Egy nagyon finom főétel, nagyon jók a kombinációk, a színek is szépek. Fehér spárgát most ettünk először. A család többi része nem esett hasra tőle, és az az igazság, hogy bár nekem ízlett, de én is tudnám nélkülözni a továbbiakban. Most nagyon kedvezményesen kaptam, ezért gondoltam, kipróbálom, ám azt az árat, amit általában kérnek érte, nem vagyok hajlandó kiadni ezután sem. Zöld spárgát ettem egyszer valamikor évekkel ezelőtt, akkor leszedtem anyósom kertjéből a fiatal hajtásokat, na, az már emlékeim szerint finomabb volt. Idén nem kaptam magot, de mamám kertjében felfedeztem, hogy van (dísznek tartja, meg virágcsokorba valónak :D ), ezért aztán ősszel majd kiszedek néhány tövet, és elültetem a kertünkbe.
A lila krumplipüré érdekes volt. Ízre abszolút, mint a "rendes" krumpli, színe viszont különleges, a lányok nagyon szerették.
Mindent elkészíteni nagyon jó kell, hogy legyen az időzítés, mert mindennek szinte egyszerre kell meglennie, ezért jó, ha előkészítjük az alapanyagokat, a sütési-főzési idő pedig nagyjából megegyezik.
Halszeletek lilakrumplipürével és sajtmártásos fehér spárgával
Hozzávalók 4 személyre a halhoz: 80 dkg halfilé (nálam merlucius), só, bors, pirospaprika, olívaolaj;
a püréhez: 60 dkg lila krumpli, 20 dkg krumpli, só, 5 dkg kókuszzsír (vagy vaj), tej;
a spárgához és mártáshoz: 50 dkg fehér spárga, só; 5-7 dkg kókuszzsír (vagy vaj), 2 evőkanál liszt, 3 dl tej, 2 dl tejszín, 25 dkg sajt, só, fehérbors, szerecsendió, citromlé.
Elkészítése: A halfilét megmossuk, és felitatjuk róla a vizet. Megszórjuk só, bors és kevés pirospaprika keverékével mindkét oldalukon, majd olívaolajjal vékonyan meglocsolt hőálló tálba helyezzük. A tetejére is olívaolajat locsolunk, és félretesszük állni. A kétféle krumplit meghámozzuk, és hideg vízbe tesszük. A spárgák alsó, fás részét (kb. 2 ujjnyi) hámozóval alaposan megpucoljuk, majd félretesszük. Közben a sütőt bekapcsoljuk 220 fokra, hogy mire a zöldségeket meghámozzuk, fel legye forrósodva, és a halat is beletehessük. A halat betoljuk a forró sütőben, és 20-25 perc alatt, légkeverésen megpároljuk és enyhén rápirítunk. A krumplit edénybe tesszük, vizet öntünk rá, és odatesszük főni. A spárgának magas falú, keskeny edényben (van kimondottan spárgafőző edény, én, szétnézve a szekrényben, felfedeztem Édesanyám nálunk maradt ételhordó kannáját, és abban főztem meg. A célnak a legkitűnőbben megfelelt. :) ) annyi vizet forralunk, hogy kb. a spárgák 2/3-áig érjen. Amikor fölforr, megsózzuk, és óvatosan, lábraállítva, belehelyezzük a spárgát. Nagyon kis lángon, csak éppen gyöngyözve főzzük 10-12 percig. Roppanósra kell puhulnia. A spárgafejek ne érjenek a vízbe, azok sokkal hamarabb puhulnak, és a gőztől is megpárolódnak. Amíg minden sül és fő, egy kisebb edényben elkészítjük a mártást. A kókuszzsírt fölolvasztjuk, elkeverjük benne a lisztet, éppencsak hagyjuk felbuborékozni, és máris fölöntjük 2 dl tejjel. Simára keverjük, majd rendre hozzáadjuk a maradék tejet és a tejszínt is. Jól kiforraljuk, sóval, fehérborssal, szerecsendióval és citromlével ízlés szerint ízesítjük, végül belekeverjük a reszelt sajtot is. Ha szükséges, utólag hígíthatjuk még kevés vízzel, vagy 1-2 merőkanálnyival a spárga főzőlevéből (én ezt tettem). Amikor a krumpli megfőtt, vizét leszűrjük, hozzáadjuk a kókuszzsírt, majd a tejet is rendre hozzáadagolva jó habosra kavarjuk. Ha szükséges, még sózzuk. A spárgát óvatosan kiszedjük a főzőléből, és hagyjuk kissé lecsepegni. A megsült halszeleteket krumplipürével és sajtmártással leöntött spárgával tálaljuk. Díszítéshez használhatunk hozzá piros és zöld alapanyagokat (saláta, spenót, paradicsom vagy paprika).
HÚSV. - 2015.