2014. december 31., szerda

Újévi köszöntés

Boldog új évet kívánok minden kedves ismerősömnek. A többit ez a kép mondja el. Forrás: http://stylipics.com/happy-new-year-2015/ Tavaly is ilyen képpel köszöntöttelek, azt hiszem, meg is maradok nála, mert mindent tartalmaz, amit valaki kívánhat magának:



Kuszkuszsaláta - abból, ami van

Bármilyen finom is legyen egy étel, többszöri evés után kissé megunjuk. De ha megmarad belőle 2-3 szelet, darab stb. mégis sajnáljuk kidobni. Így voltam én is az ünnep után, amikor a sültek maradványait, illetve egyéb, hűtőben fellelhető alapanyagokat összeházasítottam egy finom kuszkuszos salátában. Az a jóbenne, hogy 10 perc alatt megvan: amíg duzzad a kuszkusz, előkészítjük-összevágjuk a többi alapanyagot, és még az a jó benne, hogy abból készíthetjük, ami éppen kéznél van. Nálam így alakult a recept:


Kuszkuszsaláta

Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg kuszkusz, 4-5 szelet maradék sült hús (nálam tojásos tekercs és zöldséges fasírt), 3 főtt tojás, 10 dkg telemea (feta), 10-15 dkg sajt, 10 dkg marhapasztrámi, zöld olajbogyó, 1 lila hagyma, 1 kis csokor petrezselyemzöld; az öntethez: 2 dl tejföl, 1-1,5 dl tejszín, 1 teáskanál római kömény, só, bors, citromlé, olívaolaj.

Elkészítése: A kuszkuszt tálba öntjük, meglocsoljuk 2 evőkanál olívaolajjal, illetve rászórunk 1/2 teáskanál sót, elkavarjuk, majd fölöntjük 3 dl forralt vízzel. Összekeverjük, lefedjük, és 5-10 percig hagyjuk duzzadni, közben egyszer-kétszer megkavarjuk még. A többi hozzávalót tetszés szerint aprítjuk-daraboljuk, majd hozzákeverjük a megpuhult kuszkuszhoz. Sóval, borssal, citromlével ízesítjük. Az öntethez a tejfölt simára keverjük a tejszínnel, és ízlés szerint fűszerezzük római köménnyel, sóval meg borssal, majd elkeverjük kevés citromlével és olívaolajjal. Az öntetet külön tálaljuk, hogy ki-ki magának locsolja meg a salátát.

Megjegyzés: A saláta kuszkusz helyett elkészíthető bármilyen olyan köretfélével, ami "megszaporítja" a többi hozzávalót: főtt rizs, tészta, krumpli, vagy egyéb zöldségek, esetleg hüvelyesek.

FF - 2015/1

2014. december 30., kedd

Rigójancsi tortácskák

Szégyen-nem szégyen: ez van. Az ünnepre szerettem volna ezt a sütit, de csak ma lett belőle valami. A piskótát meg is sütöttem, de a krémet már nem volt időm megcsinálni. Annyi előnye volt mégis a dolognak, hogy a megszikkadt piskótát sokkal könnyebben tudtam vágni, szép egyenletes lapocskákra szabdaltam. És még az is jó volt benne, hogy végre beüzemeltem a nemrég vásárolt szögletes tálalógyűrűimet, így aztán nem csak egyszerű sütemény lett belőle, hanem egyszemélyes, mini tortácskák.
A recept sógórnőm anyósától van, úgy is van beírva a füzetembe, hogy Ilus mama-féle rigójancsi. Még megismerkedésünkkor mondta a férjem, hogy a kedvenc sütije a rigójancsi. Ezt tudván a közelgő húsvétkor el is készítettem édesanyám receptje szerint, mire ő azt mondta: ez finom, de ez nem Rigójancsi. Amit Ilus-mama készít, na az rigójancsi. Így aztán elkértem az ominózus receptet, bár végül nem sokszor sütöttem meg az évek során, mert közben férjecském preferenciái is nagyon megváltoztak, és ízlése "elcsúszott" a könnyedebb, teszínhabos-gyümölcsös kategória felé. A mai tortácskáját bevágta az utolsó morzsáig, de azt is hozzátette, hogy egy darabig nem kér ilyent! :) Pedig az eredeti cukormennyiséget (végülis fruktózzal készítettem, mint mindent, amibe cukor jár) jól megnyirbáltam, tehát nem volt az émelygős-édes kategória.


Rigójancsi tortácskák

Hozzávalók 10-12 tortácskához, a piskótához: 6 tojás, 6 evőkanál víz, 6 evőkanál fruktóz (15-20 dkg cukor - az eredetiben 30!!!-at írt), 20 dkg liszt, 2-3 evőkanál cukrozatlan kakaópor, 1 csapott teáskanál sütőpor; a krémhez: 2 púpozott evőkanál liszt, 2 evőkanál kakaópor, 10 dkg fruktóz (kb. 15 dkg cukor), 3 dl tej, 20 dkg vaj; a locsoláshoz: 2 dl víz, 1 evőkanál fruktóz, 3 evőkanál igazi rum, esetleg 1 teáskanál rumkivonat.

Elkészítése: A tojásokat szétválasztjuk, a piskóta hozzávalóit kimérjük. A tojásfehérjét kissé felverjük, majd rendre hozzáadjuk a vizet meg a fruktózt/cukrot, és kemény habbá verjük. Óvatosan belekavarjuk a tojássárgáját, majd a kakaóval és sütőporral elkevert lisztet, és egynemű masszává dolgozzuk. Sütőpapírral bélelt kb. 25*35 cm-es tepsibe simítjuk, és 180 fokra előmelegíett sütőben 15-20 perc alatt megsütjük. Rácsra téve hagyjuk kihűlni. A krémhez a lisztet, a kakaóport meg a fruktózt simára keverjük a tejjel, majd folytonosan kavargatva sűrű pépet főzünk belőle. Hagyjuk kihűlni, majd összedolgozzuk a habosra kavart vajjal. A piskótát lapjában kettévágjuk, és mindkét lapot meglocsoljuk rumos sziruppal. A krémből félreteszünk néhány evőkanálnyit, a többit rásimítjuk az egyik lapra, és befedjük a másik lappal. A félretett krémmel vékonyan bevonjuk, és csokoládédarával vagy bármi mással megszórjuk. Esetleg krém helyett csokoládéglazúrral is bevonhatjuk. Így készül a sütemény. Ha mini-tortácskákat szeretnénk, akkor a piskótát 12 egyenlő négyzetre vágjuk (vagy akkorákra, amekkorák a tálalógyűrűink), majd mindegyiket lapjában kettévágjuk. Meglocsoljuk őket, és a tálalógyűrű segítségével megtöltjük. A tetejére krémrózsákat nyomunk. Szórhatjuk, ha akarjuk, valamivel, de én nem szeretem, ha valami kemény ropog a fogaim közt, miközben eszem.

KAL - 2016.


2014. december 29., hétfő

Színes, tojásos sertéstekercs

Ez a másik húsféle, ami az idei karácsonyi menünk része volt. Melegen kitűnő volt krumplipüré és savanyúság kíséretében, hidegen pedig finom volt reggelire, vagy csak úgy bekapni egy-egy szeletet, amikor elmentünk a hűtő mellett. A szilveszteri hidegtálon is méltó helyet foglalhatna el.


Színes, tojásos sertéstekercs

Hozzávalók kb. 8 személyre: 1 kg sertéscomb (szép, szabályos darab), 15 dkg darált (csirke)hús, 1 kisebb szelet kenyér, 2 cikk fokhagyma, 3 főtt tojás, 1 kicsi piros húsú paprika, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 2-3 evőkanál tejföl, só, bors, olaj.

Elkészítése: A sertéscombot megmossuk, megszárítgatjuk, majd kétoldalról behasítjuk úgy, hogy nem vágjuk teljesen át, és kiterítjük. Kissé megveregetjük, majd megszórjuk sóval és borssal. A darált húst összevegyítjük a beáztatott kenyérrel meg a zúzott fokhagymával, sóval, borssal ízesítjük, és jól összedolgozzuk. A főtt tojást meghámozzuk, villával darabosra törjük, és egy tálba tesszük. Hozzáadjuk a kis kockákra vágott paprikát meg a finomra aprított petrezselyemzöldet, sózzuk és borsozzuk, majd 2-3 evőkanálnyi tejföllel krémesre dolgozzuk. A kiterített sertéshúsra rákenjük a fasírtmasszát (egyik szélén hagyjunk szabadon kb. kétujjnyit, hogy a massza majd ne nyomódjon ki), erre rásimítjuk a tojásos krémet, majd az egészet jó szorosan feltekerjük, és vékonyan megkenjük olajjal. Alufóliát leterítünk 3-4 rétegben, ahová a hús kerül, megkenjük vékonyan olajjal, majd ráemeljük a tekercset, és szorosan beletekerjük. Végeit jól összenyomjuk, és megcsavarjuk. Egy megfelelő méretű tepsibe vagy hőálló edénybe tesszük, 1-2 csésze vizet öntünk alá, és 180 fokra előmelegített sütpbe toljuk. Légkeverésen 1 óra és 10-15 percig sütjük. Ezután kivesszük, a fóliát elhasítjuk a tetején és szétnyitjuk, megkenjük a kiengedett pecsenyelével, és az időközben 220 fokra melegített sütőben 5-6 percig pirítjuk.

Megjegyzés: Melegen krumplipürével és savanyúsággal tálaljuk, de finom reggelire is, vagy hidegtálra.

KAL - 2016.



Egyben sült zöldséges fasírt

Az idei ünnepre-ünnepen nagyon keveset főztem. Nagyon ésszerű határok közé szorítkoztam, fölöslegesnek tartottam, hogy túlzásokba essem. Karácsony szombatja estéjére egy egyszerű haltálat készítettem sült busafiléből és tintahalszeletekből, amit narancsos tejfölmártással ettünk, illetve nagy lányom miatt, aki nem szereti a halat, kolbászt is sütöttem. Másnap reggelire a maradékból ettünk, délben és este nem itthon étkeztünk. Másodnapján reggelire került néhány hideg finomság a hűtőből, ebédre pedig hozzáláttam a főzéshez, mert nálunk gyűlt össze a család. Megfőztem az elmaradhatatlan húslevest házi kakasból, húsként feltálaltam a levesben főtt húst kissé átsütve, sóval-borssal-paprikával megszórva, illetve egy színes, tojásos sertéstekercset meg az alábbi egyben sült zöldséges fasírtot. Köretként krumplipüré volt, mert azt mindenki szereti, savanyúságként pedig uborkát kínáltam. Képzeljétek, nem éheztünk. :)
Az a "jó" szokásom van, hogy én nem az ilyenkor hagyományos ételeket főzöm, hiszen azokat ehetjük a család többi részénél, hanem mindig olyasmiben gondolkodom, ami még nem volt. Vagy legalábbis az ételek egy része. Mert pl. a húsleves elmaradhatatlan. :) Most pedig olyan húsokat készítettem, amelyeknek a maradéka hidegen is kitűnő lehet. Éppen ezért a zöldséges fasírtot és a színes tekercset is, amit a következő bejegyzésben hozok, szeretettel ajánlom a szilveszteri asztalra, vagy bármilyen alkalmi hidegtálra is.


Egyben sült zöldséges fasírt

Hozzávalók kb. 8 személyre: 60 dkg csirkehús, 3 szelet kenyér vagy 3 kisebb kifli, 1 tojás, 20 dkg fagyasztott mexikói zöldségkeverék, 1 kisebb hagyma, 4-5 cikk fokhagyma, só, bors, olaj.

Elkészítése: A fagyasztott zöldséget enyhén sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, és hagyjuk kihűlni. A kenyeret hideg vízbe áztatjuk, majd jól kifacsarjuk, és összemorzsoljuk. A húshoz adjuk a kenyeret, a lereszelt hagymát, az összezúzott fokhagymát meg a tojást, sóval, borssal ízesítjük, és jól összedolgozzuk. Végül beletesszük a főtt zöldséget, és ismét jól összekeverjük. Olajjal kikent hosszúkás formába simítjuk, és 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk. Légkeverésen 45-50 percig sütjük. Szeletelés előtt néhány percig hűlni hagyjuk. Hidegen is nagyon finom.

Megjegyzés: Aki szilveszterre készítené, és főleg, ha babonás, készítse sertéshússal.

FI - 2015/2

2014. december 28., vasárnap

Márványkavart - gyümölcskenyér helyett

Megmaradt 4 tojásfehérjém, muszáj volt kezdeni vele valamit. Bevásároltam kandírozott gyümölcsökből is, úgyhogy, gondoltam, a kettőt összeházasítom. Anyósomnak az Egyensúly-tésztáját vettem alapul, csak a mennyiségeket a tojásfehérje súlyához arányítottam. A végeredmény nagyon finom lett, bár sem ízében, sem állagában nem hasonlított már az eredeti recepthez: a sok gyümölcs jó töménnyé tette a masszát, és egy puha bár törékeny sütemény lett a végeredmény. Aki kóstolta dicsérte, nekem is ízlett, bár ha még egyszer készítem, mégis kevesebb fruktózt raknék bele, mert a többi édes hozzávaló miatt nekünk egy picivel édesebb volt a kelleténél.


Márványkavart

Hozzávalók 1 kalács- vagy őzgerincformához: 2 tojás, 4 tojásfehérje, 15 dkg fruktóz (vagy kevesebb), 20 + 2 dkg vaj, 30 dkg + 1 evőkanál liszt, 7-7 dkg kandírozott citrom- és narancshéj, illetve cseresznye, valamint mazsola és színes rahát, 1 citrom héja, 1,5 citrom leve, 1 csipet só, 10 dkg fehér csokoládé, színes csillag alakú szórócukor.

Elkészítése: A tojássárgáját habosra kavarjuk a vajjal meg a fele cukorral, majd hozzáadjuk a lereszelt citromhéjat és a citromlevet. Belekavarunk 25 dkg lisztet is. A tojásfehérjét kemény habbá verjük a maradék cukorral, a vajas masszához keverjük, végül óvatosan beleforgatjuk a liszttel elkevert gyümöcsöket-rahátot is. Vajjal kikent, liszttel megszórt kalácsformába simítjuk, 160 fokos sütőbe toljuk, és légkeverésen 30 percig sütjük. Érdemes azért tűpróbát végezni. Nem kell azonnal kivenni a sütőből, 10-15 percig benne kell hagyni nyitott ajtóval. Miután kivesszük, kiborítjuk, és rácson hagyjuk kihűlni. A fehér csokoládét megolvasztjuk, és a sütemény tetejére-oldalára csorgatjuk. Végül megszórjuk színes szórócukorkával. Szeletelve tálaljuk.

Háromféle bejgli: mákos, mandulás és kókuszos

Idén úgy döntöttem, hogy bejglit fogok sütni az ünnepre: finom és kiadós is. Előre jelzem, bejglit egyszer sütöttem eddig életemben, jónéhány évvel ezelőtt, amikor még csak ketten voltunk. Emlékszem, imádtam, főleg, hogy inkább bejglis töltelék volt, mint töltelékes bejgli. Az a recept anyósomtól van, és aszerint készültem megsütni, de aztán elbizonytalanodtam. Olyasmi sejtésem volt, hogy a bejgli tésztája élesztős, nem pedig szalalkális, mint az anyósomé. És nem mertem belevágni... A neten is millióegy recept kering, nem is vettem a fáradtságot, hogy keresgéljek. Aztán valahogy a karácsonyi patkóim jutottak eszembe, amiket egy időben minden karácsonyra megsütöttem, de az utóbbi 2-3 évben már nem jutott időm az elkészítésére. Az is olyan, mint a bejgli, morfondíroztam, csak kisebb... ha nagy rúdnak készítem el, úgy is biztos finom! És már nyitottam is a "tésztás füzetemet" - amit még egészen fiatalasszony koromban kezdtem írni összeszedve ismerőseimtől a legjobbnak mondott vagy vélt süteményeket -, és indítottam a tésztát... (De egyszer újracsinálom az élesztő nélküli tésztásat is, összehasonlítás végett...) Mivel azonban dióm nem volt (azaz itthon, megtörve, és megpucolva nem volt, különben 7 nagy zsáknyi várja, hogy anyósomékkal közösen elfogyasszuk...) egyéb töltelékekkel kellett megtöltenem. A mák adott és egyértelmű is volt, a kókuszost és a mandulásat hirtelen ötlettől vezérelve "találtam ki". Mindegyik isteni lett, a mákos amolyan igazi "bejglis mák" lett, ahogy én szeretem, de a másik kettőből sem hiányzott ám a töltelék! Bárki kóstolta őket, azt mondta, nem tud dönteni, melyik a finomabb, mindegyik különleges és mennyei a maga nemében. Igaz, annyiból nem lettek tökéletesek, hogy a mákos és a mandulás rúd kihasadt kissé, de ez senkit sem zavart. Később olvastam egy mestercukrász ajánlását, hogy a tésztának és a tölteléknek egyenlő arányban kell lennie, akkor nem hasad meg a bejgli: nos, ennek fényében, még jó, hogy megrepedtek az enyémek, hiszen a töltelékük jócskán dominált (a kókuszosnak kevesebb volt a tölteléke, és nem is repedt meg), de akkor már inkább megrepedjen, mintsem rágjam az üres tésztát! Én így szeretem. :D (Ha valaki nem szereti annyi mákkal, készítse kevesebbel, hozzá arányítva a töltelék többi hozzávalóját is.)

ADV. - 2015.


Mákos, mandulás és kókuszos bejgli

Hozzávalók 3 rúdhoz: 50 dkg liszt, 20 dkg vaj, 3 dkg porított fruktóz vagy 5 dkg porcukor, 4 tojássárgája, 1,2 dl tej, 2 g szárított élesztő, 1 késhegynyi só, 1 citrom héja; a kókuszos töltelékhez: 1,2 dl víz/tej, 10 dkg fruktóz (15 dkg cukor), 3-5 dkg fehér csokoládé, 10 dkg kókuszreszelék, 5 dkg vörösáfonya; a mákos töltelékhez: 2 dl víz/tej, 3 evőkanál igazi rum, 10 dkg fruktóz, 25 dkg darált mák, 1 teáskanál fahéj, 5 dkg mazsola; a mandulás töltelékhez: 1,5 dl víz,  10 dkg fruktóz, 20 dkg mandula, 1-2 evőkanál zsemlemorzsa, 1 citrom héja, 1 nagy vaníliarúd vagy 2 tasak vaníliás cukor; továbbá: 1 tojás, 2 evőkanál tejszín.

Elkészítése: Kimérjük a lisztet, beleszórjuk az élesztőt, a sót meg a porcukrot, elvegyítjük, majd elmorzsoljuk benne a vajat. Ezután hozzáadjuk a tojássárgáját, a reszelt citromhéjat meg a tejet, és sima tésztává gyúrjuk. Fóliába csomagoljuk, és felhasználásig hűvös helyen tároljuk. A töltelékeket külön-külön készítjük el. Mindegyikhez a tejből vagy vízből és a fruktóz/cukorból szirupot főzünk, majd miután fölforrt, belekeverjük a többi hozzávalót, és jól összedolgozzuk. Hagyjuk őket kihűlni, majd elkészítjük a rudakat. A tésztát kivesszük a hűtőből, 3 egyenlő részre osztjuk, mindegyiket 3-4 mm vastag téglalappá nyújtjuk, rákenjük a különféle tölteléket (egyik felén 2-3 ujjnyit töltelék nélkül hagyva), majd feltekerjük. Tepsibe tesszük őket egymástól némi távolságra, majd lekenjük a tejszínnel elkevert tojássárgájával, végül pedig megszurkáljuk, hogy a keletkezett gőz távozhasson belőle. Hagyjuk, hogy a tojássárgája megszáradjon rajta, majd átkenjük a tojásfehérjével is (így lesz márványos, de én nem vártam meg, hogy a sárgája megszáradjon egészen, így nem lett teljesen az), és 160 fokos sütőben, légkeverésen, aranysárgára-aranybarnára sütjük (35-40 perc).

Megjegyzés: Én az összes tölteléket vízzel készítettem, jobban szeretem, mert így biztonságosabban eláll szobahőmérsékleten is.

ADV&KAR - 2015


2014. december 22., hétfő

Tárkonyos szójabableves

Egy jó kis téli leves a "rendes" paszulyleves ízesítésével, mégis másabb ízzel. Lehet hússal, csonttal is főzni, a szokásos módon:


Tárkonyos szójabableves

Hozzávalók 5-6 személyre: 50 dkg szójabab, 1 közepes vöröshagyma, 2 cikk fokhagyma, 6-7 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, 2 dl tejföl, só, ecetes tárkony, tárkonyecet.
Elkészítése: A szójababot hideg vízbe áztatjuk néhány órára, majd bő hideg vízben főni tesszük, és puhára főzzük. Mielőtt elkészülne, 2 evőkanál olajon megdinszteljük a finomra aprított (vagy lereszelt) hagymát, illetve fokhagymát, és a leveshez adjuk némi sóval együtt. Együtt főzzük készre. A maradék olajon megfuttatjuk a lisztet, hozzáadjuk a tejfölt, majd hideg vízzel hígítjuk tovább. A leveshez öntjük, és néhány perc alatt jól kiforraljuk. Ha szükséges, a levest további vízzel, esetleg zöldséglalaplével hígíthatjuk. Beletesszük a finomra aprított ecetes tárkonyt, illetve további sóval és tárkonyecettel ízesítjük.

Megjegyzés: A leves elkészíthető hagyományosan is, füstölt csülökkel, hússal.

EK - 2015/1

2014. december 18., csütörtök

Fish&chips, avagy rántott hal sült krumplival és remuládmártással

Hogy mennyire hajaz az angolok eredeti fish&chips-ére, nem tudom, de nem is érdekel, hiszen - most kerestem egy kicsit rá - ebből is annyiféle létezik, ahány készítő. Amikor csináltam, én a saját fejem után mentem, nem néztem utána semmiféle receptnek. A mártással nagyon jól harmonizált, bár a család felének nem volt szüksége rá, elég volt a citromlé. :)
A hal ponty volt, nemrégiben fogott, bözödi ponty. Két szép példányt vettünk meg férjem munkatársától, a nagyobbikból lett több, mint 1 kg filé, a kisebbikből, illetve a nagyobbik csontos részeiből halászlevet főztünk még akkor frissen, a kertben. (Mondjuk, most jöttem rá, hogy bármennyire is szeretem a halat, a halászlé nem az én ízvilágom.)


Fish & chips, avagy rántott hal sült krumplival és remuládmártással

Hozzávalók 5-6 személyre: 1 kg pontyfilé, só, bors, 5 tojás, 5 csapott evőkanál liszt, bő olaj; a csipszhez: 1 kg krumpli, só, olaj; a mártáshoz: 1/2 dl tej, 1 dl olaj, 1 evőkanál mustár - azaz 1 adag tejmajonéz, 1,5 dl joghurt, 2-3 evőkanál zsíros tejföl, 1 kisebb lila hagyma, 1-2 savanyú uborka, só, bors, porcukor; a tálaláshoz: citrom.

Elkészítése: A halat kb. 3 ujjnyi széles szeletekre vágjuk, megszórjuk sóval meg borssal, és félretesszük. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét 1/2 mokkáskanálnyi sóval kemény habbá verjük, majd óvatosan belekavarjuk a tojássárgáját és a lisztet. Kevés borssal ízesítjük. Bő olajat forrósítunk, a halszeleteket belemártjuk a tojásmasszába, és a forró olajban aranybarnára sütjük őket. Papírtörlőre szedjük lecsepegni. Közben a meghámozott, hasábokra vágott krumplit is aranysárgára sütjük bő olajban, majd enyhén megsózzuk. A mártáshoz a tejet, az olajat meg a mustárt magas falú pohárba tesszük, és botmixerrel néhány másodperc alatt sűrű majonézzé dolgozzuk. (Ha esetleg híg lenne, töltsünk még kevés olajat hozzá, és dolgozzuk össze.) Ezután tálkába tesszük át, simára keverjük a joghurttal meg a tejföllel, hozzáadjuk a finomra reszelt savanyú uborkát és hagymát, sóval, borssal, illetve kevés porcukorral ízesítjük, és jól összekavarjuk. A halszeleteket sült krumplival, remuládmártással, illetve citromszeletekkel tálaljuk.

EK - 2018/3

2014. december 17., szerda

Csilis bab szójababbal, sonkával és kolbásszal

Nem túl gyakran, de időnként veszek szójababot. Finom, érdekes, édeskés íze van. Bár külsőre hasonlít a fehérbabhoz, az íze teljesen más. Nem tudom leírni, meg kell ehhez kóstolni.
Múltkor maradt némi főtt szójababom, és nem volt ötletem, mit készítsek belőle. Éppen kapóra jött a csilisbab-ötletem, mert feldúsítottam-szaporítottam a maradék szójababbal.


Csilis bab szójababbal, sonkával és kolbásszal

Hozzávalók 4 személyre: 50-60 dkg főtt vörösbab, 20 dkg főtt szójabab, 1 kukoricakonzerv, 2 hagyma, 1 piros kápiapaprika, 1 csípős paprika, 3 paradicsom (konzervből) vagy 2 dl paradicsomlé, 25 dkg csirkesonka, 25 dkg csípős kolbász, olaj, só, bors, 1 evőkanál pirospaprika, esetleg kevés cukor.

Elkészítése: A felaprított hagymát megdinszteljük 4-5 evőkanál olajon, majd hozzáadjuk a felaprított kápiát és az ereitől-magvaitól megtisztított csípős paprikát. Együtt dinszteljük 1-2 percig, majd megszórjuk pirospaprikával, elkavarjuk, és fölöntjük kevés vízzel. Hozzáadjuk az összedarabolt paradicsomot vagy paradicsomlevet, sóval és borssal ízesítjük, és addig rotyogtatjuk, míg a hagyma teljesen meg nem puhul. Zsírjára sütjük, hozzáadjuk a kockára vágott sonkát és a felkarikázott kolbászt, átforgatjuk, aláöntünk kevés vizet, és addig pároljuk, míg a kolbász el nem készül. Végül hozzáadjuk a kétféle babot meg a leszűrt kukoricát, szükség szerint utánaízesítünk, illetve 1-2 csipetnyi cukorral igazítunk az ízén, és jól összeforrósítjuk.

EK - 2015/1

2014. december 5., péntek

Vaníliás kelt cipócskák

Kicsi lányom osztályának adventi barkácsdélutánjára sütöttem. Volt keletje, szerintem is finom volt. :) Bár legközelebb kisebbeket fogok gyártani; az én tésztagombócaim kb. 45 g-osak voltak, de nagyon megnőttek így, ezért kisebbek is lehetnek, nyugodtan. Egylb ízesítéssel is finom lehet: a tésztájába citromhéj, a barna cukrot fahéjjal összekeverve... Szóval, vannak ötleteim... :) Kávé mellé kitűnő sütemény. 


Vaníliás kelt cipócskák

Hozzávalók 25-30 darabhoz: 50 dkg liszt, ½ mokkáskanál só, 3 evőkanál porcukor, 1 vaníliarúd vagy 2 tasak vaníliás cukor, 4 g szárított vagy 2 dkg friss élesztő, 5 tojássárgája, 16 dkg szobahőmérsékletű vaj, 1,8 dl tej, 1 tojásfehérje, 2-3 evőkanál barna cukor.

Elkészítése: A liszthez hozzáadjuk a sót, a cukrot, a szárított élesztőt meg a kikapart vaníliamagot (vagy a vaníliás cukrot), majd a közepébe tesszük a tojássárgáját és a vajat, és a langyos tej fokozatos adagolásával rugalmas, nem túl lágy tésztát gyúrunk belőle. Letakarva kb. félórát kelesztjuk, majd átgyúrjuk, és a tésztából 3-5 dkg-os darabokat szaggatunk ki. Szép kerekre formázzuk őket, majd sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük egymástól kissé távolabb, és hagyjuk még kelni 10-15 percig. Ezután vékonyan lekenjük tojsfehérjével, megszórjuk barna cukorral, és 180 fokra előmelegített sütőben, légkeverésen 20-25 percig sütjük.

Megjegyzés: Ha van kenyérsütőgépünk, a tojásfehérje és a barna cukor kivételével mindent belepakolunk, és megdagasztatjuk. Ha friss élesztővel dolgozunk, az élesztőt belemorzsoljuk a tejbe, és úgy adjuk a többi hozzávalóhoz. 

FI - 2015/1
NÚ - 2018/SZEP.

2014. december 3., szerda

Tojásos sült rizs (kínai beütésű)

Valamelyik főzős műsorban készített Allegra McEvedy hasonló ételt. Régen is láttam, és nem is jegyeztem le. Hogy pontosan mivel ízesítette, már nem emlékszem, de tudom, hogy került bele szójaszósz, és zöldhagymát szórt rá a végén: nos én ez utóbbit most kihagytam. Maradék főtt rizst hasznosítottam így, egyszeméyles adagban. Nekem nagyon ízlett. A lányoknak is, csak ők éppen mást kaptak reggelire.


Tojásos sült rizs

Hozzávalók 1 személyre: 5 púpozott evőkanál főtt rizs, 2 tojás, 2-3 evőkanál szójaszósz, 1-2 evőkanál Worchester-szósz,  citromlé, esetleg só, 1 teáskanálnyi aprított petrezselyemzöld, 2-3 evőkanál olívaolaj.

Elkészítése: Az olajat fölforrósítjuk, és rádobjuk a rizst. Kevergetve átforrósítjuk, majd ráöntjük a szója- és Worcester-szósszal ízesített felvert tojást, és addig pirítjuk kavargatva, amíg a tojás meg nem sül. Ízlés szerint meglocsoljuk citromlével (esetleg további szósszal ízesítjük), végül pedig megszórjuk petrezselyemzölddel.

FF - 2015/1

Zöldborsós nyúlragu

A receptet egy Planétás kártyán találtam, hasonlóan indítottam, de végül kissé elrugaszkodtam tőle, mert ahogy ott volt, nekem egyszerű zöldborsós nyúlpörköltnek tűnt, és valami mást szerettem volna. Nagyon-nagyon ízlett a családnak, azt mondták, ilyen máskor is készüljön. Nyúl van még néhány a fagyasztóban, úgyhogy teljesíthetem kívánságukat.


Zöldborsós nyúlragu

Hozzávalók 4-5 személyre: 1 kg csontos nyúlhús, 3 hagyma, olaj, 1 púpozott teáskanál pirospaprika, só, bors, 1/2 teáskanál koriandermag, 1 púpozott teáskanál szárított csomborlevél, 30 dkg fagyasztott zöldborsó, 2 evőkanál liszt, 2+1 dl tejföl, kevés petrezselyemzöld; a tálaláshoz: főtt rizs.

Elkészítése: A nyulat megmossuk, megtörölgetjük, és jó kicsi darabokra vágjuk. A hagymát fnomra aprítjuk, megdinszteljük kevés fölforrósított olajon, megszórjuk pirospaprikával, majd felöntjük 1 dl vízzel. Hozzáadjuk a húst, megszórjuk sóval, borssal meg a mozsárban összetört korianderrel és csomborral, majd addig pároljuk kavargatva, amíg a hús minden oldalról ki nem fehéredik. Ekkör fölöntjük annyi vízzel, amennyi épp ellepi, és fedő alatt addig főzzük, amíg a hús majdnem puha lesz. Hozzáadjuk a zöldborsót és az egészet készre főzzük. A lisztet simára kavarjuk 2 dl tejföllel, hígítjuk kevés vízzel, majd a húshoz öntjük. Állandóan kavargatva jól kiforraljuk, szükség szerint utánaízesítünk, és megszórjük kevés apróra vágott petrezselyemzölddel. Tálaláskor mindenki tejfölt locsol még az adagjára. Főtt rizzsel tálaljuk.

Megjegyzés: Figyelni kell a nyulat, ha fiatal, nagyon hamar megfő, én 20 perc után már adhattam is hozzá a borsót.

KT - 2015/1


2014. december 2., kedd

Párolt halszelet csicsókapuliszkával

Hogy mi is ez a csicsókapuliszka? Egy nagyon finom valami, a csicsókapüré és a puliszka sajátosságait ötvözve. Úgy született, hogy a megvásárolt csicsókamennyiség (némi nyersen való tizedelése után) nagyon kevésnek bizonyult, mire megfőtt, ezért nem szűrtem le, hanem kukoricadarát főztem bele. Kitűnően passzolt a fűszeres hal mellé.


Párolt halszelet csicsókapuliszkával

Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg makrélafilé (vagy más halfilé), só, bors, 1/2 mokkáskanál köménymag, 1 csapott teáskanál koriandermag, 4-5 evőkanál olívaolaj, 1 zöldcitrom (lime); a körethez: 50 dkg csicsóka vagy krumpli, kukoricadara, só, 2 dl tej; a szószhoz: 2 dl tejföl, 2 dl joghurt, 4-5 cikk fokhagyma, só, bors, olívaolaj.

Elkészítése: A halszeleteket megszórjuk sóval, borssal, illetve a mozsárban összetört köménymag és koriander keverékével. A szeleteket hőálló tálba fektetjük, meglocsoljuk olívaolajjal és zöldcitromlével, 220 fokra előmelegített sütőben 20 percig pároljuk, majd 5-6 perc alatt kissé rápirítunk. A csicsókát meghámozzuk, és annyi enyhén sós vízben, amennyi jól ellepi, puhára főzzük. Ekkor hozzáöntjük a tejet, utánasózunk, és amikor újra forr, állandó kavarás közben vékony sugárban annyi darát engedünk bele, amitől sűrű kását kapunk. Kb. 5 percig főzzük még, majd néhány percre lefedjük az edényt tálalás előtt. A szószhoz a tejfölt simára keverjük a joghurttal, majd ízesítjük sóval, borssal meg zúzott fokhagymával, és végül belekeverjük az olajat is. Ha nem eléggé savanykás, kevés citromlével savanyíthatjuk még.

Megjegyzés: Csicsóka helyett krumplit is használhatunk.

KT - 2015/1
Related Posts with Thumbnails

2014. december 31., szerda

Újévi köszöntés

Boldog új évet kívánok minden kedves ismerősömnek. A többit ez a kép mondja el. Forrás: http://stylipics.com/happy-new-year-2015/ Tavaly is ilyen képpel köszöntöttelek, azt hiszem, meg is maradok nála, mert mindent tartalmaz, amit valaki kívánhat magának:



Kuszkuszsaláta - abból, ami van

Bármilyen finom is legyen egy étel, többszöri evés után kissé megunjuk. De ha megmarad belőle 2-3 szelet, darab stb. mégis sajnáljuk kidobni. Így voltam én is az ünnep után, amikor a sültek maradványait, illetve egyéb, hűtőben fellelhető alapanyagokat összeházasítottam egy finom kuszkuszos salátában. Az a jóbenne, hogy 10 perc alatt megvan: amíg duzzad a kuszkusz, előkészítjük-összevágjuk a többi alapanyagot, és még az a jó benne, hogy abból készíthetjük, ami éppen kéznél van. Nálam így alakult a recept:


Kuszkuszsaláta

Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg kuszkusz, 4-5 szelet maradék sült hús (nálam tojásos tekercs és zöldséges fasírt), 3 főtt tojás, 10 dkg telemea (feta), 10-15 dkg sajt, 10 dkg marhapasztrámi, zöld olajbogyó, 1 lila hagyma, 1 kis csokor petrezselyemzöld; az öntethez: 2 dl tejföl, 1-1,5 dl tejszín, 1 teáskanál római kömény, só, bors, citromlé, olívaolaj.

Elkészítése: A kuszkuszt tálba öntjük, meglocsoljuk 2 evőkanál olívaolajjal, illetve rászórunk 1/2 teáskanál sót, elkavarjuk, majd fölöntjük 3 dl forralt vízzel. Összekeverjük, lefedjük, és 5-10 percig hagyjuk duzzadni, közben egyszer-kétszer megkavarjuk még. A többi hozzávalót tetszés szerint aprítjuk-daraboljuk, majd hozzákeverjük a megpuhult kuszkuszhoz. Sóval, borssal, citromlével ízesítjük. Az öntethez a tejfölt simára keverjük a tejszínnel, és ízlés szerint fűszerezzük római köménnyel, sóval meg borssal, majd elkeverjük kevés citromlével és olívaolajjal. Az öntetet külön tálaljuk, hogy ki-ki magának locsolja meg a salátát.

Megjegyzés: A saláta kuszkusz helyett elkészíthető bármilyen olyan köretfélével, ami "megszaporítja" a többi hozzávalót: főtt rizs, tészta, krumpli, vagy egyéb zöldségek, esetleg hüvelyesek.

FF - 2015/1

2014. december 30., kedd

Rigójancsi tortácskák

Szégyen-nem szégyen: ez van. Az ünnepre szerettem volna ezt a sütit, de csak ma lett belőle valami. A piskótát meg is sütöttem, de a krémet már nem volt időm megcsinálni. Annyi előnye volt mégis a dolognak, hogy a megszikkadt piskótát sokkal könnyebben tudtam vágni, szép egyenletes lapocskákra szabdaltam. És még az is jó volt benne, hogy végre beüzemeltem a nemrég vásárolt szögletes tálalógyűrűimet, így aztán nem csak egyszerű sütemény lett belőle, hanem egyszemélyes, mini tortácskák.
A recept sógórnőm anyósától van, úgy is van beírva a füzetembe, hogy Ilus mama-féle rigójancsi. Még megismerkedésünkkor mondta a férjem, hogy a kedvenc sütije a rigójancsi. Ezt tudván a közelgő húsvétkor el is készítettem édesanyám receptje szerint, mire ő azt mondta: ez finom, de ez nem Rigójancsi. Amit Ilus-mama készít, na az rigójancsi. Így aztán elkértem az ominózus receptet, bár végül nem sokszor sütöttem meg az évek során, mert közben férjecském preferenciái is nagyon megváltoztak, és ízlése "elcsúszott" a könnyedebb, teszínhabos-gyümölcsös kategória felé. A mai tortácskáját bevágta az utolsó morzsáig, de azt is hozzátette, hogy egy darabig nem kér ilyent! :) Pedig az eredeti cukormennyiséget (végülis fruktózzal készítettem, mint mindent, amibe cukor jár) jól megnyirbáltam, tehát nem volt az émelygős-édes kategória.


Rigójancsi tortácskák

Hozzávalók 10-12 tortácskához, a piskótához: 6 tojás, 6 evőkanál víz, 6 evőkanál fruktóz (15-20 dkg cukor - az eredetiben 30!!!-at írt), 20 dkg liszt, 2-3 evőkanál cukrozatlan kakaópor, 1 csapott teáskanál sütőpor; a krémhez: 2 púpozott evőkanál liszt, 2 evőkanál kakaópor, 10 dkg fruktóz (kb. 15 dkg cukor), 3 dl tej, 20 dkg vaj; a locsoláshoz: 2 dl víz, 1 evőkanál fruktóz, 3 evőkanál igazi rum, esetleg 1 teáskanál rumkivonat.

Elkészítése: A tojásokat szétválasztjuk, a piskóta hozzávalóit kimérjük. A tojásfehérjét kissé felverjük, majd rendre hozzáadjuk a vizet meg a fruktózt/cukrot, és kemény habbá verjük. Óvatosan belekavarjuk a tojássárgáját, majd a kakaóval és sütőporral elkevert lisztet, és egynemű masszává dolgozzuk. Sütőpapírral bélelt kb. 25*35 cm-es tepsibe simítjuk, és 180 fokra előmelegíett sütőben 15-20 perc alatt megsütjük. Rácsra téve hagyjuk kihűlni. A krémhez a lisztet, a kakaóport meg a fruktózt simára keverjük a tejjel, majd folytonosan kavargatva sűrű pépet főzünk belőle. Hagyjuk kihűlni, majd összedolgozzuk a habosra kavart vajjal. A piskótát lapjában kettévágjuk, és mindkét lapot meglocsoljuk rumos sziruppal. A krémből félreteszünk néhány evőkanálnyit, a többit rásimítjuk az egyik lapra, és befedjük a másik lappal. A félretett krémmel vékonyan bevonjuk, és csokoládédarával vagy bármi mással megszórjuk. Esetleg krém helyett csokoládéglazúrral is bevonhatjuk. Így készül a sütemény. Ha mini-tortácskákat szeretnénk, akkor a piskótát 12 egyenlő négyzetre vágjuk (vagy akkorákra, amekkorák a tálalógyűrűink), majd mindegyiket lapjában kettévágjuk. Meglocsoljuk őket, és a tálalógyűrű segítségével megtöltjük. A tetejére krémrózsákat nyomunk. Szórhatjuk, ha akarjuk, valamivel, de én nem szeretem, ha valami kemény ropog a fogaim közt, miközben eszem.

KAL - 2016.


2014. december 29., hétfő

Színes, tojásos sertéstekercs

Ez a másik húsféle, ami az idei karácsonyi menünk része volt. Melegen kitűnő volt krumplipüré és savanyúság kíséretében, hidegen pedig finom volt reggelire, vagy csak úgy bekapni egy-egy szeletet, amikor elmentünk a hűtő mellett. A szilveszteri hidegtálon is méltó helyet foglalhatna el.


Színes, tojásos sertéstekercs

Hozzávalók kb. 8 személyre: 1 kg sertéscomb (szép, szabályos darab), 15 dkg darált (csirke)hús, 1 kisebb szelet kenyér, 2 cikk fokhagyma, 3 főtt tojás, 1 kicsi piros húsú paprika, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 2-3 evőkanál tejföl, só, bors, olaj.

Elkészítése: A sertéscombot megmossuk, megszárítgatjuk, majd kétoldalról behasítjuk úgy, hogy nem vágjuk teljesen át, és kiterítjük. Kissé megveregetjük, majd megszórjuk sóval és borssal. A darált húst összevegyítjük a beáztatott kenyérrel meg a zúzott fokhagymával, sóval, borssal ízesítjük, és jól összedolgozzuk. A főtt tojást meghámozzuk, villával darabosra törjük, és egy tálba tesszük. Hozzáadjuk a kis kockákra vágott paprikát meg a finomra aprított petrezselyemzöldet, sózzuk és borsozzuk, majd 2-3 evőkanálnyi tejföllel krémesre dolgozzuk. A kiterített sertéshúsra rákenjük a fasírtmasszát (egyik szélén hagyjunk szabadon kb. kétujjnyit, hogy a massza majd ne nyomódjon ki), erre rásimítjuk a tojásos krémet, majd az egészet jó szorosan feltekerjük, és vékonyan megkenjük olajjal. Alufóliát leterítünk 3-4 rétegben, ahová a hús kerül, megkenjük vékonyan olajjal, majd ráemeljük a tekercset, és szorosan beletekerjük. Végeit jól összenyomjuk, és megcsavarjuk. Egy megfelelő méretű tepsibe vagy hőálló edénybe tesszük, 1-2 csésze vizet öntünk alá, és 180 fokra előmelegített sütpbe toljuk. Légkeverésen 1 óra és 10-15 percig sütjük. Ezután kivesszük, a fóliát elhasítjuk a tetején és szétnyitjuk, megkenjük a kiengedett pecsenyelével, és az időközben 220 fokra melegített sütőben 5-6 percig pirítjuk.

Megjegyzés: Melegen krumplipürével és savanyúsággal tálaljuk, de finom reggelire is, vagy hidegtálra.

KAL - 2016.



Egyben sült zöldséges fasírt

Az idei ünnepre-ünnepen nagyon keveset főztem. Nagyon ésszerű határok közé szorítkoztam, fölöslegesnek tartottam, hogy túlzásokba essem. Karácsony szombatja estéjére egy egyszerű haltálat készítettem sült busafiléből és tintahalszeletekből, amit narancsos tejfölmártással ettünk, illetve nagy lányom miatt, aki nem szereti a halat, kolbászt is sütöttem. Másnap reggelire a maradékból ettünk, délben és este nem itthon étkeztünk. Másodnapján reggelire került néhány hideg finomság a hűtőből, ebédre pedig hozzáláttam a főzéshez, mert nálunk gyűlt össze a család. Megfőztem az elmaradhatatlan húslevest házi kakasból, húsként feltálaltam a levesben főtt húst kissé átsütve, sóval-borssal-paprikával megszórva, illetve egy színes, tojásos sertéstekercset meg az alábbi egyben sült zöldséges fasírtot. Köretként krumplipüré volt, mert azt mindenki szereti, savanyúságként pedig uborkát kínáltam. Képzeljétek, nem éheztünk. :)
Az a "jó" szokásom van, hogy én nem az ilyenkor hagyományos ételeket főzöm, hiszen azokat ehetjük a család többi részénél, hanem mindig olyasmiben gondolkodom, ami még nem volt. Vagy legalábbis az ételek egy része. Mert pl. a húsleves elmaradhatatlan. :) Most pedig olyan húsokat készítettem, amelyeknek a maradéka hidegen is kitűnő lehet. Éppen ezért a zöldséges fasírtot és a színes tekercset is, amit a következő bejegyzésben hozok, szeretettel ajánlom a szilveszteri asztalra, vagy bármilyen alkalmi hidegtálra is.


Egyben sült zöldséges fasírt

Hozzávalók kb. 8 személyre: 60 dkg csirkehús, 3 szelet kenyér vagy 3 kisebb kifli, 1 tojás, 20 dkg fagyasztott mexikói zöldségkeverék, 1 kisebb hagyma, 4-5 cikk fokhagyma, só, bors, olaj.

Elkészítése: A fagyasztott zöldséget enyhén sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, és hagyjuk kihűlni. A kenyeret hideg vízbe áztatjuk, majd jól kifacsarjuk, és összemorzsoljuk. A húshoz adjuk a kenyeret, a lereszelt hagymát, az összezúzott fokhagymát meg a tojást, sóval, borssal ízesítjük, és jól összedolgozzuk. Végül beletesszük a főtt zöldséget, és ismét jól összekeverjük. Olajjal kikent hosszúkás formába simítjuk, és 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk. Légkeverésen 45-50 percig sütjük. Szeletelés előtt néhány percig hűlni hagyjuk. Hidegen is nagyon finom.

Megjegyzés: Aki szilveszterre készítené, és főleg, ha babonás, készítse sertéshússal.

FI - 2015/2

2014. december 28., vasárnap

Márványkavart - gyümölcskenyér helyett

Megmaradt 4 tojásfehérjém, muszáj volt kezdeni vele valamit. Bevásároltam kandírozott gyümölcsökből is, úgyhogy, gondoltam, a kettőt összeházasítom. Anyósomnak az Egyensúly-tésztáját vettem alapul, csak a mennyiségeket a tojásfehérje súlyához arányítottam. A végeredmény nagyon finom lett, bár sem ízében, sem állagában nem hasonlított már az eredeti recepthez: a sok gyümölcs jó töménnyé tette a masszát, és egy puha bár törékeny sütemény lett a végeredmény. Aki kóstolta dicsérte, nekem is ízlett, bár ha még egyszer készítem, mégis kevesebb fruktózt raknék bele, mert a többi édes hozzávaló miatt nekünk egy picivel édesebb volt a kelleténél.


Márványkavart

Hozzávalók 1 kalács- vagy őzgerincformához: 2 tojás, 4 tojásfehérje, 15 dkg fruktóz (vagy kevesebb), 20 + 2 dkg vaj, 30 dkg + 1 evőkanál liszt, 7-7 dkg kandírozott citrom- és narancshéj, illetve cseresznye, valamint mazsola és színes rahát, 1 citrom héja, 1,5 citrom leve, 1 csipet só, 10 dkg fehér csokoládé, színes csillag alakú szórócukor.

Elkészítése: A tojássárgáját habosra kavarjuk a vajjal meg a fele cukorral, majd hozzáadjuk a lereszelt citromhéjat és a citromlevet. Belekavarunk 25 dkg lisztet is. A tojásfehérjét kemény habbá verjük a maradék cukorral, a vajas masszához keverjük, végül óvatosan beleforgatjuk a liszttel elkevert gyümöcsöket-rahátot is. Vajjal kikent, liszttel megszórt kalácsformába simítjuk, 160 fokos sütőbe toljuk, és légkeverésen 30 percig sütjük. Érdemes azért tűpróbát végezni. Nem kell azonnal kivenni a sütőből, 10-15 percig benne kell hagyni nyitott ajtóval. Miután kivesszük, kiborítjuk, és rácson hagyjuk kihűlni. A fehér csokoládét megolvasztjuk, és a sütemény tetejére-oldalára csorgatjuk. Végül megszórjuk színes szórócukorkával. Szeletelve tálaljuk.

Háromféle bejgli: mákos, mandulás és kókuszos

Idén úgy döntöttem, hogy bejglit fogok sütni az ünnepre: finom és kiadós is. Előre jelzem, bejglit egyszer sütöttem eddig életemben, jónéhány évvel ezelőtt, amikor még csak ketten voltunk. Emlékszem, imádtam, főleg, hogy inkább bejglis töltelék volt, mint töltelékes bejgli. Az a recept anyósomtól van, és aszerint készültem megsütni, de aztán elbizonytalanodtam. Olyasmi sejtésem volt, hogy a bejgli tésztája élesztős, nem pedig szalalkális, mint az anyósomé. És nem mertem belevágni... A neten is millióegy recept kering, nem is vettem a fáradtságot, hogy keresgéljek. Aztán valahogy a karácsonyi patkóim jutottak eszembe, amiket egy időben minden karácsonyra megsütöttem, de az utóbbi 2-3 évben már nem jutott időm az elkészítésére. Az is olyan, mint a bejgli, morfondíroztam, csak kisebb... ha nagy rúdnak készítem el, úgy is biztos finom! És már nyitottam is a "tésztás füzetemet" - amit még egészen fiatalasszony koromban kezdtem írni összeszedve ismerőseimtől a legjobbnak mondott vagy vélt süteményeket -, és indítottam a tésztát... (De egyszer újracsinálom az élesztő nélküli tésztásat is, összehasonlítás végett...) Mivel azonban dióm nem volt (azaz itthon, megtörve, és megpucolva nem volt, különben 7 nagy zsáknyi várja, hogy anyósomékkal közösen elfogyasszuk...) egyéb töltelékekkel kellett megtöltenem. A mák adott és egyértelmű is volt, a kókuszost és a mandulásat hirtelen ötlettől vezérelve "találtam ki". Mindegyik isteni lett, a mákos amolyan igazi "bejglis mák" lett, ahogy én szeretem, de a másik kettőből sem hiányzott ám a töltelék! Bárki kóstolta őket, azt mondta, nem tud dönteni, melyik a finomabb, mindegyik különleges és mennyei a maga nemében. Igaz, annyiból nem lettek tökéletesek, hogy a mákos és a mandulás rúd kihasadt kissé, de ez senkit sem zavart. Később olvastam egy mestercukrász ajánlását, hogy a tésztának és a tölteléknek egyenlő arányban kell lennie, akkor nem hasad meg a bejgli: nos, ennek fényében, még jó, hogy megrepedtek az enyémek, hiszen a töltelékük jócskán dominált (a kókuszosnak kevesebb volt a tölteléke, és nem is repedt meg), de akkor már inkább megrepedjen, mintsem rágjam az üres tésztát! Én így szeretem. :D (Ha valaki nem szereti annyi mákkal, készítse kevesebbel, hozzá arányítva a töltelék többi hozzávalóját is.)

ADV. - 2015.


Mákos, mandulás és kókuszos bejgli

Hozzávalók 3 rúdhoz: 50 dkg liszt, 20 dkg vaj, 3 dkg porított fruktóz vagy 5 dkg porcukor, 4 tojássárgája, 1,2 dl tej, 2 g szárított élesztő, 1 késhegynyi só, 1 citrom héja; a kókuszos töltelékhez: 1,2 dl víz/tej, 10 dkg fruktóz (15 dkg cukor), 3-5 dkg fehér csokoládé, 10 dkg kókuszreszelék, 5 dkg vörösáfonya; a mákos töltelékhez: 2 dl víz/tej, 3 evőkanál igazi rum, 10 dkg fruktóz, 25 dkg darált mák, 1 teáskanál fahéj, 5 dkg mazsola; a mandulás töltelékhez: 1,5 dl víz,  10 dkg fruktóz, 20 dkg mandula, 1-2 evőkanál zsemlemorzsa, 1 citrom héja, 1 nagy vaníliarúd vagy 2 tasak vaníliás cukor; továbbá: 1 tojás, 2 evőkanál tejszín.

Elkészítése: Kimérjük a lisztet, beleszórjuk az élesztőt, a sót meg a porcukrot, elvegyítjük, majd elmorzsoljuk benne a vajat. Ezután hozzáadjuk a tojássárgáját, a reszelt citromhéjat meg a tejet, és sima tésztává gyúrjuk. Fóliába csomagoljuk, és felhasználásig hűvös helyen tároljuk. A töltelékeket külön-külön készítjük el. Mindegyikhez a tejből vagy vízből és a fruktóz/cukorból szirupot főzünk, majd miután fölforrt, belekeverjük a többi hozzávalót, és jól összedolgozzuk. Hagyjuk őket kihűlni, majd elkészítjük a rudakat. A tésztát kivesszük a hűtőből, 3 egyenlő részre osztjuk, mindegyiket 3-4 mm vastag téglalappá nyújtjuk, rákenjük a különféle tölteléket (egyik felén 2-3 ujjnyit töltelék nélkül hagyva), majd feltekerjük. Tepsibe tesszük őket egymástól némi távolságra, majd lekenjük a tejszínnel elkevert tojássárgájával, végül pedig megszurkáljuk, hogy a keletkezett gőz távozhasson belőle. Hagyjuk, hogy a tojássárgája megszáradjon rajta, majd átkenjük a tojásfehérjével is (így lesz márványos, de én nem vártam meg, hogy a sárgája megszáradjon egészen, így nem lett teljesen az), és 160 fokos sütőben, légkeverésen, aranysárgára-aranybarnára sütjük (35-40 perc).

Megjegyzés: Én az összes tölteléket vízzel készítettem, jobban szeretem, mert így biztonságosabban eláll szobahőmérsékleten is.

ADV&KAR - 2015


2014. december 22., hétfő

Tárkonyos szójabableves

Egy jó kis téli leves a "rendes" paszulyleves ízesítésével, mégis másabb ízzel. Lehet hússal, csonttal is főzni, a szokásos módon:


Tárkonyos szójabableves

Hozzávalók 5-6 személyre: 50 dkg szójabab, 1 közepes vöröshagyma, 2 cikk fokhagyma, 6-7 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, 2 dl tejföl, só, ecetes tárkony, tárkonyecet.
Elkészítése: A szójababot hideg vízbe áztatjuk néhány órára, majd bő hideg vízben főni tesszük, és puhára főzzük. Mielőtt elkészülne, 2 evőkanál olajon megdinszteljük a finomra aprított (vagy lereszelt) hagymát, illetve fokhagymát, és a leveshez adjuk némi sóval együtt. Együtt főzzük készre. A maradék olajon megfuttatjuk a lisztet, hozzáadjuk a tejfölt, majd hideg vízzel hígítjuk tovább. A leveshez öntjük, és néhány perc alatt jól kiforraljuk. Ha szükséges, a levest további vízzel, esetleg zöldséglalaplével hígíthatjuk. Beletesszük a finomra aprított ecetes tárkonyt, illetve további sóval és tárkonyecettel ízesítjük.

Megjegyzés: A leves elkészíthető hagyományosan is, füstölt csülökkel, hússal.

EK - 2015/1

2014. december 18., csütörtök

Fish&chips, avagy rántott hal sült krumplival és remuládmártással

Hogy mennyire hajaz az angolok eredeti fish&chips-ére, nem tudom, de nem is érdekel, hiszen - most kerestem egy kicsit rá - ebből is annyiféle létezik, ahány készítő. Amikor csináltam, én a saját fejem után mentem, nem néztem utána semmiféle receptnek. A mártással nagyon jól harmonizált, bár a család felének nem volt szüksége rá, elég volt a citromlé. :)
A hal ponty volt, nemrégiben fogott, bözödi ponty. Két szép példányt vettünk meg férjem munkatársától, a nagyobbikból lett több, mint 1 kg filé, a kisebbikből, illetve a nagyobbik csontos részeiből halászlevet főztünk még akkor frissen, a kertben. (Mondjuk, most jöttem rá, hogy bármennyire is szeretem a halat, a halászlé nem az én ízvilágom.)


Fish & chips, avagy rántott hal sült krumplival és remuládmártással

Hozzávalók 5-6 személyre: 1 kg pontyfilé, só, bors, 5 tojás, 5 csapott evőkanál liszt, bő olaj; a csipszhez: 1 kg krumpli, só, olaj; a mártáshoz: 1/2 dl tej, 1 dl olaj, 1 evőkanál mustár - azaz 1 adag tejmajonéz, 1,5 dl joghurt, 2-3 evőkanál zsíros tejföl, 1 kisebb lila hagyma, 1-2 savanyú uborka, só, bors, porcukor; a tálaláshoz: citrom.

Elkészítése: A halat kb. 3 ujjnyi széles szeletekre vágjuk, megszórjuk sóval meg borssal, és félretesszük. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét 1/2 mokkáskanálnyi sóval kemény habbá verjük, majd óvatosan belekavarjuk a tojássárgáját és a lisztet. Kevés borssal ízesítjük. Bő olajat forrósítunk, a halszeleteket belemártjuk a tojásmasszába, és a forró olajban aranybarnára sütjük őket. Papírtörlőre szedjük lecsepegni. Közben a meghámozott, hasábokra vágott krumplit is aranysárgára sütjük bő olajban, majd enyhén megsózzuk. A mártáshoz a tejet, az olajat meg a mustárt magas falú pohárba tesszük, és botmixerrel néhány másodperc alatt sűrű majonézzé dolgozzuk. (Ha esetleg híg lenne, töltsünk még kevés olajat hozzá, és dolgozzuk össze.) Ezután tálkába tesszük át, simára keverjük a joghurttal meg a tejföllel, hozzáadjuk a finomra reszelt savanyú uborkát és hagymát, sóval, borssal, illetve kevés porcukorral ízesítjük, és jól összekavarjuk. A halszeleteket sült krumplival, remuládmártással, illetve citromszeletekkel tálaljuk.

EK - 2018/3

2014. december 17., szerda

Csilis bab szójababbal, sonkával és kolbásszal

Nem túl gyakran, de időnként veszek szójababot. Finom, érdekes, édeskés íze van. Bár külsőre hasonlít a fehérbabhoz, az íze teljesen más. Nem tudom leírni, meg kell ehhez kóstolni.
Múltkor maradt némi főtt szójababom, és nem volt ötletem, mit készítsek belőle. Éppen kapóra jött a csilisbab-ötletem, mert feldúsítottam-szaporítottam a maradék szójababbal.


Csilis bab szójababbal, sonkával és kolbásszal

Hozzávalók 4 személyre: 50-60 dkg főtt vörösbab, 20 dkg főtt szójabab, 1 kukoricakonzerv, 2 hagyma, 1 piros kápiapaprika, 1 csípős paprika, 3 paradicsom (konzervből) vagy 2 dl paradicsomlé, 25 dkg csirkesonka, 25 dkg csípős kolbász, olaj, só, bors, 1 evőkanál pirospaprika, esetleg kevés cukor.

Elkészítése: A felaprított hagymát megdinszteljük 4-5 evőkanál olajon, majd hozzáadjuk a felaprított kápiát és az ereitől-magvaitól megtisztított csípős paprikát. Együtt dinszteljük 1-2 percig, majd megszórjuk pirospaprikával, elkavarjuk, és fölöntjük kevés vízzel. Hozzáadjuk az összedarabolt paradicsomot vagy paradicsomlevet, sóval és borssal ízesítjük, és addig rotyogtatjuk, míg a hagyma teljesen meg nem puhul. Zsírjára sütjük, hozzáadjuk a kockára vágott sonkát és a felkarikázott kolbászt, átforgatjuk, aláöntünk kevés vizet, és addig pároljuk, míg a kolbász el nem készül. Végül hozzáadjuk a kétféle babot meg a leszűrt kukoricát, szükség szerint utánaízesítünk, illetve 1-2 csipetnyi cukorral igazítunk az ízén, és jól összeforrósítjuk.

EK - 2015/1

2014. december 5., péntek

Vaníliás kelt cipócskák

Kicsi lányom osztályának adventi barkácsdélutánjára sütöttem. Volt keletje, szerintem is finom volt. :) Bár legközelebb kisebbeket fogok gyártani; az én tésztagombócaim kb. 45 g-osak voltak, de nagyon megnőttek így, ezért kisebbek is lehetnek, nyugodtan. Egylb ízesítéssel is finom lehet: a tésztájába citromhéj, a barna cukrot fahéjjal összekeverve... Szóval, vannak ötleteim... :) Kávé mellé kitűnő sütemény. 


Vaníliás kelt cipócskák

Hozzávalók 25-30 darabhoz: 50 dkg liszt, ½ mokkáskanál só, 3 evőkanál porcukor, 1 vaníliarúd vagy 2 tasak vaníliás cukor, 4 g szárított vagy 2 dkg friss élesztő, 5 tojássárgája, 16 dkg szobahőmérsékletű vaj, 1,8 dl tej, 1 tojásfehérje, 2-3 evőkanál barna cukor.

Elkészítése: A liszthez hozzáadjuk a sót, a cukrot, a szárított élesztőt meg a kikapart vaníliamagot (vagy a vaníliás cukrot), majd a közepébe tesszük a tojássárgáját és a vajat, és a langyos tej fokozatos adagolásával rugalmas, nem túl lágy tésztát gyúrunk belőle. Letakarva kb. félórát kelesztjuk, majd átgyúrjuk, és a tésztából 3-5 dkg-os darabokat szaggatunk ki. Szép kerekre formázzuk őket, majd sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük egymástól kissé távolabb, és hagyjuk még kelni 10-15 percig. Ezután vékonyan lekenjük tojsfehérjével, megszórjuk barna cukorral, és 180 fokra előmelegített sütőben, légkeverésen 20-25 percig sütjük.

Megjegyzés: Ha van kenyérsütőgépünk, a tojásfehérje és a barna cukor kivételével mindent belepakolunk, és megdagasztatjuk. Ha friss élesztővel dolgozunk, az élesztőt belemorzsoljuk a tejbe, és úgy adjuk a többi hozzávalóhoz. 

FI - 2015/1
NÚ - 2018/SZEP.

2014. december 3., szerda

Tojásos sült rizs (kínai beütésű)

Valamelyik főzős műsorban készített Allegra McEvedy hasonló ételt. Régen is láttam, és nem is jegyeztem le. Hogy pontosan mivel ízesítette, már nem emlékszem, de tudom, hogy került bele szójaszósz, és zöldhagymát szórt rá a végén: nos én ez utóbbit most kihagytam. Maradék főtt rizst hasznosítottam így, egyszeméyles adagban. Nekem nagyon ízlett. A lányoknak is, csak ők éppen mást kaptak reggelire.


Tojásos sült rizs

Hozzávalók 1 személyre: 5 púpozott evőkanál főtt rizs, 2 tojás, 2-3 evőkanál szójaszósz, 1-2 evőkanál Worchester-szósz,  citromlé, esetleg só, 1 teáskanálnyi aprított petrezselyemzöld, 2-3 evőkanál olívaolaj.

Elkészítése: Az olajat fölforrósítjuk, és rádobjuk a rizst. Kevergetve átforrósítjuk, majd ráöntjük a szója- és Worcester-szósszal ízesített felvert tojást, és addig pirítjuk kavargatva, amíg a tojás meg nem sül. Ízlés szerint meglocsoljuk citromlével (esetleg további szósszal ízesítjük), végül pedig megszórjuk petrezselyemzölddel.

FF - 2015/1

Zöldborsós nyúlragu

A receptet egy Planétás kártyán találtam, hasonlóan indítottam, de végül kissé elrugaszkodtam tőle, mert ahogy ott volt, nekem egyszerű zöldborsós nyúlpörköltnek tűnt, és valami mást szerettem volna. Nagyon-nagyon ízlett a családnak, azt mondták, ilyen máskor is készüljön. Nyúl van még néhány a fagyasztóban, úgyhogy teljesíthetem kívánságukat.


Zöldborsós nyúlragu

Hozzávalók 4-5 személyre: 1 kg csontos nyúlhús, 3 hagyma, olaj, 1 púpozott teáskanál pirospaprika, só, bors, 1/2 teáskanál koriandermag, 1 púpozott teáskanál szárított csomborlevél, 30 dkg fagyasztott zöldborsó, 2 evőkanál liszt, 2+1 dl tejföl, kevés petrezselyemzöld; a tálaláshoz: főtt rizs.

Elkészítése: A nyulat megmossuk, megtörölgetjük, és jó kicsi darabokra vágjuk. A hagymát fnomra aprítjuk, megdinszteljük kevés fölforrósított olajon, megszórjuk pirospaprikával, majd felöntjük 1 dl vízzel. Hozzáadjuk a húst, megszórjuk sóval, borssal meg a mozsárban összetört korianderrel és csomborral, majd addig pároljuk kavargatva, amíg a hús minden oldalról ki nem fehéredik. Ekkör fölöntjük annyi vízzel, amennyi épp ellepi, és fedő alatt addig főzzük, amíg a hús majdnem puha lesz. Hozzáadjuk a zöldborsót és az egészet készre főzzük. A lisztet simára kavarjuk 2 dl tejföllel, hígítjuk kevés vízzel, majd a húshoz öntjük. Állandóan kavargatva jól kiforraljuk, szükség szerint utánaízesítünk, és megszórjük kevés apróra vágott petrezselyemzölddel. Tálaláskor mindenki tejfölt locsol még az adagjára. Főtt rizzsel tálaljuk.

Megjegyzés: Figyelni kell a nyulat, ha fiatal, nagyon hamar megfő, én 20 perc után már adhattam is hozzá a borsót.

KT - 2015/1


2014. december 2., kedd

Párolt halszelet csicsókapuliszkával

Hogy mi is ez a csicsókapuliszka? Egy nagyon finom valami, a csicsókapüré és a puliszka sajátosságait ötvözve. Úgy született, hogy a megvásárolt csicsókamennyiség (némi nyersen való tizedelése után) nagyon kevésnek bizonyult, mire megfőtt, ezért nem szűrtem le, hanem kukoricadarát főztem bele. Kitűnően passzolt a fűszeres hal mellé.


Párolt halszelet csicsókapuliszkával

Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg makrélafilé (vagy más halfilé), só, bors, 1/2 mokkáskanál köménymag, 1 csapott teáskanál koriandermag, 4-5 evőkanál olívaolaj, 1 zöldcitrom (lime); a körethez: 50 dkg csicsóka vagy krumpli, kukoricadara, só, 2 dl tej; a szószhoz: 2 dl tejföl, 2 dl joghurt, 4-5 cikk fokhagyma, só, bors, olívaolaj.

Elkészítése: A halszeleteket megszórjuk sóval, borssal, illetve a mozsárban összetört köménymag és koriander keverékével. A szeleteket hőálló tálba fektetjük, meglocsoljuk olívaolajjal és zöldcitromlével, 220 fokra előmelegített sütőben 20 percig pároljuk, majd 5-6 perc alatt kissé rápirítunk. A csicsókát meghámozzuk, és annyi enyhén sós vízben, amennyi jól ellepi, puhára főzzük. Ekkor hozzáöntjük a tejet, utánasózunk, és amikor újra forr, állandó kavarás közben vékony sugárban annyi darát engedünk bele, amitől sűrű kását kapunk. Kb. 5 percig főzzük még, majd néhány percre lefedjük az edényt tálalás előtt. A szószhoz a tejfölt simára keverjük a joghurttal, majd ízesítjük sóval, borssal meg zúzott fokhagymával, és végül belekeverjük az olajat is. Ha nem eléggé savanykás, kevés citromlével savanyíthatjuk még.

Megjegyzés: Csicsóka helyett krumplit is használhatunk.

KT - 2015/1