2016. január 26., kedd

Tápiókapuding gyümölcsöntettel és habsipkával

Kissé időigényes desszert, mert sok réteget kell külön elkészíteni, de megéri a fáradozást, mert nagyszerű a végeredmény. Jamie Oliver Colchester pudding nevű desszertje ihlette, kevés változtatással imitt-amott. És nagyon kiadós, nem is gondoltam volna, hogy ebből a kevés alapanyagból ilyen sok adag fog kijönni. Amin nem változtattam, de a receptben mégis módosítva írtam le, mert legközelebb úgy csinálom, az a cukormennyiség. Én az eredeti szerint készítettem, de nekünk az brutál édes volt, a férjem meg sem tudta enni az adagját egyből. Szóval ha valaki édesebben szereti, tegyen 15 dkg cukrot a tápiókagyöngy mellé, illetve kb. 15-öt a habsipkához is (ez utóbbi, ennyivel, kb. az ehetetlen kategória szerintem - 3 tojáshoz 4 evőkanállal tettem, és bőven sok volt).


Tápiókapuding gyümölcsöntettel és habsipkával

Hozzávalók 6-8 adaghoz, a pudinghoz: 10 dkg tápiókagyöngy, 6 dl tej, 5-6 dkg cukor, 1 klementin héja, 2 teáskanál vaníliakivonat, 3 tojássárgája, 5 dkg cukor, 2 dl habtejszín; a gyümölcsöntethez: 25 dkg vegyes erdei gyümölcs, 2 csapott evőkanál cukor, 2 klementin leve, esetleg kevés víz; a habsipkához: 3 tojásfehérje, 8 dkg cukor, 2-3 evőkanál víz, 1 csipet só, 1 evőkanál málnaecet; a tetejére: 10 dkg mandula, 2 csapott evőkanál porcukor, 1 klementin héja.

Elkészítése: Főzés előtt 1 órával a tápiókagyöngyöt beáztatjuk a tejbe. Egy óra múlva hozzáadjuk az 5-6 dkg cukrot, a vaníliakivonatot meg a finomra reszelt klementinhéjat, és kb. 10 perc alatt megfőzzük. Ezalatt jól besűrűsödik. A tojássárgáját elkeverjük az 5 dkg cukorral, majd gőz fölött addig keverjük-verjük, míg szép fehéressé nem válik, és kissé be nem sűrűsödik. Hozzákeverjük a tápiókapudinghoz. A habtejszínt nem túl keményre verjük, összeforgatjuk a már langyosra hűlt tápiókával, és hűtőben hagyjuk teljesen kihűlni. A mandulát folyó víz alatt átöblítjük, papírtörlővel kissé felszikkasztjuk, majd összekeverjük a porcukorral meg a klementinhéjjal, sütőpapíros tepsire terítjük, és 180 fokos sütőben kb. 10 perc alatt megpirítjuk. Kivesszük, és hagyjuk kihűlni, majd durvára törjük. Az öntethez a hozzávalókat összekeverjük, és kb. 5 perc alatt megfőzzük. A habsipkához a tojásfehérjét keményre verjük. A vizet a cukorral felforraljuk, majd vékony sugárban a tojáshabhoz öntjük, miközben kézi mixerrel folyamatosan verjük. Addig dolgozzuk, míg a hab jó kemény, illetve fényes nem lesz. Előkészített kelyhekbe kevés öntetet kanalazunk, majd pudingot halmozunk rá, ismét kevés öntet következik, végül pedig csillagcsöves nyomózsákkal habsipkákat nyomunk rá. A tetejére csepegtetünk egy kevés öntetlevet, illetve megszórjuk karamellizált mandulával. 

Megjegyzés: Desszert a.k.a. "halikradesszert", by lányok. :D :D :D

KT - 2016/2

2016. január 19., kedd

Egyszerű tojáskrém

Amilyen egyszerű, olyan nagyszerű! Jókora adagot készítettem, de reggelire, iskolai tízóraira, és nekem ebédre is elég volt. :)


Tojáskrém egyszerűen

Hozzávalók 4-5 személyre: 6 keményre főtt házi tojás, 20 dkg puha vaj, 10 dkg krémtúró (vagy tehéntúró), 1 kicsike hagyma, petrezselyemzöld vagy kapor, só, fehérbors, citromlé.

Elkészítése: A vajat habosra kavarjuk, majd simára dolgozzuk a krémtúróval. Hozzáadjuk a kis lyukú reszelőn lereszelt tojást és hagymát meg a finomra aprított zöldet, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, illetve citromlével ízesítjük, és alaposan elkeverjük. Friss kenyérre, pirítósra kenve, zöldségek kíséretében kínáljuk.

FI - 2016/3

Kacsacomb fokhagymás sült káposztával

A kacsacomb is finom volt, vitán felüli, de ez a káposzta azt hiszem a legfinomabb étel, amit valaha káposztából ettem. Érdekesen jutottam "a recept" birtokába egy volt interjúalanyom (vagy felesége) által. A részletek hosszasak lennének, elég lesz annyi, hogy nagyon-nagyon köszönöm nekik az ötletet, mert elérték azt, amit én eddig sosem: nagylányom megkóstolta a káposztát, s bár egy fél karikánál többet nem evett meg (no, de ne is legyek telhetetlen így elsőre, nemde?), azt mondta, hoyg nagyon finom. :) Köszi, Lehel és Imola! :)


Kacsacomb fokhagymás sült káposztával

Hozzávalók 4 személyre: 4 konyhakész egész kacsacomb (nagyobb étkűeknek arányosan növelve az adagot), só, bors, morzsolt (szurokfű) oregánó, 2 evőkanál balzsamecet, 4 evőkanál olívaolaj, húsleves vagy víz; a körethez: 2 kisebb, tömött fej káposzta (kb. 1,5 kg), só, bors, morzsolt szurokfű, 5-6 cikk fokhagyma, 7-8 evőkanál napraforgóolaj.

Elkészítése: A combokat megszórjuk sóval, borssal és szurokfűvel, majd forró, száraz serpenyőben hirtelen megkapatjuk őket először bőrös felükön, majd a másik oldalukon is. Áttesszük hőálló tálba bőrös felükkel fölfelé, és megkenjük a balzsamecet és olívaolaj keverékével. Óvatosan aláöntünk kevés húslevest vagy vizet, lefedjük, és 180 fokos sütőben, légkeverésen kb. 1,5 órán át sütjük-pároljuk. Ha szükséges, a folyadékot pótoljuk, illetve ha maradt még ecetes pác, akkor még rákenhetjük. A káposzta külső leveleit leszedjük, jól megmossuk, majd kb. 1 ujjnyi vastag karikákra vágjuk. Egyik felüket megszórjuk sóval és borssal, illetve átdörzsöljük egy kettévágott fokhagymacikkel, majd sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük. A maradék fokhagymát összezúzzuk, és kezünkkel jól rádörzsöljük a káposztakarikákra. Ezen oldalukat is megfűszerezzük sóval, borssal, illetve szurokfűvel, alaposan meglocsoljuk olajjal, majd 220 fokos sütőben sütjük kb. 30-35 percig, ha azta szeretnénk, hogy a káposzta még kissé roppanós legyen, illetve 45-50 percig, ha puhábbra szeretnénk. Előre is el lehet készíteni, tálaláskor csak kissé átmelegítjük.

KAL - 2017.

2016. január 18., hétfő

Kossuth-kifli

Férfiak kedvence, de nemcsak. Akár torta is lehet belőle, legalábbis mi bebizonyítottuk, hogy annak is megfelel. Finom, nem túl édes tejszínhabbal isteni volt. :)


Kossuth-kifli

Hozzávalók: 6 tojás, 20-25 dkg cukor, 30 dkg vaj, 35 dkg liszt, 1 citrom héja és leve, 1 csipet só, 20 dkg dióbél, kevés porcukor.
Elkészítése: A tojássárgáját habosra keverjük a sóval, a cukorral meg a vajjal, majd hozzáadjuk a lereszelt citromhéjat, a citromlevet, és beledolgozzuk a lisztet. Végül óvatosan beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét is. A masszát sütőpapírral bélelt, kb. 25×35 cm-es tepsibe simítjuk, a tetejét megszórjuk durvára vagdalt dióval, és 180 fokra előmelegített sütőben 15-20 percig (vagy tűpróbáig) sütjük. Miután kihűlt, pohárral holdacskákat vágunk ki belőle, és porcukorral megszórva kínáljuk.

Megjegyzés: Erdélyben ezt a süteményt egyensúly-tésztának is nevezik, mivel eredetileg úgy készül, hogy lemérjük a tojásokat héjastól, és annyi cukrot, vajat vagy zsírt, illetve lisztet használunk hozzá, amennyi a tojások tömege. Úgy viszont nagyon édes lesz a végeredmény, ezért lecsökkentettem a cukor mennyiségét. Aki édesen szereti, készítheti nyugodtan úgy. A többi hozzávaló és az elkészítés módja ugyanaz. 

SÜTI II. - 2017.



2016. január 17., vasárnap

Cukkinispagetti kétféle nyers szósszal

Az utóbbi időben "rákattantam" a nyers ételekre. Szeretnék ugyanis fogyni egy kicsit, amit a magam módján csinálok, azaz szem előtt tartva a szétválasztás alapelveit, de a magam szájízére reformálva. Így aztán a gyümölcsnapot, ami általában gondot okoz mindenkinek, tehát nekem is, átalakítottam nyers nappá. Így normális ízű ételt is eszem azon a napon, nem hányzik a sós a sok édes miatt. A cukkinispagettit már többször kipróbáltam, de inkább salátaként ettük, valami mellé, nem pedig egyéb nyers kiegészítőkkel. Mindenesetre, bevallom, én ezzel úgy belaktam, hogy szinte szégyelltem magam. :P A szószokat a magam ötletei szerint kombináltam össze azoknak alapján, amiket a nyerstáplálkozásról Gittától tanultam.


Cukkinispagetti kétféle nyers szósszal

Hozzávalók 2 személyre a brokkoliszószhoz: 10 dkg napraforgómag, 10 dkg nyers brokkoli, 2-3 cikk fokhagyma, 1/2 csokor petrezselyemzöld, só, citromlé, víz, kevés extra szűz olívaolaj; a paprikaszószhoz: 20 dkg piros kaliforniai paprika, 10 dkg paradicsom, 1 kicsi hagyma, 5 dkg zellergumó, 1 alma, 1 darabka csípős paprika, só, kevés extra szűz olívaolaj; továbbá: 40-50 dkg cukkini.
Elkészítése: A brokkoliszószhoz beáztatjuk a napraforgómagot (még jobb, ha fele kesudió lehet), majd összeturmixoljuk a többi hozzávalóval és annyi vízzel, amilyen sűrűre szeretnénk a mártást. (Lehet hígabbra készíteni, idővel sűrűsödik.) A másik mártáshoz összeturmixoljuk a hozzávalókat, és sóval ízesítjük. Ezt csak sózzuk, és víz nem kell hozzá, pont eléggé sűrű lesz magában. A cukkinit megmossuk, vékony csíkokra gyaluljuk (nekem van ehhez olyan hámozóféleségem, ami csíkokat vág belőle), és a kétféle szósszal tálaljuk. 

Megjegyzés: A cukkinit nem kell külön ízesíteni semmivel, mert ha megsózzuk, levet enged. A mártások pedig éppen elég fűszeresek ahhoz, hogy a cukkinit kellőképpen megízesítsék. 

EK - 2016/6
BA - 2017/7

2016. január 15., péntek

Finom meggyes szelet

În lb. română - mai jos...

Ez a sütemény már szerepel a blogon, de valószínű, nem sokan találnak rá, illetve, ha mégis, akkor nehezebben veszik rá magukat az elkészítésére, hiszen nem úgy van leírva és fotózva, hogy a kezdőbbeknek is megkönnyítse a dolgát. Pedig olyan egy finom sütemény, hogy kár lenne elmerülnie a süllyesztőben. Ha jól emlékszem, valamilyen kis román nyelvű lapocskából van a recept, de már nem mernék megesküdni rá. Nagyon régóta készítjük, én is, anyósom is. Igaz, már évek óta nem csináltam meg. 
És ez meg is látszott  - ugyebár, gyakorlottabbaknak is néha gondjai adódnak egy-egy akciókor :P -, mert a tepsi méretét kissé elnéztem: túl nagy tepsin sütöttem, így aztán a sütemény túl vékony lett volna összerakáskor. A tiramisunak megvett piskóta pedig ott volt a kamrában, és türelmesen várta jobb idők eljövetelét nem is sejtvén, micsoda kulcsfontosságú szerephez jut egy nemes, "életmentő" akcióban. :P Tehát felhasználtam a sütihez, aminek a jellegét, ízét, semmijét meg nem változtatta, mégis hozzájárult, hogy az tisztességes süteménynek nézzen ki. :) Sőt, általa a meggyről lecsorgott lé (én fagyasztottat használtam) sem veszett kárba. Ha esetleg nem elegendő a meggylé, akkor további szörppel, vagy vízzel és cukorral kipótolható. 
A süteményt én kóstoltam, szerintem mennyei lett. Azonkívül nem tudom, kinek mennyire ízlett, de az tény, hogy még sokan ettek belőle, ugyanis egy 70 személyes eljegyzési mulatságba vittem két másik kedvencemmel együtt. :) 


Finom meggyes szelet

Hozzávalók a lapokhoz: 6 tojássárgája, 15 dkg cukor, 5 evőkanál olaj, 3 evőkanál cukorzatlan kakaópor, 1 csapott teáskanál sütőpor, 20 dkg liszt; a krémhez: 1 tasak vaníliás pudingpor, 3,5 dl tej, 5 evőkanál cukor, 25 dkg vaj; a tetejére: 6 tojásfehérje, 8 evőkanál cukor, 1 csipet só; a mázhoz: 5 evőkanál porcukor, 2 evőkanál kakaópor, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál forralt víz; továbbá: 30 dkg magozott meggy (fagyasztott vagy befőttből), kb. 25-30 db babapiskóta, 2-3 dl meggylé.
Elkészítése: A meggyet leszűrjük, vagy ha fagyasztott, szűrőbe téve hagyjuk kiolvadni. A tojássárgáját habosra kavarjuk a cukorral, majd hozzáadjuk az olajat, a kakaót meg a sütőport, végül pedig beledolgozzuk a lisztet is. Amíg lehet, fakanállal keverjük, majd áttesszük deszkára. Jól összegyúrjuk, és kétfelé osztjuk. Nagyon jól meglisztezett deszkán kinyújtjuk, és sütőpapírral leterített, kb. 25×35 cm-es tepsi hátán, 180 fokos sütőben 8-12 perc alatt megsütjük, majd hagyjuk kihűlni. A pudingporból, cukorból és tejből sűrű pépet főzünk, majd miután kihűlt, összedolgozzuk a habosra kavart vajjal. Az egyik lapra rákenjük a krém felénél valamivel kevesebbet, majd kirakjuk a meggylében megmártott babapiskótával, rákenjük a megmaradt krémet, és befedjük a másik lappal. A tojásfehérjét kissé felverjük a sóval, beleadagoljuk a cukrot, majd gőz fölött kemény habbá verjük, és rákenjük az összerakott sütire. A meggyet jól kinyomkodjuk, kissé összedaraboljuk, és rászórjuk a habra. A máz hozzávalóit simára keverjük, majd rácsepegtetjük a sütemény tetejére.

Megjegyzés: A meggy mellett darabolt, pörkölt dióval is megszórhatjuk, mielőtt rácsorgatnánk a mázat. 

SÜTI II. - 2017.





Prăjitură delicioasă cu vişine

Ingrediente pentru foi: 6 gălbenuşuri, 150 g zahăr, 5 linguri ulei, 3 linguri pudră de cacao, 1 linguriţă rasă praf de copt, 200 g făină; pentru cremă: 1 budincă de vanilie, 350 ml lapte, 5 linguri zahăr, 250 g unt; pentru ornat: 6 albuşuri, 8 linguri zahăr, 1 praf de sare; pentru glazură: 5 linguri zahăr pudră, 2 linguri pudră de cacao, 2 linguri ulei, 2 linguri apă fiartă; alte ingrediente: 300 g vişine fără sâmburi (din congelator sau din borcan), 25-30 bucăţi pişcoturi, 200-300 ml sirop de vişine, câteva linguri făină.

Prepararea: Se strecoară vişinele, sau dacă sunt congelate se lasă la dezgheţat într-o strecurătoare. Pentru foi se freacă gălbenuşurile cu zahărul, după care se adugă uleiul, cacaua, praful de copt, iar la sfârşit se înglobează şi făina. Se frământă bine după care se împarte în două. Pe planşeta pudrată bine cu făină se întind foile la dimensiunea de cca. 25x35 cm şi se coc 8-12 minute pe spatele tăvii la 180 grade. Se lasă să se răcească. Pentru cremă se fierbe o budincă groasă din praful de budincă, zahăr şi lapte, iar după ce s-a răcit, se amestecă cu untul frecat spumă. Se ia o foaie, se întinde pe ea aproape jumătate din cremă, peste cremă se aşază pişcoturile îmbibate în sirop de vişine, se întinde restul cremei şi se acuperă cu cealaltă foaie. Albuşurile se bat spumă cu zahărul şi sarea, după care se bate la bain-marie pînă ce se îngroaşă. Se întinde peste prăjitură. Vişinele scurse se mărunţesc puţin şi se presară peste spumă. Ingredientele glazurei se amestecă până ce se obţine o cremă fină şi cu o lingură se toarnă peste prăjitură.


Idee: Înainte de a pune glazura se poate presăra şi cu bucăţele de nucă prăjită.

2016. január 14., csütörtök

Kavart almás sütemény

Még az őszi szezon egyik sütije az alábbi. Anyósom a nagy mestere igazából, és nagyon finom, bár nagyon egyszerű sütemény. Sokszor készült az ősz folyamán, mert tavaly jó sok alma termett a kertben.


Kavart almás sütemény

Hozzávalók 1 nagy tepsihez: 8 tojás, 20-25 dkg cukor, 8 evőkanál olaj, kb. 15 evőkanál liszt, 1 teáskanál sütőpor, 1 evőkanál citromlé, 1,5 kg alma, 2 teáskanál fahéj.


Elkészítése: Az almát meghámozzuk, negyedeljük, csumáját eltávolítjuk, majd kb. 2 mm vastag szeletekre vágjuk. Megszórjuk a fahéjjal, és jól összeforgatjuk. A tojásokat szétválasztjuk. A tojásfehérjét kemény habbá verjük a cukorral, a tojássárgáját pedig elkeverjük az olajjal. A tojásfehérjéhez adjuk a sárgáját, a citromlével felfuttatott sütőport meg a lisztet, jól összekeverjük, majd beleforgatjuk az almát is. 180 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. 

SÜTI I. - 2016.

2016. január 13., szerda

Bébipolip fokhagymás-túrós majonézmártással

Első próbálkozás, de nem az utolsó, az biztos! :) Mi hárman ettük ezt, de eléggé kicsi adag volt, bevallom, inkább csak amolyan kóstolásnak illett be. Ám túl sokat sem lehet enni belőle, mert elég hamar eltelít. Tisztításáról, különféle tippekről, praktikákról összeolvastam egy csomó mindent a neten - a Tarka Bárkán van jó leírás a tisztításáról, illetve a Chilében élő Zsolnai Évától kaptam még sok-sok jótanácsot, segítséget, vagy mondhatnám receptet. Az ő javaslata volt az aioli/allioli-mártás is, csak azért nem nevezem annak, mert én másképp csináltam, és még krémtúrót is tettem bele.


Bébipolip fokhagymás-túrós majonézmártással

Hozzávalók 2 személyre: 50 dkg friss vagy fagyasztott bébipolip, só, bors, fehérliszt vagy csicseriborsóliszt, bő olaj; a mártáshoz: 1 egész házi tojás, 2 dl olaj, 2 cikk fokhagyma, 2 teáskanál mustár, 2 nagy evőkanál krémtúró (savanykás fajta) vagy tejföl, esetleg joghurt, só, fehér bors, citromlé, csilipehely.

Elkészítése: Először elkészítjük a mártást. A tojásból, olajból, mustárból, fokhagymából és kevés sóból félperces majonézt készítünk, majd tálba tesszük, belekeverjük a krémtúrót, és ha szükséges, utánasózunk, illetve fehér borssal, citromlével és csilipehellyel ízesítjük A polipokat megtisztítjuk (leírás a fenti linken), majd alaposan megmossuk, és papírtörlővel jól felitatjuk. A csápok nagyon vékony végeit levágjuk (kb. 2 cm), majd a polipokat húsklopfolóval óvatosan, de határozottan jól megveregetjük, hogy a húsuk minél inkább megpuhuljon. A fejrészeket/zsákocskákat is felhasítjuk, és kissé finomabban kiklopfoljuk. Megszórjuk sóval és borssal, megforgatjuk lisztben, majd bő forró olajban 2-3 perc alatt ropogós-pirosra sütjük. Azonnal tálaljuk, különben visszapuhulnak, és rágósabbak lesznek. (ezt tapasztaltam a korábban megsütötteknél)
Egyértelműen húsnapi fogás.

BA - 2019/9.

2016. január 12., kedd

Élő (nyers) fasírt

Tegnap gyümölcsnapot tartottam. S bár jól megvoltam a banánnal, klementinnel, pomelóval, aszalt gyümölcsökkel, vacsorára mégis valami sós ízre vágytam. Amúgy mindig ez a bajom a gyümölcsnappal: nem az éhség a baj, hanem a sok édes íz. Summa summarum, végül fasírtot vacsoráztam. De persze, nem akármilyent, hanem nyerset, olyant, ami beleillik, ha nem is a gyümölcsnap fogalmába, de az élő, nyers ételek kategóriájába. A kicsi lányomnak nem ízlett, de a férjem és a nagyobbik szívesen megettek néhány darabot belőle. Én pedig... na, nem mondom meg, hányat ettem meg, de megsúgom, többet, mint ami a tányéron van. :P Hasonlót már készítettem egyszer, akkor töltött káposzta töltelékeként, illetve kicsit másabb ízesítéssel. Most is nagyon jól sikerült, abból készült, ami otthon éppen volt.


Élő (nyers) fasírt

Hozzávalók kb. 25 darabhoz: 15 dkg napraforgómag, 15 dkg sárgarépa, 10 dkg százeller, 1 kisebb hagyma, 3 cikk fokhagyma, 2 evőkanál őrölt lenmag, 1/2 teáskanál őrölt kömény, 1-1 teáskanál morzsolt majoránna és pirospaprika, só, bors, kevés arany lenmag.

Elkészítése: A napraforgómagot beáztatjuk annyi vízben, amennyi ellepi, és legalább 20-30 percig úgy hagyjuk. A zöldségeket meghámozzuk, feldaraboljuk, és a leszűrt napraforgóval együtt aprítógépben pépes-darabosra aprítjuk. Én egy-egy kevés vizet is öntöttem hozzá, hogy jobban menjen. Végül hozzáadjuk az őrölt lenmagot meg a többi fűszert, illetve sóval és borssal ízlés szerint fűszerezzük, amjd kézzel jól összedolgozzuk. Diónyi gombócokat formálunk, mindegyikre szórunk egy-egy kevés arany lenmagot, és vagy máris fogyasztjuk friss zöldsgek kíséretében, vagy tepsibe tesszük, és kb. 40 fokos sütőben aszaljuk 2-3 órát, vagy aszalógépben végezzük a műveletet. Én ezúttal csak annyira tettem sütőbe, hogy kissé átlangyosodott, tovább nem volt türelmem várni. :) Számomra isteni volt. :) Koktélparadicsommal és jégcsapretekkel fogyasztottam.

Megjegyzés: Gittánál láttam, hogy mazsolát is tett bele, legközelebb talán kipróbálom úgy is. :)

EK - 2016/6
BA - 2017/7



2016. január 11., hétfő

Kelbimbófőzelék buggyantott tojással

Állandóan azt olvassuk, hogy listával menjünk vásárolni, mert így kevésbé csábulunk bolondságok vásárlására. Nos, nagybevásárláskor én mindig listával megyek, főleg karácsonykor. És a karácsonyi bevásárláskor lista szerint tettem fel 1 kis zacskó friss kelbimbót, de tudja fene, hogyan, hogyan nem, megfeledkeztem róla. (Szerencsére, ennyi volt az ünnepekre - élelemre - fölöslegesen kidobott pénz.) Így aztán mikor múlt hét elején eszembe jutott, már csak fonnyadt-sárgult-barnult képmásaikat találtam. Annyira elszomorodtam, és bármennyire is sajnáltam, de muszáj volt kidobni. Úgyhogy, nem abból készült ez a főzelék. :D Hanem amikor szombaton egy boltban ismét megláttam a friss kelbimbót, ismét vettem egy zacskóval, de az előzőtől eltérően, hazaérve azonnal el is készítettem. Így született ez a kelbimbófőzelék.


Kelbimbófőzelék buggyantott tojással

Hozzávalók 3-4 személyre: 60 dkg friss kelbimbó, 1 hagyma, kb. 10 cm-nyi póréhagymadarab, 1 teáskanál pirospaprika, 1 púpozott teáskanál morzsolt kakukkfű, 2 evőkanál liszt, 2 dl tej, 10 dkg tejföl, 6-7 evőkanál olaj, só, bors, citromlé, petrezselyemzöld; a buggyantott tojáshoz: személyenként 2-2 tojás, víz, só, ecet.

Elkészítése: A kelbimbónak leleszedjük külső leveleit, levágjuk a kiálló száracskáját, és hideg vizet öntünk rá. A hagymát finomra aprítjuk, a póréhagymát elnegyedeljük, és vékonyan felszeleteljük. A felforrósított olajon megdinszteljük a kétféle hagymát, majd rádobjuk a mérettől függően négybe vagy félbevágott kelbimbót, illetve rászórjuk a kakukkfüvet, és 1-2 percig átforgatjuk a hagymás olajon. Rászórjuk a pirospaprikát, elkeverjük, majd felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, sózzuk-borsozzuk, és közepes lángon kb. 10 perc alatt megfőzzük (nem kell szétfőnie). A lisztet elkeverjük a tejjel, az ételhez öntjük, és sűrűsödésig kevergetve forraljuk. ekkor a tejfölt elkeverjük kevés forró mártással, és szintén az ételhez adjuk. Ha szükséges, vízzel vagy tejjel még hígíthatjuk, de utána ismét jól kiforraljuk. Ízlés szerint utánasózunk, illetve citromlével ízesítjük és megszórjuk aprított petrezselyemzölddel. A tojáshoz egy nagyobb edényben fölforralunk kb. 2 liter vizet. Megsózzuk jól, és beleöntünk kb. 1/2 dl ecetet. A tojásokat egyenként merőkanálba törjük, és amikor a víz forr, örvényt csinálva bele, óvatosan beleenegdjük az edénybe. Kb. 3 percig főzzük, eddigre a fehérje jól megfő, a sárgája  közepe pedig még kellemesen folyós marad. A főzeléket 2-2 tojással tálaljuk. Szétvélasztó diétában húsnapon ehető tojással együtt, zöldségnapon pedig tojás nélkül. Zöldségnapon a tejet is ajánlott kihagyni belőle, kevés zsíros tejföllel azonban ízesíthető.

Megjegyzés: Csípős paprikával is ízesíthető, én csak a magam adagjába tettem kevés csilipelyhet.

KAL - 2017.

2016. január 8., péntek

Csirkefasírt luxusosan, ázsiai ízesítésű zöldségekkel

Adott volt a darált csirkehús, és valami különleges elkészítési módot, ízvilágot képzeltem el neki. Ez lett belőle. A "kínai" zöldségek tökéletesen kiegészítették. :) Semmi más nem kellett mellé.


Csirkefasírt luxusosan, ázsiai ízesítésű zöldségekkel

Hozzávalók 4-6 személyre: 65 dkg darált csirkehús, 15 dkg száraz kenyér, 1 tojássárgája, 7 evőkanál zsemlemorzsa, 1 közepes lila hagyma, 3 nagy cikk fokhagyma, 2 dkg friss gyömbér, 1 púpozott teáskanál morzsolt kakukkfű, 1/2 mokkáskanál csilipehely, 1 citrom lereszelt héja, só, bors, 25 dkg (2 gömb) mozzarella sajt, 20-25 dkg hajszálvékonyra szeletelt bacon; a körethez: 5 cikk fokhagyma, 1/2 csípős paprika, diónyi gyömbér, 7-8 evőkanál olívaolaj, 10-12 cm póréhagyma, 1-1 kisebb zöld és piros húsú paprika, 30 dkg (tisztán mérve) sárgarépa, 20 dkg uborka vagy cukkini, 1 kukoricakonzerv, 1/2 csokor friss koriander vagy petrezselyemzöld, 1-2 evőkanál méz, 1-2 evőkanál rizsecet vagy citromlé, 2-3 evőkanál szójaszósz, só.

Elkészítése: A fasírthoz a kenyeret hideg vízbe áztatjuk, majd jól kifacsarjuk és szétmorzsoljuk. Tálba tesszük a hússal, a finomra aprított hagymával, a zúzott fokhagymával, a finomra reszelt gyömbérrel meg a többi fűszerrel együtt, illetve hozzáadjuk a tojássárgáját és a zsemlemorzsát. Jól összedolgozzuk, ízlés szerint sózzuk-borsozzuk, majd kisebb pingponglabdányi darabokat szaggatunk ki belőle, közepébe egy-egy kb. 2x1 cm-es mozzarelladarabot teszünk, beletekerjük 1-1 baconszeletbe, és sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. 220 fokra előmelegített sütőben, légkeveréses grillfokozaton 30-35 percig sütjük. Ezalatt a zöldségeket meghámozzuk, kicsumázzuk. A gyömbért lereszeljük, a csilit és 3 cikk fokhagymát finomra aprítjuk. A póréhagymát két hengerré vágjuk, majd félbehasítjuk, végül hosszában vékonyan felcsíkozzuk. A sárgarépát és az uborkát először zöldséggyalun vékony szeletekre vágjuk, végül késsel gyufaszál vastagságúra metéljük. A paprikákat kettévágjuk, és szintén vékony csíkokra vágjuk. Felforrósítjuk az olajat, és hirtelen megkapatjuk rajta a fokhagymát, a gyömbért meg a csilit. Ezután rádobjuk a póréhagymát, (és nagy lángon, a továbbiakban folyamatosan kevergetve) 1 perc múlva a paprikákat, majd további 1 perc múlva a répát meg az uborkát. Ettől arrafelé már csak 2-3 percig pirítjuk-pároljuk, miközben hozzáadjuk a leszűrt kukoricát és a maradék, összezúzott fokhagymát is. A 2-3 perc lejártával hozzáadjuk a durvára aprított friss zöldet, illetve ráöntjük a mézzel összekevert szójaszószt és rizsecetet, összeforgatjuk, majd ha szükséges, ízlés szerint sózzuk. A közben kisült fasírttal tálaljuk. Fogyasztható húsnapon.

Megjegyzés: A körethez egyéb zöldségek is hasznáhatóak, mint pl. szárzeller vagy zellergumó, esetleg bambuszrügy vagy ananász.


2016. január 7., csütörtök

Babkrémleves ropogós babbal

Ezt a levest nemrég jelentettem meg a blogomon, és hogy most ismét megteszem, nem annak a jele, hogy megbuggyantam. :) Hanem, mert ezzel nevezek be Ani játékára. Ani, A parókia konyhájából című blog írója ugyanis játékot hirdetett meg vízkereszt alkalmából, amiben egyszerű, húsmentes levest kér, ezzel emlékezvén Keresztelő János aszkéta voltára. Nos, bár ez a leves a hosszabb leírásból ítélve macerásnak tűnhet, mégsem az, sőt, ha úgy vesszük, szinte egyetlen fontos alapanyagból készült, ami a bab. A többi csak ilyen-olyan fűszer, ízesítő, "adalék-alapanyag". Na jó,esetleg a tejet is fő-nek lehet venni, mert abból is nagyobb mennyiség kell. :) Különlegessége mégis a levesbetét, ami szintén nem más, mint ... bab. :) Ani, szívesen ajánlom a játékba ezt a levest, örülök, hogy szóltál a játékról! :) Köszönöm. :)



Babkrémleves ropogós babbal

Hozzávalók 4-5 személyre: 40 dkg gyöngybab, 1 hagyma, 3-4 cikk fokhagyma, 1 teáskanál gyömbérpor, ½ teáskanál szerecsendió, csilipehely, 3-4 evőkanál olívaolaj, 5 dl tej, só, citromlé, 2-3 bazsalikomlevél; a ropogós babhoz: személyenként 2 evőkanálnyi főtt bab a fenti mennyiségből, só, bors, pirospaprika, liszt, bő olaj a sütéshez, néhány csepp olívaolaj.

Elkészítése: A gyöngybabot beáztatjuk hideg vízbe egy éjszakára, majd másnap hideg, enyhén sózott vízben puhára főzzük. Kuktában ez kb. 20 perc. Leszűrjük, kissé leöblítjük hideg vízzel, s miután szikkadt egy keveset, elvesszük belőle a ropogós babhoz szükséges mennyiséget. A hagymát és a fokhagymát finomra aprítjuk. Az olívaolajat felforrósítjuk, beledobjuk a bazsalikomleveleket, majd néhány másodperc után kiszedjük, és az aromás olajon megdinszteljük a hagymát és a fokhagymát. Ezután hozzáadjuk a fűszereket, elkeverjük, és felöntjük kevés vízzel. Hagyjuk elpárologni, hozzáadjuk a babot, enyhén megsózzuk, felöntjük kevés tejjel, és állandóan kavargatva, hogy oda ne kapjon, felforraljuk. Ezután félrevesszük, botmixerrel simára turmixoljuk, majd hozzáöntjük a többi tejet és visszatesszük főni. Tetszés szerint vízzel hígítjuk tovább, majd utánaízesítünk sóval, illetve citromlével, és jól kiforraljuk. Ha nem azonnal tálaljuk, a levest érdemes kissé hígabbra készíteni, mert az állás során tovább sűrűsödik, vastagszik. Egy tálkában összekeverünk 3-4 evőkanál lisztet kevés sóval, borssal és pirospaprikával. A félretett babot beletesszük a fűszeres lisztbe, jól összeforgatjuk, szűrőbe téve jól lerázzuk a fölösleges lisztet, majd felforrósított olajban szép aranybarnára, ropogósra sütjük. Ezt csak tálalás előtt végezzük el, különben ha áll, elveszíti ropogósságát. Tálaláskor mindenkinek 2 evőkanálnyi ropogós babot teszünk a levesébe, és meglocsoljuk néhány csepp olívaolajjal.

2016. január 6., szerda

Kolbászleves

Szintén egy nagyon gyors leves, 15-20 perc alatt el is készül. Pont jó farsangra, mert utána már elég egy kis finom fánk, és mehet tovább az élet ... 


Kolbászleves

Hozzávalók 4 személyre: 40 dkg házi kolbász, 1 vöröshagyma, 1 evőkanál darált paprika (paprikalekvár), 1 evőkanál liszt, 2 dl tejföl, 2 marék cérnametélt, 2 evőkanál olaj, só, bors, petrezselyemzöld, borecet.

Elkészítése: A kolbászt lehártyázzuk, majd kb. ½ cm vastag szeletekre vágjuk. Felforrósítjuk az olajat, hirtelen megpirítjuk benne a kolbászkarikákat, majd kiszedjük és félretesszük. A visszamaradt zsiradékon megdinszteljük a vékony csíkokra vágott hagymát, majd hozzáadjuk a paprikalekvárt, elkeverjük, és felöntjük annyi vízzel, amennyi levest szeretnénk. Miután fölforrt, hozzáadjuk a kolbászkarikákat, és addig főzzük, amíg a kolbász és a hagyma is meg nem puhul. Végül beletesszük a cérnametéltet, illetve behabarjuk a tejföllel és kevés forró lével elkevert liszttel, majd jól kiforraljuk. Ha szükséges, vízzel tovább hígítjuk. Sóval, borssal, ecettel ízesítjük, és megszórjuk aprított petrezselyemzölddel. 

FI - 2016/2

2016. január 5., kedd

Csilis-mascarponés sonkatekercsek

Szilveszterre vittem. Gyorsan elkészült. Nagyon finom volt.


Csilis-mascarponés sonkatekercsek

Hozzávalók 25-30 darabhoz: 25-30 szelet sonka, 25 dkg mascarpone, 5 dkg reszelt sajt, 3-4 evőkanál sűrű joghurt, tejszín, 1/2 kápia paprika, só, bors, csilipehely vagy friss csípős paprika, 1/2 csokor petrezselyemzöld; a díszítéshez: tetszés szerint salátalevelek, uborka, paprika, koktélparadicsom, petrezselyemlevél stb.

Elkészítése: A mascarponét eldolgozzuk a reszelt sajttal, majd elkeverjük a joghurttal, és annyi tejszínt dolgozunk bele, amennyi szükséges, hogy nem túl lágy, de jól kenhető masszát kapjunk. Belekeverjük a nagyon pici kockákra vágott paprikát és az aprított petrezselyemzöldet, illetve sóval, borssal, csilipehellyel ízesítjük tetszés szerint. A sonkaszeleteket gazdagon megkenjük krémmel, és tálra rendezzük a különféle zöldségekkel körítve-díszítve.
KAL/2017, BA-2016/EX. CR

2016. január 4., hétfő

Hájas tészta

Reţeta în limba română este mai jos. :) 

Sosem szerettem a hájast. Édesanyámmal sok-sok éven keresztül sütöttük, de valahogy csak a sütés élménye maradt meg, mintsem a sütemény íze. Mai napig azokat a sütiket szeretem, amelyekben sok a töltelék, a "száraz", üres tésztákat egy cseppet sem. Amikor felvállaltam mégis a hájas tészta megsütését, azzal a céllal tettem, hogy próbára tegyem magam: hogy képes vagyok elkészíteni, és hátha-hátha ízleni fog, mint annyy minden, amikor új esélyt adunk neki. Végül nem minden úgy lett, ahogyan elképzeltem, hiszen végül nem is annyira én készítettem, mint anyósom (csak a gyúrásba és a sütésbe segítettem be - mert közben fotóztam), de az új esélynek megvolt az eredménye, hiszen kijelenthetem, hogy ilyen finom hájas tésztát, mint ez, még sosem ettem, és most már ez marad meg ízélményként számomra, ha a hájasról esik majd szó. :) 


Hájas tészta

Hozzávalók a tésztához: 65 dkg liszt, 2 tojássárgája, 1 egész tojás, 3 evőkanál tejföl, 3 evőkanál ecet, ½ teáskanál só, 1,5-1,8 dl szénsavas víz; továbbá: 50 dkg hártyáitól megtisztított sertésháj, 15 dkg liszt, valamilyen keményebb lekvár.

Elkészítése:
1.      A hájat ledaráljuk, majd simára dolgozzuk a 15 dkg liszttel, és félretesszük (nem hidegbe). 
2.      A tésztához a lisztet deszkára mérjük, közepébe mélyedést csinálunk, hozzáadjuk a sót, a tojást, a tojássárgáját, a tejfölt meg az ecetet, és elkezdjük összekeverni. 
3.      Amikor már összedolgoztuk, kicsinként hozzáöntjük a szénsavas vizet is, és addig adagoljuk, amíg nem túl kemény, de jó rugalmas tésztát kapunk. 
4.      15-20 percig folyamatosan gyúrjuk-dagasztjuk, néha oda is csapjuk a deszkához, míg a tészta hólyagossá nem válik. 
5.      Ekkor kinyújtjuk jó vékonyra (1-2 mm), és felületének 2/3-ára rákenjük a liszttel eldolgozott háj 1/3-át úgy, hogy a tőlünk számított felső felét üresen hagyjuk. 
6.      Ezután az üresen hagyott részt magunk felé hajtjuk a tészta 1/3-áig, majd visszahajtjuk rá a hozzánk közel eső részét. 
7.      Majd a gondolatban háromfelé osztott tésztát először jobbról hajtjuk be 1/3-ig, végül a bal felét is ráhajtjuk. A tésztát fél órára-órára hűtőbe tesszük, majd - vigyzáva hogy ugyanúgy helyezzük deszkára, ahogy eredetileg volt, vagyis a balról hajtott résszel felül - ismét vékonyra nyújtjuk, az előzőleg leírt módon rákenjük a háj második harmadát, és ismét olyan sorrendben hajtogatjuk, ahogy először. Hajtogatás után a tésztát ismét hidegben pihentetjük ½-1 órát, majd a nyújtást és hajtogatást még egyszer megismételjük. 
8.      Végül a tésztát 3-4 mm vastagra nyújtjuk, forró késsel (a gázláng fölött tartjuk) kb. 3 ujjnyi széles négyzetekre vágjuk. 
9.      ½ teáskanálnyi lekvárt helyezünk mindegyik négyzet közepére, finoman kettőbe hajtjuk, és tepsibe helyezzük. 
10.  220 fokra előmelegített sütőben, légkeverés nélkül 12-15 perc alatt szép aranysárgára sütjük. A tepsit úgy toljuk a sütőbe, hogy a sütemények nyitott felükkel befele legyenek. 
11.  Ha jól dolgoztunk, és jó alapanyagokat használtunk, a sütemények mintegy könyvszerűen ki fognak nyílni, meg fognak emelkedni. 

12.  Végül megszórjuk vagy meghempergetjük őket porcukorban, és tálaljuk.

SÜTI II. - 2017.




Haioş de casă, adică prăjitură cu osânză

Ingrediente pentru aluat: 650 g făină, 2 gălbenuşuri, 1 ou întreg, 3 linguri smântână, 3 linguri oţet, 1/2 linguriţă sare, cca. 150-180 ml apă carbogazoasă; alte ingrediente: 500 g osânză de porc curăţată, 150 g făină, marmeladă sau dulceaţă mai groasă.

Prepararea: Se amestecă bine osânza dată prin maşina de tocat carne cu cele 150 g de făină şi se pune deoparte (la temperatura bucătăriei). Pentru aluat se măsoară făina pe o planşetă, se adaugă sarea, apoi oul, gălbenuşurile, smântâna şi oţetul, şi se amestecă. Se adaugă apa puţin câte puţin, încorporându-se bine. Se frământă în cca. 15-20 de minute un aluat nu prea tare, dar flexibil, până ce face cocoloaşe. Se întinde aluatul la 1-2 mm grosime şi pe circa două treimi se întinde 1/3 din osânza amestecată cu făină. Apoi se împătureşte în felul următor: prima dată se ia de sus, adică partea fără osânză, după aceea se pune peste ea partea din jos. Apoi se ia partea din dreapta, iar la sfârşit se pune şi partea din stânga. (Se vede totul bine în fotografiile de mai sus.) Se pune aluatul la frigider pentru cca. ½ de oră - 1 oră, după care se întinde iarăşi, se întinde desupra a doua parte de osânză şi se împătureşte în acelaşi mod. Se lasă iarăşi la rece, după care se repetă operaţia încă o dată. La sfârşit se întinde aluatul la cca. 3-4 mm grosime, şi cu un cuţit fierbinte se taie pătrăţele de cca.3 degete lăţime. Se pune pe fiecare câte o jumătate linguriţă de marmeladă, se îndoaie uşor şi se pun într-o tavă. Se coc în cuptorul preîncălzit la 220 grade, fără ventilaţie 10-15 minute sau până ce devin aurii. Se lasă să se răcorească, după care se pudrează cu zahăr şi se servesc.



Related Posts with Thumbnails

2016. január 26., kedd

Tápiókapuding gyümölcsöntettel és habsipkával

Kissé időigényes desszert, mert sok réteget kell külön elkészíteni, de megéri a fáradozást, mert nagyszerű a végeredmény. Jamie Oliver Colchester pudding nevű desszertje ihlette, kevés változtatással imitt-amott. És nagyon kiadós, nem is gondoltam volna, hogy ebből a kevés alapanyagból ilyen sok adag fog kijönni. Amin nem változtattam, de a receptben mégis módosítva írtam le, mert legközelebb úgy csinálom, az a cukormennyiség. Én az eredeti szerint készítettem, de nekünk az brutál édes volt, a férjem meg sem tudta enni az adagját egyből. Szóval ha valaki édesebben szereti, tegyen 15 dkg cukrot a tápiókagyöngy mellé, illetve kb. 15-öt a habsipkához is (ez utóbbi, ennyivel, kb. az ehetetlen kategória szerintem - 3 tojáshoz 4 evőkanállal tettem, és bőven sok volt).


Tápiókapuding gyümölcsöntettel és habsipkával

Hozzávalók 6-8 adaghoz, a pudinghoz: 10 dkg tápiókagyöngy, 6 dl tej, 5-6 dkg cukor, 1 klementin héja, 2 teáskanál vaníliakivonat, 3 tojássárgája, 5 dkg cukor, 2 dl habtejszín; a gyümölcsöntethez: 25 dkg vegyes erdei gyümölcs, 2 csapott evőkanál cukor, 2 klementin leve, esetleg kevés víz; a habsipkához: 3 tojásfehérje, 8 dkg cukor, 2-3 evőkanál víz, 1 csipet só, 1 evőkanál málnaecet; a tetejére: 10 dkg mandula, 2 csapott evőkanál porcukor, 1 klementin héja.

Elkészítése: Főzés előtt 1 órával a tápiókagyöngyöt beáztatjuk a tejbe. Egy óra múlva hozzáadjuk az 5-6 dkg cukrot, a vaníliakivonatot meg a finomra reszelt klementinhéjat, és kb. 10 perc alatt megfőzzük. Ezalatt jól besűrűsödik. A tojássárgáját elkeverjük az 5 dkg cukorral, majd gőz fölött addig keverjük-verjük, míg szép fehéressé nem válik, és kissé be nem sűrűsödik. Hozzákeverjük a tápiókapudinghoz. A habtejszínt nem túl keményre verjük, összeforgatjuk a már langyosra hűlt tápiókával, és hűtőben hagyjuk teljesen kihűlni. A mandulát folyó víz alatt átöblítjük, papírtörlővel kissé felszikkasztjuk, majd összekeverjük a porcukorral meg a klementinhéjjal, sütőpapíros tepsire terítjük, és 180 fokos sütőben kb. 10 perc alatt megpirítjuk. Kivesszük, és hagyjuk kihűlni, majd durvára törjük. Az öntethez a hozzávalókat összekeverjük, és kb. 5 perc alatt megfőzzük. A habsipkához a tojásfehérjét keményre verjük. A vizet a cukorral felforraljuk, majd vékony sugárban a tojáshabhoz öntjük, miközben kézi mixerrel folyamatosan verjük. Addig dolgozzuk, míg a hab jó kemény, illetve fényes nem lesz. Előkészített kelyhekbe kevés öntetet kanalazunk, majd pudingot halmozunk rá, ismét kevés öntet következik, végül pedig csillagcsöves nyomózsákkal habsipkákat nyomunk rá. A tetejére csepegtetünk egy kevés öntetlevet, illetve megszórjuk karamellizált mandulával. 

Megjegyzés: Desszert a.k.a. "halikradesszert", by lányok. :D :D :D

KT - 2016/2

2016. január 19., kedd

Egyszerű tojáskrém

Amilyen egyszerű, olyan nagyszerű! Jókora adagot készítettem, de reggelire, iskolai tízóraira, és nekem ebédre is elég volt. :)


Tojáskrém egyszerűen

Hozzávalók 4-5 személyre: 6 keményre főtt házi tojás, 20 dkg puha vaj, 10 dkg krémtúró (vagy tehéntúró), 1 kicsike hagyma, petrezselyemzöld vagy kapor, só, fehérbors, citromlé.

Elkészítése: A vajat habosra kavarjuk, majd simára dolgozzuk a krémtúróval. Hozzáadjuk a kis lyukú reszelőn lereszelt tojást és hagymát meg a finomra aprított zöldet, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, illetve citromlével ízesítjük, és alaposan elkeverjük. Friss kenyérre, pirítósra kenve, zöldségek kíséretében kínáljuk.

FI - 2016/3

Kacsacomb fokhagymás sült káposztával

A kacsacomb is finom volt, vitán felüli, de ez a káposzta azt hiszem a legfinomabb étel, amit valaha káposztából ettem. Érdekesen jutottam "a recept" birtokába egy volt interjúalanyom (vagy felesége) által. A részletek hosszasak lennének, elég lesz annyi, hogy nagyon-nagyon köszönöm nekik az ötletet, mert elérték azt, amit én eddig sosem: nagylányom megkóstolta a káposztát, s bár egy fél karikánál többet nem evett meg (no, de ne is legyek telhetetlen így elsőre, nemde?), azt mondta, hoyg nagyon finom. :) Köszi, Lehel és Imola! :)


Kacsacomb fokhagymás sült káposztával

Hozzávalók 4 személyre: 4 konyhakész egész kacsacomb (nagyobb étkűeknek arányosan növelve az adagot), só, bors, morzsolt (szurokfű) oregánó, 2 evőkanál balzsamecet, 4 evőkanál olívaolaj, húsleves vagy víz; a körethez: 2 kisebb, tömött fej káposzta (kb. 1,5 kg), só, bors, morzsolt szurokfű, 5-6 cikk fokhagyma, 7-8 evőkanál napraforgóolaj.

Elkészítése: A combokat megszórjuk sóval, borssal és szurokfűvel, majd forró, száraz serpenyőben hirtelen megkapatjuk őket először bőrös felükön, majd a másik oldalukon is. Áttesszük hőálló tálba bőrös felükkel fölfelé, és megkenjük a balzsamecet és olívaolaj keverékével. Óvatosan aláöntünk kevés húslevest vagy vizet, lefedjük, és 180 fokos sütőben, légkeverésen kb. 1,5 órán át sütjük-pároljuk. Ha szükséges, a folyadékot pótoljuk, illetve ha maradt még ecetes pác, akkor még rákenhetjük. A káposzta külső leveleit leszedjük, jól megmossuk, majd kb. 1 ujjnyi vastag karikákra vágjuk. Egyik felüket megszórjuk sóval és borssal, illetve átdörzsöljük egy kettévágott fokhagymacikkel, majd sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük. A maradék fokhagymát összezúzzuk, és kezünkkel jól rádörzsöljük a káposztakarikákra. Ezen oldalukat is megfűszerezzük sóval, borssal, illetve szurokfűvel, alaposan meglocsoljuk olajjal, majd 220 fokos sütőben sütjük kb. 30-35 percig, ha azta szeretnénk, hogy a káposzta még kissé roppanós legyen, illetve 45-50 percig, ha puhábbra szeretnénk. Előre is el lehet készíteni, tálaláskor csak kissé átmelegítjük.

KAL - 2017.

2016. január 18., hétfő

Kossuth-kifli

Férfiak kedvence, de nemcsak. Akár torta is lehet belőle, legalábbis mi bebizonyítottuk, hogy annak is megfelel. Finom, nem túl édes tejszínhabbal isteni volt. :)


Kossuth-kifli

Hozzávalók: 6 tojás, 20-25 dkg cukor, 30 dkg vaj, 35 dkg liszt, 1 citrom héja és leve, 1 csipet só, 20 dkg dióbél, kevés porcukor.
Elkészítése: A tojássárgáját habosra keverjük a sóval, a cukorral meg a vajjal, majd hozzáadjuk a lereszelt citromhéjat, a citromlevet, és beledolgozzuk a lisztet. Végül óvatosan beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét is. A masszát sütőpapírral bélelt, kb. 25×35 cm-es tepsibe simítjuk, a tetejét megszórjuk durvára vagdalt dióval, és 180 fokra előmelegített sütőben 15-20 percig (vagy tűpróbáig) sütjük. Miután kihűlt, pohárral holdacskákat vágunk ki belőle, és porcukorral megszórva kínáljuk.

Megjegyzés: Erdélyben ezt a süteményt egyensúly-tésztának is nevezik, mivel eredetileg úgy készül, hogy lemérjük a tojásokat héjastól, és annyi cukrot, vajat vagy zsírt, illetve lisztet használunk hozzá, amennyi a tojások tömege. Úgy viszont nagyon édes lesz a végeredmény, ezért lecsökkentettem a cukor mennyiségét. Aki édesen szereti, készítheti nyugodtan úgy. A többi hozzávaló és az elkészítés módja ugyanaz. 

SÜTI II. - 2017.



2016. január 17., vasárnap

Cukkinispagetti kétféle nyers szósszal

Az utóbbi időben "rákattantam" a nyers ételekre. Szeretnék ugyanis fogyni egy kicsit, amit a magam módján csinálok, azaz szem előtt tartva a szétválasztás alapelveit, de a magam szájízére reformálva. Így aztán a gyümölcsnapot, ami általában gondot okoz mindenkinek, tehát nekem is, átalakítottam nyers nappá. Így normális ízű ételt is eszem azon a napon, nem hányzik a sós a sok édes miatt. A cukkinispagettit már többször kipróbáltam, de inkább salátaként ettük, valami mellé, nem pedig egyéb nyers kiegészítőkkel. Mindenesetre, bevallom, én ezzel úgy belaktam, hogy szinte szégyelltem magam. :P A szószokat a magam ötletei szerint kombináltam össze azoknak alapján, amiket a nyerstáplálkozásról Gittától tanultam.


Cukkinispagetti kétféle nyers szósszal

Hozzávalók 2 személyre a brokkoliszószhoz: 10 dkg napraforgómag, 10 dkg nyers brokkoli, 2-3 cikk fokhagyma, 1/2 csokor petrezselyemzöld, só, citromlé, víz, kevés extra szűz olívaolaj; a paprikaszószhoz: 20 dkg piros kaliforniai paprika, 10 dkg paradicsom, 1 kicsi hagyma, 5 dkg zellergumó, 1 alma, 1 darabka csípős paprika, só, kevés extra szűz olívaolaj; továbbá: 40-50 dkg cukkini.
Elkészítése: A brokkoliszószhoz beáztatjuk a napraforgómagot (még jobb, ha fele kesudió lehet), majd összeturmixoljuk a többi hozzávalóval és annyi vízzel, amilyen sűrűre szeretnénk a mártást. (Lehet hígabbra készíteni, idővel sűrűsödik.) A másik mártáshoz összeturmixoljuk a hozzávalókat, és sóval ízesítjük. Ezt csak sózzuk, és víz nem kell hozzá, pont eléggé sűrű lesz magában. A cukkinit megmossuk, vékony csíkokra gyaluljuk (nekem van ehhez olyan hámozóféleségem, ami csíkokat vág belőle), és a kétféle szósszal tálaljuk. 

Megjegyzés: A cukkinit nem kell külön ízesíteni semmivel, mert ha megsózzuk, levet enged. A mártások pedig éppen elég fűszeresek ahhoz, hogy a cukkinit kellőképpen megízesítsék. 

EK - 2016/6
BA - 2017/7

2016. január 15., péntek

Finom meggyes szelet

În lb. română - mai jos...

Ez a sütemény már szerepel a blogon, de valószínű, nem sokan találnak rá, illetve, ha mégis, akkor nehezebben veszik rá magukat az elkészítésére, hiszen nem úgy van leírva és fotózva, hogy a kezdőbbeknek is megkönnyítse a dolgát. Pedig olyan egy finom sütemény, hogy kár lenne elmerülnie a süllyesztőben. Ha jól emlékszem, valamilyen kis román nyelvű lapocskából van a recept, de már nem mernék megesküdni rá. Nagyon régóta készítjük, én is, anyósom is. Igaz, már évek óta nem csináltam meg. 
És ez meg is látszott  - ugyebár, gyakorlottabbaknak is néha gondjai adódnak egy-egy akciókor :P -, mert a tepsi méretét kissé elnéztem: túl nagy tepsin sütöttem, így aztán a sütemény túl vékony lett volna összerakáskor. A tiramisunak megvett piskóta pedig ott volt a kamrában, és türelmesen várta jobb idők eljövetelét nem is sejtvén, micsoda kulcsfontosságú szerephez jut egy nemes, "életmentő" akcióban. :P Tehát felhasználtam a sütihez, aminek a jellegét, ízét, semmijét meg nem változtatta, mégis hozzájárult, hogy az tisztességes süteménynek nézzen ki. :) Sőt, általa a meggyről lecsorgott lé (én fagyasztottat használtam) sem veszett kárba. Ha esetleg nem elegendő a meggylé, akkor további szörppel, vagy vízzel és cukorral kipótolható. 
A süteményt én kóstoltam, szerintem mennyei lett. Azonkívül nem tudom, kinek mennyire ízlett, de az tény, hogy még sokan ettek belőle, ugyanis egy 70 személyes eljegyzési mulatságba vittem két másik kedvencemmel együtt. :) 


Finom meggyes szelet

Hozzávalók a lapokhoz: 6 tojássárgája, 15 dkg cukor, 5 evőkanál olaj, 3 evőkanál cukorzatlan kakaópor, 1 csapott teáskanál sütőpor, 20 dkg liszt; a krémhez: 1 tasak vaníliás pudingpor, 3,5 dl tej, 5 evőkanál cukor, 25 dkg vaj; a tetejére: 6 tojásfehérje, 8 evőkanál cukor, 1 csipet só; a mázhoz: 5 evőkanál porcukor, 2 evőkanál kakaópor, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál forralt víz; továbbá: 30 dkg magozott meggy (fagyasztott vagy befőttből), kb. 25-30 db babapiskóta, 2-3 dl meggylé.
Elkészítése: A meggyet leszűrjük, vagy ha fagyasztott, szűrőbe téve hagyjuk kiolvadni. A tojássárgáját habosra kavarjuk a cukorral, majd hozzáadjuk az olajat, a kakaót meg a sütőport, végül pedig beledolgozzuk a lisztet is. Amíg lehet, fakanállal keverjük, majd áttesszük deszkára. Jól összegyúrjuk, és kétfelé osztjuk. Nagyon jól meglisztezett deszkán kinyújtjuk, és sütőpapírral leterített, kb. 25×35 cm-es tepsi hátán, 180 fokos sütőben 8-12 perc alatt megsütjük, majd hagyjuk kihűlni. A pudingporból, cukorból és tejből sűrű pépet főzünk, majd miután kihűlt, összedolgozzuk a habosra kavart vajjal. Az egyik lapra rákenjük a krém felénél valamivel kevesebbet, majd kirakjuk a meggylében megmártott babapiskótával, rákenjük a megmaradt krémet, és befedjük a másik lappal. A tojásfehérjét kissé felverjük a sóval, beleadagoljuk a cukrot, majd gőz fölött kemény habbá verjük, és rákenjük az összerakott sütire. A meggyet jól kinyomkodjuk, kissé összedaraboljuk, és rászórjuk a habra. A máz hozzávalóit simára keverjük, majd rácsepegtetjük a sütemény tetejére.

Megjegyzés: A meggy mellett darabolt, pörkölt dióval is megszórhatjuk, mielőtt rácsorgatnánk a mázat. 

SÜTI II. - 2017.





Prăjitură delicioasă cu vişine

Ingrediente pentru foi: 6 gălbenuşuri, 150 g zahăr, 5 linguri ulei, 3 linguri pudră de cacao, 1 linguriţă rasă praf de copt, 200 g făină; pentru cremă: 1 budincă de vanilie, 350 ml lapte, 5 linguri zahăr, 250 g unt; pentru ornat: 6 albuşuri, 8 linguri zahăr, 1 praf de sare; pentru glazură: 5 linguri zahăr pudră, 2 linguri pudră de cacao, 2 linguri ulei, 2 linguri apă fiartă; alte ingrediente: 300 g vişine fără sâmburi (din congelator sau din borcan), 25-30 bucăţi pişcoturi, 200-300 ml sirop de vişine, câteva linguri făină.

Prepararea: Se strecoară vişinele, sau dacă sunt congelate se lasă la dezgheţat într-o strecurătoare. Pentru foi se freacă gălbenuşurile cu zahărul, după care se adugă uleiul, cacaua, praful de copt, iar la sfârşit se înglobează şi făina. Se frământă bine după care se împarte în două. Pe planşeta pudrată bine cu făină se întind foile la dimensiunea de cca. 25x35 cm şi se coc 8-12 minute pe spatele tăvii la 180 grade. Se lasă să se răcească. Pentru cremă se fierbe o budincă groasă din praful de budincă, zahăr şi lapte, iar după ce s-a răcit, se amestecă cu untul frecat spumă. Se ia o foaie, se întinde pe ea aproape jumătate din cremă, peste cremă se aşază pişcoturile îmbibate în sirop de vişine, se întinde restul cremei şi se acuperă cu cealaltă foaie. Albuşurile se bat spumă cu zahărul şi sarea, după care se bate la bain-marie pînă ce se îngroaşă. Se întinde peste prăjitură. Vişinele scurse se mărunţesc puţin şi se presară peste spumă. Ingredientele glazurei se amestecă până ce se obţine o cremă fină şi cu o lingură se toarnă peste prăjitură.


Idee: Înainte de a pune glazura se poate presăra şi cu bucăţele de nucă prăjită.

2016. január 14., csütörtök

Kavart almás sütemény

Még az őszi szezon egyik sütije az alábbi. Anyósom a nagy mestere igazából, és nagyon finom, bár nagyon egyszerű sütemény. Sokszor készült az ősz folyamán, mert tavaly jó sok alma termett a kertben.


Kavart almás sütemény

Hozzávalók 1 nagy tepsihez: 8 tojás, 20-25 dkg cukor, 8 evőkanál olaj, kb. 15 evőkanál liszt, 1 teáskanál sütőpor, 1 evőkanál citromlé, 1,5 kg alma, 2 teáskanál fahéj.


Elkészítése: Az almát meghámozzuk, negyedeljük, csumáját eltávolítjuk, majd kb. 2 mm vastag szeletekre vágjuk. Megszórjuk a fahéjjal, és jól összeforgatjuk. A tojásokat szétválasztjuk. A tojásfehérjét kemény habbá verjük a cukorral, a tojássárgáját pedig elkeverjük az olajjal. A tojásfehérjéhez adjuk a sárgáját, a citromlével felfuttatott sütőport meg a lisztet, jól összekeverjük, majd beleforgatjuk az almát is. 180 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. 

SÜTI I. - 2016.

2016. január 13., szerda

Bébipolip fokhagymás-túrós majonézmártással

Első próbálkozás, de nem az utolsó, az biztos! :) Mi hárman ettük ezt, de eléggé kicsi adag volt, bevallom, inkább csak amolyan kóstolásnak illett be. Ám túl sokat sem lehet enni belőle, mert elég hamar eltelít. Tisztításáról, különféle tippekről, praktikákról összeolvastam egy csomó mindent a neten - a Tarka Bárkán van jó leírás a tisztításáról, illetve a Chilében élő Zsolnai Évától kaptam még sok-sok jótanácsot, segítséget, vagy mondhatnám receptet. Az ő javaslata volt az aioli/allioli-mártás is, csak azért nem nevezem annak, mert én másképp csináltam, és még krémtúrót is tettem bele.


Bébipolip fokhagymás-túrós majonézmártással

Hozzávalók 2 személyre: 50 dkg friss vagy fagyasztott bébipolip, só, bors, fehérliszt vagy csicseriborsóliszt, bő olaj; a mártáshoz: 1 egész házi tojás, 2 dl olaj, 2 cikk fokhagyma, 2 teáskanál mustár, 2 nagy evőkanál krémtúró (savanykás fajta) vagy tejföl, esetleg joghurt, só, fehér bors, citromlé, csilipehely.

Elkészítése: Először elkészítjük a mártást. A tojásból, olajból, mustárból, fokhagymából és kevés sóból félperces majonézt készítünk, majd tálba tesszük, belekeverjük a krémtúrót, és ha szükséges, utánasózunk, illetve fehér borssal, citromlével és csilipehellyel ízesítjük A polipokat megtisztítjuk (leírás a fenti linken), majd alaposan megmossuk, és papírtörlővel jól felitatjuk. A csápok nagyon vékony végeit levágjuk (kb. 2 cm), majd a polipokat húsklopfolóval óvatosan, de határozottan jól megveregetjük, hogy a húsuk minél inkább megpuhuljon. A fejrészeket/zsákocskákat is felhasítjuk, és kissé finomabban kiklopfoljuk. Megszórjuk sóval és borssal, megforgatjuk lisztben, majd bő forró olajban 2-3 perc alatt ropogós-pirosra sütjük. Azonnal tálaljuk, különben visszapuhulnak, és rágósabbak lesznek. (ezt tapasztaltam a korábban megsütötteknél)
Egyértelműen húsnapi fogás.

BA - 2019/9.

2016. január 12., kedd

Élő (nyers) fasírt

Tegnap gyümölcsnapot tartottam. S bár jól megvoltam a banánnal, klementinnel, pomelóval, aszalt gyümölcsökkel, vacsorára mégis valami sós ízre vágytam. Amúgy mindig ez a bajom a gyümölcsnappal: nem az éhség a baj, hanem a sok édes íz. Summa summarum, végül fasírtot vacsoráztam. De persze, nem akármilyent, hanem nyerset, olyant, ami beleillik, ha nem is a gyümölcsnap fogalmába, de az élő, nyers ételek kategóriájába. A kicsi lányomnak nem ízlett, de a férjem és a nagyobbik szívesen megettek néhány darabot belőle. Én pedig... na, nem mondom meg, hányat ettem meg, de megsúgom, többet, mint ami a tányéron van. :P Hasonlót már készítettem egyszer, akkor töltött káposzta töltelékeként, illetve kicsit másabb ízesítéssel. Most is nagyon jól sikerült, abból készült, ami otthon éppen volt.


Élő (nyers) fasírt

Hozzávalók kb. 25 darabhoz: 15 dkg napraforgómag, 15 dkg sárgarépa, 10 dkg százeller, 1 kisebb hagyma, 3 cikk fokhagyma, 2 evőkanál őrölt lenmag, 1/2 teáskanál őrölt kömény, 1-1 teáskanál morzsolt majoránna és pirospaprika, só, bors, kevés arany lenmag.

Elkészítése: A napraforgómagot beáztatjuk annyi vízben, amennyi ellepi, és legalább 20-30 percig úgy hagyjuk. A zöldségeket meghámozzuk, feldaraboljuk, és a leszűrt napraforgóval együtt aprítógépben pépes-darabosra aprítjuk. Én egy-egy kevés vizet is öntöttem hozzá, hogy jobban menjen. Végül hozzáadjuk az őrölt lenmagot meg a többi fűszert, illetve sóval és borssal ízlés szerint fűszerezzük, amjd kézzel jól összedolgozzuk. Diónyi gombócokat formálunk, mindegyikre szórunk egy-egy kevés arany lenmagot, és vagy máris fogyasztjuk friss zöldsgek kíséretében, vagy tepsibe tesszük, és kb. 40 fokos sütőben aszaljuk 2-3 órát, vagy aszalógépben végezzük a műveletet. Én ezúttal csak annyira tettem sütőbe, hogy kissé átlangyosodott, tovább nem volt türelmem várni. :) Számomra isteni volt. :) Koktélparadicsommal és jégcsapretekkel fogyasztottam.

Megjegyzés: Gittánál láttam, hogy mazsolát is tett bele, legközelebb talán kipróbálom úgy is. :)

EK - 2016/6
BA - 2017/7



2016. január 11., hétfő

Kelbimbófőzelék buggyantott tojással

Állandóan azt olvassuk, hogy listával menjünk vásárolni, mert így kevésbé csábulunk bolondságok vásárlására. Nos, nagybevásárláskor én mindig listával megyek, főleg karácsonykor. És a karácsonyi bevásárláskor lista szerint tettem fel 1 kis zacskó friss kelbimbót, de tudja fene, hogyan, hogyan nem, megfeledkeztem róla. (Szerencsére, ennyi volt az ünnepekre - élelemre - fölöslegesen kidobott pénz.) Így aztán mikor múlt hét elején eszembe jutott, már csak fonnyadt-sárgult-barnult képmásaikat találtam. Annyira elszomorodtam, és bármennyire is sajnáltam, de muszáj volt kidobni. Úgyhogy, nem abból készült ez a főzelék. :D Hanem amikor szombaton egy boltban ismét megláttam a friss kelbimbót, ismét vettem egy zacskóval, de az előzőtől eltérően, hazaérve azonnal el is készítettem. Így született ez a kelbimbófőzelék.


Kelbimbófőzelék buggyantott tojással

Hozzávalók 3-4 személyre: 60 dkg friss kelbimbó, 1 hagyma, kb. 10 cm-nyi póréhagymadarab, 1 teáskanál pirospaprika, 1 púpozott teáskanál morzsolt kakukkfű, 2 evőkanál liszt, 2 dl tej, 10 dkg tejföl, 6-7 evőkanál olaj, só, bors, citromlé, petrezselyemzöld; a buggyantott tojáshoz: személyenként 2-2 tojás, víz, só, ecet.

Elkészítése: A kelbimbónak leleszedjük külső leveleit, levágjuk a kiálló száracskáját, és hideg vizet öntünk rá. A hagymát finomra aprítjuk, a póréhagymát elnegyedeljük, és vékonyan felszeleteljük. A felforrósított olajon megdinszteljük a kétféle hagymát, majd rádobjuk a mérettől függően négybe vagy félbevágott kelbimbót, illetve rászórjuk a kakukkfüvet, és 1-2 percig átforgatjuk a hagymás olajon. Rászórjuk a pirospaprikát, elkeverjük, majd felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, sózzuk-borsozzuk, és közepes lángon kb. 10 perc alatt megfőzzük (nem kell szétfőnie). A lisztet elkeverjük a tejjel, az ételhez öntjük, és sűrűsödésig kevergetve forraljuk. ekkor a tejfölt elkeverjük kevés forró mártással, és szintén az ételhez adjuk. Ha szükséges, vízzel vagy tejjel még hígíthatjuk, de utána ismét jól kiforraljuk. Ízlés szerint utánasózunk, illetve citromlével ízesítjük és megszórjuk aprított petrezselyemzölddel. A tojáshoz egy nagyobb edényben fölforralunk kb. 2 liter vizet. Megsózzuk jól, és beleöntünk kb. 1/2 dl ecetet. A tojásokat egyenként merőkanálba törjük, és amikor a víz forr, örvényt csinálva bele, óvatosan beleenegdjük az edénybe. Kb. 3 percig főzzük, eddigre a fehérje jól megfő, a sárgája  közepe pedig még kellemesen folyós marad. A főzeléket 2-2 tojással tálaljuk. Szétvélasztó diétában húsnapon ehető tojással együtt, zöldségnapon pedig tojás nélkül. Zöldségnapon a tejet is ajánlott kihagyni belőle, kevés zsíros tejföllel azonban ízesíthető.

Megjegyzés: Csípős paprikával is ízesíthető, én csak a magam adagjába tettem kevés csilipelyhet.

KAL - 2017.

2016. január 8., péntek

Csirkefasírt luxusosan, ázsiai ízesítésű zöldségekkel

Adott volt a darált csirkehús, és valami különleges elkészítési módot, ízvilágot képzeltem el neki. Ez lett belőle. A "kínai" zöldségek tökéletesen kiegészítették. :) Semmi más nem kellett mellé.


Csirkefasírt luxusosan, ázsiai ízesítésű zöldségekkel

Hozzávalók 4-6 személyre: 65 dkg darált csirkehús, 15 dkg száraz kenyér, 1 tojássárgája, 7 evőkanál zsemlemorzsa, 1 közepes lila hagyma, 3 nagy cikk fokhagyma, 2 dkg friss gyömbér, 1 púpozott teáskanál morzsolt kakukkfű, 1/2 mokkáskanál csilipehely, 1 citrom lereszelt héja, só, bors, 25 dkg (2 gömb) mozzarella sajt, 20-25 dkg hajszálvékonyra szeletelt bacon; a körethez: 5 cikk fokhagyma, 1/2 csípős paprika, diónyi gyömbér, 7-8 evőkanál olívaolaj, 10-12 cm póréhagyma, 1-1 kisebb zöld és piros húsú paprika, 30 dkg (tisztán mérve) sárgarépa, 20 dkg uborka vagy cukkini, 1 kukoricakonzerv, 1/2 csokor friss koriander vagy petrezselyemzöld, 1-2 evőkanál méz, 1-2 evőkanál rizsecet vagy citromlé, 2-3 evőkanál szójaszósz, só.

Elkészítése: A fasírthoz a kenyeret hideg vízbe áztatjuk, majd jól kifacsarjuk és szétmorzsoljuk. Tálba tesszük a hússal, a finomra aprított hagymával, a zúzott fokhagymával, a finomra reszelt gyömbérrel meg a többi fűszerrel együtt, illetve hozzáadjuk a tojássárgáját és a zsemlemorzsát. Jól összedolgozzuk, ízlés szerint sózzuk-borsozzuk, majd kisebb pingponglabdányi darabokat szaggatunk ki belőle, közepébe egy-egy kb. 2x1 cm-es mozzarelladarabot teszünk, beletekerjük 1-1 baconszeletbe, és sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. 220 fokra előmelegített sütőben, légkeveréses grillfokozaton 30-35 percig sütjük. Ezalatt a zöldségeket meghámozzuk, kicsumázzuk. A gyömbért lereszeljük, a csilit és 3 cikk fokhagymát finomra aprítjuk. A póréhagymát két hengerré vágjuk, majd félbehasítjuk, végül hosszában vékonyan felcsíkozzuk. A sárgarépát és az uborkát először zöldséggyalun vékony szeletekre vágjuk, végül késsel gyufaszál vastagságúra metéljük. A paprikákat kettévágjuk, és szintén vékony csíkokra vágjuk. Felforrósítjuk az olajat, és hirtelen megkapatjuk rajta a fokhagymát, a gyömbért meg a csilit. Ezután rádobjuk a póréhagymát, (és nagy lángon, a továbbiakban folyamatosan kevergetve) 1 perc múlva a paprikákat, majd további 1 perc múlva a répát meg az uborkát. Ettől arrafelé már csak 2-3 percig pirítjuk-pároljuk, miközben hozzáadjuk a leszűrt kukoricát és a maradék, összezúzott fokhagymát is. A 2-3 perc lejártával hozzáadjuk a durvára aprított friss zöldet, illetve ráöntjük a mézzel összekevert szójaszószt és rizsecetet, összeforgatjuk, majd ha szükséges, ízlés szerint sózzuk. A közben kisült fasírttal tálaljuk. Fogyasztható húsnapon.

Megjegyzés: A körethez egyéb zöldségek is hasznáhatóak, mint pl. szárzeller vagy zellergumó, esetleg bambuszrügy vagy ananász.


2016. január 7., csütörtök

Babkrémleves ropogós babbal

Ezt a levest nemrég jelentettem meg a blogomon, és hogy most ismét megteszem, nem annak a jele, hogy megbuggyantam. :) Hanem, mert ezzel nevezek be Ani játékára. Ani, A parókia konyhájából című blog írója ugyanis játékot hirdetett meg vízkereszt alkalmából, amiben egyszerű, húsmentes levest kér, ezzel emlékezvén Keresztelő János aszkéta voltára. Nos, bár ez a leves a hosszabb leírásból ítélve macerásnak tűnhet, mégsem az, sőt, ha úgy vesszük, szinte egyetlen fontos alapanyagból készült, ami a bab. A többi csak ilyen-olyan fűszer, ízesítő, "adalék-alapanyag". Na jó,esetleg a tejet is fő-nek lehet venni, mert abból is nagyobb mennyiség kell. :) Különlegessége mégis a levesbetét, ami szintén nem más, mint ... bab. :) Ani, szívesen ajánlom a játékba ezt a levest, örülök, hogy szóltál a játékról! :) Köszönöm. :)



Babkrémleves ropogós babbal

Hozzávalók 4-5 személyre: 40 dkg gyöngybab, 1 hagyma, 3-4 cikk fokhagyma, 1 teáskanál gyömbérpor, ½ teáskanál szerecsendió, csilipehely, 3-4 evőkanál olívaolaj, 5 dl tej, só, citromlé, 2-3 bazsalikomlevél; a ropogós babhoz: személyenként 2 evőkanálnyi főtt bab a fenti mennyiségből, só, bors, pirospaprika, liszt, bő olaj a sütéshez, néhány csepp olívaolaj.

Elkészítése: A gyöngybabot beáztatjuk hideg vízbe egy éjszakára, majd másnap hideg, enyhén sózott vízben puhára főzzük. Kuktában ez kb. 20 perc. Leszűrjük, kissé leöblítjük hideg vízzel, s miután szikkadt egy keveset, elvesszük belőle a ropogós babhoz szükséges mennyiséget. A hagymát és a fokhagymát finomra aprítjuk. Az olívaolajat felforrósítjuk, beledobjuk a bazsalikomleveleket, majd néhány másodperc után kiszedjük, és az aromás olajon megdinszteljük a hagymát és a fokhagymát. Ezután hozzáadjuk a fűszereket, elkeverjük, és felöntjük kevés vízzel. Hagyjuk elpárologni, hozzáadjuk a babot, enyhén megsózzuk, felöntjük kevés tejjel, és állandóan kavargatva, hogy oda ne kapjon, felforraljuk. Ezután félrevesszük, botmixerrel simára turmixoljuk, majd hozzáöntjük a többi tejet és visszatesszük főni. Tetszés szerint vízzel hígítjuk tovább, majd utánaízesítünk sóval, illetve citromlével, és jól kiforraljuk. Ha nem azonnal tálaljuk, a levest érdemes kissé hígabbra készíteni, mert az állás során tovább sűrűsödik, vastagszik. Egy tálkában összekeverünk 3-4 evőkanál lisztet kevés sóval, borssal és pirospaprikával. A félretett babot beletesszük a fűszeres lisztbe, jól összeforgatjuk, szűrőbe téve jól lerázzuk a fölösleges lisztet, majd felforrósított olajban szép aranybarnára, ropogósra sütjük. Ezt csak tálalás előtt végezzük el, különben ha áll, elveszíti ropogósságát. Tálaláskor mindenkinek 2 evőkanálnyi ropogós babot teszünk a levesébe, és meglocsoljuk néhány csepp olívaolajjal.

2016. január 6., szerda

Kolbászleves

Szintén egy nagyon gyors leves, 15-20 perc alatt el is készül. Pont jó farsangra, mert utána már elég egy kis finom fánk, és mehet tovább az élet ... 


Kolbászleves

Hozzávalók 4 személyre: 40 dkg házi kolbász, 1 vöröshagyma, 1 evőkanál darált paprika (paprikalekvár), 1 evőkanál liszt, 2 dl tejföl, 2 marék cérnametélt, 2 evőkanál olaj, só, bors, petrezselyemzöld, borecet.

Elkészítése: A kolbászt lehártyázzuk, majd kb. ½ cm vastag szeletekre vágjuk. Felforrósítjuk az olajat, hirtelen megpirítjuk benne a kolbászkarikákat, majd kiszedjük és félretesszük. A visszamaradt zsiradékon megdinszteljük a vékony csíkokra vágott hagymát, majd hozzáadjuk a paprikalekvárt, elkeverjük, és felöntjük annyi vízzel, amennyi levest szeretnénk. Miután fölforrt, hozzáadjuk a kolbászkarikákat, és addig főzzük, amíg a kolbász és a hagyma is meg nem puhul. Végül beletesszük a cérnametéltet, illetve behabarjuk a tejföllel és kevés forró lével elkevert liszttel, majd jól kiforraljuk. Ha szükséges, vízzel tovább hígítjuk. Sóval, borssal, ecettel ízesítjük, és megszórjuk aprított petrezselyemzölddel. 

FI - 2016/2

2016. január 5., kedd

Csilis-mascarponés sonkatekercsek

Szilveszterre vittem. Gyorsan elkészült. Nagyon finom volt.


Csilis-mascarponés sonkatekercsek

Hozzávalók 25-30 darabhoz: 25-30 szelet sonka, 25 dkg mascarpone, 5 dkg reszelt sajt, 3-4 evőkanál sűrű joghurt, tejszín, 1/2 kápia paprika, só, bors, csilipehely vagy friss csípős paprika, 1/2 csokor petrezselyemzöld; a díszítéshez: tetszés szerint salátalevelek, uborka, paprika, koktélparadicsom, petrezselyemlevél stb.

Elkészítése: A mascarponét eldolgozzuk a reszelt sajttal, majd elkeverjük a joghurttal, és annyi tejszínt dolgozunk bele, amennyi szükséges, hogy nem túl lágy, de jól kenhető masszát kapjunk. Belekeverjük a nagyon pici kockákra vágott paprikát és az aprított petrezselyemzöldet, illetve sóval, borssal, csilipehellyel ízesítjük tetszés szerint. A sonkaszeleteket gazdagon megkenjük krémmel, és tálra rendezzük a különféle zöldségekkel körítve-díszítve.
KAL/2017, BA-2016/EX. CR

2016. január 4., hétfő

Hájas tészta

Reţeta în limba română este mai jos. :) 

Sosem szerettem a hájast. Édesanyámmal sok-sok éven keresztül sütöttük, de valahogy csak a sütés élménye maradt meg, mintsem a sütemény íze. Mai napig azokat a sütiket szeretem, amelyekben sok a töltelék, a "száraz", üres tésztákat egy cseppet sem. Amikor felvállaltam mégis a hájas tészta megsütését, azzal a céllal tettem, hogy próbára tegyem magam: hogy képes vagyok elkészíteni, és hátha-hátha ízleni fog, mint annyy minden, amikor új esélyt adunk neki. Végül nem minden úgy lett, ahogyan elképzeltem, hiszen végül nem is annyira én készítettem, mint anyósom (csak a gyúrásba és a sütésbe segítettem be - mert közben fotóztam), de az új esélynek megvolt az eredménye, hiszen kijelenthetem, hogy ilyen finom hájas tésztát, mint ez, még sosem ettem, és most már ez marad meg ízélményként számomra, ha a hájasról esik majd szó. :) 


Hájas tészta

Hozzávalók a tésztához: 65 dkg liszt, 2 tojássárgája, 1 egész tojás, 3 evőkanál tejföl, 3 evőkanál ecet, ½ teáskanál só, 1,5-1,8 dl szénsavas víz; továbbá: 50 dkg hártyáitól megtisztított sertésháj, 15 dkg liszt, valamilyen keményebb lekvár.

Elkészítése:
1.      A hájat ledaráljuk, majd simára dolgozzuk a 15 dkg liszttel, és félretesszük (nem hidegbe). 
2.      A tésztához a lisztet deszkára mérjük, közepébe mélyedést csinálunk, hozzáadjuk a sót, a tojást, a tojássárgáját, a tejfölt meg az ecetet, és elkezdjük összekeverni. 
3.      Amikor már összedolgoztuk, kicsinként hozzáöntjük a szénsavas vizet is, és addig adagoljuk, amíg nem túl kemény, de jó rugalmas tésztát kapunk. 
4.      15-20 percig folyamatosan gyúrjuk-dagasztjuk, néha oda is csapjuk a deszkához, míg a tészta hólyagossá nem válik. 
5.      Ekkor kinyújtjuk jó vékonyra (1-2 mm), és felületének 2/3-ára rákenjük a liszttel eldolgozott háj 1/3-át úgy, hogy a tőlünk számított felső felét üresen hagyjuk. 
6.      Ezután az üresen hagyott részt magunk felé hajtjuk a tészta 1/3-áig, majd visszahajtjuk rá a hozzánk közel eső részét. 
7.      Majd a gondolatban háromfelé osztott tésztát először jobbról hajtjuk be 1/3-ig, végül a bal felét is ráhajtjuk. A tésztát fél órára-órára hűtőbe tesszük, majd - vigyzáva hogy ugyanúgy helyezzük deszkára, ahogy eredetileg volt, vagyis a balról hajtott résszel felül - ismét vékonyra nyújtjuk, az előzőleg leírt módon rákenjük a háj második harmadát, és ismét olyan sorrendben hajtogatjuk, ahogy először. Hajtogatás után a tésztát ismét hidegben pihentetjük ½-1 órát, majd a nyújtást és hajtogatást még egyszer megismételjük. 
8.      Végül a tésztát 3-4 mm vastagra nyújtjuk, forró késsel (a gázláng fölött tartjuk) kb. 3 ujjnyi széles négyzetekre vágjuk. 
9.      ½ teáskanálnyi lekvárt helyezünk mindegyik négyzet közepére, finoman kettőbe hajtjuk, és tepsibe helyezzük. 
10.  220 fokra előmelegített sütőben, légkeverés nélkül 12-15 perc alatt szép aranysárgára sütjük. A tepsit úgy toljuk a sütőbe, hogy a sütemények nyitott felükkel befele legyenek. 
11.  Ha jól dolgoztunk, és jó alapanyagokat használtunk, a sütemények mintegy könyvszerűen ki fognak nyílni, meg fognak emelkedni. 

12.  Végül megszórjuk vagy meghempergetjük őket porcukorban, és tálaljuk.

SÜTI II. - 2017.




Haioş de casă, adică prăjitură cu osânză

Ingrediente pentru aluat: 650 g făină, 2 gălbenuşuri, 1 ou întreg, 3 linguri smântână, 3 linguri oţet, 1/2 linguriţă sare, cca. 150-180 ml apă carbogazoasă; alte ingrediente: 500 g osânză de porc curăţată, 150 g făină, marmeladă sau dulceaţă mai groasă.

Prepararea: Se amestecă bine osânza dată prin maşina de tocat carne cu cele 150 g de făină şi se pune deoparte (la temperatura bucătăriei). Pentru aluat se măsoară făina pe o planşetă, se adaugă sarea, apoi oul, gălbenuşurile, smântâna şi oţetul, şi se amestecă. Se adaugă apa puţin câte puţin, încorporându-se bine. Se frământă în cca. 15-20 de minute un aluat nu prea tare, dar flexibil, până ce face cocoloaşe. Se întinde aluatul la 1-2 mm grosime şi pe circa două treimi se întinde 1/3 din osânza amestecată cu făină. Apoi se împătureşte în felul următor: prima dată se ia de sus, adică partea fără osânză, după aceea se pune peste ea partea din jos. Apoi se ia partea din dreapta, iar la sfârşit se pune şi partea din stânga. (Se vede totul bine în fotografiile de mai sus.) Se pune aluatul la frigider pentru cca. ½ de oră - 1 oră, după care se întinde iarăşi, se întinde desupra a doua parte de osânză şi se împătureşte în acelaşi mod. Se lasă iarăşi la rece, după care se repetă operaţia încă o dată. La sfârşit se întinde aluatul la cca. 3-4 mm grosime, şi cu un cuţit fierbinte se taie pătrăţele de cca.3 degete lăţime. Se pune pe fiecare câte o jumătate linguriţă de marmeladă, se îndoaie uşor şi se pun într-o tavă. Se coc în cuptorul preîncălzit la 220 grade, fără ventilaţie 10-15 minute sau până ce devin aurii. Se lasă să se răcorească, după care se pudrează cu zahăr şi se servesc.