2012. január 30., hétfő

Céklahumusz

Na, kérem szépen, ne tessék felszisszenni, hogy már megint egy céklás recept, de annyira friss és elragadó az élmény, hogy muszáj ennek következnie. Valahol kommentben már említettem tegnap, hogy ismét van főtt céklám, és keresem a rendeltetését. Nos, sokáig nem keresgéltem, mert beírván a google-ba, hogy "beetrot salad", rögtön a hatodik találatra rákattintván egy elég hosszú lista nyílt meg, persze tele céklás receptekkel. Itt sem sokat állomásoztam, hiszen lefele gördítvén, rögtön megakadt a szemem a következő recepten: Beetrot houmous. Néztem gyorsan a hozzávalókat, és nem győztem áldani az eszemet, hogy múlt héten csak úgy mintegy mellékesen betettem a kosárba egy csicseriborsó-konzervet. Tahinim nem volt, de pillanatok alatt gyártottam Szepyke receptje szerint, úgyhogy már teljes volt a hozzávalók arzenálja. Mert fokhagyma minden rendes háznál akad, só, citromlé meg olaj is, sőt, még olyasmi is "akadt", amit nem írt a recept, de én tettem bele, véleményem szerint cseppet sem kárára.:) Céklaimádók, gyorsan kipróbálni!:) Az én receptem így alakult:



Céklahumusz

Hozzávalók: 25 dkg hámozott főtt cékla, 25 dkg főtt csicseriborsó (egy kis konzerv tiszta tömege), 3 evőkanál tahini (Szepy adagjának a fele), 3 cikk fokhagyma, 3 evőkanál olívaolaj, citromlé, só, bors ízlés szerint, 1/2 kávéskanál őrölt kömény, 1/2 kávéskanál gyömbérpor.

Elkészítése: A csicseriborsót leszűrjük, és tálba tesszük. A hámozott céklát feldaraboljuk, és a borsóhoz adjuk. Hozzáadjuk a hámozott fokhagymát meg az olívaolajat, kevés sót, borsot meg citromlevet, és botmixerrel néhány perc alatt simára turmixoljuk. Megkóstoljuk, szükség szerint ízesítjük további sóval, citromlével meg borssal, végül pedig belekeverjük az őrölt köményt és a gyömbérport is. Teljes kiőrlésű sokmagvas kenyérrel (én ezzel ettem), pirítóssal isteni, de mártogatósként is nagyon finom. Szalmakrumplit evő férjecském minduntalan belenyúlt a tálba, hogy mártogasson. :)
Zöldségnapon, tésztanapon egyaránt ehető.
A fotó miatt elnézést kérek, ez tipikusan az a fotó, ami két falat között készült, kutyafuttában. No meg, amúgyis este volt, tehát a fényviszonyok sem éppen az ételfotózásnak kedveztek...

2012. január 29., vasárnap

Céklasaláta majonézzel

Hiába, na, szeretem, szeretjük a céklát. Mondjuk, az is igaz, hogy én egy kicsit jobban, mint a család többi része, de azért nem panaszkodnak. Igyekszem is minél sokoldalúbban felhasználni: beleteszem levesekbe, főételekbe, salátákba nyersen és főve, turmixokba. Végülis, mint minden egyéb zöldségnél: a lehetőségek tárháza végtelen. Néhány nappal ezelőtt egy laktató saláta készült belőle, majonézesen. Ezt használtam fel a "full extrás" szendvicshez is.



Céklasaláta majonézesen

Hozzávalók: 2 nagy cékla, 2 alma, 1 doboz csemegekukorica, 1 adag félperces majonéz, 1/2 csokor kapor, só, citromlé.

Elkészítése: A céklát kuktában kb. 1 óra alatt megfőzzük, majd hagyjuk kihűlni és meghámozzuk. Kisméretű kockákra vágjuk, tálba tesszük, majd hozzáadjuk a szintén ugyanakkora kockákra vágott almát, a leszűrt csemegekukoricát és a finomra aprított kaprot. A leírás alapján elkészítjük a majonézt, és hozzákeverjük az alapanyagokhoz. Sóval meg citromlével ízesítjük, illetve ha szükséges 1-2 evőkanál tejföllel lazíthatjuk, de én nem használtam.
BA - 2017/2
KAL - 2014.

2012. január 28., szombat

"Full extra" szendvics

Ezt a szendvicset is a pillanat szülte, tulajdonképpen csak a tükörtojás és a Góbé termék Csemege-szárazfelvágott volt az, amit direkt beleterveztem. A többi csak úgy jött, mert volt .... Zsemle gyanánt a teljes kiőrlésű liszttel készült kenyerem két szélét, azaz a "dúcát" használtam, és tökéletesen megfelelt a célra.:)



"Full extra" szendvics

Hozzávalók: 1 zsemle, 1-2 tojás igény szerint, 1-2 szelet sajt, 3 közepes gomba, néhány szelet száraz szalámi, céklasaláta, spenótlevelek, petrezselyemzöld, só, olaj.

Elkészítése: A tojást beleütjük a felforrósított olajba, megsózzuk, és (ahogy szoktuk) tükörtojást sütünk belőle. Tányérra szedjük, és ráfektetjük a sajtot, hogy ráolvadhasson. Amíg a tojás süt, megmossuk a gombát, vastagabb szeletekre vágjuk, és a tojás olajában 2-3 perc alatt hirtelen megpirítjuk. Kiszedjük, és utána megsózzuk. A zsemlét kettévágjuk, az aljára halmozunk egy-két evőkanál majonézes salátát (bármilyen lehet, nekem éppen céklás volt), erre néhány friss spenótlevelet, rátesszük a sajtos tükörtojást, és befedjük a sült gombával illetve szalámiszeletekkel. Petrezselyemzölddel fejezzük be a rétegezést, majd ráhelyezzük a zsemle "kalapját" is.
Isssssssteni. Szaftos, zamatos, hmmmmmm.....
Húsnapra való, csak vigyázni kell a zsemle méretével.:D

EK - 2015/6

2012. január 27., péntek

Gyors zöldséges tészta 3.

A receptet a pillanat szülte, tulajdonképpen a maradékfelhasználás jegyében született. Volt a hűtőben kevés hús nélküli csilisbabmaradék és néhány spenótlevél, ezeket dobtam bele a tejfölös mártásba, amit a tészta mellé készítettem. Amolyan "turbóként" egy maréknyi kalamata olajbogyót is beledaraboltam. Teljes volt az összhang. Egyelőre ez az én ebédem volt. Nekem nagyon ízlett.:)



Zöldséges tészta

Hozzávalók 2 személyre: 10-15 dkg száraztészta, maradék csilisbab (vagy 2-3 evőkanál főtt bab és ugyanannyi főtt kukorica meg paradicsomlé), 1 marék kalamata olajbogyó, 1 evőkanál teljes kiőrlésű liszt, 1 dl tejföl, víz, olaj, só, citromlé.

Elkészítése: A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük és leöblítjük. 2-3 evőkanál olajat felforrósítunk, beleszórjuk a lisztet, elkavarjuk, és miután felhabosodott, felöntjük kb. 2 dl hideg vízzel. Simára kavarjuk, majd hozzáadjuk a tejfölt és további vízzel a kívánt állagúra hígítjuk. Beletesszük a maradék csilisbabot (vagy a hozzávalóit külön-külön), hozzáadjuk a megmosott spenótleveleket meg a feldarabolt olajbogyót, és jól kiforraljuk. Sóval, citromlével ízesítjük, végül pedig belekeverjük a tésztát is.
Tésztanapon ehető.

2012. január 25., szerda

Sajtos, almás csirkemell csíki mártással

Még valamikor nyáron kaptam egyik szomszédasszonyomtól egy jó nagy doboz recepteskártyát. A fiáé az összes, de szívesen ideadta, hoyg átböngésszem. Meg is tettem még akkoriban, és félretettem magamnak azokat a kátyákat, amelyek izgalmasnak tűntek. Sokszor elővettem a kiválasztott kisebb pakkot, nézegettem, hogy mit készítenék el közülük szívesen, aztán meg valahogy mindig elmaradt a főzés belőlük. Egészen a múlt hétvégéig. Amikor végül azt is megtudtam, hogy ezek azok a bizonyos Planétás Kártyák, amelyekről már sokszor hallottam, és több blogon is olvastam.

Mert pénteken este végül megembereltem magam, a kisebb pakkból is kiválogattam azokat a kártyákat, amelyeket éppen elkészíthettem (mert volt hozzá alapanyagom), és férjecském orra alá dugtam: no, holnap húsnap van, ezekből válaszd ki azt, amit a legszívesebben megennél. És kiválasztott vagy 3 kártyát. Az egyiket elkészítettem (hajdúkáposzta, de oldalassal), a másikat is, de nem pulykából, hanem csirkemellből (sajtos, almás csirkemell), a harmadikra még nem került sor (bacon-be tekert, sajttal töltött virsli), illetve én bevettem negyedikként egy másik valamit is (a csíki mártást).
Ebédre ettük a hajdúkáposztát tejföllel, vacsorára pedig a sajtos-almás töltött csirkemellet a nagyon finom csíki mártással.:) Ajánlom mindenkinek; nálunk fel van véve az ezutáni repertoárba mindkettő.



Sajtos, almás csirkemell

Hozzávalók 4 személyre: 1 csirkemellfilé, só, bors, 10 dkg sajt, 1 savanykás alma, liszt, 2-3 tojás, zsemlemorzsa, esetleg magvak: lenmag, szezámmag, olaj.

Elkészítése:
A csirkemellet kettévágjuk, majd mindkét felet még kettőbe. A hússzeleteket óvatosan kiveregetjük úgy, hogy szép nagy "lepedők" legyenek belőlük. Megszórjuk sóval és borssal, majd félretesszük. Az almát meghámozzuk, magjait eltávolítjuk, majd kb. 1x1 cm-es kockákra vágjuk. A sajtot szintén hasonló méretűre daraboljuk fel, és egy tálkában összevegyítjük őket. A hússzeletek egyik végére rápakoljuk a töltelék egynegyedét, óvatosan feltekerjük, megtűzzük pogpiszkálóval, majd lisztbe, felvert tojásba és magvakkal kevert zsemlemorzsába forgatjuk. Megtöltjük és bepanírozzuk a többi három szeletet is, majd forró bő olajban, de lassú tűzön szép aranysárgára sütjük őket. Papírtörlőre szedjük ki, és rézsútosan felszeletelve (a fogpiszkálókat előzőleg eltávolítjuk), csíki mártással tálaljuk.

NÚ - 2018/DEC.

A mártásnál nem tartottam be a receptet teljes egészében, mert az úgy nem lett volna jó. Talán, ha a hagyományos majonézt készítettem volna, és nem a félperces fajtát, akkor megbírta volna az 1 dl tejszínt lazításként, de így a 2 evőkanál tejföl is elegendőnek bizonyult. És a többi hozzávaló arányát sem tartottam teljesen be, mert ennyi majonézhez kissé keveselltem az extra hozzávalókat. Azért nagyon finom lett, sőt!:)

Csíki mártás

Hozzávalók: 1 adag félperces majonéz (1 egész tojás, 2 dl olaj, 1 teáskanál mustár, só, citromlé), 2 evőkanál sűrű tejföl, kb. 7 dkg főtt cékla (egy normál méretűnek a fele), 10 dkg gomba, 1 alma, kb. 10 cm-nyi póréhagyma, só, citromlé.

Elkészítése: Legelőször megfőzzük a céklát, és hagyjuk teljesen kihűlni. (Célszerű nem egy darabot venni ilyenkor!) Kevés vizet forralunk, enyhén megsózzuk, kb. 10 perc alatt megfőzzük benne a gombát, majd leszűrjük, és azt is hagyjuk kihűlni. Elkészítjük a majonézt a leírás alapján, majd elkeverjük a tejföllel. A póréhagymát felaprítjuk, a céklát és az almát finomra reszeljük, a gombát pedig kis darabokra vágjuk. Mindent a majonézhez adunk, alaposan elkeverjük, majd ízlés szerint sóval és citromlével ízesítjük. Jól behűtve tálaljuk.

KAL. - 2018.

2012. január 24., kedd

Tejmajonéz

Talán nagyot néztek, talán nem is hiszitek. Pedig tényleg majonéz lesz belőle. Az íze szintén semleges, és ugyanúgy felhasználható, mint a tojásos. Kincset érhet ez a "recept" annak, aki idegenkedik a nyers tojástól, a bolti förmedvényeket utálja, de a majonéz ízéről, állagáról egyáltalán nem szeretne lemondani. 

A fotón a legtávolabbi a tejmajonéz. A leginnenső a félperces majonéz, és a középső az a bizonyos másik. De az egyelőre titok.:) 

Tejmajonéz

Hozzávalók: 2 dl olaj, 1 dl zsírosabb tej, 1 teáskanál mustár, só, citromlé.

Elkészítése: A hozzávalókat magas falú pohárba tesszük, majd – a tojásos félperces majonézhez hasonlóan – botmixerrel sűrű péppé dolgozzuk. Eleinte ne mozgassuk a botmixert, csak miután már jól vastagszik a massza a pohár alján. Bármivel ízesíthető utólagosan, és bármihez felhasználható, amihez majonézre van szükség. 

Hamarosan hozok egy másik majonézreceptet is, ahhoz semmiféle állati eredetű alapanyag nem kell. 

EK - 2012/3

2012. január 22., vasárnap

Fánkszezon!!!!!! - Doughnuts - amerikai fánk

No, akkor kerüljön már ez is ide fel, de egyelőre elég a fánkokból, mert már dugig vagyunk velük!:)
Ez is olyan recept, ami után sokat kutatgattam a neten angol nyelvű oldalakon, de szintén azzal szembesültem, hogy: ahány ház, annyi szokás, és mindenki a sajátjára esküszik. Nos, ez lett a sajátom. De szerintem a normál szalagos fánk tésztájából is süthető ugyanígy, legfeljebb el lehet látni cukormázzal meg színes cukorkákkal, és máris "donut" lesz belőle. A lányok teljesen odavoltak érte!
Kipróbáltam a sütőben sütést is, de nekem az nem ízlett annyira. Az nem fánk volt már, hanem inkább kalács. Tehát, bő olaj ide vagy oda, ha fánkot akarok enni, olajban sütöm meg.:P




Doughnuts, avagy amerikai fánk

Hozzávalók: 7 g száraz élesztő vagy 1,5 dkg friss élesztő, 30 dkg liszt, 30 ml langyos víz, 1,75 dl tej, 5 dkg cukor, csipetnyi só, 1 tojás, 3,5 dkg olaj; a cukormázhoz: 3,5 dkg vaj, 12 dkg porcukor, 1 evőkanál vaníliaaroma, 3 evőkanál forró víz; a szóráshoz: színes cukorkák vagy csokoládéreszelék, színes kókusz, reszelt narancshéj.

Elkészítése: Az élesztőt beleszórjuk a langyos vízbe, és hagyjuk habosodni, amíg kimérjük a többi hozzávalót. A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót meg a cukrot, majd eldolgozzuk a tojással, az olajjal, az élesztős vízzel és a langyos tejjel. Sima, hólyagos tésztát dagasztunk belőle, majd olajjal vékonyan kikent tálba tesszük, letakarjuk, és meleg helyen hagyjuk duplájára kelni. A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, 1-1,5 cm vastagra nyújtjuk ki, majd fánkszaggatóval kiszaggatjuk úgy, hogy a fánkok közepét is kiszúrjuk. Ezután ismét hagyjuk kelni kb. 20 percet, majd a fánkokat a felforrósított olajba tesszük, és mindkét oldalukat aranysárgára sütjük. Papírtörlőre szedjük ki őket. Amíg a fánkok kelnek, elkészítjük a cukormázat. A vajat megolvasztjuk, hozzáadjuk a porcukrot meg a vaníliaaromát, és felforraljuk. Ekkor félrevesszük a lángról, és kanalanként addig adagoljuk hozzá a vizet, amíg a máz enyhén folyós nem lesz. A fánkokat még forrón belemártjuk a mázba, illetve megszórjuk színes cukorkával, kókuszreszelékkel vagy reszelt csokoládéval, majd rácson hagyjuk kihűlni.

Tipp: A fánkok kiszúrt közepét is süssük meg, a gyerekek nagyon fognak örülni a minifánkoknak!
Megjegyzés: Ha a fánk kihűl, a cukormáz kifehéredik és megkeményszik rajta.

EK - 2012/2



2012. január 21., szombat

Téli vitaminbombák

Szervezetünknek télen-nyáron szüksége van tápanyagokra, vitaminokra. Télen hajlamosabbak vagyunk arra, hogy egészségtelenebbül táplálkozzunk, hogy kevesebb friss, nyers zöldséget és gyümölcsöt vegyünk magunkhoz, ezért nem árt, ha tudatosan ráállunk a dologra. Egy-két ötlet erre:

Citrusleves banánnal 

Hozzávalók 2 személyre: 1 nagy vörös grépfrút, 5-6 kisebb narancs, 1 citrom, 2 banán, 2 dkg dió, 2 dkg aszalt vörösáfonya, esetleg méz.

Elkészítése: A citrusféléknek kifacsarjuk a levét, jól összekavarjuk (ha szükséges, mézzel édesítjük), majd tányérokba öntjük. A diót és az áfonyát aprítógépben morzsásra dolgozzuk. A banánt belekarikázzuk a tányérokba, megszórjuk diós morzsával, és már ehető is.


Avokádó grépfrútlével

Hozzávalók: 1/2 avokádó, pici só, 1/2 kávéskanál fokhagymapor, 1 evőkanál citromlé, oregánó; 1 grépfrút, 1 narancs.

Elkészítése: Az avokádó húsát késsel bekockázzuk, majd megszórjuk sóval, fokhagymaporral és oregánóval, végül pedig meglocsoljuk citromlével. 5-10 percig állni hagyjuk, azalatt kifacsarjuk a grépfút meg a narancs levét. Az avokádóból kiskanállal kikanalazzuk a belsejét. Ez a megoldás gyorsabb alternatívája az itt található avokádósalátának.:) A fotón az avokádó még á la natúr szerepel, mert ez a megoldás csak fotózás után jutott eszembe.

Gyümölcsnapon vagy gyümölcsreggelire ehetők.

Különleges téli saláta

Néhány nappal ezelőtt grillcsirkét sütöttem (a szokásos módon - sóval, borssal és kevés csirkefűszerrel bedörzsölve), és mellé ezt a különleges, finom salátát készítettem. Az alapötlet Ottis-tól származik, az ő zellersalátáját néztem ki még a szülinapi svédasztalra, csak végül már nem jutott idő elkészíteni. Most sem pont úgy készítettem - félig véletlenül (sárgarépát elfelejtettem venni), félig akarattal:P -, de a végeredmény így is egy különlegesen finom, könnyű, de mégis laktató saláta lett. A hússal együtt tökéletes volt, ámbár amekkora salátaveők vagyunk, önmagában is bármikor szívesen megennénk.



Különleges téli saláta - vegyes zellersaláta

Hozzávalók: 3 szárzeller, 3 savanyú uborka,10 cm-nyi póréhagyma, 1 alma, 1 körte, 5-6 koktélparadicsom (na, ez nem feltétlenül kell bele, sőt, én a répa helyett tettem), 3 nagy evőkanál sűrű tejföl, kb. 1 dl joghurt, 1 evőkanál mustár, 2 evőkanál olívaolaj, só, tárkonyecet.

Elkészítése:
A zöldségeket és gyümölcsöket megmossuk, majd a zellert és a paradicsomot felszeleteljük, a savanyú uborkát meg a póréhagymát félbehasítjuk, és vékonyra vágjuk, az almát meg a körtét pedig kicsumázzuk, és vékonyan felszeleteljük. Tálba tesszük, enyhén megsózzuk, meglocsoljuk kevés tárkonyecettel meg olívaolajjal, és jól elkeverjük. A mustárt eldolgozzuk a tejföllel, majd fellazítjuk a joghurttal, és a salátára öntjük. Jól elkavarjuk, s ha szükséges, utánaízesítünk sóval meg tárkonyecettel, esetleg kevés porcukorral. Bármilyen hús mellé tálalható, ez esetben grillcsirke volt.:) Húsnapon ehető.

EK - 2012/5

2012. január 20., péntek

Ajándékot kaptam!!!

Éva hirdetett múltkoriban egy gyors lezajlású játékot, amiben arra kérte a játékos kedvűeket, hogy krumplis receptek linkjeit küldjék el neki. Nos, a krumpli a magyar és az erdélyi konyhában mondhatni - alap-alapanyag:D, tehát nem csoda, hogy millióegy linket küldtek neki. Köztük én is legalább 10-et. Éva választása a négerbogyókra esett, ezt a receptet, azaz a linkjét és a fotóját jelentette meg a beszámolójában tőlem. Majd sorsot húzott és a több, mint 40 résztvevő közül Fortuna éppen nekem kedvezett. Nagyon örültem, amikor megtudtam, hát még akkor hogy örültem, amikor ma felhívott postás szomszédasszonyom és közölte, hogy csomagot kaptam! Ahogy leszálltam a buszról, egyenesen a posta felé mentem, és már kézhez is vehettem.
Köszönöm, Éva! Köszönöm, hogy szerény, takarékos konyhádból egy ilyen klassz ajándék jutott el hozzám, tele egytől egyig hasznos és szép dolgokkal.




A fotón nincs rajta az egyik valami, amit kaptam, az ugyanis egy gyerekeknek szóló kifestős füzet, amire Kisebbikem rögtön lecsapott színezni, és nem volt hajlandó kiadni a kezéből még egy fotó erejéig sem. Azonkívül remélem, minden rajta van:
- egy csomag színes muffinpapír;
- 2 tányéralátét/abroszka;
- 1 doboz 20 db egyszerhasználatos tortadíszítő zsákkal és 3 díszítőcsővel;
- 1 zacskó kerek tortaalátét papírból;
- a Praktika magazin 2012-es januári száma benne egy csodaszép 2012-es naptárral;
- 1 Boci tejcsokoládé
- egy szívecskés üdvözlőlap
- plusz a kifestős a lányoknak:)

Éva, még egyszer nagyon köszönöm, amikor használom őket, mindig eszembe fogsz jutni!:)

Fánkszezon!!! - Churros - a spanyol fánk

Akkor legyen megint egy fánk! Az interneten nagyon sokféle recept kering róla, némelyikben van tojás, némelyikben nincs. Én tettem bele. Tulajdonképpen ugyanúgy indítjuk, mint a képviselőfánkot, csak nem sütőben sütjük meg, hanem olajban. Nagyon finom, habkönnyű; érdemes dupla adaggal számolni, mert erősen "még-íze" van!:)




Churros - spanyol fánk


Hozzávalók: 2,4 dl víz, 3 dkg cukor, csipetnyi só, 30 ml olaj, 12,5 dkg liszt, 2 tojás; a sütéshez: bő olaj; a tálaláshoz: fahéjas porcukor, bármilyen lekvár, esetleg csokoládéöntet.

Elkészítése: Felforraljuk a vizet a cukorral, a sóval és az olajjal, majd egyből belezuttyintjuk a lisztet, félrevesszük a lángról, és simára kavarjuk. Amikor már csomómentes, rendre beledolgozzuk a két tojást is. A másodikat csak akkor adjuk hozzá, amikor az elsőt már teljesen eldolgoztuk benne. Ezután a masszát csillagcsöves nyomózsákba tesszük, és egy enyhén megolajozott deszkára 5-6 cm hosszú rudacskákat nyomunk belőle. Az olajat felforrósítjuk, majd egy kés segítségével a rudakat átemeljük az olajba. Néhány perc alatt szép aranysárgára sütjük őket. Tálaláskor megszórjuk fahéjas porcukorral, illetve lekvárba vagy csokoládéöntetbe mártogatjuk. Én sárgadinnye-mangólekvárral tálaltam. 

Tipp: A masszát nyomhatjuk egyenesen az olajba is; ebben az esetben a kinyomott rudacskát egy kés segítségével leválasztjuk a csillagcsőről.

EK - 2012/2

2012. január 19., csütörtök

Fánkszezon !!!!! - Badusha - Indiai fánk

Reţeta în limba română este mai jos.

Fánkok után kutatgattam szakácskönyvekben meg az interneten, és barangolásaim közben találtam ezt a receptet. Nagyon megtetszett a jó fűszeresnek ígérkező fánkféle, így elkészítettem. Nem csalódtam, tényleg nagyon finom volt: édeskés, savanykás, fűszeres, enyhén csípős, egyszóval: tiszta KELET. A recept nálam a következő lett:



Badusha - indiai fánk

Hozzávalók 10-11 darabhoz: 25 dkg liszt, 1 kávéskanál szódabikarbóna, 10 dkg sűrű tejföl, kevés tej, csipetnyi só; a sziruphoz: 5 evőkanál cukor, 1 dl víz, 1 citrom, 1 narancs, 1/2-1/2 csapott kávéskanál szerecsendió, gyömbér, fahéj és kardamom; továbbá: 1-2 evőkanál liszt, kristálycukor, egész mandulaszemek, bő olaj.

Elkészítése: A lisztet tálba mérjük, hozzáadjuk a szódabikarbónát meg a sót, majd eldolgozzuk a tejföllel és néhány csepp tejjel. Kézzel jól összegyúrjuk - jól formázható, de enyhén ragacsos masszát kell kapnunk - majd kb. félórát pihentetjük. Ezalatt elkészítjük a szirupot: a cukrot felforraljuk a vízzel, a citrom és a narancs  lereszelt héjával, illetve kifacsart levével meg a fűszerekkel, és hűlni hagyjuk. A félóra leteltével a masszából evőkanálnyi adagokat szaggatunk ki, meghempergetjük lisztben, golyóvá formázzuk, majd jól ellapítjuk, közepükbe egy lyukat nyomunk, és lyukas felükkel lefele beletesszük a felforrósított olajba. Közepes lángon aranysárgára sütjük őket mindkét oldalukon, papírtörlőre szedjük, majd néhány percre beledobjuk a langyosra hűlt szirupba. Tálaláskor a fánkokat megszórjuk kristálycukorral, és mindegyik közepére egy-egy mandulaszemet helyezünk.

EK - 2012/2


Badusha – gogoşi indiene

Ingrediente pentru 10-11 bucăţi: 250 g făină, 1 linguriţă bicarbonat de sodiu,  100 g smântână groasă, puţin lapte, 1 praf de sare; pentru sirop: 5 linguri zahăr, 150 ml apă, 1 lămâie, 1 portocală, câte o ½ linguriţă de nucşoară, pudră de ghimbir, scorţişoară şi cardamom măcinat; alte ingrediente: 1-2 linguri făină, zahăr tos, migdale întregi, ulei pentru prăjit.

Prepararea: Se amestecă ingredientele pentru gogoşi, se adaugă câteva picături de lapte şi se frământă cu mîna până ce se obţine un aluat nu prea moale, dar puţin lipicios. Se lasă să se odihnească cca. 30 minute. Pentru sirop se fierbe apa cu zahărul, se adaugă coaja răzuită şi zeama stoarsă a citricelor, precum şi condimentele, şi se lasă la răcit. După 30 de minute se ia câte o lingură din compoziţia pentru gogoşi , se tăvăleşte prin făină, se formează întâi o biluţă, după care se aplatizează şi cu degetul se face o adâncitură în mijloc. Se pune în ulei cu gropiţa în jos, şi se prăjesc la foc mediu până ce devin aurii. Se scot pe şervet de hârtie, după care se plonjează în siropul răcit pentru câteva minute. La servire se presară cu zahăr tos şi în mijlocul fiecăreia se pune câte o migdală. 

Túrós, tojásos tekercs ropogós bundában

Régen készült, de valahogy elmaradt a blogon való "publikálása".:) Nagyon finom volt. 



Túrós, tojásos tekercs ropogós bundában

Hozzávalók: 70 dkg csirkemellfilé, 1 kávéskanál borókabogyó, 1 kávéskanál rózsabors, ½ kávéskanál köménymag, 4 főtt tojás, 10 dkg juhtúró, 2-3 evőkanál tejföl, 3 tojás, zsemlemorzsa, őrölt dió, őrölt mogyoró, liszt, olaj; a karamellizált körtéhez és a mártáshoz: 2-3 körte, 2 evőkanál cukor, 3 evőkanál olaj, 2 dl tejszín, só.

Elkészítése: A borókabogyót, a rózsaborsot és a köménymagot összedaráljuk, majd összevegyítjük sóval. A keverékkel megszórjuk a vékonyra vágott, kiveregetett hússzeleteket. A főtt tojásokat meghámozzuk, villával összetörjük, hozzáadjuk az összemorzsolt juhtúrót, és annyi tejfölt adunk hozzá, hogy jól kenhető, de még kemény masszát kapjunk. A töltelékbe is tehetünk keveset a hús fűszeréből, de vigyázat, mert a túró is sós! A hússzeleteket leterítjük, mindegyikre halmozunk egy-egy púpozott teáskanálnyi tölteléket, elkenjük a szelet felén, majd szorosan feltekerjük. Ha elég nagyok a szeletek, akkor nem kell megtűzni őket, nem bomlanak ki. A tojásokat felverjük, és a húsfűszerrel ízesítjük, az olajat odtesszük melegedni, a diót meg a mogyorót pedig két külön tálban összevegyítjük kb. ugyanannyi zsemlemorzsával. A tekercseket megforgatjuk lisztben és felvert tojásban, meghempergetjük a diós vagy mogyorós zsemlemorzsában, és forró olajban szép pirosra sütjük. Bármivel tálalhatjuk, de nagyon jól passzol az íze az édeskés körtéhez és mártáshoz is. Ehhez a cukrot karamellizáljuk az olajon, rádobjuk a magházától megtisztított, szeletekre vágott körtét, és addig pároljuk, amíg kissé üveges nem lesz, illetve pirulni nem kezd. Ekkor a körteszeleteket kiszedjük, a visszamaradt karamellt pedig felöntjük a tejszínnel, és lassú tűzön addig forraljuk, amíg jól be nem sűrűsödik.

EK - 2011/12

2012. január 18., szerda

Zöldfűszerleves

Az ihletet Ottis kaporlevese adta. Épp kellett valami könnyű levesféle a tartalmasabb főfogáshoz, így kapóra jött (volna) a kaporleves. De mivel friss kaprot nem találtam a zöldségesnél, megoldottam abból, ami itthon, a fagyasztóban volt: kaporból, petrezselyemzöldből, lestyánból és kakukkfűből. (A lestyánlevesem itt található meg.) A lányokkal csak amúgy kanalaztuk. Délután a férjem megkóstolta a maradékot, és ő csak annyit mondott: tudod, hogy ez nem az én ízvilágom. :D Tudtam.:P Én így készítettem:



Zöldfűszerleves

Hozzávalók: személyenként 1-2 keményre főzött tojás, 1-1 evőkanál aprított kapor, petrezselyemzöld és kakukkfű, 1 teáskanál aprított lestyán vagy zellerzöld, 2 evőkanál liszt, tej, tejföl, tejszín ízlés vagy lehetőség szerint, 1/2 teáskanál fokhagymapor vagy 1-2 cikk fokhagyma,  3-4 evőkanál olaj, só, citromlé.

Elkészítése:  Az olajat felforrósítjuk, rászórjuk a lisztet, és habzásig állandóan kavargatjuk. Felöntjük 2 dl tejjel vagy tejszínnel, esetleg vízzel, és simára kavarjuk. Ezután beletesszük a zöld fűszereket meg a fokhagymát, belekavarunk 3-4 evőkanál tejfölt, és további tejjel vagy vízzel a kívánt sűrűségűre hígítjuk. Sózzuk, citromlével kissé megsavanyítjuk, és jól kiforraljuk. Főtt tojással kínáljuk.
Kevesebb liszttel készítve húsnapon is ehető leves.
Ha pedig vízzel és kevés tejföllel készítjük, zöldség- és tésztanapon is ehető.

KT - 2013/5

2012. január 17., kedd

Szalonna készítése kétféleképpen

A disznóvágás mifelénk továbbra is éltetett hagyomány, a disznónak pedig szinte minden része felhasználásra kerül. A hús mellett ugyanolyan értéke van a csontnak, a belsőségeknek, vagy a hájnak. Olyan finom szalonnát és töpörtyt, mint anyósoméknál, még soha sehol sem ettem, el sem tudtam képzelni, hogy mitől annyira finomak. Mivel a töpörtyű készítését már leírtam, megtalálható a blogomon, most ideje, hogy leírjam, mitől olyan finom a szalonna is náluk. Kétféleképpen szokták készíteni, de mindkét változat nagyon-nagyon finom. Néném, ha hozzánk jön, mindig megkérdezi: van még olyan finom szalonnád?




Szalonna sóban

Hozzávalók: friss szalonnatáblák, durva szemcséjű só, 1 kg tisztított fokhagyma, 10-15 dkg pirospaprika

Elkészítése: Tetszés szerinti darabokra szabdaljuk a friss szalonnát, és alaposan megszórjuk-bedörzsöljük durva szemcséjű sóval. Ezután a szalonnatáblákat egymásra helyezzük egy nagyobb edénybe, és kb. két hétig hagyjuk érlelődni. Az idő leteltével összezúzzuk az előkészített fokhagymát, elkeverjük a pirospaprikával, a szalonnát kivesszük az edényből, jól lekapargatjuk róla a sót, majd alaposan bekenjük a paprikás fokhagymakrémmel. Legalább egy egész napig hagyjuk, hogy az ízek jól átjárják, majd spárgára vagy horgokra akasztva feltehetjük a füstre. 15-20 füstöt kell kapnia ahhoz, hogy finom legyen.


Szalonna pácban

Hozzávalók: friss szalonnatáblák; a pácléhez: 30 l víz, 2 kg durva szemcséjű só, 10 dkg szemes bors, 10 dkg szőlőcukor, 5 dkg mustármag, ¼ kg zúzott fokhagyma, 1 teáskanál salétromsó; a pácolás utánra: ½ kg tisztított fokhagyma, 10 dkg pirospaprika.

Elkészítése: A páclé hozzávalóit felforraljuk, majd teljesen kihűtjük, és beleöntjük a pácolóedénybe. Az előkészített szalonnatáblákat belehelyezzük a fűszeres lébe, és 2-3 hétig benne hagyjuk, hogy az ízek jól átjárják. Közben érdemes őket megforgatni néhányszor. Amikor az idő letelt, a szalonnákat kivesszük a léből, hagyjuk kissé lecsepegni, és a sózott változatnál ismertetett módon bekenjük paprikás fokhagymakrémmel. Mivel a páclében is volt fokhagyma, ennél a változatnál vékonyabban kell bekenegetni vele a táblákat. Még egy napig hagyjuk érlelődni, majd szintén 15-20 napon át füstöljük, amíg szép vöröses-barnás színt nem kap.

Tippek, megjegyzések:

  1. A szalonnatáblák besózásához legjobb, ha fateknőt használunk, de bármilyen más, zománcos vagy műanyagedényben is végezhetjük.
  2. A füstöléshez bármilyen fűrészport használhatunk, az akácporral viszont különlegesen finom aromájú lesz a szalonnánk.
  3. Csattogó fagyban nem érdemes füstölni, mert a szalonna olyankor nem veszi be annyira a füst ízét.
  4. A fenti páclében nemcsak szalonnát, hanem füstölésre szánt húsokat, egész sonkát is pácolhatunk.
  5. Ha nincs túl hideg, és nem áll rendelkezésünkre egy jó szellős helyiség, ahová a szalonnatáblákat felakaszthatjuk, legjobb, ha alaposan betekerjük őket fóliába, és a mélyhűtőben tároljuk felhasználásig.
EK - 2012/1

2012. január 14., szombat

Hello Kitty torta

- Hello Kitty újra, de másképp. Recept ehhez is csak később ...

Villám McQueen a Fekete erdőben

Most csak fotó, recept, tapasztalatok, fázisfotók később...

Szilvaízes puliszkatekercs

A puliszkát nagyon szeretjük. Pörkölttel, paprikással, túróval, "disznóságokkal", tejjel, rántottával, hallal,  bármivel. Most viszont gondoltam egyet, és édesen készítettem el. Isteni lett. Igazi hagyományos "falusi" étel.



Szilvaízes puliszkatekercs


Hozzávalók: 5 dl tej, 5 dl víz, 20 dkg kukoricadara, 1 teáskanál só, 3 evőkanál cukor, 2 vaníliás cukor; a töltelékhez: 35 dkg szilvalekvár, 1 teáskanál fahéj; a tálaláshoz porcukor.

Elkészítése:
Előkészítünk egy tiszta konyharuhát, majd letakarjuk egy ugyanakkora méretű sütőpapírdarabbal. Felforraljuk a tejet a vízzel, megsózzuk, hozzáadjuk a cukrot és a vaníliás cukrot, majd folytonosan kavargatva beleszórjuk a kukoricadarát, és egy kissé lágyabb állagú puliszkát főzünk belőle. Ahogy elkészült, ráöntjük az előkészített sütőpapírra, egy kanál segítségével pedig szép szögletesre simítjuk-igazítjuk. 1-2 percnyi hűlés után a puliszkára rákenjük a szilvalekvárt, megszórjuk fahéjjal, és a papír meg a konyharuha segítségével jó szorosan feltekerjük. Hideg helyen hagyjuk jól megdermedni, majd szép szeleteket vágunk belőle. Tálaláskor megszórjuk porcukorral.
Tésztanapon ehető.

EK - 2012/2

2012. január 13., péntek

Pácolt pulykacomb narancsos gránátalmaszósszal

Múltkor vettem alsó pulykacombot, és másnap már el is készítettem belőle egy adagot. Isteni lett, a fanyar-savanykás gránátalmaszósz pedig tökéletesen harmonizált vele.



Pácolt pulykacomb narancsos gránátalmaszósszal

Hozzávalók: 4 alsó pulykacomb, só, olaj, 1-2 dl bor (nálam éppen fehérbor volt - tokaji sárgamuskotály); a páchoz: 5 dl víz, 2 evőkanál szárított sós zöldségkeverék (az ételízesítő alapja) vagy ételízesítő, 2 evőkanál szójaszósz, 2 evőkanál pitypangméz (hmm, hogy létezik, hogy nem tettem fel a blogba???) vagy rendes méz, 1 citrom héja, 5-6 cikk zúzott fokhagyma, 1-2 babérlevél, 1 kávéskanál szerecsendió; a mártáshoz: 1 gránátalma, 1 narancs, 1 csapott evőkanál étkezési keményítő, só, cukor, gyömbérpor, szerecsendió, fahéj ízlés szerint.

Elkészítése:
A combokat megmossuk, megszárítgatjuk, és sóval enyhén bedörzsöljük. A páchoz felforraljuk a vizet, hozzáadjuk a többi hozzávalót, és hagyjuk egyet-kettőt lobbanni. A forró levet tálba öntjük, és óvatosan belehelyezzük a combokat. Igyekezzünk, hogy jól ellepje a pác a húst, de ha mégsem, akkor rendszeresen forgassuk meg benne. 5-6 órán át hagyjuk pácolódni hűvös helyen, de egy egész éjszaka sem árt neki.:) Ezután a combokat kiszedjük a pácból, hőálló tálba helyezzük, meglocsoljuk 2-3 evőkanál olajjal, ráöntjük a bort, illetve még 1-2 dl-t a leszűrt pácléből, lefedjük, és forró sütőben 1-1 óra 15 percen át pároljuk. Ekkor levesszük az edény fedelét, és még 20-25 perc alatt szép pirosra sütjük. Közben többször locsoljuk meg a visszamaradt pecsenyelével, hogy a húsok ne száradjanak ki.
A mártáshoz citrusszorítóval kifacsarjuk a narancs és a gránátalma levét, serpenyőbe öntjük, és felforraljuk. Ekkor hozzákeverjük a kevés hideg vízzel elkevert keményítőt, és addig főzzük, amíg besűrűsödik. Sóval, nagyon kevés cukorral, fahéjjal, gyömbérrel és szerecsendióval fűszerezzük ízlés szerint.
Húsnapon fogyasztható.

HÚSV. - 2012.

2012. január 12., csütörtök

Póréhagymás vegyes saláta

Múltkoriban megmaradt egy fej salátám illetve még sok más zöldség, és kezdeni keleltt valamit velük. Mi sem egyszerűbb iylenkor, mint egy jó tartalmas leves vagy egy ... saláta. Nálam ez utóbbi készült. Tartármártással. Az adag jó nagy, mi négyen jóllaktunk belőle vacsorára minden plusz nélkül.  



Póréhagymás vegyes saláta

Hozzávalók: 1 fej saláta, 1 nagy sárgarépa, ½ jégcsapretek, 2-3 zellerszár, ½ póréhagyma, 2 alma, ½ csokor petrezselyemzöld; az öntethez: 1 tojás, 2 dl olaj, 1 teáskanál mustár, 1 dl tejföl vagy joghurt, só, fehér bors, citromlé, kevés porcukor; a tálaláshoz: koktélparadicsom, fekete olajbogyó

Elkészítése:
A zöldségeket megmossuk-tisztítjuk, majd a salátát apróra tépkedjük, a zellerszárat meg a póréhagymát vékonyra szeleteljük, a sárgarépát, a retket és az almát pedig lereszeljük a nagylyukú reszelőn. Mindent egy tálba teszünk, hozzáadjuk a finomra aprított petrezselyemzöldet, enyhén megsózzuk, és alaposan összekeverjük. A tojásból, a mustárból meg az olajból félperces majonézt készítünk, ízesítjük sóval, fehér borssal és porcukorral, majd simára keverjük a tejföllel. Végül ráöntjük a zöldségekre, és jól összeforgatjuk őket. Tálaláskor félbevágott koktélparadicsommal és fekete olajbogyóval díszítjük. 

Tipp: Ha tartalmasabbá szeretnénk tenni a salátát, vágjunk bele maradék főtt vagy sült húst, préselt sonkát, főtt tojást vagy füstölt sajtot. 
Ezekkel vagy enélkül mindenképpen húsnapi saláta.

EK - 2012/2

Epres tiramisu

Eddig egyszer készítettem tramisut, és nem tudom hogy történt, hogy nincs fenn a blogon. Igaz, amilyen finom, azt sem értem, hogy miért csak ilyen ritkán készül.:D Kiegészítésként csináltam a pónis tortához. Bár amennyire tele volt már mindenki, bőven elég lett volna az is.D

A tiramisu hagyományos volt, csupán tettem bele egy réteg epret is. Nagyon ízlett mindenkinek.



Epres tiramisu

Hozzávalók: 36-38 db babapiskóta, 3 dl erős feketekávé, 0,5 dl baracklikőr, 50 dkg mascarpone vagy zsíros tejszín, 4 tojás, 6 evőkanál cukor, 2 tasak vaníliás cukor, 2-3 evőkanál baracklikőr, 30 dkg eper (fagyasztott), csipetnyi só, kakaópor.

Elkészítése:
A tojásokat szétválasztjuk. A sárgáját habosra keverjük 4 evőkanál cukorral, a fehérjét pedig kemény habbá verjük egy csipetnyi sóval és a maradék cukorral. A mascarponét is tálba tesszük, mixerrel habosra keverjük (vagy a tejszínt habbá verjük), majd óvatosan összeforgatjuk a cukros tojássárgájával, a kemény tojáshabbal, illetve a 2-3 evőkanál likőrrel. A feketekávét összevegyítjük a baracklikőrrel, a kiolvadt epret pedig felszeleteljük vagy villával darabosra törjük.
Egy jókora szögletes jénai alján szétkenünk 2 evőkanálnyi krémet, erre pedig szorosan egymás mellé helyezzük a likőrös kávéba mártogatott babapiskótákat, kávés felükkel lefele. Rásimítjuk a krém felét, szétterítjük rajta az epret, majd a rétegezést még egyszer megismételjük. Hideg helyen hagyjuk legalább 1-2 órát, hogy az ízek összeérjenek. Tálalás előtt megszórjuk cukrozatlan kakaóporral.

Pónis torta citromkrémmel

Kicsi lánykám (de a nagy is) mostanában ló- és pónibolond. Pillanatnyilag talán nincs is semmi más, amivel nagyobb örömöt lehetne szerezni neki(k). Érdekes módon Kicsimnek nem jutott eszébe mégsem pónis tortát kérni, mind olyan tortát mondott, amilyenje már volt, méghozzá abszolút határozatlanul, de tudtam, hogy ezzel nem foghatok mellé. Úgy is lett. :) Imádta. Olyannyira, hogy a lovacskát nem is volt szabad elvágni. Végül a fondantburkolatot levettem a tortáról és úgy szeleteltem. A lovacska pedig most is ott van a konyhában és minden nap legalább egyszer gyönyörködik benne.:)



Citromkrémes pónis torta

Hozzávalók a piskótához: 9 tojás, 15 evőkanál cukor, 3 kávéskanál sütőpor, 15 evőkanál liszt, 3 evőkanál kakaó; a krémhez: 80 dkg krémtúró, 6 dl habtejszín, 4-5 evőkanál porcukor - vagy ízlés szerint, 1-2 citrom héja és leve, 25 g zselatin; a locsoláshoz: víz, cukor, citromlé; a borításhoz, díszítéshez: kb. 10 dkg lágy vaj, 1 adag fehér fondant, porcukor, víz, ételfesék, 5 dkg étcsokoládé, 1 teáskanál olaj.

Elkészítése: Rövidített változatot írok...
A piskóta hozzávalóiból 3 háromtojásos szögletes piskótát sütünk a turbó módszerrel. A tepsi mérete kb.28x36 cm volt. A krémhez lereszeljük a citrom héját, 0,5 dl langyos vízbe beáztatjuk a zselatint, és kemény habbá verjük a tejszínt. A túrókrémet (életemben először kaptam és használtam Twaróg-ot, de isteni volt) tálba tesszük, hozzáadjuk az ízlés szerinti porcukrot, és jól kikavarjuk. Ezután hozzáadjuk a citromhéjat meg a kifacsart levét (szintén ízlés szerint), elkavarjuk, majd összekeverjük a tejszínhabbal is. A beáztatott zselatint állandóan kavargatva felolvasztjuk, hozzákeverünk 1-2 evőkanálnyit a krémből, majd az egészhez adjuk, és alaposan eldolgozzuk. (Ha netán túl híg lenne, hideg helyen hagyjuk még dermedni egy keveset.) Kb. 2,5 dl vízben feloldunk 1-2 evőkanál cukrot, illetve 4-5 evőkanál citromlevet. Az egyik tortalapot tálcára helyezzük, meglocsoljuk limonádéval, és rásimítjuk a krém felét. Ráhelyezzük a következő lapot, azt is meglocsoljuk, és rákenjük a maradék krémet. Az utolsó lapot meglocsoljuk citromos sziruppal, majd a meglocsolt felével lefele ráborítjuk a krémre. A torta tetejét kissé megnyomogatjuk, hogy a krém egyenletesen helyezkedjen el benne, majd néhány órára hideg helyre tesszük.
A kihűlt torta széleiből levágunk kb. félcentit, hogy szép egyenes legyen, majd vékonyan bevonjuk lágy vajjal. Ezután szépen beborítjuk a kinyújtott fehér fondanttal, majd sablon szerint "felvisszük rá" a lovacskát. Én ezt úgy oldottam meg, hogy a papírt ráhelyeztem a tortára, és egy tűvel körbeszurkáltam a körvonalakat. Ezután külön kis edénykékben elkeverünk  1-2 teáskanálnyi porcukrot 2-3 csepp vízzel és különböző színű ételfestékekkel, majd ecsettel ráfestjük a fondantra. Végül a csokoládét mikróban megolvasztjuk az olajjal együtt, simára kavarjuk, és megrajzoljuk vele a lovacska körvonalait. Én írókázó dobozba tettem, és úgy vittem fel rá. Ezután már csak egy gyertya, meg egy tűzijáték kell ahhoz, hogy a szemek tágra nyitva csodálkozzanak rajta.

TORTÁK - 2013.

2012. január 11., szerda

Tojáskrokett vagy tojásropogós

Ezt is OTTIS-tól hoztam. Muszáj volt valami húsmentes alternatívát is kínálnom fasírtra. A recept arányait egy picit módosítottam (mert úgy hozta a szükség, és mert többre volt szükségem), különben nem igazán tértem el a recepttől!



Tojáskrokett

Hozzávalók: 10 keményre főtt tojás, 20 dkg füstölt sajt, 3 nyers tojás, 4-5 cikk fokhagyma, 2 evőkanál aprított petrezselyemzöld, 1 teáskanál szárított oregánó, só, bors, zsemlemorzsa, szezámmag és lenmag, olaj a sütéshez.

Elkészítése:
A főtt tojást és a füstölt sajtot finomra reszeljük, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, az oregánót meg a petrezselyemzöldet, sózzuk és borsozzuk ízlés szerint, és egy villával az egészet lazán összeforgatjuk. Ezután hozzáütjük a nyers tojásokat, elkavarjuk, majd annyi zsemlemorzsát dolgozunk bele, amennyi szükséges ahhoz, hogy jól formázható, de nem kőkemény masszát kapjunk. A kész masszából kis golyókat formázunk, meghempergetjük szezámmaggal és lenmaggal elkevert zsemlemorzsában, és forró olajban szép aranybarnára sütjük. Svédasztalon jól mutat és finom, de bármikor hétköznapon is el lehet készíteni főzelékek mellé, vagy reggelire-vacsorára egy finom mártogatóssal.

2012. január 9., hétfő

Ropogós csirkeszárnyak, avagy "csirkenyalókák"

Az úgy volt, hogy a csirkecombot már nagyon meguntam, az ünnepeken elég sokszor ettünk. Azért a szülinapra kellett valami laktató, nagymennyiségű húsféle is, ezért úgy döntöttem, csirkeszárnyat veszek. Vettem is: három zacskóval, összesen 38 darab volt benne.
És amikor azon gondolkodtam, hogyan készítsem el, eszembe jutottak a "csirkenyalókák", amiket Évánál láttam, vagy ahogy ő írta a gombócosított csirkeszárnyak. Már el is dőlt, hogy hogyan készítem el, tehát a repülőszerveket, csupán arra nem gondoltam, hogy lesz bizony munkám vele. No, de sebaj, a végére már tényleg teljesen belejöttem, úgyhogy hármat-négyet gombócoltam belőlük percenként! Azért amíg rájöttem a dolgok abszolút nyitjára, megnéztem vagy háromszor e videó elejét!:)
Sajnos, pont a "nyalókákról" nem készült fotó, csupán a szárnyak másik feléről, de bizton állítom, hogy nem szabad sajnálni azt a kis plusz munkát a gombócosítástól, mert sokkal elegánsabban, jóízűbben lehet így elfogyasztani a húst.



Csirkenyalókák

Hozzávalók: tetszőleges mennyiségű csirkeszárny, azért legyen min. 3 db személyenként, só, bors, liszt, bő olaj

Elkészítése: A csirkeszárnyakat megtisztítjuk, megmossuk, kissé megszárítgatjuk, majd a külső csontos részét levágjuk. (Ezeket felhasználhatjuk húsalaplé vagy bármilyen leves készítéséhez.) Ezután a két megmaradt résszel úgy járunk el, ahogyan a fenti videó első perceiben bemutatják. A művelet során egy-egy csirkeszárnyból két darab lesz: egyik lesz a "csirkenyalóka", azaz a szárny középső része, amelyből a vékonyabbik csontot eltávolítottuk, a húst pedig egyik végébe "gyűjtöttük", a másik része pedig a test felőli, húsosabb, vastagabb rész lesz, amit szintén lehet gombócosítani, de sokkal nagyobb munka. Azzal csupán annyit kell csinálni, hogy egy.két helyen, ahol a legvastagabb, a csont mellett átszúrjuk. Ezután a húsokat megszórjuk sóval és borssal és félretesszük. Legjobb, ha legalább 5-6 órán át pácolódtak, de egy egész éjszaka sem árt meg nekik!:)
Elkészítés előtt egy kisebb méretű, magasabb falú edényben olajat forrósítunk, a csirkeszárnyakat lisztbe forgatjuk, és a forró olajban szép piros-ropogósra sütjük. A nyalókáknak bőven elég 5 percnyi sütés, a szárnyak vastagabb részeit mérettől függően 10-12 percig kell sütni. Körettel is lehet tálalni, de - mint nálam - svédasztalon is igazi kuriózum lehet. Természetesen, melegen, hidegen egyaránt finom.

KT - 2015/8

Körözötthabos kosárkák kaviárral

Ha be akarom fejezni a svédasztal fogásait, és az azóta készült ételekből is lejegyezzek néhányat, bizony, igyekeznem kell. Igaz, már nincs olyan sok hátra. Hiszen zöldséges-majonézes tésztasaláta-recept már van a blogomon, ezt készítettem el újra; csirkefasírtot is többször blogoltam már, ezúttal ismét a krumplis fajta készült annyi különbséggel, hogy kis golyókat formáztam belőle, és szezám-, illetve lenmagba forgattam. A majonézes padlizsánkrém is a szokásos módon készült, sok újat nem tudnék mondani.
Ellenben körözötthabos leveles kosárkákat még sosem készítettem. De nagy keletje volt. Édesapám, aki nem volt a szülinpai összejövetelen, de küldtem neki kóstolót mindenből, külön kiemelte, hogy az a túrós izé ízlett neki a legjobban.:)



Körözötthabos kosárkák kaviárral

Hozzávalók: 90 dkg fagyasztott leveles tészta, 1 tojásfehérje, 15-20 dkg juhtúró, 2,5 dl habtejszín, bors, őrölt kömény, petrezselyemzöld, esetleg pirospaprika (én nem tettem), és szintén opcionális: 1-2 evőkanál zsemlemorzsa; a díszítéshez: koktélparadicsom, 3 teáskanál fekete kaviár.

Elkészítése:
A leveles tésztát szobahőmérsékleten hagyjuk kiolvadni. Amikor teljesen kiolvadt, lisztezett deszkán kinyújtjuk, és tetszés szerinti, páros számú formát szúrunk ki belőle. Én kör és virág alakú formákat szúrtam ki úgy, hogy a párok egyik darabjának a közepéből is kiszúrtam egy kis kört. A teli formákat lekenjük tojásfehérjével, ráhelyezünk egy kiszúrt formát, majd sütőpapíros tepsire helyezzük. Nagyon forró sütőben 15-20 perc alatt ropogós-aranysárgára sütjük, majd rácson hagyjuk kihűlni. Amikor kihűltek, egy kiskanál nyelével kivájjuk a belsejüket, hogy legyen hely a tölteléknek.
A töltelékhez a juhtúrót szétmorzsoljuk, hozzáadunk kb. 0,5 dl tejszínt, majd villával vagy késes aprítóval simára dolgozzuk. Borssal, őrölt köménnyel és aprított petrezselyemzölddel ízesítjük. A maradék tejszínt keményre verjük, majd óvatosan beleforgatjuk a túrókrémet. Ha netán mégis igen lágy lenne, nem tartaná a formáját, 1-2 evőkanál zsemlemorzsát is dolgozhatunk bele. Ezután a habot csillagcsöves zsákba tesszük, és megtöltjük vele a kivájt kosárkákat. Végül a tetejükre egy-egy szeletke koktélparadicsomot és egy-egy késhegynyi fekete kaviárt helyezünk díszítésül.
Köszönöm húgocskámnak az aktív segítséget, amit nyújtott a kosárkák (és nemcsak) elkészítésében.:D

FŰSZ - 2013.

2012. január 8., vasárnap

Szolgálati közlemény

Kedves erdélyi bloggerek, olvasók!
A Metro áruházban 8,50-ért pulyka alsócombot lehet kapni. Hazai termék, csontos, de a hosszú vége le van vágva, illetve a "szálkákat" eltávolították belőle. Egy zacskóban általában 3 darab van, tömege kb. 1,2 kg. Így néz ki:

Sertésnyelv tormás besamelmártással

Azt már eleve eldöntöttem, hogy svédasztal lesz. Ami nálunk úgy működik, hogy attól mindenkinek megvan a helye, késsel-villával eszik, csak éppen nem egyféle főétel és köret jár mindenkinek, hanem a sokféle hideg finomságból ki-ki kiválasztja magának a legtetszőbbet, vagy akár végigkóstolja a teljes kínálatot. Azt már sokszor írtam, hogy az ilyen családi összejövetelekkor nem készülhetek túlzottan különleges (pl. ízvilág) dolgokkal, mert nagyon melléfoghatok vele. Mégis úgy gondoltam, hogy kissé eltérek a szokásos dolgoktól, amiket ilyenkor készíteni szoktam. És akkor úgy döntöttem, hogy szétnézek bloggertársaimnál ezügyben. Végül úgy adódott, hogy meglátogattam Ottis Előételek, hidegtálra valók címkéjét, és ottragadtam. Ottinak rengeteg finomsága van, amit svédasztalon, hidegtálakon tálalni lehet, és amiből ki-ki kedvére válogathat akár húsosat, akár húsmenteset, akár hagyományosat vagy különlegeset szeretne.
Itt találtam rá a tormás-besameles marhanyelvre is, amit elkészítettem az ünnepi asztalra. Kívülről nem a leglátványosabb fogás, az tény, a vendégek eleinte nem is nagyon mertek közelíteni felé, de amikor kiderült, hogy mi az, és meg is kóstolták, csak ajánlgatták egymásnak. :) Én sertésnyelvből készítettem, azt is az ötödik bevásárlóközpontban sikerült kapnom 160 km-re otthonról:O:D, mert az újévi forgatag után teljesen üresek voltak az üzletek.:) de szerintem így is nagyon finom volt. Az eredeti recepttől még eltértem annyiban, hogy nálam nem tejjel (mert aznap nem tudott hozni a néni) készült a mártás, hanem tejszínnel és vízzel.



Sertésnyelv tormás besamelmártásban

Hozzávalók: 4 sertésnyelv (kb. 1 kg ), 1 teáskanál borókabogyó, 1 teáskanál szemes rózsabors, 1 teáskanál szemes zöld bors, 1 teáskanál őrölt fekete bors, 1 evőkanál só, 3 babérlevél, 1 hagyma; a mártáshoz: 5 dkg vaj, 3 evőkanál olaj, 2 púpozott evőkanál liszt, 2,5 dl tejszín, 2,5-3 dl víz, 3 evőkanál tejföl, 1 kis üveg (13 dkg) ecetes torma, só, citromlé, 1-2 teáskanál cukor.

Elkészítése:
Egy edényben vizet forralunk. A nyelvet jól megmossuk, majd a forrásban lévő vízbe dobjuk, és hagyjuk egyet lobbanni. Ekkor leöntjük róla a vizet, lemossuk hideg vízzel, és megszabadítjuk a fehéres hártyájától, bőrétől. A megtisztított nyelvet ekkor kuktába tesszük, mellédobjuk a fűszereket és a jól megmosott, hámozatlanul hagyott hagymát, majd felöntjük annyi hideg vízzel, amennyi jól ellepi, és fedő nélkül főni tesszük. Amikor fölforrt, félrevesszük a lángról, ráhelyezzük a kukta fedelét, és sípolástól számítva kb. másfél órán át főzzük. Amikor megfőtt, szűrőkanállal óvatosan egy tányérra vagy tálcára szedjük, és hagyjuk kihűlni. (Ezt jó idejében is el lehet végezni.)
A mártáshoz az olajat és a vajat összeforrósítjuk, beleszórjuk a lisztet, elkeverjük, majd felöntjük 2 dl hideg vízzel, és simára keverjük. Állandó kavargatás közben hozzáöntjük a tejszínt is, illetve, tetszés szerint további vízzel hígítjuk. Jól kiforraljuk, majd hozzákeverjük a tejfölt és a tormát. Sóval és cukorral ízesítjük, illetve, ha még szükséges, kevés citromlével savanyítjuk.


Megjegyzés: a nyelvet odatehetjük főni egyből a kuktába is, és a bőrét csak azután húzzuk le, miután megfőtt, de úgy nehezebb dolgozni vele, a puha nyelvből állandóan ki-kiszakad egy-egy darabka, szóval, a fent leírt módszerre anyósom tanított, és nagyon jól bevált. 

NÚ - 2018/DEC.

2012. január 7., szombat

Rántott, töltött gomba

Az egyik finomság a szülinapi vacsoráról. Aki szerette a gombát, nem győzött betelni vele. A fotókért elnézést kérek, de csak amolyan gyorsan lekapott felvételek. A családnak már alig volt türelme ezt is kivárni.:)



Rántott, töltött gomba

Hozzávalók: kb. 80 dkg apróbb méretű csiperkegomba, 5 dkg füstölt sajt, 10-15 dkg fasírtmassza vagy darált csirkehús, só, sima hús esetén bors és fokhagyma; továbbá: liszt, 3-4 tojás, zsemlemorzsa, bő olaj.

Elkészítése: A gombát megmossuk, szárait kitördeljük, majd egy kis késsel levágjuk a kalapok befele álló karimáját. A sajtot pici, 0,5x0,5 cm-es kockákra vágjuk, illetve, ha csak a töltött gombához készítjük a húst, akkor sóval, borssal és fokhagymával ízesítjük. (Én amúgyis sütöttem fasírtot, ezért abból a masszából töltöttem meg a gombákat, majd a maradékot megsütöttem fasírtnak.) A gombafejek belsejét ezután megszórjuk kevés sóval, beleteszünk egy sajtkockát, majd egy kiskanál segítségével megtöltjük fűszeres húsmasszával úgy, hogy az kissé kidudorodjon. A gombákat tálcára vagy deszkára helyezzük, és miután az összeset megtöltöttük, 2-3 órára fagyasztóba tesszük. (Ha megdermed, könnyebb utólag dolgozni vele, a húsmassza nem ragad össze-vissza. Ez a művelet pedig előző nap is elkészíthető.)
Amikor a gomba tölteléke már megdermedt, egy edényben bő olajat forrósítunk, a gombafejeket pedig lisztbe, felvert tojásba meg zsemlemorzsába forgatjuk, és a forró olajban kisütjük. Még egy jótanács: a gombákat a töltelékes részükkel felfelé tegyük az olajba, különben nem tudjuk többé megfordítani őket. A töltelékes részük nehezebb, és állandóan visszafordulnak arra a felükre.:)
Hidegen, melegen egyaránt finom, és - mint írtam - a gombafejeket be lehet tölteni előző nap is, sütni pedig lehet nem sokkal azelőtt, hogy elfogyasztanánk. Szerintem hús helyett bármilyen más zöldségmasszával is megtölthető.
Szétválasztó diétákban húsnapon ehető.

2012. január 6., péntek

A szülinapi vacsora, avagy pótszilveszter családilag

Tudtam, hogy amire vállalkozom, sokkal megerőltetőbb, mintha készítenék egy jó nagy adag húst és egy jó nagy adag köretet meg salátát, mégis azt mondtam: ha már szilveszterre és újévre nem kellett készülnöm, főznöm, sütnöm, akkor most tartunk egy tisztességes, svédasztalos pótszilvesztert. Szerencsére, a lányok tegnapig Édesanyámék és húgomék vendégszeretetét élvezték, így tegnapelőtt már tudtam nyugodtan készülődni. Az eltervezett ételekből végül egyet nem tudtam elkészíteni - a tárkonyos zellersalátát, mert már nem jutott rá idő, egyről pedig - a fokhagymás, joghurtos padlizsánkrémről - lemondtam, mert úgy mindkét féle padlizsánkrémből kevés lett volna. Apósom meg is jegyezte viccesen (anélkül, hogy addig bármit is említettem volna): Hát, ennyi finomság! Ilyen csak szilveszterkor van!:)
A receptek egy részéért köszönet Ottis-nak, akinek a blogjáról szemezgettem. Amikor fölteszem a recepteket a blogba, majd jelzem, hogy melyiket vettem át tőle.

A megterített asztal. Nem is fért rá a fotóra minden

Sorjában jobbról-balra: rántott töltött gomba, zöldséges, majonézes tésztasaláta, majonézes padlizsánkrém, csirkefasírt és tojáskrokett 

Szintén jobbról balra: ropogós csirkeszárnyak, szezámmagos csirkefasírt, túróhabos, kaviáros kosárkák, tésztasaláta és szintén tojáskrokett meg csirkefasírt. 

Pónis torta - a sztár: citromos, túrókrémes torta kakaós piskótával. 

Epres tiramisu

2012. január 5., csütörtök

2012. január 4., szerda

Harcsaszeletek sokmagvas kéregben

A tavalyi Delta-akció nem volt annyira eredményes, mint a tavalyelőtti, de azért üres kézzel mégsem jött haza férjecském: 2 harcsát hozott.:D Az egyiket megettük még akkor frissiben, a másikat pedig most, újévkor.


Harcsaszeletek sokmagvas kéregben

Hozzávalók: 1 kg harcsa vagy bármilyen más hal, só, bors, pirospaprika, fokhagymagranulátum, 1 evőkanál hámozott tökmag, 2 evőkanál hámozott napraforgómag, 1 evőkanál szezámmag, 1 evőkanál lenmag, kb. 0,5 dl olaj.

Elkészítése:
A halat tetszés szerint feldaraboljuk, majd megszórjuk só, bors, paprika és fokhagymapor keverékével. Hűvös helyen hagyjuk pácolódni 1-2 órát. A magvakat 1 evőkanál napraforgómag kivételével aprítógépben durvára aprítjuk, és belekeverjük az egészben hagyott napraforgómagot. Az olajat felforrósítjuk, a halszeleteket beleforgatjuk a magkeverékbe, és a forró olajban, lassú tűzön ropogósra sütjük. Citrommal tálaljuk.

KAL. - 2018.

2012. január 3., kedd

Majonézes gombasaláta

Ma utaztunk. Semmiféle készételem nem maradt itthon, ezért miután megérkeztünk, össze kellett dobnom valamit gyorsan. Ez lett belőle. Nekünk nagyon ízlett, és szerintem svédasztalon is megállná a helyét hidegtálak között.



Majonézes gombasaláta

Hozzávalók 2 személyre: 25 dkg gomba, 2 kisebb savanyú uborka, egy kis darabka póréhagyma, 2 evőkanál majonéz, 1 evőkanál sűrű tejföl, só, ízlés szernt kapor.

Elkészítése: A gombát megmossuk, és 10-15 perc alatt enyhén sós vízben megfőzzük. (Ha nem sietünk annyira, meg lehet dinsztelni egy kisebb hagymát, majd vele együtt megpárolni a feldarabolt gombát.) Leszűrjük, majd hagyjuk kissé hűlni. Közben apró kockákra vágjuk a savanyú uborkát, finomra aprítjuk a póréhagymát, majd feldaraboljuk a gombát is tetszés szerint. Végül összekeverjük a majonézzel és a tejföllel, sózzuk ízlés szerint, illetve, aki szereti, apróra vágott kaporral is megszórhatja. Én így tettem, és nekem így volt kerek az íze.
Szétválasztó diétában minden napon ehető a gyümölcsnap kivételével.

NÚ - 2018/DEC.

Villámlátogatás Ottisnál

 Igazán jól kezdődött ez az év! Ma délelőtt, úgy röpke ...  kb. 25 percre sikerült felugranom OTTIS-hoz, miközben többi családtagjaim ügyeiket intézték Hargita megye "fővárosában". Nagyon örültem a találkozásnak annál is inkább, hogy teljesen spontán módon jött össze. Ha napokig egyeztettünk volna, biztos, hogy valami bibi ütötte volna fel a fejét, ami miatt nem találkoztunk volna.
Ottis két kisfiával volt otthon, és miután megsimogattam az angyalhozta tengerimalacot, már kortyolhattam is a "szuperkávéfőző":D:D:D (a kissebbik fiúcska így konferálta fel anyukája karácsonyi ajándékát) által készített finom kávét. És miközben a percek rohamosan torlódtak egymásra, illetve mi az ünnepi, szilveszteri élményeinket mesélgettük egymásnak, lassan, de biztosan olvadozott valami. Ez a valami pedig nem más volt, mint Ottis nemrég készített mézeskalácsparféja. Már amikor a blogján olvastam, megkívántam, és azóta is feltett szándékom, hogy nemsokára elkészítem; addig, amíg még van mézeskalácsom.:) Azt viszont álmomban sem gondoltam volna, hogy alkalmam lesz megkóstolni az eredetit. Isteni volt!!! Édes, de nem émelygős, diszkréten mézeskalács ízű, mégis összetéveszthetetlen az aromája. Most már biztos vagyok benne, hogy elkészítem. Szerintem a családom is imádni fogja.


Fotó OTTIS-tól.
Ottis, örülök, hogy találkozhattunk, és köszönöm ezt az egyedülálló ízélményt, amelyben ma részem volt. Remélem, egyszer hamarosan én is viszonozhatom!:)
Related Posts with Thumbnails

2012. január 30., hétfő

Céklahumusz

Na, kérem szépen, ne tessék felszisszenni, hogy már megint egy céklás recept, de annyira friss és elragadó az élmény, hogy muszáj ennek következnie. Valahol kommentben már említettem tegnap, hogy ismét van főtt céklám, és keresem a rendeltetését. Nos, sokáig nem keresgéltem, mert beírván a google-ba, hogy "beetrot salad", rögtön a hatodik találatra rákattintván egy elég hosszú lista nyílt meg, persze tele céklás receptekkel. Itt sem sokat állomásoztam, hiszen lefele gördítvén, rögtön megakadt a szemem a következő recepten: Beetrot houmous. Néztem gyorsan a hozzávalókat, és nem győztem áldani az eszemet, hogy múlt héten csak úgy mintegy mellékesen betettem a kosárba egy csicseriborsó-konzervet. Tahinim nem volt, de pillanatok alatt gyártottam Szepyke receptje szerint, úgyhogy már teljes volt a hozzávalók arzenálja. Mert fokhagyma minden rendes háznál akad, só, citromlé meg olaj is, sőt, még olyasmi is "akadt", amit nem írt a recept, de én tettem bele, véleményem szerint cseppet sem kárára.:) Céklaimádók, gyorsan kipróbálni!:) Az én receptem így alakult:



Céklahumusz

Hozzávalók: 25 dkg hámozott főtt cékla, 25 dkg főtt csicseriborsó (egy kis konzerv tiszta tömege), 3 evőkanál tahini (Szepy adagjának a fele), 3 cikk fokhagyma, 3 evőkanál olívaolaj, citromlé, só, bors ízlés szerint, 1/2 kávéskanál őrölt kömény, 1/2 kávéskanál gyömbérpor.

Elkészítése: A csicseriborsót leszűrjük, és tálba tesszük. A hámozott céklát feldaraboljuk, és a borsóhoz adjuk. Hozzáadjuk a hámozott fokhagymát meg az olívaolajat, kevés sót, borsot meg citromlevet, és botmixerrel néhány perc alatt simára turmixoljuk. Megkóstoljuk, szükség szerint ízesítjük további sóval, citromlével meg borssal, végül pedig belekeverjük az őrölt köményt és a gyömbérport is. Teljes kiőrlésű sokmagvas kenyérrel (én ezzel ettem), pirítóssal isteni, de mártogatósként is nagyon finom. Szalmakrumplit evő férjecském minduntalan belenyúlt a tálba, hogy mártogasson. :)
Zöldségnapon, tésztanapon egyaránt ehető.
A fotó miatt elnézést kérek, ez tipikusan az a fotó, ami két falat között készült, kutyafuttában. No meg, amúgyis este volt, tehát a fényviszonyok sem éppen az ételfotózásnak kedveztek...

2012. január 29., vasárnap

Céklasaláta majonézzel

Hiába, na, szeretem, szeretjük a céklát. Mondjuk, az is igaz, hogy én egy kicsit jobban, mint a család többi része, de azért nem panaszkodnak. Igyekszem is minél sokoldalúbban felhasználni: beleteszem levesekbe, főételekbe, salátákba nyersen és főve, turmixokba. Végülis, mint minden egyéb zöldségnél: a lehetőségek tárháza végtelen. Néhány nappal ezelőtt egy laktató saláta készült belőle, majonézesen. Ezt használtam fel a "full extrás" szendvicshez is.



Céklasaláta majonézesen

Hozzávalók: 2 nagy cékla, 2 alma, 1 doboz csemegekukorica, 1 adag félperces majonéz, 1/2 csokor kapor, só, citromlé.

Elkészítése: A céklát kuktában kb. 1 óra alatt megfőzzük, majd hagyjuk kihűlni és meghámozzuk. Kisméretű kockákra vágjuk, tálba tesszük, majd hozzáadjuk a szintén ugyanakkora kockákra vágott almát, a leszűrt csemegekukoricát és a finomra aprított kaprot. A leírás alapján elkészítjük a majonézt, és hozzákeverjük az alapanyagokhoz. Sóval meg citromlével ízesítjük, illetve ha szükséges 1-2 evőkanál tejföllel lazíthatjuk, de én nem használtam.
BA - 2017/2
KAL - 2014.

2012. január 28., szombat

"Full extra" szendvics

Ezt a szendvicset is a pillanat szülte, tulajdonképpen csak a tükörtojás és a Góbé termék Csemege-szárazfelvágott volt az, amit direkt beleterveztem. A többi csak úgy jött, mert volt .... Zsemle gyanánt a teljes kiőrlésű liszttel készült kenyerem két szélét, azaz a "dúcát" használtam, és tökéletesen megfelelt a célra.:)



"Full extra" szendvics

Hozzávalók: 1 zsemle, 1-2 tojás igény szerint, 1-2 szelet sajt, 3 közepes gomba, néhány szelet száraz szalámi, céklasaláta, spenótlevelek, petrezselyemzöld, só, olaj.

Elkészítése: A tojást beleütjük a felforrósított olajba, megsózzuk, és (ahogy szoktuk) tükörtojást sütünk belőle. Tányérra szedjük, és ráfektetjük a sajtot, hogy ráolvadhasson. Amíg a tojás süt, megmossuk a gombát, vastagabb szeletekre vágjuk, és a tojás olajában 2-3 perc alatt hirtelen megpirítjuk. Kiszedjük, és utána megsózzuk. A zsemlét kettévágjuk, az aljára halmozunk egy-két evőkanál majonézes salátát (bármilyen lehet, nekem éppen céklás volt), erre néhány friss spenótlevelet, rátesszük a sajtos tükörtojást, és befedjük a sült gombával illetve szalámiszeletekkel. Petrezselyemzölddel fejezzük be a rétegezést, majd ráhelyezzük a zsemle "kalapját" is.
Isssssssteni. Szaftos, zamatos, hmmmmmm.....
Húsnapra való, csak vigyázni kell a zsemle méretével.:D

EK - 2015/6

2012. január 27., péntek

Gyors zöldséges tészta 3.

A receptet a pillanat szülte, tulajdonképpen a maradékfelhasználás jegyében született. Volt a hűtőben kevés hús nélküli csilisbabmaradék és néhány spenótlevél, ezeket dobtam bele a tejfölös mártásba, amit a tészta mellé készítettem. Amolyan "turbóként" egy maréknyi kalamata olajbogyót is beledaraboltam. Teljes volt az összhang. Egyelőre ez az én ebédem volt. Nekem nagyon ízlett.:)



Zöldséges tészta

Hozzávalók 2 személyre: 10-15 dkg száraztészta, maradék csilisbab (vagy 2-3 evőkanál főtt bab és ugyanannyi főtt kukorica meg paradicsomlé), 1 marék kalamata olajbogyó, 1 evőkanál teljes kiőrlésű liszt, 1 dl tejföl, víz, olaj, só, citromlé.

Elkészítése: A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük és leöblítjük. 2-3 evőkanál olajat felforrósítunk, beleszórjuk a lisztet, elkavarjuk, és miután felhabosodott, felöntjük kb. 2 dl hideg vízzel. Simára kavarjuk, majd hozzáadjuk a tejfölt és további vízzel a kívánt állagúra hígítjuk. Beletesszük a maradék csilisbabot (vagy a hozzávalóit külön-külön), hozzáadjuk a megmosott spenótleveleket meg a feldarabolt olajbogyót, és jól kiforraljuk. Sóval, citromlével ízesítjük, végül pedig belekeverjük a tésztát is.
Tésztanapon ehető.

2012. január 25., szerda

Sajtos, almás csirkemell csíki mártással

Még valamikor nyáron kaptam egyik szomszédasszonyomtól egy jó nagy doboz recepteskártyát. A fiáé az összes, de szívesen ideadta, hoyg átböngésszem. Meg is tettem még akkoriban, és félretettem magamnak azokat a kátyákat, amelyek izgalmasnak tűntek. Sokszor elővettem a kiválasztott kisebb pakkot, nézegettem, hogy mit készítenék el közülük szívesen, aztán meg valahogy mindig elmaradt a főzés belőlük. Egészen a múlt hétvégéig. Amikor végül azt is megtudtam, hogy ezek azok a bizonyos Planétás Kártyák, amelyekről már sokszor hallottam, és több blogon is olvastam.

Mert pénteken este végül megembereltem magam, a kisebb pakkból is kiválogattam azokat a kártyákat, amelyeket éppen elkészíthettem (mert volt hozzá alapanyagom), és férjecském orra alá dugtam: no, holnap húsnap van, ezekből válaszd ki azt, amit a legszívesebben megennél. És kiválasztott vagy 3 kártyát. Az egyiket elkészítettem (hajdúkáposzta, de oldalassal), a másikat is, de nem pulykából, hanem csirkemellből (sajtos, almás csirkemell), a harmadikra még nem került sor (bacon-be tekert, sajttal töltött virsli), illetve én bevettem negyedikként egy másik valamit is (a csíki mártást).
Ebédre ettük a hajdúkáposztát tejföllel, vacsorára pedig a sajtos-almás töltött csirkemellet a nagyon finom csíki mártással.:) Ajánlom mindenkinek; nálunk fel van véve az ezutáni repertoárba mindkettő.



Sajtos, almás csirkemell

Hozzávalók 4 személyre: 1 csirkemellfilé, só, bors, 10 dkg sajt, 1 savanykás alma, liszt, 2-3 tojás, zsemlemorzsa, esetleg magvak: lenmag, szezámmag, olaj.

Elkészítése:
A csirkemellet kettévágjuk, majd mindkét felet még kettőbe. A hússzeleteket óvatosan kiveregetjük úgy, hogy szép nagy "lepedők" legyenek belőlük. Megszórjuk sóval és borssal, majd félretesszük. Az almát meghámozzuk, magjait eltávolítjuk, majd kb. 1x1 cm-es kockákra vágjuk. A sajtot szintén hasonló méretűre daraboljuk fel, és egy tálkában összevegyítjük őket. A hússzeletek egyik végére rápakoljuk a töltelék egynegyedét, óvatosan feltekerjük, megtűzzük pogpiszkálóval, majd lisztbe, felvert tojásba és magvakkal kevert zsemlemorzsába forgatjuk. Megtöltjük és bepanírozzuk a többi három szeletet is, majd forró bő olajban, de lassú tűzön szép aranysárgára sütjük őket. Papírtörlőre szedjük ki, és rézsútosan felszeletelve (a fogpiszkálókat előzőleg eltávolítjuk), csíki mártással tálaljuk.

NÚ - 2018/DEC.

A mártásnál nem tartottam be a receptet teljes egészében, mert az úgy nem lett volna jó. Talán, ha a hagyományos majonézt készítettem volna, és nem a félperces fajtát, akkor megbírta volna az 1 dl tejszínt lazításként, de így a 2 evőkanál tejföl is elegendőnek bizonyult. És a többi hozzávaló arányát sem tartottam teljesen be, mert ennyi majonézhez kissé keveselltem az extra hozzávalókat. Azért nagyon finom lett, sőt!:)

Csíki mártás

Hozzávalók: 1 adag félperces majonéz (1 egész tojás, 2 dl olaj, 1 teáskanál mustár, só, citromlé), 2 evőkanál sűrű tejföl, kb. 7 dkg főtt cékla (egy normál méretűnek a fele), 10 dkg gomba, 1 alma, kb. 10 cm-nyi póréhagyma, só, citromlé.

Elkészítése: Legelőször megfőzzük a céklát, és hagyjuk teljesen kihűlni. (Célszerű nem egy darabot venni ilyenkor!) Kevés vizet forralunk, enyhén megsózzuk, kb. 10 perc alatt megfőzzük benne a gombát, majd leszűrjük, és azt is hagyjuk kihűlni. Elkészítjük a majonézt a leírás alapján, majd elkeverjük a tejföllel. A póréhagymát felaprítjuk, a céklát és az almát finomra reszeljük, a gombát pedig kis darabokra vágjuk. Mindent a majonézhez adunk, alaposan elkeverjük, majd ízlés szerint sóval és citromlével ízesítjük. Jól behűtve tálaljuk.

KAL. - 2018.

2012. január 24., kedd

Tejmajonéz

Talán nagyot néztek, talán nem is hiszitek. Pedig tényleg majonéz lesz belőle. Az íze szintén semleges, és ugyanúgy felhasználható, mint a tojásos. Kincset érhet ez a "recept" annak, aki idegenkedik a nyers tojástól, a bolti förmedvényeket utálja, de a majonéz ízéről, állagáról egyáltalán nem szeretne lemondani. 

A fotón a legtávolabbi a tejmajonéz. A leginnenső a félperces majonéz, és a középső az a bizonyos másik. De az egyelőre titok.:) 

Tejmajonéz

Hozzávalók: 2 dl olaj, 1 dl zsírosabb tej, 1 teáskanál mustár, só, citromlé.

Elkészítése: A hozzávalókat magas falú pohárba tesszük, majd – a tojásos félperces majonézhez hasonlóan – botmixerrel sűrű péppé dolgozzuk. Eleinte ne mozgassuk a botmixert, csak miután már jól vastagszik a massza a pohár alján. Bármivel ízesíthető utólagosan, és bármihez felhasználható, amihez majonézre van szükség. 

Hamarosan hozok egy másik majonézreceptet is, ahhoz semmiféle állati eredetű alapanyag nem kell. 

EK - 2012/3

2012. január 22., vasárnap

Fánkszezon!!!!!! - Doughnuts - amerikai fánk

No, akkor kerüljön már ez is ide fel, de egyelőre elég a fánkokból, mert már dugig vagyunk velük!:)
Ez is olyan recept, ami után sokat kutatgattam a neten angol nyelvű oldalakon, de szintén azzal szembesültem, hogy: ahány ház, annyi szokás, és mindenki a sajátjára esküszik. Nos, ez lett a sajátom. De szerintem a normál szalagos fánk tésztájából is süthető ugyanígy, legfeljebb el lehet látni cukormázzal meg színes cukorkákkal, és máris "donut" lesz belőle. A lányok teljesen odavoltak érte!
Kipróbáltam a sütőben sütést is, de nekem az nem ízlett annyira. Az nem fánk volt már, hanem inkább kalács. Tehát, bő olaj ide vagy oda, ha fánkot akarok enni, olajban sütöm meg.:P




Doughnuts, avagy amerikai fánk

Hozzávalók: 7 g száraz élesztő vagy 1,5 dkg friss élesztő, 30 dkg liszt, 30 ml langyos víz, 1,75 dl tej, 5 dkg cukor, csipetnyi só, 1 tojás, 3,5 dkg olaj; a cukormázhoz: 3,5 dkg vaj, 12 dkg porcukor, 1 evőkanál vaníliaaroma, 3 evőkanál forró víz; a szóráshoz: színes cukorkák vagy csokoládéreszelék, színes kókusz, reszelt narancshéj.

Elkészítése: Az élesztőt beleszórjuk a langyos vízbe, és hagyjuk habosodni, amíg kimérjük a többi hozzávalót. A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót meg a cukrot, majd eldolgozzuk a tojással, az olajjal, az élesztős vízzel és a langyos tejjel. Sima, hólyagos tésztát dagasztunk belőle, majd olajjal vékonyan kikent tálba tesszük, letakarjuk, és meleg helyen hagyjuk duplájára kelni. A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, 1-1,5 cm vastagra nyújtjuk ki, majd fánkszaggatóval kiszaggatjuk úgy, hogy a fánkok közepét is kiszúrjuk. Ezután ismét hagyjuk kelni kb. 20 percet, majd a fánkokat a felforrósított olajba tesszük, és mindkét oldalukat aranysárgára sütjük. Papírtörlőre szedjük ki őket. Amíg a fánkok kelnek, elkészítjük a cukormázat. A vajat megolvasztjuk, hozzáadjuk a porcukrot meg a vaníliaaromát, és felforraljuk. Ekkor félrevesszük a lángról, és kanalanként addig adagoljuk hozzá a vizet, amíg a máz enyhén folyós nem lesz. A fánkokat még forrón belemártjuk a mázba, illetve megszórjuk színes cukorkával, kókuszreszelékkel vagy reszelt csokoládéval, majd rácson hagyjuk kihűlni.

Tipp: A fánkok kiszúrt közepét is süssük meg, a gyerekek nagyon fognak örülni a minifánkoknak!
Megjegyzés: Ha a fánk kihűl, a cukormáz kifehéredik és megkeményszik rajta.

EK - 2012/2



2012. január 21., szombat

Téli vitaminbombák

Szervezetünknek télen-nyáron szüksége van tápanyagokra, vitaminokra. Télen hajlamosabbak vagyunk arra, hogy egészségtelenebbül táplálkozzunk, hogy kevesebb friss, nyers zöldséget és gyümölcsöt vegyünk magunkhoz, ezért nem árt, ha tudatosan ráállunk a dologra. Egy-két ötlet erre:

Citrusleves banánnal 

Hozzávalók 2 személyre: 1 nagy vörös grépfrút, 5-6 kisebb narancs, 1 citrom, 2 banán, 2 dkg dió, 2 dkg aszalt vörösáfonya, esetleg méz.

Elkészítése: A citrusféléknek kifacsarjuk a levét, jól összekavarjuk (ha szükséges, mézzel édesítjük), majd tányérokba öntjük. A diót és az áfonyát aprítógépben morzsásra dolgozzuk. A banánt belekarikázzuk a tányérokba, megszórjuk diós morzsával, és már ehető is.


Avokádó grépfrútlével

Hozzávalók: 1/2 avokádó, pici só, 1/2 kávéskanál fokhagymapor, 1 evőkanál citromlé, oregánó; 1 grépfrút, 1 narancs.

Elkészítése: Az avokádó húsát késsel bekockázzuk, majd megszórjuk sóval, fokhagymaporral és oregánóval, végül pedig meglocsoljuk citromlével. 5-10 percig állni hagyjuk, azalatt kifacsarjuk a grépfút meg a narancs levét. Az avokádóból kiskanállal kikanalazzuk a belsejét. Ez a megoldás gyorsabb alternatívája az itt található avokádósalátának.:) A fotón az avokádó még á la natúr szerepel, mert ez a megoldás csak fotózás után jutott eszembe.

Gyümölcsnapon vagy gyümölcsreggelire ehetők.

Különleges téli saláta

Néhány nappal ezelőtt grillcsirkét sütöttem (a szokásos módon - sóval, borssal és kevés csirkefűszerrel bedörzsölve), és mellé ezt a különleges, finom salátát készítettem. Az alapötlet Ottis-tól származik, az ő zellersalátáját néztem ki még a szülinapi svédasztalra, csak végül már nem jutott idő elkészíteni. Most sem pont úgy készítettem - félig véletlenül (sárgarépát elfelejtettem venni), félig akarattal:P -, de a végeredmény így is egy különlegesen finom, könnyű, de mégis laktató saláta lett. A hússal együtt tökéletes volt, ámbár amekkora salátaveők vagyunk, önmagában is bármikor szívesen megennénk.



Különleges téli saláta - vegyes zellersaláta

Hozzávalók: 3 szárzeller, 3 savanyú uborka,10 cm-nyi póréhagyma, 1 alma, 1 körte, 5-6 koktélparadicsom (na, ez nem feltétlenül kell bele, sőt, én a répa helyett tettem), 3 nagy evőkanál sűrű tejföl, kb. 1 dl joghurt, 1 evőkanál mustár, 2 evőkanál olívaolaj, só, tárkonyecet.

Elkészítése:
A zöldségeket és gyümölcsöket megmossuk, majd a zellert és a paradicsomot felszeleteljük, a savanyú uborkát meg a póréhagymát félbehasítjuk, és vékonyra vágjuk, az almát meg a körtét pedig kicsumázzuk, és vékonyan felszeleteljük. Tálba tesszük, enyhén megsózzuk, meglocsoljuk kevés tárkonyecettel meg olívaolajjal, és jól elkeverjük. A mustárt eldolgozzuk a tejföllel, majd fellazítjuk a joghurttal, és a salátára öntjük. Jól elkavarjuk, s ha szükséges, utánaízesítünk sóval meg tárkonyecettel, esetleg kevés porcukorral. Bármilyen hús mellé tálalható, ez esetben grillcsirke volt.:) Húsnapon ehető.

EK - 2012/5

2012. január 20., péntek

Ajándékot kaptam!!!

Éva hirdetett múltkoriban egy gyors lezajlású játékot, amiben arra kérte a játékos kedvűeket, hogy krumplis receptek linkjeit küldjék el neki. Nos, a krumpli a magyar és az erdélyi konyhában mondhatni - alap-alapanyag:D, tehát nem csoda, hogy millióegy linket küldtek neki. Köztük én is legalább 10-et. Éva választása a négerbogyókra esett, ezt a receptet, azaz a linkjét és a fotóját jelentette meg a beszámolójában tőlem. Majd sorsot húzott és a több, mint 40 résztvevő közül Fortuna éppen nekem kedvezett. Nagyon örültem, amikor megtudtam, hát még akkor hogy örültem, amikor ma felhívott postás szomszédasszonyom és közölte, hogy csomagot kaptam! Ahogy leszálltam a buszról, egyenesen a posta felé mentem, és már kézhez is vehettem.
Köszönöm, Éva! Köszönöm, hogy szerény, takarékos konyhádból egy ilyen klassz ajándék jutott el hozzám, tele egytől egyig hasznos és szép dolgokkal.




A fotón nincs rajta az egyik valami, amit kaptam, az ugyanis egy gyerekeknek szóló kifestős füzet, amire Kisebbikem rögtön lecsapott színezni, és nem volt hajlandó kiadni a kezéből még egy fotó erejéig sem. Azonkívül remélem, minden rajta van:
- egy csomag színes muffinpapír;
- 2 tányéralátét/abroszka;
- 1 doboz 20 db egyszerhasználatos tortadíszítő zsákkal és 3 díszítőcsővel;
- 1 zacskó kerek tortaalátét papírból;
- a Praktika magazin 2012-es januári száma benne egy csodaszép 2012-es naptárral;
- 1 Boci tejcsokoládé
- egy szívecskés üdvözlőlap
- plusz a kifestős a lányoknak:)

Éva, még egyszer nagyon köszönöm, amikor használom őket, mindig eszembe fogsz jutni!:)

Fánkszezon!!! - Churros - a spanyol fánk

Akkor legyen megint egy fánk! Az interneten nagyon sokféle recept kering róla, némelyikben van tojás, némelyikben nincs. Én tettem bele. Tulajdonképpen ugyanúgy indítjuk, mint a képviselőfánkot, csak nem sütőben sütjük meg, hanem olajban. Nagyon finom, habkönnyű; érdemes dupla adaggal számolni, mert erősen "még-íze" van!:)




Churros - spanyol fánk


Hozzávalók: 2,4 dl víz, 3 dkg cukor, csipetnyi só, 30 ml olaj, 12,5 dkg liszt, 2 tojás; a sütéshez: bő olaj; a tálaláshoz: fahéjas porcukor, bármilyen lekvár, esetleg csokoládéöntet.

Elkészítése: Felforraljuk a vizet a cukorral, a sóval és az olajjal, majd egyből belezuttyintjuk a lisztet, félrevesszük a lángról, és simára kavarjuk. Amikor már csomómentes, rendre beledolgozzuk a két tojást is. A másodikat csak akkor adjuk hozzá, amikor az elsőt már teljesen eldolgoztuk benne. Ezután a masszát csillagcsöves nyomózsákba tesszük, és egy enyhén megolajozott deszkára 5-6 cm hosszú rudacskákat nyomunk belőle. Az olajat felforrósítjuk, majd egy kés segítségével a rudakat átemeljük az olajba. Néhány perc alatt szép aranysárgára sütjük őket. Tálaláskor megszórjuk fahéjas porcukorral, illetve lekvárba vagy csokoládéöntetbe mártogatjuk. Én sárgadinnye-mangólekvárral tálaltam. 

Tipp: A masszát nyomhatjuk egyenesen az olajba is; ebben az esetben a kinyomott rudacskát egy kés segítségével leválasztjuk a csillagcsőről.

EK - 2012/2

2012. január 19., csütörtök

Fánkszezon !!!!! - Badusha - Indiai fánk

Reţeta în limba română este mai jos.

Fánkok után kutatgattam szakácskönyvekben meg az interneten, és barangolásaim közben találtam ezt a receptet. Nagyon megtetszett a jó fűszeresnek ígérkező fánkféle, így elkészítettem. Nem csalódtam, tényleg nagyon finom volt: édeskés, savanykás, fűszeres, enyhén csípős, egyszóval: tiszta KELET. A recept nálam a következő lett:



Badusha - indiai fánk

Hozzávalók 10-11 darabhoz: 25 dkg liszt, 1 kávéskanál szódabikarbóna, 10 dkg sűrű tejföl, kevés tej, csipetnyi só; a sziruphoz: 5 evőkanál cukor, 1 dl víz, 1 citrom, 1 narancs, 1/2-1/2 csapott kávéskanál szerecsendió, gyömbér, fahéj és kardamom; továbbá: 1-2 evőkanál liszt, kristálycukor, egész mandulaszemek, bő olaj.

Elkészítése: A lisztet tálba mérjük, hozzáadjuk a szódabikarbónát meg a sót, majd eldolgozzuk a tejföllel és néhány csepp tejjel. Kézzel jól összegyúrjuk - jól formázható, de enyhén ragacsos masszát kell kapnunk - majd kb. félórát pihentetjük. Ezalatt elkészítjük a szirupot: a cukrot felforraljuk a vízzel, a citrom és a narancs  lereszelt héjával, illetve kifacsart levével meg a fűszerekkel, és hűlni hagyjuk. A félóra leteltével a masszából evőkanálnyi adagokat szaggatunk ki, meghempergetjük lisztben, golyóvá formázzuk, majd jól ellapítjuk, közepükbe egy lyukat nyomunk, és lyukas felükkel lefele beletesszük a felforrósított olajba. Közepes lángon aranysárgára sütjük őket mindkét oldalukon, papírtörlőre szedjük, majd néhány percre beledobjuk a langyosra hűlt szirupba. Tálaláskor a fánkokat megszórjuk kristálycukorral, és mindegyik közepére egy-egy mandulaszemet helyezünk.

EK - 2012/2


Badusha – gogoşi indiene

Ingrediente pentru 10-11 bucăţi: 250 g făină, 1 linguriţă bicarbonat de sodiu,  100 g smântână groasă, puţin lapte, 1 praf de sare; pentru sirop: 5 linguri zahăr, 150 ml apă, 1 lămâie, 1 portocală, câte o ½ linguriţă de nucşoară, pudră de ghimbir, scorţişoară şi cardamom măcinat; alte ingrediente: 1-2 linguri făină, zahăr tos, migdale întregi, ulei pentru prăjit.

Prepararea: Se amestecă ingredientele pentru gogoşi, se adaugă câteva picături de lapte şi se frământă cu mîna până ce se obţine un aluat nu prea moale, dar puţin lipicios. Se lasă să se odihnească cca. 30 minute. Pentru sirop se fierbe apa cu zahărul, se adaugă coaja răzuită şi zeama stoarsă a citricelor, precum şi condimentele, şi se lasă la răcit. După 30 de minute se ia câte o lingură din compoziţia pentru gogoşi , se tăvăleşte prin făină, se formează întâi o biluţă, după care se aplatizează şi cu degetul se face o adâncitură în mijloc. Se pune în ulei cu gropiţa în jos, şi se prăjesc la foc mediu până ce devin aurii. Se scot pe şervet de hârtie, după care se plonjează în siropul răcit pentru câteva minute. La servire se presară cu zahăr tos şi în mijlocul fiecăreia se pune câte o migdală. 

Túrós, tojásos tekercs ropogós bundában

Régen készült, de valahogy elmaradt a blogon való "publikálása".:) Nagyon finom volt. 



Túrós, tojásos tekercs ropogós bundában

Hozzávalók: 70 dkg csirkemellfilé, 1 kávéskanál borókabogyó, 1 kávéskanál rózsabors, ½ kávéskanál köménymag, 4 főtt tojás, 10 dkg juhtúró, 2-3 evőkanál tejföl, 3 tojás, zsemlemorzsa, őrölt dió, őrölt mogyoró, liszt, olaj; a karamellizált körtéhez és a mártáshoz: 2-3 körte, 2 evőkanál cukor, 3 evőkanál olaj, 2 dl tejszín, só.

Elkészítése: A borókabogyót, a rózsaborsot és a köménymagot összedaráljuk, majd összevegyítjük sóval. A keverékkel megszórjuk a vékonyra vágott, kiveregetett hússzeleteket. A főtt tojásokat meghámozzuk, villával összetörjük, hozzáadjuk az összemorzsolt juhtúrót, és annyi tejfölt adunk hozzá, hogy jól kenhető, de még kemény masszát kapjunk. A töltelékbe is tehetünk keveset a hús fűszeréből, de vigyázat, mert a túró is sós! A hússzeleteket leterítjük, mindegyikre halmozunk egy-egy púpozott teáskanálnyi tölteléket, elkenjük a szelet felén, majd szorosan feltekerjük. Ha elég nagyok a szeletek, akkor nem kell megtűzni őket, nem bomlanak ki. A tojásokat felverjük, és a húsfűszerrel ízesítjük, az olajat odtesszük melegedni, a diót meg a mogyorót pedig két külön tálban összevegyítjük kb. ugyanannyi zsemlemorzsával. A tekercseket megforgatjuk lisztben és felvert tojásban, meghempergetjük a diós vagy mogyorós zsemlemorzsában, és forró olajban szép pirosra sütjük. Bármivel tálalhatjuk, de nagyon jól passzol az íze az édeskés körtéhez és mártáshoz is. Ehhez a cukrot karamellizáljuk az olajon, rádobjuk a magházától megtisztított, szeletekre vágott körtét, és addig pároljuk, amíg kissé üveges nem lesz, illetve pirulni nem kezd. Ekkor a körteszeleteket kiszedjük, a visszamaradt karamellt pedig felöntjük a tejszínnel, és lassú tűzön addig forraljuk, amíg jól be nem sűrűsödik.

EK - 2011/12

2012. január 18., szerda

Zöldfűszerleves

Az ihletet Ottis kaporlevese adta. Épp kellett valami könnyű levesféle a tartalmasabb főfogáshoz, így kapóra jött (volna) a kaporleves. De mivel friss kaprot nem találtam a zöldségesnél, megoldottam abból, ami itthon, a fagyasztóban volt: kaporból, petrezselyemzöldből, lestyánból és kakukkfűből. (A lestyánlevesem itt található meg.) A lányokkal csak amúgy kanalaztuk. Délután a férjem megkóstolta a maradékot, és ő csak annyit mondott: tudod, hogy ez nem az én ízvilágom. :D Tudtam.:P Én így készítettem:



Zöldfűszerleves

Hozzávalók: személyenként 1-2 keményre főzött tojás, 1-1 evőkanál aprított kapor, petrezselyemzöld és kakukkfű, 1 teáskanál aprított lestyán vagy zellerzöld, 2 evőkanál liszt, tej, tejföl, tejszín ízlés vagy lehetőség szerint, 1/2 teáskanál fokhagymapor vagy 1-2 cikk fokhagyma,  3-4 evőkanál olaj, só, citromlé.

Elkészítése:  Az olajat felforrósítjuk, rászórjuk a lisztet, és habzásig állandóan kavargatjuk. Felöntjük 2 dl tejjel vagy tejszínnel, esetleg vízzel, és simára kavarjuk. Ezután beletesszük a zöld fűszereket meg a fokhagymát, belekavarunk 3-4 evőkanál tejfölt, és további tejjel vagy vízzel a kívánt sűrűségűre hígítjuk. Sózzuk, citromlével kissé megsavanyítjuk, és jól kiforraljuk. Főtt tojással kínáljuk.
Kevesebb liszttel készítve húsnapon is ehető leves.
Ha pedig vízzel és kevés tejföllel készítjük, zöldség- és tésztanapon is ehető.

KT - 2013/5

2012. január 17., kedd

Szalonna készítése kétféleképpen

A disznóvágás mifelénk továbbra is éltetett hagyomány, a disznónak pedig szinte minden része felhasználásra kerül. A hús mellett ugyanolyan értéke van a csontnak, a belsőségeknek, vagy a hájnak. Olyan finom szalonnát és töpörtyt, mint anyósoméknál, még soha sehol sem ettem, el sem tudtam képzelni, hogy mitől annyira finomak. Mivel a töpörtyű készítését már leírtam, megtalálható a blogomon, most ideje, hogy leírjam, mitől olyan finom a szalonna is náluk. Kétféleképpen szokták készíteni, de mindkét változat nagyon-nagyon finom. Néném, ha hozzánk jön, mindig megkérdezi: van még olyan finom szalonnád?




Szalonna sóban

Hozzávalók: friss szalonnatáblák, durva szemcséjű só, 1 kg tisztított fokhagyma, 10-15 dkg pirospaprika

Elkészítése: Tetszés szerinti darabokra szabdaljuk a friss szalonnát, és alaposan megszórjuk-bedörzsöljük durva szemcséjű sóval. Ezután a szalonnatáblákat egymásra helyezzük egy nagyobb edénybe, és kb. két hétig hagyjuk érlelődni. Az idő leteltével összezúzzuk az előkészített fokhagymát, elkeverjük a pirospaprikával, a szalonnát kivesszük az edényből, jól lekapargatjuk róla a sót, majd alaposan bekenjük a paprikás fokhagymakrémmel. Legalább egy egész napig hagyjuk, hogy az ízek jól átjárják, majd spárgára vagy horgokra akasztva feltehetjük a füstre. 15-20 füstöt kell kapnia ahhoz, hogy finom legyen.


Szalonna pácban

Hozzávalók: friss szalonnatáblák; a pácléhez: 30 l víz, 2 kg durva szemcséjű só, 10 dkg szemes bors, 10 dkg szőlőcukor, 5 dkg mustármag, ¼ kg zúzott fokhagyma, 1 teáskanál salétromsó; a pácolás utánra: ½ kg tisztított fokhagyma, 10 dkg pirospaprika.

Elkészítése: A páclé hozzávalóit felforraljuk, majd teljesen kihűtjük, és beleöntjük a pácolóedénybe. Az előkészített szalonnatáblákat belehelyezzük a fűszeres lébe, és 2-3 hétig benne hagyjuk, hogy az ízek jól átjárják. Közben érdemes őket megforgatni néhányszor. Amikor az idő letelt, a szalonnákat kivesszük a léből, hagyjuk kissé lecsepegni, és a sózott változatnál ismertetett módon bekenjük paprikás fokhagymakrémmel. Mivel a páclében is volt fokhagyma, ennél a változatnál vékonyabban kell bekenegetni vele a táblákat. Még egy napig hagyjuk érlelődni, majd szintén 15-20 napon át füstöljük, amíg szép vöröses-barnás színt nem kap.

Tippek, megjegyzések:

  1. A szalonnatáblák besózásához legjobb, ha fateknőt használunk, de bármilyen más, zománcos vagy műanyagedényben is végezhetjük.
  2. A füstöléshez bármilyen fűrészport használhatunk, az akácporral viszont különlegesen finom aromájú lesz a szalonnánk.
  3. Csattogó fagyban nem érdemes füstölni, mert a szalonna olyankor nem veszi be annyira a füst ízét.
  4. A fenti páclében nemcsak szalonnát, hanem füstölésre szánt húsokat, egész sonkát is pácolhatunk.
  5. Ha nincs túl hideg, és nem áll rendelkezésünkre egy jó szellős helyiség, ahová a szalonnatáblákat felakaszthatjuk, legjobb, ha alaposan betekerjük őket fóliába, és a mélyhűtőben tároljuk felhasználásig.
EK - 2012/1

2012. január 14., szombat

Hello Kitty torta

- Hello Kitty újra, de másképp. Recept ehhez is csak később ...

Villám McQueen a Fekete erdőben

Most csak fotó, recept, tapasztalatok, fázisfotók később...

Szilvaízes puliszkatekercs

A puliszkát nagyon szeretjük. Pörkölttel, paprikással, túróval, "disznóságokkal", tejjel, rántottával, hallal,  bármivel. Most viszont gondoltam egyet, és édesen készítettem el. Isteni lett. Igazi hagyományos "falusi" étel.



Szilvaízes puliszkatekercs


Hozzávalók: 5 dl tej, 5 dl víz, 20 dkg kukoricadara, 1 teáskanál só, 3 evőkanál cukor, 2 vaníliás cukor; a töltelékhez: 35 dkg szilvalekvár, 1 teáskanál fahéj; a tálaláshoz porcukor.

Elkészítése:
Előkészítünk egy tiszta konyharuhát, majd letakarjuk egy ugyanakkora méretű sütőpapírdarabbal. Felforraljuk a tejet a vízzel, megsózzuk, hozzáadjuk a cukrot és a vaníliás cukrot, majd folytonosan kavargatva beleszórjuk a kukoricadarát, és egy kissé lágyabb állagú puliszkát főzünk belőle. Ahogy elkészült, ráöntjük az előkészített sütőpapírra, egy kanál segítségével pedig szép szögletesre simítjuk-igazítjuk. 1-2 percnyi hűlés után a puliszkára rákenjük a szilvalekvárt, megszórjuk fahéjjal, és a papír meg a konyharuha segítségével jó szorosan feltekerjük. Hideg helyen hagyjuk jól megdermedni, majd szép szeleteket vágunk belőle. Tálaláskor megszórjuk porcukorral.
Tésztanapon ehető.

EK - 2012/2

2012. január 13., péntek

Pácolt pulykacomb narancsos gránátalmaszósszal

Múltkor vettem alsó pulykacombot, és másnap már el is készítettem belőle egy adagot. Isteni lett, a fanyar-savanykás gránátalmaszósz pedig tökéletesen harmonizált vele.



Pácolt pulykacomb narancsos gránátalmaszósszal

Hozzávalók: 4 alsó pulykacomb, só, olaj, 1-2 dl bor (nálam éppen fehérbor volt - tokaji sárgamuskotály); a páchoz: 5 dl víz, 2 evőkanál szárított sós zöldségkeverék (az ételízesítő alapja) vagy ételízesítő, 2 evőkanál szójaszósz, 2 evőkanál pitypangméz (hmm, hogy létezik, hogy nem tettem fel a blogba???) vagy rendes méz, 1 citrom héja, 5-6 cikk zúzott fokhagyma, 1-2 babérlevél, 1 kávéskanál szerecsendió; a mártáshoz: 1 gránátalma, 1 narancs, 1 csapott evőkanál étkezési keményítő, só, cukor, gyömbérpor, szerecsendió, fahéj ízlés szerint.

Elkészítése:
A combokat megmossuk, megszárítgatjuk, és sóval enyhén bedörzsöljük. A páchoz felforraljuk a vizet, hozzáadjuk a többi hozzávalót, és hagyjuk egyet-kettőt lobbanni. A forró levet tálba öntjük, és óvatosan belehelyezzük a combokat. Igyekezzünk, hogy jól ellepje a pác a húst, de ha mégsem, akkor rendszeresen forgassuk meg benne. 5-6 órán át hagyjuk pácolódni hűvös helyen, de egy egész éjszaka sem árt neki.:) Ezután a combokat kiszedjük a pácból, hőálló tálba helyezzük, meglocsoljuk 2-3 evőkanál olajjal, ráöntjük a bort, illetve még 1-2 dl-t a leszűrt pácléből, lefedjük, és forró sütőben 1-1 óra 15 percen át pároljuk. Ekkor levesszük az edény fedelét, és még 20-25 perc alatt szép pirosra sütjük. Közben többször locsoljuk meg a visszamaradt pecsenyelével, hogy a húsok ne száradjanak ki.
A mártáshoz citrusszorítóval kifacsarjuk a narancs és a gránátalma levét, serpenyőbe öntjük, és felforraljuk. Ekkor hozzákeverjük a kevés hideg vízzel elkevert keményítőt, és addig főzzük, amíg besűrűsödik. Sóval, nagyon kevés cukorral, fahéjjal, gyömbérrel és szerecsendióval fűszerezzük ízlés szerint.
Húsnapon fogyasztható.

HÚSV. - 2012.

2012. január 12., csütörtök

Póréhagymás vegyes saláta

Múltkoriban megmaradt egy fej salátám illetve még sok más zöldség, és kezdeni keleltt valamit velük. Mi sem egyszerűbb iylenkor, mint egy jó tartalmas leves vagy egy ... saláta. Nálam ez utóbbi készült. Tartármártással. Az adag jó nagy, mi négyen jóllaktunk belőle vacsorára minden plusz nélkül.  



Póréhagymás vegyes saláta

Hozzávalók: 1 fej saláta, 1 nagy sárgarépa, ½ jégcsapretek, 2-3 zellerszár, ½ póréhagyma, 2 alma, ½ csokor petrezselyemzöld; az öntethez: 1 tojás, 2 dl olaj, 1 teáskanál mustár, 1 dl tejföl vagy joghurt, só, fehér bors, citromlé, kevés porcukor; a tálaláshoz: koktélparadicsom, fekete olajbogyó

Elkészítése:
A zöldségeket megmossuk-tisztítjuk, majd a salátát apróra tépkedjük, a zellerszárat meg a póréhagymát vékonyra szeleteljük, a sárgarépát, a retket és az almát pedig lereszeljük a nagylyukú reszelőn. Mindent egy tálba teszünk, hozzáadjuk a finomra aprított petrezselyemzöldet, enyhén megsózzuk, és alaposan összekeverjük. A tojásból, a mustárból meg az olajból félperces majonézt készítünk, ízesítjük sóval, fehér borssal és porcukorral, majd simára keverjük a tejföllel. Végül ráöntjük a zöldségekre, és jól összeforgatjuk őket. Tálaláskor félbevágott koktélparadicsommal és fekete olajbogyóval díszítjük. 

Tipp: Ha tartalmasabbá szeretnénk tenni a salátát, vágjunk bele maradék főtt vagy sült húst, préselt sonkát, főtt tojást vagy füstölt sajtot. 
Ezekkel vagy enélkül mindenképpen húsnapi saláta.

EK - 2012/2

Epres tiramisu

Eddig egyszer készítettem tramisut, és nem tudom hogy történt, hogy nincs fenn a blogon. Igaz, amilyen finom, azt sem értem, hogy miért csak ilyen ritkán készül.:D Kiegészítésként csináltam a pónis tortához. Bár amennyire tele volt már mindenki, bőven elég lett volna az is.D

A tiramisu hagyományos volt, csupán tettem bele egy réteg epret is. Nagyon ízlett mindenkinek.



Epres tiramisu

Hozzávalók: 36-38 db babapiskóta, 3 dl erős feketekávé, 0,5 dl baracklikőr, 50 dkg mascarpone vagy zsíros tejszín, 4 tojás, 6 evőkanál cukor, 2 tasak vaníliás cukor, 2-3 evőkanál baracklikőr, 30 dkg eper (fagyasztott), csipetnyi só, kakaópor.

Elkészítése:
A tojásokat szétválasztjuk. A sárgáját habosra keverjük 4 evőkanál cukorral, a fehérjét pedig kemény habbá verjük egy csipetnyi sóval és a maradék cukorral. A mascarponét is tálba tesszük, mixerrel habosra keverjük (vagy a tejszínt habbá verjük), majd óvatosan összeforgatjuk a cukros tojássárgájával, a kemény tojáshabbal, illetve a 2-3 evőkanál likőrrel. A feketekávét összevegyítjük a baracklikőrrel, a kiolvadt epret pedig felszeleteljük vagy villával darabosra törjük.
Egy jókora szögletes jénai alján szétkenünk 2 evőkanálnyi krémet, erre pedig szorosan egymás mellé helyezzük a likőrös kávéba mártogatott babapiskótákat, kávés felükkel lefele. Rásimítjuk a krém felét, szétterítjük rajta az epret, majd a rétegezést még egyszer megismételjük. Hideg helyen hagyjuk legalább 1-2 órát, hogy az ízek összeérjenek. Tálalás előtt megszórjuk cukrozatlan kakaóporral.

Pónis torta citromkrémmel

Kicsi lánykám (de a nagy is) mostanában ló- és pónibolond. Pillanatnyilag talán nincs is semmi más, amivel nagyobb örömöt lehetne szerezni neki(k). Érdekes módon Kicsimnek nem jutott eszébe mégsem pónis tortát kérni, mind olyan tortát mondott, amilyenje már volt, méghozzá abszolút határozatlanul, de tudtam, hogy ezzel nem foghatok mellé. Úgy is lett. :) Imádta. Olyannyira, hogy a lovacskát nem is volt szabad elvágni. Végül a fondantburkolatot levettem a tortáról és úgy szeleteltem. A lovacska pedig most is ott van a konyhában és minden nap legalább egyszer gyönyörködik benne.:)



Citromkrémes pónis torta

Hozzávalók a piskótához: 9 tojás, 15 evőkanál cukor, 3 kávéskanál sütőpor, 15 evőkanál liszt, 3 evőkanál kakaó; a krémhez: 80 dkg krémtúró, 6 dl habtejszín, 4-5 evőkanál porcukor - vagy ízlés szerint, 1-2 citrom héja és leve, 25 g zselatin; a locsoláshoz: víz, cukor, citromlé; a borításhoz, díszítéshez: kb. 10 dkg lágy vaj, 1 adag fehér fondant, porcukor, víz, ételfesék, 5 dkg étcsokoládé, 1 teáskanál olaj.

Elkészítése: Rövidített változatot írok...
A piskóta hozzávalóiból 3 háromtojásos szögletes piskótát sütünk a turbó módszerrel. A tepsi mérete kb.28x36 cm volt. A krémhez lereszeljük a citrom héját, 0,5 dl langyos vízbe beáztatjuk a zselatint, és kemény habbá verjük a tejszínt. A túrókrémet (életemben először kaptam és használtam Twaróg-ot, de isteni volt) tálba tesszük, hozzáadjuk az ízlés szerinti porcukrot, és jól kikavarjuk. Ezután hozzáadjuk a citromhéjat meg a kifacsart levét (szintén ízlés szerint), elkavarjuk, majd összekeverjük a tejszínhabbal is. A beáztatott zselatint állandóan kavargatva felolvasztjuk, hozzákeverünk 1-2 evőkanálnyit a krémből, majd az egészhez adjuk, és alaposan eldolgozzuk. (Ha netán túl híg lenne, hideg helyen hagyjuk még dermedni egy keveset.) Kb. 2,5 dl vízben feloldunk 1-2 evőkanál cukrot, illetve 4-5 evőkanál citromlevet. Az egyik tortalapot tálcára helyezzük, meglocsoljuk limonádéval, és rásimítjuk a krém felét. Ráhelyezzük a következő lapot, azt is meglocsoljuk, és rákenjük a maradék krémet. Az utolsó lapot meglocsoljuk citromos sziruppal, majd a meglocsolt felével lefele ráborítjuk a krémre. A torta tetejét kissé megnyomogatjuk, hogy a krém egyenletesen helyezkedjen el benne, majd néhány órára hideg helyre tesszük.
A kihűlt torta széleiből levágunk kb. félcentit, hogy szép egyenes legyen, majd vékonyan bevonjuk lágy vajjal. Ezután szépen beborítjuk a kinyújtott fehér fondanttal, majd sablon szerint "felvisszük rá" a lovacskát. Én ezt úgy oldottam meg, hogy a papírt ráhelyeztem a tortára, és egy tűvel körbeszurkáltam a körvonalakat. Ezután külön kis edénykékben elkeverünk  1-2 teáskanálnyi porcukrot 2-3 csepp vízzel és különböző színű ételfestékekkel, majd ecsettel ráfestjük a fondantra. Végül a csokoládét mikróban megolvasztjuk az olajjal együtt, simára kavarjuk, és megrajzoljuk vele a lovacska körvonalait. Én írókázó dobozba tettem, és úgy vittem fel rá. Ezután már csak egy gyertya, meg egy tűzijáték kell ahhoz, hogy a szemek tágra nyitva csodálkozzanak rajta.

TORTÁK - 2013.

2012. január 11., szerda

Tojáskrokett vagy tojásropogós

Ezt is OTTIS-tól hoztam. Muszáj volt valami húsmentes alternatívát is kínálnom fasírtra. A recept arányait egy picit módosítottam (mert úgy hozta a szükség, és mert többre volt szükségem), különben nem igazán tértem el a recepttől!



Tojáskrokett

Hozzávalók: 10 keményre főtt tojás, 20 dkg füstölt sajt, 3 nyers tojás, 4-5 cikk fokhagyma, 2 evőkanál aprított petrezselyemzöld, 1 teáskanál szárított oregánó, só, bors, zsemlemorzsa, szezámmag és lenmag, olaj a sütéshez.

Elkészítése:
A főtt tojást és a füstölt sajtot finomra reszeljük, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, az oregánót meg a petrezselyemzöldet, sózzuk és borsozzuk ízlés szerint, és egy villával az egészet lazán összeforgatjuk. Ezután hozzáütjük a nyers tojásokat, elkavarjuk, majd annyi zsemlemorzsát dolgozunk bele, amennyi szükséges ahhoz, hogy jól formázható, de nem kőkemény masszát kapjunk. A kész masszából kis golyókat formázunk, meghempergetjük szezámmaggal és lenmaggal elkevert zsemlemorzsában, és forró olajban szép aranybarnára sütjük. Svédasztalon jól mutat és finom, de bármikor hétköznapon is el lehet készíteni főzelékek mellé, vagy reggelire-vacsorára egy finom mártogatóssal.

2012. január 9., hétfő

Ropogós csirkeszárnyak, avagy "csirkenyalókák"

Az úgy volt, hogy a csirkecombot már nagyon meguntam, az ünnepeken elég sokszor ettünk. Azért a szülinapra kellett valami laktató, nagymennyiségű húsféle is, ezért úgy döntöttem, csirkeszárnyat veszek. Vettem is: három zacskóval, összesen 38 darab volt benne.
És amikor azon gondolkodtam, hogyan készítsem el, eszembe jutottak a "csirkenyalókák", amiket Évánál láttam, vagy ahogy ő írta a gombócosított csirkeszárnyak. Már el is dőlt, hogy hogyan készítem el, tehát a repülőszerveket, csupán arra nem gondoltam, hogy lesz bizony munkám vele. No, de sebaj, a végére már tényleg teljesen belejöttem, úgyhogy hármat-négyet gombócoltam belőlük percenként! Azért amíg rájöttem a dolgok abszolút nyitjára, megnéztem vagy háromszor e videó elejét!:)
Sajnos, pont a "nyalókákról" nem készült fotó, csupán a szárnyak másik feléről, de bizton állítom, hogy nem szabad sajnálni azt a kis plusz munkát a gombócosítástól, mert sokkal elegánsabban, jóízűbben lehet így elfogyasztani a húst.



Csirkenyalókák

Hozzávalók: tetszőleges mennyiségű csirkeszárny, azért legyen min. 3 db személyenként, só, bors, liszt, bő olaj

Elkészítése: A csirkeszárnyakat megtisztítjuk, megmossuk, kissé megszárítgatjuk, majd a külső csontos részét levágjuk. (Ezeket felhasználhatjuk húsalaplé vagy bármilyen leves készítéséhez.) Ezután a két megmaradt résszel úgy járunk el, ahogyan a fenti videó első perceiben bemutatják. A művelet során egy-egy csirkeszárnyból két darab lesz: egyik lesz a "csirkenyalóka", azaz a szárny középső része, amelyből a vékonyabbik csontot eltávolítottuk, a húst pedig egyik végébe "gyűjtöttük", a másik része pedig a test felőli, húsosabb, vastagabb rész lesz, amit szintén lehet gombócosítani, de sokkal nagyobb munka. Azzal csupán annyit kell csinálni, hogy egy.két helyen, ahol a legvastagabb, a csont mellett átszúrjuk. Ezután a húsokat megszórjuk sóval és borssal és félretesszük. Legjobb, ha legalább 5-6 órán át pácolódtak, de egy egész éjszaka sem árt meg nekik!:)
Elkészítés előtt egy kisebb méretű, magasabb falú edényben olajat forrósítunk, a csirkeszárnyakat lisztbe forgatjuk, és a forró olajban szép piros-ropogósra sütjük. A nyalókáknak bőven elég 5 percnyi sütés, a szárnyak vastagabb részeit mérettől függően 10-12 percig kell sütni. Körettel is lehet tálalni, de - mint nálam - svédasztalon is igazi kuriózum lehet. Természetesen, melegen, hidegen egyaránt finom.

KT - 2015/8

Körözötthabos kosárkák kaviárral

Ha be akarom fejezni a svédasztal fogásait, és az azóta készült ételekből is lejegyezzek néhányat, bizony, igyekeznem kell. Igaz, már nincs olyan sok hátra. Hiszen zöldséges-majonézes tésztasaláta-recept már van a blogomon, ezt készítettem el újra; csirkefasírtot is többször blogoltam már, ezúttal ismét a krumplis fajta készült annyi különbséggel, hogy kis golyókat formáztam belőle, és szezám-, illetve lenmagba forgattam. A majonézes padlizsánkrém is a szokásos módon készült, sok újat nem tudnék mondani.
Ellenben körözötthabos leveles kosárkákat még sosem készítettem. De nagy keletje volt. Édesapám, aki nem volt a szülinpai összejövetelen, de küldtem neki kóstolót mindenből, külön kiemelte, hogy az a túrós izé ízlett neki a legjobban.:)



Körözötthabos kosárkák kaviárral

Hozzávalók: 90 dkg fagyasztott leveles tészta, 1 tojásfehérje, 15-20 dkg juhtúró, 2,5 dl habtejszín, bors, őrölt kömény, petrezselyemzöld, esetleg pirospaprika (én nem tettem), és szintén opcionális: 1-2 evőkanál zsemlemorzsa; a díszítéshez: koktélparadicsom, 3 teáskanál fekete kaviár.

Elkészítése:
A leveles tésztát szobahőmérsékleten hagyjuk kiolvadni. Amikor teljesen kiolvadt, lisztezett deszkán kinyújtjuk, és tetszés szerinti, páros számú formát szúrunk ki belőle. Én kör és virág alakú formákat szúrtam ki úgy, hogy a párok egyik darabjának a közepéből is kiszúrtam egy kis kört. A teli formákat lekenjük tojásfehérjével, ráhelyezünk egy kiszúrt formát, majd sütőpapíros tepsire helyezzük. Nagyon forró sütőben 15-20 perc alatt ropogós-aranysárgára sütjük, majd rácson hagyjuk kihűlni. Amikor kihűltek, egy kiskanál nyelével kivájjuk a belsejüket, hogy legyen hely a tölteléknek.
A töltelékhez a juhtúrót szétmorzsoljuk, hozzáadunk kb. 0,5 dl tejszínt, majd villával vagy késes aprítóval simára dolgozzuk. Borssal, őrölt köménnyel és aprított petrezselyemzölddel ízesítjük. A maradék tejszínt keményre verjük, majd óvatosan beleforgatjuk a túrókrémet. Ha netán mégis igen lágy lenne, nem tartaná a formáját, 1-2 evőkanál zsemlemorzsát is dolgozhatunk bele. Ezután a habot csillagcsöves zsákba tesszük, és megtöltjük vele a kivájt kosárkákat. Végül a tetejükre egy-egy szeletke koktélparadicsomot és egy-egy késhegynyi fekete kaviárt helyezünk díszítésül.
Köszönöm húgocskámnak az aktív segítséget, amit nyújtott a kosárkák (és nemcsak) elkészítésében.:D

FŰSZ - 2013.

2012. január 8., vasárnap

Szolgálati közlemény

Kedves erdélyi bloggerek, olvasók!
A Metro áruházban 8,50-ért pulyka alsócombot lehet kapni. Hazai termék, csontos, de a hosszú vége le van vágva, illetve a "szálkákat" eltávolították belőle. Egy zacskóban általában 3 darab van, tömege kb. 1,2 kg. Így néz ki:

Sertésnyelv tormás besamelmártással

Azt már eleve eldöntöttem, hogy svédasztal lesz. Ami nálunk úgy működik, hogy attól mindenkinek megvan a helye, késsel-villával eszik, csak éppen nem egyféle főétel és köret jár mindenkinek, hanem a sokféle hideg finomságból ki-ki kiválasztja magának a legtetszőbbet, vagy akár végigkóstolja a teljes kínálatot. Azt már sokszor írtam, hogy az ilyen családi összejövetelekkor nem készülhetek túlzottan különleges (pl. ízvilág) dolgokkal, mert nagyon melléfoghatok vele. Mégis úgy gondoltam, hogy kissé eltérek a szokásos dolgoktól, amiket ilyenkor készíteni szoktam. És akkor úgy döntöttem, hogy szétnézek bloggertársaimnál ezügyben. Végül úgy adódott, hogy meglátogattam Ottis Előételek, hidegtálra valók címkéjét, és ottragadtam. Ottinak rengeteg finomsága van, amit svédasztalon, hidegtálakon tálalni lehet, és amiből ki-ki kedvére válogathat akár húsosat, akár húsmenteset, akár hagyományosat vagy különlegeset szeretne.
Itt találtam rá a tormás-besameles marhanyelvre is, amit elkészítettem az ünnepi asztalra. Kívülről nem a leglátványosabb fogás, az tény, a vendégek eleinte nem is nagyon mertek közelíteni felé, de amikor kiderült, hogy mi az, és meg is kóstolták, csak ajánlgatták egymásnak. :) Én sertésnyelvből készítettem, azt is az ötödik bevásárlóközpontban sikerült kapnom 160 km-re otthonról:O:D, mert az újévi forgatag után teljesen üresek voltak az üzletek.:) de szerintem így is nagyon finom volt. Az eredeti recepttől még eltértem annyiban, hogy nálam nem tejjel (mert aznap nem tudott hozni a néni) készült a mártás, hanem tejszínnel és vízzel.



Sertésnyelv tormás besamelmártásban

Hozzávalók: 4 sertésnyelv (kb. 1 kg ), 1 teáskanál borókabogyó, 1 teáskanál szemes rózsabors, 1 teáskanál szemes zöld bors, 1 teáskanál őrölt fekete bors, 1 evőkanál só, 3 babérlevél, 1 hagyma; a mártáshoz: 5 dkg vaj, 3 evőkanál olaj, 2 púpozott evőkanál liszt, 2,5 dl tejszín, 2,5-3 dl víz, 3 evőkanál tejföl, 1 kis üveg (13 dkg) ecetes torma, só, citromlé, 1-2 teáskanál cukor.

Elkészítése:
Egy edényben vizet forralunk. A nyelvet jól megmossuk, majd a forrásban lévő vízbe dobjuk, és hagyjuk egyet lobbanni. Ekkor leöntjük róla a vizet, lemossuk hideg vízzel, és megszabadítjuk a fehéres hártyájától, bőrétől. A megtisztított nyelvet ekkor kuktába tesszük, mellédobjuk a fűszereket és a jól megmosott, hámozatlanul hagyott hagymát, majd felöntjük annyi hideg vízzel, amennyi jól ellepi, és fedő nélkül főni tesszük. Amikor fölforrt, félrevesszük a lángról, ráhelyezzük a kukta fedelét, és sípolástól számítva kb. másfél órán át főzzük. Amikor megfőtt, szűrőkanállal óvatosan egy tányérra vagy tálcára szedjük, és hagyjuk kihűlni. (Ezt jó idejében is el lehet végezni.)
A mártáshoz az olajat és a vajat összeforrósítjuk, beleszórjuk a lisztet, elkeverjük, majd felöntjük 2 dl hideg vízzel, és simára keverjük. Állandó kavargatás közben hozzáöntjük a tejszínt is, illetve, tetszés szerint további vízzel hígítjuk. Jól kiforraljuk, majd hozzákeverjük a tejfölt és a tormát. Sóval és cukorral ízesítjük, illetve, ha még szükséges, kevés citromlével savanyítjuk.


Megjegyzés: a nyelvet odatehetjük főni egyből a kuktába is, és a bőrét csak azután húzzuk le, miután megfőtt, de úgy nehezebb dolgozni vele, a puha nyelvből állandóan ki-kiszakad egy-egy darabka, szóval, a fent leírt módszerre anyósom tanított, és nagyon jól bevált. 

NÚ - 2018/DEC.

2012. január 7., szombat

Rántott, töltött gomba

Az egyik finomság a szülinapi vacsoráról. Aki szerette a gombát, nem győzött betelni vele. A fotókért elnézést kérek, de csak amolyan gyorsan lekapott felvételek. A családnak már alig volt türelme ezt is kivárni.:)



Rántott, töltött gomba

Hozzávalók: kb. 80 dkg apróbb méretű csiperkegomba, 5 dkg füstölt sajt, 10-15 dkg fasírtmassza vagy darált csirkehús, só, sima hús esetén bors és fokhagyma; továbbá: liszt, 3-4 tojás, zsemlemorzsa, bő olaj.

Elkészítése: A gombát megmossuk, szárait kitördeljük, majd egy kis késsel levágjuk a kalapok befele álló karimáját. A sajtot pici, 0,5x0,5 cm-es kockákra vágjuk, illetve, ha csak a töltött gombához készítjük a húst, akkor sóval, borssal és fokhagymával ízesítjük. (Én amúgyis sütöttem fasírtot, ezért abból a masszából töltöttem meg a gombákat, majd a maradékot megsütöttem fasírtnak.) A gombafejek belsejét ezután megszórjuk kevés sóval, beleteszünk egy sajtkockát, majd egy kiskanál segítségével megtöltjük fűszeres húsmasszával úgy, hogy az kissé kidudorodjon. A gombákat tálcára vagy deszkára helyezzük, és miután az összeset megtöltöttük, 2-3 órára fagyasztóba tesszük. (Ha megdermed, könnyebb utólag dolgozni vele, a húsmassza nem ragad össze-vissza. Ez a művelet pedig előző nap is elkészíthető.)
Amikor a gomba tölteléke már megdermedt, egy edényben bő olajat forrósítunk, a gombafejeket pedig lisztbe, felvert tojásba meg zsemlemorzsába forgatjuk, és a forró olajban kisütjük. Még egy jótanács: a gombákat a töltelékes részükkel felfelé tegyük az olajba, különben nem tudjuk többé megfordítani őket. A töltelékes részük nehezebb, és állandóan visszafordulnak arra a felükre.:)
Hidegen, melegen egyaránt finom, és - mint írtam - a gombafejeket be lehet tölteni előző nap is, sütni pedig lehet nem sokkal azelőtt, hogy elfogyasztanánk. Szerintem hús helyett bármilyen más zöldségmasszával is megtölthető.
Szétválasztó diétákban húsnapon ehető.

2012. január 6., péntek

A szülinapi vacsora, avagy pótszilveszter családilag

Tudtam, hogy amire vállalkozom, sokkal megerőltetőbb, mintha készítenék egy jó nagy adag húst és egy jó nagy adag köretet meg salátát, mégis azt mondtam: ha már szilveszterre és újévre nem kellett készülnöm, főznöm, sütnöm, akkor most tartunk egy tisztességes, svédasztalos pótszilvesztert. Szerencsére, a lányok tegnapig Édesanyámék és húgomék vendégszeretetét élvezték, így tegnapelőtt már tudtam nyugodtan készülődni. Az eltervezett ételekből végül egyet nem tudtam elkészíteni - a tárkonyos zellersalátát, mert már nem jutott rá idő, egyről pedig - a fokhagymás, joghurtos padlizsánkrémről - lemondtam, mert úgy mindkét féle padlizsánkrémből kevés lett volna. Apósom meg is jegyezte viccesen (anélkül, hogy addig bármit is említettem volna): Hát, ennyi finomság! Ilyen csak szilveszterkor van!:)
A receptek egy részéért köszönet Ottis-nak, akinek a blogjáról szemezgettem. Amikor fölteszem a recepteket a blogba, majd jelzem, hogy melyiket vettem át tőle.

A megterített asztal. Nem is fért rá a fotóra minden

Sorjában jobbról-balra: rántott töltött gomba, zöldséges, majonézes tésztasaláta, majonézes padlizsánkrém, csirkefasírt és tojáskrokett 

Szintén jobbról balra: ropogós csirkeszárnyak, szezámmagos csirkefasírt, túróhabos, kaviáros kosárkák, tésztasaláta és szintén tojáskrokett meg csirkefasírt. 

Pónis torta - a sztár: citromos, túrókrémes torta kakaós piskótával. 

Epres tiramisu

2012. január 5., csütörtök

2012. január 4., szerda

Harcsaszeletek sokmagvas kéregben

A tavalyi Delta-akció nem volt annyira eredményes, mint a tavalyelőtti, de azért üres kézzel mégsem jött haza férjecském: 2 harcsát hozott.:D Az egyiket megettük még akkor frissiben, a másikat pedig most, újévkor.


Harcsaszeletek sokmagvas kéregben

Hozzávalók: 1 kg harcsa vagy bármilyen más hal, só, bors, pirospaprika, fokhagymagranulátum, 1 evőkanál hámozott tökmag, 2 evőkanál hámozott napraforgómag, 1 evőkanál szezámmag, 1 evőkanál lenmag, kb. 0,5 dl olaj.

Elkészítése:
A halat tetszés szerint feldaraboljuk, majd megszórjuk só, bors, paprika és fokhagymapor keverékével. Hűvös helyen hagyjuk pácolódni 1-2 órát. A magvakat 1 evőkanál napraforgómag kivételével aprítógépben durvára aprítjuk, és belekeverjük az egészben hagyott napraforgómagot. Az olajat felforrósítjuk, a halszeleteket beleforgatjuk a magkeverékbe, és a forró olajban, lassú tűzön ropogósra sütjük. Citrommal tálaljuk.

KAL. - 2018.

2012. január 3., kedd

Majonézes gombasaláta

Ma utaztunk. Semmiféle készételem nem maradt itthon, ezért miután megérkeztünk, össze kellett dobnom valamit gyorsan. Ez lett belőle. Nekünk nagyon ízlett, és szerintem svédasztalon is megállná a helyét hidegtálak között.



Majonézes gombasaláta

Hozzávalók 2 személyre: 25 dkg gomba, 2 kisebb savanyú uborka, egy kis darabka póréhagyma, 2 evőkanál majonéz, 1 evőkanál sűrű tejföl, só, ízlés szernt kapor.

Elkészítése: A gombát megmossuk, és 10-15 perc alatt enyhén sós vízben megfőzzük. (Ha nem sietünk annyira, meg lehet dinsztelni egy kisebb hagymát, majd vele együtt megpárolni a feldarabolt gombát.) Leszűrjük, majd hagyjuk kissé hűlni. Közben apró kockákra vágjuk a savanyú uborkát, finomra aprítjuk a póréhagymát, majd feldaraboljuk a gombát is tetszés szerint. Végül összekeverjük a majonézzel és a tejföllel, sózzuk ízlés szerint, illetve, aki szereti, apróra vágott kaporral is megszórhatja. Én így tettem, és nekem így volt kerek az íze.
Szétválasztó diétában minden napon ehető a gyümölcsnap kivételével.

NÚ - 2018/DEC.

Villámlátogatás Ottisnál

 Igazán jól kezdődött ez az év! Ma délelőtt, úgy röpke ...  kb. 25 percre sikerült felugranom OTTIS-hoz, miközben többi családtagjaim ügyeiket intézték Hargita megye "fővárosában". Nagyon örültem a találkozásnak annál is inkább, hogy teljesen spontán módon jött össze. Ha napokig egyeztettünk volna, biztos, hogy valami bibi ütötte volna fel a fejét, ami miatt nem találkoztunk volna.
Ottis két kisfiával volt otthon, és miután megsimogattam az angyalhozta tengerimalacot, már kortyolhattam is a "szuperkávéfőző":D:D:D (a kissebbik fiúcska így konferálta fel anyukája karácsonyi ajándékát) által készített finom kávét. És miközben a percek rohamosan torlódtak egymásra, illetve mi az ünnepi, szilveszteri élményeinket mesélgettük egymásnak, lassan, de biztosan olvadozott valami. Ez a valami pedig nem más volt, mint Ottis nemrég készített mézeskalácsparféja. Már amikor a blogján olvastam, megkívántam, és azóta is feltett szándékom, hogy nemsokára elkészítem; addig, amíg még van mézeskalácsom.:) Azt viszont álmomban sem gondoltam volna, hogy alkalmam lesz megkóstolni az eredetit. Isteni volt!!! Édes, de nem émelygős, diszkréten mézeskalács ízű, mégis összetéveszthetetlen az aromája. Most már biztos vagyok benne, hogy elkészítem. Szerintem a családom is imádni fogja.


Fotó OTTIS-tól.
Ottis, örülök, hogy találkozhattunk, és köszönöm ezt az egyedülálló ízélményt, amelyben ma részem volt. Remélem, egyszer hamarosan én is viszonozhatom!:)