2017. március 31., péntek

Csirkefasírt labodás krumplipürével, labodás sajtszósszal

Ez még tavalyi, lefagyasztott laboda volt, de már bújik az idei friss a kertben. :) 


Csirkefasírt labodás krumplipürével, labodás sajtszósszal

Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg darált csirkehús, 2-3 szelet beáztatott, kifacsart kenyér, 6 cikk zúzott fokhagyma, 1 tojás, só, bors, olaj;
A püréhez: 60 dkg krumpli, 20 dkg friss laboda, 5 dkg vaj, 2-3 dl tej, só;
A mártáshoz: 5 dkg vaj, 5 dkg liszt, 2 dl tejszín, 2 dl tej, 10 dkg kemény sajt (pl. parmezán), a laboda főzőleve, só, citromlé.

Elkészítése: A fasírt hzzávalóit összegyúrjuk, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd pogácsákat formálunk belőle, és olajban aranybarnára sütjük. Papírtörlőre szedjük. A krumplit meghámozzuk, sós vízben megfőzzük, majd leszűrjük, hozzáadjuk a vajat és összetörjük. A tejet kicsinként öntögetve hozzá kézi mixerrel habosra kavarjuk. A labodát kevés enyhén sós vízen kb. 5 percig főzzük, majd leszűrjük (a főzővizet megtartjuk) és összeturmixoljuk. A labodapürét a krumplihoz keverjük, ha szükséges további tejjel habosítjuk. A mártáshoz a felforrósított vajban megfuttatjuk a lisztet, felöntjük a laboda megmaradt főzővizével meg a tejszínnel, sűrűre főzzük, majd annyi tejjel hígítjuk, amilyen sűrű mártást szeretnénk. Végül belekavarjuk a reszelt sajtot, sózzuk, illetve citromlével ízesítjük. A fasírtot a krumplipürével és a mártással kínáljuk. 

EK - 2017/5

2017. március 29., szerda

Pezsgőzselé

A recept szintén a Királyi ételek című könyvből való, és szintén Tatiana Radziwill hercegnő "küldte be" a szerkesztő Margit hercegnőnek. Nagyon finom desszert, a lányoknak elkészítettem gyerekpezsgőből is, és azt mondták, ilyent máskor is csináljunk. 


Pezsgőzselé

Hozzávalók 4 személyre: 5 dl rozé pezsgő, 2,2 dl víz, 15 g zselatinpor, 2 evőkanál cukor, 1/2 citrom leve.

Elkészítése: A zseletinport beáztatjuk 70 ml vízbe, a többi vizet pedig lábosba öntjük, hozzáadjuk a cukrot meg a citromlevet, és addig melegítjük kavargatva, míg a cukor fel nem oldódik. Félrevesszük a lángról, hozzáadjuk a beáztatott zselatint, és addig kavargatjuk tovább, amíg a zselatin is fel nem oldódik. Hozzáöntjük lassan a pezsgőt, folytonosan kavarva, majd pezsgőskelyhekbe adagoljuk, és hidegbe tesszük néhány órára. Tálaláskor néhány csepp pezsgőt locsolunk a tetejére, és esetleg valamilyen zöld levéllel díszítjük.

EK - 2018/4



Jeleu de şampanie

Ingrediente pentru 4 persoane: 500 ml şampanie rozé, 220 ml apă, 15 g praf gelatină, 2 linguri zahăr, zeama de la ½ lămâie.


Prepararea: Gelatina se înmoaie în 70 ml apă rece. Restul apei se pune la foc cu zahărul şi zeama de lămâie şi se amestecă până ce se dizolvă zahărul. Se ia de pe foc, se adaugă gelatina înmuiată şi se amestecă până ce se dizolvă complet. Atunci se toarnă uşor şampania, amestecând încontinuu. Se toarnă lichidul în cupe de şampanie sau pahare şi se lasă la rece pentru câteva ore. La servire se stropesc câteva picături de şampanie deasupra jeleului, eventual, pentru aspect, se ornează cu o frunzuliţă verde. 

BA - 2017/3

2017. március 27., hétfő

Zéphyre de veau, avagy borjúfelfújt királyi módra

A recept Margit román hercegnő Carte regală de bucate (Királyi recepteskönyv) című könyvében jelent meg, amelyben összegyűjtötte az európai királyi családok kedvenc ételeit. A recepteken kívül egy-egy kis bemutató is van a könyvben azokról a személyekről, illetve királyi családokról, akiktől a recepteket kapta, érdekes olvasmány nemcsak a receptek szempontjából. 
Maga az étel nagyon egyszerű, teljesen hétköznapi hozzávalókból (mondjuk a borjúhús esetleg nem annyira hétköznapi), és könnyű elkészíteni is. Nekünk nagyon ízlett.



Zéphyre de veau

Hozzávalók 6 személyre: 30 dkg borjúhús, 20 dkg füstölt sonka (jambon), 15 dkg kemény sajt, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 5 dkg vaj, 3 dkg liszt, 3 dl hideg tej, 3 tojás, 4 evőkanál zsemlemorzsa, só, bors, szerecsendió;
továbbá: vaj, zsemlemorzsa.

Elkészítése: A borjúhúst vékony szeletekre vágjuk, megszórjuk sóval és borssal majd megpároljuk, vagy ha szeretnénk, elkészítjük bécsi szeletnek. A vajat megolvasztjuk, beleszórjuk a lisztet, hagyjuk felhabzani, majd felöntjük a tejjel. Simára kavarjuk, majd sűrűsödésig főzzük. Végül sóval, borssal és szerecsendióval ízesítjük, majd hagyjuk kihűlni. Kis kockákra vágjuk a borjúhúst meg a sonkát, lereszeljük a sajtot, illetve finomra aprítjuk a petrezselyemzöldet. A besamelhez adjuk a tojássárgáját meg a húsokat, a sajtot meg a petrezselyemzöldet, jól eldolgozzuk, utánaízesítünk sóval és borssal, majd óvatosan beleforgatjuk a tojásfehérjéből vert kemény habot és a zsemlemorzsát. Kikenünk vajjal hat nagyobbacska szufléformát, megszórjuk morzsával, majd elosztjuk bennük az elkészített masszát kb. háromnegyedéig megtöltve a formákat. Tepsibe helyezzük őket, kb. 1 ujjnyi magasan vizet öntünk a tepsibe, és 180 fokra előmelegített sütőben 20-25 percig sütjük, vagy amíg a felfújtak teteje aranybarnára nem sül. Azonnal tálaljuk. 

EK - 2018/10.



Zéphyre de veau        

Ingrediente pentru 6 persoane: 300 g carne de viţel, 200 g şuncă afumată (jambon), 150 g caşcaval tare, 1 legătură mică pătrunjel verde, 50 g unt, 30 g făină, 300 ml lapte rece, 3 ouă, 4 linguri pesmet, sare, piper, nucşoară măcinată;

Alte ingrediente: unt, pesmet


Prepararea: Carnea de viţel se taie felii, se presară cu sare şi piper şi se găteşte la aburi sau se prepară şniţel. Se topeşte untul, sa adaugă făina, după care se toarnă tot laptele. Se amestecă şi se lasă să fiarbă până ce se îngroaşă. La final se asezonează cu sare, piper şi nucşoară. Se lasă la răcit. Se taie cubuleţe carnea şi şunca, se răzuieşte caşcavalaul, se toacă mărunt pătrunjelul. Se adaugă toate la sosul beşamel împreună cu gălbenuşurile şi se amestecă bine. Albuşurile se bat spumă cu puţină sare, după care se încorporează lejer în cealaltă compoziţie. Se mai potriveşte de sare şi piper şi se înglobează şi cele 4 linguri de pesmet. Se ung cu unt şi se presară cu pesmet 6 forme mai mărişoare de sufleu, şi se umplu cu compoziţia rezultată până la trei sferturi. Se aşază într-o tavă, se toarnă în tavă apă de un deget şi se introduce în cuptorul preîncălzit la 180 grade. Se coc 20-25 minute, sau până ce sufleurile se rumenesc puţin deasupra. Se servesc imediat ce se scot din cuptor. 

2017. március 25., szombat

Borjúpaprikás puliszkával



Borjúpaprikás puliszkával

Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg borjúhús, 3 hagyma, 2 csapott evőkanál pirospaprika, 2-3 dl tejföl, 2 csapott evőkanál liszt, olaj vagy zsír, só, bors, babérlevél; 
a puliszkához: 1-1,2 liter víz, 30-35 dkg kukoricaliszt vagy –dara, 1,5 teáskanál só.

Elkészítése: A hagymát finomra aprítjuk, és kevés zsiradékon üvegesre pároljuk. Rászórjuk a pirospaprikát, elkavarjuk, felöntjük kevés vízzel, majd miután fölforrt, rádobjuk a falatnyi kockákra vágott húst, és elkeverjük. Sózzuk, borsozzuk, dobunk rá 2-3 babérlevelet, felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, és fedő alatt, közepes lángon addig főzzük, míg a hús meg nem puhul. Ha a folyadék elpárologna róla, mindig kevés forró vízzel pótoljuk, végül pedig zsírjára sütjük. Ekkor rászórjuk a lisztet, elkeverjük, felengedjük tetszés szerinti vízzel, és kavargatva jól kiforraljuk-besűrítjük. Végül a tejfölt elkeverjük kevés szósszal és az ételhez adjuk. Egyet-kettőt lobbantunk még rajta, és félrevesszük. Amíg a hús készül, megfőzzük a puliszkát is. A vizet fölforraljuk, megsózzuk, majd a lisztet egyből a közepébe zuttyintjuk, és kis lángon hagyjuk főni legalább 15-20 percig. Ekkor a levéből kimerünk egy nagy csészényit, félretesszük, és a puliszkát elkezdjük fakanállal kavarni. Ha túl száraz lenne, a félretett léből egy-egy keveset visszaöntünk, és folyamatosan kavarjuk, mígnem az egész egy nagy gombóccá áll össze. Deszkára borítjuk, majd cérnával feldaraboljuk, és a paprikással kínáljuk bármilyen savanyúság vagy saláta kíséretében.  

Megjegyzés: Erdélyben a különféle pörköltek és paprikások mellé a puliszka a hagyományos köret.

KT - 2017/4

2017. március 24., péntek

Krumpligombócleves kolbásszal

Egy kicsit másfajta krumplileves, mert kell a változatosság. :) 


Krumpligombócleves kolbásszal

Hozzávalók 5-6 személyre: 2-2 sárgarépa és petrezselyemgyökér, 1 hagyma, 5 dkg szalonna, 25-30 dkg házi füstölt kolbász, 2 tojássárgája, 2 dl tejföl, só, citromlé, petrezselyemzöld;
a gombóchoz: 40 dkg főtt krumpli, 2 szelet kenyér, 1 hagyma, 1 tojás, 2 evőkanál liszt, ½ teáskanál őrölt kömény, 1 teáskanál szárított majoránna, ½ csokor petrezselyemzöld, só, bors.


Elkészítése: A szalonnát nagyon apró kockákra vágjuk, zsírját kiolvasztjuk, a pörcöt, ha akarjuk, kiszedjük, és csak a végén szórjuk a levesre. Ha nem, benne is hagyhatjuk. A kiolvadt zsíron megdinszteljük a finomra aprított hgymát meg a tetszés szerint darabolt gyökereseket, felöntjük 2-2,5 l vízzel, enyhén megsózzuk, és félpuhára főzzük. Ekkor beletesszük a karikára vágott kolbászt, és addig főzzük, amíg minden el nem készül. A gombóchoz a kenyeret hideg vízbe áztatjuk, a főtt krumplit és a hagymát pedig lereszeljük a kis lyukú reszelőn. A kifacsart, összemorzsolt kenyeret összedolgozzuk a krumplival, hagymával, tojással és liszttel,  hozzáadjuk a finomra aprított petrezselyemzöldet meg a majoránnát, ízlés szerint sóval, borssal, őrölt köménnyel ízesítjük, majd diónyi gombócokká formáljuk, és a majdnem kész levesbe dobjuk. Addig főzzük, amíg a gombócok feljönnek a leves tetejére (1-2 perc). Ezalatt simára kavarjuk a tejfölt és a tojássárgáját, felengedjük kevés forró lével, és a leveshez öntjük. Csak összeforrósítjuk, már nem forraljuk fel. Utánasózunk, citromlével ízesítjük, és megszórjuk aprított petrezselyemzölddel. Tejföllel és csípős paprikával kínáljuk. 

Megjegyzés: Tetszés szerint tárkonnyal és tárkonyecettel is ízesíthető. 

KAL - 2018.


Ciorbă cu găluşte de cartofi şi cârnaţi

Ingrediente pentru 5-6 persoane: 2 morcovi, 2 rădăcini de pătrunjel, 1 ceapă, 50 g slănină, 250-300 g cârnaţi de casă afumaţi, 2 gălbenuşuri, 200 ml smântână, sare, zeamă de lămâie, pătrunjel verde;
pentru găluşte: 400 g cartofi fierţi, 2 felii de pâine, 1 ou, 1 ceapă, 2 linguri făină, sare, piper, ½ linguriţă chimen măcinat, 1 linguriţă măghiran uscat, ½ legătură pătrunjel verde.


Prepararea: Se taie slănina cubuleţe foarte mici şi se se prăjeşte într-o oală până ce îşi lasă grăsimea. Se adaugă morcovii, ceapa şi rădăcina de pătrunjel tăiate după plac şi se călesc câteva minute. Se toarnă 2-2,5 litri apă, se sărează şi se lasă să dea în clocot. Când legumele sunt pe jumătate fierte, se adaugă cârnaţii tăiaţi rondele şi se fierbe ciorba până când toate se gătesc. Pentru găluşte se înmoaie pâinea în apă rece, iar cartofii se dau pe răzătoarea cu găuri mici. Se amestecă cartofii cu pâinea stroarsă şi sfărâmată, ceapa dată pe răzătoare, pătrunjelul tocat, oul, făina şi condimentele enumerate şi se asezonează după gust cu sare şi piper. Din compoziţie se formează găluşte de mărimea unei nuci şi se adaugă la ciorbă când aceasta este gata, lăsând să fiarbă până ce găluştele se ridică la suprafaţă. Se freacă gălbenuşurile cu smântâna, se adaugă puţină zeamă fierbinte, după care se toarnă amestecul la ciorbă. Se ia de pe foc înainte ca ciorba să dea în clocot din nou. Se presară pătrunjel verde tocat şi se serveşte cu smântână şi ardei iute. 

BA - 2017/9

2017. március 23., csütörtök

Kókuszos-mákos szelet

Isteni sütemény, szinte büntetlenül. :) A sütemény nem nevezhető paleónak a felhasznált pudingpor miatt, de mindenképpen glutén- és tejmentes. Megmondom őszintén, ez a növényi tejszín nagyon nem smakkol nekem, furcsa nagyon az íze; a múltkor azért vettem 1 liternyit, mert egy kolléganőmnek készítettem vegán süteményt egy ovis alkalomhoz, és ahhoz kellett. A maradékot pedig felhasználtam ennél a sütinél. Igaz, a tojásos krémmel elvegyítve már irtó finom lett a végeredmény, úgyhogy ez a sütemény nagyon hamar elfogyott nálunk. Szerintem húsvétra biztos fog egy ilyen süti készülni. 


Kókuszos-mákos szelet

Hozzávalók a laphoz: 7 tojásfehérje, 7 evőkanál xilit (nyírfacukor), 7+1-2 evőkanál darálatlan mák, 10 dkg kókuszreszelék, 1 mokkáskanál sütőpor, 2 teáskanál citromlé, 1 csipet só;
a krémhez: 7 tojássárgája, 1 tasak vaníliás pudingpor, 3 dl növényi tej (pl. rizstej), 3 dl édesített növényi tejszín.

Elkészítése:  A tojásfehérjét keményre verjük a sóval meg a nyírfacukorral, majd hozzáadjuk a citromlével leoltott sütőport, és lazán beleforgatjuk a kókuszt meg a 7 evőkanál mákot. Sütőpapírral bélelt kb. 35*25 cm-es tepsibe simítjuk, és 170 fokos sütőben 15-20 perc alatt készre sütjük. Hagyjuk kihűlni. A krémhez a tojássárgáját simára keverjük a pudingporral meg a rizstejjel, és sűrű péppé főzzük. Miután kihűlt, lazán összeforgatjuk a kemény habbá vert növényi tejszínnel, és a mákos-kókuszos piskóta tetejére kenjük. Megszórjuk 1-2 evőkanál mákkal, majd hidegben hagyjuk összeérni néhány órát.

KAL - 2018

2017. március 20., hétfő

Gazdag villásreggeli

Néha kimondottan vágyunk arra, hogy az étel ne 2 perc alatt legyen meg, és főleg ne másodpercek alatt kelljen, rohanás közben elfogyasztani. Nos, ez ilyen. Van némi munka vele, de persze, nem sok, és időben sem vesz fel órákat, mégis a ráérősség az első gondolat, amikor rátekintünk. Kellemes ráérős reggelizést!



Gazdag villásreggeli

Hozzávalók 2 személyre: 1 üveg spárgakonzerv (vagy 10-12 szál friss fehér spárga), 10-12 szelet császárszalonna, 4 tojás, 10 dkg füstölt lazac, 2 szelet pirított kenyér, só, ecet;
a tálaláshoz: friss zöldségek (uborka, paprika, esetleg retk, újhagyma), olajbogyó, zöld fűszerek (kapor vagy petrezselyemzöld).

Elkészítése: A spárgakonzervet leszűrjük, a spárgasípokat pedig óvatosan beletekerjük egy-egy baconszeletbe. Hőálló tálba sorakoztatjuk, és 230 fokra előmelegített sütőben 10-15 perc alatt pirosra sütjük. Ha friss spárgából dolgozunk, akkor előzőleg meghámozzuk őket, majd kb. 2 percig főzzük enyhén sós vízben, és utána tekerjük baconba, illetve sütjük meg. Egy edényben vizet forralunk, jól megsózzuk, öntünk hozzá 1-2 evőkanál ecetet, majd óvatosan beleütjük a tojásokat is vigyázva, hogy egészben maradjanak. Kb. 3 percig hagyjuk csendesen főni (a víz ne bugyogjon), majd szűrőkanállal nagyon hideg vízbe tesszük át. Ezalatt megpirítjuk a kenyeret, illetve előkészítjük a többi hozzávalót meg a zöldségeket. Mindent tálra rendezünk, és kínáljuk. Tea, kávé, gyümölcslé, esetleg friss turmix is kerülhet mellé az asztalra.

KT - 2017/4

2017. március 19., vasárnap

T-bone steak alacsony hőfokon, rózsaborsmártással

A szeletek nem olyan szépek, mint ahogyan a főzőműsorokban látom, csak olyanok, amilyeneket én házilag éppen "ki tudtam szedni" az állatból. De az íze... hmmm... mesebeli volt...


T-bone steak alacsony hőfokon, rózsaborsmártással

Hozzávalók 4 személyre: 4 nagy szelet T-bone steak, 2 csapott teáskanál só, 1,5 teáskanál bors, 1-1 teáskanál borókabogyó, koriander és szegfűbors, 4 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál konyak;
a mártáshoz: 5 dkg vaj, 5 dkg liszt, 3 dl tej, 2 teáskanál rózsabors, 2 evőkanál konyak, só, bors, citromlé.

Elkészítése: A szemes fűszereket mozsárban megtörjük, összevegyítjük a sóval meg a borssal, és a keverékkel alaposan megszórjuk a hússzeleteket. Rálocsoljuk az olívaolajat meg a konyakot, és kézzel jól belemasszírozzuk. A húsokat zacskóba tesszük (beleöntjük a pácoláskor keletkezett levet is), ha van rá lehetőségünk, vákuumozzuk, és 1-2 napig hideg helyen hagyjuk érlelődni. Ezután hőálló tálba tesszük, aláöntünk nagyon kevés vizet, lefedjük, és 120-130 fokra előmelegített sütőben kb. 5 óra alatt hagyjuk elkészülni. Közben egyszer-kétszer meg is fordíthatjuk.  A végén kissé rápiríthatunk. A mártáshoz száraz serpenyőben picit megpirítjuk a rozsaborsot, majd hozzáadjuk a vajat, majd miután megolvadt, beleszórjuk a lisztet is. Hagyjuk felhabzani, majd felengedjük a hideg tejjel, és simára keverjük. Jól kiforraljuk, ha szükséges további tejjel vagy vízzel hígítjuk (és persze, ismét kiforraljuk), végül pedig sóval, borssal, konyakkal és citromlével ízesítjük. A húst a mártással kínáljuk körettel vagy anélkül.

2017. március 18., szombat

Grillezett hasaalja grillezett gyümölcsökkel

Bár nem szabad disznóhúst ennem, a grillezett hasaalja abszolút favorit. Így elkészítve és ezzel a körettel szuper fogás. A férjem nagyon kétkedve fogadta a grillezett gyümölcsöt, nem is akarta eleinte megkóstolni, végül "odatett", hogy még legalább ugyanannyi almát süssek meg. :)



Grillezett hasaalja grillezett gyümölcsökkel

Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg kisujjnyi vastagra szeletelt sertéshasaalja, só, bors, pirospaprika, őrölt kömény, 5-6 savanykás alma (nekem granny Smith volt), 2 citrom, szalonna, olívaolaj, bor.

Elkészítése: A húst megszórjuk a fűszerekkel (köményből és pirospaprikából csak keveset kell használni), majd hagyjuk állni, amennyit lehet. A felforrósított grillrácsot jól megkenjük szalonnával, és a húsokat aranybarnára sültjük borral locsolgatva közben. Amíg a hús sül, az almát kisujjnyi vastagra, a citromot kissé vékonyabbra szeleteljük, tálba tesszük, és meglocsoljuk kevés olívaolajjal. A forró grillrácson oldalanként 1-1,5 percig sütjük, miközben mindkét oldalát meglocsoljuk kevés borral. Amíg a gyümölcsöt grillezzük, a húst lefedve pihentetjük néhány percig, majd együtt tálaljuk. Kitűnő fogás.
BA - 2017/5
KT - 2017/5


2017. március 17., péntek

Pikáns kacsacomb fűszeres meggyszósszal

A csillagánizsos szószok nagyon bejönnek a családnak. A rózsabors pedig még különlegesebbé tette. Ez tipikusan az a fajta fogás, ami bár 3 részből áll, nem sok munkát igényel, és a mosatlan sem rengeteg. Nálunk a férjem imádja a krumplipürét, én viszont unom készíteni és unalmasnak is tartom (éppen ezért legtöbbször varálok rajta valamit, most viszont teljesen natúran hagytam), de amikor készítek, akkor roppant hálás szokott lenni érte. :) A nagylányom is. Irdatlan adagokat képes bevágni. :) Szerencsére, nem látszik rajta...
Szóval klasszikus felállás: hús, krumpli, szósz, mégis más, mint a klasszikus. :) 


Pikáns kacsacomb fűszeres meggyszósszal

Hozzávalók 4 személyre: 4 konyhakész kacsacomb, 1 csapott teáskanál só, ½ - ½ teáskanál bors, gyömbérpor és őrölt koriander, 2-3 szem összetört szegfűbors és borókabogyó, olívaolaj; 
a szószhoz: 25 dkg meggy (fagyasztott vagy befőttből), 2 csapott evőkanál kukoricakeményítő, 1 csillagánizs, ½ teáskanál rózsabors, só, cukor, citromlé; 
a tálaláshoz: krumplipüré.

Elkészítése:  A kacsacombokat szárazra törölgetjük, majd megszórjuk a porfűszerek keverékével. Tálba tesszük, rálocsolunk 4-5 evőkanál olívaolajat, és kézzel jól összeforgatjuk-masszírozzuk. Állni hagyjuk egy ideig, akár 1 éjszakán is át. Ezután hőálló edénybe tesszük, aláöntünk kevés vizet, lefedjük, és 180 fokos sütőben kb. 1 óra alatt puhára sütjük-pároljuk. Végül fedő nélkül, illetve a hőt kissé megemelve rápirítunk. Amíg a hús elkészül, megcsináljuk a krumplipürét, illetve a meggyszószt. A meggyet kis lábosba rakjuk a csillagánzzsal és a durvára tört rózsaborssal együtt,  szórunk rá 1-2 evőkanál cukrot meg 1 csipet sót, felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, és felforraljuk. A keményítőt elkeverjük kevés hideg vízzel, és a meggyhez öntjük, állandóan kavargatva. Ha szükséges, további vízzel hígítjuk tetszés szerint. Végül ha kell, cukorral és citromlével igazítunk az ízén. Jól kiforraljuk. A sült kacsacombbal és krumplipürével kínáljuk.

KT - 2017/4

2017. március 16., csütörtök

Rózsák cserépben, avagy csokoládés-mascarponés muffin

Egy újabb virágcserépmuffin, aminek elkészítéséhez végre felavathattam az egyik angyaltól kapott ajándékomat, a sütőformákat. Köszi, Ottis! :) 



Rózsák cserépben, avagy csokoládés-mascarponés muffin

Hozzávalók a tésztához: 10 dkg étcsokoládé, 10 dkg vaj, 3 tojás, 10 dkg cukor, 2 púpozott evőkanál kakaópor, 20 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 2 teáskanál citromlé, 1-1,2 dl tej;
a krémhez: 15 dkg mascarpone, 3 dl habtejszín, 2 evőkanál porcukor, 1 teáskanál vaníliakivonat;
továbbá: 15-20 dkg marcipán, ételfesték.


Elkészítése:  A csokoládét apróra tördeljük, mikróban vagy gőz fölött összeolvasztjuk a vajjal, majd simára dolgozzuk. A tojást habosra keverjük a cukorral, majd összevegyítjük a vajas csokoládéval, a liszttel, a kakaóporral, a citromlével leoltott sütőporral meg a tejjel. Tejből annyit adunk hozzá, hogy inkább hígabb legyen a massza, mert így a végeredmény puhább lesz. A kész masszát virágcserép alakú formákba adagoljuk, és 180 fokos sütőben 15-20 perc alatt megsütjük. (Nem baj, ha a közepe még úgy tűnik, nem sült ki, ez így finom.) A krémhez a habtejszínt keményre verjük a porcukorral, majd összekeverjük a mascarponéval, és vaníliakivonattal ízesítjük. A kihűlt muffinoknak óvatosan kivájjuk a belsejét, megtöltjük a krémmel, megszórjuk kevés tésztamorzsalékkal, majd színes marcipánrózsákkal és -levelekkel díszítjük. Ebből az adagból 12 muffin lesz.

EK - 2017/4
BA - 2017/6


2017. március 15., szerda

Zöldségágyon sült csirkecomb

Egy teljesen átlagos vacsora egy teljesen átlagos hétköznapra. Az a jó benne, hogy bármilyen zöldség felhasználható hozzá, amit otthon találunk, én ezúttal éppen az alábbiakat "találtam". :) 



Zöldségágyon sült csirkecomb

Hozzávalók 4 személyre: 10-12 csirkealsócomb, kb. 1 kg zöldség  - vegyesen: sárgarépa, cékla, édesburgonya, színes húsú paprika (piros és sárga), brokkoli, 3 hagyma, 1 fej fokhagyma, olívaolaj, 4-5 evőkanál balzsamecet, só, bors, szárított rozmaring.

Elkészítése:  A combokat átnézzük, megmossuk, szárazra törölgetjük. Megszórjuk sóval, borssal, illetve morzsolt rozmaringgal, meglocsoljuk olívaolajjal, és jól összeforgatjuk. A zöldségeket megmossuk, amit kell, meghámozunk, ezután tetszés szerint daraboljuk. Tálba tesszük, sózzuk-borsozzuk, szintén meglocsoljuk olajjal, majd kézzel jól összeforgatjuk. Hőálló tálba terítjük a zöldséget, ráfektetjük a combokat, ráöntjük a visszamaradó pácot, illetve kevés vizet öntünk alá. Lefedve, 180 fokos sütőben 50-60 percig sütjük, ekkor levesszük a  fedőt, rálocsoljuk a balzsamecetet, és továbi 5-10 percre tolju vissza, hogy kissé megpiruljon.

Megjegyzés: A zöldségek tetszés szerint variálhatók, használhatunk zellert, pasztinákor vagyajár káposztát is.

KT - 2017/4

2017. március 13., hétfő

Lepkecsalogató, avagy almahabos, zöldcitromos muffin

Nagyon szeretjük a jó savanykás ízű mindenfélét, így aztána  muffint is, természetesen. Az almahabhoz Granny Smith almát használtam, jó savanyú volt, tökéletes ehhez a krémhez, sütihez. 


Lepkecsalogató, avagy almahabos, zöldcitromos muffin

Hozzávalók a tésztához: 10 dkg vaj, 10 dkg cukor, 2 tojás, 25 dkg liszt, 10 dkg görög joghurt, 1 teáskanál sütőpor, 2 teáskanál citromlé, 2 zöldcitrom héja és leve, 1-1,5 dl tej;
a krémhez: 20 dkg alma (tisztán mérve), ½ citrom leve, 2 dl habtejszín, 1-2 evőkanál porcukor, 1 tasak habfixáló;
továbbá: ½ zöldcitrom, cukorlepkék.


Elkészítése: A vajat habosra keverjük a cukorral, majd egyenként beledolgozzuk a tojásokat is. Hozzáadjuk a zöldcitromhéjat, a citromlével leoltott sütőport, a lisztet meg a joghurtot, és simára dolgozzuk. Ezután annyi tejjel hígítjuk, hogy sűrű palacsintatészta-szerű masszát kapjunk, végül pedig zöldcitromlével ízesítjük tetszés szerint. Papírkapszlival bélelt muffinformákba adagoljuk, és 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük. A krémhez a megtisztított, kicsumázott almára rálocsoljuk a citromlevet, illetve aláöntünk kb. 0,5 dl vizet, és fedő alatt puhára pároljuk, míg a leve is teljesen el nem fő. Ezután szitán áttörjük, és hagyjuk kihűlni. A habtejszínt keményre verjük a porcukorral meg a habfixálóval, majd lazán beleforgatjuk az almapépet. A kihűlt muffinok tetejére habrózsát nyomunk, majd vékony zöldcitromszeletekkel és cukorlepkékkel díszítjük. Az adagból kb. 15 muffin lesz.
EK - 2017/4


2017. március 12., vasárnap

Virágos óriáscserép, avagy meggyes-mákos muffin

Kolléganőm kérésére mindenmentes süteményt kellett készítenem, mert a románok ebben az időszakban már benne vannak a húsvét előtti nagyböjtben, és ők nem úgy böjtölnek, mint pl. a katolikusok, hanem ők ilyenkor semmiféle állati terméket nem fogyasztanak. Volt is bajom, amíg megtaláltam a tejfehérjementes növényi tejszínt, mert most ilyet kellett használnom, de ismételten csak azt mondhatom, hogy miután az ember hozzászokik a jóhoz, az ilyent csak förmedvénynek nevezheti. Szóval, bármennyire is szemezek mostanában a paleóval, abban pedig nincs helye a tejnek, úgy gondolom, hogy sokkal kevesebbet árthatok az igazi tejjel, mint a mindenféle oda nem valót tartalmazó növényi tejekkel vagy tejszínekkel. No, de menet közben még változhat a dolog... 

Az alábbi süteményről annyit mondhatok, hogy kolléganőm szerint nagyon finom lett, a látvány pedig tényleg szemkápráztató volt. Sok dicséretben részesültem. De a kivitelezésben Marika dadusom is segített, úgyhogy a sikeren ketten osztozunk. :) A recept Renáta meggyes-mákos kavart sütijén alapszik, azt "kevertem" meg egy kicsit úgy, hogy nekem muffinnak is jó legyen. Én nagy és mini muffinikat is sütöttem, úgy kombináltam össze őket.



Virágos óriáscserép, avagy meggyes-mákos muffin

Hozzávalók a tésztához: 18 dkg darált mák, 20 dkg liszt, 10-15 dkg cukor (vagy más édesítőszer: xilit, eritrit vagy fruktóz, kinek, ami jó), 3 dl víz, 3 evőkanál olaj, 1 csapott teáskanál szódabikarbóna, 2 evőkanál citromlé, 15 dkg meggy;
a díszítéshez: 3 dl teljesen növényi, édesített habtejszín, pici piros ételfesték.

Elkészítése: A tészta hozzávalóit összedolgozzuk, sima, hígabb masszát kell kapnunk. Lehetőleg szilikon muffinformákba adagoljuk, és 180 fokos sütőben 18-20 percig sütjük. Miután kihűltek, a növényi tejszínt felverjük, kevés ételfestékkel márványosra színezzük, majd csillagcsöves habzsákba adagolva nagy habrózsákat nyomunk a muffinok tetejére. Az összeállításhoz egy színes virágcserépbe megfelelő méretű káposztafejet illesztünk, zöld levelekkel díszítjük, majd rövidre vágott bambusznyársakra tűzve beleállítjuk a kidíszített muffinokat is. Végezetül a cserepet színben hozzáillő szalaggal kötjük át. Az adag 15-16 muffinhoz elegendő. 

Megjegyzés: Ha nincs szilikonformánk, akkor két-két papírkapszlival bélelhetjük ki a muffintepsit, így kevésbé valószínű, hogy a massza eláztatja a papírt.

Tipp: A tésztát egyben is meg lehet sütni lapnak, és krémmel vagy nélküle kínálni. 

EK - 2017/4

2017. március 11., szombat

Olajbogyós-paprikás hústekercs

Nagyon szeretem a különféle hústekercseket. Ez is irtó jó volt. Én zsemlemorzsa helyett útifűmaghéjat használtam, és krumplit nem ettem. Próbálom a gabonákat lecsökkenteni az étrendemből, valamit muszáj tennem a súlygyarapodás ellen, amíg nem lesz késő. A különféle rövid távű diétákban nem hiszek, nem szeretnék gyorsan fogyni, inkább kis lépésekben szeretnék haladni. 


Olajbogyós-paprikás hústekercs

Hozzávalók 4 személyre: 1 kg növendékhús (fiatal marha), 20 dkg mag nélküli zöld olajbogyó, 1 piros húsú kápia paprika, 1 tojás, 1-2 evőkanál zsemlemorzsa vagy útifűmaghéj, só, bors, pirospaprika, olaj, 2-3 dl bor.

Elkészítése: A húst felszeleteljük kisujjnyi vastagon, majd jó vékonyra klopfoljuk. Megszórjuk só, bors és pirospaprika keverékével, majd félretesszük. Az olajbogyót összeaprítjuk, a kápiát nagyon kicsi kockákra vágjuk, majd elkeverjük a tojással és a zsemlemorzsával. Megborsozzuk, és ha szükségesnek ítéljük, még sózhatjuk. A töltelékből egy-egy evőkanálnyit a hússzeletekre helyezünk, feltekerjük, és megtűzzük fogpiszkálóval. Forró olajon a tekercseket körbepirítjuk, kiszedjük, majd az összeset visszatesszük az edénybe, aláöntjük a bort, és fedő alatt, kis lángon puhára pároljuk vigyázva, hogy az esetlegesen elpárolgó folyadékot borral vagy vízzel kicsinként folyamatosan pótoljuk. Miután elkészült, bazsalikomos vagy petrezselymes krumplival tálaljuk különféle saláták, szószok vagy savanyúságok kíséretében.

EK - 2017/4

2017. március 10., péntek

Bazsalikomos húsgombócleves

Mert a húsgombóclevest nem lehet megunni! És mert a húsgombóclevest lehet mindig másként is készíteni. 


Bazsalikomos húsgombócleves

Hozzávalók 6-8 személyre: 25 dkg sárgarépa, 10 dkg zellergumó, 10 dkg petrezselyemgyökér, 50-60 dkg krumpli, 1 hagyma, 1 teáskanál szárított bazsalikom, 2 tojássárgája, 2 dl tejföl, 1 marék friss bazsalikomlevél, só, esetleg citromlé;
a gombóchoz: 40 dkg darált hús (sertés vagy marha), 10 dkg rizs, 2 tojásfehérje, 1 finomra aprított hagyma, 3-4 cikk zúzott fokhagyma, 3 evőkanál zabpehely, só, bors, 1 teáskanál pirospaprika.


Elkészítése:  Felforralunk kb. 4 l vizet, enyhén megsózzuk, majd rendre beledobjuk a tetszés szerint darabolt zöldségeket a következő sorrendben: hagyma, sárgarépa, petrezselyemgyökér és zellergumó, végül pedig a krumpli. A következő zöldséget mindig akkor adjuk a leveshez, miután újra forr a víz. Miután a krumpli is belekerült, hozzáadjuk a szárított bazsalikomot meg a felsorolt hozzávalókból elkészített húsgombócokat, és addig főzzük az egészet, amíg minden meg nem puhul (kb. 15 perc). Végül ha szükséges, vízzel hígítjuk, jól kiforraljuk és utánasózunk. A tejfölt simára keverjük a tojássárgájával, elkeverjük kevés forró lével, és a leveshez öntjük. Ha szeretnénk, citromlével ízlés szerint savanyíthatjuk is. Összeforrósítjuk, de már nem forraljuk fel. Tálalás előtt megszórjuk frissen aprított baszalikommal. 

EK - 2017/4

2017. március 8., szerda

Pilvax fűszeres mokka (kávélikőr)

Ezt a receptet én találtam ki, legalábbis az arányokat magam állítottam össze, kísérleteztem ki. Egyetlen utalást találtam rá a neten, ezen az oldalon, amiről annyit írtak, hogy a Pilvax kávézó jellegzetes itala volt, és nem más volt, mint kávélikőr ánizzsal és vaníliával ízesítve. Ebből kiindulva komponáltam meg az alábbi receptet, ami nagyon finomra sikeredett. 


Pilvax fűszeres mokka (kávélikőr)

Hozzávalók: 1,5 dl víz, 3 evőkanál cukor, 4 adag erős feketekávé, 2-3 dl alkohol (pl. házi pálinka vagy vodka), ½ mokkáskanál őrölt ánizs, 1 vaníliarúd, néhány kávészem.


Elkészítése:  A vízből és a cukorból szirupot főzünk, hozzáadjuk az ánizst és az egészben hagyott vaníliarudat, 1-2 percig főzzük együtt, majd összevegyítjük a lefőzött kávéval. Miután kihűlt, beletöltjük az alkoholt ízlés szerint adagolva, és végül átszűrjük sűrű szitán vagy kávéfilteren. Csinos üvegbe töltjük, beleteszünk még néhány kávészemet, majd kínálhatjuk is, de néhány napnyi állás-összeérés jót tesz neki. 

EK - 2017/3


2017. március 7., kedd

Deák-kuglóf

Ritkán sütök kuglófot, és olyankor mindig megfogadom, hogy ha ez ilyen finom, ezután gyakrabban készül, aztán meg... ki tudja, mikor készül ismét. A Deák Ferencről elnevezett kuglóf is a nagyon finom kategóriába tartozik, készítsétek el ti is a nemzeti ünnepre, vagy bármilyen más alkalomra. A neten nagyon sok recept kering, többet is megnéztem, majd kialakítottam a saját verziómat. 


Deák-kuglóf

Hozzávalók: 25 dkg + 1 evőkanál liszt, 8-10 dkg porcukor, 1 csipet só, 12 dkg vaj, 5 dkg keserű csokoládé, 5 dkg mazsola, 2 dl tej, 5 g szárított élesztő (vagy 2 dkg friss élesztő), 4 tojássárgája, továbbá: vaj, liszt, porcukor.

Elkészítése: A tejben elkeverjük az élesztőt meg 1 evőkanál lisztet, és hagyjuk felfutni. A mazsolát beáztatjuk langyos vízbe, a csokoládét apróra vagdaljuk, a vajat megolvasztjuk, és hagyjuk lehűlni. A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, a cukrot meg a vajat, és összekeverjük. Ezután beletesszük a tojássárgáját és az élesztős tejet, végül pedig beleforgatjuk a csokoládét és a mazsolát is. Könnyű, lágy masszát kell kapnunk, amit vajjal jól megkent, liszttel szórt kuglófformába öntünk, és 180 fokos sütőben 30-35 perc alatt megsütünk. (Tűpróba.) miután kihűlt, porcukorral megszórva kínáljuk.

EK - 2017/3




2017. március 3., péntek

Petőfi-rostélyos

A közelgő nemzeti ünnepre való tekintettel.... Hogy lehessen idejében felkészülni...


Petőfi-rostélyos

Hozzávalók 4-5 személyre: 1,2 kg marharostélyos, 10 dkg füstölt szalonna, 2 hagyma, 5 cikk fokhagyma, 1 kápia paprika, 2-3 evőkanál paradicsompüré, őrölt kömény, majoránna, só, bors, pirospaprika, olaj vagy zsír, liszt; 
a fánkhoz: 40 dkg főtt krumpli, 40 dkg liszt, 1 púpozott teáskanál só, 2 tojássárgája, 5 g szárított élesztő, 1 evőkanál cukor, kb. 1,5 dl tej vagy víz, bő olaj.

Elkészítése:  A rostélyost kisujjnyi vastag szeletekre váguk, széleit kissé bevagdossuk, majd enyhén kiklopfoljuk. Megszórjuk sóval és borssal, majd félretesszük. A szalonnát kockákra váguk, zsírját kiolvasztjuk, a pörcöt kiszedjük és félretesszük. A hússzeleteket megforgatjuk lisztben, majd a szalonnazsírban mindkét oldalukon hirtelen megpirítjuk. Kiszedjük, félretesszük. A hús után visszamaradt zsiradékot kipótoljuk kevés olajjal vagy zsírral, és megdinszteljük benne a finomra aprított hagymát. Rádobjuk a kis kockákra vágott paprikát meg a zúzott fokhagymát, és együtt is dinszteljük egy keveset. Hozáadjuk a paradicsompürét, kavargatva kissé lepirítjuk, majd felöntjük kevés vízzel. Beletesszük a hússzeleteket, elkeverjük, és kipótoljuk annyi vízzel, amennyi a húsokat kb. 1 ujjnyival ellepi. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, őrölt köménnyel és majoránnával fűszerezzük, majd kis lángon, fedő alatt, néha megrázogatva készre pároljuk. Miután elkészült, a húst kiszedhetjük, és a szószt turmixolhatjuk, de nem muszáj. A fánk hozzávalóit összedolgozzuk és jól megdagasztjuk. Meleg helyen hagyjuk duplájára kelni, majd lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, pogácsaszaggatóval kiszúrjuk, és miután a fánkokat hagytuk még egy keveset kelni, bő forró olajban kisütjük. Papírtörlőre szedjük, majd a rostélyossal tálaljuk. A szalonnapörcöt is rászórjuk, csak az nálam lemaradt a fotóról. 

EK - 2017/3
Related Posts with Thumbnails

2017. március 31., péntek

Csirkefasírt labodás krumplipürével, labodás sajtszósszal

Ez még tavalyi, lefagyasztott laboda volt, de már bújik az idei friss a kertben. :) 


Csirkefasírt labodás krumplipürével, labodás sajtszósszal

Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg darált csirkehús, 2-3 szelet beáztatott, kifacsart kenyér, 6 cikk zúzott fokhagyma, 1 tojás, só, bors, olaj;
A püréhez: 60 dkg krumpli, 20 dkg friss laboda, 5 dkg vaj, 2-3 dl tej, só;
A mártáshoz: 5 dkg vaj, 5 dkg liszt, 2 dl tejszín, 2 dl tej, 10 dkg kemény sajt (pl. parmezán), a laboda főzőleve, só, citromlé.

Elkészítése: A fasírt hzzávalóit összegyúrjuk, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd pogácsákat formálunk belőle, és olajban aranybarnára sütjük. Papírtörlőre szedjük. A krumplit meghámozzuk, sós vízben megfőzzük, majd leszűrjük, hozzáadjuk a vajat és összetörjük. A tejet kicsinként öntögetve hozzá kézi mixerrel habosra kavarjuk. A labodát kevés enyhén sós vízen kb. 5 percig főzzük, majd leszűrjük (a főzővizet megtartjuk) és összeturmixoljuk. A labodapürét a krumplihoz keverjük, ha szükséges további tejjel habosítjuk. A mártáshoz a felforrósított vajban megfuttatjuk a lisztet, felöntjük a laboda megmaradt főzővizével meg a tejszínnel, sűrűre főzzük, majd annyi tejjel hígítjuk, amilyen sűrű mártást szeretnénk. Végül belekavarjuk a reszelt sajtot, sózzuk, illetve citromlével ízesítjük. A fasírtot a krumplipürével és a mártással kínáljuk. 

EK - 2017/5

2017. március 29., szerda

Pezsgőzselé

A recept szintén a Királyi ételek című könyvből való, és szintén Tatiana Radziwill hercegnő "küldte be" a szerkesztő Margit hercegnőnek. Nagyon finom desszert, a lányoknak elkészítettem gyerekpezsgőből is, és azt mondták, ilyent máskor is csináljunk. 


Pezsgőzselé

Hozzávalók 4 személyre: 5 dl rozé pezsgő, 2,2 dl víz, 15 g zselatinpor, 2 evőkanál cukor, 1/2 citrom leve.

Elkészítése: A zseletinport beáztatjuk 70 ml vízbe, a többi vizet pedig lábosba öntjük, hozzáadjuk a cukrot meg a citromlevet, és addig melegítjük kavargatva, míg a cukor fel nem oldódik. Félrevesszük a lángról, hozzáadjuk a beáztatott zselatint, és addig kavargatjuk tovább, amíg a zselatin is fel nem oldódik. Hozzáöntjük lassan a pezsgőt, folytonosan kavarva, majd pezsgőskelyhekbe adagoljuk, és hidegbe tesszük néhány órára. Tálaláskor néhány csepp pezsgőt locsolunk a tetejére, és esetleg valamilyen zöld levéllel díszítjük.

EK - 2018/4



Jeleu de şampanie

Ingrediente pentru 4 persoane: 500 ml şampanie rozé, 220 ml apă, 15 g praf gelatină, 2 linguri zahăr, zeama de la ½ lămâie.


Prepararea: Gelatina se înmoaie în 70 ml apă rece. Restul apei se pune la foc cu zahărul şi zeama de lămâie şi se amestecă până ce se dizolvă zahărul. Se ia de pe foc, se adaugă gelatina înmuiată şi se amestecă până ce se dizolvă complet. Atunci se toarnă uşor şampania, amestecând încontinuu. Se toarnă lichidul în cupe de şampanie sau pahare şi se lasă la rece pentru câteva ore. La servire se stropesc câteva picături de şampanie deasupra jeleului, eventual, pentru aspect, se ornează cu o frunzuliţă verde. 

BA - 2017/3

2017. március 27., hétfő

Zéphyre de veau, avagy borjúfelfújt királyi módra

A recept Margit román hercegnő Carte regală de bucate (Királyi recepteskönyv) című könyvében jelent meg, amelyben összegyűjtötte az európai királyi családok kedvenc ételeit. A recepteken kívül egy-egy kis bemutató is van a könyvben azokról a személyekről, illetve királyi családokról, akiktől a recepteket kapta, érdekes olvasmány nemcsak a receptek szempontjából. 
Maga az étel nagyon egyszerű, teljesen hétköznapi hozzávalókból (mondjuk a borjúhús esetleg nem annyira hétköznapi), és könnyű elkészíteni is. Nekünk nagyon ízlett.



Zéphyre de veau

Hozzávalók 6 személyre: 30 dkg borjúhús, 20 dkg füstölt sonka (jambon), 15 dkg kemény sajt, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 5 dkg vaj, 3 dkg liszt, 3 dl hideg tej, 3 tojás, 4 evőkanál zsemlemorzsa, só, bors, szerecsendió;
továbbá: vaj, zsemlemorzsa.

Elkészítése: A borjúhúst vékony szeletekre vágjuk, megszórjuk sóval és borssal majd megpároljuk, vagy ha szeretnénk, elkészítjük bécsi szeletnek. A vajat megolvasztjuk, beleszórjuk a lisztet, hagyjuk felhabzani, majd felöntjük a tejjel. Simára kavarjuk, majd sűrűsödésig főzzük. Végül sóval, borssal és szerecsendióval ízesítjük, majd hagyjuk kihűlni. Kis kockákra vágjuk a borjúhúst meg a sonkát, lereszeljük a sajtot, illetve finomra aprítjuk a petrezselyemzöldet. A besamelhez adjuk a tojássárgáját meg a húsokat, a sajtot meg a petrezselyemzöldet, jól eldolgozzuk, utánaízesítünk sóval és borssal, majd óvatosan beleforgatjuk a tojásfehérjéből vert kemény habot és a zsemlemorzsát. Kikenünk vajjal hat nagyobbacska szufléformát, megszórjuk morzsával, majd elosztjuk bennük az elkészített masszát kb. háromnegyedéig megtöltve a formákat. Tepsibe helyezzük őket, kb. 1 ujjnyi magasan vizet öntünk a tepsibe, és 180 fokra előmelegített sütőben 20-25 percig sütjük, vagy amíg a felfújtak teteje aranybarnára nem sül. Azonnal tálaljuk. 

EK - 2018/10.



Zéphyre de veau        

Ingrediente pentru 6 persoane: 300 g carne de viţel, 200 g şuncă afumată (jambon), 150 g caşcaval tare, 1 legătură mică pătrunjel verde, 50 g unt, 30 g făină, 300 ml lapte rece, 3 ouă, 4 linguri pesmet, sare, piper, nucşoară măcinată;

Alte ingrediente: unt, pesmet


Prepararea: Carnea de viţel se taie felii, se presară cu sare şi piper şi se găteşte la aburi sau se prepară şniţel. Se topeşte untul, sa adaugă făina, după care se toarnă tot laptele. Se amestecă şi se lasă să fiarbă până ce se îngroaşă. La final se asezonează cu sare, piper şi nucşoară. Se lasă la răcit. Se taie cubuleţe carnea şi şunca, se răzuieşte caşcavalaul, se toacă mărunt pătrunjelul. Se adaugă toate la sosul beşamel împreună cu gălbenuşurile şi se amestecă bine. Albuşurile se bat spumă cu puţină sare, după care se încorporează lejer în cealaltă compoziţie. Se mai potriveşte de sare şi piper şi se înglobează şi cele 4 linguri de pesmet. Se ung cu unt şi se presară cu pesmet 6 forme mai mărişoare de sufleu, şi se umplu cu compoziţia rezultată până la trei sferturi. Se aşază într-o tavă, se toarnă în tavă apă de un deget şi se introduce în cuptorul preîncălzit la 180 grade. Se coc 20-25 minute, sau până ce sufleurile se rumenesc puţin deasupra. Se servesc imediat ce se scot din cuptor. 

2017. március 25., szombat

Borjúpaprikás puliszkával



Borjúpaprikás puliszkával

Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg borjúhús, 3 hagyma, 2 csapott evőkanál pirospaprika, 2-3 dl tejföl, 2 csapott evőkanál liszt, olaj vagy zsír, só, bors, babérlevél; 
a puliszkához: 1-1,2 liter víz, 30-35 dkg kukoricaliszt vagy –dara, 1,5 teáskanál só.

Elkészítése: A hagymát finomra aprítjuk, és kevés zsiradékon üvegesre pároljuk. Rászórjuk a pirospaprikát, elkavarjuk, felöntjük kevés vízzel, majd miután fölforrt, rádobjuk a falatnyi kockákra vágott húst, és elkeverjük. Sózzuk, borsozzuk, dobunk rá 2-3 babérlevelet, felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, és fedő alatt, közepes lángon addig főzzük, míg a hús meg nem puhul. Ha a folyadék elpárologna róla, mindig kevés forró vízzel pótoljuk, végül pedig zsírjára sütjük. Ekkor rászórjuk a lisztet, elkeverjük, felengedjük tetszés szerinti vízzel, és kavargatva jól kiforraljuk-besűrítjük. Végül a tejfölt elkeverjük kevés szósszal és az ételhez adjuk. Egyet-kettőt lobbantunk még rajta, és félrevesszük. Amíg a hús készül, megfőzzük a puliszkát is. A vizet fölforraljuk, megsózzuk, majd a lisztet egyből a közepébe zuttyintjuk, és kis lángon hagyjuk főni legalább 15-20 percig. Ekkor a levéből kimerünk egy nagy csészényit, félretesszük, és a puliszkát elkezdjük fakanállal kavarni. Ha túl száraz lenne, a félretett léből egy-egy keveset visszaöntünk, és folyamatosan kavarjuk, mígnem az egész egy nagy gombóccá áll össze. Deszkára borítjuk, majd cérnával feldaraboljuk, és a paprikással kínáljuk bármilyen savanyúság vagy saláta kíséretében.  

Megjegyzés: Erdélyben a különféle pörköltek és paprikások mellé a puliszka a hagyományos köret.

KT - 2017/4

2017. március 24., péntek

Krumpligombócleves kolbásszal

Egy kicsit másfajta krumplileves, mert kell a változatosság. :) 


Krumpligombócleves kolbásszal

Hozzávalók 5-6 személyre: 2-2 sárgarépa és petrezselyemgyökér, 1 hagyma, 5 dkg szalonna, 25-30 dkg házi füstölt kolbász, 2 tojássárgája, 2 dl tejföl, só, citromlé, petrezselyemzöld;
a gombóchoz: 40 dkg főtt krumpli, 2 szelet kenyér, 1 hagyma, 1 tojás, 2 evőkanál liszt, ½ teáskanál őrölt kömény, 1 teáskanál szárított majoránna, ½ csokor petrezselyemzöld, só, bors.


Elkészítése: A szalonnát nagyon apró kockákra vágjuk, zsírját kiolvasztjuk, a pörcöt, ha akarjuk, kiszedjük, és csak a végén szórjuk a levesre. Ha nem, benne is hagyhatjuk. A kiolvadt zsíron megdinszteljük a finomra aprított hgymát meg a tetszés szerint darabolt gyökereseket, felöntjük 2-2,5 l vízzel, enyhén megsózzuk, és félpuhára főzzük. Ekkor beletesszük a karikára vágott kolbászt, és addig főzzük, amíg minden el nem készül. A gombóchoz a kenyeret hideg vízbe áztatjuk, a főtt krumplit és a hagymát pedig lereszeljük a kis lyukú reszelőn. A kifacsart, összemorzsolt kenyeret összedolgozzuk a krumplival, hagymával, tojással és liszttel,  hozzáadjuk a finomra aprított petrezselyemzöldet meg a majoránnát, ízlés szerint sóval, borssal, őrölt köménnyel ízesítjük, majd diónyi gombócokká formáljuk, és a majdnem kész levesbe dobjuk. Addig főzzük, amíg a gombócok feljönnek a leves tetejére (1-2 perc). Ezalatt simára kavarjuk a tejfölt és a tojássárgáját, felengedjük kevés forró lével, és a leveshez öntjük. Csak összeforrósítjuk, már nem forraljuk fel. Utánasózunk, citromlével ízesítjük, és megszórjuk aprított petrezselyemzölddel. Tejföllel és csípős paprikával kínáljuk. 

Megjegyzés: Tetszés szerint tárkonnyal és tárkonyecettel is ízesíthető. 

KAL - 2018.


Ciorbă cu găluşte de cartofi şi cârnaţi

Ingrediente pentru 5-6 persoane: 2 morcovi, 2 rădăcini de pătrunjel, 1 ceapă, 50 g slănină, 250-300 g cârnaţi de casă afumaţi, 2 gălbenuşuri, 200 ml smântână, sare, zeamă de lămâie, pătrunjel verde;
pentru găluşte: 400 g cartofi fierţi, 2 felii de pâine, 1 ou, 1 ceapă, 2 linguri făină, sare, piper, ½ linguriţă chimen măcinat, 1 linguriţă măghiran uscat, ½ legătură pătrunjel verde.


Prepararea: Se taie slănina cubuleţe foarte mici şi se se prăjeşte într-o oală până ce îşi lasă grăsimea. Se adaugă morcovii, ceapa şi rădăcina de pătrunjel tăiate după plac şi se călesc câteva minute. Se toarnă 2-2,5 litri apă, se sărează şi se lasă să dea în clocot. Când legumele sunt pe jumătate fierte, se adaugă cârnaţii tăiaţi rondele şi se fierbe ciorba până când toate se gătesc. Pentru găluşte se înmoaie pâinea în apă rece, iar cartofii se dau pe răzătoarea cu găuri mici. Se amestecă cartofii cu pâinea stroarsă şi sfărâmată, ceapa dată pe răzătoare, pătrunjelul tocat, oul, făina şi condimentele enumerate şi se asezonează după gust cu sare şi piper. Din compoziţie se formează găluşte de mărimea unei nuci şi se adaugă la ciorbă când aceasta este gata, lăsând să fiarbă până ce găluştele se ridică la suprafaţă. Se freacă gălbenuşurile cu smântâna, se adaugă puţină zeamă fierbinte, după care se toarnă amestecul la ciorbă. Se ia de pe foc înainte ca ciorba să dea în clocot din nou. Se presară pătrunjel verde tocat şi se serveşte cu smântână şi ardei iute. 

BA - 2017/9

2017. március 23., csütörtök

Kókuszos-mákos szelet

Isteni sütemény, szinte büntetlenül. :) A sütemény nem nevezhető paleónak a felhasznált pudingpor miatt, de mindenképpen glutén- és tejmentes. Megmondom őszintén, ez a növényi tejszín nagyon nem smakkol nekem, furcsa nagyon az íze; a múltkor azért vettem 1 liternyit, mert egy kolléganőmnek készítettem vegán süteményt egy ovis alkalomhoz, és ahhoz kellett. A maradékot pedig felhasználtam ennél a sütinél. Igaz, a tojásos krémmel elvegyítve már irtó finom lett a végeredmény, úgyhogy ez a sütemény nagyon hamar elfogyott nálunk. Szerintem húsvétra biztos fog egy ilyen süti készülni. 


Kókuszos-mákos szelet

Hozzávalók a laphoz: 7 tojásfehérje, 7 evőkanál xilit (nyírfacukor), 7+1-2 evőkanál darálatlan mák, 10 dkg kókuszreszelék, 1 mokkáskanál sütőpor, 2 teáskanál citromlé, 1 csipet só;
a krémhez: 7 tojássárgája, 1 tasak vaníliás pudingpor, 3 dl növényi tej (pl. rizstej), 3 dl édesített növényi tejszín.

Elkészítése:  A tojásfehérjét keményre verjük a sóval meg a nyírfacukorral, majd hozzáadjuk a citromlével leoltott sütőport, és lazán beleforgatjuk a kókuszt meg a 7 evőkanál mákot. Sütőpapírral bélelt kb. 35*25 cm-es tepsibe simítjuk, és 170 fokos sütőben 15-20 perc alatt készre sütjük. Hagyjuk kihűlni. A krémhez a tojássárgáját simára keverjük a pudingporral meg a rizstejjel, és sűrű péppé főzzük. Miután kihűlt, lazán összeforgatjuk a kemény habbá vert növényi tejszínnel, és a mákos-kókuszos piskóta tetejére kenjük. Megszórjuk 1-2 evőkanál mákkal, majd hidegben hagyjuk összeérni néhány órát.

KAL - 2018

2017. március 20., hétfő

Gazdag villásreggeli

Néha kimondottan vágyunk arra, hogy az étel ne 2 perc alatt legyen meg, és főleg ne másodpercek alatt kelljen, rohanás közben elfogyasztani. Nos, ez ilyen. Van némi munka vele, de persze, nem sok, és időben sem vesz fel órákat, mégis a ráérősség az első gondolat, amikor rátekintünk. Kellemes ráérős reggelizést!



Gazdag villásreggeli

Hozzávalók 2 személyre: 1 üveg spárgakonzerv (vagy 10-12 szál friss fehér spárga), 10-12 szelet császárszalonna, 4 tojás, 10 dkg füstölt lazac, 2 szelet pirított kenyér, só, ecet;
a tálaláshoz: friss zöldségek (uborka, paprika, esetleg retk, újhagyma), olajbogyó, zöld fűszerek (kapor vagy petrezselyemzöld).

Elkészítése: A spárgakonzervet leszűrjük, a spárgasípokat pedig óvatosan beletekerjük egy-egy baconszeletbe. Hőálló tálba sorakoztatjuk, és 230 fokra előmelegített sütőben 10-15 perc alatt pirosra sütjük. Ha friss spárgából dolgozunk, akkor előzőleg meghámozzuk őket, majd kb. 2 percig főzzük enyhén sós vízben, és utána tekerjük baconba, illetve sütjük meg. Egy edényben vizet forralunk, jól megsózzuk, öntünk hozzá 1-2 evőkanál ecetet, majd óvatosan beleütjük a tojásokat is vigyázva, hogy egészben maradjanak. Kb. 3 percig hagyjuk csendesen főni (a víz ne bugyogjon), majd szűrőkanállal nagyon hideg vízbe tesszük át. Ezalatt megpirítjuk a kenyeret, illetve előkészítjük a többi hozzávalót meg a zöldségeket. Mindent tálra rendezünk, és kínáljuk. Tea, kávé, gyümölcslé, esetleg friss turmix is kerülhet mellé az asztalra.

KT - 2017/4

2017. március 19., vasárnap

T-bone steak alacsony hőfokon, rózsaborsmártással

A szeletek nem olyan szépek, mint ahogyan a főzőműsorokban látom, csak olyanok, amilyeneket én házilag éppen "ki tudtam szedni" az állatból. De az íze... hmmm... mesebeli volt...


T-bone steak alacsony hőfokon, rózsaborsmártással

Hozzávalók 4 személyre: 4 nagy szelet T-bone steak, 2 csapott teáskanál só, 1,5 teáskanál bors, 1-1 teáskanál borókabogyó, koriander és szegfűbors, 4 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál konyak;
a mártáshoz: 5 dkg vaj, 5 dkg liszt, 3 dl tej, 2 teáskanál rózsabors, 2 evőkanál konyak, só, bors, citromlé.

Elkészítése: A szemes fűszereket mozsárban megtörjük, összevegyítjük a sóval meg a borssal, és a keverékkel alaposan megszórjuk a hússzeleteket. Rálocsoljuk az olívaolajat meg a konyakot, és kézzel jól belemasszírozzuk. A húsokat zacskóba tesszük (beleöntjük a pácoláskor keletkezett levet is), ha van rá lehetőségünk, vákuumozzuk, és 1-2 napig hideg helyen hagyjuk érlelődni. Ezután hőálló tálba tesszük, aláöntünk nagyon kevés vizet, lefedjük, és 120-130 fokra előmelegített sütőben kb. 5 óra alatt hagyjuk elkészülni. Közben egyszer-kétszer meg is fordíthatjuk.  A végén kissé rápiríthatunk. A mártáshoz száraz serpenyőben picit megpirítjuk a rozsaborsot, majd hozzáadjuk a vajat, majd miután megolvadt, beleszórjuk a lisztet is. Hagyjuk felhabzani, majd felengedjük a hideg tejjel, és simára keverjük. Jól kiforraljuk, ha szükséges további tejjel vagy vízzel hígítjuk (és persze, ismét kiforraljuk), végül pedig sóval, borssal, konyakkal és citromlével ízesítjük. A húst a mártással kínáljuk körettel vagy anélkül.

2017. március 18., szombat

Grillezett hasaalja grillezett gyümölcsökkel

Bár nem szabad disznóhúst ennem, a grillezett hasaalja abszolút favorit. Így elkészítve és ezzel a körettel szuper fogás. A férjem nagyon kétkedve fogadta a grillezett gyümölcsöt, nem is akarta eleinte megkóstolni, végül "odatett", hogy még legalább ugyanannyi almát süssek meg. :)



Grillezett hasaalja grillezett gyümölcsökkel

Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg kisujjnyi vastagra szeletelt sertéshasaalja, só, bors, pirospaprika, őrölt kömény, 5-6 savanykás alma (nekem granny Smith volt), 2 citrom, szalonna, olívaolaj, bor.

Elkészítése: A húst megszórjuk a fűszerekkel (köményből és pirospaprikából csak keveset kell használni), majd hagyjuk állni, amennyit lehet. A felforrósított grillrácsot jól megkenjük szalonnával, és a húsokat aranybarnára sültjük borral locsolgatva közben. Amíg a hús sül, az almát kisujjnyi vastagra, a citromot kissé vékonyabbra szeleteljük, tálba tesszük, és meglocsoljuk kevés olívaolajjal. A forró grillrácson oldalanként 1-1,5 percig sütjük, miközben mindkét oldalát meglocsoljuk kevés borral. Amíg a gyümölcsöt grillezzük, a húst lefedve pihentetjük néhány percig, majd együtt tálaljuk. Kitűnő fogás.
BA - 2017/5
KT - 2017/5


2017. március 17., péntek

Pikáns kacsacomb fűszeres meggyszósszal

A csillagánizsos szószok nagyon bejönnek a családnak. A rózsabors pedig még különlegesebbé tette. Ez tipikusan az a fajta fogás, ami bár 3 részből áll, nem sok munkát igényel, és a mosatlan sem rengeteg. Nálunk a férjem imádja a krumplipürét, én viszont unom készíteni és unalmasnak is tartom (éppen ezért legtöbbször varálok rajta valamit, most viszont teljesen natúran hagytam), de amikor készítek, akkor roppant hálás szokott lenni érte. :) A nagylányom is. Irdatlan adagokat képes bevágni. :) Szerencsére, nem látszik rajta...
Szóval klasszikus felállás: hús, krumpli, szósz, mégis más, mint a klasszikus. :) 


Pikáns kacsacomb fűszeres meggyszósszal

Hozzávalók 4 személyre: 4 konyhakész kacsacomb, 1 csapott teáskanál só, ½ - ½ teáskanál bors, gyömbérpor és őrölt koriander, 2-3 szem összetört szegfűbors és borókabogyó, olívaolaj; 
a szószhoz: 25 dkg meggy (fagyasztott vagy befőttből), 2 csapott evőkanál kukoricakeményítő, 1 csillagánizs, ½ teáskanál rózsabors, só, cukor, citromlé; 
a tálaláshoz: krumplipüré.

Elkészítése:  A kacsacombokat szárazra törölgetjük, majd megszórjuk a porfűszerek keverékével. Tálba tesszük, rálocsolunk 4-5 evőkanál olívaolajat, és kézzel jól összeforgatjuk-masszírozzuk. Állni hagyjuk egy ideig, akár 1 éjszakán is át. Ezután hőálló edénybe tesszük, aláöntünk kevés vizet, lefedjük, és 180 fokos sütőben kb. 1 óra alatt puhára sütjük-pároljuk. Végül fedő nélkül, illetve a hőt kissé megemelve rápirítunk. Amíg a hús elkészül, megcsináljuk a krumplipürét, illetve a meggyszószt. A meggyet kis lábosba rakjuk a csillagánzzsal és a durvára tört rózsaborssal együtt,  szórunk rá 1-2 evőkanál cukrot meg 1 csipet sót, felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, és felforraljuk. A keményítőt elkeverjük kevés hideg vízzel, és a meggyhez öntjük, állandóan kavargatva. Ha szükséges, további vízzel hígítjuk tetszés szerint. Végül ha kell, cukorral és citromlével igazítunk az ízén. Jól kiforraljuk. A sült kacsacombbal és krumplipürével kínáljuk.

KT - 2017/4

2017. március 16., csütörtök

Rózsák cserépben, avagy csokoládés-mascarponés muffin

Egy újabb virágcserépmuffin, aminek elkészítéséhez végre felavathattam az egyik angyaltól kapott ajándékomat, a sütőformákat. Köszi, Ottis! :) 



Rózsák cserépben, avagy csokoládés-mascarponés muffin

Hozzávalók a tésztához: 10 dkg étcsokoládé, 10 dkg vaj, 3 tojás, 10 dkg cukor, 2 púpozott evőkanál kakaópor, 20 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 2 teáskanál citromlé, 1-1,2 dl tej;
a krémhez: 15 dkg mascarpone, 3 dl habtejszín, 2 evőkanál porcukor, 1 teáskanál vaníliakivonat;
továbbá: 15-20 dkg marcipán, ételfesték.


Elkészítése:  A csokoládét apróra tördeljük, mikróban vagy gőz fölött összeolvasztjuk a vajjal, majd simára dolgozzuk. A tojást habosra keverjük a cukorral, majd összevegyítjük a vajas csokoládéval, a liszttel, a kakaóporral, a citromlével leoltott sütőporral meg a tejjel. Tejből annyit adunk hozzá, hogy inkább hígabb legyen a massza, mert így a végeredmény puhább lesz. A kész masszát virágcserép alakú formákba adagoljuk, és 180 fokos sütőben 15-20 perc alatt megsütjük. (Nem baj, ha a közepe még úgy tűnik, nem sült ki, ez így finom.) A krémhez a habtejszínt keményre verjük a porcukorral, majd összekeverjük a mascarponéval, és vaníliakivonattal ízesítjük. A kihűlt muffinoknak óvatosan kivájjuk a belsejét, megtöltjük a krémmel, megszórjuk kevés tésztamorzsalékkal, majd színes marcipánrózsákkal és -levelekkel díszítjük. Ebből az adagból 12 muffin lesz.

EK - 2017/4
BA - 2017/6


2017. március 15., szerda

Zöldségágyon sült csirkecomb

Egy teljesen átlagos vacsora egy teljesen átlagos hétköznapra. Az a jó benne, hogy bármilyen zöldség felhasználható hozzá, amit otthon találunk, én ezúttal éppen az alábbiakat "találtam". :) 



Zöldségágyon sült csirkecomb

Hozzávalók 4 személyre: 10-12 csirkealsócomb, kb. 1 kg zöldség  - vegyesen: sárgarépa, cékla, édesburgonya, színes húsú paprika (piros és sárga), brokkoli, 3 hagyma, 1 fej fokhagyma, olívaolaj, 4-5 evőkanál balzsamecet, só, bors, szárított rozmaring.

Elkészítése:  A combokat átnézzük, megmossuk, szárazra törölgetjük. Megszórjuk sóval, borssal, illetve morzsolt rozmaringgal, meglocsoljuk olívaolajjal, és jól összeforgatjuk. A zöldségeket megmossuk, amit kell, meghámozunk, ezután tetszés szerint daraboljuk. Tálba tesszük, sózzuk-borsozzuk, szintén meglocsoljuk olajjal, majd kézzel jól összeforgatjuk. Hőálló tálba terítjük a zöldséget, ráfektetjük a combokat, ráöntjük a visszamaradó pácot, illetve kevés vizet öntünk alá. Lefedve, 180 fokos sütőben 50-60 percig sütjük, ekkor levesszük a  fedőt, rálocsoljuk a balzsamecetet, és továbi 5-10 percre tolju vissza, hogy kissé megpiruljon.

Megjegyzés: A zöldségek tetszés szerint variálhatók, használhatunk zellert, pasztinákor vagyajár káposztát is.

KT - 2017/4

2017. március 13., hétfő

Lepkecsalogató, avagy almahabos, zöldcitromos muffin

Nagyon szeretjük a jó savanykás ízű mindenfélét, így aztána  muffint is, természetesen. Az almahabhoz Granny Smith almát használtam, jó savanyú volt, tökéletes ehhez a krémhez, sütihez. 


Lepkecsalogató, avagy almahabos, zöldcitromos muffin

Hozzávalók a tésztához: 10 dkg vaj, 10 dkg cukor, 2 tojás, 25 dkg liszt, 10 dkg görög joghurt, 1 teáskanál sütőpor, 2 teáskanál citromlé, 2 zöldcitrom héja és leve, 1-1,5 dl tej;
a krémhez: 20 dkg alma (tisztán mérve), ½ citrom leve, 2 dl habtejszín, 1-2 evőkanál porcukor, 1 tasak habfixáló;
továbbá: ½ zöldcitrom, cukorlepkék.


Elkészítése: A vajat habosra keverjük a cukorral, majd egyenként beledolgozzuk a tojásokat is. Hozzáadjuk a zöldcitromhéjat, a citromlével leoltott sütőport, a lisztet meg a joghurtot, és simára dolgozzuk. Ezután annyi tejjel hígítjuk, hogy sűrű palacsintatészta-szerű masszát kapjunk, végül pedig zöldcitromlével ízesítjük tetszés szerint. Papírkapszlival bélelt muffinformákba adagoljuk, és 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük. A krémhez a megtisztított, kicsumázott almára rálocsoljuk a citromlevet, illetve aláöntünk kb. 0,5 dl vizet, és fedő alatt puhára pároljuk, míg a leve is teljesen el nem fő. Ezután szitán áttörjük, és hagyjuk kihűlni. A habtejszínt keményre verjük a porcukorral meg a habfixálóval, majd lazán beleforgatjuk az almapépet. A kihűlt muffinok tetejére habrózsát nyomunk, majd vékony zöldcitromszeletekkel és cukorlepkékkel díszítjük. Az adagból kb. 15 muffin lesz.
EK - 2017/4


2017. március 12., vasárnap

Virágos óriáscserép, avagy meggyes-mákos muffin

Kolléganőm kérésére mindenmentes süteményt kellett készítenem, mert a románok ebben az időszakban már benne vannak a húsvét előtti nagyböjtben, és ők nem úgy böjtölnek, mint pl. a katolikusok, hanem ők ilyenkor semmiféle állati terméket nem fogyasztanak. Volt is bajom, amíg megtaláltam a tejfehérjementes növényi tejszínt, mert most ilyet kellett használnom, de ismételten csak azt mondhatom, hogy miután az ember hozzászokik a jóhoz, az ilyent csak förmedvénynek nevezheti. Szóval, bármennyire is szemezek mostanában a paleóval, abban pedig nincs helye a tejnek, úgy gondolom, hogy sokkal kevesebbet árthatok az igazi tejjel, mint a mindenféle oda nem valót tartalmazó növényi tejekkel vagy tejszínekkel. No, de menet közben még változhat a dolog... 

Az alábbi süteményről annyit mondhatok, hogy kolléganőm szerint nagyon finom lett, a látvány pedig tényleg szemkápráztató volt. Sok dicséretben részesültem. De a kivitelezésben Marika dadusom is segített, úgyhogy a sikeren ketten osztozunk. :) A recept Renáta meggyes-mákos kavart sütijén alapszik, azt "kevertem" meg egy kicsit úgy, hogy nekem muffinnak is jó legyen. Én nagy és mini muffinikat is sütöttem, úgy kombináltam össze őket.



Virágos óriáscserép, avagy meggyes-mákos muffin

Hozzávalók a tésztához: 18 dkg darált mák, 20 dkg liszt, 10-15 dkg cukor (vagy más édesítőszer: xilit, eritrit vagy fruktóz, kinek, ami jó), 3 dl víz, 3 evőkanál olaj, 1 csapott teáskanál szódabikarbóna, 2 evőkanál citromlé, 15 dkg meggy;
a díszítéshez: 3 dl teljesen növényi, édesített habtejszín, pici piros ételfesték.

Elkészítése: A tészta hozzávalóit összedolgozzuk, sima, hígabb masszát kell kapnunk. Lehetőleg szilikon muffinformákba adagoljuk, és 180 fokos sütőben 18-20 percig sütjük. Miután kihűltek, a növényi tejszínt felverjük, kevés ételfestékkel márványosra színezzük, majd csillagcsöves habzsákba adagolva nagy habrózsákat nyomunk a muffinok tetejére. Az összeállításhoz egy színes virágcserépbe megfelelő méretű káposztafejet illesztünk, zöld levelekkel díszítjük, majd rövidre vágott bambusznyársakra tűzve beleállítjuk a kidíszített muffinokat is. Végezetül a cserepet színben hozzáillő szalaggal kötjük át. Az adag 15-16 muffinhoz elegendő. 

Megjegyzés: Ha nincs szilikonformánk, akkor két-két papírkapszlival bélelhetjük ki a muffintepsit, így kevésbé valószínű, hogy a massza eláztatja a papírt.

Tipp: A tésztát egyben is meg lehet sütni lapnak, és krémmel vagy nélküle kínálni. 

EK - 2017/4

2017. március 11., szombat

Olajbogyós-paprikás hústekercs

Nagyon szeretem a különféle hústekercseket. Ez is irtó jó volt. Én zsemlemorzsa helyett útifűmaghéjat használtam, és krumplit nem ettem. Próbálom a gabonákat lecsökkenteni az étrendemből, valamit muszáj tennem a súlygyarapodás ellen, amíg nem lesz késő. A különféle rövid távű diétákban nem hiszek, nem szeretnék gyorsan fogyni, inkább kis lépésekben szeretnék haladni. 


Olajbogyós-paprikás hústekercs

Hozzávalók 4 személyre: 1 kg növendékhús (fiatal marha), 20 dkg mag nélküli zöld olajbogyó, 1 piros húsú kápia paprika, 1 tojás, 1-2 evőkanál zsemlemorzsa vagy útifűmaghéj, só, bors, pirospaprika, olaj, 2-3 dl bor.

Elkészítése: A húst felszeleteljük kisujjnyi vastagon, majd jó vékonyra klopfoljuk. Megszórjuk só, bors és pirospaprika keverékével, majd félretesszük. Az olajbogyót összeaprítjuk, a kápiát nagyon kicsi kockákra vágjuk, majd elkeverjük a tojással és a zsemlemorzsával. Megborsozzuk, és ha szükségesnek ítéljük, még sózhatjuk. A töltelékből egy-egy evőkanálnyit a hússzeletekre helyezünk, feltekerjük, és megtűzzük fogpiszkálóval. Forró olajon a tekercseket körbepirítjuk, kiszedjük, majd az összeset visszatesszük az edénybe, aláöntjük a bort, és fedő alatt, kis lángon puhára pároljuk vigyázva, hogy az esetlegesen elpárolgó folyadékot borral vagy vízzel kicsinként folyamatosan pótoljuk. Miután elkészült, bazsalikomos vagy petrezselymes krumplival tálaljuk különféle saláták, szószok vagy savanyúságok kíséretében.

EK - 2017/4

2017. március 10., péntek

Bazsalikomos húsgombócleves

Mert a húsgombóclevest nem lehet megunni! És mert a húsgombóclevest lehet mindig másként is készíteni. 


Bazsalikomos húsgombócleves

Hozzávalók 6-8 személyre: 25 dkg sárgarépa, 10 dkg zellergumó, 10 dkg petrezselyemgyökér, 50-60 dkg krumpli, 1 hagyma, 1 teáskanál szárított bazsalikom, 2 tojássárgája, 2 dl tejföl, 1 marék friss bazsalikomlevél, só, esetleg citromlé;
a gombóchoz: 40 dkg darált hús (sertés vagy marha), 10 dkg rizs, 2 tojásfehérje, 1 finomra aprított hagyma, 3-4 cikk zúzott fokhagyma, 3 evőkanál zabpehely, só, bors, 1 teáskanál pirospaprika.


Elkészítése:  Felforralunk kb. 4 l vizet, enyhén megsózzuk, majd rendre beledobjuk a tetszés szerint darabolt zöldségeket a következő sorrendben: hagyma, sárgarépa, petrezselyemgyökér és zellergumó, végül pedig a krumpli. A következő zöldséget mindig akkor adjuk a leveshez, miután újra forr a víz. Miután a krumpli is belekerült, hozzáadjuk a szárított bazsalikomot meg a felsorolt hozzávalókból elkészített húsgombócokat, és addig főzzük az egészet, amíg minden meg nem puhul (kb. 15 perc). Végül ha szükséges, vízzel hígítjuk, jól kiforraljuk és utánasózunk. A tejfölt simára keverjük a tojássárgájával, elkeverjük kevés forró lével, és a leveshez öntjük. Ha szeretnénk, citromlével ízlés szerint savanyíthatjuk is. Összeforrósítjuk, de már nem forraljuk fel. Tálalás előtt megszórjuk frissen aprított baszalikommal. 

EK - 2017/4

2017. március 8., szerda

Pilvax fűszeres mokka (kávélikőr)

Ezt a receptet én találtam ki, legalábbis az arányokat magam állítottam össze, kísérleteztem ki. Egyetlen utalást találtam rá a neten, ezen az oldalon, amiről annyit írtak, hogy a Pilvax kávézó jellegzetes itala volt, és nem más volt, mint kávélikőr ánizzsal és vaníliával ízesítve. Ebből kiindulva komponáltam meg az alábbi receptet, ami nagyon finomra sikeredett. 


Pilvax fűszeres mokka (kávélikőr)

Hozzávalók: 1,5 dl víz, 3 evőkanál cukor, 4 adag erős feketekávé, 2-3 dl alkohol (pl. házi pálinka vagy vodka), ½ mokkáskanál őrölt ánizs, 1 vaníliarúd, néhány kávészem.


Elkészítése:  A vízből és a cukorból szirupot főzünk, hozzáadjuk az ánizst és az egészben hagyott vaníliarudat, 1-2 percig főzzük együtt, majd összevegyítjük a lefőzött kávéval. Miután kihűlt, beletöltjük az alkoholt ízlés szerint adagolva, és végül átszűrjük sűrű szitán vagy kávéfilteren. Csinos üvegbe töltjük, beleteszünk még néhány kávészemet, majd kínálhatjuk is, de néhány napnyi állás-összeérés jót tesz neki. 

EK - 2017/3


2017. március 7., kedd

Deák-kuglóf

Ritkán sütök kuglófot, és olyankor mindig megfogadom, hogy ha ez ilyen finom, ezután gyakrabban készül, aztán meg... ki tudja, mikor készül ismét. A Deák Ferencről elnevezett kuglóf is a nagyon finom kategóriába tartozik, készítsétek el ti is a nemzeti ünnepre, vagy bármilyen más alkalomra. A neten nagyon sok recept kering, többet is megnéztem, majd kialakítottam a saját verziómat. 


Deák-kuglóf

Hozzávalók: 25 dkg + 1 evőkanál liszt, 8-10 dkg porcukor, 1 csipet só, 12 dkg vaj, 5 dkg keserű csokoládé, 5 dkg mazsola, 2 dl tej, 5 g szárított élesztő (vagy 2 dkg friss élesztő), 4 tojássárgája, továbbá: vaj, liszt, porcukor.

Elkészítése: A tejben elkeverjük az élesztőt meg 1 evőkanál lisztet, és hagyjuk felfutni. A mazsolát beáztatjuk langyos vízbe, a csokoládét apróra vagdaljuk, a vajat megolvasztjuk, és hagyjuk lehűlni. A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, a cukrot meg a vajat, és összekeverjük. Ezután beletesszük a tojássárgáját és az élesztős tejet, végül pedig beleforgatjuk a csokoládét és a mazsolát is. Könnyű, lágy masszát kell kapnunk, amit vajjal jól megkent, liszttel szórt kuglófformába öntünk, és 180 fokos sütőben 30-35 perc alatt megsütünk. (Tűpróba.) miután kihűlt, porcukorral megszórva kínáljuk.

EK - 2017/3




2017. március 3., péntek

Petőfi-rostélyos

A közelgő nemzeti ünnepre való tekintettel.... Hogy lehessen idejében felkészülni...


Petőfi-rostélyos

Hozzávalók 4-5 személyre: 1,2 kg marharostélyos, 10 dkg füstölt szalonna, 2 hagyma, 5 cikk fokhagyma, 1 kápia paprika, 2-3 evőkanál paradicsompüré, őrölt kömény, majoránna, só, bors, pirospaprika, olaj vagy zsír, liszt; 
a fánkhoz: 40 dkg főtt krumpli, 40 dkg liszt, 1 púpozott teáskanál só, 2 tojássárgája, 5 g szárított élesztő, 1 evőkanál cukor, kb. 1,5 dl tej vagy víz, bő olaj.

Elkészítése:  A rostélyost kisujjnyi vastag szeletekre váguk, széleit kissé bevagdossuk, majd enyhén kiklopfoljuk. Megszórjuk sóval és borssal, majd félretesszük. A szalonnát kockákra váguk, zsírját kiolvasztjuk, a pörcöt kiszedjük és félretesszük. A hússzeleteket megforgatjuk lisztben, majd a szalonnazsírban mindkét oldalukon hirtelen megpirítjuk. Kiszedjük, félretesszük. A hús után visszamaradt zsiradékot kipótoljuk kevés olajjal vagy zsírral, és megdinszteljük benne a finomra aprított hagymát. Rádobjuk a kis kockákra vágott paprikát meg a zúzott fokhagymát, és együtt is dinszteljük egy keveset. Hozáadjuk a paradicsompürét, kavargatva kissé lepirítjuk, majd felöntjük kevés vízzel. Beletesszük a hússzeleteket, elkeverjük, és kipótoljuk annyi vízzel, amennyi a húsokat kb. 1 ujjnyival ellepi. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, őrölt köménnyel és majoránnával fűszerezzük, majd kis lángon, fedő alatt, néha megrázogatva készre pároljuk. Miután elkészült, a húst kiszedhetjük, és a szószt turmixolhatjuk, de nem muszáj. A fánk hozzávalóit összedolgozzuk és jól megdagasztjuk. Meleg helyen hagyjuk duplájára kelni, majd lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, pogácsaszaggatóval kiszúrjuk, és miután a fánkokat hagytuk még egy keveset kelni, bő forró olajban kisütjük. Papírtörlőre szedjük, majd a rostélyossal tálaljuk. A szalonnapörcöt is rászórjuk, csak az nálam lemaradt a fotóról. 

EK - 2017/3