2011. április 29., péntek

Csirkés salátaleves

Ennek a levesnek mostantól kezdve abszolút szezonja van, és tulajdonképpen egész nyáron át készíthető. Én mindig csak üresen készítettem, azaz hús nélkül, legfeljebb szalonnával, de a csirkés változata is pompás. A túrós puliszka ugyanúgy illik mellé, mint húsmentes változatához. A recept az áprilisi Kifőztükben jelent meg. A magazin ingyenesen letölthető ITT.


Csirkés salátaleves


A hosszú téli hónapok után mindenki igyekszik harsány „zöldekkel” felfrissíteni a szervezetét. A különféle leveles zöldségekből salátákat, mártásokat, leveseket, ivóleveket szokás készíteni. Bár a friss fejes salátát általában nyersen használjuk fel, Erdélyben nagy hagyománya van a salátalevesnek is, amit szalonnával és fokhagymával ízesítenek, de nagyon finom a szalonna nélküli változata is. Túrós puliszkával már-már „kőbe vésett” párost alkotnak. Ebben a lapszámban egy csirkehússal készült változatát mutatom be önöknek.

Hozzávalók: 
1 csirke aprólékja (háta, nyaka, szárnyak, belsőségek)
2 nagy fejes saláta
5-6 gerezd fokhagyma
2 evőkanál liszt
1 dl tejföl
2 dl tej
olaj
almaecet

 Elkészítése:
A csirkeaprólékot megtisztítjuk mindenféle tollmaradványtól, jól megmossuk és feltesszük főni annyi hideg vízben, hogy kb. 2-3 ujjal ellepje. Miután felforrt, megsózzuk, a keletkezett habot pedig szűrőkanállal eltávolítjuk a tetejéről. A salátát leveleire szedjük, egyenként megmossuk, majd apróra tépkedjük vagy több levelet összefogva, kb. ujjnyi vastag csíkokra vágjuk. A fokhagymát megtisztítjuk és 2-3 gerezdet felaprítunk. 2 evőkanál olajat felforrósítunk, hirtelen megkapatjuk rajta a felaprított fokhagymát, és rádobjuk az előkészített salátát. Addig pirítjuk-pároljuk, amíg a kiengedett levét el nem főtte és a saláta össze nem esett. Ekkor hozzáöntjük a félig megfőtt húshoz és együtt főzzük tovább, amíg minden meg nem puhul. Közben a lisztet a tejjel csomómentesre keverjük, és amikor minden megfőtt, behabarjuk vele a levest. Jól kiforraljuk, majd hozzáadjuk a kevés forró levessel elkevert tejfölt és a maradék összezúzott fokhagymát is. További sóval, almaecettel ízesítjük, tálaláskor pedig külön is kínálhatunk tejfölt mellé. 

Tipp: A levest lehet habarás nélkül is készíteni, ebben az esetben csak egyszerűen felöntjük tejjel és tejföllel.

Szétválasztáskor húsnapon ehető, hús nélkül viszont húsnapi, zöldségnapi és tésztanapi leves is lehet.

2011. április 28., csütörtök

Tavaszi saláta maradék tojásból - VKF! 42.

A tavasz a harsány színek évszaka. Amikor a téli nagy fehérség, illetve a télvégi nagy szürkeség-feketeség után minden új ruhát ölt, és főleg zöldben, de sárgában, fehérben, rózsaszínben is pompázik a "világ".  A sárga-zöld kombináció számomra egyértelműen a tavasz jelképe, így az alábbi saláta is igazából tavasszal a legfinomabb. Ezért, és színei miatt is nevezem a 42. VKF!-re, amelynek ezúttal Strawberry a háziasszonya.

A húsvétról maradt festett tojás felhasználásának millióegy módja létezik, egy salátába való beillesztése mégis a legegyszerűbb megoldások közé tartozik. Így tettem tegnapelőtt, amikor a hétfőn szedett zöldek egy részét (sóska, salátaboglárka, tyúkhúr) jól megmostam, leráztam, és újhagymát, hónapos retket, főtt tojást és sajtot daraboltam melléje. Picit sóztam, citromlével és olívaolajjal meglocsoltam. Egyedül ettem.

Tegnap a család kapott vacsorára tojásos salátát, nekik viszont nem mezei zöldekből készítettem a "köretet", hanem egyéb zöldségekből.

Tavaszi saláta maradék tojásból

Hozzávalók: 1 jégcsapretek, 1 csokor újhagyma, 1 zellerszár, néhány salátalevél, 8-10 főtt tojás, 10-15 dkg ementáli sajt, balzsamecet, olívaolaj, só

Elkészítése:
A retket meghámozzuk, négybe hasítjuk, majd felszeleteljük. Az újhagymát megmossuk és zöldjlvel együtt feldaraboljuk. A zellerszárat kettőbe hasítjuk és szintén vékonyan felszeleteljük. A salátaleveleket összefogjuk és ujjnyi széles csíkokra vágjuk. Mindent egy tálba teszünk, majd hozzáadjuk a szeletekre, majd kis darabokra vágott sajtot és a négybe vágott tojásokat. Enyhén megsózzuk, meglocsoljuk balzsamecettel és olívaolajjal, lazán összeforgatjuk, és már ehető is. Természetesen, lehet gazdagítani további hozzávalókkal (pl. uborka, maradék főtt sonka), én ezekből készítettem, mert ezek voltak itthon.
Húsnapi ételnek felel meg.

EK - 2015/4

2011. április 27., szerda

Zöld, avagy sóskás banánturmix

Sok-sok zöldet szedtem hétfőn délután , és talán ez szerezte a legnagyobb örömet aznap számomra. Szedtem salátaboglárkát, csalánt, sok-sok sóskát, kakukkfüvet, a kertből mentát, egy jó marék tyúkhúrt, néhány szál ibolyát és egy csokor tavaszi kankalint.

A kankalin és az ibolya, illetve a menta és a kakukkfű már szárad, a többinek pedig egy részéből tegnap salátát készítettem. Ma a maradékból kiválogattam egy jó marék sóskát és ez lett belőle:



Sóskás banánturmix

Hozzávalók: 2 kis érett banán, 1 jó marék sóska, 1-1,5 dl szénsavas ásványvíz
Elkészítése:
A banánt és a sóskát magas pohárba tesszük, ráöntünk némi vizet és botmixerrel pépesítjük. További vízzel hígíthatjuk tetszés szerint. Nem igényel sem további édesítést, sem savanyítást. Nagyon finom habos massza lesz belőle.

KAL - 2012

Még van néhány maradék levelem, abból is tervezek valamit, kíváncsi vagyok, milyen lesz!:)

2011. április 26., kedd

Drob de miel, avagy báránypástétom

Mint írtam, idén készítettem drobot. Most nem írom le a receptjét, hiszen már fenn van a blogon kétféle/többféle kivitelben (bárányból és csirke-disznó változatban is), úgyhogy a következő linkeken ITT és ITT szét lehet nézni receptügyben.
Idén tészta nélküli változatban készült, kalácstepsiben, főtt tojással töltve. A receptekben szereplő zöldhagyma mennyisége valamivel nagyobb volt ezúttal. Bátran lehet használni az újhagymát.

2011. április 25., hétfő

Cipóban sült sonka/csülök Lajos Mari-módra

Talán mondanom sem kell: nekem ez az igazi. Mert ezzel találkoztam először, mert ezt az ízt ismertem meg. Emlékszem, olyan finom, foszlós lett a kenyér, ami körbefogta a sonkát, hogy olyan finomra nekem addig még sosem sikerült. Most is jó lett, bár nem szeressem túlságosan a mostani adag lisztemet.
Arra is emlékszem, hogy amikor néhány évvel ezelőtt készítettem, akkor sonkából csináltam, és annak ellenére, hogy finom volt, kicsit száraz volt a hús benne. Ezért aztán köztes megoldást választottam ezúttal: jó húsos csülköt vettem hozzá. Megfőztem, a levét pedig lefagyasztottam, jó lesz az bablevesnek valamikor!
És akkor következzen a recept, ami szerint dolgoztam, és amit ebből a könyvből vettem.

Cipóban sült húsvéti csülök

Hozzávalók: kb. 1,5 kg-os csontos füstölt csülök, 1 fej hagyma, 1 fej fokhagyma, 2 babérlevél; a tésztához: 4 g szárított élesztő, 50 dkg liszt, 1 evőkanál só, 1 evőkanál cukor, 2 tojás + 1 tojássárgája, 4 dkg (kb. 4 evőkanál) olaj, 1 teáskanál szárított oregánó, 1 teáskanál fokhagymapor, 2 dl víz, 1 evőkanál tejszín

Elkészítése:
A csülköt forró víz alatt jól átmossuk, késsel kissé meg is kapargathatjuk, majd fazékba/kuktába tesszük és felöntjük annyi hideg vízzel, amennyi épp ellepi. Mellédobunk egy fej megmosott, de hámozatlan hagymát és fokhagymát, 2 babérlevelet és lassú tűzön, lefedve, vajpuhára pároljuk. Én 2 órát főztem kuktában: tökéletes lett. (Mivel kicsit siettem, nem vártam meg, hogy a csülök a levében hűljön ki, hanem két szűrőkanál segítségével óvatosan kiszedtem a léből és egy tányéron hagytam kihűlni.) Amikor annyira hűlt, hogy már nem forró a kéznek, megfogjuk a csontokat és lassú, csavaró mozdulattal szépen kiemeljük őket. Ezután a húst betesszük a hűtőbe, hogy jól megdermedjen.
A tészta hozzávalóiból (kivéve a tojássárgája, a tejszín, az oregánó és a fokhagymapor) kenyértésztát dagasztunk, ki-ki, ahogy szokta, én ezúttal mindent a kenyérsütőgépbe pakoltam, gyorsprogramon összedagasztattam, hagytam kelni félórát, majd hozzáadva az oregánót és a fokhagymaport, ismét elindítottam a gyorsprogramot, csak most hagytam teljesen megkelni (kb.1 óra volt).
A kihűlt csülköt hosszában kettévágjuk úgy, hogy minél szabályosabb darabokat kapjunk. A megkelt tésztát lisztezett deszkán átgyúrjuk, lappá nyújtjuk, majd hosszában ráfektetjük a csülökdarabokat. A tészta hosszanti oldalait megkenjük vízzel, az egyiket ráhajtjuk a csülökre, a másikat pedig ráhajtjuk a tésztára. A tekercset úgy fordítjuk, hogy a tészta vége alulra kerüljön. A két végénél a tésztát lenyomkodjuk, a fölösleget levágjuk, a végeket pedig behajtjuk a tekercs alá. A tojássárgáját elkeverjük a tejszínnel és bekenjük vele a tekercset. A maradék tésztából rudakat sodrunk és berácsozzuk vele a cipót. Végül ezt is lekenjük tejszínes tojással. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a tekercset, kb. 20 percet hagyjuk még kelni, majd 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk. A sütő aljába helyezzünk egy vízzel töltött edénykét, hogy a cipó gőzben tudjon foszlósra sülni. 35-40 perc alatt szép aranysárgára sütjük. Az enyém ilyen gyönyörű lett:

KAL - 2018.

Tradíciók mezsgyéjén, avagy húsvéti sonka és drob de miel egyhelyen

Nem tudtam arról, hogy Erdély egyes vidékein a húsvéti sonka szintén hagyományos húsvéti eledelnek számít. Nem tudtam róla, mert a mi vidékünkön ez nem szokás, nincs tudomásom arról, hogy húsvétra bárki ilyet főzött volna. Mifelénk egyedül a bárány-, esetleg a gidahús volt az, amiből húsvétra ételeket főztek. És a tojás kapott még főszerepet. A húsvéti sonka fogalmáról is néhány évvel ezelőtt hallottam először, amikor a volt barátom (=Férjecském, hi-hi) egy Lajos Mari-könyvvel ajándékozott meg. Cipóban sült húsvéti sonkareceptjét egyszer ki is próbáltam akkoriban, és emlékszem, hogy nagyon ízlett nekünk.

Drob de mielt, azaz báránypástétomot Édesanyám mindig készített, még akkor is, ha ez nem egy hagyományos magyar étel. Annakidején lakott a szomszédban egy Moldvából származó asszony, Aurica tanti, aki mestere volt a drobnak és a hagyományos román ételeknek. A lestyános levesei is isteniek voltak. Nos, tőle tanulta meg Édesanyám, hogyan kell drobot készíteni. Jó sok zöldhagymával és petrezselyemzölddel tanulta. Édesapám nagyon szerette, de nekünk is nagyon ízlett, így aztán nem volt húsvét drob nélkül. És bárányfejleves nélkül, és pörkölt, no meg rántottás bárány nélkül. És persze, a báránysült sem hiányzott. Töltött bárány, na, az nem volt, olyat még nem is ettem, nem is készítettem. De még nem késtem el!:)
És persze, soha szó sem volt nyusziról. Nem hozott sem piros tojást, sem ajándékot, semmit. Ellenben volt bokréta (papírvirágokkal, -csíkokkal díszített fenyőág vagy fagyöngy), amit a lányok kaptak a kapura, kerítésre virágvasárnapon. Ami szintén nem keresztyén gyökerekkel rendelkezik, de legalább néphagyomány, és mentes mindenféle üzleti érdekektől. És voltak csapatokba verődött fiúcskák és suhancok, akik lányos házról házra jártak és gyűjtötték a pirostojást. Úgyhogy, nem szeretnék senkit sem megsérteni, de mélységesen elszomorít az a tény, hogy a keresztyénség legnagyobb ünnepe, a Húsvét, mára egyszerű nyúllá, nyuszivá degradálódott. Ismét kitűnő bizonyíték ez arra, hogy nem a Lényeg a fontos, hanem a külsőségek.

Drob de miel az én konyhámban is szokott készülni. Talán 2 évben esett meg, hogy mégsem készítettem húsvétkor. Idén pl. készült. És sonkát (tulajdonképpen csülköt) is sütöttem cipóban Lajos Mari-módra. A kettő pedig teljes egyetértésben, békességben, barátságban megfért egymás mellett a húsvét reggeli asztalunkon.
Boldog húsvétot mindenkinek!

Receptek hamarosan...

2011. április 22., péntek

Zelleres-gyömbéres csirkecombok


Ez a recept is az áprilisi Kifőztükben jelent meg, és gondoltam, gyorsan felteszem ide is, hátha ötletet adok valakinek, hogyan készítse el azt az "unalmas" csirkecombot. :-) Az újság különben ingyenesen letölthető ITT

Zelleres-gyömbéres csirkecombok

Kevés hozzávalóból is lehet finom ünnepi fogást készíteni. Sőt, mindezt rövid idő alatt is meg lehet oldani. Ideális főétel ez bármilyen ünnepre, családi vagy baráti összejövetelre, amikor a háziasszony nem a konyhában, hanem inkább a vendégek körében szeretné tölteni az idejét. Köretként bármi illik mellé, de önmagában is finom némi kenyérrel, esetleg savanyúsággal, salátával.

Hozzávalók 4 személyre: 
4-6 egész csirkecomb
5-6 db zellerszár
1 lila hagyma
2 kis darab gyömbér
bors
kevés olaj

Elkészítése:
A csirkecombokat megtisztítjuk minden tollmaradványtól, megmossuk és papírtörlővel megtörölgetjük. Megszórjuk sóval és borssal, majd tűzálló tálba vagy tepsibe helyezzük őket. A zellert, a gyömbért és a hagymát megmossuk-tisztítjuk, mindegyiket vékonyan felszeleteljük, majd szétoszlatjuk a csirkecombokon. Meglocsoljuk kevés olajjal, megszórjuk további sóval és borssal, aláöntünk 1-2 dl vizet, alufóliával lefedjük és kb. 1 órán át forró sütőben pároljuk. Az utolsó 10-15 percben a fóliát levesszük, hogy a csirkecombok bőre szép pirosra süljön. 


Zöldséges-sonkás túróalagút


Nyakunkon a húsvét, és talán még sokan vannak, akik nem tudtak dönteni, mi legyen az ünnepi asztalon. Íme egy remek előételötlet. A recept az áprilisi Kifőztükben jelent meg, ami ingyenesen letölthető ITT


Zöldséges-sonkás túróalagút

Ez a szemet-szájat gyönyörködtető fogás nem más, mint egyszerű túrókrém kissé tartalmasabb változatban, ünnepi ruhába öltöztetve. Családi ebéd előételeként vagy hidegtálon egyaránt megállja a helyét, illetve kitűnő felhasználási módja a húsvétkor felhalmozódott főtt tojásnak.

Hozzávalók:

70 dkg friss túró
2 dl tejszín
2 gerezd fokhagyma
6 tojás
40 dkg mexikói zöldségkeverék
20 dkg sonka
10 dkg fekete, magozott olajbogyó
30 g zselatinpor vagy növényi zselésítő
fehér bors
6 evőkanál olaj

a díszítéshez:
salátalevelek
piros kápia paprika
citromhéj vagy sárga színű paprika
kaporlevelek

Elkészítése: 
A zselatint beáztatjuk kb. 1 dl langyos vízbe és félretesszük. A tojásokat 5-6 perc alatt keményre főzzük, kihűtjük és meghámozzuk. Az olaj felét felforrósítjuk, rádobjuk a mirelit mexikói keveréket, megsózzuk és néha kavargatva puhára pároljuk. A sonkát apró kockákra vágjuk, a maradék olajon hirtelen megpirítjuk, az olajbogyót pedig finomra aprítjuk.
A túrót keverőtálba tesszük és kézi mixerrel beledolgozzuk a tejszínt. Ízlés szerint sózzuk, fehér borssal ízesítjük, majd hozzáadjuk a kihűlt zöldségkeveréket, a pirított sonkát (a visszamaradt zsiradékkal együtt), az olajbogyót, a zúzott fokhagymát és az egészet jól összekavarjuk. A beáztatott zselatint felolvasztjuk és beledolgozzuk a  túrómasszába. Egy őzgerinc- vagy kuglófformát kibélelünk háztartási fóliával (ha szilikonból vannak, nem kell őket kibélelni), belesimítjuk a massza egyharmadát, sorban ráhelyezzük a főtt tojásokat, a  maradék masszát pedig egyenletesen a tojások köré-fölé simítjuk. Egy másik darab fóliával lefedjük és legalább 3-4 órára hűtőbe tesszük dermedni. Tálaláskor salátalevelekre borítjuk, paprikából és citromhéjból virágokat, kaporlevélből pedig levelet-szárat készítünk, így teremtünk szép, tavaszias hangulatot. 

Tipp: az alagút készíthető sonka nélkül is, így a vegetáriánusok is fogyaszthatják.

2011. április 21., csütörtök

Nyúl római tálban

Az első étel volt, amit a szülinapomra kapott római tálban készítettem. Isteni lett. Amúgy a nyúl is premier volt a konyhámban, mert annak ellenére, hogy gyerekkoromban sok nyúlhúst ettünk, már évek óta nem volt szerencsém hozzá. Most viszont kaptunk az Auchanban, és vettünk. Nagyon egyszerűen készítettem.

Nyúl római tálban, zöldségekkel

Hozzávalók: 4 nyúllapocka némi oldalbordával rajta, só, bors, pirospaprika, csipetnyi őrölt koriander, 4 közepes krumpli, 4 sárgarépa, 2 zellerszár, 1 nagy lila hagyma, 2 dl bor (nekem akor csak vörös volt), 2-3 evőkanál olívaolaj.

Elkészítése:
A római tálat 20 percre hideg vízbe áztatjuk (vagy annyi időre, amennyit ír az utasításon). A fűszereket összekeverjük és a húsdarabokat alaposan megszórjuk vele. A zöldségeket meghámozzuk, nagyobb hasábokra vágjuk, és egy tálban összekeverjük. Megszórjuk sóval és borssal, és ismét jól összeforgatjuk. A tálat kivesszük a vízből, jól lecsepegtetjük, majd beleterítjük a zöldségeket és ráfektetjük a nyúldarabokat.

Aláöntjük a bort, meglocsoljuk az olívaolajjal, ráhelyezzük a fedelét és hideg sütőbe tesszük. bekapcsoljuk a sütőt először alacsony hőfokra, majd kb negyedóra múlva emelhetjük a hőfokot. Mérsékelt hőnél kb. 2 óra alatt puhára pároljuk. A végén levehetjük az edény fedelét és rápiríthatunk a húsra, de vigyázat, mert hamar kiszáradhat!
Az alatta párolódott zöldségekkel tálaljuk. Kínálhatunk mellé tefölös/joghurtos retek-újhagymasalátát (nálunk ez volt), de igazi tzatzikivel is nagyon finom lehet! Jó étvágyat!:)
Akik szétválasztóznak, húsnapon ehetik a húst a répával, zellerrel és a salátával, zöldségnapon pedig a párolt zöldségeket salátával, csak akkor ne tejfölös-joghurtos legyen a saláta, hanem sima. Ez a fogás is kitűnő példa arra, hogy ha valaki szétválasztózik, nem kell feltétlenül mást főznie a családnak, mint magának. Én pl. nem ettem akkor krumplit, de nem is hiányzott. A maradék zöldséget pedig megettem másnap.

2011. április 20., szerda

Szezámmagos pisztráng sáfránymártással

Vasárnap ebédeltük. Igaz, én a halat csak éppen megkóstoltam, mert zöldségnapom volt, de Férjecském szerint igencsak finomra sikeredett!:)

Szezámmagos pisztráng sáfránymártással, illatos rizzsel

Hozzávalók: 5 db konyhakész pisztráng, só, bors, nagyon pici pirospaprika, fokhagymapor, egy fél citrom, 1 csokor snidling, 10 dkg liszt, 2 evőkanál szezámmag, 0,5 dl (pálma)olaj; a mártáshoz: 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt, 2-2,5 dl tejszín, 0,5 langyos víz, csipetnyi sáfrány, só, citromlé, szerecsendió; a rizshez: 1 pohár rizs, 2,5 pohár folyadék (víz és fehérbor vegyesen), 2 evőkanál olaj, 1 szegfűszeg, 1 kávéskanál koriandermag, só

Elkészítése:
A sáfrányt beáztatjuk féldeci langyos vízbe. A rizset az olajon addig pirítjuk állandóan kevergetve, amíg kezd kifehéredni. Ekkor hozzáadjuk a koriandert és a szegfűszeget és még néhány pillanatig együtt pirítjuk. Ekkor felöntjük a víz és fehérbor keverékével, megsózzuk, elkavarjuk és nagy lángon felforraljuk. Amikor felforrt, még egyszer megkeverjük, a lángot kicsire vesszük, (vasalátétet is tehetünk alá), és fedő alatt kb. 10-15 percig hagyjuk csendesen forrni. Végül a lángot elzárjuk, és a fedőt az edényen hagyva, a rizset félretesszük. A pisztrángokat megtörölgetjük, és kívül-belül megszórjuk a fűszerekkel. Hagyjuk állni egy kicsit, majd egy fél citromot ötfelé darabolunk és mindegyik hal belsejébe beleteszünk egy szeletkét. A citrom mellé helyezünk néhány szál összehajtogatott snidlinget is. A pálmaolajat (most fedeztem fel, hogy milyen klassz, kevésbé ég meg, mint a napraforgó vagy az olíva) felforrósítjuk. A halat megforgatjuk a szezámmaggal összevegyített lisztben, és a forró serpenyőben, lassú tűzön szép pirosra sütjük.
A mártáshoz felforrósítjuk az olajat, rászórjuk a lisztet, felforraljuk és állandóan kavargatva felöntjük a hideg tejszínnel és a sáfrányos vízzel. Ha szükséges, további vízzel hígíthatjuk, amíg elérjük a kívánt sűrűséget. Jól kiforraljuk, sóval, citromlével és szerecsendióval ízesítjük. Jó étvágyat hozzá. Húsnapon a hal ehető a sáfránymártással, zöldségnapon pedig a rizs. Én ez utóbbit tettem.

HÚSV. - 2012.

2011. április 19., kedd

Húsvétra ajánlom

Sok-sok felkérést kaptam erre a játékra, most már illik eleget tenni a kéréseknek. Köszönöm, CsupaCsoki, 4Gyerek, Jutka, Zsuzsiga, Edit! :)

És akkor íme az én ajánlatom a közelgő ünnepre:


Drob, avagy báránypástétom egyféleképpen

és még egyféleképpen:

Ikrasaláta 

Túrókrémes tekercsek

Gombás zöldségraguleves 

Paradicsomos húsgombócleves

Aranyló húsleves házi cérnametélttel

Bárányborda fűszeres kéregben
 Húskuglóf

Borókás báránysült

Csodálatos sütemény

Almás-fahéjas rózsák

Sütemények
  

Tovább már nem adom a játékot, mert szokás szerint, mire én ráveszem magam, hogy az ilyen kördolgokat továbbadjam, már mindenki megkapja mástól. Azért ha valaki netán itt olvassa elősször, akkor viheti a játékot!:) 

2011. április 16., szombat

Négysajtos pizza kétféleképpen

Kész vagyok. Ha nem szégyellném magam előtt is, még bevágnék egy szeletet. Isteni volt, hihetetlen ízkombináció. Bevallom, találomra választottam ki a sajtokat, inkább arra ment ki a játék, hogy kinézetre minél inkább eltérjenek egymástól. Így esett a választásom az ementálira, a Gruyere-re, egy Dorblu nevezetű kékpenészes sajtra és a Camembert-re. Én próbálok mindig visszafogottan fogalmazni még akkor is, ha valami nagyon-nagyon-nagyon finom, de most ... tényleg hihetetlen, hogy micsoda ízorgiát voltak képesek produkálni ezek a sajtok. A többi hozzávaló már csak szerény kísérő volt, nem is használtam semmiylen húsfélét, hogy ne nyomja el a sajtok ízét.
Így aztán az első adag  


Paradicsomos-hagymás-zsályás négysajtos pizza lett, a második meg... no, majd amikor eljön az ideje...:-)))))))))

Hozzávalók: kb.20-25 dkg (azaz fél adag) pizzatészta (vagy ki-ki a saját receptje szerint készítse), kb. 1 dl paradicsommártás vagy házi ketchup, 1 kicsi lila hagyma, 1 paradicsom, 2 szárított zsályalevél, 5-5 dkg ementáli, trappista, kékpenészes és fehérpenészes sajt, pici só.
Elkészítése:
A tésztát kinyújtjuk akkorára, amekkora a pizzasütő formánk, beletesszük az olajjal vékonyan kikent formába és 5-7 percig forró sütőben elősütjük. Így kéreg keletkezik a tészta felső felén, és biztosak lehetünk abban, hogy a szósz alatt sem marad nyers a tészta. Ezután megkenjük bőven paradicsommártással vagy ketchuppal, rászórjuk a felszeletelt hagymát, majd kirakjuk paradicsomszeletekkel. A zsályát szétmorzsoljuk és rászórjuk a pizzára, illetve a paradicsomszeleteket megszórjuk kevés sóval. A formát visszatoljuk a sütőbe kb. negyedórára, hogy a zöldségek kissé megpuhuljanak. Ezalatt felszeleteljük a sajtokat, majd tetszés szerint elhelyezzük a pizzán és még kb. 5 percre visszatesszük a sütőbe, amíg a sajtok ráolvadnak.

EK - 2011/5




"Vad" négysajtos pizza


Hozzávalók: 1 dl ketchup vagy paradicsomszósz, 1 paradicsom, 1 csokor snidling, 1 marék csalán, vadsóska, salátaboglárka és gyermekláncfűlevél vegyesen, 5-5 dkg ementáli, trappista, kékpenészes és fehérpenészes sajt, friss bazsalikom, pici só
Elkészítésének menete megegyezik az előzőével: a tésztát elősütni, majd megkenni szósszal, rászórni a snidlinget, rárakni a zöld leveleket és a paradicsomszeleteket, megsütni, végül a sajtokat is rátenni és megolvasztani.

Tavasztorta

A történet akkor kezdődött, amikor az egyik ovistárs születésnapjára elkészítettem azt a Tavasztortát, ami a Kifőztük 4. számában jelent meg:


 Kakaós piskóták és tejszínhabos-csokis krém, habkönnyű, légies az egész, még nekem is ízlett, pedig nem mondhatnám, hogy a csokis dolgok túlságosan lázba hoznak! A külseje meg teljesen levette a gyerekeket a lábukról. Annyi uáúúúúú-t, hűűűűűű-t, jaaaaaaaj-t meg még ki tudja mit, sosem hallottam egyhelyen!:) Pedig csak egyszerű zöld bevonat volt fondantból, illetve virágok és lepkék egyszerűen kiszúrva, szintén fondantból.

Mivel ilyen jó volt a fogadtatása, illetve az óvónők is dicsérték az ízét, eldöntöttem, hogy csajom egyik tortája is ilyen lesz. Legalábbis belül. De végül beleegyezett az aranyom, hogy kívül is hasonló legyen azzal a különbséggel, hogy ő madárkákat is kapott rá, ha már eleve madárkatortát akart.:)
Különbség azért adódott a két torta között mind külsőleg, mind belsőleg, ugyanis nem vettem észre, hogy nincs elég kakaóm, ezért az egyik piskóta sárga maradt (a többi ugyanaz), illetve a külső borításnál fehér lett az alap, és a díszítés volt piros, sárga, zöld.
A kerek torta receptje megtalálható a KIFŐZTÜK áprilisi számában, amit érdemes letölteni, hiszen rengeteg szép és finom tavaszi-húsvéti recept található még benne, és természetesen, továbbra is ingyenes. A szögletes torta adagja pedig lejjebb olvasható:



Tavasztorta csokisan

Hozzávalók egy kb. 36x27 cm-es formához:
a lapokhoz: 12 tojás, 18 evőkanál cukor, 3 mokkáskanál sütőpor, 20 evőkanál liszt, 4 evőkanál kakaó, rumesszencia
a krémhez: 2 csokoládéízű pudingpor, 7 dl tej, 12 dkg cukor, 30 g zselatin, 1 l habtejszín, rumesszencia
a locsoláshoz: 3 dl víz, 2 evőkanál cukor, rumesszencia
a bevonáshoz, díszítéshez: 10-15 dkg lágy vaj, 1 adag fondant, ételfesték tetszés szerint

Elkészítése:
Készítünk 2 kakaós és egy sárga négytojásos piskótát a Turbópiskóta receptje szerint, ami szintén megtalálható a Kifőztük 4. számában, a 63. oldalon, illetve a blogomon is.
A zselatinport beáztatjuk kb. 1 dl vízbe. A pudingporból, a cukorból és a tejből sűrű pépet főzünk, majd azonforrón hozzáadjuk a beáztatott zselatint a rumaromával együtt, és jól elkeverjük benne. Amíg ez a pép hűl valamennyire, kemény habbá verjük a tejszínt, majd óvatosan hozzákeverjük a csokoládés péphez.
A vizet, a cukrot és a rumesszenciát összekeverjük és meglocsoljuk vele az egyik kakaós tortalapot. Rákenjük a krém felét (jó "fokosnak" kell lennie), ráhelyezzük a sárga lapot, ezt is meglocsoljuk, majd rátesszük a maradék krémet. Befedjük a harmadik lappal, amit előzőleg meglocsoltunk, és nedves felével lefele (azaz aljával felfele) borítunk a tortára. A tortát 2-3 órára hűtőbe tessszük, hogy a krém megdermedjen benne. Ezután kivesszük, és jó lágy vajjal (mikróban olvasztjuk 4-5 másodpercig - csak amíg nagyon puha lesz, nem szabad folyóssá válnia!) vékonyan bekenjük a tetejét és az oldalait. Visszatesszüka  hűtőbe dermedni.
A fondantot elkészítjük, kinyújtjuk, bevonjuk vele a tortát, majd a maradék masszát tetszés szerint színezve, különböző formájú, nagyságú és színű virágokat, lepkéket, madárkákat szúrunk ki belőle és nedves ecsettel megkenve felragasztjuk a tortára. A "repülő" lepkéket kell kivágni legelőször, behajlítani a szárnyaikat, majd két támasz közé helyezni őket, hogy így száradjanak meg. Ha mégsem száradtak meg teljesen, és "leengednék" a szárnyaikat, kis fondantgolyókkal támasszuk meg őket.

Mire magát a tortát kellett volna fényképezni, így nézett ki:

2011. április 14., csütörtök

Kislányom tortái

Három tortát sütöttem idén nagyobbik kislányom születésnapja alkalmából. A legelsőt az óvodába vittük: a hercegnőtortát. Aztán az itthoni ünnepségre készítettem egy Tavasztortát, ahhoz hasonlót, ami az áprilisi Kifőztükben jelent meg, illetve egy Pingvintortát.

A hercegnő a szokásos gyümölcsös zselatintortából készült, amit úgy oldottam meg, hogy egy 3 l-es fazék alját kiraktam babapiskótával, tettem rá egy keveset a masszából, majd a fazék oldalát is kiraktam egy rend piskótával úgy, hogy belenyomogattam a tortamasszába.
Ezt is feltöltöttem a piskóták magasságáig, majd egy újabb rendet nyomogattam bele és azt is feltöltöttem a maradék masszával. A hűtőben pihent délelőttől estig, majd kiborítottam, bekentem lágy vajjal és végül beborítottam fondanttal. Hogy a "szoknya" szélességét szépen összekössem a baba derekával, a hézagot maradék babapiskótával raktam ki, amit egyszerűen vajjal kentem meg. Díszíteni fantázia szerint lehet.

A pingvintorta csak "véletlenül" készült. Múlt vasárnap az ócskapiacon (bolhapiac) találtam egy pingvinformát. Kb. akkorát, mint egy normál kalácstepsi és 3 lejért (kb.200 ft.) meg is vettem. Mivel a hercenő mellett a lányom kívánsága a madárkás torta volt, égi jelnek tekintettem ezt a formát. Végül kiegyeztem vele, hogy ez lesz a madárka-torta, illetve készítek egy olyat is, amin lesz sok-sok lepke, madárka és virág. Tökéletesen egyetértett.
 No, de mivel férjem kívánságát is kissé figyelembe kellett vennem - tudniillik, ő nem édesszájú, de a zselatintortát imádja (két sógorával egyetemben:D) - hát a pingvin ilyen masszából készült epres ízesítéssel. A díszítése tejszínhab és csokidara.


Sajnos, a pingvinről nincs más, jobb képem, mint ahogyan a Tavasztortát sem tudtam idejében lefotózni, és az ételeket sem.

2011. április 12., kedd

Megjelent a legújabb Kifőztük!


Húsvétkor és egész áprilisban segítőtárs lehet a háziasszonyoknak a Kifőztük legújabb, áprilisi száma, mert tele van szebbnél-szebb, finomabbnál-finomabb receptekkel, ötletekkel, amelyeket az ünnep és a tavasz során kipróbálhatnak!
Letölteni továbbra is ingyenesen lehet ITT, a letöltéshez most már regisztráció sem szükséges!:)
Receptjeim benne:

Zöldséges-sonkás túróalagút:


Csirkés salátaleves:


Zelleres, gyömbéres csirkecombok:


Tavasztorta: