- és ananaászkockát, majd mindegyiket batyuszerűen összefogjuk, és a formába helyezzük. Ezután a maradék krémet a batyukra simítjuk úgy, hogy a hézagokat is jól megtöltjük vele. A lelógó palacsintarészeket felhajtjuk, és egy másik palacsintával letakarjuk, végül  pedig egy rózsaszerűen összetekert palacsintával, porcukorral felvert tejszínhabbal és gyümölccsel díszítjük.


PAL/2017



2017. szeptember 8., péntek

Halas vöröslencsekrém

Hétfőtől nálunk is kezdődik az iskola. Eljött ismét a mitreggelizzünkmitpakoljaktízóraira "várva-várt" időszaka. :D Azoknak a gyerekeknek, akik szeretik a halat, könnyű és finom, no meg gyors megoldás az alábbi lencsekrém. S ha nem, hát reggelire, vacsorára a családnak is jó. :)


Halas vöröslencsekrém

Hozzávalók (4 személyre): 20 dkg vöröslencse, 1 olajos halkonzerv, 1 közepes paradicsom, 1 kicsike hagyma, 2 cikk fokhagyma, néhány friss bazsalikomlevél, só, citromlé, bors.


Elkészítése: A vöröslencsét szűrőbe téve jól megmossuk, majd kétszeres mennyiségű vízben (kb. 5 dl) 15-20 perc alatt puhára főzzük. Miután megfőtt, visszaöntjük a szűrőbe, hogy jól lecsepegjen, és úgy hagyjuk kihűlni. A paradicsomot, a hagymát és a fokhagymát blenderbe tesszük 2-3 evőkanál főtt lencsével meg a halkonzerv leszűrt olajával együtt, és simára turmixoljuk. Ezután tálkába öntjük, belekavarjuk a többi lencsét, az összedarabolt halat és a finomra aprított bazsalikomot. Sóval, borssal és citromlével ízesítjük tetszés szerint. További paradicsommal vagy bármilyen más zöldséggel kínáljuk friss vagy pirított kenyér kíséretében. 

Megjegyzés: Ha kevésbé halízűnek szeretnénk a krémet, hagyjuk el belőle a konzerv olaját, használjunk néhány evőkanálnyi olívaolajat helyette.

KT - 2017/9
BA - 2017/11


2017. szeptember 3., vasárnap

Ropogós rántott csirke szalmakrumplival

Ilyen rántott csirkét még sosem készítettem, és szemfüles lányaim ezt meg is jegyezték evés közben. De annyira ízlett nekik (mint az egészségtelen ételek általában), hogy arra kértek, legalább havonta egyszer iktassuk be. :) Nem tudom, hogy betartom-e, de tényleg finom volt... :P :) 



Ropogós rántott csirke szalmakrumplival 

Hozzávalók 4 személyre: 12-16 csirkealsócomb, só, bors, pirospaprika, 3-4 tojás, liszt, bő olaj, 80 dkg krumpli; a tálaláshoz: házi ketchup vagy paradicsomszósz.

Elkészítése:  A konyhakész csirkecombokat megfőzzük sós-borsos vízben, majd kiemeljük, és hagyjuk megszikkadni. Ezután enyhén megszórjuk só, bors és pirospaprika keverékével. A fűszerezett combokat lisztbe, ízesített felvert tojásba forgatjuk, majd a panírozást megismételve forró bő olajban néhány perc alatt aranybarnára sütjük. Konyha papírtörlőn hagyjuk lecsepegni. A krumplit meghámpzzuk, vékonyan felkarikázzuk, és adagonként olajban kisütjük. A hússal és paradicsomszósszal kínáljuk.

Tipp: A második panírozáskor a combokat zsemlemorzsába vagy összetört burgonyasziromba, esetleg kukoricapehelybe is forgathatjuk.

Megjegyzés: A combokat addig főzzük, míg megpuhulnak, de nem esnek szét. A főzővizet felhasználhatjuk valamilyen finom leves alapjául. 

EK - 2018/9




Pui pane crocant cu cartofi prăjiți

Ingrediente pentru 4 persoane: 12-16 copane de pui, sare, piper, boia de ardei dulce, 3-4 ouă, făină, ulei, 800 g cartofi;
pentru servire: ketchup sau sos de roșii de casă.

Prepararea: Copanele se curăță și se spală, după care se fierb în apă cu sare și piper. se scot cu grijă și se pun pe o farfurie pentru a se răci puțin și a se usca. Se presară ușor cu sare, piper și boia, după care se tăvălesc în făină, se dau prin ou bătut condimentat, iar apoi se repetă ambele procedee (adică se dau de două ori prin făină și ou). Se prăjesc în ulei abundent, încins până ce devin aurii și crocante. Se scot pe șervet de hârtie. Se curăță cartofii, se taie rondele subțiri și se prăjesc în uleiul încins în mai multe tranșe. Cartofii și copanele se servesc cu sos de roșii sau ketchup.

Idee: După ce se dau copanele a doua oară prin ou, se pot tăvăli și prin pesmet, fulgi de porumb sau chipsuri zdrobite.

Observație: Copanele se fierb în apă până ce se gătesc bine, dar nu se desface carnea de pe os. Apa în care au fiert, se poate folosi ca bază pentru supe sau ciorbe.

BA - 2020/4