2018. augusztus 26., vasárnap

Töltött csirkemell krumpligratennel


Finom és tartalmas ebéd vagy vacsora akár vendégváráshoz is. Sőt. ;) :) 


Töltött csirkemell krumpligratennel  

Hozzávalók (4 személyre): 4 fél csirkemell, 1 teáskanál só, ½ - ½ teáskanál bors, pirospaprika és csilipor, ½ mokkáskanál őrölt rozmaring, néhány evőkanál olívaolaj, esetleg bor;
a töltelékhez: 3 közepes sárgarépa, 5 cikk fokhagyma, 20 dkg pikáns paprikás kolbász, 2 evőkanál mascarpone, bors, petrezselyemzöld, olaj, só;
a körethez: kb. 15 közepes méretű főtt krumpli, 3 cikk fokhagyma, 5 tojás, 30 dkg tejföl, só, bors, petrezselyemzöld, olaj, zsemlemorzsa.

Elkészítése: A fél csirkemelleket lapjában bevágjuk úgy, hogy könyvszerűen kinyithassuk, megszórjuk a fűszerkeverékkel és félretesszük. A sárgarépát finomra reszeljük, megdinszteljük kevés olajon, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk kihűlni. Elkeverjük az összevágott-szétnyomott kolbásszal, a mascarponéval, illetve egy kisebb tojássárgájával, amit a köretnek való tojásoktól veszünk el, és enyhén megsózzuk. A csirkemelldarabokat megtöltük az egyenlően elosztott masszával, megtűzzük fogpiszkálóval, és kevés forró olajon körbepirítjuk. Kevés víz vagy bor aláöntésével, gyakran megforgatva, fedő alatt készre pároljuk. A körethez karikára vágjuk a meghámozott krumplit. A tojást felverjük, elkeverjük a tejföllel, az aprított petrezselyemzölddel meg a zúzott fokhagymával, illetve sóval és borssal ízesítjük. Hőálló edényt jól kikenünk olajjal, illetve vastagon megszórunk morzsával, és belehelyezünk egy réteg krumplikarikát. Megszórjuk kevés sóval és borssal, meglocsoljuk tojásos keverékkel, majd addig ismételjük a rétegezést, amíg a krumpli el nem fogy. A maradék tojásos masszát a tetejére öntjük. 200 fokos sütőben 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük. A töltött hússal és uborkasalátával kínáljuk.

Megjegyzés: Krumpli helyett a köretet elkészíthetjük zellergumóval is vagy édesburgonyával. Így kevésbé hizlaló. 


KAL - 2019.

2018. augusztus 24., péntek

Kolbászos-lestyános karalábéleves


Igazi nyárízű leves, a kolbásztól pedig tartalmas, laktató is. 


Kolbászos-lestyános karalábéleves  

Hozzávalók (4 személyre): 2 nagy, zsenge karalábé, 1 hagyma vagy 3 szál újhagyma, 2 paradicsom, 15 dkg szárazabb kolbász, 1 maréknyi aprótészta (pl. kiskocka), 1 tojás, 2 dl tejföl vagy tejszín, 2 evőkanál olaj, citromlé, só, lestyán és petrezselyemzöld.

Elkészítése: A forró olajon 1-2 perc alatt megpirítjuk a vékony karikákra vágott kolbászt, majd kiszedjük és félretesszük. Rádobjuk a kis kockákra vágott karalábét, meg a finomra aprított hagymát, 2-3 percig kavargatva pirítjuk, majd felöntjük vízzel, ízesítjük sóval, és majdnem készre főzzük. Hozzáadjuk az összedarabolt paradicsomot, a száraztésztát meg a kolbászt, és addig főzzük, amíg minden teljesen el nem készül. A tojást felverjük, elkeverjük a tejföllel és kevés forró lével, majd visszaöntjük a leveshez. Összeforrósítjuk, de már nem forraljuk. Sóval, citromlével utánaízesítünk, illetve megszórjuk aprított lestyánnal és petrezselyemzölddel.

Megjegyzés: Ha valaki annyira szereti, megszórhatja csupán lestyánnal is, vagy ha valakinek nem ízlik a lestyán, készítheti csak petrezselyemzölddel is. A lestyán viszont egyedi ízvilágot kölcsönöz a levesnek.

KAL - 2019.

2018. augusztus 23., csütörtök

Zöldbabkrém

Még van zöldbab, érdemes elkészíteni, de akár télen, fagyasztott babból is lehet. Én nem is kenyérrel ettem, hanem paprikával "mártogattam". :D


Zöldbabkrém 

Hozzávalók (4 személyre): 50 dkg zöld hüvelyű ceruzabab, 10 dkg hántolt napraforgómag, 3-4 cikk fokhagyma, 1 marék friss bazsalikomlevél, 2-3 evőkanál olívaolaj, só, bors, citromlé, ½ teáskanál szódabikarbóna.

Elkészítése: A naprafprgómagot hideg vízbe áztatjuk legalább 2 órára. A zöldbabot puhára főzzük sós-szódabikarbónás vízben. Ezután leszűrjük, és hagyjuk kihűlni. Leszűrjük a napraforgómagot is, tálba tesszük a zöldbabbal, a fokhagymával meg a bazsalikomlevéllel együtt, és botmixerrel a lehető legsimábbra turmixoljuk. Ha szükséges, nagyon kevés vizet adhatunk hozzá, hogy jó krémes legyen. Végül sóval, borssal és citromlével ízesítjük, és belekavarjuk az olívaolajat is. Friss vagy pirított kenyérrel tálaljuk önmagában vagy zöldségek kíséretében.

Megjegyzés: Bazsalikom helyett petrezselyemzölddel is készíthetjük. 

KAL - 2019.



2018. augusztus 20., hétfő

Vendégszakács a konyhámban 3. - Pudingkrémes, áfonyás palacsinta

Kislány is szorgoskodik a konyhában, sőt, azt mondhatom, igazán tehetséges, rááll a keze a műveletekre. A palacsintasütés legtöbbször az ő "reszortja", ahogy itthon szoktuk néha mondani, és nagyon ügyesen csinálja. Feldobva még nem tudja megfordítani, de igazából még nem is engedem azt neki. Lapáttal is tökéletes. Ezt elejétől végig ő csinálta, meg is fog jelenni a receptje a Főzőiskola folyóirat szeptemberi számában. Reméljük, inspiráló lesz mások számára is, és sok más kismanó is kedvet kap egy kis sütés-főzéshez otthon. :)




Pudingkrémes-áfonyás palacsinta

Hozzávalók kb. 20 darabhoz: 40 dkg liszt, 2 nagy tojás, 2 csipet só, 3 evőkanál olaj, 2,5 dl tej, 7-8 dl víz;
a krémhez: 2 tasak tuttifruttiízű pudingpor, 3-4 evőkanál cukor, 7 dl tej, 25 dkg mascarpone vagy tehéntúró, só, friss vagy fagyasztott áfonya.
Elkészítése:  A lisztet simára keverjük a tojással, a sóval meg a kicsinként adagolt tejjel, majd hozzáadunk 2 evőkanál olajat, és rendre belekeverjük a vizet is. Olajjal vékonyan megkent serpenyőben kb. 20 hígpalacsintát sütünk belőle. Ha menet közben a massza sűrűsödik, lehet még hígítani kevés tejjel vagy vízzel. A krémhez a pudingport elkeverjük a cukorral, pici sóval meg a tejjel, majd odatesszük főni, és állandóan kavargatva sűrűre főzzük. Hideg vízbe állítva kihűtjük, majd beledolgozzuk a mascarponét is. A palacsintákat megkenjük egy-egy jó evőkanálnyi krémmel, megszórjuk áfonyával, és tetszés szerint feltekerjük vagy négybe hajtjuk. Megszórhatjuk porcukorral, díszíthetjük zöld levélkével, és további gyümölccsel kínálhatjuk.

FI - 2018/9.



2018. augusztus 16., csütörtök

Tojásos töklecsó


A nagyági találkozónkkor ettem tojásos lecsót életemben először, akkor Enikő készítette, és isteni finom volt, főleg jó 3 órányi intenzív gombásztúra után. Sok zöldség volt abban, emg finom rókagomba és egyéb gombák, szóval, megmondom őszintén, az sokkal gazdagabb ízvilágú volt, mint amit én itthon készíettem, de ez is nagyon-nagyon finom lett. Készült tojásos, és Nagylánynak egy kicsi rizses is. A rizses a hagyományos nálunk, a tojásos szokatlan, de azért meg lehetne szokni. 


Tojásos töklecsó  

Hozzávalók (4 személyre): 2 hagyma, 2 bármilyen színű paprika, 2-3 paradicsom, 1 zsenge, karcsú főzőtök vagy cukkini, 4-6 tojás, só, bors, olaj, petrezselyemzöld.

Elkészítése: A hagymát finomra aprítjuk, megdinszteljük kevés forró olajon, majd hozzáadjuk az összedarabolt paprikát, és együtt is pároljuk egy keveset. Beletesszük a meghámozott, vékonyra szeletelt tököt, megsózzuk, megborsozzuk, és kavargatva pároljuk. Ha 1-2 percen belül nem engedne levet, kevés vizet öntünk alá, és hagyjuk párolódni. Ha a folyadék elpárolog, további vizet öntögetünk kicsinként alá, és fedő alatt, néha megkavarva majdnem készre pároljuk. Végül hozzáadjuk a meghámozott, összeaprított paradicsomot, és 5-6 percig fedő nélkül rotyogtatjuk. Ha minden elkészült, a lecsóhoz öntjük a felvert, aprított petrezselyemzölddel, sóval és borssal ízesített tojást, elkeverjük, és addig hagyjuk még a láng fölött, amíg a tojás meg nem kocsonyásodik. Friss kenyérrel kínáljuk.

KAL/2019.

2018. augusztus 6., hétfő

Csirkecomb mazsolás rizzsel - vendégszakács a konyhámban 2.


Ismét a nagyobbik lánykám receptje következik. Csirke és rizs nála bármikor bármennyi jöhet, ezért szívesen el is készíti. Nem most tette, már régebb, és ez a receptje is megjelent a Főzőiskolában, a július-augusztusi számban. A pálcikában az a lényeg, hogy ő mindig azzal próbálja enni a rizset - több-kevesebb sikerrel. :)


Csirkecomb mazsolás rizzsel

Hozzávalók (4 személyre): 4 egész csirkecomb, olaj, fűszerkeverék;
a fűszerkeverékhez: 2 teáskanál só, 1-1 teáskanál bors és szárított oregánó, ½-½ teáskanál pirospaprika, kurkuma és fokhagymapor;
a körethez: 25 dkg rizs, 5-6 dl víz, 1 teáskanál fűszerkeverék, só, 10 dkg mazsola, 2 evőkanál olaj.

Elkészítése:  A csirkecombokat átnézzük, megmossuk és szárazra törölgetjük. Megszórjuk a fűszerkeverékkel, sütőpapírral leterített tepsibe helyezzük, majd meglocsoljuk olajjal, és jól belemasszírozzuk. 180 fokos sütőben kb. 1 órán át sütjük, az utolsó 5-10 percben rá is lehet pirítani. A körethez fehéredésig pirítjuk a száraz rizst a felforrósított olajon, felöntjük a vízzel, és beleszórjuk a fűszerkeveréket. Ha szükséges, még sózzuk. Közepes lángon felforraljuk, majd a lángot lehúzzuk, és lefedve kb. 15 percig főzzük. Amikor a vizet majdnem mind felszívta, hozzáadjuk a mazsolát, óvatosan elkeverjük, és a lángot lerázva, tálalásig lefedve tartjuk. Savanyúsággal, salátával kínáljuk.

FI - 2018/7-8

2018. augusztus 5., vasárnap

Sült paprika


Érdekes: most is látom magam előtt Klári néninél egy tányérban a megsült paprikákat, és annyira gusztának láttam! De csak amíg meg nem kóstoltam. Nem tudom, mire számíthattam, és már nem is emlékszem az ízére - 7 éves voltam - de tudom, hogy nem ízlett. És emiatt sok-sok-sok-sok évig nem is kóstoltam meg újra. Hogy mégis mikor tettem aztán meg, azt sem tudom, de tény, hogy csak sajnálni tudom, hogy annyi évet elpazaroltam. Amióta kertünk van, rendszeresen készíte, és télire is teszek el. Készítsetek ti is, nem fogjátok megbánni! :) 


Sült paprika

Sütéshez a jó húsos kápia vagy a kaliforniai paprika a legmegfelelőbb. A kápiát könnyebb megsütni, mert simább a felülete. Lehet grillezni, tárcsalapon sütni, vagy akár direkt a parázsra is rá lehet tenni.

Hozzávalók: bármilyen mennyiségű, piros húsú paprika, só;
az öntethez: só, cukor, ecet, víz, olaj.

Elkészítése:  A paprikákat egymás mellé helyezzük a sütőalkalmatosságra, és addig sütjük egyik oldalán, amíg felszíne feketés lesz és a húsa megpuhul. Ekkor átfordítjuk, és a többi oldalán is megsütjük. Ha a paprikák megsültek, és szemmel láthatóan megpuhultak, kissé összeestek, tálba szedjük, és alaposan megsózzuk. A tálat azonnal lefedjük fóliával, és így hagyjuk legalább langyosra hűlni. Ezután vékony hártyahéját lehúzzuk, óvatosan hosszában elvágjuk, a csumáját eltávolítjuk, a paprika húsát pedig szűrőben hagyjuk kissé lefolyni. A paprikákat hagyhatjuk egészben is, ebben az esetben nem vágjuk őket el, hanem meghagyjuk csumájukat és kis szárukat is. Így talán mutatósabbak. Ezalatt ízlés szerinti sós-ecetes-cukros vizet készítünk, és belehelyezzük a sült paprikahúst. Minimum 2 órán át hagyjuk marinálódni, de akár tovább is maradhat a paprika a lében, annál finomabb lesz. Tálalás előtt meglocsoljuk néhány csepp olajjal, vagy ha szeretnénk, mielőtt megsütnénk, a paprikákat enyhén beolajozzuk, és úgy kezdjük el sütni. Télire úgy tartósítjuk, hogy a mesütött, kissé marinálódott paprikát üvegekbe osztjuk szét, felöntjük az üvegek nyakáig a páclével, rácsavarjuk a kupakot, és kigőzöljük. Egy magasabb edény aljára több rétegben újságpapírt vagy konyharuhát teszünk, belehelyezzük az üvegeket, felöntjük vízzel az üvegek háromnegyedéig, és kis lángon felforraljuk. Amikor az üvegekben a lé gyöngyözni kezd, és buborékok mennek a felszíne felé, attól kezdve 20 percig gőzöljük. A vízben hagyjuk kihűlni, majd kivesszük az üvegeket, megtöröljük, és a kamrába tesszük.


Megjegyzés: A paprikát grillrácson vagy sütőben is süthetjük.

ÉÍ - 2018/NYÁR
BA - 2018/9

Ardei copţi

Ingrediente: ardei kapia sau graşi roşii şi mari, sare grunjoasă;
pentru marinadă: sare, zahăr, oţet, apă ulei.

Prepararea: Se spală ardeii, se se coc pe fiecare parte până ce se înnegresc. Se pot coace pe grătar, pe disc sau direct pe jar. În cel mai rău caz se coc în cuptor, pe o tavă. Când s-au copt şi s-au înmuiat, se iau de pe foc, se pun într-un vas şi se presară cu multă sare grunjoasă. Vasul se acoperă cu folie de plastic şi se lasă aşa până ce se răcoresc puţin. După aceasta se curăţă ardeii de pieliţa subţire, se taie cu grijă pe lungime, se scoate cotorul, iar pulpa se lasă la strecurat. Se prepară apă cu oţet, zahăr şi sare după gust ,se pun în ea ardeii scurşi şi se lasă la marinat minim 2 ore, dar se poate lăsa şi mai mult. Înainte de servire se stropesc cu câteva picături de ulei.


Observaţie: Pentru a-i păstra pentru iarnă, se pun ardeii în borcane (nu se umplu borcanele de tot), se toarnă marinadă până la gâtul borcanului, se înfiletează capacele şi se sterilizează 20 de minute în baie de apă începând de la fierberea lichidului din borcane. Se lasă la răcit în apă sau în dunst uscat. 


2018. augusztus 3., péntek

Majonézmártogatós csirkeszárny


Ez az a ketegória, amivel nem lehet leállni. 2 felnőtt és 2 gyerek elpusztította a 2 kiló szárnyat...


Majonézmártogatós csirkeszárny

Hozzávalók 4 személyre: 2 kg csirkeszárny, 3-4 evőkanál olaj;
a páchoz: 2 teáskanál mustármag, 1 teáskanál szemes feketebors, ½ teáskanál szemes színes bors, 2-2 teáskanál pirospaprika, cukor, só, 1-1 teáskanál morzsolt oregánó, kakukkfű és fokhagymapor, ½ teáskanál őrölt kömény;
a mártogatóshoz: 2-3 dl majonéz, 1,5 dl joghurt, 10 dkg kékpenészes sajt, só, citromlé, néhány evőkanál aprított zöldfűszerkeverék (medvehagyma vagy fokhagymaszár, kapor, ptrezselyemzöld, stb.)

Elkészítése: A csirkeszárnyat átnézzük, megmossuk, jól lecsepegtetjük. A szárnyvégeket levágjuk, félretesszük egy későbbi leveshez vagy alapléhez, a szárnyak többi részét pedig kettévágjuk. A páchoz mozsárban összetörjük a mustármagot, a fekete- és a színes borsot, majd összekeverjük a többi fűszerrel, a cukorral meg a sóval. A keveréket rászórjuk a csirkeszárnyra, rálocsoljuk az olajat, és kézzel nagyon jól összeforgatjuk, míg a keverék minden darabot egyenletesen be nem von. Felforrósított grillrácson többször megforgatva vagy 200 fokos sütőben, grillfokozaton, egyszer megforgatva szép pirosra sütjük. A mártogatóshoz a majonézt simára keverjük a joghurttal meg az aprított zöldfűszerrel, sóval és citromlével ízesítjük tetszés szerint, végül belekavarjuk az összemorzsolt kékpenészes sajtot is. A csirkeszárnyakat ebbe mártogatva fogyasztjuk esetleg valamilyen zöldség vagy saláta kíséretében.

Megjegyzés: Az adag nagynak tűnhet, de más köret nélkül (amire nincs is szükség) biztos, hogy elfogy. 


ÉÍ - 2018/NYÁR


2018. augusztus 2., csütörtök

Banános-csokoládés-pillecukros desszert, szabad tűzön

Őszintén, ez nem az én kategoriámba eső desszert. Megkóstoltam, de émelyítően édes volt. A lányok szerették... :)


Banános-csokoládés-pillecukros desszert, szabad tűzön

Hozzávalók 4 személyre: 4 banán, 20 dkg jó minőségű étcsokoládé, személyenként 2-3 pillecukor, darabolt mandula vagy mandulaforgács.

Elkészítése:  A banánokat homorú felükön óvatosan behasítjuk úgy, hogy ne vágjuk teljesen át. A héjat szétnyitjuk, a gyümölcshúst finoman karikákra vágjuk, 1-2 kisebb karikát kiszedhetünk, hogy jobban férjen a többi hozzávaló is. A banánhéjak belsejében szétosztjuk az összetördelt csokoládét meg a darabokra vágott pillecukrot, és megszórjuk mandulával. A kis csónakokat több rétegű alufóliába csomagoljuk úgy, hogy felül nyílást hagyunk a fóliában, és a grillrácsra helyezzük mindaddig, míg a csokoládé és a pillecukor meg nem olvad. Fogyasztáskor kissé összekeverjük az alapanyagokat, és úgy esszük. 

ÉÍ - 2018/NYÁR



2018. augusztus 1., szerda

Gombás-baconös csirkenyárs

Az egyszerű, de nagyszerű kategória. A szósz csak hab a tortán, de nagyon jól kiegészíti. Lehet azért fokhagymás tejföllel is fogyasztani, ha valaki idegenkedik a gyümölcs-hús párosítástól: 


Gombás-baconös csirkenyárs

Hozzávalók (4 személyre): 60 dkg csirkemell, kb. 40 dkg apróbb szemű gomba, hajszálvékony baconszeletek, só, bors, szárított rozmaring, olívaolaj;
a szószhoz: 25 dkg erdei vörös áfonya, 2 evőkanál étkezési keményítő, pici só, cukor, citromlé.
továbbá: bagettszeletek, olívaolaj, só, bors, szárított rozmaring.

Elkészítése: A csirkemellet kb. 2x2 cm-es kockákra vágjuk, vagy nagyjából akkorára, amekkorák a gombák. A húskockákat a gombával együtt tálba tesszük, megszórjuk a fűszerekkel és meglocsoljuk kevés olívaolajjal. Ha van időnk, hagyjuk pácolódni egy keveset. Ezután a gombát és a húst váltakoztatva nyársakra húzzuk úgy, hogy közéjük ékeljük a bacont, majd tepsire helyezzük. Amikor mindegyikkel elkészültünk, 220 fokra előmelegített sütőben, grillfokozaton 15-20 perc alatt megsütjük, egyszer megforgatva a nyársakat. A mártáshoz megkaramellizálunk kb. 2 evőkanál cukrot, majd rászórjuk az áfonyát, és aláöntünk 2-3 evőkanál vizet. Addig pároljuk, amíg a karamell fel nem oldódik, és az áfonya kissé meg nem szottyan. Ekkor hozzáöntünk még 1-2 dl vizet (vagy lehet gyümölcslé is), a keményítőt elkeverjük kevés vízzel, hozzáöntjük a gyümölcshöz, és folyamatosan kevergetve besűrítjük. Ha kell, tovább hígítjuk, és jól kiforraljuk. 1-2 csipet sóval, ízlés szerint további cukorral és citromlével ízesítjük. A bagettszeleteket megszórjuk kevés fűszerkeverékkel, meglocsoljuk olívaolajjal, és száraz serpenyőben mindkét oldalukon megpirítjuk. A nyársakat szósszal és pirított bagettel kínáljuk.
Megjegyzés: Természetesen, ha van rá lehetőségünk, a nyársakat és a bagettszeleteket grillrácson is megsüthetjük. 

EK - 2018/8.


Related Posts with Thumbnails

2018. augusztus 26., vasárnap

Töltött csirkemell krumpligratennel


Finom és tartalmas ebéd vagy vacsora akár vendégváráshoz is. Sőt. ;) :) 


Töltött csirkemell krumpligratennel  

Hozzávalók (4 személyre): 4 fél csirkemell, 1 teáskanál só, ½ - ½ teáskanál bors, pirospaprika és csilipor, ½ mokkáskanál őrölt rozmaring, néhány evőkanál olívaolaj, esetleg bor;
a töltelékhez: 3 közepes sárgarépa, 5 cikk fokhagyma, 20 dkg pikáns paprikás kolbász, 2 evőkanál mascarpone, bors, petrezselyemzöld, olaj, só;
a körethez: kb. 15 közepes méretű főtt krumpli, 3 cikk fokhagyma, 5 tojás, 30 dkg tejföl, só, bors, petrezselyemzöld, olaj, zsemlemorzsa.

Elkészítése: A fél csirkemelleket lapjában bevágjuk úgy, hogy könyvszerűen kinyithassuk, megszórjuk a fűszerkeverékkel és félretesszük. A sárgarépát finomra reszeljük, megdinszteljük kevés olajon, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk kihűlni. Elkeverjük az összevágott-szétnyomott kolbásszal, a mascarponéval, illetve egy kisebb tojássárgájával, amit a köretnek való tojásoktól veszünk el, és enyhén megsózzuk. A csirkemelldarabokat megtöltük az egyenlően elosztott masszával, megtűzzük fogpiszkálóval, és kevés forró olajon körbepirítjuk. Kevés víz vagy bor aláöntésével, gyakran megforgatva, fedő alatt készre pároljuk. A körethez karikára vágjuk a meghámozott krumplit. A tojást felverjük, elkeverjük a tejföllel, az aprított petrezselyemzölddel meg a zúzott fokhagymával, illetve sóval és borssal ízesítjük. Hőálló edényt jól kikenünk olajjal, illetve vastagon megszórunk morzsával, és belehelyezünk egy réteg krumplikarikát. Megszórjuk kevés sóval és borssal, meglocsoljuk tojásos keverékkel, majd addig ismételjük a rétegezést, amíg a krumpli el nem fogy. A maradék tojásos masszát a tetejére öntjük. 200 fokos sütőben 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük. A töltött hússal és uborkasalátával kínáljuk.

Megjegyzés: Krumpli helyett a köretet elkészíthetjük zellergumóval is vagy édesburgonyával. Így kevésbé hizlaló. 


KAL - 2019.

2018. augusztus 24., péntek

Kolbászos-lestyános karalábéleves


Igazi nyárízű leves, a kolbásztól pedig tartalmas, laktató is. 


Kolbászos-lestyános karalábéleves  

Hozzávalók (4 személyre): 2 nagy, zsenge karalábé, 1 hagyma vagy 3 szál újhagyma, 2 paradicsom, 15 dkg szárazabb kolbász, 1 maréknyi aprótészta (pl. kiskocka), 1 tojás, 2 dl tejföl vagy tejszín, 2 evőkanál olaj, citromlé, só, lestyán és petrezselyemzöld.

Elkészítése: A forró olajon 1-2 perc alatt megpirítjuk a vékony karikákra vágott kolbászt, majd kiszedjük és félretesszük. Rádobjuk a kis kockákra vágott karalábét, meg a finomra aprított hagymát, 2-3 percig kavargatva pirítjuk, majd felöntjük vízzel, ízesítjük sóval, és majdnem készre főzzük. Hozzáadjuk az összedarabolt paradicsomot, a száraztésztát meg a kolbászt, és addig főzzük, amíg minden teljesen el nem készül. A tojást felverjük, elkeverjük a tejföllel és kevés forró lével, majd visszaöntjük a leveshez. Összeforrósítjuk, de már nem forraljuk. Sóval, citromlével utánaízesítünk, illetve megszórjuk aprított lestyánnal és petrezselyemzölddel.

Megjegyzés: Ha valaki annyira szereti, megszórhatja csupán lestyánnal is, vagy ha valakinek nem ízlik a lestyán, készítheti csak petrezselyemzölddel is. A lestyán viszont egyedi ízvilágot kölcsönöz a levesnek.

KAL - 2019.

2018. augusztus 23., csütörtök

Zöldbabkrém

Még van zöldbab, érdemes elkészíteni, de akár télen, fagyasztott babból is lehet. Én nem is kenyérrel ettem, hanem paprikával "mártogattam". :D


Zöldbabkrém 

Hozzávalók (4 személyre): 50 dkg zöld hüvelyű ceruzabab, 10 dkg hántolt napraforgómag, 3-4 cikk fokhagyma, 1 marék friss bazsalikomlevél, 2-3 evőkanál olívaolaj, só, bors, citromlé, ½ teáskanál szódabikarbóna.

Elkészítése: A naprafprgómagot hideg vízbe áztatjuk legalább 2 órára. A zöldbabot puhára főzzük sós-szódabikarbónás vízben. Ezután leszűrjük, és hagyjuk kihűlni. Leszűrjük a napraforgómagot is, tálba tesszük a zöldbabbal, a fokhagymával meg a bazsalikomlevéllel együtt, és botmixerrel a lehető legsimábbra turmixoljuk. Ha szükséges, nagyon kevés vizet adhatunk hozzá, hogy jó krémes legyen. Végül sóval, borssal és citromlével ízesítjük, és belekavarjuk az olívaolajat is. Friss vagy pirított kenyérrel tálaljuk önmagában vagy zöldségek kíséretében.

Megjegyzés: Bazsalikom helyett petrezselyemzölddel is készíthetjük. 

KAL - 2019.



2018. augusztus 20., hétfő

Vendégszakács a konyhámban 3. - Pudingkrémes, áfonyás palacsinta

Kislány is szorgoskodik a konyhában, sőt, azt mondhatom, igazán tehetséges, rááll a keze a műveletekre. A palacsintasütés legtöbbször az ő "reszortja", ahogy itthon szoktuk néha mondani, és nagyon ügyesen csinálja. Feldobva még nem tudja megfordítani, de igazából még nem is engedem azt neki. Lapáttal is tökéletes. Ezt elejétől végig ő csinálta, meg is fog jelenni a receptje a Főzőiskola folyóirat szeptemberi számában. Reméljük, inspiráló lesz mások számára is, és sok más kismanó is kedvet kap egy kis sütés-főzéshez otthon. :)




Pudingkrémes-áfonyás palacsinta

Hozzávalók kb. 20 darabhoz: 40 dkg liszt, 2 nagy tojás, 2 csipet só, 3 evőkanál olaj, 2,5 dl tej, 7-8 dl víz;
a krémhez: 2 tasak tuttifruttiízű pudingpor, 3-4 evőkanál cukor, 7 dl tej, 25 dkg mascarpone vagy tehéntúró, só, friss vagy fagyasztott áfonya.
Elkészítése:  A lisztet simára keverjük a tojással, a sóval meg a kicsinként adagolt tejjel, majd hozzáadunk 2 evőkanál olajat, és rendre belekeverjük a vizet is. Olajjal vékonyan megkent serpenyőben kb. 20 hígpalacsintát sütünk belőle. Ha menet közben a massza sűrűsödik, lehet még hígítani kevés tejjel vagy vízzel. A krémhez a pudingport elkeverjük a cukorral, pici sóval meg a tejjel, majd odatesszük főni, és állandóan kavargatva sűrűre főzzük. Hideg vízbe állítva kihűtjük, majd beledolgozzuk a mascarponét is. A palacsintákat megkenjük egy-egy jó evőkanálnyi krémmel, megszórjuk áfonyával, és tetszés szerint feltekerjük vagy négybe hajtjuk. Megszórhatjuk porcukorral, díszíthetjük zöld levélkével, és további gyümölccsel kínálhatjuk.

FI - 2018/9.



2018. augusztus 16., csütörtök

Tojásos töklecsó


A nagyági találkozónkkor ettem tojásos lecsót életemben először, akkor Enikő készítette, és isteni finom volt, főleg jó 3 órányi intenzív gombásztúra után. Sok zöldség volt abban, emg finom rókagomba és egyéb gombák, szóval, megmondom őszintén, az sokkal gazdagabb ízvilágú volt, mint amit én itthon készíettem, de ez is nagyon-nagyon finom lett. Készült tojásos, és Nagylánynak egy kicsi rizses is. A rizses a hagyományos nálunk, a tojásos szokatlan, de azért meg lehetne szokni. 


Tojásos töklecsó  

Hozzávalók (4 személyre): 2 hagyma, 2 bármilyen színű paprika, 2-3 paradicsom, 1 zsenge, karcsú főzőtök vagy cukkini, 4-6 tojás, só, bors, olaj, petrezselyemzöld.

Elkészítése: A hagymát finomra aprítjuk, megdinszteljük kevés forró olajon, majd hozzáadjuk az összedarabolt paprikát, és együtt is pároljuk egy keveset. Beletesszük a meghámozott, vékonyra szeletelt tököt, megsózzuk, megborsozzuk, és kavargatva pároljuk. Ha 1-2 percen belül nem engedne levet, kevés vizet öntünk alá, és hagyjuk párolódni. Ha a folyadék elpárolog, további vizet öntögetünk kicsinként alá, és fedő alatt, néha megkavarva majdnem készre pároljuk. Végül hozzáadjuk a meghámozott, összeaprított paradicsomot, és 5-6 percig fedő nélkül rotyogtatjuk. Ha minden elkészült, a lecsóhoz öntjük a felvert, aprított petrezselyemzölddel, sóval és borssal ízesített tojást, elkeverjük, és addig hagyjuk még a láng fölött, amíg a tojás meg nem kocsonyásodik. Friss kenyérrel kínáljuk.

KAL/2019.

2018. augusztus 6., hétfő

Csirkecomb mazsolás rizzsel - vendégszakács a konyhámban 2.


Ismét a nagyobbik lánykám receptje következik. Csirke és rizs nála bármikor bármennyi jöhet, ezért szívesen el is készíti. Nem most tette, már régebb, és ez a receptje is megjelent a Főzőiskolában, a július-augusztusi számban. A pálcikában az a lényeg, hogy ő mindig azzal próbálja enni a rizset - több-kevesebb sikerrel. :)


Csirkecomb mazsolás rizzsel

Hozzávalók (4 személyre): 4 egész csirkecomb, olaj, fűszerkeverék;
a fűszerkeverékhez: 2 teáskanál só, 1-1 teáskanál bors és szárított oregánó, ½-½ teáskanál pirospaprika, kurkuma és fokhagymapor;
a körethez: 25 dkg rizs, 5-6 dl víz, 1 teáskanál fűszerkeverék, só, 10 dkg mazsola, 2 evőkanál olaj.

Elkészítése:  A csirkecombokat átnézzük, megmossuk és szárazra törölgetjük. Megszórjuk a fűszerkeverékkel, sütőpapírral leterített tepsibe helyezzük, majd meglocsoljuk olajjal, és jól belemasszírozzuk. 180 fokos sütőben kb. 1 órán át sütjük, az utolsó 5-10 percben rá is lehet pirítani. A körethez fehéredésig pirítjuk a száraz rizst a felforrósított olajon, felöntjük a vízzel, és beleszórjuk a fűszerkeveréket. Ha szükséges, még sózzuk. Közepes lángon felforraljuk, majd a lángot lehúzzuk, és lefedve kb. 15 percig főzzük. Amikor a vizet majdnem mind felszívta, hozzáadjuk a mazsolát, óvatosan elkeverjük, és a lángot lerázva, tálalásig lefedve tartjuk. Savanyúsággal, salátával kínáljuk.

FI - 2018/7-8

2018. augusztus 5., vasárnap

Sült paprika


Érdekes: most is látom magam előtt Klári néninél egy tányérban a megsült paprikákat, és annyira gusztának láttam! De csak amíg meg nem kóstoltam. Nem tudom, mire számíthattam, és már nem is emlékszem az ízére - 7 éves voltam - de tudom, hogy nem ízlett. És emiatt sok-sok-sok-sok évig nem is kóstoltam meg újra. Hogy mégis mikor tettem aztán meg, azt sem tudom, de tény, hogy csak sajnálni tudom, hogy annyi évet elpazaroltam. Amióta kertünk van, rendszeresen készíte, és télire is teszek el. Készítsetek ti is, nem fogjátok megbánni! :) 


Sült paprika

Sütéshez a jó húsos kápia vagy a kaliforniai paprika a legmegfelelőbb. A kápiát könnyebb megsütni, mert simább a felülete. Lehet grillezni, tárcsalapon sütni, vagy akár direkt a parázsra is rá lehet tenni.

Hozzávalók: bármilyen mennyiségű, piros húsú paprika, só;
az öntethez: só, cukor, ecet, víz, olaj.

Elkészítése:  A paprikákat egymás mellé helyezzük a sütőalkalmatosságra, és addig sütjük egyik oldalán, amíg felszíne feketés lesz és a húsa megpuhul. Ekkor átfordítjuk, és a többi oldalán is megsütjük. Ha a paprikák megsültek, és szemmel láthatóan megpuhultak, kissé összeestek, tálba szedjük, és alaposan megsózzuk. A tálat azonnal lefedjük fóliával, és így hagyjuk legalább langyosra hűlni. Ezután vékony hártyahéját lehúzzuk, óvatosan hosszában elvágjuk, a csumáját eltávolítjuk, a paprika húsát pedig szűrőben hagyjuk kissé lefolyni. A paprikákat hagyhatjuk egészben is, ebben az esetben nem vágjuk őket el, hanem meghagyjuk csumájukat és kis szárukat is. Így talán mutatósabbak. Ezalatt ízlés szerinti sós-ecetes-cukros vizet készítünk, és belehelyezzük a sült paprikahúst. Minimum 2 órán át hagyjuk marinálódni, de akár tovább is maradhat a paprika a lében, annál finomabb lesz. Tálalás előtt meglocsoljuk néhány csepp olajjal, vagy ha szeretnénk, mielőtt megsütnénk, a paprikákat enyhén beolajozzuk, és úgy kezdjük el sütni. Télire úgy tartósítjuk, hogy a mesütött, kissé marinálódott paprikát üvegekbe osztjuk szét, felöntjük az üvegek nyakáig a páclével, rácsavarjuk a kupakot, és kigőzöljük. Egy magasabb edény aljára több rétegben újságpapírt vagy konyharuhát teszünk, belehelyezzük az üvegeket, felöntjük vízzel az üvegek háromnegyedéig, és kis lángon felforraljuk. Amikor az üvegekben a lé gyöngyözni kezd, és buborékok mennek a felszíne felé, attól kezdve 20 percig gőzöljük. A vízben hagyjuk kihűlni, majd kivesszük az üvegeket, megtöröljük, és a kamrába tesszük.


Megjegyzés: A paprikát grillrácson vagy sütőben is süthetjük.

ÉÍ - 2018/NYÁR
BA - 2018/9

Ardei copţi

Ingrediente: ardei kapia sau graşi roşii şi mari, sare grunjoasă;
pentru marinadă: sare, zahăr, oţet, apă ulei.

Prepararea: Se spală ardeii, se se coc pe fiecare parte până ce se înnegresc. Se pot coace pe grătar, pe disc sau direct pe jar. În cel mai rău caz se coc în cuptor, pe o tavă. Când s-au copt şi s-au înmuiat, se iau de pe foc, se pun într-un vas şi se presară cu multă sare grunjoasă. Vasul se acoperă cu folie de plastic şi se lasă aşa până ce se răcoresc puţin. După aceasta se curăţă ardeii de pieliţa subţire, se taie cu grijă pe lungime, se scoate cotorul, iar pulpa se lasă la strecurat. Se prepară apă cu oţet, zahăr şi sare după gust ,se pun în ea ardeii scurşi şi se lasă la marinat minim 2 ore, dar se poate lăsa şi mai mult. Înainte de servire se stropesc cu câteva picături de ulei.


Observaţie: Pentru a-i păstra pentru iarnă, se pun ardeii în borcane (nu se umplu borcanele de tot), se toarnă marinadă până la gâtul borcanului, se înfiletează capacele şi se sterilizează 20 de minute în baie de apă începând de la fierberea lichidului din borcane. Se lasă la răcit în apă sau în dunst uscat. 


2018. augusztus 3., péntek

Majonézmártogatós csirkeszárny


Ez az a ketegória, amivel nem lehet leállni. 2 felnőtt és 2 gyerek elpusztította a 2 kiló szárnyat...


Majonézmártogatós csirkeszárny

Hozzávalók 4 személyre: 2 kg csirkeszárny, 3-4 evőkanál olaj;
a páchoz: 2 teáskanál mustármag, 1 teáskanál szemes feketebors, ½ teáskanál szemes színes bors, 2-2 teáskanál pirospaprika, cukor, só, 1-1 teáskanál morzsolt oregánó, kakukkfű és fokhagymapor, ½ teáskanál őrölt kömény;
a mártogatóshoz: 2-3 dl majonéz, 1,5 dl joghurt, 10 dkg kékpenészes sajt, só, citromlé, néhány evőkanál aprított zöldfűszerkeverék (medvehagyma vagy fokhagymaszár, kapor, ptrezselyemzöld, stb.)

Elkészítése: A csirkeszárnyat átnézzük, megmossuk, jól lecsepegtetjük. A szárnyvégeket levágjuk, félretesszük egy későbbi leveshez vagy alapléhez, a szárnyak többi részét pedig kettévágjuk. A páchoz mozsárban összetörjük a mustármagot, a fekete- és a színes borsot, majd összekeverjük a többi fűszerrel, a cukorral meg a sóval. A keveréket rászórjuk a csirkeszárnyra, rálocsoljuk az olajat, és kézzel nagyon jól összeforgatjuk, míg a keverék minden darabot egyenletesen be nem von. Felforrósított grillrácson többször megforgatva vagy 200 fokos sütőben, grillfokozaton, egyszer megforgatva szép pirosra sütjük. A mártogatóshoz a majonézt simára keverjük a joghurttal meg az aprított zöldfűszerrel, sóval és citromlével ízesítjük tetszés szerint, végül belekavarjuk az összemorzsolt kékpenészes sajtot is. A csirkeszárnyakat ebbe mártogatva fogyasztjuk esetleg valamilyen zöldség vagy saláta kíséretében.

Megjegyzés: Az adag nagynak tűnhet, de más köret nélkül (amire nincs is szükség) biztos, hogy elfogy. 


ÉÍ - 2018/NYÁR


2018. augusztus 2., csütörtök

Banános-csokoládés-pillecukros desszert, szabad tűzön

Őszintén, ez nem az én kategoriámba eső desszert. Megkóstoltam, de émelyítően édes volt. A lányok szerették... :)


Banános-csokoládés-pillecukros desszert, szabad tűzön

Hozzávalók 4 személyre: 4 banán, 20 dkg jó minőségű étcsokoládé, személyenként 2-3 pillecukor, darabolt mandula vagy mandulaforgács.

Elkészítése:  A banánokat homorú felükön óvatosan behasítjuk úgy, hogy ne vágjuk teljesen át. A héjat szétnyitjuk, a gyümölcshúst finoman karikákra vágjuk, 1-2 kisebb karikát kiszedhetünk, hogy jobban férjen a többi hozzávaló is. A banánhéjak belsejében szétosztjuk az összetördelt csokoládét meg a darabokra vágott pillecukrot, és megszórjuk mandulával. A kis csónakokat több rétegű alufóliába csomagoljuk úgy, hogy felül nyílást hagyunk a fóliában, és a grillrácsra helyezzük mindaddig, míg a csokoládé és a pillecukor meg nem olvad. Fogyasztáskor kissé összekeverjük az alapanyagokat, és úgy esszük. 

ÉÍ - 2018/NYÁR



2018. augusztus 1., szerda

Gombás-baconös csirkenyárs

Az egyszerű, de nagyszerű kategória. A szósz csak hab a tortán, de nagyon jól kiegészíti. Lehet azért fokhagymás tejföllel is fogyasztani, ha valaki idegenkedik a gyümölcs-hús párosítástól: 


Gombás-baconös csirkenyárs

Hozzávalók (4 személyre): 60 dkg csirkemell, kb. 40 dkg apróbb szemű gomba, hajszálvékony baconszeletek, só, bors, szárított rozmaring, olívaolaj;
a szószhoz: 25 dkg erdei vörös áfonya, 2 evőkanál étkezési keményítő, pici só, cukor, citromlé.
továbbá: bagettszeletek, olívaolaj, só, bors, szárított rozmaring.

Elkészítése: A csirkemellet kb. 2x2 cm-es kockákra vágjuk, vagy nagyjából akkorára, amekkorák a gombák. A húskockákat a gombával együtt tálba tesszük, megszórjuk a fűszerekkel és meglocsoljuk kevés olívaolajjal. Ha van időnk, hagyjuk pácolódni egy keveset. Ezután a gombát és a húst váltakoztatva nyársakra húzzuk úgy, hogy közéjük ékeljük a bacont, majd tepsire helyezzük. Amikor mindegyikkel elkészültünk, 220 fokra előmelegített sütőben, grillfokozaton 15-20 perc alatt megsütjük, egyszer megforgatva a nyársakat. A mártáshoz megkaramellizálunk kb. 2 evőkanál cukrot, majd rászórjuk az áfonyát, és aláöntünk 2-3 evőkanál vizet. Addig pároljuk, amíg a karamell fel nem oldódik, és az áfonya kissé meg nem szottyan. Ekkor hozzáöntünk még 1-2 dl vizet (vagy lehet gyümölcslé is), a keményítőt elkeverjük kevés vízzel, hozzáöntjük a gyümölcshöz, és folyamatosan kevergetve besűrítjük. Ha kell, tovább hígítjuk, és jól kiforraljuk. 1-2 csipet sóval, ízlés szerint további cukorral és citromlével ízesítjük. A bagettszeleteket megszórjuk kevés fűszerkeverékkel, meglocsoljuk olívaolajjal, és száraz serpenyőben mindkét oldalukon megpirítjuk. A nyársakat szósszal és pirított bagettel kínáljuk.
Megjegyzés: Természetesen, ha van rá lehetőségünk, a nyársakat és a bagettszeleteket grillrácson is megsüthetjük. 

EK - 2018/8.