2015. július 31., péntek

Grillezettzöldség-saláta fokhagymás csirkemájjal

Tavaly még nem volt jellemző az üzleteinkben a másfajta padlizsán, ezért amikor Görögországban fehéret és csíkosat láttam, föltétlenül venni akartam belőleük. Végül egyet-egyet hoztam haza, hogy majd kitalálok valamit... Az ihlet nem jött, nem jött, mígnem egyszercsak mégis megszületett az ötlet. Összekombináltam még némi kerti tökkel és cukkinivel, és olyan salátát rittyentettem belőle, hogy még a férjecském is addig ette és vette a tálból a következő adagot, amíg az összes el nem fogyott. Pedig nem is volt kicsi adag! :) A máj abszolút elsikkadt mellette. :) Azóta láttam, hogy idén nálunk is van fehér, meg csíkos, meg kicsi gömbölyű halványlila, meg nagyobb zöldes héjú gömbölyű, szóval... legközelebb nem hozok ilyet Görögországból... :)


Grillezettzöldség-saláta fokhagymás csirkemájjal

Hozzávalók 4 személyre: 1-1 fehér és csíkos héjú padlizsán, 1-1 fiatal, zsenge tök és cukkini, 1 kis csokor friss menta, só, bors, 5-6 evőkanál olívaolaj, citromlé, kevés cukor; a májhoz: 1 kg csirkemáj, olaj, só, bors, 1-2 fej friss fokhagyma.

Elkészítése: A zöldségeket héjastól nagyon jól megmossuk, majd 3-4 mm vastagon, hosszanti irányban fölszeleteljük. Mindegyik szeletet megszórjuk sóval és borssal, tálba tesszük, rálocsoljuk az olívaolajat, és kézzel jól összeforgatjuk. A csirkemájat alaposan átnézzük, nehogy epedarabok vagy epevezetékrészek legyenek rajta, majd többszöri hideg vízben megmossuk. Olajat forrósítunk, rádobjuk a májat, enyhén megsózzuk és megborsozzuk, majd mellédobjuk a jól megmosott, de héjastól hagyott fokhagymacikkeket, és összekavarjuk. Fedő alatt, néha megkavarva, esetleg a májdarabokat átforgatva 10-12 perc alatt puhára pároljuk. Ekkor tetszés szerint kevés pirospaprikát is lehet belekavarni, de én most nem tettem. Amíg a máj készül, fölforrósított rácson mindkét oldalukon meggrillezzük a zöldségszeleteket. Tálba tesszük, majd készítünk egy citromlével és kevés cukorral, illetve aprított mentalevelekkel ízesített vizet (kb. 1,5 dl víz), és ráöntjük a zöldségekre. Óvatosan összeforgatjuk, ha szükséges, még kissé megsózzuk (de nem hinném, hogy kellene), majd tálaljuk. További olajjal sem szükséges meglocsolni.

Megjegyzés: Természetesen, a salátát hagyományos padlizsánnal is elkészíthetjük. A fehérnek és a csíkosnak azonban kellemesebb, édeskésebb íze volt, hiányzott belőlük a padlizsán savas, csípőskés íze.
EK-2016/8

2015. július 30., csütörtök

Tarhonyaleves (Kövi Pál - Erdélyi lakoma)

Ez a leves nagyon furcsa volt első olvasatra, s bár gombát kellett tenni bele, amit egyik lányom nem ehet, a másik meg nem szeret, mégis "rávetemedtem" az elkészítésére. S bár több szempontból a recept pontatlan volt számomra (1 marék tarhonya - mégha levesbe is - hány személyre elég?, vagy pl. megfőzeti a leveszöldségeket kockára vágva, majd leszűreti az alaplevet, viszont a zöldségek további sorsáról nem szólt a fáma), mégis izgalmasnak találtam, mertilyent még sosem ettem. S megfőzése-megevése után pedig azt mondom: feltétlenül kipróbálandó. Az adagokat-arányokat kissé a magunk szájíze szerint alakítottam, és a főtt zöldségeket, amiket én egészben főztem meg, külön kínáltam a leves mellé. A lányok - gomba nélkül - alig győzték enni, annyira szerették. 


Tarhonyaleves (Kövi Pál)

Hozzávalók 4 személyre: 3-4 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 kisebb zellergumó, 1 karalábé (elhagyható), 15 dkg tarhonya, 1 kisebb hagyma, 20 dkg gomba, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 1 tojássárgája, 10 dkg tejföl, 5 dkg vaj, 4 evőkanál olaj, só, ecet, pirospaprika.


Elkészítése: A leveszöldségeket bő vízben (3-4 liter) főni tesszük, enyhén megsózzuk, és gyöngyöző forralással zöldségalaplevet készítünk belőle. A tarhonyát világosra pirítjuk 3 dkg vaj és 2 evőkanál olaj keverékén, majd hozzáadjuk a finomra aprított hagymát. Végül felöntjük a leszűrt alaplé felével, és közepes lángon addig főzzük, míg a tarhonya meg nem puhul. Közben a gombát megmossuk, vékonyan fölszeleteljük, és a maradék vajon meg olajon megpároljuk. Végül sózzuk, enyhén borsozzuk, illetve rászórunk kevés pirospaprikát meg a finomra aprított petrezselyemzöldet. Amikor a tarhonya megpuhult, a tojássárgáját elkeverjük a tejföllel, felhígítjuk kevés forró lével, és a leveshez öntjük. Utánasózunk, illetve kevés ecettel savanyítjuk. Összemelegítjük, de már nem forraljuk föl. Ha szükséges, a levest további forró alaplével hígítjuk. Tálaláskor szétosztjuk a tányérokban a petrezselymes gombát, és rámerjük a levest. A főtt zöldséget külön tálban kínáljuk mellé. 

KAL - 2016.

Vesetokány (Kövi Pál - Erdélyi lakoma)

Ezt a receptet is könyvből főztem. Kövi Pál Erdélyi lakoma című könyvét kedves dadus-kolléganőmtől, Erzsikétől kaptam ajándékba (sok egyéb könyv mellett!!!), és nagy-nagy örömöt szerzett vele. Kíváncsian lapoztam végig és sokszor elámultam: nem is tudtam, hogy egy-egy jól ismert ételünk, amit rendszeresen készítünk, esetleg román vagy szász, netán örmény vagy más eredetű, vagy arra is rácsodálkoztam néha, hogy milyen érdekes párosítások vannak egy-egy receptben. 
Az utóbbi időben két receptet is kipróbáltam a könyvből (sőt, nemrég, az Erdélyi konyhás találkozónkón egy harmadikat is). Mindkettőt azért, mert másabbnak tűntek, mint amiket mi, én készíteni szoktunk/szoktam. Például még sosem csináltam tokányt kimondottan veséből, illetve tarhonyalevest sem főztem... Ez lesz a következő bejegyzés... A recept itt-ott módosult - hiába, néha nehezen tudunk eltérni a már bevett, rögzült szokásoktól - illetve éppen nem volt kéznél annyi borjú/marha- és bárányvesém, amennyit a recept előírt (valamennyi lett volna a fagyasztóban, de egyéb belsőségekkel vegyesen), ezért disznóveséből főztem. 


Vesetokány (Kövi Pál)

Hozzávalók 4-5 személyre: 1 kg sertésvese, 1-2 hagyma, 1 púpozott teáskanál pirospaprika, só, bors, 2 babérlevél, 1 púpozott evőkanál liszt, 4-5 nagy evőkanál tejföl, borecet, olaj vagy zsír.

Elkészítése: A vesét megmossuk, lapjában kettévágjuk, a belső ereket-járatokat kivágjuk, majd tetszés szerint daraboljuk. Hideg vízben hagyjuk felhasználásig. A felaprított hagymát megdinszteljük kevés zsiradékon, rászórjuk a pirospaprikát, elkeverjük, majd rádobjuk a vesét, és addig pároljuk kevergetve, míg a hús kissé ki nem fehéredik. Enyhén megsózzuk, megborsozzuk, mellédobjuk a babérlevelet, és felöntjük annyi forró vízzel, amennyi a vesét jól ellepi. Közepes lángon, fedő alatt puhára főzzük. A lisztet elkeverjük a tejföllel, felhígítjuk kevés vízzel, és a tokányhoz öntjük. Kevergetve jól kiforraljuk. Ízlés szerint utánasózunk, illetve kevés borecettel savanyítjuk. Krumplival, rizzsel vagy puliszkával kínálhatjuk.

Megjegyzés: Ha van kuktánk, jó ha abban főzzük meg a vesét, jócskán lerövidül a főzési idő.

KAL - 2016.


2015. július 29., szerda

Riviérasaláta

A recept Szász Mártonné Bene Ilonka volt magyarrégeni tiszteletesasszony 1928-ban megjelent Erdélyi konyha című könyvéből származik. Megfogott érdekessége, megfogott különlegessége, kipróbálása után pedig a finomsága. És meglepett benne az, hoyg milyen sok és sokféle alapanyagot ismertek azokban az időkben is. Bevallom, én most nem tudtam rákot szerezni hozzá. És még kaviárt sem. De az eredeti recept is a rákot meg a halat vagy-vagy módra említi, a kaviárt pedig szintén csak esetlegesen. 
És az eredeti recepthez képest én azért nem festettem halványzöldre a mártást (pl. ez az ételfestékes dolog is meglepett benne), mert sehol sem találtam az ételfestékeimet (Múltkor volt egy kis gubanc velük, véletlenül elküldtem őket édesanyámhoz, onnan visszakerültek, de nem tudom, hová tettem :P .)
Próbáljátok ki az alábbi salátát! Ha ízlenek külön-külön az alapanyagok, biztos ízleni fog a kombinációjuk is. 


Riviérasaláta 

Hozzávalók 4-6 személyre: 1 kg krumpli, 1 közepes fej karfiol, 1 tonhalkonzerv, 1 szardellakonzerv, só, 1 evőkanál cukor, 2 evőkanál dijoni mustár, 1 evőkanál fehérborecet, kevés víz; a mártáshoz: 1 egész tojás, 2 dl olaj, 1 evőkanál mustár, só, 1 levesben főtt petrezselyemgyökér (elhagyható), 1-2 csipetnyi ecetes tárkony, 2-3 evőkanál tejföl vagy joghurt, citromlé; továbbá: zöld levelek, ecetes paprika, esetleg kaviár és főtt rákocskák.

Elkészítése: A krumplit héjában megfőzzük, hagyjuk kihűlni, majd meghámozzuk és lereszeljük. ½ -1 dl vízben föloldjuk a cukrot, beletesszük az ecetet meg a mustárt, ízlés szerint sózzuk, a krumplira öntjük, és jól elkeverjük. A karfiolt nagyobb rózsáira szedve sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, és kihűtjük. A mártáshoz a tojást, az olajat meg a mustárt magas falú pohárba tesszük és botmixerrel néhány másodperc alatt majonézzé dolgozzuk. Sózzuk, hozzáadjuk a kis kockákra vágott petrezselyemgyökeret meg a finomra aprított tárkonyt, és a tejföllel együtt jól összekeverjük. Citromlével tesszük pikánssá. A zöld levelekkel (saláta, petrezselyem- vagy zellerzöld) kirakjuk egy nagy tányér szélét, és a közepébe halmozzuk az ízesített krumplit. A karfiolrózsákat elhelyezzük a krumpli körül, majd a krumplikupolát leöntjük a mártással. Tonhaldarabokat, szardellát, esetleg rákot és kaviárt helyezünk rá, illetve piros ecetes paprikával és zöld levelekkel díszítjük.


Megjegyzés: Az eredeti receptben a mártást kevés ételfestékkel kellett volna halványzöldre festeni, de ezt a lépést kihagytuk. Aki szeretné, készítheti azonban úgy is. 

KAL - 2016.


2015. július 28., kedd

Zöld főzelék pirított csirkefalatokkal

Tudom, hogy a medvehagymaszezon lejárt, nálam sem most készült ez az étel, hanem akkor, amikor még marékszámra tettem az ételekbe a medvehagymát, de bizonyára tettetek el ti is belőle (fagyasztóba, olajban vagy szárítva), így ez az étel akár most is elkészülhet. S ha nem, majd a jövői medvehagymaidényben. :) 


Zöld főzelék pirított csirkefalatokkal 

Hozzávalók 4 személyre: 3 angolzellerszár, 1 édesköménygumó, 3-4 szál friss bazsalikom, 2 nagy marék medvehagymalevél, 3 evőkanál liszt, 3 dl tej, só, bors, olaj, citromlé; a feltéthez: 60 dkg kicsontozott csirkemell, só, bors, 1 teáskanál pirospaprika, ½ dl olaj.

Elkészítése: A csirkemellet falatnyi darabkákra vágjuk, megszórjuk sóval, borssal és paprikával, ráöntjük az olajat, és jól összekeverve félretesszük. A zöldségeket, leveleket alaposan megmossuk. A zellerszárat vékony karikákra, az édesköményt pedig félbe, majd vékony szeletekre vágjuk. Fölforrósítunk 4-5 evőkanál olajat, rádobjuk a zellert meg az édesköményt, enyhén mesózzuk, és néha kavargatva, ha szükséges, kevés vizet öntögetve alá, puhára pároljuk. Ekkor hozzáadjuk a medvehagymát, addig kavargatjuk, míg kissé össze nem esik, majd hozzáadjuk a száráról letépkedett bazsalikomleveleket, és botmixerrel az egészet pürésítjük. A lisztet simára keverjük a tejjel, hozzáöntjük a zöld püréhez, és állandóan kavargatva sűrűre, csomómentesre főzzük. Tetszés szerint további tejjel vagy vízzel hígítjuk, és jól kiforraljuk. Végül sóval, borssal és citromlével ízesítjük. A bepácolt csirkefalatokat felforrósított száraz serpenyőbe borítjuk, állandóan kavargatva szaftosra pirítjuk (max. 8-10 perc), majd az elkészült főzelékkel tálaljuk. 

KAL - 2016.

2015. július 27., hétfő

Roston sült marhaburger rozsos-zabos zsemlével

Lassan sorra kerülnek a régi receptjeim is... bár amíg a végére érek.... ajajj...
Ez a hamburger is valamikor kora tavasszal készült, amikor keresztfiam segített a férjemnek a kertben. Itthon előkészítettem mindent, megsütöttem a zsemléket, elkészítettem a pogácsákat, kinn a kertben pedig csak meggrilleztem és ettük. Hihetetlenül jólesett mindannyiunknak.


Roston sült marhaburger rozsos-zabos zsemlével 

Hozzávalók 4-5 személyre a zsemléhez: 27 dkg finomliszt, 10 dkg kenyérliszt, 5 dkg rozsliszt, 5 dkg zabkorpa, 3 dkg búzakorpa, 7 g szárított élesztő, 2 csapott teáskanál só, 1,5 dkg melasz vagy 1,5 evőkanál cukor, 2 evőkanál olívaolaj, 3,5 dl víz; 1 tojás, 1-1 evőkanál szezám- és lenmag; a húspogácsához: 75 dkg marhahús, 1 hagyma, 5 cikk fokhagyma, 1 tojás, 15 dkg száraz kenyér, só, bors; a tálaláshoz: tartármártás, házi ketchup, tetszés szerinti egyéb szószok, savanyú uborka, hagyma, paprika, petrezselyemzöld, salátalevelek, tormás-köményes céklasaláta tetszés, ízlés szerint stb.


Elkészítése: A zsemle hozzávalóit kézzel vagy géppel összegyúrjuk, és rugalmas résztát dagasztunk belőle. Miután a tészta duplájára kelt, lazán átgyúrjuk, és 10 részre osztjuk. Mindegyiket szép kerek zsemlévé formázzuk, sütőpapíros tepsire helyezzük kissé távolabb egymástól, hagyjuk kelni még 15-20 percig, majd lekenjük felvert tojással és megszórjuk lenmaggal vagy szezámmaggal. 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük. A húspogácsához a száraz kenyeret vízbe áztatjuk, majd jól kifacsarjuk. Hozzáadjuk a húst, a finomra aprított hagymát, a zúzott fokhagymát meg a tojást, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd jól összegyúrjuk. A kész masszát 10 felé osztjuk, és mindegyikből nagy, lapos pogácsákat formázunk. Felforrósított rácson, izzó parázs fölött szép pirosra sütjük. A zsemléket kettévágjuk, tetszés szerinti feltéteket teszünk rá, ráhelyezünk egy-egy húspogácsát és fogyasztjuk is. Bolti társainál sokkal egészségesebb változat. 

KAL - 2016.



2015. július 21., kedd

Céklaleveles tökfőzelék pulykaszelettel, sajtos-fűszeres ropogóssal

Olyan hosszú a cím, de nem annyira bonyolult étel, mint ahogyan ez a hosszúra nyúlt címe sugallaná. Olyan régi ez a receptem, hogy már több, mint egy éve készítettem. Szerencsére lejegyeztem mindent pontosan a füzetembe, így ennyi idő után is le tudtam írni. :) Különleges, de ízekben és állagokban tökéletesen harmonizáló fogás. 


Céklaleveles tökfőzelék pulykaszelettel, sajtos-fűszeres ropogóssal

Hozzávalók 4 személyre: 1 hagyma, 1 nagy csokor (amennyi egyik markunkba fér) zenge céklalevél, 60 dkg főzőtök, 5-6 cikk nagy fokhagyma, 2 csapott evőkanál liszt, 2 dl tejszín, só, bors, citromlé, kapor, olaj; a feltéthez: 80 dkg kicsontozott pulykamell, só, bors, mustár, olaj; a ropogóshoz: 4 szelet ujjnyi vastag kenyér, 5 dkg kemény sajt, 1 mokkáskanál só, ½ - ½ mokkáskanál bors, köménymag, pirospaprika és kurkuma; továbbá: a céklalevelek levágott nyele/szára, ½ dl vörösbor.


Elkészítése: A hagymát fölaprítjuk, és megdinszteljük néhány evőkanálnyi fölforrósított olajon. Hozzáadjuk a jól megmosott, vékony csíkokra vágott céklalevelet, majd miután kissé összeesett, beletesszük a megmosott, nagy lyukú reszelőn lereszelt tököt is. Összekavarjuk, megsózzuk, megborsozzuk, ha szükséges öntünk alá kevés vizet, és 15-20 perc alatt, néha megkeverve készre pároljuk. Ekkor hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, zsírjára sütjük, megszórjuk a liszttel, elkavarjuk, és fölöntjük a tejszínnel. Vízzel hígítjuk a kívánt sűrűségűre, és jól kiforraljuk. Utánaízesítünk sóval és borssal, illetve citromlével tesszük savanykássá, és belekeverjük a finomra aprított kaprot. Közben a húst szeletekre vágjuk, enyhén megveregetjük, megszórjuk sóval és borssal, illetve vékonyan megkenjük mustárral. Fölforrósított olajban mindkét oldalán szép pirosasra sütjük vigyázva azért, hogy ne szárítsuk ki: 2-3 perc minden oldalának bőven elég. A ropogóshoz a kenyérszeleteket ujjnyi vastag rudacskákra vágjuk, sütőpapíros tepsire helyezzük, és 230 fokos sütőben, grillprogramon 5-5 perc alatt mindkét oldalukon ropogósra sütjük. A reszelt sajtot lazán összeforgatjuk a fűszerekkel, majd a keveréket a megsült rudacskákra szórjuk, és további 1-2 percre visszatoljuk a sütőbe. A félretett céklalevélnyelet 1,5- 2 cm hosszú darabokra vágjuk, és megdinszteljük a hús sütése után visszamaradt zsiradékban. 2-3 percnyiintenzív dinsztelés után ráöntjük a vörösbort, és addig pároljuk nagy lángon, amíg a bor el nem párolog. A főzeléket hússzeletekkel, fűszeres pirítóssal és egy-egy kanálnyi párolt céklalevélnyéllel kínáljuk. 

KT - 2015/8

2015. július 20., hétfő

Zöld fűszeres makréla sütőben sült szalmakrumplival

Most megint halat hozok, bár ez nem a nyaralásunk alatt készült. De még ettünk halat Görögországban, nem is akármilyet! :) Ez egy finom, különleges halétel amit itthon vásárolt alapanyagokból könnyen és aránylag olcsón össze lehet hozni. A makréla amúgyis egy nagyon finom, tömör húsú hal, kevés csonttal és szálkával. Ha találunk frisset, feltétlenül azt vegyünk, de ha nincs rá lehetőség, jó a fagyasztott is. Arra figyeljünk, hogy kizsigerelve legyen lefagyasztva, különben eléggé gusztustalan kiolvadás után. 


Zöld fűszeres makréla sütőben sült szalmakrumplival

Hozzávalók 4 személyre: 4 konyhakész makréla, só, bors, 1 csokor petrezselyemzöld, 4-5 szál friss tárkony, 10-12 szál metélőhagyma, 4-5 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál balzsamecet, 1 teáskanál barna cukor, néhány szem paprikával töltött zöld olajbogyó; a körethez: 80 dkg krumpli, só, bors, 4-5 evőkanál olaj.

Elkészítése: A makrélát átmossuk, papírtörlővel fölitatjuk róla a nedvességet, majd ujjnyi távolságonként beirdaljuk mindkét oldalán. (Tetszés szerint lehet fejjel együtt vagy fej nélkül sütni.) Megszórjuk sóval és borssal. A zöld fűszereket finomra aprítjuk, elkeverjük az olívaolajjal, és kívül-belül bedörzsöljük-kenjük vele a halakat. A cukrot föloldjuk a balzsamecetben, majd a keveréket a halakra locsoljuk. Az olajbogyót karikákra vágjuk, és a halakra helyezzük. 200 fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt készre sütjük. A szalmakrumplihoz a krumplit meghámozzuk, nagyon vékony hasábokra vágjuk, és tálba tesszük. Alaposan megszórjuk sóval és borssal, majd rálocsoljuk az olajat, és kézzel jól összeforgatjuk. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, elterítjük benne a krumplit, és 220 fokra előmelegített sütőben, légkeverésen 30-35 perc alatt megsütjük. Ezután a hőt 220 fokra emeljük, a krumplit óvatosan átforgatjuk kissé, és további 5-10 perc alatt kissé rápirítunk.

A hal és szalmakrumpli mellé tárkonyos joghurtöntettel meglocsolt vegyes salátát kínálunk. (Az öntethez  a joghurtot finomra aprított tárkonnyal és sóval ízesítjük, majd belekeverünk 2-3 evőkanál extra szűz olívaolajat.)

KT - 2015/8

2015. július 16., csütörtök

Vándorok eledele 4. - Fokhagymás-petrezselymes kagyló

A változatosság kedvéért most ismét egy kagylós étel következzen... dehát ha már Görögország és tengerpart, hát legyen látszatja is. :)
Ezt a kagylót már nem mi gyűjtöttük, hanem a piacon vettük: félkilós adagokban volt zacskózva a friss kagylóhús. Egyszerűen készítettem el, és pirítóssal ettük. Igaz, ez az adag hármunknak csak amolyan előétel gyanánt fungált, de nagyon-nagyon finom volt.


Fokhagymás-petrezselymes kagyló 

Hozzávalók 3 személyre (előételként): 50 dkg friss kagylóhús, 5 dkg vaj, 3 nagy cikk fokhagyma, 1/2 citrom filézett húsa, 1 kis csokor petrezselyemzöld, só, bors, fehér és barna pirított kenyér, esetleg friss zöldségek.

Elkészítése: A kagylóhúst alaposan megmossuk, jól lecsepegtetjük. Fölaprítjuk a fokhagymát, a petrezselyemzöldet meg a kifilézett citromhúst. A vajat fölforrósítjuk, rádobjuk a kagylót, és kb. 2 percig nagy lángon, állandóan kavargatva, megpirítjuk-pároljuk. Ekkor rádobjuk a fokhagymát, a petrezselyemzöldet meg a citromot, és további 2-3 percig pároljuk együtt. Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd pirítóssal és friss zöldséggel kínáljuk.

2015. július 14., kedd

Vándorok eledele 3. - Paradicsomleves és virslis, joghurtszószos tészta

Hát ugye, nem meglepő: amikor úgy szeretnénk, hogy gyorsan tegyünk ebédet az asztalra, akkor előkerül a jó öreg paradicsomleves meg a főtt tészta valamilyen szósszal. Mondjuk, egy lábossal és egy serpenyővel nálam nem is ment olyan gyorsan a főzés, de megoldottam. Normál körülmények között azonban 20-25 perc alatt már ehető is a kétfogásos ebéd.
Elég hamar eljátszottam a főtt tésztás "kártyámat", férjecském ugyanis csak megeszi a tésztát, muszájból, de nagyon nincs oda érte. Ki is jelentette még akkor: laskáról többet hallani sem akar a nyaralás alatt. Neki nem adtam.


Paradicsomleves - nyaralásos módra

Hozzávalók 4 személyre: 1 kisebb hagyma, 2 evőkanál liszt, 1/2 dl olaj, 3 dl sűrű paradicsomlé (passata) vagy 5 dl házi paradicsomlé, 1 teáskanál szárított zeller, 2 marék apró kagylótészta, 1 kis csokor petrezselyemzöld, só, cukor.

Elkészítése: A fölforrósított olajon megfuttatjuk a finomra reszelt hagymát, majd hozzáadjuk a szárított zellert, és elkavarjuk. Beleszórjuk a lisztet, elkavarjuk, majd azonnal fölöntjük a paradicsomlével, és simára kavarjuk. Vízzel tovább hígítjuk tetszés szerint, és fölforraljuk. Amikor fölforrt, beleszórjuk a kagylótésztát, és 5-8 percig hagyjuk főni csendes lángon, amíg a tészta is megfő. Sóval és cukorral ízesítjük tetszés szerint, végül belekeverjük a finomra aprított petrezselyemzöldet is.

UaCS - 2019/aug.



Virslis, joghurtszószos tészta

Hozzávalók 4 személyre: 2 hagyma, 3 cikk fokhagyma, 1/2 dl olaj, 2 púpozott evőkanál liszt, 6-7 nagy evőkanál görög (sűrű) joghurt, 1 kis csokor petrezselyemzöld, só, bors, esetleg citromlé, 12 szál virsli, 25-30 dkg száraztészta.

Elkészítése: A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, majd finomra aprítjuk. Megfonnyasztjuk a fölforrósított olajon, majd rászórjuk a lisztet és elkavarjuk. Fölöntjük kb. 3 dl hideg vízzel, és simára dolgozzuk. Hozzáadjuk a joghurtot meg a karikára vágott virslit, és jól kiforraljuk. Sóval, borssal, esetleg citromlével ízesítjük, majd megszórjuk aprított petrezselyemzölddel, és az időközben kifőzött tésztával tálaljuk.

NÚ - 2018/DEC.
UaCS - 2019/aug.

2015. július 13., hétfő

Vándorok eledele 2. - Olajbogyós-paradicsomos feketekagyló

Nem eszünk minden nap ilyen finom és izgalmas ételeket, de először inkább ezeket dokumentálom. A halas ételeket hárman esszük a családból, így ezt az adagot is hárman ettük meg. Ki-ki tudja, mennyire szereti a kagylót, úgyhogy ahhoz igazítsa az adagot. Mérlegem nem volt, ezért mértem dupla marékkal, de mindenesetre, valahol a kiló és másfél kiló között volt. A kagyló "directly from the source" származott, méghozzá saját kezű gyűjtés során: férjecském és Kisebbikem gyűjtötte. Ezután igazi családi koprodukcióként készült el: a ház ura levágta-kitépte bajszaikat, én és Kisebbikem megsikáltuk őket, kisebbikem zöldséget hámozott-mosott, én pedig "útnak indítottam" az ételt. Nagyobbikom ezalatt.... a Corvin kiadásában megjelent, Mátyás király életéről szóló könyvet olvasta. S majd ette a virslis tészta maradékát... :P


Olajbogyós-paradicsomos feketekagyló

Hozzávalók 3 személyre: 4 nagy, összmarék feketekagyló, 2 közepes hagyma, 5-6 cikk fokhagyma, 2 paradicsom, 4 marék vegyes olajbogyó (zöld, kalamata, aszalt kalamata és natúr), olaj, só, bors, 1 teáskanál görög halfűszer, 1/2 dl fehérbor, 1 kis csokor petrezselyemzöld; a pirítóshoz: bagett, olívaolaj, halfűszer.

Elkészítése: A kagylónak levágjuk a "bajszát", jól megsikáljuk, és alaposan átmossuk. Ha kinyílt kagylót találunk, és ütögetésre sem húzódik össze, feltétlenül el kell dobni. (Ez nagyon fontos!!!) A finomra aprított hagymát és fokhagymát megdinszteljük 5-6 evőkanál olajon, majd rádobjuk a kockára vágott paradicsomot meg az olajbogyót, és 8-10 percig néha kavargatva pároljuk. Ekkor rádobjuk a kagylót, összekavarjuk-rázzuk, majd ráöntjük a bort, és nagy lángon, lefedve, néha meg-megrázogatva 5-6 percig pároljuk. Végül levesszük a fedőt, beletesszük a finomra aprított petrezselyemzöldet, és továbbra is nagy lángon még 2-3 percig hagyjuk, hogy a leve is kissé elpárologjon. Lehet főzni mellé tésztát, de az én férjecském azt csak muszájból eszi meg, tehát inkább fűszeres pirított bagettel ettük-mártogattuk. A bagettet rézsútosan szeletekre vágjuk, meglocsoljuk olívaolajjal, megszórjuk kevés halfűszerrel (nem tudom, konkrétan miből áll, oregánót és rozmaringot, illetve kevés paprikát érzek benne), és száraz serpenyőben világosra pirítjuk.

2015. július 8., szerda

Vándorok eledele 1. - Aranydurbincs petrezselyemszósszal

Azt mondtam, hogy többé nem megyek úgy nyaralni, hogy nekem kelljen főznöm, mert akkor nekem nem nyaralás a nyaralás. Most mégis én voltam az, aki azt mondtam, inkább készítek gyors ételeket, mintsem egy vagyont hagyjunk a vendéglőkben. S első nap, amikor egy kis tavernában ettünk, bebizonyosodott, hogy a fenti, vagyonos kijelentésem nem is jár messze a valóságtól. Ma negyedrészéből laktunk jól, méghozzá fejedelmien. A fogás szerény volt, semmi alkotás vagy ilyesmi: a lényeg a gyorsaságon és a laktatósságon volt. Nyaraláskor pedig a gyorsaságot szolgálandó több engedményt is teszünk az alapanyagokat illetően (pl. konzervek, gyorsan fővő alapanyagok, fagyasztott, félkész szalmakrumpli stb.).


Aranydurbincs petrezselyemszósszal, szalmakrumplival

Hozzávalók 4 személyre: 4 konyhakész aranydurbincs (egyenként 35-40 dkg-osak), só, bors, olaj; a szószhoz: 1 kis csokor petrezselyemzöld, 2 cikk friss fokhagyma, 6-7 evőkanál citromlé, 10 evőkanál olívaolaj, só, bors; a körethez: 1 kg gyorsfagyasztott szalmakrumpli, só, bors, olaj.

Elkészítése: A félkész szalmakrumplit fagyosan tepsibe terítjük, jól megszórjuk sóval meg borssal, illetve meglocsoljuk olajjal, és kézzel jól összeforgatjuk. 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 20-25 perc alatt puhára pároljuk, majd megemelve a hőt, néhány perc alatt tetszés szerint rápirítunk. A halakat átmossuk, megtörölgetjük, és megszórjuk sóval meg borssal. Olajat forrósítunk,  és mindkét oldalukon 3-4 perc alatt megsütjük. A petrezselyemzöldet és a megtisztított fokhagymát finomra aprítjuk, és elkeverjük a többi hozzávalóval. A megsült halra locsoljuk a szószt, és szalmakrumplival kínáljuk.

KT - 2017/7



Related Posts with Thumbnails

2015. július 31., péntek

Grillezettzöldség-saláta fokhagymás csirkemájjal

Tavaly még nem volt jellemző az üzleteinkben a másfajta padlizsán, ezért amikor Görögországban fehéret és csíkosat láttam, föltétlenül venni akartam belőleük. Végül egyet-egyet hoztam haza, hogy majd kitalálok valamit... Az ihlet nem jött, nem jött, mígnem egyszercsak mégis megszületett az ötlet. Összekombináltam még némi kerti tökkel és cukkinivel, és olyan salátát rittyentettem belőle, hogy még a férjecském is addig ette és vette a tálból a következő adagot, amíg az összes el nem fogyott. Pedig nem is volt kicsi adag! :) A máj abszolút elsikkadt mellette. :) Azóta láttam, hogy idén nálunk is van fehér, meg csíkos, meg kicsi gömbölyű halványlila, meg nagyobb zöldes héjú gömbölyű, szóval... legközelebb nem hozok ilyet Görögországból... :)


Grillezettzöldség-saláta fokhagymás csirkemájjal

Hozzávalók 4 személyre: 1-1 fehér és csíkos héjú padlizsán, 1-1 fiatal, zsenge tök és cukkini, 1 kis csokor friss menta, só, bors, 5-6 evőkanál olívaolaj, citromlé, kevés cukor; a májhoz: 1 kg csirkemáj, olaj, só, bors, 1-2 fej friss fokhagyma.

Elkészítése: A zöldségeket héjastól nagyon jól megmossuk, majd 3-4 mm vastagon, hosszanti irányban fölszeleteljük. Mindegyik szeletet megszórjuk sóval és borssal, tálba tesszük, rálocsoljuk az olívaolajat, és kézzel jól összeforgatjuk. A csirkemájat alaposan átnézzük, nehogy epedarabok vagy epevezetékrészek legyenek rajta, majd többszöri hideg vízben megmossuk. Olajat forrósítunk, rádobjuk a májat, enyhén megsózzuk és megborsozzuk, majd mellédobjuk a jól megmosott, de héjastól hagyott fokhagymacikkeket, és összekavarjuk. Fedő alatt, néha megkavarva, esetleg a májdarabokat átforgatva 10-12 perc alatt puhára pároljuk. Ekkor tetszés szerint kevés pirospaprikát is lehet belekavarni, de én most nem tettem. Amíg a máj készül, fölforrósított rácson mindkét oldalukon meggrillezzük a zöldségszeleteket. Tálba tesszük, majd készítünk egy citromlével és kevés cukorral, illetve aprított mentalevelekkel ízesített vizet (kb. 1,5 dl víz), és ráöntjük a zöldségekre. Óvatosan összeforgatjuk, ha szükséges, még kissé megsózzuk (de nem hinném, hogy kellene), majd tálaljuk. További olajjal sem szükséges meglocsolni.

Megjegyzés: Természetesen, a salátát hagyományos padlizsánnal is elkészíthetjük. A fehérnek és a csíkosnak azonban kellemesebb, édeskésebb íze volt, hiányzott belőlük a padlizsán savas, csípőskés íze.
EK-2016/8

2015. július 30., csütörtök

Tarhonyaleves (Kövi Pál - Erdélyi lakoma)

Ez a leves nagyon furcsa volt első olvasatra, s bár gombát kellett tenni bele, amit egyik lányom nem ehet, a másik meg nem szeret, mégis "rávetemedtem" az elkészítésére. S bár több szempontból a recept pontatlan volt számomra (1 marék tarhonya - mégha levesbe is - hány személyre elég?, vagy pl. megfőzeti a leveszöldségeket kockára vágva, majd leszűreti az alaplevet, viszont a zöldségek további sorsáról nem szólt a fáma), mégis izgalmasnak találtam, mertilyent még sosem ettem. S megfőzése-megevése után pedig azt mondom: feltétlenül kipróbálandó. Az adagokat-arányokat kissé a magunk szájíze szerint alakítottam, és a főtt zöldségeket, amiket én egészben főztem meg, külön kínáltam a leves mellé. A lányok - gomba nélkül - alig győzték enni, annyira szerették. 


Tarhonyaleves (Kövi Pál)

Hozzávalók 4 személyre: 3-4 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 kisebb zellergumó, 1 karalábé (elhagyható), 15 dkg tarhonya, 1 kisebb hagyma, 20 dkg gomba, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 1 tojássárgája, 10 dkg tejföl, 5 dkg vaj, 4 evőkanál olaj, só, ecet, pirospaprika.


Elkészítése: A leveszöldségeket bő vízben (3-4 liter) főni tesszük, enyhén megsózzuk, és gyöngyöző forralással zöldségalaplevet készítünk belőle. A tarhonyát világosra pirítjuk 3 dkg vaj és 2 evőkanál olaj keverékén, majd hozzáadjuk a finomra aprított hagymát. Végül felöntjük a leszűrt alaplé felével, és közepes lángon addig főzzük, míg a tarhonya meg nem puhul. Közben a gombát megmossuk, vékonyan fölszeleteljük, és a maradék vajon meg olajon megpároljuk. Végül sózzuk, enyhén borsozzuk, illetve rászórunk kevés pirospaprikát meg a finomra aprított petrezselyemzöldet. Amikor a tarhonya megpuhult, a tojássárgáját elkeverjük a tejföllel, felhígítjuk kevés forró lével, és a leveshez öntjük. Utánasózunk, illetve kevés ecettel savanyítjuk. Összemelegítjük, de már nem forraljuk föl. Ha szükséges, a levest további forró alaplével hígítjuk. Tálaláskor szétosztjuk a tányérokban a petrezselymes gombát, és rámerjük a levest. A főtt zöldséget külön tálban kínáljuk mellé. 

KAL - 2016.

Vesetokány (Kövi Pál - Erdélyi lakoma)

Ezt a receptet is könyvből főztem. Kövi Pál Erdélyi lakoma című könyvét kedves dadus-kolléganőmtől, Erzsikétől kaptam ajándékba (sok egyéb könyv mellett!!!), és nagy-nagy örömöt szerzett vele. Kíváncsian lapoztam végig és sokszor elámultam: nem is tudtam, hogy egy-egy jól ismert ételünk, amit rendszeresen készítünk, esetleg román vagy szász, netán örmény vagy más eredetű, vagy arra is rácsodálkoztam néha, hogy milyen érdekes párosítások vannak egy-egy receptben. 
Az utóbbi időben két receptet is kipróbáltam a könyvből (sőt, nemrég, az Erdélyi konyhás találkozónkón egy harmadikat is). Mindkettőt azért, mert másabbnak tűntek, mint amiket mi, én készíteni szoktunk/szoktam. Például még sosem csináltam tokányt kimondottan veséből, illetve tarhonyalevest sem főztem... Ez lesz a következő bejegyzés... A recept itt-ott módosult - hiába, néha nehezen tudunk eltérni a már bevett, rögzült szokásoktól - illetve éppen nem volt kéznél annyi borjú/marha- és bárányvesém, amennyit a recept előírt (valamennyi lett volna a fagyasztóban, de egyéb belsőségekkel vegyesen), ezért disznóveséből főztem. 


Vesetokány (Kövi Pál)

Hozzávalók 4-5 személyre: 1 kg sertésvese, 1-2 hagyma, 1 púpozott teáskanál pirospaprika, só, bors, 2 babérlevél, 1 púpozott evőkanál liszt, 4-5 nagy evőkanál tejföl, borecet, olaj vagy zsír.

Elkészítése: A vesét megmossuk, lapjában kettévágjuk, a belső ereket-járatokat kivágjuk, majd tetszés szerint daraboljuk. Hideg vízben hagyjuk felhasználásig. A felaprított hagymát megdinszteljük kevés zsiradékon, rászórjuk a pirospaprikát, elkeverjük, majd rádobjuk a vesét, és addig pároljuk kevergetve, míg a hús kissé ki nem fehéredik. Enyhén megsózzuk, megborsozzuk, mellédobjuk a babérlevelet, és felöntjük annyi forró vízzel, amennyi a vesét jól ellepi. Közepes lángon, fedő alatt puhára főzzük. A lisztet elkeverjük a tejföllel, felhígítjuk kevés vízzel, és a tokányhoz öntjük. Kevergetve jól kiforraljuk. Ízlés szerint utánasózunk, illetve kevés borecettel savanyítjuk. Krumplival, rizzsel vagy puliszkával kínálhatjuk.

Megjegyzés: Ha van kuktánk, jó ha abban főzzük meg a vesét, jócskán lerövidül a főzési idő.

KAL - 2016.


2015. július 29., szerda

Riviérasaláta

A recept Szász Mártonné Bene Ilonka volt magyarrégeni tiszteletesasszony 1928-ban megjelent Erdélyi konyha című könyvéből származik. Megfogott érdekessége, megfogott különlegessége, kipróbálása után pedig a finomsága. És meglepett benne az, hoyg milyen sok és sokféle alapanyagot ismertek azokban az időkben is. Bevallom, én most nem tudtam rákot szerezni hozzá. És még kaviárt sem. De az eredeti recept is a rákot meg a halat vagy-vagy módra említi, a kaviárt pedig szintén csak esetlegesen. 
És az eredeti recepthez képest én azért nem festettem halványzöldre a mártást (pl. ez az ételfestékes dolog is meglepett benne), mert sehol sem találtam az ételfestékeimet (Múltkor volt egy kis gubanc velük, véletlenül elküldtem őket édesanyámhoz, onnan visszakerültek, de nem tudom, hová tettem :P .)
Próbáljátok ki az alábbi salátát! Ha ízlenek külön-külön az alapanyagok, biztos ízleni fog a kombinációjuk is. 


Riviérasaláta 

Hozzávalók 4-6 személyre: 1 kg krumpli, 1 közepes fej karfiol, 1 tonhalkonzerv, 1 szardellakonzerv, só, 1 evőkanál cukor, 2 evőkanál dijoni mustár, 1 evőkanál fehérborecet, kevés víz; a mártáshoz: 1 egész tojás, 2 dl olaj, 1 evőkanál mustár, só, 1 levesben főtt petrezselyemgyökér (elhagyható), 1-2 csipetnyi ecetes tárkony, 2-3 evőkanál tejföl vagy joghurt, citromlé; továbbá: zöld levelek, ecetes paprika, esetleg kaviár és főtt rákocskák.

Elkészítése: A krumplit héjában megfőzzük, hagyjuk kihűlni, majd meghámozzuk és lereszeljük. ½ -1 dl vízben föloldjuk a cukrot, beletesszük az ecetet meg a mustárt, ízlés szerint sózzuk, a krumplira öntjük, és jól elkeverjük. A karfiolt nagyobb rózsáira szedve sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, és kihűtjük. A mártáshoz a tojást, az olajat meg a mustárt magas falú pohárba tesszük és botmixerrel néhány másodperc alatt majonézzé dolgozzuk. Sózzuk, hozzáadjuk a kis kockákra vágott petrezselyemgyökeret meg a finomra aprított tárkonyt, és a tejföllel együtt jól összekeverjük. Citromlével tesszük pikánssá. A zöld levelekkel (saláta, petrezselyem- vagy zellerzöld) kirakjuk egy nagy tányér szélét, és a közepébe halmozzuk az ízesített krumplit. A karfiolrózsákat elhelyezzük a krumpli körül, majd a krumplikupolát leöntjük a mártással. Tonhaldarabokat, szardellát, esetleg rákot és kaviárt helyezünk rá, illetve piros ecetes paprikával és zöld levelekkel díszítjük.


Megjegyzés: Az eredeti receptben a mártást kevés ételfestékkel kellett volna halványzöldre festeni, de ezt a lépést kihagytuk. Aki szeretné, készítheti azonban úgy is. 

KAL - 2016.


2015. július 28., kedd

Zöld főzelék pirított csirkefalatokkal

Tudom, hogy a medvehagymaszezon lejárt, nálam sem most készült ez az étel, hanem akkor, amikor még marékszámra tettem az ételekbe a medvehagymát, de bizonyára tettetek el ti is belőle (fagyasztóba, olajban vagy szárítva), így ez az étel akár most is elkészülhet. S ha nem, majd a jövői medvehagymaidényben. :) 


Zöld főzelék pirított csirkefalatokkal 

Hozzávalók 4 személyre: 3 angolzellerszár, 1 édesköménygumó, 3-4 szál friss bazsalikom, 2 nagy marék medvehagymalevél, 3 evőkanál liszt, 3 dl tej, só, bors, olaj, citromlé; a feltéthez: 60 dkg kicsontozott csirkemell, só, bors, 1 teáskanál pirospaprika, ½ dl olaj.

Elkészítése: A csirkemellet falatnyi darabkákra vágjuk, megszórjuk sóval, borssal és paprikával, ráöntjük az olajat, és jól összekeverve félretesszük. A zöldségeket, leveleket alaposan megmossuk. A zellerszárat vékony karikákra, az édesköményt pedig félbe, majd vékony szeletekre vágjuk. Fölforrósítunk 4-5 evőkanál olajat, rádobjuk a zellert meg az édesköményt, enyhén mesózzuk, és néha kavargatva, ha szükséges, kevés vizet öntögetve alá, puhára pároljuk. Ekkor hozzáadjuk a medvehagymát, addig kavargatjuk, míg kissé össze nem esik, majd hozzáadjuk a száráról letépkedett bazsalikomleveleket, és botmixerrel az egészet pürésítjük. A lisztet simára keverjük a tejjel, hozzáöntjük a zöld püréhez, és állandóan kavargatva sűrűre, csomómentesre főzzük. Tetszés szerint további tejjel vagy vízzel hígítjuk, és jól kiforraljuk. Végül sóval, borssal és citromlével ízesítjük. A bepácolt csirkefalatokat felforrósított száraz serpenyőbe borítjuk, állandóan kavargatva szaftosra pirítjuk (max. 8-10 perc), majd az elkészült főzelékkel tálaljuk. 

KAL - 2016.

2015. július 27., hétfő

Roston sült marhaburger rozsos-zabos zsemlével

Lassan sorra kerülnek a régi receptjeim is... bár amíg a végére érek.... ajajj...
Ez a hamburger is valamikor kora tavasszal készült, amikor keresztfiam segített a férjemnek a kertben. Itthon előkészítettem mindent, megsütöttem a zsemléket, elkészítettem a pogácsákat, kinn a kertben pedig csak meggrilleztem és ettük. Hihetetlenül jólesett mindannyiunknak.


Roston sült marhaburger rozsos-zabos zsemlével 

Hozzávalók 4-5 személyre a zsemléhez: 27 dkg finomliszt, 10 dkg kenyérliszt, 5 dkg rozsliszt, 5 dkg zabkorpa, 3 dkg búzakorpa, 7 g szárított élesztő, 2 csapott teáskanál só, 1,5 dkg melasz vagy 1,5 evőkanál cukor, 2 evőkanál olívaolaj, 3,5 dl víz; 1 tojás, 1-1 evőkanál szezám- és lenmag; a húspogácsához: 75 dkg marhahús, 1 hagyma, 5 cikk fokhagyma, 1 tojás, 15 dkg száraz kenyér, só, bors; a tálaláshoz: tartármártás, házi ketchup, tetszés szerinti egyéb szószok, savanyú uborka, hagyma, paprika, petrezselyemzöld, salátalevelek, tormás-köményes céklasaláta tetszés, ízlés szerint stb.


Elkészítése: A zsemle hozzávalóit kézzel vagy géppel összegyúrjuk, és rugalmas résztát dagasztunk belőle. Miután a tészta duplájára kelt, lazán átgyúrjuk, és 10 részre osztjuk. Mindegyiket szép kerek zsemlévé formázzuk, sütőpapíros tepsire helyezzük kissé távolabb egymástól, hagyjuk kelni még 15-20 percig, majd lekenjük felvert tojással és megszórjuk lenmaggal vagy szezámmaggal. 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük. A húspogácsához a száraz kenyeret vízbe áztatjuk, majd jól kifacsarjuk. Hozzáadjuk a húst, a finomra aprított hagymát, a zúzott fokhagymát meg a tojást, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd jól összegyúrjuk. A kész masszát 10 felé osztjuk, és mindegyikből nagy, lapos pogácsákat formázunk. Felforrósított rácson, izzó parázs fölött szép pirosra sütjük. A zsemléket kettévágjuk, tetszés szerinti feltéteket teszünk rá, ráhelyezünk egy-egy húspogácsát és fogyasztjuk is. Bolti társainál sokkal egészségesebb változat. 

KAL - 2016.



2015. július 21., kedd

Céklaleveles tökfőzelék pulykaszelettel, sajtos-fűszeres ropogóssal

Olyan hosszú a cím, de nem annyira bonyolult étel, mint ahogyan ez a hosszúra nyúlt címe sugallaná. Olyan régi ez a receptem, hogy már több, mint egy éve készítettem. Szerencsére lejegyeztem mindent pontosan a füzetembe, így ennyi idő után is le tudtam írni. :) Különleges, de ízekben és állagokban tökéletesen harmonizáló fogás. 


Céklaleveles tökfőzelék pulykaszelettel, sajtos-fűszeres ropogóssal

Hozzávalók 4 személyre: 1 hagyma, 1 nagy csokor (amennyi egyik markunkba fér) zenge céklalevél, 60 dkg főzőtök, 5-6 cikk nagy fokhagyma, 2 csapott evőkanál liszt, 2 dl tejszín, só, bors, citromlé, kapor, olaj; a feltéthez: 80 dkg kicsontozott pulykamell, só, bors, mustár, olaj; a ropogóshoz: 4 szelet ujjnyi vastag kenyér, 5 dkg kemény sajt, 1 mokkáskanál só, ½ - ½ mokkáskanál bors, köménymag, pirospaprika és kurkuma; továbbá: a céklalevelek levágott nyele/szára, ½ dl vörösbor.


Elkészítése: A hagymát fölaprítjuk, és megdinszteljük néhány evőkanálnyi fölforrósított olajon. Hozzáadjuk a jól megmosott, vékony csíkokra vágott céklalevelet, majd miután kissé összeesett, beletesszük a megmosott, nagy lyukú reszelőn lereszelt tököt is. Összekavarjuk, megsózzuk, megborsozzuk, ha szükséges öntünk alá kevés vizet, és 15-20 perc alatt, néha megkeverve készre pároljuk. Ekkor hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, zsírjára sütjük, megszórjuk a liszttel, elkavarjuk, és fölöntjük a tejszínnel. Vízzel hígítjuk a kívánt sűrűségűre, és jól kiforraljuk. Utánaízesítünk sóval és borssal, illetve citromlével tesszük savanykássá, és belekeverjük a finomra aprított kaprot. Közben a húst szeletekre vágjuk, enyhén megveregetjük, megszórjuk sóval és borssal, illetve vékonyan megkenjük mustárral. Fölforrósított olajban mindkét oldalán szép pirosasra sütjük vigyázva azért, hogy ne szárítsuk ki: 2-3 perc minden oldalának bőven elég. A ropogóshoz a kenyérszeleteket ujjnyi vastag rudacskákra vágjuk, sütőpapíros tepsire helyezzük, és 230 fokos sütőben, grillprogramon 5-5 perc alatt mindkét oldalukon ropogósra sütjük. A reszelt sajtot lazán összeforgatjuk a fűszerekkel, majd a keveréket a megsült rudacskákra szórjuk, és további 1-2 percre visszatoljuk a sütőbe. A félretett céklalevélnyelet 1,5- 2 cm hosszú darabokra vágjuk, és megdinszteljük a hús sütése után visszamaradt zsiradékban. 2-3 percnyiintenzív dinsztelés után ráöntjük a vörösbort, és addig pároljuk nagy lángon, amíg a bor el nem párolog. A főzeléket hússzeletekkel, fűszeres pirítóssal és egy-egy kanálnyi párolt céklalevélnyéllel kínáljuk. 

KT - 2015/8

2015. július 20., hétfő

Zöld fűszeres makréla sütőben sült szalmakrumplival

Most megint halat hozok, bár ez nem a nyaralásunk alatt készült. De még ettünk halat Görögországban, nem is akármilyet! :) Ez egy finom, különleges halétel amit itthon vásárolt alapanyagokból könnyen és aránylag olcsón össze lehet hozni. A makréla amúgyis egy nagyon finom, tömör húsú hal, kevés csonttal és szálkával. Ha találunk frisset, feltétlenül azt vegyünk, de ha nincs rá lehetőség, jó a fagyasztott is. Arra figyeljünk, hogy kizsigerelve legyen lefagyasztva, különben eléggé gusztustalan kiolvadás után. 


Zöld fűszeres makréla sütőben sült szalmakrumplival

Hozzávalók 4 személyre: 4 konyhakész makréla, só, bors, 1 csokor petrezselyemzöld, 4-5 szál friss tárkony, 10-12 szál metélőhagyma, 4-5 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál balzsamecet, 1 teáskanál barna cukor, néhány szem paprikával töltött zöld olajbogyó; a körethez: 80 dkg krumpli, só, bors, 4-5 evőkanál olaj.

Elkészítése: A makrélát átmossuk, papírtörlővel fölitatjuk róla a nedvességet, majd ujjnyi távolságonként beirdaljuk mindkét oldalán. (Tetszés szerint lehet fejjel együtt vagy fej nélkül sütni.) Megszórjuk sóval és borssal. A zöld fűszereket finomra aprítjuk, elkeverjük az olívaolajjal, és kívül-belül bedörzsöljük-kenjük vele a halakat. A cukrot föloldjuk a balzsamecetben, majd a keveréket a halakra locsoljuk. Az olajbogyót karikákra vágjuk, és a halakra helyezzük. 200 fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt készre sütjük. A szalmakrumplihoz a krumplit meghámozzuk, nagyon vékony hasábokra vágjuk, és tálba tesszük. Alaposan megszórjuk sóval és borssal, majd rálocsoljuk az olajat, és kézzel jól összeforgatjuk. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, elterítjük benne a krumplit, és 220 fokra előmelegített sütőben, légkeverésen 30-35 perc alatt megsütjük. Ezután a hőt 220 fokra emeljük, a krumplit óvatosan átforgatjuk kissé, és további 5-10 perc alatt kissé rápirítunk.

A hal és szalmakrumpli mellé tárkonyos joghurtöntettel meglocsolt vegyes salátát kínálunk. (Az öntethez  a joghurtot finomra aprított tárkonnyal és sóval ízesítjük, majd belekeverünk 2-3 evőkanál extra szűz olívaolajat.)

KT - 2015/8

2015. július 16., csütörtök

Vándorok eledele 4. - Fokhagymás-petrezselymes kagyló

A változatosság kedvéért most ismét egy kagylós étel következzen... dehát ha már Görögország és tengerpart, hát legyen látszatja is. :)
Ezt a kagylót már nem mi gyűjtöttük, hanem a piacon vettük: félkilós adagokban volt zacskózva a friss kagylóhús. Egyszerűen készítettem el, és pirítóssal ettük. Igaz, ez az adag hármunknak csak amolyan előétel gyanánt fungált, de nagyon-nagyon finom volt.


Fokhagymás-petrezselymes kagyló 

Hozzávalók 3 személyre (előételként): 50 dkg friss kagylóhús, 5 dkg vaj, 3 nagy cikk fokhagyma, 1/2 citrom filézett húsa, 1 kis csokor petrezselyemzöld, só, bors, fehér és barna pirított kenyér, esetleg friss zöldségek.

Elkészítése: A kagylóhúst alaposan megmossuk, jól lecsepegtetjük. Fölaprítjuk a fokhagymát, a petrezselyemzöldet meg a kifilézett citromhúst. A vajat fölforrósítjuk, rádobjuk a kagylót, és kb. 2 percig nagy lángon, állandóan kavargatva, megpirítjuk-pároljuk. Ekkor rádobjuk a fokhagymát, a petrezselyemzöldet meg a citromot, és további 2-3 percig pároljuk együtt. Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd pirítóssal és friss zöldséggel kínáljuk.

2015. július 14., kedd

Vándorok eledele 3. - Paradicsomleves és virslis, joghurtszószos tészta

Hát ugye, nem meglepő: amikor úgy szeretnénk, hogy gyorsan tegyünk ebédet az asztalra, akkor előkerül a jó öreg paradicsomleves meg a főtt tészta valamilyen szósszal. Mondjuk, egy lábossal és egy serpenyővel nálam nem is ment olyan gyorsan a főzés, de megoldottam. Normál körülmények között azonban 20-25 perc alatt már ehető is a kétfogásos ebéd.
Elég hamar eljátszottam a főtt tésztás "kártyámat", férjecském ugyanis csak megeszi a tésztát, muszájból, de nagyon nincs oda érte. Ki is jelentette még akkor: laskáról többet hallani sem akar a nyaralás alatt. Neki nem adtam.


Paradicsomleves - nyaralásos módra

Hozzávalók 4 személyre: 1 kisebb hagyma, 2 evőkanál liszt, 1/2 dl olaj, 3 dl sűrű paradicsomlé (passata) vagy 5 dl házi paradicsomlé, 1 teáskanál szárított zeller, 2 marék apró kagylótészta, 1 kis csokor petrezselyemzöld, só, cukor.

Elkészítése: A fölforrósított olajon megfuttatjuk a finomra reszelt hagymát, majd hozzáadjuk a szárított zellert, és elkavarjuk. Beleszórjuk a lisztet, elkavarjuk, majd azonnal fölöntjük a paradicsomlével, és simára kavarjuk. Vízzel tovább hígítjuk tetszés szerint, és fölforraljuk. Amikor fölforrt, beleszórjuk a kagylótésztát, és 5-8 percig hagyjuk főni csendes lángon, amíg a tészta is megfő. Sóval és cukorral ízesítjük tetszés szerint, végül belekeverjük a finomra aprított petrezselyemzöldet is.

UaCS - 2019/aug.



Virslis, joghurtszószos tészta

Hozzávalók 4 személyre: 2 hagyma, 3 cikk fokhagyma, 1/2 dl olaj, 2 púpozott evőkanál liszt, 6-7 nagy evőkanál görög (sűrű) joghurt, 1 kis csokor petrezselyemzöld, só, bors, esetleg citromlé, 12 szál virsli, 25-30 dkg száraztészta.

Elkészítése: A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, majd finomra aprítjuk. Megfonnyasztjuk a fölforrósított olajon, majd rászórjuk a lisztet és elkavarjuk. Fölöntjük kb. 3 dl hideg vízzel, és simára dolgozzuk. Hozzáadjuk a joghurtot meg a karikára vágott virslit, és jól kiforraljuk. Sóval, borssal, esetleg citromlével ízesítjük, majd megszórjuk aprított petrezselyemzölddel, és az időközben kifőzött tésztával tálaljuk.

NÚ - 2018/DEC.
UaCS - 2019/aug.

2015. július 13., hétfő

Vándorok eledele 2. - Olajbogyós-paradicsomos feketekagyló

Nem eszünk minden nap ilyen finom és izgalmas ételeket, de először inkább ezeket dokumentálom. A halas ételeket hárman esszük a családból, így ezt az adagot is hárman ettük meg. Ki-ki tudja, mennyire szereti a kagylót, úgyhogy ahhoz igazítsa az adagot. Mérlegem nem volt, ezért mértem dupla marékkal, de mindenesetre, valahol a kiló és másfél kiló között volt. A kagyló "directly from the source" származott, méghozzá saját kezű gyűjtés során: férjecském és Kisebbikem gyűjtötte. Ezután igazi családi koprodukcióként készült el: a ház ura levágta-kitépte bajszaikat, én és Kisebbikem megsikáltuk őket, kisebbikem zöldséget hámozott-mosott, én pedig "útnak indítottam" az ételt. Nagyobbikom ezalatt.... a Corvin kiadásában megjelent, Mátyás király életéről szóló könyvet olvasta. S majd ette a virslis tészta maradékát... :P


Olajbogyós-paradicsomos feketekagyló

Hozzávalók 3 személyre: 4 nagy, összmarék feketekagyló, 2 közepes hagyma, 5-6 cikk fokhagyma, 2 paradicsom, 4 marék vegyes olajbogyó (zöld, kalamata, aszalt kalamata és natúr), olaj, só, bors, 1 teáskanál görög halfűszer, 1/2 dl fehérbor, 1 kis csokor petrezselyemzöld; a pirítóshoz: bagett, olívaolaj, halfűszer.

Elkészítése: A kagylónak levágjuk a "bajszát", jól megsikáljuk, és alaposan átmossuk. Ha kinyílt kagylót találunk, és ütögetésre sem húzódik össze, feltétlenül el kell dobni. (Ez nagyon fontos!!!) A finomra aprított hagymát és fokhagymát megdinszteljük 5-6 evőkanál olajon, majd rádobjuk a kockára vágott paradicsomot meg az olajbogyót, és 8-10 percig néha kavargatva pároljuk. Ekkor rádobjuk a kagylót, összekavarjuk-rázzuk, majd ráöntjük a bort, és nagy lángon, lefedve, néha meg-megrázogatva 5-6 percig pároljuk. Végül levesszük a fedőt, beletesszük a finomra aprított petrezselyemzöldet, és továbbra is nagy lángon még 2-3 percig hagyjuk, hogy a leve is kissé elpárologjon. Lehet főzni mellé tésztát, de az én férjecském azt csak muszájból eszi meg, tehát inkább fűszeres pirított bagettel ettük-mártogattuk. A bagettet rézsútosan szeletekre vágjuk, meglocsoljuk olívaolajjal, megszórjuk kevés halfűszerrel (nem tudom, konkrétan miből áll, oregánót és rozmaringot, illetve kevés paprikát érzek benne), és száraz serpenyőben világosra pirítjuk.

2015. július 8., szerda

Vándorok eledele 1. - Aranydurbincs petrezselyemszósszal

Azt mondtam, hogy többé nem megyek úgy nyaralni, hogy nekem kelljen főznöm, mert akkor nekem nem nyaralás a nyaralás. Most mégis én voltam az, aki azt mondtam, inkább készítek gyors ételeket, mintsem egy vagyont hagyjunk a vendéglőkben. S első nap, amikor egy kis tavernában ettünk, bebizonyosodott, hogy a fenti, vagyonos kijelentésem nem is jár messze a valóságtól. Ma negyedrészéből laktunk jól, méghozzá fejedelmien. A fogás szerény volt, semmi alkotás vagy ilyesmi: a lényeg a gyorsaságon és a laktatósságon volt. Nyaraláskor pedig a gyorsaságot szolgálandó több engedményt is teszünk az alapanyagokat illetően (pl. konzervek, gyorsan fővő alapanyagok, fagyasztott, félkész szalmakrumpli stb.).


Aranydurbincs petrezselyemszósszal, szalmakrumplival

Hozzávalók 4 személyre: 4 konyhakész aranydurbincs (egyenként 35-40 dkg-osak), só, bors, olaj; a szószhoz: 1 kis csokor petrezselyemzöld, 2 cikk friss fokhagyma, 6-7 evőkanál citromlé, 10 evőkanál olívaolaj, só, bors; a körethez: 1 kg gyorsfagyasztott szalmakrumpli, só, bors, olaj.

Elkészítése: A félkész szalmakrumplit fagyosan tepsibe terítjük, jól megszórjuk sóval meg borssal, illetve meglocsoljuk olajjal, és kézzel jól összeforgatjuk. 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 20-25 perc alatt puhára pároljuk, majd megemelve a hőt, néhány perc alatt tetszés szerint rápirítunk. A halakat átmossuk, megtörölgetjük, és megszórjuk sóval meg borssal. Olajat forrósítunk,  és mindkét oldalukon 3-4 perc alatt megsütjük. A petrezselyemzöldet és a megtisztított fokhagymát finomra aprítjuk, és elkeverjük a többi hozzávalóval. A megsült halra locsoljuk a szószt, és szalmakrumplival kínáljuk.

KT - 2017/7