2010. március 29., hétfő

Báránypástétom húsvétra - drob de miel


Ezt a hagyományos román húsvéti fogást Erdély-szerte készítik románok és magyarok egyaránt. Nincs egy vitathatatlan autentikus receptje, az ahány ház, annyi szokás elve érvényes rá. Nekem is mindig másképp "sikerül" mind ízben, mind pedig kivitelezésben. :)
Ezt az ételt készítettem el a Kifőztük első számába. Az újság ingyenesen letölthető a honlapon, csupán szegisztrálni kell hozzá. E recepten kívül további negyven húsvéti-tavaszi recept olvasható benne.

Báránypástétom - drob de miel
Hozzávalók:
• 1 kg bárányaprólék és -hús tetszés szerinti arányban
• 2 nagy szelet kenyér
• 1 fej hagyma
• 3 gerezd fokhagyma
• 3 nyers tojás
• 3 főtt tojás
• 1 csokor petrezselyemzöld
• ½ csokor friss kapor
• 1 csokor újhagyma zöldjével együtt
• 1 teáskanál mustármag
• ½ teáskanál szárított borsikafű (csombor)
• 2 evőkanál olaj
• só, bors,
• 40 dkg levelestészta, kiolvasztva
• kisebb őzgerinc forma vagy kalácssütő tepsi
• muffinformák
• sütőpapír vagy bárányháló

Elkészítés:
Az aprólékot és a húst megtisztítjuk minden oda nem illőtől (erek, hártyák) és a máj kivételével enyhén sós vízben odatesszük főni. Miután fölforrt, a habját leszedjük és a tüzet mérsékeljük. 1 és negyed óra főzés után a májdarabokat is beletesszük az edénybe és még negyed óráig együtt főzzük a többi aprólékkal. Ezután a főzőlevet leszűrjük és a húsokat kihűtjük.
Amíg mindezek főnek, előkészítjük a többi hozzávalót. 3 tojást 8-10 perc alatt keményre főzünk, majd hideg vízben kihűtjük és megpucoljuk. A hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk és az olajon üvegesre pároljuk. A kenyérszeleteket beáztatjuk, a zöldfűszereket felaprítjuk. Egy magasfalú, keskeny edénybe beleütünk 2 tojást, beletesszük a fokhagymagerezdeket, a mustármagot és a borsikafüvet és botmixerrel jól felhabosítjuk. Ha az aprólék kihűlt, az áztatott kenyérrel együtt ledaráljuk és egy tálba tesszük. Hozzáadjuk a dinsztelt hagymát olajával együtt, a fűszeres tojást, a felaprított petrezselyemzöldet, kaprot és újhagymát, sózzuk és borsozzuk, majd tiszta kézzel az egészet egynemű masszává dolgozzuk el. 3-4 púpozott evőkanálnyit kiveszünk belőle és félretesszük.
A formát kibéleljük sütőpapírral (bár az lenne az igazi és eredeti, ha a bárány hálóját használnánk erre a célra) és kb. feléig megtöltjük húsmasszával. A közepére ráhelyezzük egymás után a főtt tojásokat, majd befedjük a maradék masszával. Szépen elsimítjuk. Ha hálóban sütjük, a széleket ügyesen ráhajtogatjuk, hogy mindenütt befedje és ezután egy felvert tojással kenjük le (egy keveset kell hagyni a tésztában sült pástétomhoz is). Ha sütőpapírral béleltük ki a formát, a tojást egyszerűen rákenjük az elsimított masszára. Forró sütőbe toljuk, 45-50 perc alatt megsütjük. Miután kivesszük a sütőből, hagyjuk néhány percig magában hűlni, csak azután borítsuk ki. Melegen is lehet enni, de az ízek hidegen érvényesülnek igazán.
A levelestésztát 30x30 cm-es lappá nyújtjuk majd 9 egyforma négyzetre vágjuk. A négyzeteket muffinformákba nyomkodjuk, a közepükbe szétosztjuk a félretett húsmasszát, megkenjük őket a maradék felvert tojással és forró sütőben 30-35 perc alatt szép aranybarnára sütjük. Újhagymával, hónapos retekkel, uborkával az igazi!

2010. március 26., péntek

Gyors vacsora - fetás tésztasaláta


Nem ennek indult. Sütőben sült, szószos tésztavalamit akartam készíteni, de mire félig elkészültem vele, mindenki nagyon éhes volt már, és nem kockáztathattam, hogy lányaim esetleg belaknak sütivel a rendes étel helyett. De azt hiszem, egyikünk sem bánta, hogy az étel "nem készült el".:D

Fetás-paradicsomos tésztasaláta

Hozzávalók: 250 g masnitészta, kb. 25 dkg feta, 2 paradicsom, 2 szál vékony, száraz kolbász, 1 ek. aprított petrezselyemzöld, 2-3 ek. olívaolaj

Elkészítés: A tésztát kifőzzük. Amíg fő, a fetát és a paradicsomot felkockázzuk, a kolbászt felkarikázzuk, a petrezselymet felaprítjuk és mindent egy tálba teszünk. Végül hozzáadjuk a főtt, leszűrt tésztát, meglocsoljuk az olívaolajjal és az egészet jól összekeverjük. Már ehető is! Akinek muszáj, megszórhatja frissen őrölt borssal is. Só nem biztos, hogy kell, függ a feta sósságától. Ezúttal nekem nem kellett plusz só.

EK - 2011/7


2010. március 23., kedd

Zöldséges lecsó



Nagyon szeretem a lecsót. De rizses volta (és nemcsak) miatt, ritkán készítem, évente 2x-3x, ha asztalra kerül. Mondta is tegnap férjecskén: no, aztán isteni a mai menü: fokhagymás leves (rizzsel) és lecsó. De azért megette. Még ma reggel is inkább ebből evett a kenyér-sonka helyett.

Kissé módosítottam rajta, némi zöldséget is főztem bele, hogy tompítsa a lecsóízt. :)

Elkészítés:

Két pohár rizset néhány ek. olajon átforrósítottam, majd felöntöttem 4-5 pohár vízzel. Amikor fölforrt, beledobtam két feldarabolt zellerszárat és kb. 3 maréknyi fagyasztott zöldborsót. Megsóztam. Nagyon lassú tűzön kb. 10 percig főztem, majd elzártam a gázt, lefedtem az edényt és további 10-15 percig hagytam úgy, míg a nedvességet mind felszívta. Mindeközben egy nagy hagymát tisztítottam-aprítottam, kevés olajon megdinszteltem, majd rádobtam 2-3 maréknyi felcsíkozott paprikát (szintén fagyasztottat - még mindig van:)), felöntöttem féldecinyi vízzel és együtt pároltam, amíg a víz elfőtt. Amikor zsírjára sült, megszórtam 1 tk. pirospaprikával elkavartam és le is vettem a tűzről. A rizshez kavartam a lecsóalapot, majd az egészhez kb. 2,5 dl paradicsomlevet öntöttem és együtt pár percig összeforraltam. Ekkor sóztam még. Bors nem került bele.
Én nagyon szeretem. Kicsi lányom tejfölt kért rá, úgy is finom. És persze, ha valakinél képtelenség húsmentes ételt elképzelni, valamilyen húsfélét is lehet mellétenni. Nálunk a lecsó mindig hús nélküli egytálétel volt.

2010. március 22., hétfő

Pikáns csirkeszárnyak, avagy: Főzzünk az Erdélyi konyhából!



Pénteken bevásároltunk csirkéből: 4,70-ben kaptunk combot és 5,30-ban csirkeszárnyat. Ilyen árakat ritkán lehet kifogni, főleg hazai termékekre! Így aztán adott volt a pénteki ebéd: csirkeszárny. No, de hogyan készítsem? És beugrott az Erdélyi konyha januári számában látott hónap receptje: pikáns csirkeszárnyak. A csajok oviban voltak, így kettőnknek nyugodtan készíthettem pikánsra is. Végül mindannyian ettünk belőle, de csupán anynira volt pikáns (direkt készítettem így), amennyire még a lányok is nyugodtan fogyaszthatták. Mindannyiunknak nagyon ízlett. És még leszűrtem valamit: 9 darab, négyünknek, édeskevés, így aztán 12-13-anként mentek a fagyasztóba.:)

Pikáns csirkeszárnyak

Hozzávalók (2-3 személyre): 9 db. csirkeszárny, 2 cikk áttört fokhagyma, 1 tk. méz, 2 tk. balzsamecet, 2 tk. szójaszósz, 0,5 tk. csiliszósz, 1 tk. daráltpaprikakrém, 2-3 ek. olívaolaj, só, bors ízlés szerint, petrezselyemzöld.

Elkészítés:
A csirkeszárnyakat megmossuk, átnézzük, hogy nehogy toll- vagy tokmaradványok legyenek benne, esetleg, láng fölött kissé meg is perzselhetjük őket, így minden apró "szőröcske" eltűnik. Ez a művelet után ismét megmossuk a szárnyakat és a kis csökevényt lecsípjük róluk. A páchoz összekeverjük a hozzávalókat (ízlés szerint lehet csípősebbre is készíteni, illetve a csiliszószt teljesen el lehet hagyni), a szárnyakat egy tálba tesszük és a páclevet ráöntjük, majd jól összeforgatjuk. Minimum 1-2 órát, de akár egész napot is a hűtőben érlelhetjük, időnként átforgatva, hogy a fűszerek mindenhol egyformán érjék. Végül tepsibe helyezzük, öntünk alá kb. 1 dl vizet, megszórjuk apróra vágott petrezselyemzölddel, lefedjük alufóliával és kb. 40 perc alatt készre pároljuk-sütjük. Az utolsó 10 percben fólia nélkül süthetjük, hogy szépen megpiruljanak. természetesen, grillezve is el lehet készíteni, úgy talán még finomabb is lenne.
A végeredményről nem készült fotó, mire rájöttem, már csak némi "tont" maradt a "nanvaunak és kikivaunak" (A gyengébbek kedvéért: csont a nagy kutyának és kicsi kutyának::)). Csak egyszerűen kenyérrel és savanyúsággal (csalamádé) ettük, ezáltal még a szétválasztásnak is figyelembe véve.

2010. március 18., csütörtök

Gombás puliszkakuglóf



Még sosem volt kuglófsütőm, szilveszterkor éppen ezért egyenes lett a húskuglófom. Húgocskám, viszont, meglepett eggyel hét elején. Ki is próbáltam. Persze, nem is én lettem volna, ha az eredeti recepttel avatom fel, így aztán gombás-sajtos rakott puliszka készült benne. Lenne némi csiszolnivaló a kivitelezésén (alufóliával béleltem ki és bár jól ki is kentem, jól meg is szórtam, a fóliára mégis ráragadt a sajt), de az íze isteni lett. Akinek van, feltétlenül szilikonos formában készítse.

Gombás puliszkakuglóf

Hozzávalók: 50 dkg gomba, 1 hagyma, kb. másfél dl házi ketchup (2-3 ek. paradicsompürével is helyettesíthető), kevés olaj, só, bors; 20 dkg reszelt sajt, 9 dl víz, 3 dl kukoricadara, só
Elkészítés:
Először a gombát tettem oda: A hagymát félbe, majd csíkokra vágtam és kevés olajon megdinszteltem. A gombát megmostam folyó víz alatt, majd szintén félbevágtam és vékonyan felszeleteltem. Rádobtam a hagymára, kcisit megsóztam, majd erős tűzön, kb. 10 perc alatt puhára pároltam. Ezalatt elfőtt a leve nagyrésze is, felöntöttem házi ketchuppal (A paradicsompürét kevés vízzel kell hígítani) és még pár percig rotyogtattam. Készre ízesítettem sóval és borssal, egy csipetnyi cukorral. Közben felforrt a puliszkának való víz, megsóztam, majd folytonos kavarás mellett beleszórtam a kukoricadarát is (mintha tejbegrízet készítenénk) és tovább kavargatva, néha félrevéve, hoyg magában duzzadjon, puliszkát készítettem. Végül a kuglófformát kibéleltem alufóliával (nem a legjobb ötlet, de sütőpapírt nem tudtam belesimítani rendesen, ezért lenne jó a szilikonforma), jól kikentem olvasztott zsírral, megszórtam zsemlemorzsával, reszelt sajtot szórtam bele, majd erre simítottam a puliszka felét, rá a gombát, rászórtam a maradék sajtot és befedtem a puliszka másik felével. Forró sütőben kb. 10 percig sütöttem, majd kicsit hagytam állni és végül kiborítottam. Talán jobb lett volna többet hagyni állni, míg pl. ehetőre hűl, de már muszáj volt tálalni. :)

EK - 2012/2


2010. március 17., szerda

Éjféli túrókrém


Még mindig a gépnél dolgoztam egy éjjel, amikor nagyon megéheztem. El is szégyelltem magam, hogy enni szeretnék, de bármennyire is le akartam gyűrni az érzést, nem sikerült. Hiába ittam vizet, gyümölcslevet, nem hagyott nyugodni, állandóan ennivalón járt az eszem. Kimentem a konyhába, szétnéztem és megpillantottam a vászonzacskót, amiben az aludttej (már le)csöpögött. Megvolt a kései vacsorám (vagy túl korai reggelim?): túrókrém.

Zöldfűszeres túrókrém

Hozzávalók: kb. 25 dkg krémtúró, 2 dkg vaj, 1-2 ek. tejföl, 1 tk. fokhagymapor, aprított petrezselyemzöld, kapor és menta, só, bors.
Elkészítés: A túrót villával szétnyomkodtam és elkavartam a lágy vajjal, illetve tejföllel. Ment bele a fokhagymapor és a zöldfűszerek (én kb fél teáskanálnyit használtam mindegyikből), majd sóztam és borsoztam. Jól elkevertem. Szárzellerrel "mártogattam". (Mert ismét arra gondoltam, ha ezt most 2-3 szelet kenyérre felkenem, jó nagyot fogyózom vele!:D)

Díjözön - ismét

Nagyon régről vannak már adósságaim díjak terén. Olyannyira régen kaptam némelyiket, hogy mostanra már biztos mindenkinhez eljutottak!
Többféle díjjal is megtiszteltek kedves bloggertársak az utóbbi időben, az egyik ezek közül az Életem része-díj, amit Katától, Nikitől és Kiskuktától kaptam meg. A sok díj között, ami eddig körbejárt, ez talán az egyik legszemélyesebb, legmeghatóbb, hiszen azt jelenti, hogy valakik, közelről és távolról, de főleg ismeretlenül, állandóan ottvannak, "kibérelték" az életünk egy piciny szeletkéjét, és fontos számukra, hogy abban a szeletkében rendszeresen ottlegyenek. Biztos vagyok benne, hogy nem mindegyikük néz be hozzám minden nap, mint ahogy én sem járok mindennap mindenkinél, hiszen akkor, erre kellene rámennie az életünknek, de azt hiszem, nem is az a fontos, hanem inkább az, hogy időnként, rendszeresen benézünk, elcsodálkozunk, dicsérünk, leírjuk magunk tapasztalatát, történetét valamivel kapcsolatban, és nem utolsó sorban: ötleteket merítünk. Hogy aztán a receptet egy-az egyben átvesszük, vagy módosítunk rajta, esetleg olyannyira, hoyg már nem is hasonlít az eredeti ötletre, az mellékes. Az a lényeg, hoyg vagyunk egymásnak és a sok recept, finom étel mellett, sokszor még a lelket is tartjuk egymásban, bátorítjuk, osztozunk örömben-bánatban, stb.
Én a díjat továbbküldeném mindazoknak, akiknél ottvagyok a rendszeres olvasók között, hiszen ez éppen azt jelenti, hogy rendszeresen benézek hozzájuk. Fogadjátok szeretettel!


Egy másik díj, ami mostanában szintén többször eljutott hozzám (talán túl sokszor is, mint amennyire megérdemelném), az a Kreatív blogger-díj. Járt még ilyen nálam, más fotóval, de most ismét annyi mindenki tisztelt meg vele, hogy muszáj így külön megemlítenem. Szóval: Vica, Juhász Andrea, és nem utolsó sorban Felhőlány ajándékozott meg vele, nagyon szépen köszönöm. Felhőlánynak külön is, hiszen ő a Kifőztük-csapatnak ajánlotta a díjat, amelynek én is büszke:D tagja vagyok, és kérlek, ne vegyétek szerénytelenségnek, ha azt mondom: találóbb díj még nem érkezett. Köszönjük szépen.
Itt sem szeretnék neveket kiválasztani, akiket én olvasok, azokat mind egy szálig kreatívaknak tartok.


És utoljára, de nem utolsó sorban: Kiskukta egy másik díjat is osztogatott. És bár engem név szerint nem említett meg, azért a "mindenki"-ben én is benne vagyok. :) És azért vettem át a díjat, hogy MINDENKINEK boldog tavaszvárást kívánjak, és persze, hogy most már minél hamarabb eljöjjön a TAVASZ!!!

2010. március 14., vasárnap

Sorsolás és nyertesek

Mint azt néhány napja írtam, már régen eldöntöttem, hogy a 100. olvasómat megajándékozom valamivel. A kéréseknek eleget téve, viszont, 3 "vigaszdíjat" is kisorsoltam pár perccel ezelőtt. Kissé kifutottam az időből a sorsolással, de még most is 14-e van!:)
Egy kis statisztika:
Az ominózus bejegyzéshez 42 hozzászólás született, ebből 4 a sajátom a válaszokkal, ketten kétszer írtak, szintén válaszolva nekem, két bejegyzés pedig Piroskától származik, a 100. olvasómtól, akit sorsolás nélkül is megajándékozok. Ezek után 34 név került a papírcetlikre, onnan meg a Nagyobbikom sapkájába.
Nem cifráztam a dolgot, pedig eredetileg úgy szerettem volna, hogy a Kismancsok húzzák ki a neveket, de nem jött össze. És inkább megejtettem így éjfélhez közeledve, mintsem aztán nagyon elmaradjak vele!
Ha sikerül feltennem, megmutatom a videófelvételt is, addig elégedjetek meg ezzel a fotóval:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

:):):)

Azaz: Julia, g.Vivien és iméon. :) Gratulálok mindhármuknak!!!:) Illetve köszönöm szépen mindenkinek a részvételt és ismételten, a gratulációkat!

A nyereményeket, remélhetőleg, úgy tudom postázni, hogy még az ünnep előtt megérkezzenek. Hogy pontosan mit tartalmaznak majd a kis csomagok, nem tudom (persze, elképzeléseim már vannak!;)), végül úgy döntöttem, hogy amolyan "személyre szabott" pakkot állítok össze annak függvényében, hogy kik lesznek a nyertesek. Kérlek benneteket, jelezzétek a postai címeteket az edithreceptjei@gmail.com címen!:)

Még egyszer: köszönöm, hogy olvastok!:)

2010. március 12., péntek

Majonézes bab


Nincs, amit készíteni reggelire, vacsorára? Unjátok a melegszendvicset, a virslit, tükörtojást és a pirítóst? De akad egy babkonzerv a kamrában? Hát akkor nosza, egy szokatlanabb, de annál finomabb kencét készíteni: majonézes babot! Vagy majonézes paszulyt!

Hozzávalók:
2 babkonzerv vagy 30-40 dkg főtt paszuly, 1 tojás, 1 kiskanál mustár, 1,5-2 dl olaj, 1-2 cikk fokhagyma, egy csipetnyi ecetes tárkony, só, citromlé vagy tárkonyecet.
Elkészítése:
A babot botmixerrel pürésítjük vagy ledaráljuk. A tojásból a mustárral, sóval és olajjal majonézt készítünk, majd összekeverjük a paszulypürével. Ízlés szerinti fokhagymát áttörünk, a tárkonyt apróra vágjuk és a kencéhez adjuk. Sózzuk, illetve citromlével ízesítjük, de legjobb tárkonyecettel pikánssá tenni. Kenyérre kenve fogyasztjuk. Egy csésze forró tea kíséretében remek reggeli vagy vacsora.

EK - 2010/3

2010. március 11., csütörtök

Sült krumpli fűszeres csirkemellel



Vasárnap ettük. Félórás, pikk-pakk-ebéd, de finom és nem is egészségtelen.:) Tulajdonképpen nincs is recept hozzá, csak egypár egyszerű műveletet kell elvégezni.

Fűszeres csirkemell sült krumplival

A krumplit meghámozzuk, félbehasítjuk, majd kb. félceentis szeletekre vágjuk. Egy tálban megszórjuk sóval és borssal, illetve, ha akarunk más zöldfűszereket tenni rá, pl. rozmaringot, akkor azokkal is megszórjuk és jól összeforgatjuk. Egy nagyobbacska tepsit (hogy lehetőleg egy rétegben férjen rá a krumpli) kibélelünk sütőpapírral, ráterítjük a krumplihasábokat, meglocsoljuk kevés olajjal és alufóliával lefedve forró sütőbe toljuk. Kb. félóra alatt meg is van, az utolsó 10 percben levehető róla a fólia. Amíg a krumpli sül, a csirkemellet megmossuk, megszárítgatjuk, azután szeletekre, majd pedig csíkokra vágjuk. Néhány ek. olajat felhevítünk egy serpenyőben, rádobjuka csirkecsíkokat és erős tűzön fehéredésig pirjtjuk. MAjd mérsékeljük a tüzet, a húst megszórjuk sóval, borssal, pirospaprikával, curryporral fokhagymaporral ízlés szerintés saját levében puhára pároljuk. Ez kb. 15-20 perc. Ezalatt éppen elkészül a krumpli is és már lehet tálalni. Bármiylen saláta, savanyúság finom vele, mi savanyú uborkával és csalamádéval ettük.

Megjelentünk!


Szepyke már leírta a "nagy titok" előzményeit, körülményeit, nekem most már nincs más dolgom, mint "reklámozni" azt, amit kifőztünk: egy webújságot, amelynek első száma a húsvétra való felkészülésben, sütés-főzésben fog segíteni mindenevőknek és vegetáriánusoknak, a hagyományosabb, illetve az újabb ízek kedvelőinek egyaránt.

Aki kíváncsi rá, látogasson el a www.kifoztuk.hu oldalra, vagy regisztráljon ITT, és INGYENESEN letöltheti az újságot PDF-formátumban.

Remélem, nem fog senki sem csalódni, és azt, hogy legalább akkora hasznára lesz mindenkinek, mint amekkora odaadással, szeretettel és izgalommal mi készítettük!
Köszönjük szépen!:)

Báránypástétom az egyik egyik receptem, amivel készültem:

Kinyomós keksz




Már jóval karácsony előtt megsütöttem az első adagot. Azóta pedig már sok-sok adagot sütöttem. A kinyomóformák mellett volt néhány recept is, de nem azok szerint próbálkoztam, hanem Judith natúr és kakaós változatait vettem alapul. Mit mondjak? Isteniek! És főleg milyen szaporák? Egy-egy adagból nekem 100 darabon felül szokott kijönni! Ha valaki elkészítené, javaslom, hogy tartsa be Judith adagjait, mert tökéletesek lesznek a kekszek! Amit én változtattam mindig rajtuk az az, hogy vaj helyett mindig zsírral készítettem, de zsírból nem kell annyi bele, mint vajból. Illetve a kakaós változathoz 8 dkg kakaót ír, nos, 2 csapott ek. után úgy gondoltam, hogy elég lesz, ezért liszttel pótoltam a hiányzó részt. És jól tettem, mert még így is nagyon kakaós volt. Legalábbis nekünk.



2010. március 10., szerda

Szendvicskrém



Reggelire készítettem hétvégén. Duende receptjét vettem alapul, aszerint készítettem, csupán apró (főleg arányokban) eltéréseket hajtottam végre aszerint, hogy mi volt itthon. Ezzel megettük az évi párizsiadagunkat is. :) Nagyon finom, magát etető krém, hidegen is első osztályú.
Nem írom le, hogyan készült, Duendénél megtalálható a menete a fenti linket követve.

EK - 2014/8

2010. március 9., kedd

Nőnapi vacsora

Égből pottyant tegnap a vacsora.:) Arról volt szó, hogy megyünk Anyuékhoz Nőnapot köszönteni, de sak estefelé, amikor Férjecském hazaérkezik. Natúr májszelettel terveztem várni, azt utolsó pillanatban kellett (volna) megsütni. Aztán szólt a telefon és miután letettem, vacsorakészítés helyett gyereköltöztetésbe kezdtem.:)

Anyósomékhoz érve már majdnem kész volt a vacsora, csak teríteni és leülni kellett: szalmakrumpli csirkecombbal és savanyúsággal, illetve diós darázsfészek. Isteni finom volt minden, bár a darázsfészket nem is tudtam megkóstolni az este, de ma reggel is ugyanolyan finom volt! Dicséret érte Anyunak, no meg Judithnak, aki az Erdélyi konyhában közkinccsé tette a receptet!:)


2010. március 8., hétfő

Epres puding erdei gyümölcsökkel

Semmi különleges, mégis alig tudtam abbahagyni a fotózást. :) Talán nem kell nagyon indokolnom, hogy miért.


Egyszerűen epres pudingot készítettem 2 cs. pudingporból, 5 ek. cukorból és kb. 9 dl tejből (elég lett volna 8 is a kiborítotthoz, így kicsit reszketett, mint a kocsonya). Hideg vízzel kiöblített formába (teáscsésze:D) töltöttem, majd hagytam teljesen kihűlni, megdermedni. A sötét tányérra porcukrot szórtam, a közepére borítottam a pudingot, köréje halmoztam a fagyasztott erdei gyümölcsöt, ezekre is szórtam még egy kevés porcukrot (már nem látszik:)) és a banális pudingból máris egy szemet-szájat gyönyörködtető, ünnepélyes desszert lett. Amit a húgomnak szánt tulipáncsokor csak kiteljesített!:)





Meglepetés közeleg!!!


Talán már sokaknak feltűnt, hogy néhány nagyon aktív gasztroblogger eltünedezett az utóbbi időben, vagy legalábbis nagyon "megritkult". Talán azt is észrevettétek, hogy több oldalon holmi titokzatos visszaszámlálók jelentek meg - én is már vagy két napja sejtetem, hogy készülőben van valami! Hogy mi? Az majd kiderül!;) Jaj, hogy mikor? No, lássam, hogy is a legkönnyebb elmagyarázni? ... Megvan! Hármat alszunk még addig.
Addig még ég a tűz, rotyog a kifőznivaló, mi pedig kavarjuk, kavarjuk szorgosan! Reméljük, ízleni fog!:)
http://kifoztuk.hu/

2010. március 5., péntek

A 100 első olvasó + sorsolás


Csak nemrég írtam arról, hogy van 50 rendszeres olvasóm. Leírhatatlan örömmel töltött el a tény, hiszen olyan félszegen és tapogatózva, sokszor félve, kétségekkel teli indultam, hogy nem gondoltam volna, eljön az idő, hogy valakik direkt jönnek hozzám, kíváncsiak a főztömre, érdekli őket, amikor valami újat teszek fel a blogra. Emlékszem, éppen Ágnesnek válaszoltam megjegyzésben, hogy nálam nem presztízskérdés, hogy hány rendszeres olvasóm van. És ezzel most is így vagyok.
Még most is alig fogom fel, hogy valamivel több, mint 3 hónap alatt megduplázódott a hűséges olvasóim száma: ma jelentkezett be a 100. olvasóm. És bár szintén leírhatatlan az örömöm, nem azért örülök, mert most már nekem is annyi vagy több van, mint XY-nak, vagy hogy na, megmutattam nektek! Azért örülök, mert, ha ennyien olvasnak, azt jelenti, hogy folytatnom kell a "munkám", van értelme az egésznek! Talán erdélyi specialitásokat keres valaki, talán csak egy ripsz-ropsz összeüthető salátát, esetleg nincs otthon csupán krumplija és szalonnája és nem tudja mit hozzon ki belőlük, és nálam megoldásra lel. Ez a tudat elégséges nekem. És nem mellesleg: szeretem csinálni, kikapcsolódás, feltöltődés, izgalom számomra. El sem tudom képzelni, milyen lenne, ha nem "úgy" főznék, nem fotóznék, nem írnám le a recepteket, és persze, nem szövegelnék - sokszor Ádámmal és Évával kezdve - egy kicsit minden recept előtt. Szóval: életem részévé vált. Hogy meddig, nem tudom. Egyelőre még itthon vagyok, ha majd lesz munkám - azaz állásom, mert munkám így is rengeteg van, és nemcsak a háztartás - akkor nem tudom, mennyire férnek majd meg egymás mellett.

100 rendszeres olvasóm lett. PIROSKA az a bizonyos századik, akinek Piros-konyhája szintén nyitva áll az olvasók előtt. Piroska, köszönöm.:)

Ezenkívül, csak ismételni tudom saját magam. Amit írtam novemberben, most is érvényes: "De, természetesen, éppen annyira hálás vagyok minden egyes hűséges olvasómnak, a tizenhatodiknak és a harminckilencediknek egyaránt - kiegészítve a hatvannegyedikkel és a kilencvenkilencedikkel - , illetve mindenkinek, aki akárcsak egyszer is, valahogy, valamiért az oldalamra jutott. Nincs különbség közöttük. Mindenki épp annyira fontos, mint az első.:) A SZÁZ ELSŐ OLVASÓ.:D:D:D"

Nem akarok mindenáron olvasókat toborozni, látogatottságot növelni, éppen ezért nem hirdettem előre semmiféle nyereményjátékot, de már rég eldöntöttem magamban, hogy a 100.-at meg fogom ajándékozni valamivel. És mi is lenne természetesebb, mint hogy valami olyasmival lepjem meg, ami a konyhámból kerül ki?! Még ki kell gondolnom, hogy melyik süteményem lenne az, ami jól bírná a szállítást, finom, szép, meg minden legyen. (Piroska, egyeztetünk majd...:))

"Olvasói kérésre" úgy döntöttem, hogy lesz egy sorsolás is. Aki hagy (hagyott) egy megjegyzést ennél a bejegyzésnél - rendszeres vagy véletlen olvasó egyaránt - az automatikusan benne lesz a kalapban. A jelentkezési határidő elég rövid lesz, hogy lehetőleg ünnep előtt már mindenki megkaphassa, ezért március 13. éjfélig várom a megjegyzéseket. 14-én sorsolok, 3 emberke nevét húzom ki, és addigra eldől az is, hogy mit készítek. (Ha van még kérdés, javaslat, valamire nem tért ki a figyelmem, szóljatok, legyetek szívesek!)

Most már akkor csak azt kell kiagyalnom, hogy tényleg, mi az, ami bírja az "utazást", nem folyik el, nem törik szét, nem romlik meg, finom, és biztos, hogy nem sülök fel vele. :) Hú, most alaposan feladtátok a leckét!:)

2010. március 4., csütörtök

Paradicsomos káposzta


Egyszerű, "diétás" étel. Bármi mellé jó, én magában szeretem leginkább. Amikor kilencvennapoztam, legtöbbször szalmakrumplival ettem zöldségnapon. Bár így, önmagában, akár húsnapi, akár tésztanapi ételként is megehető. Méghozzá szalonnával együtt. Csak azért sütöttem a két kis taréjt, hogy ne legyen olyan egyhangú.

A (kel)káposztát vékonyan felcsíkozom és kevés olajon elkezdem dinsztelni. Lehet egy apróra vágott hagymával is indítani, de én most nem tettem. Amikor megvágtam az összes káposztát és benne is van az edényben, megsózom és öntök alá egy kis vizet, amit állandóan pótolgatok, ahogy elpárolog. Amikor puha a káposzta, elkeverek benne 1-2 ek. paradicsompürét (3-4 ek. házi ketchupot), jól átforgatom, ha kell utánasózok, 1 tk.-nyi cukorral ízesítem és már félre is veszem. :)
A szalonnát felszeletelem, kb. félcentinként bevagdosom és nagyon kevés olajban (lehetne önmagában is, de úgy könnyen megéghet) hirtelen kiolvasztom-megpirítom. A káposzta tetejére helyezem. Tejföllel is meg lehet locsolni.

EK - 2010/10, KÁP. - 2015.

2010. március 3., szerda

"Őrült" saláta



Legalábbis nálunk, nekünk az volt. Másnál talán semmi fura nincs benne. VKF!-re is jó lett volna, de elkéstem vele. Igaz, a házigazda tudja, hogy mától arrafelé fog megszállni az ihlet, úgyhogy talán még kivételez is egyet velem!;) Nem szaporítom tovább a szót. "Tiszta őrület", hogy miket ki nem találok, csak fáziskésés ne lenne néha-néha!

Gesztenyés-narancsos káposztasaláta

Hozzávalók:
40 dkg kelkáposzta, 20 dkg főtt gesztenye darabolva, 2 narancs, 1/2 piros kaliforniai paprika, só, pici cukor, almaecet v. citromlé, pici olívaolaj

Elkészítés:
A kelkáposztát nagyon vékony csíkokra vágjuk avgy legyaluljuk. A paprikát szintén felcsíkozzuk, a narancsokat meghámozzuk, amennyire tudjuk, megtisztítjuk a fehér hártyától is, majd minden szeletet hosszában kettéhasítunk. Mindent egy tálba teszünk, mellédobjuk a főtt, darabolt gesztenyét is, ízlés szerint sózzuk-édesítjük-savanyítjuk, majd meglocsoljuk olívaolajjal. LAzán összeforgatjuk és már ehető is. Laktató és vitamindús saláta. És a férjem szerint: hááááát, ez valami különleges. :) És megette. :)

KÁP. - 2015.

2010. március 1., hétfő

Töltött gomba


Ezt sem éppen most ettük.
Gyönyörű, hatalmas csiperkéket kaptam egyszer. Adta magát, hogy megtöltöm valamivel! Hogy éppen ez lett a tölteléke, a pillanatnyi kedvem és alapanyagok eredménye.

Egy hagymát megdinszteltem, rádobtam egy nagylyukú reszelőn lereszelt murkot (sárgarépát), 3 felszeletelt zellerszárat, a felaprított gombaszárat és kavargatva pár percig együtt pirítottam. Ekkor felöntöttem kevés vízzel és hagytam elpárologni. Hozzáadtam kb. 40 dkg darált csirkehúst, sóztam, borsoztam és még 10 percig pároltam. Végül zsírjára sütöttem, megszórtam 1 ek. liszttel, felöntöttem tejszínnel, elkevertem benne egy tojást és kb. 20 dkg reszelt sajtot és beletöltöttem az előzőleg lemosott, kissé besózott gombafejekbe. 20-25 percre a forró sütőbe toltam, amíga gomba is elkészült, a töltelék pedig szép színt kapott a tetején.

Fetával-sajttal töltött sült krumpli



Már régen ettük vacsorára. Ottisnál láttam meg és azonnyomban megkívántam. Kicsit másabb lett, adaptáltam az itthon fellelhető hozzávalókhoz. Nem írok receptet, csak menetet. Mindenesetre, személyenként lehet 3-4 közepes krumplit számítani, nyugodtan, nagyon eteti magát!:)

A krumplikat jól megmostam-sikáltam, alufóliába csomagoltam és forró sütőben megsütöttem. amikor készen voltak, kivájtam a belsejüket és megtöltöttem egy fetából, sonkadarabokból, reszelt sajtból, petrezselyemzöldből és tejfölből készült krémmel. A sütőben még 10-15 percig sütöttem. Fokhagymás tejföllel ettük.

Következő alkalommal meghámozom a krumplit, mert nálunk nem volt annyira nyerő a héjastól evés, és eléggé körülményes volt így a hámozása.


Halfasírt zöldséges mártással



Az ötletet egyértelműen Alíz adta. Még akkor, amikor Max VKF!-jére ezzel a recepttel is nevezett. Már akkor tudtam, hogy az egyik adag lefagyasztott apróhalat ehhez az ételhez fogom "feláldozni". Nos, most jött el az áldozás ideje. :) Eredmény - a férjem kommentje által: hű, te, ez is finom lett belőle, nemcsak a szardínia!

Még sosem készítettem halfasírtot. De enni annál többet ettem, főleg gyerekkoromban, amikor a délutáni hegedűórák miatt, mindig az egyik kantinban (étkezde) ettem, útban a tanár felé. Szinte kivétel nélkül a halfasírtot választottam; mikor rizzsel és szósszal, mikor krumplipürével tálalták, nekem mindegy volt, a fasírt volt a lényeg. Az ott dolgozók már jól ismertek, mindig frisset, meleget tettek nekem, sőt, azt hiszem, mindig egy kicsit nagyobb adagokat is, mint amik kinn sorakoztak a pulton.:) Aztán lassan kimaradoztak ezek az ebédek és szépen kimaradt az étrendemből a halfasírt is. Legalább 20 éve nem ettem. De hogy miért nem, nem tudnám megmondani. Mostantól, mindenesetre, lesz időnként, mert 10-essel szerepelt a szombati ebédnél.

Halfasírt zöldséges-paradicsomos szósszal

Hozzávalók: 60 dkg apróhal vagy halfilé, 2 szelet kenyér, ½ lilahagyma, 1 cikk (lehet több is) fokhagyma, ½ murok (sárgarépa), 2 tojás, só, bors, szerecsendió, 15 dkg zsemlemorzsa, olaj a sütéshez;

A szószhoz: 1 ½ db. közepes murok, ½ lilahagyma, 3-4 ek. paradicsompüré vagy (házi) ketchup, 1 tk. liszt vagy keményítő, 1 dl tejszín vagy tej, só, bors, 1 tk. cukor, olaj.

Elkészítés:
Az apróhalat átmossuk (lekaparjuk a pikkelyeket, kibelezzük, fejét levágjuk, farkuk, uszonyuk marad – mi így szoktuk őket lefagyasztani) és 2-3 pohár vízzel, pici sóval és 2 babérlevéllel kuktában odatesszük főni. Lehet más edényben is, de így lényegesen lerövidül a főzési ideje. Egy óra fővés után félrevesszük, leszűrjük róla a főzőlevet és hagyjuk kissé hűlni. Ha halfiléből készítjük, erre nincs szükség, nyersen le lehet darálni és ugyanúgy dolgozni vele tovább, ahogy a főtt apróhallal.

Amíg fő a hal, odakészítjük a mártást is. A hagymát megtisztítjuk, apróra daraboljuk, a murkot pedig finomra reszeljük. 2-3 ek. olajon először megdinszteljük a hagymát, majd rádobjuk a reszelt répát is és pár percig, állandóan kavargatva, együtt dinszteljük. Ekkor felöntjük egy pohár vízzel, megsózzuk és kis lángon hagyjuk párolódni. Ha elfő a víz, kicsinként lehet pótolni. Amíg a szósz készül, a fasírtot is összeállítjuk és kisütjük.

A főtt halat egy edénybe tesszük a fél reszelt répával, a beáztatott kicsavart kenyérrel, az áttört fokhagymával és az apróra vágott hagymával, sózzuk, borsozzuk és jól összegyúrjuk. Hozzáadjuk a tojást is, azzal is jól eldolgozzuk. Nekem kettőre volt szükségem ahhoz, hogy a massza jól összeálljon. Diónyi golyókat formálunk belőle, meghempergetjük a zsemlemorzsában és bő, forró olajban kisütjük. Nem kell túl sokáig sütni, csak amíg szép színt kap mindkét felük.

Befejezzük a mártást is: amikor a répa és a hagyma jó puhára főtt (kb. 15-20 perc), beletesszük a paradicsompürét is, felforraljuk, majd rögtön utána behabarjuk a tejszínnel/tejjel elkevert liszttel. Ha kell, további tejjel vagy vízzel igazítunk az állagán. Utánasózunk, megborsozzuk és 1 tk.-nyi cukorral tesszük teljessé az ízét. További köret is adható mellé (krumpli, rizs, tésztaféle), de Alíz is figyelmeztet, hogy ezekkel együtt hízlaló az étel.

TAV. BŐS. - 2011.