2019. július 31., szerda

Édesburgonyás-sajtos fasírt sült édesburgonya-hasábokkal


Amikor a gyerek szalmakrumplit szalmakrumplival enne, esetleg jöhetne mellé némi fasírt, akkor egy kissé el lehet bolondítani egy ilyen összeállítással. Namármost, ezt csak úgy mondom, mert van, amelyiket nem lehet elbolondítani. :P 


Édesburgonyás-sajtos fasírt sült édesburgonya-hasábokkal

Hozzávalók (4 személyre): 50 dkg darált vegyes hús (sertés-marha), 20-25 dkg édesburgonya, 1 hagyma, 3-4 cikk fokhagyma, 1 nagy vagy 2 kisebb tojás, zabpehely vagy búzadara, kb. 10 dkg sajt (pl. cheddar), só, bors, kevés olaj;
a körethez: 70 dkg édesburgonya, 1 teáskanál szárított bazsalikom, só, bors, balzsamecet, olívaolaj.

Elkészítése: A sajtot 1x1 cm-es kockákra vágjuk. A hagymát, a fokhagymát és a meghámozott, feldarabolt édesburgonyát késes aprítóban finomra dolgozzuk. Aprító híján a burgonyát finomra reszeljük, a hagymákat pedig felaprítjuk. Hozzáadjuk a húshoz a tojással együtt, sózzuk és borsozzuk ízlés szerint, majd annyi zabpelyhet dolgozunk bele, hogy puha, de jól formázható masszát kapjunk belőle. 15-20 percig félre is tehetjük állni, így a zabpehely kissé megduzzad. Ha nincs zabpehely, búzadarával helyettesíthetjük. Sőt, a zabot vagy grízt el is hagyhatjuk. A masszából diónyi gombócokat csípünk ki, közepükbe egy-egy sajtkockát rejtünk, majd sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk. Megkenjük vagy megspricceljük kevés olajjal, és 200 fokos sütőben kb. 40 perc alatt, a fasírtokat egyszer megfordítva készre sütjük. A körethez az édesburgonyát meghámozzuk, szalmakrumpli méretű hasábokra vágjuk és tálba tesszük. Rászórjuk a bazsalikomot, sózzuk, borsozzuk, majd 2-3 evőkanálnyi balzsamecetet, és ugyanannyi olívaolajat locsolunk rá, és jól összeforgatjuk. Tepsire terítjük, és ugyancsak 200 fokon 35-40 perc alatt megsütjük. Félidőnél a krumplihasábokat is átfordíthatjuk, hogy egyenletesen piruljanak.

Megjegyzés: Légkeveréses sütőben a fasírtot és a krumplit egyszerre is süthetjük. Ha elhagyjuk a fasírtból a gabonafélét, paleo diétában is fogyasztható.  


2019. július 22., hétfő

Vörös áfonyás, sárgadinnyés limonádé


Nyár van, dinnye is van mindenféle fajta, és amellett, hogy csak úgy, frissen, szeletenként megennénk, még sok más dolgot készíthetünk belőle. A vörös áfonya elhagyható mellőle, sőt, nehogy valaki aszalt vörösáfonyát használjon, mert ez nem az. :) 



Sárgadinnye-limonádé vörösáfonyával

Hozzávalók (4 személyre): 2 jókora szelet sárgadinnye héja nélkül, 5 dkg friss erdei vörösáfonya, 1 kezeletlen citrom, néhány mentaágacska, méz vagy cukor, víz vagy szódavíz, esetleg jégkocka.

Elkészítése: Az áfonyából félreteszünk néhány szemet, a többit a dinnyével együtt simára turmixoljuk. Hozzáadjuk a citrom levét, felöntjük annyi vízzel vagy szódavízzel, amennyi limonádét szeretnénk, és még kissé összeturmixoljuk. Ízlés szerint kevés mézzel vagy cukorral édesítjük, beleteszünk 2-3 kissé összetört mentaágat, illetve a kifacsart citrom héját. Jól behűtjük, majd tálalás előtt eltávolítjuk belőle a mentát és a citromot, felkavarjuk, poharakba adagoljuk, és mindegyik pohárba néhány szem vörösáfonyát szórunk.

Megjegyzés: Ha azonnal fogyasztanánk, jégkockára töltjük a limonádét, vagy eleve fagyasztott vörösáfonyát használunk hozzá. Görögdinnyével is készíthető.

EK - 2019/8.





2019. július 18., csütörtök

Csilis-fűszeres párolt gomba


Azt mondta a férjem erre az ételre, hogy: na, ez igen. ilyent máskor is csinálj. Káposztasalátával ettük. 



Csilis-fűszeres párolt gomba


Hozzávalók 2 személyre: 80 dkg barna vagy fehér csiperke, 5 cikk fokhagyma, 1 kisebb csípős paprika, jókora diónyi gyömbér, friss bazsalikomlevelek, só, olaj vagy vaj. 

Elkészítése: Egy nagy serpenyőben felhevítjük a zsiradékot, és megdinszteljük rajta a finomra aprított fokhagymát és csípős paprikát, illetve a finomra reszelt gyömbért. 1 perc után rádobjuk a megmosott, nagyobb darabokra vágott gombát, és gyakori kavargatással (bár jobb, ha rázogatjuk), nagy lángon néhány perc alatt megdinszteljük. Sóval csak a végén ízesítjük, hogy a gomba ne eresszen túl sok levet. Végül megszórjuk aprított bazsalikommal, és ha szeretnénk, joghurttal kínáljuk hagymás káposztasaláta kíséretében. 

2019. július 17., szerda

Avokádós brokkolisaláta sajtmártással

Ami egészséges, nem azt jelenti, hogy nem finom. Ha nem hisztek nekem, próbáljátok ki! :) 



Avokádós brokkolisaláta sajtmártással

Hozzávalók 2 személyre: 50 dkg brokkoli, 2 avokádó, 2 paradicsom, 1 lila hagyma, 1/2 csípős paprika (elhagyható), só, pici szódabikarbóna, kevés parmezán;
a mártáshoz: 1 teáskanálnyi vaj, 2 evőkanál mascarpone, 5-10 dkg parmezán sajt, 1,5 dl joghurt, só, bors, őrölt szerecsendió és kardamom. 

Elkészítése: A brokkolit rózsáira szedjük, nagyjából egyforma darbokra vágjuk, és sós-szódabikarbónás vízben 5 percig főzzük. Ekkor jéghideg vízbe szedjük ki, és néhány perc után leszűrjük. Tálba tesszük, hozzáadjuk a feldarabolt paradicsomot, a szeletekre vágott avokádót, illetve a vékonyan felcíkozott hagymát, megsózzuk, és jól összeforgatjuk. A mártáshoz felolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a többi hozzávalót, és kevés vízzel hígítva addig főzzük, míg sűrű egynemű mártássá nem áll össze. Sóval, őrölt kardamommal és szerecsendióval ízesítjük. A salátára locsolva fogyasztjuk. Néhány vékony szelet parmezánt is szórunk még a tetejére.

Megjegyzés: Ha a mártás mégsem lenne elég sűrű, 1-2 evőkanálnyi lenmagpelyhet keverhetünk bele (én így készítettem). 

NÚ - 2019/JÚL.


2019. július 14., vasárnap

Vegyes saláta bazsalikomos-fokhagymás öntettel


Egy ilyen saláta kitűnő vacsorára. Sőt, igazából nem is muszáj hozzá sajt is, tojás is, bacon is, bőven elég valamelyik fehérjeforrás. Csak ha nagyon akarjuk halmoznii az élvezeteket, tegyük bele mind a hármat. :) 


Vegyes saláta bazsalikomos-fokhagymás öntettel

Hozzávalók (4 személyre): 1-1 nagy fej zöld és vörös fodros saláta, 2 nagy marék spenót, 25 dkg vörös káposzta, 25 dkg brokkoli, 2 piros húsú paprika, 12 szelet bacon, 8 tojás, 20 dkg cheddar sajt, só, citromlé;
az öntethez: 3 dl joghurt, 1-2 cikk fokhagyma, 1 marék bazsalikomlevél, só, bors, olívaolaj.

Elkészítése: A baconszeleteket száraz serpenyőben mindkét oldalukon megpirítjuk, majd kiszedjük a zsiradékból és félretesszük. A tojásokat keményre főzzük, kihűtjük és megpucoljuk. A salátaféléket és a spenótot alaposan megmossuk, majd jól lerázzuk és összetépkedve egy nagy tálba tesszük. A vörös káposztát, a brokkolit (nyersen) meg a paprikát nagyon vékonyan felszeleteljük (legjobb konyhai robotgéppel), és a levelesekhez adjuk. Ezután beletesszük a kis kockákra felvágott sajtot, a felnegyedelt tojást meg a darabokra tördelt ropogós bacont, enyhén megszórjuk sóval, illetve meglocsoljuk citromlével, és jól összeforgatjuk. Mellé kínáljuk az öntetet, amihez a zúzott fokhagymát és a felaprított bazsalikomot elkavarjuk a joghurtban, ízlés szerint sózzuk-borsozzuk, illetve meglocsoljuk néhány csepp olívaolajjal.

Megjegyzés: Bacon helyett sonkával vagy maradék sült vagy főtt csirkecsíkokkal is készíthetjük.

EK - 2019/7.


2019. július 12., péntek

Pikáns csirkecsíkok sok-sok zöldséggel


A hús és zöldség nagyon jó kombináció, és ebben a felállásban nem is hizlal. 


Pikáns csirkecsíkok sok-sok zöldséggel

Hozzávalók (4 személyre): 60 dkg kicsontozott csirkemell, 30 dkg vörös káposzta, 2 sárgarépa, 40 dkg brokkoli, 1 nagy fejes saláta vagy 1 tő pak choi, 1 piros húsú paprika, 2 szál újhagyma, 3-4 cikk fokhagyma, 1 kisebb csípős paprika, jó diónyi gyömbér, 3-4 evőkanál szójaszósz, citromlé, só, bors, 1 nagy evőkanál kókuszzsír vagy 3-4 evőkanál olívaolaj, szazámmag.

Elkészítése: Először előkészítünk minden alapanyagot, hogy sütéskor minden gyorsan menjen. A csirkemellet szeletekre, majd kisujjnyi nagyságú csíkokra vágjuk, megszórjuk sóval-borssal, és jól összeforgatjuk. A sárgarépát, a vörös káposztát meg a paprikát vékonyan felcsíkozzuk, a brokkolit kis rózsákra szedjük, az újhagymát szárával együtt felkarikázzuk, a fejes salátát pedig az alapos mosás és lerázás után kb. ujjnyi vastag csíkokra vágjuk. A fokhagymát és a csípős paprikát felaprítjuk, a gyömbért pedig lereszeljük. A felforrósított zsiradékon megfuttatjuk a fokhagymát, a gyömbért és a csípős paprikát, majd rádobjuk a csirkemellet, és nagy lángon, folytonosan kavargatva fehéredésig pirítjuk. Ezután sorban, kb. 1-2 perc eltéréssel közöttük rádobjuk a vörös káposztát, a sárgarépát, a paprikát és a brokkolit, illetve végül a salátát meg az újhagymát, miközben folyamatosan kavargatjuk, és nagy lángon pirítjuk. Miután minden belekerült, még 3-4 percig együtt pirítjuk-pároljuk, majd rálocsoljuk a szójaszószt, illetve ízlés szerint meglocsoljuk citromlével. Ha kell, tovább sózzuk, végül pedig megszórjuk pirított szezámmaggal, és tálaljuk. Önmagában is finom, de lehet esetleg főtt rizst vagy kuszkuszt kínálni mellé.


EK - 2019/7.


2019. július 9., kedd

Vörös rák mangós raguval


Szeretjük a tenger gyümölcseit, de bevallom, az áruk miatt eléggé ritkán veszek. Néha azért megkívánjuk... Most csak ez, az üzletben vörös ráknak nevezett fajta volt, ami friss volt, a többi féle már előfőzött volt. De azt hiszem, többet ilyen fejestől-lábastól típust mégsem fogok venni, sok kárba vész belőle. Az íze nagyon finom volt, csak lassan lehet fogyasztani. Talán rákfarokból a legpraktikusabb, kevesebb a munka is az evésekor. :) A férjemnek rizzsel adtam, én anélkül ettem. 


Vörös rák mangós raguval

Hozzávalók (2 személyre): 8 vörös rák, 1 érett mangó, 1 hagyma, 3-4 cikk fokhagyma, 1 csípős paprika, diónyi gyömbér, kókuszzsír vagy olívaolaj, lime- vagy citromlé, só, bors, bazsalikom- vagy mentalevelek.

Elkészítése: A felforrósított zsiradékon megdinszteljük a finomra aprított hagymát, csípős paprikát meg fokhagymát és a finomra reszelt gyömbért. Rádobjuk a friss rákokat, és lefedve, néha rázogatva 5-6 percig pároljuk. Át is lehet fordítani őket, hogy biztos jól elkészüljenek. Ezután beletesszük a hosszú, ujjnyi vastag szeletekre vágott mangót, és pici vizet (vagy bort) öntve alá néhány perc alatt összerotyogtatjuk. Ízlés szerint sóval, borssal és lime-lével ízesítjük, illetve tálaláskor megszórjuk bazsalikom- vagy mentalevelekkel. Főtt rizzsel kínáljuk.

Megjegyzés: Érdekes, hogy a rák, ami frissen szép vörös volt, a hőkezelés során inkább kifehéredett, ellentétben a többi fajtával, aminél éppen fordítva történik. Fogyasztáskor a rák fejét eltávolítjuk (és eldobjuk), a rákfarokról pedig kézzel lefejtjük a páncélt. Csak azután fogyasztjuk, miután domború feléről eltávolítottuk a jól látható feketés csíkot is, ami a rák bélcsatornája.

EK - 2019/8.
BA - 2019/9.



2019. július 8., hétfő

Salátás-spenótos turmix


Már néhány hónapja, hogy szinte minden reggel valamilyen zöldséges-gyümölcsös turmixot készítek vagy csak magamnak, vagy az egész család számára. Eleinte, bevallom, főleg gyümölcsöket használtam, és csupán színnek vagy "töltelékanyagnak" használtam néhány zöldséget, hogy nehogy elvigye rossz irányba a turmix ízét. És igen, meg is voltam győződve róla, hogy másképp nem is lehetne finom a turmixom. De aztán felvilágosítottak: az a jó, ha egy turmixnak kb. 80%-a zöldség és csak mintegy 20 %-a gyümölcs, illetve nem jó keverni benne a gyümölcsöket. És próbáltam követni a jótanácsot. Azóta kevés gyümölcsöt használok, és több zöldséget. És bármennyire is hihetetlen, nekem ízlenek ezek a turmixok is. Természetesen, nem olyan édesek, mint amikor banánt vagy sok gymás gyümölcsöt teszünk bele, de így is finomak, és egészségesek. Meg kevesebb cukrot tartalmaznak. És mit szól hozzá a család? A férjem megissza úgy, ahoyg én, a lányok meg mikor milyen kedvük van. Ha nem elég édes, általában fél teáskanálnyi mézet keverek el egy-egy ohár turmixban nekik, és úgy már isteni számukra is. :) 


Salátás-spenótos turmix

Hozzávalók (2 személyre): 1/2 avokádó, 1 zöld alma (Granny Smith fajta), 5-6 fodros salátalevél, 1 marék zsenge spenót, kevés citromlé, víz vagy növényi tej (én csak vízzel készítem egy ideje).

Elkészítése: Az avokádó húsát kivájjuk a héjából, az almát négybe vágjuk, kicsumázzuk, majd feldaraboljuk. Blenderbe tesszük a jól megmosott és alaposan lerázott salátalevelekkel, a spenóttal, illetve a citromlével együtt, felöntjük kb. 1 pohár vízzel, és összeturmixoljuk. Addig turmixoljuk, míg jó simává nem válik, ha szükséges, illetve tetszés szerint további vízzel hígítjuk.

Megjegyzés: Aki mégis édesebben szeretné, természetesen tehet bele még egy érett banánt is vagy néhány szem mazsolát még turmixolás előtt, esetleg, mint én a lányoknak, pici mézzel vagy nyírfacukorral édesítheti.

EK - 2019/7.



2019. július 7., vasárnap

Sült máj krumplival és ropogós hagymával

Ez lett a májadag másik részéből. Nálunk mindenki díjazza ezt az ételt. Még én is, mert percek alatt megvan, és nincs sok munka se vele. Persze, krumpli meg hagyma nem mindig készül mellé (úgy már nincs meg percek alatt), pont olyan jó kenyérrel vagy csupán valamilyen salátával is.


Sült máj krumplival és ropogós hagymával

Hozzávalók (4 személyre): 80 dkg friss sertés- vagy borjúmáj, kevés só, bors, olaj, 1 dl fehérbor;
továbbá: 80 dkg krumpli, 2 nagy hagyma, liszt, bő olaj, snidling vagy zöldhagymaszár.

Elkészítése: A krumplit és a hagymát megpucoljuk, a krumplit egyforma kockákra, a hagymát kb. 1/2 cm vastag karikákra vágjuk. A májat kb. 1 cm vastagon felszeleteljük, a szeletek mindkét oldalát megszórjuk kevés sóval és borssal, majd olajjal csupán csak vékonyan megkent vagy bespriccelt grillserpenyőben mindkét oldalán megsütjük. Egy-egy oldalon max. 2-3 percig sütjük, és azt is úgy, hogy közben többször átforgatjuk. Ezután ráöntjük a bort, és további 2-3 percig hagyjuk párolódni. (Fontos, hogy ne süssük-pároljuk sokáig, különben kemény és keserű lesz a máj. Összesen max. 10 perc alatt egy adagnak el kell készülnie.) Igazából akkor van meg, amikor a májszeletekből már nem bugyog fel véres lé. Amíg a máj sül, forró bő olajban megsütjük a krumplikockákat is szalmakrumplinak, majd ha elkészült, kiszedjük, és az olajban kisütjük a rétegekre szedett, lisztben megforgatott hagymakarikákat is. Az elkészült májat szalmakrumplival és ropogós hagymakarikákkal kínáljuk.


EK - 2019/7.

2019. július 5., péntek

Rozmaringos-fokhagymás sertésmáj


Méltatlanul háttérbe szorul mostanában a disznómáj - mondom én, aki majdnem 20 évesen ettem meg először még a csirkemájat is, nemhogy sertésmájat egyek. Otthon nálunk tudtommal soha semmi sem készült disznómájból, mert ahogy a disznó levágódott, az összes belsőséget belefőzték a májas hurkába, úgyhogy esély sem volt arra, hogy valami más is készüljön belőle. És boltban nem vettünk ilyesmit. No meg, még kapni sem lehetett akkoriban... Sőt, még most is eléggé nehezen kaptam, mígnem az egyik multiban, a fagyasztott részlegen kaptam jó nagy kiszerelésben, és olyan potom áron, hogy szinte ingyen volt. Vettem is vagy 3-4 kilót végül. Az egyik adagból készült kétféle étel: az alábbi, meg egy másik, majd hozom azt is. Ez nagyon finom lett, mindenkinek ízlett: jó puha lett a máj, szaftos, és a rizzsel kitűnően talált. Vagy krumplipüré is jó melléje. 



Rozmaringos-fokhagymás sertésmáj

Hozzávalók (4 személyre): 70-80 dkg sertésmáj, 1 kisebb hagyma, 5-6 cikk fokhagyma, 2 ágacska rozmaring, 5 dl sűrű paradicsomlé, 1 teáskanál pirospaprika, só, bors, pici cukor, olaj.

Elkészítése: A hagymát finomra aprítjuk és megdinszteljük 5-6 evőkanál felforrósított olajon. A végén hozzáadunk 4 cikk áttört fokhagymát, és együtt dinszteljük még egy keveset. Rászórjuk a pirospaprikát, elkeverjük, és azonnal felöntjük 0,5 dl vízzel. Ezután beletesszük a kisujjnyi méretű csíkokra vágott májat, és nagy lángon, folyamatosan keverve pároljuk, míg a máj ki nem fehéredik (2-3 perc). Ekkor ráöntjük a paradicsomlevet, beletesszük a száráról lecsipkedett, összeaprított rozmaringot meg a maradék összezúzott fokhagymát, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és kb. 10 percig rotyogtatjuk, vagy amíg a máj el nem készül. Végül utánaízesítünk, és pici cukorral ellensúlyozzuk a paradicsom savasságát. A közben megfőzött rizzsel kínáljuk.

EK - 2019/7.

2019. július 4., csütörtök

Epres parfé

Hát, kissé elmúlt már a friss eper ideje, de hátha van, aki jócskán fagyasztott le belőle, vagy akinek a kertje október-novemberig folyamatosan ontja a finom, aromás epret. És ha nem eperrel, akkor málnával, ribizlivel, meggyel, szederrel, afonyával... vagy bármilyen más gyümölccsel elkészíthető. Hogy ilyen melegek vannak, különösen jólesik valami hideg finomság. Jó étvágyat hozzá!


Epres parfé

Hozzávalók (4 személyre): 20 dkg mascarpone, 10 dkg görög joghurt, 2-2,5 dl habtejszín, 2-3 evőkanál porcukor., 30 dkg eper, 3+1+2 evőkanál cukor.

Elkészítése: Az epret megmossuk és 3 evőkanál cukorral együtt simára turmixoljuk. Egy kisebb kalács- vagy őzgerincformát kibélelünk frissentartó fóliával, és beleöntjük az eperturmix 2/3-át. Szépen elsimítjuk, a formát pedig betesszük a fagyasztóba kb. 30 percre. A krémhez a mascarponét simára keverjük a joghurttal, majd óvatosan beleforgatjuk a porcukorral keményre vert habtejszínt. 
A maradék eperturmixot 1 evőkanál cukorral együtt belekeverjük a krém felébe, majd belesimítjuk a formába, és szintén hagyjuk fagyni egy keveset. A megmaradt krémet édesítjük még 2 evőkanál cukorral, majd rásimítjuk az epres krémre. Ráhajtjuk a fólia lelógó részeit, és a fagyasztóba toljuk néhány órára. Fogyasztás előtt kivesszük kb. 10 perccel hamarabb, hogy könnyen lehessen darabolni.

Megjegyzés: A fagyasztott édességeket picit édesebbre kell készíteni ahhoz, hogy édességük, ízük hidegen is érvényesüljön. Ezért került bele a plusz cukor.

EK - 2019/5.


Related Posts with Thumbnails

2019. július 31., szerda

Édesburgonyás-sajtos fasírt sült édesburgonya-hasábokkal


Amikor a gyerek szalmakrumplit szalmakrumplival enne, esetleg jöhetne mellé némi fasírt, akkor egy kissé el lehet bolondítani egy ilyen összeállítással. Namármost, ezt csak úgy mondom, mert van, amelyiket nem lehet elbolondítani. :P 


Édesburgonyás-sajtos fasírt sült édesburgonya-hasábokkal

Hozzávalók (4 személyre): 50 dkg darált vegyes hús (sertés-marha), 20-25 dkg édesburgonya, 1 hagyma, 3-4 cikk fokhagyma, 1 nagy vagy 2 kisebb tojás, zabpehely vagy búzadara, kb. 10 dkg sajt (pl. cheddar), só, bors, kevés olaj;
a körethez: 70 dkg édesburgonya, 1 teáskanál szárított bazsalikom, só, bors, balzsamecet, olívaolaj.

Elkészítése: A sajtot 1x1 cm-es kockákra vágjuk. A hagymát, a fokhagymát és a meghámozott, feldarabolt édesburgonyát késes aprítóban finomra dolgozzuk. Aprító híján a burgonyát finomra reszeljük, a hagymákat pedig felaprítjuk. Hozzáadjuk a húshoz a tojással együtt, sózzuk és borsozzuk ízlés szerint, majd annyi zabpelyhet dolgozunk bele, hogy puha, de jól formázható masszát kapjunk belőle. 15-20 percig félre is tehetjük állni, így a zabpehely kissé megduzzad. Ha nincs zabpehely, búzadarával helyettesíthetjük. Sőt, a zabot vagy grízt el is hagyhatjuk. A masszából diónyi gombócokat csípünk ki, közepükbe egy-egy sajtkockát rejtünk, majd sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk. Megkenjük vagy megspricceljük kevés olajjal, és 200 fokos sütőben kb. 40 perc alatt, a fasírtokat egyszer megfordítva készre sütjük. A körethez az édesburgonyát meghámozzuk, szalmakrumpli méretű hasábokra vágjuk és tálba tesszük. Rászórjuk a bazsalikomot, sózzuk, borsozzuk, majd 2-3 evőkanálnyi balzsamecetet, és ugyanannyi olívaolajat locsolunk rá, és jól összeforgatjuk. Tepsire terítjük, és ugyancsak 200 fokon 35-40 perc alatt megsütjük. Félidőnél a krumplihasábokat is átfordíthatjuk, hogy egyenletesen piruljanak.

Megjegyzés: Légkeveréses sütőben a fasírtot és a krumplit egyszerre is süthetjük. Ha elhagyjuk a fasírtból a gabonafélét, paleo diétában is fogyasztható.  


2019. július 22., hétfő

Vörös áfonyás, sárgadinnyés limonádé


Nyár van, dinnye is van mindenféle fajta, és amellett, hogy csak úgy, frissen, szeletenként megennénk, még sok más dolgot készíthetünk belőle. A vörös áfonya elhagyható mellőle, sőt, nehogy valaki aszalt vörösáfonyát használjon, mert ez nem az. :) 



Sárgadinnye-limonádé vörösáfonyával

Hozzávalók (4 személyre): 2 jókora szelet sárgadinnye héja nélkül, 5 dkg friss erdei vörösáfonya, 1 kezeletlen citrom, néhány mentaágacska, méz vagy cukor, víz vagy szódavíz, esetleg jégkocka.

Elkészítése: Az áfonyából félreteszünk néhány szemet, a többit a dinnyével együtt simára turmixoljuk. Hozzáadjuk a citrom levét, felöntjük annyi vízzel vagy szódavízzel, amennyi limonádét szeretnénk, és még kissé összeturmixoljuk. Ízlés szerint kevés mézzel vagy cukorral édesítjük, beleteszünk 2-3 kissé összetört mentaágat, illetve a kifacsart citrom héját. Jól behűtjük, majd tálalás előtt eltávolítjuk belőle a mentát és a citromot, felkavarjuk, poharakba adagoljuk, és mindegyik pohárba néhány szem vörösáfonyát szórunk.

Megjegyzés: Ha azonnal fogyasztanánk, jégkockára töltjük a limonádét, vagy eleve fagyasztott vörösáfonyát használunk hozzá. Görögdinnyével is készíthető.

EK - 2019/8.





2019. július 18., csütörtök

Csilis-fűszeres párolt gomba


Azt mondta a férjem erre az ételre, hogy: na, ez igen. ilyent máskor is csinálj. Káposztasalátával ettük. 



Csilis-fűszeres párolt gomba


Hozzávalók 2 személyre: 80 dkg barna vagy fehér csiperke, 5 cikk fokhagyma, 1 kisebb csípős paprika, jókora diónyi gyömbér, friss bazsalikomlevelek, só, olaj vagy vaj. 

Elkészítése: Egy nagy serpenyőben felhevítjük a zsiradékot, és megdinszteljük rajta a finomra aprított fokhagymát és csípős paprikát, illetve a finomra reszelt gyömbért. 1 perc után rádobjuk a megmosott, nagyobb darabokra vágott gombát, és gyakori kavargatással (bár jobb, ha rázogatjuk), nagy lángon néhány perc alatt megdinszteljük. Sóval csak a végén ízesítjük, hogy a gomba ne eresszen túl sok levet. Végül megszórjuk aprított bazsalikommal, és ha szeretnénk, joghurttal kínáljuk hagymás káposztasaláta kíséretében. 

2019. július 17., szerda

Avokádós brokkolisaláta sajtmártással

Ami egészséges, nem azt jelenti, hogy nem finom. Ha nem hisztek nekem, próbáljátok ki! :) 



Avokádós brokkolisaláta sajtmártással

Hozzávalók 2 személyre: 50 dkg brokkoli, 2 avokádó, 2 paradicsom, 1 lila hagyma, 1/2 csípős paprika (elhagyható), só, pici szódabikarbóna, kevés parmezán;
a mártáshoz: 1 teáskanálnyi vaj, 2 evőkanál mascarpone, 5-10 dkg parmezán sajt, 1,5 dl joghurt, só, bors, őrölt szerecsendió és kardamom. 

Elkészítése: A brokkolit rózsáira szedjük, nagyjából egyforma darbokra vágjuk, és sós-szódabikarbónás vízben 5 percig főzzük. Ekkor jéghideg vízbe szedjük ki, és néhány perc után leszűrjük. Tálba tesszük, hozzáadjuk a feldarabolt paradicsomot, a szeletekre vágott avokádót, illetve a vékonyan felcíkozott hagymát, megsózzuk, és jól összeforgatjuk. A mártáshoz felolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a többi hozzávalót, és kevés vízzel hígítva addig főzzük, míg sűrű egynemű mártássá nem áll össze. Sóval, őrölt kardamommal és szerecsendióval ízesítjük. A salátára locsolva fogyasztjuk. Néhány vékony szelet parmezánt is szórunk még a tetejére.

Megjegyzés: Ha a mártás mégsem lenne elég sűrű, 1-2 evőkanálnyi lenmagpelyhet keverhetünk bele (én így készítettem). 

NÚ - 2019/JÚL.


2019. július 14., vasárnap

Vegyes saláta bazsalikomos-fokhagymás öntettel


Egy ilyen saláta kitűnő vacsorára. Sőt, igazából nem is muszáj hozzá sajt is, tojás is, bacon is, bőven elég valamelyik fehérjeforrás. Csak ha nagyon akarjuk halmoznii az élvezeteket, tegyük bele mind a hármat. :) 


Vegyes saláta bazsalikomos-fokhagymás öntettel

Hozzávalók (4 személyre): 1-1 nagy fej zöld és vörös fodros saláta, 2 nagy marék spenót, 25 dkg vörös káposzta, 25 dkg brokkoli, 2 piros húsú paprika, 12 szelet bacon, 8 tojás, 20 dkg cheddar sajt, só, citromlé;
az öntethez: 3 dl joghurt, 1-2 cikk fokhagyma, 1 marék bazsalikomlevél, só, bors, olívaolaj.

Elkészítése: A baconszeleteket száraz serpenyőben mindkét oldalukon megpirítjuk, majd kiszedjük a zsiradékból és félretesszük. A tojásokat keményre főzzük, kihűtjük és megpucoljuk. A salátaféléket és a spenótot alaposan megmossuk, majd jól lerázzuk és összetépkedve egy nagy tálba tesszük. A vörös káposztát, a brokkolit (nyersen) meg a paprikát nagyon vékonyan felszeleteljük (legjobb konyhai robotgéppel), és a levelesekhez adjuk. Ezután beletesszük a kis kockákra felvágott sajtot, a felnegyedelt tojást meg a darabokra tördelt ropogós bacont, enyhén megszórjuk sóval, illetve meglocsoljuk citromlével, és jól összeforgatjuk. Mellé kínáljuk az öntetet, amihez a zúzott fokhagymát és a felaprított bazsalikomot elkavarjuk a joghurtban, ízlés szerint sózzuk-borsozzuk, illetve meglocsoljuk néhány csepp olívaolajjal.

Megjegyzés: Bacon helyett sonkával vagy maradék sült vagy főtt csirkecsíkokkal is készíthetjük.

EK - 2019/7.


2019. július 12., péntek

Pikáns csirkecsíkok sok-sok zöldséggel


A hús és zöldség nagyon jó kombináció, és ebben a felállásban nem is hizlal. 


Pikáns csirkecsíkok sok-sok zöldséggel

Hozzávalók (4 személyre): 60 dkg kicsontozott csirkemell, 30 dkg vörös káposzta, 2 sárgarépa, 40 dkg brokkoli, 1 nagy fejes saláta vagy 1 tő pak choi, 1 piros húsú paprika, 2 szál újhagyma, 3-4 cikk fokhagyma, 1 kisebb csípős paprika, jó diónyi gyömbér, 3-4 evőkanál szójaszósz, citromlé, só, bors, 1 nagy evőkanál kókuszzsír vagy 3-4 evőkanál olívaolaj, szazámmag.

Elkészítése: Először előkészítünk minden alapanyagot, hogy sütéskor minden gyorsan menjen. A csirkemellet szeletekre, majd kisujjnyi nagyságú csíkokra vágjuk, megszórjuk sóval-borssal, és jól összeforgatjuk. A sárgarépát, a vörös káposztát meg a paprikát vékonyan felcsíkozzuk, a brokkolit kis rózsákra szedjük, az újhagymát szárával együtt felkarikázzuk, a fejes salátát pedig az alapos mosás és lerázás után kb. ujjnyi vastag csíkokra vágjuk. A fokhagymát és a csípős paprikát felaprítjuk, a gyömbért pedig lereszeljük. A felforrósított zsiradékon megfuttatjuk a fokhagymát, a gyömbért és a csípős paprikát, majd rádobjuk a csirkemellet, és nagy lángon, folytonosan kavargatva fehéredésig pirítjuk. Ezután sorban, kb. 1-2 perc eltéréssel közöttük rádobjuk a vörös káposztát, a sárgarépát, a paprikát és a brokkolit, illetve végül a salátát meg az újhagymát, miközben folyamatosan kavargatjuk, és nagy lángon pirítjuk. Miután minden belekerült, még 3-4 percig együtt pirítjuk-pároljuk, majd rálocsoljuk a szójaszószt, illetve ízlés szerint meglocsoljuk citromlével. Ha kell, tovább sózzuk, végül pedig megszórjuk pirított szezámmaggal, és tálaljuk. Önmagában is finom, de lehet esetleg főtt rizst vagy kuszkuszt kínálni mellé.


EK - 2019/7.


2019. július 9., kedd

Vörös rák mangós raguval


Szeretjük a tenger gyümölcseit, de bevallom, az áruk miatt eléggé ritkán veszek. Néha azért megkívánjuk... Most csak ez, az üzletben vörös ráknak nevezett fajta volt, ami friss volt, a többi féle már előfőzött volt. De azt hiszem, többet ilyen fejestől-lábastól típust mégsem fogok venni, sok kárba vész belőle. Az íze nagyon finom volt, csak lassan lehet fogyasztani. Talán rákfarokból a legpraktikusabb, kevesebb a munka is az evésekor. :) A férjemnek rizzsel adtam, én anélkül ettem. 


Vörös rák mangós raguval

Hozzávalók (2 személyre): 8 vörös rák, 1 érett mangó, 1 hagyma, 3-4 cikk fokhagyma, 1 csípős paprika, diónyi gyömbér, kókuszzsír vagy olívaolaj, lime- vagy citromlé, só, bors, bazsalikom- vagy mentalevelek.

Elkészítése: A felforrósított zsiradékon megdinszteljük a finomra aprított hagymát, csípős paprikát meg fokhagymát és a finomra reszelt gyömbért. Rádobjuk a friss rákokat, és lefedve, néha rázogatva 5-6 percig pároljuk. Át is lehet fordítani őket, hogy biztos jól elkészüljenek. Ezután beletesszük a hosszú, ujjnyi vastag szeletekre vágott mangót, és pici vizet (vagy bort) öntve alá néhány perc alatt összerotyogtatjuk. Ízlés szerint sóval, borssal és lime-lével ízesítjük, illetve tálaláskor megszórjuk bazsalikom- vagy mentalevelekkel. Főtt rizzsel kínáljuk.

Megjegyzés: Érdekes, hogy a rák, ami frissen szép vörös volt, a hőkezelés során inkább kifehéredett, ellentétben a többi fajtával, aminél éppen fordítva történik. Fogyasztáskor a rák fejét eltávolítjuk (és eldobjuk), a rákfarokról pedig kézzel lefejtjük a páncélt. Csak azután fogyasztjuk, miután domború feléről eltávolítottuk a jól látható feketés csíkot is, ami a rák bélcsatornája.

EK - 2019/8.
BA - 2019/9.



2019. július 8., hétfő

Salátás-spenótos turmix


Már néhány hónapja, hogy szinte minden reggel valamilyen zöldséges-gyümölcsös turmixot készítek vagy csak magamnak, vagy az egész család számára. Eleinte, bevallom, főleg gyümölcsöket használtam, és csupán színnek vagy "töltelékanyagnak" használtam néhány zöldséget, hogy nehogy elvigye rossz irányba a turmix ízét. És igen, meg is voltam győződve róla, hogy másképp nem is lehetne finom a turmixom. De aztán felvilágosítottak: az a jó, ha egy turmixnak kb. 80%-a zöldség és csak mintegy 20 %-a gyümölcs, illetve nem jó keverni benne a gyümölcsöket. És próbáltam követni a jótanácsot. Azóta kevés gyümölcsöt használok, és több zöldséget. És bármennyire is hihetetlen, nekem ízlenek ezek a turmixok is. Természetesen, nem olyan édesek, mint amikor banánt vagy sok gymás gyümölcsöt teszünk bele, de így is finomak, és egészségesek. Meg kevesebb cukrot tartalmaznak. És mit szól hozzá a család? A férjem megissza úgy, ahoyg én, a lányok meg mikor milyen kedvük van. Ha nem elég édes, általában fél teáskanálnyi mézet keverek el egy-egy ohár turmixban nekik, és úgy már isteni számukra is. :) 


Salátás-spenótos turmix

Hozzávalók (2 személyre): 1/2 avokádó, 1 zöld alma (Granny Smith fajta), 5-6 fodros salátalevél, 1 marék zsenge spenót, kevés citromlé, víz vagy növényi tej (én csak vízzel készítem egy ideje).

Elkészítése: Az avokádó húsát kivájjuk a héjából, az almát négybe vágjuk, kicsumázzuk, majd feldaraboljuk. Blenderbe tesszük a jól megmosott és alaposan lerázott salátalevelekkel, a spenóttal, illetve a citromlével együtt, felöntjük kb. 1 pohár vízzel, és összeturmixoljuk. Addig turmixoljuk, míg jó simává nem válik, ha szükséges, illetve tetszés szerint további vízzel hígítjuk.

Megjegyzés: Aki mégis édesebben szeretné, természetesen tehet bele még egy érett banánt is vagy néhány szem mazsolát még turmixolás előtt, esetleg, mint én a lányoknak, pici mézzel vagy nyírfacukorral édesítheti.

EK - 2019/7.



2019. július 7., vasárnap

Sült máj krumplival és ropogós hagymával

Ez lett a májadag másik részéből. Nálunk mindenki díjazza ezt az ételt. Még én is, mert percek alatt megvan, és nincs sok munka se vele. Persze, krumpli meg hagyma nem mindig készül mellé (úgy már nincs meg percek alatt), pont olyan jó kenyérrel vagy csupán valamilyen salátával is.


Sült máj krumplival és ropogós hagymával

Hozzávalók (4 személyre): 80 dkg friss sertés- vagy borjúmáj, kevés só, bors, olaj, 1 dl fehérbor;
továbbá: 80 dkg krumpli, 2 nagy hagyma, liszt, bő olaj, snidling vagy zöldhagymaszár.

Elkészítése: A krumplit és a hagymát megpucoljuk, a krumplit egyforma kockákra, a hagymát kb. 1/2 cm vastag karikákra vágjuk. A májat kb. 1 cm vastagon felszeleteljük, a szeletek mindkét oldalát megszórjuk kevés sóval és borssal, majd olajjal csupán csak vékonyan megkent vagy bespriccelt grillserpenyőben mindkét oldalán megsütjük. Egy-egy oldalon max. 2-3 percig sütjük, és azt is úgy, hogy közben többször átforgatjuk. Ezután ráöntjük a bort, és további 2-3 percig hagyjuk párolódni. (Fontos, hogy ne süssük-pároljuk sokáig, különben kemény és keserű lesz a máj. Összesen max. 10 perc alatt egy adagnak el kell készülnie.) Igazából akkor van meg, amikor a májszeletekből már nem bugyog fel véres lé. Amíg a máj sül, forró bő olajban megsütjük a krumplikockákat is szalmakrumplinak, majd ha elkészült, kiszedjük, és az olajban kisütjük a rétegekre szedett, lisztben megforgatott hagymakarikákat is. Az elkészült májat szalmakrumplival és ropogós hagymakarikákkal kínáljuk.


EK - 2019/7.

2019. július 5., péntek

Rozmaringos-fokhagymás sertésmáj


Méltatlanul háttérbe szorul mostanában a disznómáj - mondom én, aki majdnem 20 évesen ettem meg először még a csirkemájat is, nemhogy sertésmájat egyek. Otthon nálunk tudtommal soha semmi sem készült disznómájból, mert ahogy a disznó levágódott, az összes belsőséget belefőzték a májas hurkába, úgyhogy esély sem volt arra, hogy valami más is készüljön belőle. És boltban nem vettünk ilyesmit. No meg, még kapni sem lehetett akkoriban... Sőt, még most is eléggé nehezen kaptam, mígnem az egyik multiban, a fagyasztott részlegen kaptam jó nagy kiszerelésben, és olyan potom áron, hogy szinte ingyen volt. Vettem is vagy 3-4 kilót végül. Az egyik adagból készült kétféle étel: az alábbi, meg egy másik, majd hozom azt is. Ez nagyon finom lett, mindenkinek ízlett: jó puha lett a máj, szaftos, és a rizzsel kitűnően talált. Vagy krumplipüré is jó melléje. 



Rozmaringos-fokhagymás sertésmáj

Hozzávalók (4 személyre): 70-80 dkg sertésmáj, 1 kisebb hagyma, 5-6 cikk fokhagyma, 2 ágacska rozmaring, 5 dl sűrű paradicsomlé, 1 teáskanál pirospaprika, só, bors, pici cukor, olaj.

Elkészítése: A hagymát finomra aprítjuk és megdinszteljük 5-6 evőkanál felforrósított olajon. A végén hozzáadunk 4 cikk áttört fokhagymát, és együtt dinszteljük még egy keveset. Rászórjuk a pirospaprikát, elkeverjük, és azonnal felöntjük 0,5 dl vízzel. Ezután beletesszük a kisujjnyi méretű csíkokra vágott májat, és nagy lángon, folyamatosan keverve pároljuk, míg a máj ki nem fehéredik (2-3 perc). Ekkor ráöntjük a paradicsomlevet, beletesszük a száráról lecsipkedett, összeaprított rozmaringot meg a maradék összezúzott fokhagymát, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és kb. 10 percig rotyogtatjuk, vagy amíg a máj el nem készül. Végül utánaízesítünk, és pici cukorral ellensúlyozzuk a paradicsom savasságát. A közben megfőzött rizzsel kínáljuk.

EK - 2019/7.

2019. július 4., csütörtök

Epres parfé

Hát, kissé elmúlt már a friss eper ideje, de hátha van, aki jócskán fagyasztott le belőle, vagy akinek a kertje október-novemberig folyamatosan ontja a finom, aromás epret. És ha nem eperrel, akkor málnával, ribizlivel, meggyel, szederrel, afonyával... vagy bármilyen más gyümölccsel elkészíthető. Hogy ilyen melegek vannak, különösen jólesik valami hideg finomság. Jó étvágyat hozzá!


Epres parfé

Hozzávalók (4 személyre): 20 dkg mascarpone, 10 dkg görög joghurt, 2-2,5 dl habtejszín, 2-3 evőkanál porcukor., 30 dkg eper, 3+1+2 evőkanál cukor.

Elkészítése: Az epret megmossuk és 3 evőkanál cukorral együtt simára turmixoljuk. Egy kisebb kalács- vagy őzgerincformát kibélelünk frissentartó fóliával, és beleöntjük az eperturmix 2/3-át. Szépen elsimítjuk, a formát pedig betesszük a fagyasztóba kb. 30 percre. A krémhez a mascarponét simára keverjük a joghurttal, majd óvatosan beleforgatjuk a porcukorral keményre vert habtejszínt. 
A maradék eperturmixot 1 evőkanál cukorral együtt belekeverjük a krém felébe, majd belesimítjuk a formába, és szintén hagyjuk fagyni egy keveset. A megmaradt krémet édesítjük még 2 evőkanál cukorral, majd rásimítjuk az epres krémre. Ráhajtjuk a fólia lelógó részeit, és a fagyasztóba toljuk néhány órára. Fogyasztás előtt kivesszük kb. 10 perccel hamarabb, hogy könnyen lehessen darabolni.

Megjegyzés: A fagyasztott édességeket picit édesebbre kell készíteni ahhoz, hogy édességük, ízük hidegen is érvényesüljön. Ezért került bele a plusz cukor.

EK - 2019/5.