2018. december 29., szombat

Leveles tésztában sült hal csilis őszibarackcsatnival

Nagyon rég nem ettünk halat, nem tudom, miért, de így alalakult. Ez a recept is évekkel ezelőtt készült (épp megnéztem, 2014. július 27-én :D ), csak tavaly nyáron megtaláltam a fotóját meg a lejegyzetelt receptet, és így ajánlottam a 2019-es évi Erdélyi Konyha Kalendáriumba. Most pedig, mivel éppen rohamosan közeleg a Szilveszter, kedves olvasóimnak is ajánlom. Kicsit érdekesebb, másabb recept, mint a hagyományos halszeletek, de nagyon finom, sőt, mennyei. Az sem baj, ha kihűl, éppen annyira élvezhető úgy is, mint melegen, tehát akár svédasztalra is elkészíthető. 


Leveles tésztában sült hal csilis őszibarackcsatnival

Hozzávalók (4 személyre): 1 kg halfilé, só, bors, csili- és fokhagymapor, rozmaring; 50-60 dkg fagyasztott leveles tészta, 1-2 tojás, lenmag;
a csatnihoz: 4-5 őszibarack befőttből, levével együtt, 1 hagyma, 1 kisebb csili, olaj, 1-2 evőkanál keményítő, néhány evőkanál tejszín, friss rozmaring.

Elkészítése:  A halfilét kb. kétujjnyi vastag szeletekre vágjuk, majd beszórjuk só, bors, csili- és fokhagymapor, illetve finomra aprított rozmaring keverékével. A kiolvadt leveles tésztát kiterítjük vagy kinyújtjuk, kb. 10x10 cm-es négyzetekre vágjuk, ráfektetünk egy-egy haldarabot, és kétoldalról sarkosan összefogjuk. A sarkokat megkenhetjük kevés vízzel, hogy összetapadjanak. Ezután lekenjük felvert tojással, megszórjuk lenmaggal, és 200 fokos sütőben szép aranybarnára sütjük (kb. 20 perc). A csatnihoz a finomra aprított hagymát megdinszteljük kevés forró olajon, rádobjuk az összeaprított csilit meg rozmaringot, és együtt dinszteljük tovább. Ráöntjük a befőtt levét, és 5-10 perc alatt puhára pároljuk. Ekkor hozzáadjuk az összedarabolt barackot, majd besűrítjük a kevés vízzel elkevert keményítővel. Beletesszük az ízlés szerinti tejszínt, ha szükséges, felengedjük még kevés vízzel, és jól kiforraljuk. A tésztában sült hallal kínáljuk.

Megjegyzés: Ha valaki nem szeretné a halas-gyümölcsös kombinációt, nyugodtan kínálhatunk mellé zöldégsalátát vagy más, pl. fokhagymás joghurtszószt is. 

KAL - 2019.




Papucei cu pește și sos de piersici

Ingrediente pentru 4 persoane: 1 kg file de pește, sare, piper, praf de chili, usturoi granulat, rozmarin; 600 g aluat de foitaj, 1-2 ouă, semințe de in;
pentru sos: 4-5 piersici din compot cu zeamă cu tot, 1 ceapă, 1 chili mai mic, 1-2 linguri amidon alimentar, câteva linguri de smântână dulce, rozmarin proaspăt, sare.

Prepararea: Fileurile de pește se taie în fâșii de cca. 2 degete grosime (ca pt. fish fingers) și se condimentează cu amestecul de sare, piper, chili, usturoi granulat și rozmarin mărunțit. Aluatul se lasă la decongelat, se întinde subțire și se taie în pătrățele cu latura de 8-10 cm (în funcție de mărimea fâșiilor de pește). Pe fiecare se așază câte o bucată de pește condimentat, după care se
prind două colțuri și se suprapun strângându-le bine să nu se desfacă. Papuceii se ung apoi cu ou bătut, se presară cu semințe de in, și se coc în cuptor la 200 grade până ce devin aurii (cca. 20 minute).
Pentru sos se călește ceapa tăiată mărunt în puțin ulei, se adaugă chili/ul și rozmarinul mărunțit și se călesc mai departe împreună câteva secunde. Se toarnă zeama compotului și se fierbe totul la foc mic 5-10 minute. Se adaugă piersicile tăiate cubulețe, se lasă să dea în câteva clocote, după care se îngroașă cu amidonul amestecat cu puțină apă rece. Se adaugă smântâna, se săreayă după gust, iar dacă sosul este prea gros, se mai subțiază cu apă și se lasă să fiarbă bine. Se servește alături de papuceii cu pește.

Observație: În loc de sosul cu piersici papuceii se pot servi și alături de salate de sezon sau de exemplu cu sos de iaurt cu usturoi. 

BA - 2019/2.

2018. december 28., péntek

Áfonyás pohárdesszert


Karácsonyra is tökéletes lenne, de akár a közelgő szilveszteri bulira is elkészíthető. Szerintem sokkal inkább bejönne mindenkinek, mint egy nehéz, vajas-krémes sütemény...


Áfonyás pohárdesszert

Hozzávalók (4 személyre): 25 dkg mascarpone, 25 dkg görög joghurt, 2-3 evőkanál porcukor, 1 vaníliarúd;
az áfonyás réteghez: 35 dkg áfonya, 5 evőkanál cukor, ½ citrom leve;
továbbá: granola (ropogós müzli), citromfűlevél, néhány szem friss vagy fagyasztott áfonya.

Elkészítése:  Egy edényben világosra karamellizáljuk a cukrot, rádobjuk az áfonyát, illetve rálocsoljuk a citromlevet, 5-6 perc alatt készre főzzük, majd hagyjuk kihűlni. A mascarponét simára kavarjuk a porcukorral meg a kivájt vaníliamagokkal, végül lazítjuk a görög joghurttal. Öblös kelyhekbe rétegezzük a két krémet, tetszés szerint granolarétegeket is közéjük iktatva. A tetejükre néhány szem gyümölcsöt teszünk, és citromfűvel díszítjük.

KAL-2019.



2018. december 25., kedd

Mázas csülök sült édesburgonyával és almával

Már valószínű, elkéstem ezzel a recepttel, de mázas csülköt nemcsak karácsonbykor lehet készíteni. :) 


Mázas csülök sült édesburgonyával és almával 

Hozzávalók (4 személyre): 1 kb. 1,5 kg-os csontos csülök, só, 2 evőkanál szemes bors, 5-6 babérlevél, 4-5 cikk fokhagyma;
a páchoz: 1 evőkanál méz, 2 evőkanál alma- vagy baracklekvár, 1 evőkanál ketchup, 1 teáskanál mustár, 2 evőkanál szójaszósz, 2-3 evőkanál citromlé, 2 evőkanál olívaolaj;
továbbá: 60 dkg édesburgonya, 4 alma, olaj, 2-3 hagyma, kevés liszt, olaj, só, bors.

Elkészítése: A megmosott csülköt a fűszerekkel együtt kuktában puhára főzzük, melegen kicsontozzuk, majd hagyjuk kissé hűlni. A pác hozzávalóit összekeverjük, és háromnegyedével alaposan bekenjük a hőálló tálba helyezett csülköt. Mellétesszük a meghámozott, karikára vágott édesburgonyát, illetve a héjastol felkarikázott almát, meglocsoljuk kevés olajjal, majd az egészet a 200 fokos sütőbe toljuk. Addig sütjük, míg a csülök bőre szépen meg nem pirul, illetve a köretnek valók el nem készülnek. Közben a megmaradt páccal, illetve a pecsenyelével is gyakran megkenegetjük. A hagymát meghámozzuk, felkarikázzuk, majd vékony karikákra szedjük. A karikákat megforgatjuk sóval és borssal ízesített lisztben, majd forró bő olajban szép pirosra sütjük. papírtörlőre szedjük, hogy jól lecsepegjen. Mire kihűl, jó ropogós lesz. 

KAL - 2019.

2018. december 24., hétfő

Vörösborleves habgaluskával


Különleges, finom leves az ünnepre. Egy kiadós főfogás előtt - mint például a holnap következő mázas csülök - éppen ideális. :) 


Vörösborleves habgaluskával  

Hozzávalók (4 személyre): 5 dl finom vörösbor, 2 dl must vagy házi szörp (meggy, áfonya stb.) 3-4 dl víz, 4 tojás, 1 tasak tejszínízű pudingpor, 1 fahéjrúd, 2-3 szegfűszeg, cukor, 2 csipet só, őrölt fahéj.

Elkészítése: Elvegyítjük a bort, a vizet meg a szörpöt, és felét főni tesszük 1 csipet sóval, a fahéjjal meg a szegfűszeggel együtt. A tojássárgáját simára keverjük a pudingporral, majd kicsinként hozzáadjuk a maradék boros keveréket is. A felforrt borhoz adjuk, és állandóan kavargatva addig főzzük, míg be nem sűrűsödik. Ha túl sűrű, további vízzel hígíthatjuk, majd jól kiforraljuk. Ha szükséges, cukorral ízesítjük. A tojásfehérjét keményre verjük 1 csipet sóval meg 2-3 evőkanál cukorral, majd mikróban kb. 40 másodperc alatt “megfőzzük”. Galuskákat szaggatunk belőle a csészékbe adagolt leves tetejére, és fahéjjal megszórva kínáljuk.

KAL-2019.

Supă de vin roșu cu găluște de bezea

Ingrediente pentru 4 persoane: 500 ml vin roșu de calitate, 200 ml must sau sirop de casă (vișine sau afine), 300-400 ml apă, 4 ouă, 1 praf de budincă cu gust de frișcă, 1 baton de scorțișoară, 2-3 cuișoare, zahăr după gust, 1 praf de sare, scorțișoară măcinată.


Prepararea:  Se amestecă vinul, mustul (sau siropul) și apa, iar jumătatea amestecului se pune la fiert împreună cu sarea, batonul de scorțișoară și cuișoarele. Se despart ouăle, gălbenușurile se freacă bine împreună cu praful de budincă și se subțiază cu restul amestecului de lichide. Se toarnă la amestecul ce a dat în clocot și se fierbe amestecând încontinuu până ce se îngroașă. Dacă este nevoie se mai subțiază cu apă sau vin după gust și se lasă să mai fiarbă puțin. În acest timp se potrivește și de zahăr. Albușurile se bat spumă tare cu 1 praf de sare și 2-3 linguri de zahăr și “se fierbela microunde în 40 de secunde. Cu o lingură se scot găluște din spumă și se pun deasupra supei răcite, porționate în prealabil în căni su farfurii. Se presară cu scorțișoară măcinată.

BA - 2019/2

2018. december 23., vasárnap

Adventi koszorú - előétel


Előételnek, svédasztalra, reggelire, vacsorára, uzsonnára - bármikor szuper. 


Adventi koszorú 

Hozzávalók a tésztához: 30 dkg liszt, 1 púpozott teáskanál só, 4 g szárított élesztő, 2 evőkanál olaj, 2,1 dl víz;
a krémhez: 4 főtt tojás, 20 dkg tehéntúró, 10 dkg sűrű joghurt, 2-3 cikk fokhagyma, só, bors;
továbbá: 2 evőkanál olaj, 1-1 teáskanál szárított oregánó és fekete szezámmag, 1 kisebb tojás, 5-10 dkg főtt zöldborsó vagy brokkoli, ½ piros kápia paprika, néhány koktélparadicsom.

Elkészítése: A tészta hozzávalóiból rugalmas tésztát gyúrunk, jól megdagasztjuk majd letakarva hagyjuk duplájára kelni. Miután megkelt, kb. ½ cm vastag téglalappá nyújtjuk, megkenjük a 2 evőkanál olajjal (egyik hosszanti oldalán 2 ujjnyit vízzel kenünk meg olaj helyett), megszórjuk a morzsolt oregánóval, és a lehető legszorosabban feltekerjük. Ezután 2 cm vastag karikákra vágjuk, és a csigákat sütőpapírral bélelt tepsire egymás mellé helyezzük kör alakban. Megkenjük felvert tojással, megszórjuk fekete szezámmaggal, és 180 fokos sütőben aranybarnára sütjük. A krémhez a lereszelt tojást eldolgozzuk a tehéntúróval, a zúzott fokhagymával meg a joghurttal, sóval és borssal ízesítjük. A kihűlt koszorúalapot tálra helyezzük, rákenjük a krémet, majd kidíszítjük a sós vízben megfőzütt borsóval, a kis kockákra felvágott kápiával, ileltve a félbevágott koktélparadicsommal. A paprikából először kivágunk egy masniformát, a többit azután kockázzuk fel.

KAL - 2019.

2018. december 9., vasárnap

Csokoládés banándesszert

Nagyon egyszerű, mégis látványos, és nem utolsó sorban a gyerekek számára kívánatos desszert. A színes szórócukrokról akár le is mondhatunk, használhatunk csak diót, mogyorót, kókuszt, esetleg szezámmagot, de időnként egy kissé ki lehet rúgni a hámból is. :) Hogy hány személyre elegendő ez az adag, nagyon relatív, nálunk én ettem meg 2-t, a többit a lányok pusztították el. Jó móka gyerekek számára is az elkészítése.


Csokoládés banándesszert

Hozzávalók: 4-6 közepes méretű érett, de nem túlérett banán, 10-12 dkg jó minőségű étcsokoládé, 10-12 dkg fehér csokoládé, 2 teáskanál vaj, 2 evőkanál tej;
a szóráshoz: sós mogyoró, kókuszreszelék, különféle szórócukrok, esetleg magvak.

Elkészítése: A kétféle csokoládét összetördeljük és külön-külön tálkába rakjuk. Hozzáadunk 1-1 teáskanál vajat, illetve az étcsokoládéhoz a tejet, és mikróban 20-30 másodpercenként átkavarva összeolvasztjuk. Ezután keskeny csészékbe öntjük át. A banánt meghámozzuk, mindegyiket félbevágjuk, majd vágott felükbe hurka- vagy fagylaltos pálcát szúrunk. Óvatosan belemártjuk a csokolédéba, megszórjuk tetszés szerint az előkészített szóróanyagokkal, majd sütőpapíros tálcára helyezzük. Hűtőbe tesszük, míg a csokoládé jól megdermed, és lehet is kínálni.

Megjegyzés: Nyáron a banánt előre le is fagyaszthatjuk, majd elvégezzük a mártogatást-szórást, és újból kifagyasztjuk. Fogyasztás előtt néhány percig szobahőmérsékleten hagyjuk, hogy ehetőre puhuljon.

EK - 2019/1.




2018. december 7., péntek

Barackos charlotte-szelet


Keresztelőn ettem egy hasonló süteményt, azt próbáltam utólag rekonstruálni. Úgy gondolom, elég jól sikerült. Érdekes volt az, hogy a felső lap nem csupán egy sima lap, hanem baracklekvárral megtöltött piskótatekercs. :) 


Barackos charlotte-szelet 

Hozzávalók a piskótához: 5 tojás, 5 evőkanál víz, 5 evőkanál cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 10 evőkanál liszt, ½ teáskanál sütőpor, 1 evőkanál citromlé, 1 csipet só;
a tekercshez: 3 tojás, 3 evőkanál cukor, 3 evőkanál liszt, 1 csipet só; 1 üveg baracklekvár;
a krémhez: 25 dkg mascarpone, 4 dl édesítetlen habtejszín, 3-4 evőkanál porcukor (vagy ízlés szerint), 1 kisebb barackbefőtt (min. 6 fél barack), 20 g zselatinpor, 50 ml víz.

Elkészítése: A piskótához a tojásfehérjét kemény habbá verjük a sóval, illetve a kanalanként és felváltva adagolt vízzel meg cukorral. Végül hozzáadjuk a tojássárgáját, a citromlével leoltott sütőport meg a lisztet, óvatosan összekeverjük, és sütőpapírral bélelt, kb. 25x30 cm-es tepsibe simítjuk. 180 fokos sütőben, légkeverésen 20-25 perc alatt megsütjük (tűpróba). A tekercs piskótájával hasonlóan járunk el, csak nem teszünk bele vizet és sütőport. A masszát sütőpapírral bélelt nagyobb méretű (kb. 28x35 cm) tepsibe simítjuk (a lényeg, hogy jó vékony legyen majd), és 180 fokon kb. 15 perc alatt megsütjük. Miután megsült, óvatosan lehúzzuk róla a sütőpapírt, majd annak a papírnak a segítségével jó szorosan feltekerjük. Így hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, megkenjük baracklekvárral, szorosan föltekerjük, végül pedig kb. 8 mm vastag szeletekre vágjuk. A zselatinport beáztatjuk a hideg vízbe, a barackot nagyon kicsi kockákra vágjuk. A mascarponét felhabosítjuk, a tejszínt pedig kemény habbá verjük az ízlés szerinti porcukorral. Néhány perc múlva a beáztatott zselatint kis lángon felolvasztjuk, és elkeverjük 2-3 evőkanálnyi tejszínhabbal. A mascarponéhoz adjuk, majd óvatosan beledolgozzuk a barackot és a többi tejszínhabot is. Ha szükséges, néhány percre hidegre tesszük, hogy a krém a formáját megtartsa. A piskótát meglocsoljuk a barackbefőtt levével, rásimítjuk a krémet, majd kirakjuk a lapjában ráfektetett baracklekváros piskótatekercsekkel. Kissé belenyomkodjuk, majd hűtőbe tesszük néhány órára, hogy jól megdermedjen.


ÉÍ - 2018/TÉL


2018. december 5., szerda

Gombás-húsos sertéstekercs


A tekercsek mindig olyan finomak. Én nagyon szeretem őket, mert sokféleképpen variálhatóak, ezért mindig más-más ízűek. És nem utolsó sorban kiadósak. Legalábbis az alábbi recept nagyon is az. Svédasztalon több személynek is elegendő, mint amennyit a receptben írtam.


Gombás-húsos sertéstekercs

Hozzávalók (4-6 személyre): 1-1,2 kg sertéskaraj (hosszúhús), só, bors, 50 dkg darált hús, 50 dkg gomba, 2 hagyma, 4-5 cikk fokhagyma, zsemlemorzsa, 1 tojás, szárított fűszerek tetszés szerint (pl. oregánó, bazsalikom vagy petrezselyemzöld), olaj.

Elkészítése:  A sertéskarajt kétoldalról bevágjuk úgy, hogy nem vágjuk át teljesen, és így egy nagyobb lappá tudjuk kiteríteni. Klopfolóval jól megpotyoljuk, hogy szép egyenletesen vékony hússzeletet kapjunk. Megszórjuk sóval és borssal, összehajtogatjuk, és félretesszük. A töltelékhez az aprított hagymát megdinszteljük kevés olajon, majd rádobjuk a kicsi darabokra vágott gombát, és nagy lángon addig pirítjuk kavargatva, amíg levet nem enged, és kissé össze nem esik. Sóval, borssal ízesítjük,10-15 percig pároljuk, majd félrevesszük. A darált húst szintén sózzuk és borsozzuk, illetve zúzott fokhagymával és szárított fűszerekkel ízesítjük. Hozzáadjuk az egész tojást meg a gombát, összegyúrjuk, és annyi zsemlemorzsával keverjük össze, hogy jól formázható massza legyen a végeredmény. A bepácolt hússzeletet kiterítjük, egy csíkban ráhalmozzuk a tölteléket, majd jó szorosan feltekerjük. Ha szükséges, megtűzzük fogpiszkálóval. A tekercset olajjal jól megkent alufóliába tekerjük, hőálló edénybe tesszük, aláöntünk kevés vizet, és 180 fokos sütőben 1-1,5 óra alatt hagyjuk elkészülni. Hidegtálra is jó, vagy melegen körettel is kínálhatjuk.

Megjegyzés: Ha szeretnénk, kis tekercseket is készíthetünk. A karajt normálisan fölszeleteljük, klopfoljuk és fűszerezzük, majd a tölteléket egyenlően elosztva mindegyik hússzeletet megtöltjük és megtűzzük. Kevés felforrósított olajban a tekercseket körbepirítjuk, majd vizet vagy bort aláöntve fedő alatt készre pároljuk.

NÚ - 2018/DEC.
BA - 2019/1.


Ruladă de porc cu carne și ciuperci

Ingrediente pentru 4-6 persoane: 1 -1,2 kg cotlet de porc fără os, sar, piper, 500 g carne tocată, 500 g ciuperci, 2 cepe, 4-5 căței de usturoi, pesmet, 1 ou, verdețuri uscate după gust (ex. oregano, busuioc sau pătrunjel), ulei.

Prepararea: Se crestează bucata de cotlet din ambele părți, fără a fi tăiată de tot, obținându-se astfel o ”foaie” mare de carne. Se bate bine pentru a se obține un dreptunghi cât mai frumos și subțire. Se presară apoi cu sare și piper, se împăturește și se pune deoparte. Ceapa tăiată mărunt se călește în puțin ulei, după care se adaugă ciupercile tăiate bucățele și se prăjesc la foc mare amestecând încontinuu. După ce își lasă zeama sem mai lasă să se înăbușească puțin 10-15 minute, după care se ia de pe foc. Carnea tocată se condimentează cu sare, piper, usturoi pisat și verdețuri uscate, se adaugă oul întreg și tocănița de ciuperci, se amestecă și se adaugă pesmet cât cuprinde pentru a se obține o compoziție bună de modelat. Se întinde bucata de cotlet pregătită, pe latura lungă se pune umplutura într-o dungă mai groasă, după care se rulează cât mai strâns. Dacă e nevoie se pride cu scobitori. Rulada se înfășoară într-o bucată de folie de aluminiu unsă bine cu ulei, se pune într-un vas termorezistent, se toarnă puțină apă și se coace în cuptor la 180 grade 1-1,5 ore. Se servește caldă alături de orice fel de garnitură sau tăiată rondele la bufet rece.

Observație: Se pot pregăti și rulouri mai mici. Cotletul se taie felii normale, se bat, se condimentează și se umplu cu umplutura împărțită egal. Se prind cu scobitori, se prăjesc la foc mare în puțin ulei pe toate părțile, după care se domolește focul, se toarnă puțină apă sau vin, se acoperă vasul și se fierb înăbușit până ce se gătesc.

2018. december 2., vasárnap

Meggyes-kakaós szelet


Finom sütemény advent elős vasárnapjára...


Meggyes-kakaós szelet

Hozzávalók a piskótához: 9 tojás, 9 evőkanál cukor, 6 evőkanál olaj, 6 evőkanál liszt, 3 evőkanál kakaópor, só;
a krémhez: 3,5 dl tej, 1 tasak tejszínízű pudingpor, 15 dkg cukor, 5 dl édesítetlen habtejszín, 25 dkg magozott meggy (befőttből vagy fagyasztott), 15 g zselatinpor, 40 ml víz;
a tetejére: 4 dl meggylé (szörp), 1 tasak tejszínízű pudingpor, 1-2 evőkanál cukor (ha szükséges).

Elkészítése: A meggyet szűrőbe tesszük, és hagyjuk jól lecsepegni. Ha fagyasztott, hagyjuk kiolvadni. A piskótához a tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük 3-4 csipet sóval, majd alacsony fokozaton beleforgatjuk a tojássárgáját és a kanalanként adagolt olajat, végül pedig fakanállal a kakaóporral elvegyített lisztet. A masszát háromfelé osztjuk, és sütőpapírral bélelt, kb. 35x28 cm-es tepsibe simítjuk. 180 fokra előmelegített, légkeveréses sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük. Vagy süthetjük a teljes masszát egyben, majd 3 lappá vágjuk. Ha egyben sütjük, több időre van szükség a sütéshez. A krémhez a tejből a pudingporból és a cukorból pudingot főzünk, majd hagyjuk kihűlni. A zselatinport beáztatjuk a hideg vízbe, a tejszínt kemény habbá verjük, a meggyet jól kinyomkodjuk, majd késsel kissé összedaraboljuk. A zselatint nagyon kicsi lángon felolvasztjuk, elkeverjük kevés tejszínhabbal, majd a kihűlt pudinghoz keverjük. Végül óvatos mozdulatokkal a többi tejszínhabot és a meggyet is beledolgozzuk. Az elkészült krémet kétfelé osztva a lapok közé töltjük, majd hidegbe tesszük dermedni. Végül a felfogott meggyléből (ha nem elég, kiegészítjük szörppel, hogy 4 dl legyen) és a pudingporból, illetve ha szükséges, a cukorral együtt pudingot főzünk, és rásimítjuk a sütemény tetejére. Hagyjuk ezt is megdermedni, majd szeletelve kínáljuk.


ÉÍ - 2018/TÉL


Related Posts with Thumbnails

2018. december 29., szombat

Leveles tésztában sült hal csilis őszibarackcsatnival

Nagyon rég nem ettünk halat, nem tudom, miért, de így alalakult. Ez a recept is évekkel ezelőtt készült (épp megnéztem, 2014. július 27-én :D ), csak tavaly nyáron megtaláltam a fotóját meg a lejegyzetelt receptet, és így ajánlottam a 2019-es évi Erdélyi Konyha Kalendáriumba. Most pedig, mivel éppen rohamosan közeleg a Szilveszter, kedves olvasóimnak is ajánlom. Kicsit érdekesebb, másabb recept, mint a hagyományos halszeletek, de nagyon finom, sőt, mennyei. Az sem baj, ha kihűl, éppen annyira élvezhető úgy is, mint melegen, tehát akár svédasztalra is elkészíthető. 


Leveles tésztában sült hal csilis őszibarackcsatnival

Hozzávalók (4 személyre): 1 kg halfilé, só, bors, csili- és fokhagymapor, rozmaring; 50-60 dkg fagyasztott leveles tészta, 1-2 tojás, lenmag;
a csatnihoz: 4-5 őszibarack befőttből, levével együtt, 1 hagyma, 1 kisebb csili, olaj, 1-2 evőkanál keményítő, néhány evőkanál tejszín, friss rozmaring.

Elkészítése:  A halfilét kb. kétujjnyi vastag szeletekre vágjuk, majd beszórjuk só, bors, csili- és fokhagymapor, illetve finomra aprított rozmaring keverékével. A kiolvadt leveles tésztát kiterítjük vagy kinyújtjuk, kb. 10x10 cm-es négyzetekre vágjuk, ráfektetünk egy-egy haldarabot, és kétoldalról sarkosan összefogjuk. A sarkokat megkenhetjük kevés vízzel, hogy összetapadjanak. Ezután lekenjük felvert tojással, megszórjuk lenmaggal, és 200 fokos sütőben szép aranybarnára sütjük (kb. 20 perc). A csatnihoz a finomra aprított hagymát megdinszteljük kevés forró olajon, rádobjuk az összeaprított csilit meg rozmaringot, és együtt dinszteljük tovább. Ráöntjük a befőtt levét, és 5-10 perc alatt puhára pároljuk. Ekkor hozzáadjuk az összedarabolt barackot, majd besűrítjük a kevés vízzel elkevert keményítővel. Beletesszük az ízlés szerinti tejszínt, ha szükséges, felengedjük még kevés vízzel, és jól kiforraljuk. A tésztában sült hallal kínáljuk.

Megjegyzés: Ha valaki nem szeretné a halas-gyümölcsös kombinációt, nyugodtan kínálhatunk mellé zöldégsalátát vagy más, pl. fokhagymás joghurtszószt is. 

KAL - 2019.




Papucei cu pește și sos de piersici

Ingrediente pentru 4 persoane: 1 kg file de pește, sare, piper, praf de chili, usturoi granulat, rozmarin; 600 g aluat de foitaj, 1-2 ouă, semințe de in;
pentru sos: 4-5 piersici din compot cu zeamă cu tot, 1 ceapă, 1 chili mai mic, 1-2 linguri amidon alimentar, câteva linguri de smântână dulce, rozmarin proaspăt, sare.

Prepararea: Fileurile de pește se taie în fâșii de cca. 2 degete grosime (ca pt. fish fingers) și se condimentează cu amestecul de sare, piper, chili, usturoi granulat și rozmarin mărunțit. Aluatul se lasă la decongelat, se întinde subțire și se taie în pătrățele cu latura de 8-10 cm (în funcție de mărimea fâșiilor de pește). Pe fiecare se așază câte o bucată de pește condimentat, după care se
prind două colțuri și se suprapun strângându-le bine să nu se desfacă. Papuceii se ung apoi cu ou bătut, se presară cu semințe de in, și se coc în cuptor la 200 grade până ce devin aurii (cca. 20 minute).
Pentru sos se călește ceapa tăiată mărunt în puțin ulei, se adaugă chili/ul și rozmarinul mărunțit și se călesc mai departe împreună câteva secunde. Se toarnă zeama compotului și se fierbe totul la foc mic 5-10 minute. Se adaugă piersicile tăiate cubulețe, se lasă să dea în câteva clocote, după care se îngroașă cu amidonul amestecat cu puțină apă rece. Se adaugă smântâna, se săreayă după gust, iar dacă sosul este prea gros, se mai subțiază cu apă și se lasă să fiarbă bine. Se servește alături de papuceii cu pește.

Observație: În loc de sosul cu piersici papuceii se pot servi și alături de salate de sezon sau de exemplu cu sos de iaurt cu usturoi. 

BA - 2019/2.

2018. december 28., péntek

Áfonyás pohárdesszert


Karácsonyra is tökéletes lenne, de akár a közelgő szilveszteri bulira is elkészíthető. Szerintem sokkal inkább bejönne mindenkinek, mint egy nehéz, vajas-krémes sütemény...


Áfonyás pohárdesszert

Hozzávalók (4 személyre): 25 dkg mascarpone, 25 dkg görög joghurt, 2-3 evőkanál porcukor, 1 vaníliarúd;
az áfonyás réteghez: 35 dkg áfonya, 5 evőkanál cukor, ½ citrom leve;
továbbá: granola (ropogós müzli), citromfűlevél, néhány szem friss vagy fagyasztott áfonya.

Elkészítése:  Egy edényben világosra karamellizáljuk a cukrot, rádobjuk az áfonyát, illetve rálocsoljuk a citromlevet, 5-6 perc alatt készre főzzük, majd hagyjuk kihűlni. A mascarponét simára kavarjuk a porcukorral meg a kivájt vaníliamagokkal, végül lazítjuk a görög joghurttal. Öblös kelyhekbe rétegezzük a két krémet, tetszés szerint granolarétegeket is közéjük iktatva. A tetejükre néhány szem gyümölcsöt teszünk, és citromfűvel díszítjük.

KAL-2019.



2018. december 25., kedd

Mázas csülök sült édesburgonyával és almával

Már valószínű, elkéstem ezzel a recepttel, de mázas csülköt nemcsak karácsonbykor lehet készíteni. :) 


Mázas csülök sült édesburgonyával és almával 

Hozzávalók (4 személyre): 1 kb. 1,5 kg-os csontos csülök, só, 2 evőkanál szemes bors, 5-6 babérlevél, 4-5 cikk fokhagyma;
a páchoz: 1 evőkanál méz, 2 evőkanál alma- vagy baracklekvár, 1 evőkanál ketchup, 1 teáskanál mustár, 2 evőkanál szójaszósz, 2-3 evőkanál citromlé, 2 evőkanál olívaolaj;
továbbá: 60 dkg édesburgonya, 4 alma, olaj, 2-3 hagyma, kevés liszt, olaj, só, bors.

Elkészítése: A megmosott csülköt a fűszerekkel együtt kuktában puhára főzzük, melegen kicsontozzuk, majd hagyjuk kissé hűlni. A pác hozzávalóit összekeverjük, és háromnegyedével alaposan bekenjük a hőálló tálba helyezett csülköt. Mellétesszük a meghámozott, karikára vágott édesburgonyát, illetve a héjastol felkarikázott almát, meglocsoljuk kevés olajjal, majd az egészet a 200 fokos sütőbe toljuk. Addig sütjük, míg a csülök bőre szépen meg nem pirul, illetve a köretnek valók el nem készülnek. Közben a megmaradt páccal, illetve a pecsenyelével is gyakran megkenegetjük. A hagymát meghámozzuk, felkarikázzuk, majd vékony karikákra szedjük. A karikákat megforgatjuk sóval és borssal ízesített lisztben, majd forró bő olajban szép pirosra sütjük. papírtörlőre szedjük, hogy jól lecsepegjen. Mire kihűl, jó ropogós lesz. 

KAL - 2019.

2018. december 24., hétfő

Vörösborleves habgaluskával


Különleges, finom leves az ünnepre. Egy kiadós főfogás előtt - mint például a holnap következő mázas csülök - éppen ideális. :) 


Vörösborleves habgaluskával  

Hozzávalók (4 személyre): 5 dl finom vörösbor, 2 dl must vagy házi szörp (meggy, áfonya stb.) 3-4 dl víz, 4 tojás, 1 tasak tejszínízű pudingpor, 1 fahéjrúd, 2-3 szegfűszeg, cukor, 2 csipet só, őrölt fahéj.

Elkészítése: Elvegyítjük a bort, a vizet meg a szörpöt, és felét főni tesszük 1 csipet sóval, a fahéjjal meg a szegfűszeggel együtt. A tojássárgáját simára keverjük a pudingporral, majd kicsinként hozzáadjuk a maradék boros keveréket is. A felforrt borhoz adjuk, és állandóan kavargatva addig főzzük, míg be nem sűrűsödik. Ha túl sűrű, további vízzel hígíthatjuk, majd jól kiforraljuk. Ha szükséges, cukorral ízesítjük. A tojásfehérjét keményre verjük 1 csipet sóval meg 2-3 evőkanál cukorral, majd mikróban kb. 40 másodperc alatt “megfőzzük”. Galuskákat szaggatunk belőle a csészékbe adagolt leves tetejére, és fahéjjal megszórva kínáljuk.

KAL-2019.

Supă de vin roșu cu găluște de bezea

Ingrediente pentru 4 persoane: 500 ml vin roșu de calitate, 200 ml must sau sirop de casă (vișine sau afine), 300-400 ml apă, 4 ouă, 1 praf de budincă cu gust de frișcă, 1 baton de scorțișoară, 2-3 cuișoare, zahăr după gust, 1 praf de sare, scorțișoară măcinată.


Prepararea:  Se amestecă vinul, mustul (sau siropul) și apa, iar jumătatea amestecului se pune la fiert împreună cu sarea, batonul de scorțișoară și cuișoarele. Se despart ouăle, gălbenușurile se freacă bine împreună cu praful de budincă și se subțiază cu restul amestecului de lichide. Se toarnă la amestecul ce a dat în clocot și se fierbe amestecând încontinuu până ce se îngroașă. Dacă este nevoie se mai subțiază cu apă sau vin după gust și se lasă să mai fiarbă puțin. În acest timp se potrivește și de zahăr. Albușurile se bat spumă tare cu 1 praf de sare și 2-3 linguri de zahăr și “se fierbela microunde în 40 de secunde. Cu o lingură se scot găluște din spumă și se pun deasupra supei răcite, porționate în prealabil în căni su farfurii. Se presară cu scorțișoară măcinată.

BA - 2019/2

2018. december 23., vasárnap

Adventi koszorú - előétel


Előételnek, svédasztalra, reggelire, vacsorára, uzsonnára - bármikor szuper. 


Adventi koszorú 

Hozzávalók a tésztához: 30 dkg liszt, 1 púpozott teáskanál só, 4 g szárított élesztő, 2 evőkanál olaj, 2,1 dl víz;
a krémhez: 4 főtt tojás, 20 dkg tehéntúró, 10 dkg sűrű joghurt, 2-3 cikk fokhagyma, só, bors;
továbbá: 2 evőkanál olaj, 1-1 teáskanál szárított oregánó és fekete szezámmag, 1 kisebb tojás, 5-10 dkg főtt zöldborsó vagy brokkoli, ½ piros kápia paprika, néhány koktélparadicsom.

Elkészítése: A tészta hozzávalóiból rugalmas tésztát gyúrunk, jól megdagasztjuk majd letakarva hagyjuk duplájára kelni. Miután megkelt, kb. ½ cm vastag téglalappá nyújtjuk, megkenjük a 2 evőkanál olajjal (egyik hosszanti oldalán 2 ujjnyit vízzel kenünk meg olaj helyett), megszórjuk a morzsolt oregánóval, és a lehető legszorosabban feltekerjük. Ezután 2 cm vastag karikákra vágjuk, és a csigákat sütőpapírral bélelt tepsire egymás mellé helyezzük kör alakban. Megkenjük felvert tojással, megszórjuk fekete szezámmaggal, és 180 fokos sütőben aranybarnára sütjük. A krémhez a lereszelt tojást eldolgozzuk a tehéntúróval, a zúzott fokhagymával meg a joghurttal, sóval és borssal ízesítjük. A kihűlt koszorúalapot tálra helyezzük, rákenjük a krémet, majd kidíszítjük a sós vízben megfőzütt borsóval, a kis kockákra felvágott kápiával, ileltve a félbevágott koktélparadicsommal. A paprikából először kivágunk egy masniformát, a többit azután kockázzuk fel.

KAL - 2019.

2018. december 9., vasárnap

Csokoládés banándesszert

Nagyon egyszerű, mégis látványos, és nem utolsó sorban a gyerekek számára kívánatos desszert. A színes szórócukrokról akár le is mondhatunk, használhatunk csak diót, mogyorót, kókuszt, esetleg szezámmagot, de időnként egy kissé ki lehet rúgni a hámból is. :) Hogy hány személyre elegendő ez az adag, nagyon relatív, nálunk én ettem meg 2-t, a többit a lányok pusztították el. Jó móka gyerekek számára is az elkészítése.


Csokoládés banándesszert

Hozzávalók: 4-6 közepes méretű érett, de nem túlérett banán, 10-12 dkg jó minőségű étcsokoládé, 10-12 dkg fehér csokoládé, 2 teáskanál vaj, 2 evőkanál tej;
a szóráshoz: sós mogyoró, kókuszreszelék, különféle szórócukrok, esetleg magvak.

Elkészítése: A kétféle csokoládét összetördeljük és külön-külön tálkába rakjuk. Hozzáadunk 1-1 teáskanál vajat, illetve az étcsokoládéhoz a tejet, és mikróban 20-30 másodpercenként átkavarva összeolvasztjuk. Ezután keskeny csészékbe öntjük át. A banánt meghámozzuk, mindegyiket félbevágjuk, majd vágott felükbe hurka- vagy fagylaltos pálcát szúrunk. Óvatosan belemártjuk a csokolédéba, megszórjuk tetszés szerint az előkészített szóróanyagokkal, majd sütőpapíros tálcára helyezzük. Hűtőbe tesszük, míg a csokoládé jól megdermed, és lehet is kínálni.

Megjegyzés: Nyáron a banánt előre le is fagyaszthatjuk, majd elvégezzük a mártogatást-szórást, és újból kifagyasztjuk. Fogyasztás előtt néhány percig szobahőmérsékleten hagyjuk, hogy ehetőre puhuljon.

EK - 2019/1.




2018. december 7., péntek

Barackos charlotte-szelet


Keresztelőn ettem egy hasonló süteményt, azt próbáltam utólag rekonstruálni. Úgy gondolom, elég jól sikerült. Érdekes volt az, hogy a felső lap nem csupán egy sima lap, hanem baracklekvárral megtöltött piskótatekercs. :) 


Barackos charlotte-szelet 

Hozzávalók a piskótához: 5 tojás, 5 evőkanál víz, 5 evőkanál cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 10 evőkanál liszt, ½ teáskanál sütőpor, 1 evőkanál citromlé, 1 csipet só;
a tekercshez: 3 tojás, 3 evőkanál cukor, 3 evőkanál liszt, 1 csipet só; 1 üveg baracklekvár;
a krémhez: 25 dkg mascarpone, 4 dl édesítetlen habtejszín, 3-4 evőkanál porcukor (vagy ízlés szerint), 1 kisebb barackbefőtt (min. 6 fél barack), 20 g zselatinpor, 50 ml víz.

Elkészítése: A piskótához a tojásfehérjét kemény habbá verjük a sóval, illetve a kanalanként és felváltva adagolt vízzel meg cukorral. Végül hozzáadjuk a tojássárgáját, a citromlével leoltott sütőport meg a lisztet, óvatosan összekeverjük, és sütőpapírral bélelt, kb. 25x30 cm-es tepsibe simítjuk. 180 fokos sütőben, légkeverésen 20-25 perc alatt megsütjük (tűpróba). A tekercs piskótájával hasonlóan járunk el, csak nem teszünk bele vizet és sütőport. A masszát sütőpapírral bélelt nagyobb méretű (kb. 28x35 cm) tepsibe simítjuk (a lényeg, hogy jó vékony legyen majd), és 180 fokon kb. 15 perc alatt megsütjük. Miután megsült, óvatosan lehúzzuk róla a sütőpapírt, majd annak a papírnak a segítségével jó szorosan feltekerjük. Így hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, megkenjük baracklekvárral, szorosan föltekerjük, végül pedig kb. 8 mm vastag szeletekre vágjuk. A zselatinport beáztatjuk a hideg vízbe, a barackot nagyon kicsi kockákra vágjuk. A mascarponét felhabosítjuk, a tejszínt pedig kemény habbá verjük az ízlés szerinti porcukorral. Néhány perc múlva a beáztatott zselatint kis lángon felolvasztjuk, és elkeverjük 2-3 evőkanálnyi tejszínhabbal. A mascarponéhoz adjuk, majd óvatosan beledolgozzuk a barackot és a többi tejszínhabot is. Ha szükséges, néhány percre hidegre tesszük, hogy a krém a formáját megtartsa. A piskótát meglocsoljuk a barackbefőtt levével, rásimítjuk a krémet, majd kirakjuk a lapjában ráfektetett baracklekváros piskótatekercsekkel. Kissé belenyomkodjuk, majd hűtőbe tesszük néhány órára, hogy jól megdermedjen.


ÉÍ - 2018/TÉL


2018. december 5., szerda

Gombás-húsos sertéstekercs


A tekercsek mindig olyan finomak. Én nagyon szeretem őket, mert sokféleképpen variálhatóak, ezért mindig más-más ízűek. És nem utolsó sorban kiadósak. Legalábbis az alábbi recept nagyon is az. Svédasztalon több személynek is elegendő, mint amennyit a receptben írtam.


Gombás-húsos sertéstekercs

Hozzávalók (4-6 személyre): 1-1,2 kg sertéskaraj (hosszúhús), só, bors, 50 dkg darált hús, 50 dkg gomba, 2 hagyma, 4-5 cikk fokhagyma, zsemlemorzsa, 1 tojás, szárított fűszerek tetszés szerint (pl. oregánó, bazsalikom vagy petrezselyemzöld), olaj.

Elkészítése:  A sertéskarajt kétoldalról bevágjuk úgy, hogy nem vágjuk át teljesen, és így egy nagyobb lappá tudjuk kiteríteni. Klopfolóval jól megpotyoljuk, hogy szép egyenletesen vékony hússzeletet kapjunk. Megszórjuk sóval és borssal, összehajtogatjuk, és félretesszük. A töltelékhez az aprított hagymát megdinszteljük kevés olajon, majd rádobjuk a kicsi darabokra vágott gombát, és nagy lángon addig pirítjuk kavargatva, amíg levet nem enged, és kissé össze nem esik. Sóval, borssal ízesítjük,10-15 percig pároljuk, majd félrevesszük. A darált húst szintén sózzuk és borsozzuk, illetve zúzott fokhagymával és szárított fűszerekkel ízesítjük. Hozzáadjuk az egész tojást meg a gombát, összegyúrjuk, és annyi zsemlemorzsával keverjük össze, hogy jól formázható massza legyen a végeredmény. A bepácolt hússzeletet kiterítjük, egy csíkban ráhalmozzuk a tölteléket, majd jó szorosan feltekerjük. Ha szükséges, megtűzzük fogpiszkálóval. A tekercset olajjal jól megkent alufóliába tekerjük, hőálló edénybe tesszük, aláöntünk kevés vizet, és 180 fokos sütőben 1-1,5 óra alatt hagyjuk elkészülni. Hidegtálra is jó, vagy melegen körettel is kínálhatjuk.

Megjegyzés: Ha szeretnénk, kis tekercseket is készíthetünk. A karajt normálisan fölszeleteljük, klopfoljuk és fűszerezzük, majd a tölteléket egyenlően elosztva mindegyik hússzeletet megtöltjük és megtűzzük. Kevés felforrósított olajban a tekercseket körbepirítjuk, majd vizet vagy bort aláöntve fedő alatt készre pároljuk.

NÚ - 2018/DEC.
BA - 2019/1.


Ruladă de porc cu carne și ciuperci

Ingrediente pentru 4-6 persoane: 1 -1,2 kg cotlet de porc fără os, sar, piper, 500 g carne tocată, 500 g ciuperci, 2 cepe, 4-5 căței de usturoi, pesmet, 1 ou, verdețuri uscate după gust (ex. oregano, busuioc sau pătrunjel), ulei.

Prepararea: Se crestează bucata de cotlet din ambele părți, fără a fi tăiată de tot, obținându-se astfel o ”foaie” mare de carne. Se bate bine pentru a se obține un dreptunghi cât mai frumos și subțire. Se presară apoi cu sare și piper, se împăturește și se pune deoparte. Ceapa tăiată mărunt se călește în puțin ulei, după care se adaugă ciupercile tăiate bucățele și se prăjesc la foc mare amestecând încontinuu. După ce își lasă zeama sem mai lasă să se înăbușească puțin 10-15 minute, după care se ia de pe foc. Carnea tocată se condimentează cu sare, piper, usturoi pisat și verdețuri uscate, se adaugă oul întreg și tocănița de ciuperci, se amestecă și se adaugă pesmet cât cuprinde pentru a se obține o compoziție bună de modelat. Se întinde bucata de cotlet pregătită, pe latura lungă se pune umplutura într-o dungă mai groasă, după care se rulează cât mai strâns. Dacă e nevoie se pride cu scobitori. Rulada se înfășoară într-o bucată de folie de aluminiu unsă bine cu ulei, se pune într-un vas termorezistent, se toarnă puțină apă și se coace în cuptor la 180 grade 1-1,5 ore. Se servește caldă alături de orice fel de garnitură sau tăiată rondele la bufet rece.

Observație: Se pot pregăti și rulouri mai mici. Cotletul se taie felii normale, se bat, se condimentează și se umplu cu umplutura împărțită egal. Se prind cu scobitori, se prăjesc la foc mare în puțin ulei pe toate părțile, după care se domolește focul, se toarnă puțină apă sau vin, se acoperă vasul și se fierb înăbușit până ce se gătesc.

2018. december 2., vasárnap

Meggyes-kakaós szelet


Finom sütemény advent elős vasárnapjára...


Meggyes-kakaós szelet

Hozzávalók a piskótához: 9 tojás, 9 evőkanál cukor, 6 evőkanál olaj, 6 evőkanál liszt, 3 evőkanál kakaópor, só;
a krémhez: 3,5 dl tej, 1 tasak tejszínízű pudingpor, 15 dkg cukor, 5 dl édesítetlen habtejszín, 25 dkg magozott meggy (befőttből vagy fagyasztott), 15 g zselatinpor, 40 ml víz;
a tetejére: 4 dl meggylé (szörp), 1 tasak tejszínízű pudingpor, 1-2 evőkanál cukor (ha szükséges).

Elkészítése: A meggyet szűrőbe tesszük, és hagyjuk jól lecsepegni. Ha fagyasztott, hagyjuk kiolvadni. A piskótához a tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük 3-4 csipet sóval, majd alacsony fokozaton beleforgatjuk a tojássárgáját és a kanalanként adagolt olajat, végül pedig fakanállal a kakaóporral elvegyített lisztet. A masszát háromfelé osztjuk, és sütőpapírral bélelt, kb. 35x28 cm-es tepsibe simítjuk. 180 fokra előmelegített, légkeveréses sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük. Vagy süthetjük a teljes masszát egyben, majd 3 lappá vágjuk. Ha egyben sütjük, több időre van szükség a sütéshez. A krémhez a tejből a pudingporból és a cukorból pudingot főzünk, majd hagyjuk kihűlni. A zselatinport beáztatjuk a hideg vízbe, a tejszínt kemény habbá verjük, a meggyet jól kinyomkodjuk, majd késsel kissé összedaraboljuk. A zselatint nagyon kicsi lángon felolvasztjuk, elkeverjük kevés tejszínhabbal, majd a kihűlt pudinghoz keverjük. Végül óvatos mozdulatokkal a többi tejszínhabot és a meggyet is beledolgozzuk. Az elkészült krémet kétfelé osztva a lapok közé töltjük, majd hidegbe tesszük dermedni. Végül a felfogott meggyléből (ha nem elég, kiegészítjük szörppel, hogy 4 dl legyen) és a pudingporból, illetve ha szükséges, a cukorral együtt pudingot főzünk, és rásimítjuk a sütemény tetejére. Hagyjuk ezt is megdermedni, majd szeletelve kínáljuk.


ÉÍ - 2018/TÉL