2017. április 30., vasárnap

Spárga-zöldborsó krémleves

Most kezdem felfedezgetni a spárgát... Még mindig elég drága, de néha rászánom a pénzt. Ezúttal nem nagyáruházból vettem, hanem helyi termelőtől, aki épp a környéken termeszti a spárgát. Ez a leves nagyon finom lett vele. Ha "rendes" krumplival készül, akkor a színe is egy picivel elevenebb zöld lesz, de én szándékosan csináltam édesburgonyával. És semmiféle tejtermék nem hiányzott belőle. 


Spárga-zöldborsó krémleves 

Hozzávalók 4 személyre: 30-30 dkg zöld spárga, zöldborsó és édesburgonya, 1 csokor újhagyma, 5-6 cikk fokhagyma, olaj, só, bors; továbbá: a spárgacsúcsok, 10-15 dkg szalonna.


Elkészítése: Kevés olajon megdinszteljük a felkarikázott újhagymát, majd rádobjuk a zöldborsót meg a feldarabolt spárgasípokat (miután csúcsaikat levágtuk). Öntünk rá kevés vizet, és fedő alatt félpuhára pároljuk. Ezután hozzáadjuk a meghámozott, kockára vágott édesburgonyát, illetve a fele fokhagymát, felöntjük még kevés vízzel, vagy ha van, húsalaplével, megsózzuk, és szintén fedő alatt az egészet puhára pároljuk. Ekkor a levét leszűrjük, a zöldségeket a maradék fokhagymával együtt turmixgépben vagy botmixerrel simára turmixoljuk, majd a leszűrt lével tetszés szerint hígítjuk. Utánasózunk, borssal ízesítjük, és még egyszer fölforraljuk. A szalonnát pici kockákra vágjuk, zsírját kiolvasztjuk, a szalonnapörcöt félretesszük. Forró serpenyőben 1 evőkanál olajon hirtelen megpirítjuk a spárgacsúcsokat, majd a levest a spárgával, illetve szalonnapörccel megszórva kínáljuk. 

FF - 2017/5

2017. április 24., hétfő

Parmezános ropogós csirke rebarbaracsatnival

Néha átok ez az "állandóan újítani akarok" hozzáállásom a dolgokhoz, mert olyankor, amikor egy-egy jó alapanyagból csak úgy összehozom valamelyik ismert ételünket, fáj a lelkem, hogy ebből mást is lehetett volna. Itt állt előttem két gyönyörű csirkemell, és a "mit csináljak belőle" kérdésre  - teljesen magától értetődően - a "bécsi szeletet" választ kaptam (nálunk nincs olyan, hogy rántott hús, nem használjuk ezt a kifejezést). Persze, én ennek már a gondolatától is kapom a gutát, mert egyrészt utálom a sok taknyolást vele, másrészt pedig, amikor egyszer sütés közben többször is rámfröcskölt az olaj, megfogadtam, hogy többet sosem sütök ilyet. Azóta be is tartottam, és csak olyant csináltam, ami sütőben készül. No, de a hagyományoshoz nem volt kedvem, így aztán némi netes inspirálódás után, illetve a meglévő alapanyagok birtokában ezt a rendkívül ropogós, egyben rendkívül zamatos parmezános csirkét hoztam össze. A mellé készített rebarbaraszósz pedig egyenesen mennyei lett. Az eddigi próbálkozásaim eltörpülnek emellett, nagyon jól sikerült, el is döntöttem, hogy ilyen üvegbe is fog majd kerülni ínségesebb napokra. :)


Parmezános ropogós csirke rebarbaracsatnival

Hozzávalók 4-5 személyre: 2 kicsontozott egész csirkemell, 2 teáskanál só, 1 teáskanál bors, 1/2-1/2 teáskanál pirospaprika és fokhagymapor, 2-3 tojás, 15 dkg kukoricapehely, 10 dkg reszelt parmezán, 2 teáskanál szárított, morzsolt kakukkfű, liszt, olívaolaj;
a csatnihoz: 25 dkg rebarbara, 1 nagyobb hagyma, 2-3 cikk fokhagyma, 1-1 jó marék mazsola és aszalt vörösáfonya, olaj, cukor, só, citromlé.

Elkészítése: A csirkemelleket kettévágjuk, majd minden fél csirkemellet is lapjában kettévágunk úgy, hoyg nagyjából egyforma vastagságúak legyenek. Megszórjuk a fűszerekkel, és ha van rá időnk, állni hagyjuk 1-2 óráig. A kukoricapelyhet sodrófával enyhén összetörjük, és elvegyítjük a parmezánnal meg a kakukkfűvel. A tojásokat felverjük, a maradék fűszerkeverékkel ízesítjük. Előkészítünk egy nagyobb tepsit, leterítjük sütőpapírral, és bespricceljük vagy jól megkenjük olívaolajjal. A húsdarabokat megforgatjuk liszben, felvert tojásban, illetve parmezános kukoricapehelyben, és az olajos sütőpapírra helyezzük egymás mellé. A tetejükre is olajat spriccelünk vagy csepegtetünk, és 200 fokra előmelegített sütőben, légkeverésen 15 percig sütjük. Ekkor óvatosan megfordítjuk, a másik oldalukon is 15 percig sütjük, majd a hőt 230 fokra emelve, 2-2 percig (oldalanként) grillezzük is. A csatnihoz a hagymát meg a fokhagymát finomra aprítjuk, és üvegesre dinszteljük 2-3 evőkanál olajon. Hozzáadjuk a feldarabolt rebarbarát, átforgatjuk, rádobjuk a kissé összedarabolt aszalt gyümölcsöket, és annyi vízzel felöntve, amennyi az alapanyagokat éppen ellepi, kis lángon, lefedve 5-10 percig főzzük. Ha szükséges, további vízzel hígítjuk, vagy ha túl híg, fedő nélkül főzzük még, hogy elérje a kívánt sűrűséget, majd ízlés szerint sózzuk, édesítjük, illetve savanyítjuk. Bár a rebarbara savanyú, néhány csepp citromlé teljesen más ízt ad a szósznak. A ropogós húst a szósszal kínáljuk, esetleg egyéb saláta kíséretében is.

2017. április 22., szombat

Magiritsa - görög, húsvéti salátaleves

Amikor évekkel ezelőtt egy magyarországi ismerősömnek elmeséltem, hogy a salátából mi levest is szoktunk főzni, nagyon kíváncsi lett rá, a recept elolvasása után azonban eléggé bizarrnak tartotta a jól összeflottyadt salátalevelek miatt. Hogy végül kipróbálta-e vagy sem, nem tudom, de tény, hogy azóta többször eszembe jutott a dolog, ám azóta sem tudom elképzelni, mi lehet annyira bizarr benne. Persze, ha valaki nincs hozzászokva valamihez, nem azzal nőtt fel, furcsa lehet más emberek, családok népek egy-egy fogása (valahogy én sem tudom elképzelni a káposztás kockát cukorral, brrrr...), és ezt el is fogadom. Az ízléseket nem tárgyaljuk. :) De mindenesetre, megnyugtató volt számomra, amikor egyszer egy főzőműsorban JO is valamilyen főtt salátás ételt ajánlott, illetve nemrég, görög húsvéti ételek után kutatva rábukkantam a görögök bárányhúsoa salátalevesére, ami nagy sikernek örvendett a családunkban. Nagyon hasonlít a mienkre, de mégis valahogy teljesen más volt. Jó étvágyat hozzá. Más hússal is készíthető, nemcsak báránnyal.



Magiritsa, avagy húsvéti tavaszi leves

Hozzávalók 8-10 személyre: 50 dkg báránybelsőség, 50 dkg csontos bárányhús, 2 nagy hagyma, 2 csokor újhagyma, 2 közepes méretű fejes saláta, 2 marék rizs, 2-3 tojás, 1-2 citrom leve, 1 nagy csokor kapor, só.


Elkészítése:  A húst és a belsőségeket alaposan megmossuk, majd bő vízben főni tesszük. Miután fölforrt, a keletkező habot leszedjük, enyhén megsózzuk, és csendes lángon hagyjuk puhára főni. Amikor a húsok megfőttek, kiszedjük a léből, félretesszük, a húslébe pedig beletesszük a finomra aprított hagymát meg a vékonyan felkarikázott újhagymát. Mikor a leves fölforrt, hozzáadjuk a rizst, illetve a jól megmosott, csíkokra vágott vagy összetépkedett salátát, és hagyjuk készre főni. Ezalatt a húst leszedjük a csontokról, és a belsőségekkel együtt összedaraboljuk. Visszatesszük a levesbe, és egy-két percig összeforraljuk. Ha szükséges, a levest ekkor vízzel hígítjuk, és jól kiforraljuk, mielőtt belekerülne a tojásos citrom. Amikor minden megpuhult, a tojásokat felverjük, majd simára keverjük az ízlés szerinti citromlével, elkeverjük kevés forró lével, és a leveshez öntjük. Jól összeforrósítjuk, de már nem forraljuk. Ízlés szerint utánasózunk, végül pedig bőven megszórjuk aprított kaporral. 

HÚSV. - 2017.

2017. április 20., csütörtök

Báránysült görög módra

Tudom, kissé elkéstem ezzel a recepttel, jó lett volna, ha ünnep előtt kerül fel a blogra, de nem volt időm ilyesmire az elmúlt napokban. De... jövőben is lesz húsvét, és a blogon akkor is megtalálható lesz! :) 
Amióta tavalyelőtt Görögországban jártam, azóta közhelyesen fogalmazva bár, de teljesen rabja lettem annak az országnak. Azt hiszem, egy pillanatig sem gondolkodnék, ha valaki azt mondaná, hogy odaköltözhetnék. Máshová nem, de a tengerek, a hegyek, az ételek, a .... minden, tényleg lenyűgözött. Az alábbi ételt régebb készítettem, nem húsvétra, és kész élvezet volt készíteni és enni egyaránt. Fogadjátok szeretettel! :) 


Báránysült görög módra (Arnaki)

A görögöknél a hagyományos húsvéti bárány a szabadban készül, nyárson. Előtte jól bepácolják különféle fűszernövényekkel, citromlével és olívaolajjal, majd a visszamaradt páccal sűrűn kenegetve, nyársra húzva, folyamatosan forgatva sütik meg több órás folyamat során. Ha erre otthon nincs lehetőségünk, megteszi a sütőben készült változat is, ami legalább ugyanannyira finom, mint az eredeti.

Hozzávalók 5-6 személyre: kb. 2 kg bárányhús (pl. szeletelt comb, csonttal együtt), 1-1,5 dl jó minőségű olívaolaj, 2 citrom leve, 2 teáskanál szárított oregánó, só, bors, 2-3 ágacska rozmaring, fokhagyma ízlés szerint; a tálaláshoz: tetszés szerint görög saláta, tzatziki, olajbogyó.

Elkészítése: A húst megszórjuk sóval és borssal. A páchoz összekeverjük az olívaolajat a citromlével meg az oregánóval, majd beledobjuk a rozmaring leveleit. A húst beletesszük a pácba, jól összeforgatjuk, majd sűrűn átforgatva néhány órán át érleljük. Ezután hőálló edénybe tesszük, ráöntjük a visszamaradt páclevet, megszórjuk darabokra vágott fokhagymával, és először lefedve, majd fedő nélkül, 180 fokos sütőben 1-1,5 óra alatt készre pároljuk-sütjük. Tetszés szerinti köretekel, salátákkal kínáljuk, olajbogyóágyon.

HÚSV. - 2017.

2017. április 14., péntek

Mogyoróvajas csokoládétorta

Egy újabb torta, ha valaki az édesebb-töményebb ízeket szereti. Erősen csokoládés, erősen mogyorós, erősen finom. Egy kis szeletke jócskán elég egyszerre belőle. Az ötletet egy Tasty-videó adta, amit láttam valamikor, de teljesen a saját fejem után menve készítettem el.


Mogyoróvajas csokoládétorta 

Hozzávalók az alaphoz: 20 dkg zabpehely, 5 dkg mogyoróvaj, 1 evőkanál méz, 1,5 dl forró víz;
a krémhez: 40 dkg mascarpone, 40 dkg kókusztej (1 konzerv), 20 dkg magas kakaótartalmú csokoládé, 7-8 dkg porcukor, 15 g zselatinpor, 50 ml víz;
a tetejére: 15 dkg mogyoróvaj, 10 dkg mascarpone, 2 evőkanál méz, 2-3 evőkanál tejszín.
a díszítéshez: csokoládéval bevont mogyoró, fehér tojáscukorka.

Elkészítése: A zabpelyhet késes aprítóban durvára daráljuk, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót, és a vizet folyamatosan adagolva, kézi mixerrel összeálló masszává dolgozzuk. Egy tortaformát kibélelünk háztartási fóliával, a zabpelyhes masszát egyenletes rétegben belenyomkodjuk, és hűtőbe tesszük dermedni. A krémhez a vízbe beáztatjuk a zselatinport. A mascarponét és kb. 30 dkg-ot a kókusztej sűrűjéből simára kavarunk a porcukorral. A csokoládét apróra tördeljük, hozzáadjuk a maradék kókusztejet, és mikróban kb. 3x 30 másodperc alatt összeolvasztjuk, megkavarva minden félperc után. A beáztatott zselatint nagyon kicsi lángon fölolvasztjuk, elkeverjük kevés mascarponés krémmel, majd az olvasztott csokoládéval együtt óvatosan beledolgozzuk a krémbe. Ráöntjük a hűtőből kivett tortalapra, szépen elsimítjuk, és visszatesszük a hűtőbe teljes dermedésig. Amikor a csokoládés krém megdermedt, rákenjük a mogyoróvajas krémet, és visszatesszük a hűtőbe. Ehhez a mogyoróvajat 10-15 másodpercig melegítjük a mikróban, majd simára keverjük a mascarponéval és a mézzel. Ha szükséges, néhány evőkanálnyi tejszínnel tesszük jó kenhetővé. Tálalás előtt a tortát kiborítjuk a formából, lehúzzuk róla a fóliát, és tortatálra borítjuk vissza. Tojáscukorkákkal díszítjük.

Megjegyzés: Ha nagyobb, laposabb tortát szeretnénk (mint a képen látható is), 26 cm-es formát használjunk hozzá, ha kisebbet, magasabbat, akkor 24 vagy 22 cm-eset.



2017. április 11., kedd

Fokhagymás garnéla endíviasalátával, medvehagymás öntettel

Most vettem először friss, nem előfőzött garnélát. Megtisztítottam annak rendje és módja szerint (fejet, lábakat kitéptem, bélcsatornát eltávolítottam), majd elkészítettem. Nekem ízlett a legjobban. A férjemnek is ízlett, de azt mondta, ő meg tud lenni nélküle. :) Kicsi lányom, a halas :P, megkóstolta, de nem tartott igényt további darabokra, a nagy ... pfujjj. :) Pedig igazán finom! Próbáljátok ki!



Fokhagymás garnéla endíviasalátával, medvehagymás öntettel

Hozzávalók 2-3 személyre: 12 friss garnélarák, 5-6 cikk fokhagyma, 5 dkg vaj, 0,5 dl fehérbor, 1-2 evőkanál szójaszósz, citromlé, só, bors, csilipehely;
a salátához: 2 kisebb fej endíviasaláta, 1,5 avokádó, 1/2 citrom leve;
az öntethez: 2 dl görög joghurt, 1/2 avokádó, 5-6 medvehagymalevél, 2-3 evőkanál olívaolaj, só, citromlé.

Elkészítése: Először a salátát készítjük elő. Az endíviát leveleire szedjük, a levelek tövéből levágunk 1-2 cm-nyi részt, ez sokkal keserűbb a többihez képest. Az avokádót felszeleteljük, az egészet tálra rendezzük és meglocsoljuk citromlével. Az öntet hozzávalóit összeturmixoljuk, ízlés szerint sózzuk és savanyítjuk. Rálocsoljuk a salátára. Az előkészített/konyhakész friss garnélát (feje, lábai és bélcsatornája eltávolítva) jól átöblítjük és hagyjuk szűrőben lecsepegni. Felforrósítjuk a vajat, megfuttatjuk rajta a nagyobb darabokba vágott fokhagymát, majd rádobjuk a garnélát, és nagy lángon pirítjuk 1-2 percig. Ezután megfordítjuk őket, szintén pirítjuk 1-2 percig (nagyságtól függően), majd rálocsoljuk a szójaszószt, a bort meg kevés citromlevet, és fedő alatt pároljuk 1-2 percig. Ezután a fedőt levesszük, és hagyjuk zsírjára pirulni. Ízlés szerint sózzuk (ha szükséges), borsozzuk, illetve megszórjuk csilipehellyel. A salátára helyezzük a pirított rákokat, illetve a fokhagymát is eloszlatjuk a salátán. Jó étvágyat! :)

2017. április 7., péntek

Rebarbarazselés húsvéti torta

Elkött végre az április, a kedvenc hónapom. Mert olyan, mint én, vagy mert én vagyok olyan, mint ő. Mert ekkor nyílik a tulipán, a kedvenc virágom. Mert lehet a természetben sétálni, lehet a kertbe menni. Mert ekkor van a szülinapom... És mert legtöbbször ebben a hónapban van a húsvét... Idén is. Az alábbi torta a tavaszt és a húsvétot egyesíti, Készítsétek el, nem fogjátok megbánni. Lehet, van, aki már ismeri, hiszen az Erdélyi Konyha 2017-es naptárában ez az áprilisi torta. :) 


Rebarbarazselés húsvéti torta

Hozzávalók 26 cm-es formához, a piskótához: 9 tojás, 6 + 2 evőkanál cukor, 2 evőkanál melasz (finomítatlan, sötétbarna nádcukor), 12 evőkanál liszt, 3 mokkáskanál sütőpor; 
a rebarbarazseléhez: 80 dkg rebarbara, 1 + 2 dl víz, 3-4 evőkanál cukor, 1 tasak vaníliás pudingpor, 2 evőkanál citromlé; 
a krémhez: 20 dkg mascarpone, 20 dkg görög joghurt, 4 dl habtejszín, 4-5 evőkanál cukor, citromlé, 30 g zselatinpor, 70 ml víz; 
továbbá: 10-15 dkg puha vaj, 1 adag fehér fondant, különböző színű ételfesték, cukorlepkék, csokoládétojások.

Elkészítése: A piskóta hozzávalóiból 3 darab háromtojásos piskótát sütünk, 2 sárgát, és egy karamelleset. 3 tojásfehérjét kemény habbá verünk 3 evőkanál cukorral, majd beledologzzuk a tojássárgáját, 4 evőkanál lisztet meg 1 mokkáskanál sütőport, és sütőpapírral bélelt 26 cm-es formába töltve, 180 fokon 12-15 perc alatt megsütjük. A karamelles piskótához 2 evőkanál cukrot és 2 evőkanál melaszt használunk, a többi ugyanaz. A rebarbarát megmossuk, héjastól ujjnyi széles darabokra vágjuk, és odatesszük főni 1 dl vízzel, a cukorral meg a citromlével. Néhány perc után, amikor a darabok már kezdenek szétmállani, hozzáöntjük a maradék vízzel elkevert pudingport, és állandóan kevergetve sűrűre főzzük. Azonnal elosztjuk, és rákenjük a két sárga piskótára. Így hagyjuk kihűlni, megdermedni. A krémhez a hideg vízbe beáztatjuk a zselatinport. Simára keverjük a mascarponét a joghurttal, a cukorral meg az ízlés szerinti citromlével, illetve a tejszínt kemény habbá verjük. A beáztatott zselatint kis lángon felolvasztjuk, elkeverjük 2 evőkanál tejszínhabbal, majd hozzákeverjük a joghurtos keverkéhez. Ezután óvatosan beledolgozzuk a többi tejszínhabot is. Az egyik sárga lapot tortatálra helyezzük a rebarbarazselés felével felfele, rákenjük a krém felét, ráhelyezzük a karamelles lapot, rákenjük a maradék krémet, és befedjük a rabarbarás felével lefele fordított másik sárga lappal. Jól lenyomkodjuk, és hűtőbe tesszük dermedni. Miután jól kihűlt és megdermedt, a torta tetejét és oldalait vékonyan lekenjük puha vajjal, majd beborítjuk fondant-nal, és tetszésünk meg fantáziánk szerint díszítjük virágokkal, lepkékkel, csokoládétojásokkal.

NAPTÁR - 2017.


Rájöttem, hogy már annyi fondant-os torta van a blogomon, és én még egyszer sem tettem fel a receptjét. A neten sok helyen megtalálható, nem tudni már, kinél jelent meg először, így hivatkozni sem tudok. Anno, Kiskuktánál láttam meg a receptet, ő viszont egy román blogról vette, de szerintem kár is nyomozni ezen a vonalon, és nem is lényeges. Változtatni a recepten nem nagyon van mit, hiszen az arányok megváltoztatásán a recept sikeressége múlik. Én évek óta így készítem, második alkalomtól kezdődően annyit változtatva mégis rajta, hogy tiszta víz helyett vizet és citromlevet használok. 

Fondant


Hozzávalók a fondant-hoz: 10 g zselatinpor, 4 evőkanál szűrt citromlé és 2 evőkanál víz, (esetleg  6 evőkanál víz), 40 g margarin, 40 g méz, 90 dkg – 1 kg finom porcukor, ételfestékek.
Elkészítése: A zselatinport beáztatjuk a hideg vízbe, majd kis lángon felmelegítjük, hozzáadjuk a margarint meg a mézet, és addig melegítjük tovább állandóan kavargatva, míg az egész egynemű masszává nem válik. Tálba szórunk kb. 60 dkg porcukrot, a közepébe öntjük a meleg keveréket, és először kanállal, majd kézzel elkezdjük összedolgozni. Miután a 60 dkg-ot beledolgoztuk, kicsinként adagoljuk a többi porcukrot. Általában olyan 85-90 dkg-ot vesz fel a massza, akkor kell abbahagyni, amikor a kézhez még kissé ragad, az edény falához azonban már nem. Fóliába csomagoljuk, és konyhahőmérsékleten pihentejük rövid ideig. Ezután porcukorral megszórt felületen 3-4 mm vastagra nyújtjuk, és bevonjuk vele a tortát. A fölösleget levágjuk, különféle színű ételfestékekkel megszínezzük, és virágokat, lepkéket vagy más, tetszés szerinti formákat vágunk ki belőle.  

2017. április 4., kedd

Sonkakrémes szendvics tojással és tavaszi zöldekkel

Ilyen finomságot ettünk szombaton reggelire a kertben. A tojás házi, a tejföl és a retek helyi termék, a kenyér saját sütés, a zöldek pedig a saját kertünkből valók: termesztettek és "vadak" egyaránt. :) Jó étvágyat, ha elkészítitek. :) A laboda most még nagyon pindurka, csak néhány ilyen aprócska bóbitát sikerült találni, de majd megnő...


Sonkakrémes szendvics tojással és tavaszi zöldekkel

Hozzávalók (4 személyre): 10 dkg füstölt tarja, 20 dkg vaj, 5-6 fokhagymaszár vagy 2-3 cikk fokhagyma, 2-3 evőkanál tejföl, só, bors; 
a tálaláshoz: friss vagy pirított kenyér, 4 főtt tojás, újhagyma, hónapos retek, salátaboglárka, sóskalevelek, kerti laboda.


Elkészítése: A sonkát ledaráljuk vagy nagyon finomra aprítjuk. A vajat habosra dolgozzuk, majd összekeverjük a sonkával és a felaprított fokhagymaszárral. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. A kenyérszeleteket megkenjük sonkakrémmel, kirakjuk tojáskarikákkal, valamint zöldekkel, és újhagymával meg retekkel fogyasztjuk. 

FF - 2017/4
Related Posts with Thumbnails

2017. április 30., vasárnap

Spárga-zöldborsó krémleves

Most kezdem felfedezgetni a spárgát... Még mindig elég drága, de néha rászánom a pénzt. Ezúttal nem nagyáruházból vettem, hanem helyi termelőtől, aki épp a környéken termeszti a spárgát. Ez a leves nagyon finom lett vele. Ha "rendes" krumplival készül, akkor a színe is egy picivel elevenebb zöld lesz, de én szándékosan csináltam édesburgonyával. És semmiféle tejtermék nem hiányzott belőle. 


Spárga-zöldborsó krémleves 

Hozzávalók 4 személyre: 30-30 dkg zöld spárga, zöldborsó és édesburgonya, 1 csokor újhagyma, 5-6 cikk fokhagyma, olaj, só, bors; továbbá: a spárgacsúcsok, 10-15 dkg szalonna.


Elkészítése: Kevés olajon megdinszteljük a felkarikázott újhagymát, majd rádobjuk a zöldborsót meg a feldarabolt spárgasípokat (miután csúcsaikat levágtuk). Öntünk rá kevés vizet, és fedő alatt félpuhára pároljuk. Ezután hozzáadjuk a meghámozott, kockára vágott édesburgonyát, illetve a fele fokhagymát, felöntjük még kevés vízzel, vagy ha van, húsalaplével, megsózzuk, és szintén fedő alatt az egészet puhára pároljuk. Ekkor a levét leszűrjük, a zöldségeket a maradék fokhagymával együtt turmixgépben vagy botmixerrel simára turmixoljuk, majd a leszűrt lével tetszés szerint hígítjuk. Utánasózunk, borssal ízesítjük, és még egyszer fölforraljuk. A szalonnát pici kockákra vágjuk, zsírját kiolvasztjuk, a szalonnapörcöt félretesszük. Forró serpenyőben 1 evőkanál olajon hirtelen megpirítjuk a spárgacsúcsokat, majd a levest a spárgával, illetve szalonnapörccel megszórva kínáljuk. 

FF - 2017/5

2017. április 24., hétfő

Parmezános ropogós csirke rebarbaracsatnival

Néha átok ez az "állandóan újítani akarok" hozzáállásom a dolgokhoz, mert olyankor, amikor egy-egy jó alapanyagból csak úgy összehozom valamelyik ismert ételünket, fáj a lelkem, hogy ebből mást is lehetett volna. Itt állt előttem két gyönyörű csirkemell, és a "mit csináljak belőle" kérdésre  - teljesen magától értetődően - a "bécsi szeletet" választ kaptam (nálunk nincs olyan, hogy rántott hús, nem használjuk ezt a kifejezést). Persze, én ennek már a gondolatától is kapom a gutát, mert egyrészt utálom a sok taknyolást vele, másrészt pedig, amikor egyszer sütés közben többször is rámfröcskölt az olaj, megfogadtam, hogy többet sosem sütök ilyet. Azóta be is tartottam, és csak olyant csináltam, ami sütőben készül. No, de a hagyományoshoz nem volt kedvem, így aztán némi netes inspirálódás után, illetve a meglévő alapanyagok birtokában ezt a rendkívül ropogós, egyben rendkívül zamatos parmezános csirkét hoztam össze. A mellé készített rebarbaraszósz pedig egyenesen mennyei lett. Az eddigi próbálkozásaim eltörpülnek emellett, nagyon jól sikerült, el is döntöttem, hogy ilyen üvegbe is fog majd kerülni ínségesebb napokra. :)


Parmezános ropogós csirke rebarbaracsatnival

Hozzávalók 4-5 személyre: 2 kicsontozott egész csirkemell, 2 teáskanál só, 1 teáskanál bors, 1/2-1/2 teáskanál pirospaprika és fokhagymapor, 2-3 tojás, 15 dkg kukoricapehely, 10 dkg reszelt parmezán, 2 teáskanál szárított, morzsolt kakukkfű, liszt, olívaolaj;
a csatnihoz: 25 dkg rebarbara, 1 nagyobb hagyma, 2-3 cikk fokhagyma, 1-1 jó marék mazsola és aszalt vörösáfonya, olaj, cukor, só, citromlé.

Elkészítése: A csirkemelleket kettévágjuk, majd minden fél csirkemellet is lapjában kettévágunk úgy, hoyg nagyjából egyforma vastagságúak legyenek. Megszórjuk a fűszerekkel, és ha van rá időnk, állni hagyjuk 1-2 óráig. A kukoricapelyhet sodrófával enyhén összetörjük, és elvegyítjük a parmezánnal meg a kakukkfűvel. A tojásokat felverjük, a maradék fűszerkeverékkel ízesítjük. Előkészítünk egy nagyobb tepsit, leterítjük sütőpapírral, és bespricceljük vagy jól megkenjük olívaolajjal. A húsdarabokat megforgatjuk liszben, felvert tojásban, illetve parmezános kukoricapehelyben, és az olajos sütőpapírra helyezzük egymás mellé. A tetejükre is olajat spriccelünk vagy csepegtetünk, és 200 fokra előmelegített sütőben, légkeverésen 15 percig sütjük. Ekkor óvatosan megfordítjuk, a másik oldalukon is 15 percig sütjük, majd a hőt 230 fokra emelve, 2-2 percig (oldalanként) grillezzük is. A csatnihoz a hagymát meg a fokhagymát finomra aprítjuk, és üvegesre dinszteljük 2-3 evőkanál olajon. Hozzáadjuk a feldarabolt rebarbarát, átforgatjuk, rádobjuk a kissé összedarabolt aszalt gyümölcsöket, és annyi vízzel felöntve, amennyi az alapanyagokat éppen ellepi, kis lángon, lefedve 5-10 percig főzzük. Ha szükséges, további vízzel hígítjuk, vagy ha túl híg, fedő nélkül főzzük még, hogy elérje a kívánt sűrűséget, majd ízlés szerint sózzuk, édesítjük, illetve savanyítjuk. Bár a rebarbara savanyú, néhány csepp citromlé teljesen más ízt ad a szósznak. A ropogós húst a szósszal kínáljuk, esetleg egyéb saláta kíséretében is.

2017. április 22., szombat

Magiritsa - görög, húsvéti salátaleves

Amikor évekkel ezelőtt egy magyarországi ismerősömnek elmeséltem, hogy a salátából mi levest is szoktunk főzni, nagyon kíváncsi lett rá, a recept elolvasása után azonban eléggé bizarrnak tartotta a jól összeflottyadt salátalevelek miatt. Hogy végül kipróbálta-e vagy sem, nem tudom, de tény, hogy azóta többször eszembe jutott a dolog, ám azóta sem tudom elképzelni, mi lehet annyira bizarr benne. Persze, ha valaki nincs hozzászokva valamihez, nem azzal nőtt fel, furcsa lehet más emberek, családok népek egy-egy fogása (valahogy én sem tudom elképzelni a káposztás kockát cukorral, brrrr...), és ezt el is fogadom. Az ízléseket nem tárgyaljuk. :) De mindenesetre, megnyugtató volt számomra, amikor egyszer egy főzőműsorban JO is valamilyen főtt salátás ételt ajánlott, illetve nemrég, görög húsvéti ételek után kutatva rábukkantam a görögök bárányhúsoa salátalevesére, ami nagy sikernek örvendett a családunkban. Nagyon hasonlít a mienkre, de mégis valahogy teljesen más volt. Jó étvágyat hozzá. Más hússal is készíthető, nemcsak báránnyal.



Magiritsa, avagy húsvéti tavaszi leves

Hozzávalók 8-10 személyre: 50 dkg báránybelsőség, 50 dkg csontos bárányhús, 2 nagy hagyma, 2 csokor újhagyma, 2 közepes méretű fejes saláta, 2 marék rizs, 2-3 tojás, 1-2 citrom leve, 1 nagy csokor kapor, só.


Elkészítése:  A húst és a belsőségeket alaposan megmossuk, majd bő vízben főni tesszük. Miután fölforrt, a keletkező habot leszedjük, enyhén megsózzuk, és csendes lángon hagyjuk puhára főni. Amikor a húsok megfőttek, kiszedjük a léből, félretesszük, a húslébe pedig beletesszük a finomra aprított hagymát meg a vékonyan felkarikázott újhagymát. Mikor a leves fölforrt, hozzáadjuk a rizst, illetve a jól megmosott, csíkokra vágott vagy összetépkedett salátát, és hagyjuk készre főni. Ezalatt a húst leszedjük a csontokról, és a belsőségekkel együtt összedaraboljuk. Visszatesszük a levesbe, és egy-két percig összeforraljuk. Ha szükséges, a levest ekkor vízzel hígítjuk, és jól kiforraljuk, mielőtt belekerülne a tojásos citrom. Amikor minden megpuhult, a tojásokat felverjük, majd simára keverjük az ízlés szerinti citromlével, elkeverjük kevés forró lével, és a leveshez öntjük. Jól összeforrósítjuk, de már nem forraljuk. Ízlés szerint utánasózunk, végül pedig bőven megszórjuk aprított kaporral. 

HÚSV. - 2017.

2017. április 20., csütörtök

Báránysült görög módra

Tudom, kissé elkéstem ezzel a recepttel, jó lett volna, ha ünnep előtt kerül fel a blogra, de nem volt időm ilyesmire az elmúlt napokban. De... jövőben is lesz húsvét, és a blogon akkor is megtalálható lesz! :) 
Amióta tavalyelőtt Görögországban jártam, azóta közhelyesen fogalmazva bár, de teljesen rabja lettem annak az országnak. Azt hiszem, egy pillanatig sem gondolkodnék, ha valaki azt mondaná, hogy odaköltözhetnék. Máshová nem, de a tengerek, a hegyek, az ételek, a .... minden, tényleg lenyűgözött. Az alábbi ételt régebb készítettem, nem húsvétra, és kész élvezet volt készíteni és enni egyaránt. Fogadjátok szeretettel! :) 


Báránysült görög módra (Arnaki)

A görögöknél a hagyományos húsvéti bárány a szabadban készül, nyárson. Előtte jól bepácolják különféle fűszernövényekkel, citromlével és olívaolajjal, majd a visszamaradt páccal sűrűn kenegetve, nyársra húzva, folyamatosan forgatva sütik meg több órás folyamat során. Ha erre otthon nincs lehetőségünk, megteszi a sütőben készült változat is, ami legalább ugyanannyira finom, mint az eredeti.

Hozzávalók 5-6 személyre: kb. 2 kg bárányhús (pl. szeletelt comb, csonttal együtt), 1-1,5 dl jó minőségű olívaolaj, 2 citrom leve, 2 teáskanál szárított oregánó, só, bors, 2-3 ágacska rozmaring, fokhagyma ízlés szerint; a tálaláshoz: tetszés szerint görög saláta, tzatziki, olajbogyó.

Elkészítése: A húst megszórjuk sóval és borssal. A páchoz összekeverjük az olívaolajat a citromlével meg az oregánóval, majd beledobjuk a rozmaring leveleit. A húst beletesszük a pácba, jól összeforgatjuk, majd sűrűn átforgatva néhány órán át érleljük. Ezután hőálló edénybe tesszük, ráöntjük a visszamaradt páclevet, megszórjuk darabokra vágott fokhagymával, és először lefedve, majd fedő nélkül, 180 fokos sütőben 1-1,5 óra alatt készre pároljuk-sütjük. Tetszés szerinti köretekel, salátákkal kínáljuk, olajbogyóágyon.

HÚSV. - 2017.

2017. április 14., péntek

Mogyoróvajas csokoládétorta

Egy újabb torta, ha valaki az édesebb-töményebb ízeket szereti. Erősen csokoládés, erősen mogyorós, erősen finom. Egy kis szeletke jócskán elég egyszerre belőle. Az ötletet egy Tasty-videó adta, amit láttam valamikor, de teljesen a saját fejem után menve készítettem el.


Mogyoróvajas csokoládétorta 

Hozzávalók az alaphoz: 20 dkg zabpehely, 5 dkg mogyoróvaj, 1 evőkanál méz, 1,5 dl forró víz;
a krémhez: 40 dkg mascarpone, 40 dkg kókusztej (1 konzerv), 20 dkg magas kakaótartalmú csokoládé, 7-8 dkg porcukor, 15 g zselatinpor, 50 ml víz;
a tetejére: 15 dkg mogyoróvaj, 10 dkg mascarpone, 2 evőkanál méz, 2-3 evőkanál tejszín.
a díszítéshez: csokoládéval bevont mogyoró, fehér tojáscukorka.

Elkészítése: A zabpelyhet késes aprítóban durvára daráljuk, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót, és a vizet folyamatosan adagolva, kézi mixerrel összeálló masszává dolgozzuk. Egy tortaformát kibélelünk háztartási fóliával, a zabpelyhes masszát egyenletes rétegben belenyomkodjuk, és hűtőbe tesszük dermedni. A krémhez a vízbe beáztatjuk a zselatinport. A mascarponét és kb. 30 dkg-ot a kókusztej sűrűjéből simára kavarunk a porcukorral. A csokoládét apróra tördeljük, hozzáadjuk a maradék kókusztejet, és mikróban kb. 3x 30 másodperc alatt összeolvasztjuk, megkavarva minden félperc után. A beáztatott zselatint nagyon kicsi lángon fölolvasztjuk, elkeverjük kevés mascarponés krémmel, majd az olvasztott csokoládéval együtt óvatosan beledolgozzuk a krémbe. Ráöntjük a hűtőből kivett tortalapra, szépen elsimítjuk, és visszatesszük a hűtőbe teljes dermedésig. Amikor a csokoládés krém megdermedt, rákenjük a mogyoróvajas krémet, és visszatesszük a hűtőbe. Ehhez a mogyoróvajat 10-15 másodpercig melegítjük a mikróban, majd simára keverjük a mascarponéval és a mézzel. Ha szükséges, néhány evőkanálnyi tejszínnel tesszük jó kenhetővé. Tálalás előtt a tortát kiborítjuk a formából, lehúzzuk róla a fóliát, és tortatálra borítjuk vissza. Tojáscukorkákkal díszítjük.

Megjegyzés: Ha nagyobb, laposabb tortát szeretnénk (mint a képen látható is), 26 cm-es formát használjunk hozzá, ha kisebbet, magasabbat, akkor 24 vagy 22 cm-eset.



2017. április 11., kedd

Fokhagymás garnéla endíviasalátával, medvehagymás öntettel

Most vettem először friss, nem előfőzött garnélát. Megtisztítottam annak rendje és módja szerint (fejet, lábakat kitéptem, bélcsatornát eltávolítottam), majd elkészítettem. Nekem ízlett a legjobban. A férjemnek is ízlett, de azt mondta, ő meg tud lenni nélküle. :) Kicsi lányom, a halas :P, megkóstolta, de nem tartott igényt további darabokra, a nagy ... pfujjj. :) Pedig igazán finom! Próbáljátok ki!



Fokhagymás garnéla endíviasalátával, medvehagymás öntettel

Hozzávalók 2-3 személyre: 12 friss garnélarák, 5-6 cikk fokhagyma, 5 dkg vaj, 0,5 dl fehérbor, 1-2 evőkanál szójaszósz, citromlé, só, bors, csilipehely;
a salátához: 2 kisebb fej endíviasaláta, 1,5 avokádó, 1/2 citrom leve;
az öntethez: 2 dl görög joghurt, 1/2 avokádó, 5-6 medvehagymalevél, 2-3 evőkanál olívaolaj, só, citromlé.

Elkészítése: Először a salátát készítjük elő. Az endíviát leveleire szedjük, a levelek tövéből levágunk 1-2 cm-nyi részt, ez sokkal keserűbb a többihez képest. Az avokádót felszeleteljük, az egészet tálra rendezzük és meglocsoljuk citromlével. Az öntet hozzávalóit összeturmixoljuk, ízlés szerint sózzuk és savanyítjuk. Rálocsoljuk a salátára. Az előkészített/konyhakész friss garnélát (feje, lábai és bélcsatornája eltávolítva) jól átöblítjük és hagyjuk szűrőben lecsepegni. Felforrósítjuk a vajat, megfuttatjuk rajta a nagyobb darabokba vágott fokhagymát, majd rádobjuk a garnélát, és nagy lángon pirítjuk 1-2 percig. Ezután megfordítjuk őket, szintén pirítjuk 1-2 percig (nagyságtól függően), majd rálocsoljuk a szójaszószt, a bort meg kevés citromlevet, és fedő alatt pároljuk 1-2 percig. Ezután a fedőt levesszük, és hagyjuk zsírjára pirulni. Ízlés szerint sózzuk (ha szükséges), borsozzuk, illetve megszórjuk csilipehellyel. A salátára helyezzük a pirított rákokat, illetve a fokhagymát is eloszlatjuk a salátán. Jó étvágyat! :)

2017. április 7., péntek

Rebarbarazselés húsvéti torta

Elkött végre az április, a kedvenc hónapom. Mert olyan, mint én, vagy mert én vagyok olyan, mint ő. Mert ekkor nyílik a tulipán, a kedvenc virágom. Mert lehet a természetben sétálni, lehet a kertbe menni. Mert ekkor van a szülinapom... És mert legtöbbször ebben a hónapban van a húsvét... Idén is. Az alábbi torta a tavaszt és a húsvétot egyesíti, Készítsétek el, nem fogjátok megbánni. Lehet, van, aki már ismeri, hiszen az Erdélyi Konyha 2017-es naptárában ez az áprilisi torta. :) 


Rebarbarazselés húsvéti torta

Hozzávalók 26 cm-es formához, a piskótához: 9 tojás, 6 + 2 evőkanál cukor, 2 evőkanál melasz (finomítatlan, sötétbarna nádcukor), 12 evőkanál liszt, 3 mokkáskanál sütőpor; 
a rebarbarazseléhez: 80 dkg rebarbara, 1 + 2 dl víz, 3-4 evőkanál cukor, 1 tasak vaníliás pudingpor, 2 evőkanál citromlé; 
a krémhez: 20 dkg mascarpone, 20 dkg görög joghurt, 4 dl habtejszín, 4-5 evőkanál cukor, citromlé, 30 g zselatinpor, 70 ml víz; 
továbbá: 10-15 dkg puha vaj, 1 adag fehér fondant, különböző színű ételfesték, cukorlepkék, csokoládétojások.

Elkészítése: A piskóta hozzávalóiból 3 darab háromtojásos piskótát sütünk, 2 sárgát, és egy karamelleset. 3 tojásfehérjét kemény habbá verünk 3 evőkanál cukorral, majd beledologzzuk a tojássárgáját, 4 evőkanál lisztet meg 1 mokkáskanál sütőport, és sütőpapírral bélelt 26 cm-es formába töltve, 180 fokon 12-15 perc alatt megsütjük. A karamelles piskótához 2 evőkanál cukrot és 2 evőkanál melaszt használunk, a többi ugyanaz. A rebarbarát megmossuk, héjastól ujjnyi széles darabokra vágjuk, és odatesszük főni 1 dl vízzel, a cukorral meg a citromlével. Néhány perc után, amikor a darabok már kezdenek szétmállani, hozzáöntjük a maradék vízzel elkevert pudingport, és állandóan kevergetve sűrűre főzzük. Azonnal elosztjuk, és rákenjük a két sárga piskótára. Így hagyjuk kihűlni, megdermedni. A krémhez a hideg vízbe beáztatjuk a zselatinport. Simára keverjük a mascarponét a joghurttal, a cukorral meg az ízlés szerinti citromlével, illetve a tejszínt kemény habbá verjük. A beáztatott zselatint kis lángon felolvasztjuk, elkeverjük 2 evőkanál tejszínhabbal, majd hozzákeverjük a joghurtos keverkéhez. Ezután óvatosan beledolgozzuk a többi tejszínhabot is. Az egyik sárga lapot tortatálra helyezzük a rebarbarazselés felével felfele, rákenjük a krém felét, ráhelyezzük a karamelles lapot, rákenjük a maradék krémet, és befedjük a rabarbarás felével lefele fordított másik sárga lappal. Jól lenyomkodjuk, és hűtőbe tesszük dermedni. Miután jól kihűlt és megdermedt, a torta tetejét és oldalait vékonyan lekenjük puha vajjal, majd beborítjuk fondant-nal, és tetszésünk meg fantáziánk szerint díszítjük virágokkal, lepkékkel, csokoládétojásokkal.

NAPTÁR - 2017.


Rájöttem, hogy már annyi fondant-os torta van a blogomon, és én még egyszer sem tettem fel a receptjét. A neten sok helyen megtalálható, nem tudni már, kinél jelent meg először, így hivatkozni sem tudok. Anno, Kiskuktánál láttam meg a receptet, ő viszont egy román blogról vette, de szerintem kár is nyomozni ezen a vonalon, és nem is lényeges. Változtatni a recepten nem nagyon van mit, hiszen az arányok megváltoztatásán a recept sikeressége múlik. Én évek óta így készítem, második alkalomtól kezdődően annyit változtatva mégis rajta, hogy tiszta víz helyett vizet és citromlevet használok. 

Fondant


Hozzávalók a fondant-hoz: 10 g zselatinpor, 4 evőkanál szűrt citromlé és 2 evőkanál víz, (esetleg  6 evőkanál víz), 40 g margarin, 40 g méz, 90 dkg – 1 kg finom porcukor, ételfestékek.
Elkészítése: A zselatinport beáztatjuk a hideg vízbe, majd kis lángon felmelegítjük, hozzáadjuk a margarint meg a mézet, és addig melegítjük tovább állandóan kavargatva, míg az egész egynemű masszává nem válik. Tálba szórunk kb. 60 dkg porcukrot, a közepébe öntjük a meleg keveréket, és először kanállal, majd kézzel elkezdjük összedolgozni. Miután a 60 dkg-ot beledolgoztuk, kicsinként adagoljuk a többi porcukrot. Általában olyan 85-90 dkg-ot vesz fel a massza, akkor kell abbahagyni, amikor a kézhez még kissé ragad, az edény falához azonban már nem. Fóliába csomagoljuk, és konyhahőmérsékleten pihentejük rövid ideig. Ezután porcukorral megszórt felületen 3-4 mm vastagra nyújtjuk, és bevonjuk vele a tortát. A fölösleget levágjuk, különféle színű ételfestékekkel megszínezzük, és virágokat, lepkéket vagy más, tetszés szerinti formákat vágunk ki belőle.  

2017. április 4., kedd

Sonkakrémes szendvics tojással és tavaszi zöldekkel

Ilyen finomságot ettünk szombaton reggelire a kertben. A tojás házi, a tejföl és a retek helyi termék, a kenyér saját sütés, a zöldek pedig a saját kertünkből valók: termesztettek és "vadak" egyaránt. :) Jó étvágyat, ha elkészítitek. :) A laboda most még nagyon pindurka, csak néhány ilyen aprócska bóbitát sikerült találni, de majd megnő...


Sonkakrémes szendvics tojással és tavaszi zöldekkel

Hozzávalók (4 személyre): 10 dkg füstölt tarja, 20 dkg vaj, 5-6 fokhagymaszár vagy 2-3 cikk fokhagyma, 2-3 evőkanál tejföl, só, bors; 
a tálaláshoz: friss vagy pirított kenyér, 4 főtt tojás, újhagyma, hónapos retek, salátaboglárka, sóskalevelek, kerti laboda.


Elkészítése: A sonkát ledaráljuk vagy nagyon finomra aprítjuk. A vajat habosra dolgozzuk, majd összekeverjük a sonkával és a felaprított fokhagymaszárral. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. A kenyérszeleteket megkenjük sonkakrémmel, kirakjuk tojáskarikákkal, valamint zöldekkel, és újhagymával meg retekkel fogyasztjuk. 

FF - 2017/4